Si ad en' Land Verrassende zege van Vlissingen Wat een Wonderlijke Wereld een In braak te St. Jansteen opgehelderd Longa raakt een kostbaar punt in Helmond kwijt Wat beteekent PERZISCHE 7 REGEERINGSVERKLARIHG Spijkers op laag wafer Er HEBBEN zich bij de le klassers dige verrassingen voorgedaan^ Da punten (1-1) tusschen de kampioens- klasser Helmond. Het gemis van 't kaan wel eens duur te staan komen, geri BW, Longa en NAC teekenen denmoot," beginnende met Noad dat op telen. Een niet minder groots ver ronie DNI. op eigen terrein van de kreeg. Baronie staat wel aan het hoo punten in 17 wedstrijden, doc-h wordt in 14 wedstrijden reeds 9 punten op ndng van Vlisl.ngen dat in 15 'wedstr lijk te verstaan, dat de lantaren-dra plaats in de le klasse prijs te'geven, halen in 14 wedstriiden. DE WEDSTRIJD de Baronie DNL Vlissingen bood het niet talrijk opgekomen publiek weinig aantrek kelijks. Er "werd voor de rust door beide ploegen maar tam. gespeeld. Baronie was toen iets in de meer derheid. De Groen-Witten waren vlugger dan de Rood-Witten, die uit gesproken traag speelden en sleeds te laat kwamen. De ballen werden slecht geplaatst en niet afgewerkt, kortom er zat geen fut achter den bal. De le speelhelft kenmerkte zich overigens door kort spel. Toen de wedstrijd nauwelijks 5 minuten oud was depo neerde Graumans, na een voorzet van Cats, het. leder in den linker dos lhoek en gaf daarmede Baronie de leiding (1-0). De midvoor van Vlis singen plaatste enkele goede ballen eii de linksbinnen van Vlissingen gaf n fraaien kopbal ten .boste, Beurte lings zaten de ploegen voor eikaars doel. Mevks wist het zijne schoon te houden toen, de Vlissingsche rechts buiten Hendriks het belaagde terwijl do Zeeuwsche doelman Harting een op korten afstand .gelost schot tot corner wist te verwerken. Nadat bij 'n hernieuwden aanval van Vlissingen wferks was uitgeloopen, bracht v. d Kasteelen den gelijkmaker (1-1). Dit gaf den Zeeuwen mped waardoor het spel minder kort werd gehouden Toch gingen aan beide zijden heel wat kansen verloren en werd er met den bal gepingeld. Op 'n gegeven, oogenbiik stonden er 20 spelers voor 't' doel. Een aardig stukje samenspel tusschen Simons en Adriaansen had geen resultaat, toen Kats' bal tegen, den paal terecht kwam. Tien min. voor rust -verraste midvoor v Eyck d:n Baronie doelman (1-2), maar Graumans nam mgt een schuiver (2-2) revanche. Na de hervatting werd eindelijk het spel open gegooid en viel er tenminste iets wat op voetbal leek te beleven. De uitvallen van Vlissingen waren gevaarlijk. Merks kon nog net een bal over de lat tip pen. Als resultaat van een aanval met goed samenspel liet P. v. d. Schraaf op korten, afstand voor doel het Ba ronie-net trillen 2-3. Even later be proefde deze speler zijn kunstje nog eens, waarbij Baronie maar nauwe lijks aan 't gevaar ontsnapt. Het spel ging nu uiterst snel op en neer. Een hard schot van Graumans werd door Harting uit zijn heiligdom gehouden Heeren, die voor open doel den bal wegwerkte, bezorgde Vlissingen een strafschop die door van Eyck werd genomen (2-4). Ook in deze periode gingen weer tal van kansen verlo ren. Vlissingen viel herhaaldelijk aan v. Eyck deed wel zijn best doch de schoten kwamen overal, behalve in het doel. Adriaansen miste nog een kans door hoog over te schieten. Ba ronie bleef ondanks den achterstand moedig doorwerken. Er hadden nog wel eenige duels plaats, maar veran dering in den, stand konden zij niet meer. brengen Goed voetbal van Schellekens. van district IV enkele merkwaar- ar is allereerst het deelen van de pretendente Longa en den nieuwen le eene puntje kon de club van Pelli- Hoe het ook moge zijn, de kopploe- ziclx thans scherp af tegen de mid- de plaats van Willem II is gaan ze- rassing was de 2-4 nederlaag die Ba- Stoere Viissirtger.: te inca.sso.cn fd ven de nieuwelingen" met 10 direct gevolgd door Helmond, dat haar conto verzamelde. De pverwin- ijden 8 punten noteerde, geeft duide- gende RBC-ers gedoemd zijn -haar Het heeft slechts 2 punten kunnen anvankelijk gingen Noad en RBC goed tegen elkaar op en werd door Noad soms fraai samenspel te zien gegeven. Naar gelang de wed strijd duurde nam de kracht van Noad toe. Toen de Noad back den bal ver naar voren bracht en een goede pass gaf, wist Otten aan Noad de lei ding te bezorgen 1-0. Nog voor rust was het Wagemakers die in mooi samenspel nummer twee in de touwen joeg. In de 2e helft kreeg RBC den wind mee en daardoor gesteund kwamen zij meer in den aanval. Meermalen kwamen de RBC- ers zelfs voor het Noad-doel, maar hun aanvallen waren niet gevaarlijk en konden door de Noad-verdedi- ging telkens onderschept worden. Bij een der RBC-aanvallen loste de spil een ferm schot, dat Botermans ïven fraai stopte. Noad speelde hierna een goed open spel waardoor de RBC-ers alle krachten moesten bijzetten om erger te voorkomen. Bij een der aan vallen schoot Weijtens onhoudbaar in (3—0). Toen kwam RBC weer stevig op zetten. Slechts door gebrek aan goede schutters bleven doelpunten uit. B(j een schermutseling voor het Noad- doel wist dc rechtsbuiten van RBC de eer te redden 3-1. Door dit succes aangemoedigd storm den de RBC-ers op de Noad-veste af, die den grooten druk meesterlijk doorstond en RBC hoe verdiend ook geen kans gaf om haar achter stand in te loopen. Rest nog te vermelden, dat vooral Schellekens van RBC een goede partij voetbal te zien gaf en zich een bruik bare kracht loonde. Eindhoven kan tevreden zijn. gezette aanval van Willem II met mooi samenspel had beter verdiend. Heel wat gelukkiger was Eindhoven, toen Gielens een schot lóste dat v. Engeland te machtig bleek (0-1). Wil lem II kreeg voor de rust nog een vrijeh schop te nemen die Vogelezang in handen van den Eindhovensche doelman schoot. De tweede helft be gon met 'n vliegensvluggen aanval op het Willem II dosl, waaruit een cor- nen ontstond. Will. II herstelde zich en ónderham 'een aanval, maar de ver dediging van. Eindhoven was op haar post. Bij een Eindh. aanval speelde vap Ierland op den doelman terug, waarbij Willem* II maar juist aan doorboring ontkwam. Willem II kreeg een vrijen trap te nemen, die door v. Loon prachtig werd ingeschoten I-I. Onmiddellijk daarna kreeg Eindho ven een hoekschop te nemen waarbij Verbaal aan zijn club de leiding gaf (1-2). De resteerende minuten waren ge heel voor <le thuisclub. Met, alle macht werd het Eindh. doel belaagd, maar de Blauwwitten wisten van geen wij ken, en behielden hun kleinen voor sprong. Met deze uitslag kon Eindho ven meer dan tevreden zijn. Geflatteerde overwinning van BW T> KTVV trapte af met sterken wind tegen. De Tilburgsche doelman v. d. Hoek was vervangen door van Trier, die zich niet direct safe toon de. BW was direct in de meerder heid en de Tilburgsche achterhoede moest alle zeilen bijzetten om onheil te voorkomen. Langzaam aan raakte het spel meer verdeeld en Saris moest een hard schot van de Leeuw ver werken. Na 15 min. veroorzaakte L. Coolen.een strafschop die door Tausch werd naastgeschoten. Het is slechts uitstel want evén daarna maakte de ze speler onhoudbaar 0-1. RKTVV weerde zich dapper en de Bossche ver dediging -werd meerdere malen aan den tand gevoeld. Enkele minuten voor de rust maakte Nullekens door een misverstand in de achterhoede onberispelijk 0-2, terwijl enkele mi nuten later v. Trier een hoogen bal wegstompte doch deze voor de voeten van 'n BVV-er bracht die inschoot (0-3). Na de rust was RKTVV wel het meeste aan pod, maar het wilde in de voorhoede niet vlotten, telkens kon een BVV-er ingrijpen. Het suc ces kwam aan den anderen kant toen 2 snelle doorbraken werden benut (0-5). RKTVV gaf zich nog niet ge wonnen en zwoegde om 'n tegenpunt. BW had geluk toen v. Erve het le der buiten bereik van Saris tegen den paal kopte. Tegen het einde ver zwakte de weerstand van RKTVV, waarvan, BW in de laatste minuten nog 2 maal profiteerde. Het einde kwam met een 7-0 overwinning voor BW. De uitslag is wel iets geflat teerd, daar RKTVV enkele tegenpunt- jes ten volle had verdiend. Pelikaan was er uit. T ONGA dat bij Helmond op bezoek was, is met 'n 1-1 uitslag goed weggekomen.'Het was een spannende wedstrijd. Pelikaan was er geheel uit. Hij toonde zich niet trapvast en na rust had zijn treuzelen Longa bijna een doelpunt gekost. De beide doel punten kwamen in de laatste minu ten voor rust. Het eerste bracht de Tilburger Brokken terwijl direct daar op Warrenburg den gelijkmaker bracht Na de hervatting werden er geen doelpunten meer gemaakt. Het spel- beeld was precies hetzelfde met deze uitzondering, dat Longa tegen het ein de iets sterker was. Helmond had den strijd tegen Longa aangebonden met een laaiend enthousiasme en den ver beten wil om de mannen van Peli kaan met leege handen naar huis te sturen. Hadden de geelzwarten ge durende de le speelhelft Iets meer geluk gehad met hun schoten zoo zou Longa een geslagen elftal zijn geworden. Vooral de Helmond ach terhoede was goed op dreef. Bij Lon ga was de voorhoede het beste deel van de ploeg. SATNDENLIJSTJE DISTR. IV. BW 16-25 Bar. DNL 17-10 Longa 15-23 Helmond 14- 9 NAC 15-23 RKTVV 15- 8 NOAD 14-19 Vlissingen 15- 8 Willem II 15-19 RBC 14- 2 Eindhoven. 14-1,8 LUCTOR PAKT STEVIG AAN. De R.K. Voetbalvereeniging „Luc- tor" te 'HeiYikènszand gaat.de .zaken flink aanpakken. De heer V. A. Goor machtig, die tot adviseerend lid werd gekozen, heeft zich bereid verklaard de training van het 2e elftal op zich te nemen Niet minder belangrijk is de toezegging van het kerkbestuur zijn medewerking te verleenen, tot het ter beschikking krijgen van een geschikt terrein, zoowel voor trai ning als voor wedstrijden. Zoo iets geeft -de spelers moed. RCS 3 TREKT ZICH TERUG. Het derde elftal van RCS zal zich met .toestemming van het afdeelings- bestuur onttrekken aan, vefdére deel name in de competitie. Vorderingen op grond van artikel 69 van het re glement voor de afdeelingen moeten, binnen 8 dagen na heden worden in gediend, bij den secretaris der afdee- ling. SCHOOL/WEDSTRIJDEN TE GOES UITGESTELD. Vandaag zouden te Goes school- wedstrijden (voetba.l) worden gegeven Daar de vereisehte toestemming ech ter voorloopig door de autoriteiten werd geweigerd zijn de wedstrijden voor heden afgelast en tot nader da tum uitgesteld. DAMMEN MOOI RESULTAAT VAN J. BLOM.. De heer J. Blom uit Ierseke plaat ste zich op het te Aalsmeer gehou den Paaschtournooi dammen in den eindstand als le in de eeregroep A. ■yOLGENS een regeeringsverkla - ring van tien Perzischen pre mier zullen er geen maatregelen genomen worden tegen hen, die in het verleden de democratische be weging in Azerbeidsjan gesteund hebben. De democratische organi saties in Azerbeidsjan zuilen even vrij zün als elders. Verder zou o.a. liet aantal Azerbeidsjaansche afge vaardigden in het nieuwe Perzi sche parlement zoo spoedig moge lijk in overeenstemming worden ge. bracht met het zielenaantal van de bevolking van Azerbeidsjan. Over den dieperen zin vail tie verschillende punten omvattende regeeringsverklaring verkeert men in het onzekere. Men denkt, dat zij een grond slag moet vormen voor onderhande lingen met het hoofd van de „na tionale regeering" van Azerbeids jan. TVe binnenlandsche toestand in Perzië is overigens nog 'ar.g niet zooals hij zijn moet. In de provincie Hamadan vechten regeeringstroepen tegen „het demo. cratische leger", dat Sovjet-wa pens gebruikt, terwijl in de pr "in- cie Ardelan regeeringstroepen net „bandietenleger" van de kort gele den gestichte republiek „Koer- distan" willen verhinderen verder op te rukken. rpeekenend is overigens, dat de Perzische regeering besloot be lasting te heffen op de petroleum- producten van de Amerikaansche olievelden op de eilanden in de Per zische Golf. TN DE GEVANGENIS te Mi- laan is een groot oproer uit gebroken. Gevangenen, bewa pend met vuurwapens en hand granaten overvielen bewakers en politie en maakten zich meester van het gebouw. Uolitie troepen sloten het gebouw. Na 24 u. strijd vroegen de gevange nen op tweeden Paaschdag wapenstilstand, doch naderhand zetten zij den strijd weer voort. /COMMUNISTEN en socialisten in Duitschland hebben een fusie aangegaan. •OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO^OOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOO "T^e eerste oogenblikken waren voor de Willem Il'ers die hard van sta pel liepen, maar door de technisch goed spelende Eindhovenare« werden geremd. Toch zag Beks nog kans om in de 10e min. een prachtigen schui ver in te zenden, die van Veghel su bliem stopte De midvoor van Eind hoven stelde v. Engeland op de proef door een hard schot dat werd weg- gestompt. Een niet gelukte goed op- Een wonderkind» TN ULLANGER, ln het Noorden van Zweden woont een driejarig wonderkind, Maud Wel ti n geheeten. Door te luisteren naar de radio nieuwsberichten leerde zij de aardrijkskunde en de steden van Euro pa. Zij kan reeds lezen, schrijven en rekenen, terwijl zij verder zingt en reciteert. Haar fenomenaal ge heugen blijkt wel uit "t feit, dal zij de troonre de van den koning bij de opening van den Rijksdag gehouden, op zegt. Zij leerde deze door eenvoudig naar de radio te luisteren. Het merkwaardigste is, dat zij ook begrip heeft van hetgeen zij zegt. Logische gevolg trekking. TyflLLER ANDERSON had het aan zijn linkervoet te danken, dat hij een Ameri- kaansch zwemkampioen. schap won. Tijdens den oorlog echter had hij 't ongeluk bij een sprong uit zijn vliegtuig zijn linkervoet te verwon den, zoodat het kam pioenschap voor hem on bereikbaar werd. An derson nam daarop een kordaat besluit en begon zijn rechtervoet „in te werkenmet het ge volg, dat hij thans '*eeds verschillende kampioen schappen gewonnen heeft. Een der goede gevolgen van logisch redeneeren. rvE POGING tot inbraak in dc U K. kerk te St, Jaiudeen i» door den poot St. Janoteen der Rijkspolitie tot klaarheid ge bracht. Zooals bekend, hadden de in brekers vingerafdrukken achtierge laten. Dit is hun noodlottig» ge worden. De plaatse lij kt> politie on der leiding van wachtmeester v. d. Boóm nam n.l, deze vingeraf drukken over en begon haar speur tocht. Verschillende personen had) den twee individuen, rijdend op een rcoden tandem opgemerkt, die zich ook in de kerk hadden be geven. Het zoeken was dus naar dezen tendem. Nadat was komen vast te stjan, dat de tandem uit België afkomstig was, werd door J_- politie nagegaan in welke plaat sen aan de grens dergelijke tan dems bekend waren, Tenslotte bleek deze tij de gendarmerie te St, Nicolaas bekend te zijn. Met me dewerking van de Belgische politie werd daarna het onderzoek inten- TRIBUNAAL GO$S De Goesche tribunaalzilting van Woensdagmorgen, voerde ons op het terrein der jacht en hoewel het wild af en toe in de discussie opduikelde, kreeg men toch meel den indruk ciait het hier eigenlijk ging om het zoeken van spijkers op laag water. Verdachte was de 44-jarige J S, jachtopziener te Ovezande, die beschuldigd werd van hulpverlee ning aan den vijand door dienst te doen als jachtopziener ten be hoeve van de Duitsche Weer macht en van het voordeel trek ken uit Duitsche maatregelen, doordat hij zijn jachtgeweer had mogen behouden. Een en ander klonk tamei t ernstig, maar al spoedig bleek, d.,„ alles hoofdzakelijk draaide om de gevoeligheid v.vn een Goeschen Nimrod, dié een klacht tegen S, had geuit, wijl die aan het gras duinen in zijn jacht was geweest en een haas het levenslicht uitblies De beschuldigde liet dit alios niet op zich zitten; hij beet flink vun zich af; misschen juist iets te flink om zijn rechters gunstig voor hem te stemmen. Zoo kwam er tenslotte een atmosfeer om de zaak te hangen, welke af en toe drukkend was en die zich soms ontlaadde in een heftigen donderr slag Zoo o.m toen S, de huik lichtte van een collega, welke hem als stralend voorbeeld voor oogen was gesteld en waarbij liet Tribu naal met de gevangenisdeur begon te klepperen. Mr, van Hasselt, de verdediger, bracht de affaire weer tot de juis te verhoudingen terug en gaf een nuchtere beschouwing der feiten. Sinds 1931 was S, in dienst van burgemeester van Woelderen als jachtopziener en bleef dit onafge broken tot 1 Maart 1945, toen deze wegens ouderdom de jacht er aan gaf, Eind 1942 werd de Jacht op de domeinen van S, door de Duitschers gevorderd en begonnen zij een sterke pressie op hem uit te ocl'é- nen in hun dienst te treden. De man weigerde pertinent, doch toen men hem naar Duitsch land dreigde te sturen of bij weermachtswerken in te schakelen pleegde S, die den inmiddels geïn terneerden heer v Woelderen niet kon bereiken, overleg met den in gelijke omstandigheden verkeeren den collega Blok die van zijn pa troon, mr, v Hattem, advies had ontvangen, zich bü zijn stiel te houden, S. besloot toen tot hetzelfde, maar zijn „hulpverlee ning aan den vijand was naar mr, van Hasselt zeice, neergekomen op sabotage en strooperij want S, had niet veel meer gcaan dan hazen geschoten voor zijn waren patroon, burgemeester van Woel deren en voor zichzelf, welk standpunt blijkens een brief ook de heer van Woelderen innam, Het betreden van dr Huese zijn jacht met Blok was meer bij toe val gebeurd en speciaal omdat Blok een haas moest schieten voor een door de Duitschers geïnter neerden Goessenaar! De beschuldiging van dr. Huese, dat S, zijn geweer had mogen be. houden op voorspraak van de Duitschers wees pleiter met kracht af, aantoonend met een officieel stuk van een Nederlandsche de partement, dat een beroepsjaeht- opzlener zijn schietwapen niet be hoefde -in te leveren Als sterkste troef speelde pleiter het feit uit, dat 140 grondeigenaren juist nu, hun vertrouwen in 'dezen jachtop ziener hadden uitgesproken De eenige taak van het Tribu naal was, zei mr, van Hasselt, vetfachte, die juist niet voor de Duitschers h-d w:l'en werk"" van alle rechtsvervolging te ontslaan, Ken roode tandem verried de daders sief voortgezet. Het bleek, dat een rijwielhandelaar een dergelijke tandem had verhuurd van 11 tot 6 uur. De twee personen waren spoedig» achterhaald. Het zijn jon gens van 18 jaar. Aanvankelijk hielden zij zich van den domme, doch toén hun vingerafdrukken waren genomen en deze gtheel overeenstemden met die, welke de politie had gevonden vielen zij door de mand en bbkenden. Hierbij kwam tevens vast te staan, dat zij ook een achttal in braken in België op hun geweten hadden. Voordat zy hun slag in St. Jansteen hadden geslagen, wa ren zij in de kerken te Gr auw en Hulst geweest. waren daar ech ter te veel geloovigen aanwezig. Le heele bevolking van St. Jan steen is verheugd, dat deze-heilig- schennende daad tot klaarheid is gebracht. Een pluim op den hoed van de politie is hier zeker op zijn plaats! MINISTER BEEL OOK NAAR ZEELAND. Naar men ons nog meedeelde zal ook de minister van Binnenland sche Zaken, dr. Beel. met de tien Comissarissen der Koningin op 30 April naar Zeeland komen, om aan de huldiging van Jhr. Quarles van Ufford deel te nemen. BENOEMING. Ged. Staten hebben benoemd tot lid van de Plaatselijke Commissie inzake de ruilverkaveling van den. polder De Vier Bannen van Dut- veland, in de gemeenten Nieuwer- kerk en Ouwerker dhr. J. van der Stolpe, landbouwer te Ouwerkerk, en het lid van genoemde Plaatse lijke Commissie dhr. J. A. v. Nieu- wenhuüzen te Nieuwerkerk tot plaatsvervangend voorzitter. BURGEMEESTER C J, VAN HOOTEGEM." Met ingang van 1 Mei zal de burgemeester van Wfstdorpe, dc lieer C. J. van Hootegem in functie treden als burgemeester vain Hon- tenisse. Hij werd geboren op 5 September 1902, Na een Ulo-op leiding kwam hij als volont"ir ter secretarie te Aardenburg waarna hij als klerk te Terneuzen werd aangesteld. Hier klomp hij op tot commies. In Nov 1930 werd hij benoemd tot burgemeester van Westcorpe, waar hij met eenige a tijd onderbreking gedurende de bezetting deze functie waarnam. In Westdorpe maakte hy zich bemind door de vele hervormingen die hij aanbracht. Na ce bevrijding werkte hij vooral tot herstel der oorlogsschade, waardoor in zijn gemc-ente een vlotte afwikkeling het gevolg was. Burg. van Hootegem is gehuwd en heeft geen kinderen. Hij Is lid van de Commissie van Toezicht van ons blad. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN WISSEKERKK Tot burgemeester van Wisseker- ke is de wethouder dier gemeente Jan Johannes van der Maas be noemd. In tal van functies toonde hij belangstelling voor de publieke zaak. Hij is Ned Herv en politiek behoort hij tot de A.R.. ONTSLAG BURGEMEESTER ST. PHILIPSLAND. Bij besluit van den Ministêr van Binnenlandsche Zaken d.d. 8 April 1946 is met ingang van denzelfden datum, overeenkomstig het advies van de Commissie van Advies, be doeld ln art. 5, vierde lid, van het Zuiveringsbesluit 1945, aan den heer H. P. Kleppe, ontslag verleend als burgemeester der gem. St. Philips- land. zulks met toepassing van art. 1 B van het Kon. Besluit van 10 October 1945, Stbl. No. F 221. PROV. STOOMBOOTDIENSTEN. Het ss. „Lekstroom" is uit de vaartgenomen wegens noodzake lijke ketelreparaties. Hoe lang een en ander zal duren is nog niet met zekerheid te zeggen. Het herstel is met kracht ter hand genomen. O den dienst Vlissingen-Breskens wordt dus thans alleen met de ..Koningsplaat" gevaren. STICHTING HERSTEL ZEELAND 1945 He; secretariaat van de Stich ting Herstel Zeeland 1945 zal wor den gevestigd in het perc-el Dam N.Z. 51 te Middelburg. De inge bruikneming zal vermcedelijk op Donderdag 2 Mei a.s. plaats vin den,-

de Stem | 1946 | | pagina 2