f T)e lente... (H een geluksdroom ROND PASCHEN PaaschkSokken luiden weer verschijnt de ansjovis Voor dit seizoen zijn de voorspellingen somber Hot ONTWAKEN dor indischo votkon MOEILIJKHEDEN voor Engeland Frankrijk en NEDERLAND 2ïo. 446 - TWEEDE BLAD ZATERDAG 20 APRIL 194« de zucht in de dennenkruinen, Bloemen van zon ztfii de plekken vee, zUn de heiden, zon >Un de duinen de zee. (WE. Permtys). TVE NATUUR schünt zich dit voorjaar ervan bewust te zijn, dat er wver vrede is over ons land dat zij haar gaven nu niet nutteloos uitstrooit zooals vorige jaren' toen alles wait het leven mooi en goed kan maken, verloren ging in een alles-overspoelende vloedgolf van vernietiging en el- lende. Zelden heeft zij met guller hand dh pracht van het altijd weer nieuwe lente-wonder rondom ons gespreid. Het is alsof zij een bemoedigend, troostvol gebaar wil m ken, alsof zij ons heel, heel dui delük wil doen inzien, dat zelfs na den donkersten winter weer een periode komt van zonneschijn en blijheid. Niemand zelfs niet wie te midden van trieste puinhoopen woont, ontkomt aan de zoete be- toover'ing van het lentelied. Tus- schen de resten van ingestorte huizen en doorschoten tanks, wa r boven de laatste klagende tonen van een somberen oorlogszang lang zaam wegsterven, beven machtig de vervoerende accoorden van de symphonie der jonge herlevende natuur. De aarde drinkt het licht, dat uit db zonnesluizen stroomt en werpt het, ovurzadigd weer uit in een duizelir.gwekkenden rijkdom van groen en bloemen. De leeuwe rik, overmoedig de zon tegemoet vlierend, brengt een jubelende hulde aan Hem, die elk jaar op- r.ieuw dit wondere gebeuren z laat voltrekken en die daardoor den Paaschtijd maakt tot een pe riode. waarin we ons niet alleen verheugen over de geestelijke goe deren die ons geschonken worden, maar ook over de vele aardsche dingen die wij ontvangen en wier wanrde zoo groot is, dat we het leven ondanks de vele teleurstel lingen en angsten die het ons brengt, er altijd weer goed om prijzen. jpASCHENin het woord 11 een klank die doet denken aan liet klare geluid van kinderstem men op een prillen voorjaarsdag. Wie Paschen zegt, ziet beelden van aanvloeiend zonlicht hij hoor eb vroolijk en speels met elkaar stoeiende bim-bam-tónen van kerk klokken die de heropstanding van n Verlasser en van Zijn schep- uTg'-e ,natuur. tegelijk bejube len hu denkt aan zwellende bloe semknoppen en aan zorgeloozp k> ters, die opgewonden dooi' een weelde van groen en bloemen dar telen, op zoek naar de kleurige of fleurig-omstrikte eieren g. schenk van de in feeststemming uit Rome teruggekeerde klokken. Paschenvoorjaar. Feest van den verjongden gezuiverden geest, maar ook van het nieuwe uit bottende en beloftevolle leven. De mensch voelt zich één met de na tuur. Hij hoort ontroerd de vo gelstemmen, juichend en dankend voor al het schoone dat den troos teloozen wintergrond tot een para (lijs heeft doen worden. De uitbar stende pracht der witte en rose bloesems ondergaat hij niet alleen Is louter schoonheid, maar cok e -n troostrijke symboliek van het eigen leven, dat. bloesems van de lente de kin- derdroomen en jeugdidealen, welis waar voor een deel teloor doet gaan, maar een ander groot aan tal toch ook tot rijpe vruchten maakt, die in den zomer of in den herfst worden geplukt en wier wei dadige zoetheid het lichaam ver warmt, ook in de dagen van den killen levenswinter. Tke lente is een feest van belaf- ten. van levenswil en levens vreesde De alom uitbarstende uit op het wijde land ge tuigt hiervan evenzeer als de glim lach van den sukkelenden ouden man die zijn hand laat glijden over het zondoorglansde haar van een spelend kind. Het is te zien in den dadendrang van het drukke luidruchtige vogelvolk, maar ook In de stille geluksdroomen van twee jonge menschen, die .weg varen dooi- de blinkende dreven en één worden op een schoone reis". De lente is liet feest van en om het leven, het vreemd bekoorlijke leven, dat vaak wonden slaat en lijden doet, maar waarnaar we toch altijd weer de handen verlan gv.-nd uitstrekken. Zij is de overga ve, de lachende overgave van het wispelturige en onberekenbare le ven aan ons. De lente is een ge luksdroom die wb zooals Ga briel Smit het uitzingt moeten begroeten met bloemen in het haai mét speeltuig in de handen en in den mond een lied, met in Uw hart het branden van al wat God u biedt: een nieuwe tijd, het slakeu van winters harde boel. een duizelend ontwaken tot immer voller bloei. U;M hfi Hih'O": J>ASCHEN. Rond dezen tijd laten de eerste ansjovisjes zich meestal ln de Ooster-Schelde zien. De Bergsche visschers hebben reeds vele we ken van tevoren hun voorbereidingen getroffen voor de vangst van dit haringachtig vischje, dat in pekel gelegd een bijzonder gezochte pikan te smaak krijgt. Ieder jaar opnieuw moeten de z.g. weeren worden ge stoken en getrokken, want indien zij 's winters in den Scheldegrond zou den blijven staan, is de kans groot, dat al het voor de weeren henoodigde kostbare hout door ijsgang verloren gaat. DERGEN OP ZOOM is een vp.i de weinige plaatsen ter wereld waar met weeren wordt gevischt. Elders in ons land ziet men der gelijke visscherijen riet, zelfs niet langs de heele Noordzeekust, afge zien dan van de zeer lage en kleire botweertjes. welke hier en daar :'n gebruik zijn. Frankrijk kent ze ech ter wel. Daar vindt men ze aan de Atlantische kust. Zeer sterk aan de Bergsclie weeren doen ook denken de djermals aan de Oostkust van Sumatra. De weervisscherij op de Ooster- Schelde is reeds eeuwen oud. Het begin er van is niet precies be kend. maar vast staat wel, dat de weeren reeds vóór 1700 in gebruik waren. Bepaalde families treden bij de beoefening der weervisscherij op den voorgrond met name de fa milies de Haas en Landa. Bekende Bergsche namen als de Haas, Touw en Lafontaine staan al vermeld op een kaart van 17R4 als pachters van weeren. Een riskant bedrijf. m de stille geluk iiuuinui ven twee jonge menschen. fphar.s staan dan weer de honder den meters lange weervissche- rijen gereed om de kleine Schelde- bewoners te verschalken. Het hoog tepunt der vangst ligt vrijwel ieder Jaar in de tweede helft van Mei of begin Juni. Op 1 Juli wordt de vissclieiij officieel gesloten. Hoe de vangst dit jaar zal zijn? Het is niet gemakkelijk wat dat betreft een voorspelling te doen, want niets is zoo wisselvallig als de ansjovis vangst. Over de periode 1870-1941 bedroeg de buit in de Ooster-Schel de gemiddeld 47.500 kg. per jaar, waarbij jaren van 500 kg. en van 400.000 kg. voorkwamen. De laat ste rijke vangst werd gemaakt in 1942. Sindsdien werd het zout in de pap niet meer verdiend, althans niet aan het ansjovisje. Een ge lukkige omstandigheid was het voor de visschers, dat in 1943 de Schel de zeer rijk was aan bliek en er dat jaar goede prijzen voor werden betaald. Daarop kan men thans, ru de zeevisscherij heel wat visch oplevert, niet meer rekenen, zoodat de ansjovis weei; het leeuwendeel van de inkomsten der visschers moet. leveren. Het wordt tijd, dat het getij keert: want vorig jaar was het ai bar slecht. „Mijn totale onkosten aan mijn visscherij bevroegen toen", aldus zeide ons een visscher, „niet minder dan f 1750.en wat denkt U, dat ze opbracht? Zegge en schrijve f 46.70". Het bijltje er bij neergelegd. ïyfen ziet, het is een riskant be- drijf: Verschillende visschers heb ben er dan ook het bijltje bij neer gelegd. Zij trachten nu op andere wijze in hun onderhoud te voor zien. Als dit jaar even slecht wordt ■yROEGER spraken we over Britsch Indië, Franscli Indië en Ncder- landsch Indië. Deae benamingen verdwijnen tegelijk met de kolo niale verhoudingen. Doch het zoeken en vastleggen van nieuwe re laties met de Europeesche landen, welker geschiedenis zoo nauw met déze Aziatische gebieden ia verwe ven, levert tal van moeilijkheden op. Tn het ontzaglijke, dicht-bevolkte laud, dat zoo lang Britsch Indië werd geheeten en thans kortweg als „India" wordt aangeduid, spruit „de" groote moeilijkheid voort uit de oeroude tegenstelling tusschen Hindoes en Mahomeda- nen. Een delegatie van drie Brit- sche ministers is nu naai- Indië ge reisd en heeft tot alle partijen ge zegd: Wordt het zelf eens over den vorm, waarin de onafhankelijkheid van Indië moet gegoten worden. Wij stellen natuurlijk prijs op de r.auwste samenwerking' tusschen U en Groot Brittannië. We willen u oo' met raad en daad blijven bij staan. Maar aan uw onafhanke lijk staatsbestaan leggen we niets in den weg. De Hindoes, vereenlgd in de Congrespartij, hebben nu geant woord: Indië moet één enkele staat worden met één regeering en éen parlement. De Mahomedanen daarentegen zeggen; Er moeten twefe staten ko men, Hindoestan, omvattend de provincies, waar de Hindoes de meerderheid hebben, en Pakistan, bestaande uit de provincies met Moslem-meerderheid. Als de eene staat toch wordt doorgedreven, zul len we ons gewapenderhand ver zetten. Er schijnt geen verwrikken te zijn aan de beide standpunten. De Brlt- sche ministers hebben gezegd Beide standpunten tegelijk kunnen we natuurlijk niet aanvaarden. We gaan nu op Paaschvacantie naar Kashmir, om aan de partijen ge legenheid te geven, onderling' over leg te plegen. De oplossing is totnutoe echter geen stap dichterbij gekomen. Het lijkt op het zoeken naar den vier kanten cirkel. In Fransch Indië, meestal aange- duid als Indo China, streeft men de vorming van een federatie n die een politieke eenheid zal riin met een onafhankelijk eco nomisch leven. Deze federatie be staat uit het koninkrijk Cambodja en de republik Viet-nam. In Cambodja krijgt de koning een Franschman als persoonlijk advi seur .oegevoegd. De regeering be staat uit 7 inheemsche ministers en 10 Fransche adviseurs, die in s 'rnige gevallen moeten worden geraadpleegd. De Fransche Hooge Commissaris voor heel Iudo- China blijft voorshands het belteer voeren over de financiën, de doua ne, de regie. P.T.T.. spoorwegen, openbare veiligheid en industrie. Het leger staat onder der. inheem- schen minister voor nationale ver dediging, doch de reorganisatie en het onderricht van dit. leger zijn' toevertrouwd aan een Fransche :ui- litairt missie. Een gemengde com missie van Franschen en inheem- schen ontwerpt een grondwet op b„sis van een constitutioneele monarchie. Het voorloopig accoord met de republiek Viet-nam (het vroegere Alumni gaat veel verder. Deze is erkend als vrije staat met eigen regeering, parlement, leger en fi nanciën, maar deel uitmakend van de Federatie Indo-China en de Fransche Unie. Bij referendum zal worden uitge maakt, welke van de drie gebie den, waaruit Viet-nam bestaat, deel wilier uitmaken van deze republiek. De handhaving van de binnen- landsche veiligheid wordt overge laten aan de troepen van Viet- n m zelf. Frankrijk blijft echter een troepenmacht op het grond gebied handhaven voor de verdedi ging naar buiten. Ook behoudt het zich het recht vooi strategische bases te vestigen, overal waar dit noodzakelijk voorkomt. Afgezien v iervan zullen de Fransche troepen zich geleidelijk aan en in vijf .jam tijds geheel terugtrekken. Ook be houdt Frankrijk zich de regeling van de diplomatieke betrekkingen voor. Een en ander moet nog definitief geregeld worden en daartoe zij;', onderhandelingen ingeleid. Terro risten trachten hier ook roet in het i,.„al te gooien en de Fransche Minister van Overzeesche Gebieden heeft er zich over beklaagd,, dat vertegenwoordigers van Viet-nam naar tussclienkomst va.n Engeland en China schijnen te streven. „Uit wederzij jsche goede trouw moet een nieuwe eendracht tusschen Frankrijk en Indo-China geboren worden", zei de Fransche minister TAit woord moet mutatis mutan- dis ook gelden voor Indonesië. Het voorloopig accoord tusschen Frankrijk en Viet-nam geldt blijk baar min of meer als model bij het geen er thars ontworpen wordt als een regeling der wederzij dsclie verhoudingen, welke den toestand o' erbrugt tot aan de definitieve onderhandelingen in eei. Rijks- conferentie zooals voorzien in de koninklijke rede van December 1942 We hebben deze week het woord van Minister Beel gehoord, dat de Regeering er niet aan denkt het Koninkrijk prijs te geven: gezocht wordt slechts naar onderlinge ver houdingen binnen het Ko ninkrijk „in de realiteit, die blij kens uitlatingen in een deel van de r. niet door allen wordt ge zien" VlotT loopen doe' het blijkbaar ni-g niet. Evenmin trouwens als in de beide andere „Indiën". Hoopvolle contrasten jjp ZcfcLlffd QP 'T EERSTE PAASCHFEEST dat wü sinds 1940 in vollen vrede vieren gaan onwillekeurig de gedachten 'n jaar terug, bespeurend met dankbaarheid de groote con trasten tusschen i:u en toen. Wel was Zeeland op Paschen '45 goeddeels van den directen Duit- schen druk bevrijd, maar de ver schrikkelijke bedreiging van den barbaarschen vijand, was toen nog als het vorige jaar was, dan zul len er, naar de meening van on zen zegsman, nog heel wat volgen. "VITc hopen, dat het zoover niet zal komen. Rooskleurig ziet er echter voor de visschers niet uit. Immers, volgens Dr. P. Korringa. bioloog op liet laboratorium der visscherijen op de Zeeuwsehe stroo men, moet men van dit seizoen geen groote verwachtingen hebben. Deze deskundige baseert zijn voorspelling in hoofdzaak op de koude im de maand 'Juni 1944. wel ke zeer nadeelig was voor.de voort planting. alsmede op het buitenge woon klein aantal moederdieren, dat werd aangetroffen. Maar wie weet, misschien nemen de ansjo visjes den geleerde wel bij den neus. De visschers zien natuurlijk niets liever dan dat. zeer nabij; op Schouwen-Düiveland dreunde de tred van den gelaarsden kwelgeest. Noord Beveland werd vaak verontrust door granaatvuur: ieder der eilanden stond bloot aan verraderlijke nachtelijke overvallen. De gevreesde raketbommen konden ieder oogenblik Zuid-Bevelard en Zeeuwsch-Vlaanderen treffen; ieder vliegtuiggeronk deed vreezen voor een bom-aanval. De ellende lag overal voor het grijpen. Walcheren was de prooi van het wild wielend water, dat zijn welvaart verwoest, zijn bevol king verdreven of op een hoop ge-, jaagd had; Schouwen vertoonde hetzelfde beeld; West-Zeeuwsch- Viaanderer leek de wanhoop nabij Bij dit alles voegde zich de be klemming, de angst over het lot van verwanten en vrienden in be zet Nederland, in Duitschland. in Indië. En alle Zeeuwsehe torens beroofd van hun klokken, stonden stoöi en stomp, zooals zij dit had den gedaan in '44 en '43. Bij al wat te wenscher. over bleef: wat 'n blijder beeld geeft dit Paaschfeest te zien.... te hoo- ren. Want tientallen torenè, die hun bronzen stem herkregen, zui len den Paaschjubel uitbeieren over onze landouwen. Smetteloo- zer zullen de boomgaarden lijken. (Vervolg zie pag. twee 2e blad

de Stem | 1946 | | pagina 5