Wat een Wonderlijke Wereld Frank voelt diepe sell fill# HEERSCHAPPIJ van de HET PUBLIEK en de RUBBER IN 'T KORT BESLISTE TEGENSPRAAK Assemblee IH FRANKRIJK M.P.R. stemde TEGEN SEYSS WIJST VERANTWOORDELIJKHEID VOOR MISDADEN AF l^EURENBERG hoorde op den laats ten dag voor de Paasch- vacantie een man, den eerste, die den moed had de volle verant woording te aanvaarden, ook voor de ernstigste gruwelen, die de Duitschers tijdens den oorlog be dreven hebben. Frank bekende diepe schuld in zich te voelen, thans diep geschokt te zijn door „de monsterlijke woor den", die hij in zijn dagboek, dat hy aan het Neurenbergsche tribu naal heeft overhandigd, heeft neer geschreven en zich als groote even schuldig te voelen als de kleine Hitlerman het is. Te zijner veront schuldiging voerde hij echter aan, dat Hitier, Himmler en Borrmann eigenlijk de schuldigen waren, dat hij toen hü faalde in zijn pogin gen om 'n onafhankelüken rechts staat te krijgen, niet mocht aftre- Ongegronde klachten. het PUBLIEK is veelal de mee- ning toegedaan, dat, nu rub ber-hakken zonder bon verkrijgbaar zijn en plaat-rubber vrij te koop is, de schoenhersteller zonder bon kan leveren en dat het voor de schoen- reparatiebonnen van den reparateur leeren zolen en hakken kan eischen. Dit is niet juist De schoenhersteller krijgt op de door hem ingenomen reparatie bonnen leder en rubber (van goede kwaliteit) toegewezen in de navol gende verhouding.' 28 pet. zooile der. 56 pet. rubber en 16 pet. af- valleder, halzen en liezen voor binnenzcol- en randenreparatie te samen 100 pet. Slechts een-derde deel van de aangeboden reparaties kan geschie den met leder en hiervoor komen, op de eerste plaats in aanmerking schoenen, die niet met rubber ge repareerd kunnen worden. Ook or- thopaedische schoenen. Rubber-vormhakken zijn zonder bon, doch in beperkte mate ver krijgbaar. Meestal zal dan ook voor hakken nog plaatrubber moeten worden gebezigd, waarvoor dus bonnen moeten worden ingenomen. De plaatrubber die vrij verkocht wordt is zg. technische rubber en dus minder geschikt voor het her stellen van schoenen. I DELI-TABAK onderweg TTIT sol KABAJA z.(jn 50 ton tabak naar ons land onder weg. De partij bestaat uit 86 balen Deli-, 320 balen K rosso- en 20 balen tabak van mindere kwaliteit. JTE vredesconferentie, welke per 1 Mei zou gehouden worden is uitgesteld, hangende de beslissing over den begindatum door den raad van ministers van Buit. Zaken Deze komen op 25 dezer te Parijs bijeen. TN IERLAND is het „opperhoofd der weerwolven", kapitein ter zee von Pfluck Hartur.g gearres teerd, en van daar naar Londen overgebracht. In April 1945 werd hij door de Duitsche regeering tot hoofd van genoemde organisatie benoemd. mevr. JAILLON uit Saint Quentin heeft haar 30ste kind ter wereld gebracht, 15 van haar kinderen, van wie 't oudste 26 jaar is. zijn nog in leven. JJET NED. AANDEEL in de Duit sche industrieele herstelbetalin gen ligt volgens onofficicele schat tingen tusschen de f 100 a 200 mil- lioen. Voor de metaalindustrie zijn er objecten die voor Nederland zeer aantrekkelijk zijn. TIET internationale gerechtshof te Den Haag is Donderdag in het Vredespaleis plechtig geopend. Heden zon onder 19.44 u., maan onder 7.29 u. Zondag zon op 5.32, onder 19 46 u; maan op 00 13, onder 8.01 u. Maandag zon op 5 30. onder 19.48 u; maan op 1.14, onder 8.42 u. Dinsdag zon op 5 28, maan op 2.06 u. Weersverwachting voor heden: koude ochtend, doch overdag zonnig weer met hoogere tem peraturen dan gisteren. Naar Z.W. temgloonende wind. aan- vankeMik zwak, later matig. Verdere vooruitzichten: te gen morgenavond uit het W. opkomende toenemende be wolking. die tijdens eersten Paaschdag eenige lichte regen zal brengen. den, dat tenslotte alle beslissingen door „Berlijn" werden genomen en dat hü in 12 jaar tijds Hitier slechts zesmaal te spreken heeft gekregen. Tn de zaak tegen Rosenberg kwam ook Seyss Inquart nog even om den hoek gluren. In den honger winter zou hij opgekomen zijn voor het stopzetten van voedselexporten naar Duitschland. Seyss wil Rau- ters verklaring gebruiken om aan te toonen, dat de verantwoordelijkheid voor een aantal in Nederland be gane misdaden, speciaal moord op gijzelaars, bij de politie berust, Het kamp te Sluis is al opgeheven /ANDER het grootste voorbehoud hebben we melding gemaakt van een bericht in het Haagsche dagblad „De Telex", volgens het welk N.S.B.'ers en S.S.'ers uit het kamp te Sluis zouden worden be vrijd en naar Frankrijk gesmok keld, om straks tegen Franco- Spanje te worden gebruikt. Men wijst er ons nu op, dat het kamp ie Sluis sinds eenige weken is opgeheven; de geïnterneerden zijn op ongeveer 40 na naar Hoo- gerheidc en Rilland overgebracht. De officier-fiscaal te Goes deelde ons mede, dat hem de laatste maanden, geen enkel ge val van ontvluchting uit het kamp te Sluis ter kennis was ge bracht, wat toch zou dienen te geschieden, als er ontvluchtingen voorkwamen. Hij beschouwt het „Telex"-bericht dan ook als een canard. TVE nieuwe Fransche grondwet is door de constitueerende vergadering met 309 tegen 249 stemmen aangenomen. Dat be- teekent, dat de M.R.P. tegen de voorgestelde „heerschappij van de Assemblée" heeft gestemd. Of en zoo ja welke consequenties hieruit zullen voortvloeien, is nog niet bekend. Uit de voorafgaande debatten valt echter af te leiden, dat de katholieke ministers niet geneigd zijn de portefeuilles aan de socialisten en communisten over te laten, zulks met het oog op de verkiezingen, die reeds over twee maanden gehouden zullen worden. Troepen-concentraties in Spanje. TN EEN memorandum, dat dr. Lange aan den Veiligheidsraad heeft overgelegd en dat hem ver strekt was door den minister van Oorlog der Spaansche republikein - sche regeering, wordt meegedeeld, dat aan de Spaansche zijde van de Fransch-Spaansche grens 250.000 man in de grensstreek zijn gecon centreerd, 450.000 man verder in Spanje en 200.000 in Catalonië. Tal. looze versterkingen zijn aangelegd en wegen ondermijnd. In het totaal zouden er ca. 100.000 Duitsche en Fransche militairen vermoedelijk van de v.m. regeering van Vichy, in Spanje verblijven. Textielpunten blijven geldig TV in omloop zijnde speciale punten voor textiel blijven na 30 April geldig, evenals de nog niet gebruikte punten van de tcxtiel- en ledcrkaarten. Deze beslissing is genomen, om dat de vooruitzichten voor de texlielvoorziening op iets langeren termijn gunstiger zijn geworden. Twee liter petroleum. De bonnen 191 en 691 der bon kaarten K 604 geven van 21 April tot 18 Mei recht op 2 liter pe troleum. Vitamine voor kleuters. Kleuters en zuigelingen zullen dit voorjaar in beperkte mate gra tis vitamine C verkrijgen. Melk op Tweeden Paaschdag In het zuidwestelijk consumptie- melkgebied zal de melkbezorging op den tweeden Paaschdag op de gewone wijze geschieden. Ruim fosfaat. De vastgestelde normen voor fos faatmeststnffen zullen dit jaar ge handhaafd blijven, de toewijzingen zullen reeds in Mei en Juni ge schieden. HET VERTREK DER MARINE UIT VLISSINGEN Op de vragen van den heer Mes betreffende terugtrekking van de marine uit Vlissingen. antwoordde de heer de Booy, minister van Ma rine; Op het ooger.blik bestaat groot tekort aan marinepersoneel voor 't bemannen van naar Nederlandsch- Indië uit te zenden schepen en voor het op peil houden van de be manningen der schepen In Neder- landsch-Indië, van welke beman ningen e£n belangrijk gedeelte zoo spoedig mogelijk moet thuisvaren, aangezien zü reeds lang van hun gezin gescheiden zijn of voor de mobilisatie In aanmerking komen. In verband met het voorgaande is de uiterste beperking in het ge bruik van personeel der Kon. Ma rine in Nederland geboden en kun nen detachementen als die ln Vlis singen, welke noch voor de defen- sie. "noch voor het instandhouden der vloot, noch voor oefeningen van het personeel op het oogenblik van belang zijn, niet, in stand gehou den worden Het ligt ln de bedoeling min stens één oorlogsschip op de Wes- ter-Schelde gestatlonneerd te hou den, zoodat het niet juist is om te zeggen, dat de marine uit Vlissin gen wordt teruggetrokken, aange zien dit schip, naai' verwacht mag worden, vaak in Vlissingen zal binnenloopén. De vraag, waar marinebases in Nederland moeten worden geves tigd, is in studie. In verband hier mede is het niet mogelijk thans een antwoord op de vraag te geven. Op het oogenblik is te Vlissingen niets aanwezig, dat in stand zou moeten worden gehouden, ten einde een eventueele latere vesti ging mogelijk te maken. 'OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Liefde zoekt list. XTET WAS een doile inval, die Mevr. Ann Clarke kreeg enkele uren nadat haar echtgenoot, een Canadeesch sergeant afscheid van haar had genomen op de kade van Southampton. Zij had geen lust te wach ten, totdat een z.g. bruidsschip haar in de gelegenheid zou stellen, haar man achterna te reizen naar Canada. Als de wind begaf zij zich terug naar haar woning sleepte een oude uni form van haar jongen echtgenoot uit de least trok ze aan en haastte zich, volledig uitgerust als 'n reeruut, met ba ret ankiets en soldaten- kistjes naar de aanleg plaats. Helaas bleek er aan het geheel nog een on vrouwelijk tintje te zit ten, want Mistress Clar ke werd ontmaskerd op het oogenblik dat zij op de loopplank wou stap pen. Haar man werd ge roepen en ten tweeden male vond er ©en af scheid plaats, hartroe render dan het eerste. Op jacht. AP HET JACHTGOED „de Valouwe" onder Ede werd dezer dagen geconstateerd dat enke le personen, voorzien van sten-guns, zich ln het jachtveld bevonden. Kennelijk waren de schoten, die men hoor de, gericht op de zich op het jachtgoed bevin dende reeën, waarop de jacht ^chter gesloten Is. Bovendien is abso lute rust in de bosschen geboden, daar in dezen tijd de sierlijke reekalf- jes ter wereld komen. Jachtopzieners en po litiebeambten trokken een cordon om de stroo- pers, die daardoor geen kans meer kregen zich uit de voeten te maken. Na eenigen tijd kwamen wetvertegenwoordig. en clandestiene jagers oog in oog te staan. Het bleken geen beroeps- stroopers te zijn, maar enkele manschappen van het Nederlandsche leger, die onder leiding van een officier op jacht waren gegaan naar een malsch reeboutje. ....Corned beef gaat tenslotte ook gauw ver velen. Gij zijt stof**.. TN LONDEN werd de- zer dagen een aantal skeletten tentoongesteld die ln 1932 gevonden werden in rotsspelon ken in Palestina. De ouderdom van de ge raamten wordt geschat op 30.000 Jaar. In 1942 werden de stoffelijke overschotten der oermenschen begra ven onder het puin van het Royal college. Eerst voor zes weken werden ze weer uitge graven: „ongedeerd". Zoodra de tentoon stelling, die op het oogenblik wordt gehou den, gesloten wordt, zullen de beenderen worden verdeeld onder 4 Engelsche musea, zoo meldde de Daily Mail. Ongezellige gedachten wekt een dergelijke simpele mededeeling. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN AARDENBURG. De nieuwe burgemeester van Aardenburg, Josephus Maria, An dreas c. v. Dongen, is op 30 Maart 1906 te Haarlem geboren. Groote bekenctheid verwierf hij rich door zjjn hulptocht naar de poolexpe ditie van Nobile. Met ingang van 7 Juni 1945 werd hij door den Commissaris der Koningin met de waarneming van het burgemees tersambt te Aardenburg belast, welke waarneming thans door de Kroon in een definitieve benoe ming is omgezet. Tijdens de af wezigheid van mr, K. Hoekzema nam hij tevens het burgemeester schap van Oostturg waar. Hier aan is door den terugkeer van den heer Koekzema op 5 April j,l, een einde gekomen. De heer van bon gen is R.K, gehuwd en heeft vier kinderen. MGR. TASKIN OVERLEDEN In den hoogen ouderdom van 81 jaar overleed te Heemstede, Mgr. Henricus Josephus Maria Taskin, oud-president van het groot-semi narie te Warmond, protonotarius apostolleus, kanunnik-theologaal van het Haarlemsch kapittel en huisprelaat van den Paus. Buitengewoon groot is het aantal priesters dat aan hem hun oplei ding te danken heeft, en in wien zij een uitnemend leeraar vonden, een geboren paedagoog, wlen het bij zijn aftreden als president niet aan waardeering voor zijn jaren- langen verantwoordelijken arbeid heeft ontbroken. Ook de regeering erkende de vele verdiensten van Mgr. Taskin, die officier in de orde van Oranje-Nas. sau en ridder in de orde van den Ned. Leeuw was. WEES VOORZICHTIG MET MIJNEN. In een veld nabij Ter Hooge (bü Middelburg) waren geïnterneerden tewerk gesteld bij het cpruiimen van z,g,n. „Rommel-palen" onder toezicht van drf-- militairen. Hoe wel het terrein op mijnen was on derzocht en veilig verklaard werd een bus gevonden die er verdacht uitzag. De vinder, een geïnter neerde. bracht ze bij de bewakers. Potseling volgde een ontploffing Twee dier bewakers waren op slag dood., de derde werd door een scherf in den polsslagader ge troffen. Op een naburig mijnenveld tewerkgestelde Duitsche krijgsge vangenen snelden met gevaar voor eigen leven toe en boden de eerste hulp. waaraian het toe té schrijven is. dat dit ongeval slechts twee menschenlevens heeft gekost. DE WEDEROPBOUW. Ten behoeve van den wederop bouw van publiekrechtelijke eigen dommen en voor bijkomende kos ten zullen volgens de Rjjksbegroo- ting voor de volgende gemeenten de daarbij vermelde geraamde voor schotten worden verstrekt; Mid delburg f 2.235.000, Vlissingen f 2.877.500, Westkapelle f 221.500, Oost. en West-Souburg f 899.000. 'T GEZONKEN MOTORSCHIP. Zooals wij Donderdag berichtten liep Woensdag het motorschip „Hector" op een magnetische mijn bü Bath en zonk. Drie der opva renden weiden gewond waaronder de vrouw van schipper Bouwman. Laatstgenoemde was er het ergste aan toe daar zij o.m, een gebroken arm had. Alle drie werden vervoerd naar St. Joanna te Goes. Donder dagmorgen kon een der gewonde mannen deze inrichting reeds ver laten. Breskens Geslaagd. Aan de gem. uni versiteit te Amsterdam is geslaagd voor het candidaatsexamen rechts wetenschappen de heer J. C. C. de Pree. Clinge Overgeplaatst, Naar alhier is met ingang van 15 April overge plaatst de tijd. hulpkommies J. Smidt van Sluis. Overplaatsing. De marechaus see J, Westerop is met Ingang van 16 April overgeplaatst naar de rijkspolitie te Warmond. J. Molen kamp te Beerta is met ingang van 16 April aangesteld als tijdelijk hulpkommies atlhier.. Goes RIJKSLANDBOUWWINTER. SCHOOL. Ir. v. Vliet, dir. van het Land bouwonderwijs uit den Haag, reik te het einddiploma uit aan: S, Abrahamse, Middelburg; S. Adri aenssens, Wolfaartsdijk; J. Beije. Burgh; M. Buitendijk, Goes; W Buijze, Wemeldinge; M. de Bruijne, Kats; J. Cevaal, Grijpskerke; N Dalebout, Noordwelle; G. v. Driel, Kats; D. v. d. Dries, 's Heeren- hoek; J. Friderichs, Oud-Vosse- meer; A. Geluk, Tholen A. van Hilten, Zotermeer; P. Janse, Co- lijnsplaat; A. de Kam. Geersdijk; P. van Kruijssen. Hoedekenskerke; J. Lampert, Gapinge; I, van der Onze Wceó^»-1- islia&t steeds door ten voordele van KWALITEIT Ook nu blijft one streven de kwaliteit van onze meubelen ao 'hoog mogelijk op te voeren Net als vroeger blijft het dus BLOK'S MEUBILERING OVERAL WAARDERING alle inlichtingen geeft Fa H. BLOK ZONEN (Kapellc (ZB) Tel. 200 (K 1102) (Adv 583—0) Linde, Kortger.e; P. Markusse, Kortgene; K. Moeiker, Nieuw Vos- semeer; W. van Nieuwenhuijzen, Oostkapelle; J. Nijsse, Arnemui- den; K. Osté Vrouwepolder; E. v. Oeveren, Wolfaartsdijk; B. v. Over beeke, Kattendüke; P. Poppe, Grijpskerke; J. Remijnse, Kam perland; P. Verhage, Koudekerke; P. Vette, Borssele: J. de Vrieze, Dreisclior; H. de Winter, Nieuw- dorp; M. Wiskerke, Krutningen. Nog werd het woord gevoerd door ir. Droogendijk, den dir. der school en door de heeren Minder- houd, voorz. bestuur, burgemees ter A. ten Kate, Chr. Arenthal en namens de leerlingen P. Poppe. Vrijheid-spel. Naar we verna men heeft dé' Oranje-vereeniging het voornemen om het aesthetisch bewegingspel „Vrijheid" van den heer Mazure te Middelburg hier te laten opvoeren in Schuttershof en wel op 30 April (verjaardag Prin ses) en 1 en 2 Mei a.s. Gerepatrieerden uit Ned.-Indië. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor een gratis aanvullend kleedingpakket en daar drirgend behoefte aan hebben, kunnen zich vanaf 23 April a.s. wenden tot het Plaatselijk Comité „Nederland helpt Indië", gevestigd te Goes, Grena dierstraat 15. Dit geldt voorloopig alleen voor die gerepatrieerden oorlogsslachtoffers van 15 jaar en ouder, die vóór 16 Maart 1946rin Holland zijn aangekomen, hetzij per boot dan wel per vliegtuig. Identiteitsbewijs medebrengen. De suikerdiefstallen. Uit liet onderzoek i.z de suikeröiefstall en. bij de Fa. KrienseWessel is komen vast te staan, diat K. gedurende den afgeloopen winter en dit voor jaar, ongeveer 600 kilo suiker uit dit pakhuis heeft gestolen. K. wist in het pakhuis té komen door aan de achterzijde door een raam te klim men. dan ojiende hij de deur, bracht zijn buit in veiligheid sloot de deur en verliet vla het raampje weer bet pakhuis. De su'ker werd zwart verkocht. De gas verstrekking. Van de directie van ons Gasbedrijf verna men wij, dat wegens het versleten geraken der ovens het nog steeds niet mogelijk is om den geheelen dag door gas te leveren. Bovendien vreest de directie van zoob per manente levering overschrijding der toegestane rantsoenen. Er is» goede hoop dat in den loop van dit jaar de moeilijkheden met de ovens zullen worden over wonnen en een meer soepele re geling mogelijk is. Voorloopig wordt op werkdagen gas geleverd van 7 tot 8 uur van 11 tot 12.30 en van 6 tot 7 uur. Des Zondags word van 7,45 tot 8,15. van 11 tot 13 en van 67 uw gas geleverd. Geslaagd. Te Den Haag is voor het diploma B. als scheepswerktuig kundige geslaagd de heer J. Ploeg- aert, alh'er. 's-Heerenhoek Intocht van den neomist. Op 21 April a.s. zal aan de grens der gemeente de weleerw. heer M. C. de Jonge S.C.J. door de Jeugdveree- niging met bazuin en trommen en door ruiters worden ingehaald, waarna hij het H. Lof zal opdra gen. Op 22 April as. doet hij om 10.30 uur zijn eerste plechtige H. Mis. Om 2,30 uur houdt hij receptie in de Jeugdhoeve, waar hem ge schenken zullen worden aangebo-

de Stem | 1946 | | pagina 2