J SPANJE en PERZIE houden gemoederen bezig GEMEENSCHAPPELIJKE DOUANETARIEVEN NATIONALE INZAMELING Stichting 1940-1945 IEMJ 10 MEI STRIJD WORDT HERDACHT UNIEKE GEBEURTENIS PER0N BESCHEIDEN BEG N met Indische exporten MEDEDEELING V 172-0 V V V V UP/ iade, 3 «lus, aan: *3 TWEEDE JAARGANG No. 446 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCKIJNDEL Hoofdredacteur J. J H A. BRUNA Aigem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN. Vllssingen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel 102; Red J. v d BROEK. Bijbureau Oostburg, Nteuwstr 23 Z.-Eilanden: Bureau Goes. Westsingel 75. tel. 2236. Red. N.J KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, ZATERDAG 20 APRIL 1946 Commissie van Toezicht c. J. VAN HOOTE- GEM A E LANGENHORST Mr Dr A J. J. M. MES Mr H B L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij met-post bestelling) f 0 26 uosse nummers 6 cent „Zuivert den ouden zuurdeesem uit, opdat gij een nieuw deeg zoudt zijn. Laat ons feestmaal houden, niet met ouden zuurdee sem, den zuurdeesem van boos heid en ongerechtigheid, maar met het ongezuurde brood van zuiver heid en waarheid." EPISTEL VAN PASCHEN. T>ASCHEN. het feest van het nieuwe leven en van het nieuwe licht. Lente in de ziel tegelijk met lente in de natuin. Per crucem ad lucem: door het kruis tot het licht; Per mortem ad vltam: door den dood tot het leven. Zoo is het gegaan bij Christus, on zen Heer: door den nacht van de Goede Week Lijdensweek tot de stralende heerlijkheid -an den Ver- rijzenisdag. Zoo gaat het ook met den Christen, neen zoo is het reeds met hem ge gaan, naar het woord van St. Paulus: ..Met Hem zijt ge door het Doopsel begraven, met Hem zijt ge ook verre zen door het geloof in de almacht van God, die Hem uit de dooden heeft opgewekt" Col. 2. 1? T~|e Paaschzaterdagliturgie laat dul- delijk den meer dan symbolischen band uitkomen tusschen Doopsel en Christus' Sterven en Verrijzen. Al is het oude gebruik om de ca techumenen te doopen na de Doop vontwijding in de vigllieplechtigne- den van Paschen verdwenen en laten de meeste bekeerlingen zich liever niet op dezen dag onder de plechtig heden doopen; toch blijft het Paasch feest z'n sterke herinnering bewa ren aan en moet het voor ons een opwekking zijn van de genade, die in ons is door de onderdompeling en afwassching met water en de woor den van het Sacrament van het Doopsel. In ieder geval hebben we, indien ons leven van genade geschonden was of verloren door de zonde, het twee de Doppsel ontvangen in een rouw moedige Paaschbiecht. We hebben 't oude zuurdeeg weggezuiverd en we zijn een nieuw deeg geworden, na dit verfrïssehende bad En onze Paasch- communie brach. ons .'t nieuwe leven in al zijn volheid. We zijn opgestaan uit het graf der zonde liet licht van Christus str.aalt in onze oogen blijheid uit en vreug de! Het hart voelt zich als verjongd; een zware last en 'n machtig pak is menigeen van het hart" genomen en nu kijken ze met vernieuwde oogen *t leven in; zij zien weer de lentekleu- ren van het leven. De Paaschbeste kleeren passen naar Brabantsche zeden op het Paaschbes te innerlijk sprankelend van nieuw heid of minstens van vernieuwdheid. In de kerk gaan de menigten naar de Tafel des Heeren, zooals de tee kenaar schoon heeft weergegeven. Zij gaan om hun Paschen te houden. De verrezen Christus van de H. Eucharistie, geslachtofferd op het Al taar, in onlijdelijkheid onder de ge scheiden gedaante van brood en wijn" zooals Hij verheerlijkt in den hemel ls", komt als voedsel in de ziel om dat genadeleven, dat hemelleven te sterken en te bewaren. In de kracht van deze spijze run nen we als Elias wandelen den berg Gods op tot In den hemel, Want dit Brood is het onderpand van^onze glorievolle verrijzenis. A ls de leerlingen van Emmaüs er- kennen wij onzen Christus, Zalig maker aan het „breken des broods', en wij bidden: Blijf bij ons Heer, want het wordt avond". Als lijden komt en beproeving, blijf bij ons. Want als Gij hebt moeten lijden en vechten om Uw heerlijkheid in te gaanook ons rest nog een lange weg van lijden en strijden, van val len en opstaan. Doch met Uw ge nade zullen wij volharden en als Gij „ingaan tot de heerlijkheid". Want In u bezitten we reeds de zekerheid van onze verrijzenis Alleluja! Zalig Paschen! A. P. H. pr. MEI zal de weerstand, welke de Landmacht in 1940 bood, worden herdacht. De chef van den generalen staf ls belast d'enkfncrVCIOiibereidlnB van de her denking. Als mlddelpur.t Ls het kerkhof op den Grebbeberg aar., gewezen. Plechtigheden zullen ook elders worden gehouden, o.m t« Middelburg en In alle garnizoenen Aan de nabestaanden van gesneu velden, aan oorlogsinvaliden en aan de Jeugd zal een bijzondere plaats bij de plechtigheden worden inge ruimd. <xx>oo<xx>oooooooooc>ooooo<xxx>o<xx>oo<xxxx>o<x>oo<x> <xxxxoooooooooooo<xxx>ooo «FRANCO SIGNALEERT COMMUNISTISCHE BEDRIJVIGHEID AAN DE FRANSCHE GRENS Perzië voort „blindo censuur" in T\E Veiligheidsraad bleek na dr. Lange's betoog over Spanje, waarvan de inhoud reeds bestre den was door den heer van Klef- fens, in meerderheid niet veel te voelen voor de Poolsehe voorstel len. Stettinius herinnerde slechts aan hetgeen van den kant der V. S. reeds over Spanje is gezegd en ge publiceerd. terwijl Sir Alexander Cadogan linea recta stelling nam tegen de voorgestelde resolutie. Gromyko was natuurlijk een tegen overgestelde meening toegedaan, waarna Brazilië, Chir en Australië zich ofwel tegen het Poolsehe voor stel verklaarden, ofwel zich hun meening voorbehielden. Australië wilde het liefst een studiecommis sie benoemd zien. Tot resultaten leidden de besprekingen r.iet, zoo dat er volgende week opnieuw over beraadslaagd zal worden. TVe actie, die thans in den Veilig- heidsraad aan het licht is ge treden, blijkt inmiddels gepaard te gaan met activiteit buiten den Raad. Volgers het Fransche pers bureau zou Engeland Franco offi cieus trachten te bewegen onver wijld af te treden, terwijl ln Spanje zelf geruchten de ronde doen, dat Engeland Portugal zou hebben ver zocht gelijksoortige stappen te on dernemen. Hoe Franco zelf daarover denkt valt misschien het best af te leiden uit een Spaansch memorandum, dat te Londen ontvangen werd en waarin geconstateerd wordt, dat 'n „werkelijk gevaar voor grensinci denten (aan de Fransche grens) aanwezig is als gevolg van de plannen van Spaansche extremis ten, die met Fransche communis ten samenwerken om een militaire coup te ondernemen." Tn een soortgelijke nota aan de V. St. zou zelfs gesuggereerd worden dat de Sovjetregeering be trokken zou zijn bij de plannen tot die coup, hetgeen er op zou wijzen, dat de Spaar sche kwestie niet zui ver een binnenlandsche aangelegen heid ls. Zoo bezien zou echter niet Franco den vrede bedreigen, maar de Sovjets. TTlt de Kamer van den secretaris generaal van de Uno drong in middels het gerucht naar buiten door, dat de commissie van deskun. digen inzake de Perzische kwestie niet tot een eensgezinde uitspraak ls gekomen, zij bracht een meer derheids- en een minderheids rapport uit. Het eenlge, waar men het over eens bleek te zijn, was. dat men de zaak niet automatisch van de agenda van den Raad kan schrappen, zooals door den secreta ris-generaal was voorgesteld. Over dit onderwerp zal de Raad zich dus nog hebben uit te spreken. Opmerkenswaard was tenslotte, dal Perzlë een „blinde censuur" heeft ingesteld, zoodat dagbladcor respondenten er thans rekening mee moeten houden, dat hun be richten achtergehouden worden na aanbieding aan de telegraafkanto ren. In Engeland is men er niet erg over gesticht. Het wordt niet onmo gelijk geacht, dat deswege een not; aan de Perzische regeering zal worden gericht. "ClEN gebeurtenis, eenig in haar historie, staat de provincie Zeeland binnenkort te wachten. Ter gelegenheid nL van het zil veren ambtsjubilé van den com missaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. J. Quarles van Uf- ford, zullen al zijn ambtsgenoo- ten, vergezeld van hun dames, uit de tien overige provincies van ons land naar Zeeland komen, om den jubilaris te huldigen. Op 30 April hoopt het gezel schap te Goes te arriveeren. Daar zal het den nacht doorbrengen en in den morgen van 1 Mei naar Middelburg vertrekken. België, Nederland en Luxemburg streven naar een economische unie jgINDE 1946 zal tusschen Ne derland, België en Luxem burg een gemeenschappelijk douanetarief gelden en voor hel einde van 1947 wil men de in voerrechten aan de Neder- landsch - Belgisch - Luxemburg- sche grens definitief afschaffen. Dit waren de besluiten, welke te Den Haag genomen werden in een bijeenkomst van ministers van ge noemde drie landen. De besprekin gen strekten zich nog verder uit. Er wordt naar de totstandkoming van een gelijke economische struc tuur gestreefd en om daartoe te geraken is een raad voor de eco nomische unie der drie landen op gericht, welke o.m. in studie zal nemen de vraag hoe men tot ge meenschappelijke belastingstelsels kan komen. Hij zal bovendien m studie nemen de coördinatie van de te volgen handelspolitiek t.a.v der de landen. De besprekingen zullen spoedig na Paschen worden voort gezet. In een persgesprek verklaarde minister Spaak, dat Neder' tnd be langrijke bedragen aan België vei- schuldigd is. Deswege zal België Nederland een crediet moeten toe staan. waarover as. week bespre kingen geopend zullen worden. Overigens verklaarde hij, dat tal van moeilijkheden te overwinnen zullen zijn wegens het feit, dat veie particuliere belangenverschillen overbrugd moeten worden. Sprekende over een Ned. bezet tingszone ln Dultschland, vertelde dhr. Spaak, dat daarover van ge dachten gewisseld is en dat het r.iet uitgesloten is, dat België met Nederland een regeling zal treffen om den toestand te normaliseeren, aangezien de BelgLsche sector ta melijk hoog langs de Ned. grens reikt. opnieuw tot Pre sident van Argentinië gekozen. De Molukken aanvaarden Ned. voorstellen TTEEL LANGZAAM schijnt het economisch leven in Indië weer op gang te komen. Melden wü elders tabaksexporten, een ander be richt, dat wij ontvingen, maakt gewag van rubberexport in beschei den hoeveelheid. Daarnaast heeft de Java-China-Japan lijn weer de mogelijkheid geopend tot het nemen van passage, terwijl spoedig ook passagiersdiensten in de gewone beteekenis van het woord Néderland- Indië v.v. geopend zullen worden. Qp politiek gebied kwamen be- richten blnr.en over strevingen in de Molukken. 600 afgevaardigden van Moluksche vereeniglngen vroe gen de Ned. voorstellen van 2 Fe bruari te aanvaarden als minimum grondslag voor de komende onder - handelirgen, 't Indonesische ge- meenebest een federale structuur te geven, de autonome Molukken binnen Ned. rijksverband te doen blijven en de Koninklijke beloften onverwijld te beginnen zonder te wachten op de as. onderhandelin gen. Op Sumatra is een nationaal comité opgericht, bij welke gelegen- Afan 28 April tot 5 Mei a.s. wordt vanwege de Stichting 1940-1945 een -nationale inzameling gehouden. Er zullen er zijn, die hier op zul len reageeren met een „alweer één Niet omdat de Stichting zoo dikwijls aan hun huizen klopt, maar omdat collectes nu eenmaal zelden met een spontane reactie verwelkomd worden. Zoomin er zelden een redelijke grond is voor een afwerend ge baar. zoomin is zulks thans het ge val. Zelfs minder dan ooit, want de taak, welke de Stichting 1940- 1945 zich ten doel heeft gesteld, is e één die een ieder aangaat. Zij beoogt n.l. steun te verleer.en, ze delijk, maatschappelijk en stoffe lijk, aan personen, die tijdens de Duitsche bezetting door daad of houding tot het binnenlandsche verzet hebben bijgedragen, alsmede ii. hun gezinnen of nabestaanden voor zoover er hulp noodig Ls. Het ligt uiteraard op het ter rein van den Staat, om in deze ge vallen hulp te verleenen, het gaat hier Immers om strijders, die een vaderlandsche taak vervulden. De Staat kan echter niet in alle ge- zijn steun ook is. Elke regeering is tenslotte min of meer onvolmaakt en zoo gebeurt het gemakkeli'k, d personen, die hulp behoeven, aan de begrenzing van ambtelijke reglementeeringen ontsnappen. Het is trouwens wel zeer de vraag of de gemiddelde burger zich van zijn plicht mag ontdoen met een verwijzing naar 's lands bemoeiing in deze. Boven de collectieve chari- tas st.a de persoonlijke en dat hier door een ieder een stuk charitas te verrichten valt, staat buiten twij fel, eer. charitas, die zijn oorsprong vindt in de gevoelens van verbon denheid, die iedere vaderlander be zielen. Reeds wordt t 12 millioen ge bruikt voor uitkeertngen voor noodzakelijk levensonderhoud. Aan schadevergoedirgen voor verloren gegane bezittingen kan nog niet worden gedacht en hier zal toch een aanmerkelijk bedrag mee ge moeid zijn. Aan ons volk Ls thans de daad. Tusschen 28 April-5 Mei is er ge- Onze jongens treden doortastend op heid 100 afgevaardigden uit geheel Sumatra tegenwoordig waren. Een raad van vijf leden werd gekozen om den „gouverneur" van Sumatra van advies te dienen. TAp Java bleven extremistische en of terroristische groepen zich roeren. Zij lokten een groep Austra. liërs in de omgeving van Buiten zorg in een hinderlaag en doodden twee hunner. Vier werden er ge wond en een vermist, naar wien tot nu toe tevergeefs is gespeurd. Uit de officieele communique's bleek, dat gevechten in en rond de meeste groote centra op Java zijn gevoerd, waarbij zoowel Nederlan ders als Britten kleine verliezen leden. In de buurt van Soerabaja werd een Ned. marinepatrouille in een hinderlaag gelokt. Zij verloor één man. Bij Bandoeng verloren Ned. troepen twee man en tien aan gewonden bij de bezetting van een krachtstation. Beide groepen ont wikkelden een groote activiteit, een sobere aanduiding voor het flinke en doortastende optreden van ome jongens. TN GRIEKENLAND is een kabi- net, dat uit louter royalisti sche ministers bestaat, gevormd. Minister president is Tsaldaris. vallen bijspringen, hoe belangrijk legenheld om haar te stellen. Op Tweeden Paasch- d a g zal ons blad niet ver schijnen. In verband daarmede verschijnt dit nummer in dub belen omvang. De Directie

de Stem | 1946 | | pagina 1