OORD EN ZUID Ontzet Statenverkiezingen met 16 partijen Verzetsuitingen Parijsche Conferentie van Vier DE REGEERINGSHULP aan oorlogsgetroffenen hen 1946. ERIJ RIJK tsproducten. IOR" Z.V1. f Nederlandsch-Belgische toenadering V..op zuiveren grondslag E JONGE IEN DING, THIEME Pilaren Hulst kent éénkieskring par tij D.U.W. ARBEIDÜRS naar het vrije bedrijf Zoo niet, dan zouden de 7'li cjïlfipn Drie gedwongen kunnen uIlHjüli zijn aparte vredesverdragen te sluiten van terroristen en extremisten VEILIGHEIDSRAAD beg nt aan SPANJE ARNOLD MEYER meldt rich Ondergebracht in interneeringskamp te Tilburg -J ajs. Feestdagen naar 5ZANDE. ouds bek-end' 104 fWEEDE JAARGANG No. 444 IjITGVVE: STICHTING „DE STEM" Directeur J A H. M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J H A 8RUNA Algem. Eeeuwsch-redacteur; W GROFFEN. Vlissingen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele boort 8. tel 102. Red J. v d BROEK Bijbureau Dostburg. Nieuwstr 23 Z.-Eilanden Bureau Soes. Weststngel 75. tel 2236 Red N.J KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, WOENSDAG 17 April 194# Commissie van Toezicht C. J. VAN HOOTE- GEM A E. LANGENHORST Mr Dr A J. J. M. MES Mr H B L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag - Abonnementspiljs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij niet-post- bestelhng) f 0.26 L.osse nummers 6 cent GEN IGEN laten) 6/46 t/m urant van K verplicht te geven: 'er. Staten, gezonderd tegenover irvoor be den bij De Deviezen- igbaar bij te Rofter- enbanken. h tingen Financiën. rtruidenbeaa 141 PAASCHDAG tjRDRECHT EN OR" re Rotterdam G!ur Aankomst te lensta'.ions wo.dt 81—00 WOGEN JAREN DEN f 2 50 101o OES Teh 2264 Duitsche en tot Bev, der ;enomen o-a te baar bij Firma d, Poll Baronie- in Westersingel 55—00 0: diploma f IQ ;n Staahalnstel- ledrijven welke ekomst 'krijgen. 53—0 IJS gaat opher- 3GEN DE MOT 52-0 DELEN KOPEN rOORD EN ZUID wie deze twee woorden naast elkaar zet, lenkt al gauw aan grieven, welke "de Zuidelijke provincies tegenover „Den Haag" hebben. „Noord en Zuid" is echter ook de benaming ran de Vereeniging onder voorzit- rschap van Anton van Duinker sen. die de begrippen „Noord en Zuid" ruimer stelt en hard wil werken aan wederziJdsche toenade ring. Duidelijker uitgedrukt: Zij wil de banden met onze stamgenooten in België nauwer aanhalen o.a. door het cultureele verkeer te bevorde ren en de economische betrekkin gen tusschen Nederland en België aan te moedigen. Voorts stelt ze pch voor de openbare meening zoo ten onzent als in het Rijk Overzee, lover de toestanden in België voor te lichten. I Er zullen er zijn, die zeggen; „Ah, daar heb je weer het oude Groot- Nederlandsche gedoe". En dan ko men ze waarschijnlijk aandragen met de collaboratie-zonden van be- 1 paalde groepen Vlaamsch-nationa- listen en hun vrienden in het Noor. den. Hierdoor doet men echter grootelüks onrecht aan hen, die het Nederlandsche bewustzijn over de staatkundige grenzen heen levend hebben willen houden, doch daarbij ten sterkste afwezen de verdachte en ongepaste belangstelling van Duitsche zijde: die er ook niet aan pachten omwille van de hoogst-ge renschte cultureele er. economische locnadering te rukken aan het 'est-Europeesche statenstelsel, zoo >elangrijk voor het bewaren van het jolltieke evenwicht in dit deel van >ns continent. Het was trouwens ■opmerkelijk, dat raast het streven van particuliere vereenigingen in de laatste jaren vóór den oorlog Euideljjk het pogen tot toenadering Ausschen de staten Nederland en teelgië groeiende was. In de maar den Augustus-November 1939 heeft dat zelfs geleld tot een duidelijk gecoördineerde politiek inzake het conflict tusschen de groote mo gendheden. Een vrij groot aantal activisten uit den vorigen oorlog heeft zich, gelijk een correspondent van Elseviers Weekblad vertelde, tijdens de tweede bezettingsperiode ln België niet alleen van alle col laboratie verre gehouden, maar zelfs een uitgesproken anti-hou ding aangenomen. ■pien en ander zet het streven naar toenadering tusschen Noord en Zuid dus op zuivere basis. Allerlei bmstandigheden dringen nu nog pi"tr dar. vroeger tot die toenade- g. Gelukkig gaan er nu stappen ge zet worden, die den economischen Samengroei van Nederland en Bel gië, reeds in beginsel vastgelegd in de Tollinie van 1944, tot levende werkelijkheid moeten maken. Dat kan natuurlijk niet van van daag of morger.. Het wordt een on vermijdelijk langdurig proces. De kwesties van loon-, prijzen- en be- lastingpeil spelen daarin een groo te rol. Dr. Kortenhorst heeft er in een rede te Brussel op gewezen, at in 'n later stadium ook de syn- luonisatie van de wederzijdsche edrijfsorganisaties van groot be lang zou zijn. Verder zou men er toe moeten komen de mate van itaatsbemoeiing met het bedryfsle- en, m.a.w. de opvattingen omtrent de geleide economie in overleg op dezelfde wijze in te richten. An dere punten van gemeenschappe lijke studie en overleg dienen te vormen de scheepvaart- en haven problemen, de agrarische, politiek, de deviezenpolitiek en de verhou ding tot de overzeesche gebieds- deelen. Het wordt dus een kwestie van jaren, aleer men van een vol komen samengroeien kan spreken. TNe cultureele toenadering heeft natuurlijk lang niet zoo veel practische staketsels te overwinren Het gezamenlijk vaststellen van 'n nieuwe spelling was in de kortste keeren geschied. De uitwisseling van belangrijke schilderij enten toon stellingen is reeds in vollen gang. Hier zal vooral het particulier ini tiatief in de gestalte van een Ver eeniging „Noord en Zuid" een be langrijke rol kunnen spelen. Het houden van voordrachten over en weer, het organiseeren van tour- nées door orkesten en tooneelgezel- schappen in eikaars landen, het be vorderen van universitaire contac ten, zijn maar enkele der midde len. welke tot het groote doel dien stig kunnen zijn. Zulk een cultureele toenadering zal ook bevruchtend werken op den economischen samengroei, want men leert elkaar daardoor beter begrijpen en waardecren, het on derling gesprek wordt vergemakke lijkt, we beseffen daardoor pas ten volle wat we aan elkaar hebben. 'Too komt 't vraagstuk van de soli. dariteit en eenheid der Lage Landen, na alle romantische over drijvingen, vergissingen, fouten en erger uit een nabij verleden, thar.s op een zuiver en reëel plan ander maal aan de orde en, als de teeke nen niet bedriegen, met goede kan sen op succes. RESTTEN partijen en groepen heb- ben cardidaten gesteld voorde verkiezingen van de Prov. Staten in ons land. De Kath. Volkspartij, de Partij van den Arbeid en de Communistische partij hebben in alle provincies candidaten gesteld, de A.R. en CHU in 10 provincies, terwijl zij in Limburg met een ge combineerde lijst zullen uitkomen. De Partij van de Vrijheid heeft in Limburg geen candidaten gesteld, de Staatk. Ger. Partij liet verstek gaan in Limburg, Groningen en Drente. Voor wat Brabant betreft verscheen de actiegroep Katholieke jongeren met lijsten in de kieskrin gen Den Bosch, Tilburg en Breda. Ook de Ned. Chr. sociale corpora tieve unie leverde lijsten in in de kieskringen Den Bosch, Tilburg, Helmond, Eindhoven, Breda, Ze venbergen en Bergen op Zoom. De groep d'Hert verscheen alleen ln den kieskring Hulst van de provin cie Zeeland, hetzelfde is het geval met de groep Blommaart. Mtnlmten Ringars oven den wederopbouw? In den vorm van credieten zal het verschil tusschen de bouwkosten van nu en de vergoeding gebaseerd op de prijzen van 1940 worden gefinancierd fen gemeenschap ze nog kan dra gen. De regeering verleent een vergoe ding voor de geleden oorlogsscha de, gebaseerd op de prijzen van 9 Mei 1940. Natuurlijk kan met deze bijdragen, de opbouw, gezien de huidige duurte niet tot stand ko men. Het verschil tusschen de herbouw kosten en de bijdrage per 9 Mei 1940 zal worden gefinancierd in den vorm van credieten, gedeelte lijk renteloos, gedeeltelijk rente dragend. Bij de vaststelling van de voorwaarden wordt de exploitatie rekening als uitgangspunt geno- TAE minister van Openbare Wer- ken en Wederopbouw, Dr. Ir. J. A. Ringers, heeft gisteravond in een radiopraatje het een en ander gezegd over de wijze, waarop het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw zijn opdracht op vat, die in het kort inhoudt, hoe de getroffenen verder geholpen moeten worden om den herbouw van het beschadigde of verloren gegane onroerend goed uit te voe ren. De minister wees op de vele moeilijkheden waarmee men te kampen heeft, vooral op het gebied van transportwezen en materiaal verstrekking. Dwars door deze vraagstukken heen. loopt het pro bleem der financiering van allen particulieren bouw, die zoodanig moet zijn, dat onze zwaar getrof- TAE D.U.W.-werken zullen na Pa- schen gedeeltelijk worden stop gezet. Van de 48.000 arbeiders, die bij den D.U.W. werkzaam zijn, zul len zoodoende 12.000 mar. vrijko men. De vraag in het vrije bedrijf en in den landbouw naar meer ar beidskrachten is er de verklaring voor. Landbouwherstel en Weder opbouw zuilen echter him taak blijven voortzetten. Ned. familieleden van Indisch personeel spoe<= dig naar Indiè UEN patrouille stuitte op 15 April ten Zuiden van De- pok, tusschen Batavia en Bui tenzorg, op 100 extremisten. Drie hunner werden gedood en 18 ge vangen genomen; de Ned. pa trouille leed geen verliezen. Denzelfden dag werd Posing, op den weg naar Tangerang door Ned. Indische troepen bij verrassing be zet. 40 extremisten werden gedood en velen gewond. De Ned. Indische troepen betreurden drie dooden. Over deze actie zou van Indone sische zijde geklaagd zijn, dat zij werd uitgevoerd terwijl met de ge allieerde autoriteiten orderhande lingen werden gevoerd over het in stellen van een neutrale zone rond Batavia. Generaal Stopford zou nu een onderzoek bevolen hebben. In eenige plaatsen bij Batavia werden troepen plunderaars ver- j>ARIJS zal op I Mei de vredes conferentie zien byeenkomen, een gebeurtenis, die uiteraard van groote beteekenis is. Heel zeker blykt het echter niet te zyn, dat aan het voornemen tot het houden van de conferentie gevolg zal kunnen worden gege ven. De groote mogendheden staan nl. voor problemen, die t te roepen: „Va«* ?lr"Mt? 18 niet lanfer «en Godheid Fotografen kiekten s.m 7,7 maar een sewoon mensch. aan h.t «rand famll,e toen 'li genoten van een dagje den. waar I00' «en onverwachte „roller" verrast ver licht tot meeningsverschillen aan leiding kunnen geven. De Italiaansche koloniën vormen er een van. De Ver. Staten voelen te dien aarzien voor een gemeen schappelijk beheer onder de Ver. naties. De Dodecanesos, eertijds 'n Grieksche eilandengroep, vormt 'n tweede punt van bespreking. De Amerikanen willen de eilanden ge demilitariseerd aan de Grieken teruggeven, de Russen zijn er te gen. Een volgend onderwerp is Triest en de grens tusschen Italië en Joego-Slavië, voorts de handels betrekkingen met den Balkan, en tenslotte de Italiaarsche herstel betalingen. De Russische eisch wordt door Groot-Brittannië en de Ver. Staten betwist. In afwachting van de groote bij eenkomst, zullen eerst nog de mi nisters van Buit. Zaken van de groote vier bijeenkomen. Bvrnes was hierover op een persconferen tie zeer optimistisch. Er zal overeenstemming bereikt worden, maar als een ernstige waarschuwing klonk er toch achter aan, dat, zoo deze besprekingen mochten mislukken, Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, zich gedwongen zouden kunnen zien om aparte vredesverdragen met de vroegere Duitsche satellietstaten tc sluiten. Te Parijs, zoo verklaarde hij, zullen op de eerste plaats, de Euro- peesche vredesverdragen behandeld worden. Na de behandeling dier verdragen zijn de Ver. Staten be reid over de toekomst van het Ruhr- en Rijngebied to praten. spreid. In Zuid Bandoeng werden negen verdachten gearresteerd toen 24 Indonesiërs 't radiostation in Zuid Bandoeng aanvielen. Extreme uitingen werden vervol gens geseind uit Buitenzorg, waar twee Britsch Indische officieren werden gedood, en Kebajorac, uit Bandoeng, Soerabaja en Medan. 't Waren even zoovele bewijzen dat het in en rond deze centra nog niet pluis is. Soms heeten de onrust- verwekkers in de berichten terro risten, soms ook extremisten, zoo dat kennelijk raast bandietenben den ook politiek georiënteerde groepen zien aan verzetsdaden over geven. Voor Ned. familieleden van per soneel, dat in Batavia dienst doet, schijnt binnenkort de gelegenheid geopend te worden naar Indië te vertrekken met voorrang voor hen, die het langst gescheiden zijn ge weest. TJe Amboneesche kapitein Tahija die deel uitmaakt van de dele gatie van dr. van Mook. verklaarde hier te lande, dat de menschen op Menado en Ambon zich schrap heb ben gesteld tegen de beweging op Java, op grond van het feit, dat hun landgenooten daar gekidnapt werden. Het lrtellectueele deel der bevolking, dat zich voor het groot ste deel op Java bevindt, zien het als noodzakelijk te streven naar 'n federatieven statenbond. De loyaliteit der Amboneezen geldt ln eerste en laatste instan tie Indonesië. Men moet nagaan wat de bruto- opbrengsten (dus de huren) van. de gebouwen zyn, en van de bruto- huur alle op het gebouw betrek king hebbende lasten aftrekken, 't Verschil is dan de rente en de af schrijving van de huidige waarde van het gebouw. Wanneer men r.u van deze waarde aftrekt de bij drage in de oorlogsschade, dan vindt men het deel van het over- bruggingscrediet, dat tegen rente en aflossing kan worden ver strekt, het resteerende deel van het overbruggingscrediet zal dan zon der rente en voorloopig zonder af lossing, moeten worden verleend. Ten aanzien van de financiering van het herstel van beschadigde woningen zeide de minister, dat er een grenslijn getrokken is bij f 3000 herstelkosten. Alles wat daar bene den ligt, beschouwen wij als de lichte gevallen. Daarvoor is be paald, dat de herstelkosten volledig door het rijk zullen worden betaald voor diegenen, die onvermogend zijn. (Vervolg op pag. 2) TAE Veiligheidsraad heeft zich Dinsdag opnieuw met de Per zische kwestie bezig gehouden, zon der nochtans tot een oplossing te komen. Op voorstel van den secre taris-generaal van de Ver. naties werd nl. besloten te onderzoeken, welke de reglementaire positie met betrekking tot. afvoering van de Perzische kwestie is. Een commis sie van deskundigen heeft er twee dagen tijd voor gekregen. Inmiddels zal de Raad zich heden bezig hou den met den Poolschen brief over Spanje. Van Franco blijkt ook Ne derland een uitnoodiging te heb ben ontvangen om een technische commissie naar Spanje te zenden teneinde een onderzoek in te stel len naar de juistheid van de tegen dit land uitgebrachte beschuldiging. TAE minister van Justitie heeft den Procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch oi>gedragen om, ongeacht de in de afgeloopen weken kunstmatig ontwikkelde agi tatie rond dit geval, voort te gaan met het treffen van die maat regelen, welke tot een regelmatig verhoor van Arnold Meyer, voormalig leider van de door den bezetter ontbonden organisatie Nationaal Front, en tot een onderzoek naar diens houding en ge dragingen tijdens de bezetting zouden kunnen leiden. Deze maatregelen hebben er toe geleid, dat Arnold Meyer zich bjj voornoemden Proenreur-f iscaal heeft gemeld. Deze heeft hem ter begunstiging van het onderzoek in het inter neeringskamp te Tilburg in bewaring doen stellen en hem, han gende liet onderzoek, dit kamp tot verblijfplaats aangewezen. Ar nold Meyer heeft zich aan deze maatregelen onderworpen. De uitslag var. een onbevangen onderzoek door de bevoegde ju- stitieele autoriteit kan thans zonder verdere politieke opwin ding worden afgewacht. JJet „Handelsblad" weet nog te vertellen, dat het bij den speur tocht naar Arnold Meyer minder om hem zelf te doen zou zijn geweest, dan wel om bepaalde voor eenige vooraanstaande figu ren compromitteerende stukken uit den bezettingstijd, die zich in diens bezit zouden bevinden. De heer Meyer zou deze stukken hebben opgenomen ln een boek, waarvan reeds 2000 exemplaren zijn gedrukt, doch nog niet verspreid; aan de regeering zou hij reeds veertien dagen geleden eenige exemplaren hebben gezon den.

de Stem | 1946 | | pagina 1