03 „WÉ Een half millioen kiezers vragen uitleg BEGROOT ING 1946 Wa. een Wonderlijke Wereld IN 'T KORT VRIJSTELLING BROEDERDIENST OPGEHEVEN '000<XXXXXXX>00000000000<XX>000<XX>00<>000000<XXXX> ONS LEGER WORDT GEEN COPIE Ons kiesstelsel is eenvoudig, 't is eigenlijk maar een weet Reg> boot lOp glibberige p*d D VAN ACKER WAARSCHUW! (Vervolg van pag. 1> Gewone dienst. Als tve nu de uitgaven van den gewonen dienst nog eens nader bekijken, dan vinden we daar voor Binnenlandsche Zaken even tjes 234.8 millioen uitgetrokken, terwijl het dubbele van de uitga ven voor het 2e halfjaar 1945 slechts 147.1 zou hebben bedragen. Hier echter heeft men moeten rekenen met de verwachte stijging van de gemeentelijke tekorten als mede de hulpverleening aan oor logsslachtoffers. Onderwijs, Kunsten en Weten schappen vertoont een stijging van 190.8 millioen tot 235.1 millioen. Er zijn namelijk hoogere bedra gen geraamd voor salarisverbe teringen bij het onderwijs, voor sociale jeugdzorg en voor de be moeiing van het Rijk op het ge bied van muziek, tooneel en let teren. Naast steun aan jeugd organisaties zal ten behoeve van de niet-georganiseerde jeugd een rijksbijdrage worden verleend in de kosten van een centraal apparaat, dat de zedelijke verheffing van de jeugd beoogt. Indien de benoodigde materia len in ruimere mate beschikbaar komen, zal in 1946 worden over gegaan tot uitvoering van Rijks werken, welke destijds ter bevor dering van de werkverruiming zijn goedgekeurd (Werkfonds). Hier mede is rekening' gehouden bij den opzet van de BegTooting van Fi nanciën. die 112.5 millioen aan wijst (98.1 in 1945) Op de Begrooting van Openbare Werken en Wederopbouw zijn aan zienlijke bedragen aangevraagd ten behoeve van werkzaamheden aan rivieren en zeeweringen, als mede voor onderhoud en verbete ring van wegen. Van de belastingen verwacht men een opbrengst van 2.2 mil liard, w.o. Inkomstenbelasting 890 millioen, omzetbelasting' 300 millioen. loonbelasting 250 millioen, vermogensbelasting 133 millioen, tabaksaccijns 120 millioen, ven nootschapsbelasting 115 millioen. Buitengewone dienst. I\e cijfers van den buitengewonen dienst vertellen pas duidelijk, hoe zwaar we er vóór staan. Terwijl Oorlog en Marine bij de gewone uitgaven geboekt staan voor resp. 193.3 millioen en 248.8 millioen, vinden we onder de bui tengewone uitgaven osl. voor de pacificatie van Indië en de liqui datie der oorlogvoering 712.6 mil lioen uitgetrokken, waartegenover slechts 102.3 millioen inkomsten staan. Voor aanschaffing van de materieele uitrusting van leger en vloot is bovendien nog 191 millioen noodig. Hooger nog is het bedrag, uitgetrokken voor steun bij den herbouw en de vergoeding van oorlogsschade, nl. niet minder dan 931.8 millioen.. Voor noodhulp in den uitgebreidsten zin (o.a. verzor ging oorlogsslachtoffers, bizonde- re uitkeeringen aan gemeenten, subsidies Volksherstel en HARK) zijn niet minder dan 92.5 millioen noodig. De overheidsbemoeiing met, de distributie komt ons uit eindelijk op 86.7 millioen te staan, wachtgeldregelingen, overbrug- gingssteun en andere sociale bij stand op 71.3 millioen. Ten behoeve van "e om politieke redenen gedetineerden zal in 1946 in totaal een bedrag van 175 millioen noodig /.ijn. Daarnaast is voor de uitgaven voor bijzondere rechtspleging 93.5 millioen en bij zondere jeugdzorg ad 15 2 millioen, o.a. nog ongeveer 50 millioen ge raamd voor de kosten der bewa king. Voorts zijn als gevolg van de detentie rond 100.000 personen aan den arbeid onttrokken; het hierdoor gederfde volksinkomen wordt op rond 130 millioen per jaar geschat. „Deze aangelegenheid heeft de bizondere aandacht der Regee ring", zegt de Milliardennota. Die uitdrukking is vaag genoeg, om naar naderesn uitleg te verlangen. Zóó kan het in ieder geval niet blijven: honderden millioenen uit geven voor het onderhouden van kampen, waarin men slechts ver bitterden of luiwammesen, doch zeker geen goede Nederlanders kweekt. VOLGENDE WEEK BOTER TJER 28 APRIL en 5 Mei krijgen de leeftijdsgroepen boven 4 j. 125 gram boter en 125 gram mar garine. Kinderen van 0 tot 4 jaar krijgen op 28 April voor twee we ken 250 gram boter en 125 gram margarine. De verstrekking van bo ter aan eerstgenoemden is ter ont lasting van de margarinevoorzie- ning en is dus tijdelijk. TYUD-burgemcester Mueller, van Rotterdam is door het Rott- Bijz. Gerechtshof tot 10 jaar ge vangenisstraf veroordeeld met ont zetting nit het kiesrecht. "^EDERLANDERS moeten Austra- lië verlaten. Aldus zouden Ne- derlandsche legerautoriteiten te Melbourne in een circulaire aan onze landgenooten hebben laten weten. De verklaring is van finan- cieelen aard. Voor kostwinners-dienst plichtigen komt een kost" winnersvergoeding Tj^EN wetsontwerp „dienstplieht- voorziening" is bij de Twee de Kamer ingediend, Biijkens de toelichting, welke er bij gevoegd is, zal er in de nieuwe regeling geen plaats meer zijn voor vrij stelling wegens broederdienst, noch in den naasten tijd wegens kostwinnerschap. Kostwinnersvergoeding zal worden toegekend aan verwanten van hen, wier hulp voor hun levensonder houd noodzakelijk is. Vrijstelling voor kostwinnerschap wegens per soonlijke onmisbaarheid blijft be staan. De sterkte der lichtingen is nog niet vastgesteld. Voor de land macht, lichting 1945 rekent de re geering echter 27.500 man noodig te hebben, voor de zeemacht slechts een zeer gering aantal. De oefeningsduur zal voor de landmacht niet belangrijk verhoogd behoeven te worden. Voor hen, die voor officier en onderofficier in op leiding worden genomen, moet een grootere verhooging in uitzicht wor den genomen. Zoolang de tegen woordige omstandigheden voortdu ren, zal echter het verblijf in wer- kelijken dienst niet beperkt kunnen blijven tot den normalen duur van de eerste oefening. Het Kabinet acht de noodzaak aanwezig om het meerendeel der dienstplichtigen van de lichting '45 en misschien ook van die van '48 voor Indië te bestemmen voor de tijdelijke dienstvervulling in Ned.- Indië. Daarin voorziet z.i. het K. B. van 22 Juni 1944. MINISTER RINGERS ST" hedenavond over de beide, zenders belangrijke mededeelin- gen doen over de regeling voor het herstel van oorlogs- schade. IJ IJ de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot het aan gaan van een geldleenir.g van 350 millioen gulden Ned. Ind. courant ten laste van Ned. Indië. TIET laatste contingent Engeische troepen heeft Maandag Damas cus verlaten. "yOOR niet aangesloten bijenhou ders zal gedenatureerde suiker voor voedering' van hun bijen be schikbaar worden gesteld. Aanmel ding voor 25 April bij de Ver. tot bevordering der bijenteelt in Ne derland, afd. Handel. Grindweg 57, Wageningen. Belooning of straf "E^EN matroos beklom in Londen het 56 m (~)NS LEGER zal geen verkleinde cople van het Britsche zijn, noch de Engeische taal bezigen, heeft de minister van Oorlog ver klaard naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid Ruys de Beerenbrouck. Het zal wel worden opgebouwd aan de hand van de er varingen die het Britsche -leger heeft opgebouwd. In Ned. dienst verkeer achtte de minister het on juist, dat Engeische uitdrukkingen, benamingen en woorden worden be nut. Wij biyven dus ons zelf. hooge Nelson monu ment. Prompt werd hij deswege door de politie bekeurd. De politie rechter veroordeelde hem vervolgens tot 25 gld. boete. Toen de goeie man 't gerechtshof verliet, kwam een goed gekleed, heer hem tegemoet, die zijn portefeuille voor den dag haalde en den veroordeelde het bedrag der boete In de hand stopte. U deed iets, dat ik altijd zelf heb wil len doen, zei hij. Ik maak u mijn compli ment. Zoo beloonde hij den moed van den matroos. Of strafte hij zijn eigen tekort aan durf Hitiers dubbel" ganger A DOLF Holub, een Tsjechische spoor wegbeambte, had een snor, die lang en bor stelig was. Niemand had er erg in, dat hij het evenbeeld van Hitier was, totdat Holub na de Duitsche invasie ge dwongen werd sol daatje te spelen. Toen ging hij zijn snor in Hitlerstijl dragen. Als een loopend vuurtje ging de grap rond, de eenlgen, die geen zin bleken te hebben voor dezen humor, waren de Duitschers. Hij beland de deswege in een con centratiekamp, waar de Amerikanen hem ont dekten. Hij kwam er tenslotte beter af dan^ Hitler himself want sinds zijn bevrijding is een strijd ontbrand in de filmwereld om hem als dubbelganger van Hitier te contracteeren. De Russen hebben het voorloopig gewonnen. Holub contracteerde voor een hlstorisehe film ,,De eed" getiteld. Of hij een filmspeler is, zal moeten blijken; in elk geval is hij nu filmheld, hetgeen na zijn carriere van spoor- man tot gevangene geen slechte ruil is. l^j EGEN JAAR is het geleden, dat (vii ter stembus togen om leden voor de lie Kamer te kiezen. Nochtans zou er weinig over te vertellen zUn, ware het niet, dat een half millioen nieuwe stemgerechtigden zich in den strUd zullen mengen. Voor hen is niet slechts het cene procent nieuw, dat in de Kieswet veranderd 'is sinds 1937, maar ook de 99 pet. onveranderd gebleven clau sules. Vandaar, dat wy te hunner informatie er hieronder nog Iets over willen vertellen. E ZINS STELSEL van evenretligc vertegenwoordiging is al heel eenvoudig, 't Is eigenlijk allemaal maar een weet, zij t dat de veel heid van details, waaruit de ttfe- passing bestaat, gemakkelijk een tegengestelden indruk kan wek ken. Iedere stemgerechtigde brengt een stem uit op een candidaat of groep van candidaten. Als dit ge beurd is worden alle uitgebrachte (geldige)' stemmen bü elkaar ge teld en gedeeld door het getal der totaal beschikbare zetels. De uit komst daarvan heet de kiesdeeler d?e weer gedeeld wordt op het totaal stemmenaantal dat elke partij heeft behaald. De uitkomst van deze laatste deeling bepaalt het aantal zetels, dat elke partij behaald heeft. Laten wij een be scheiden voorbeeld geven. Stel, dat in ons land in totaal 12,000 geldige stemmen worden uitge bracht, da» is de kiesdeeler 12,000 100 'het getal der Kamerzetels) 120. Die 12,000 stemmen werden be haald door vier partijen, die resp. 4800 3000, 1800 en 2400 stemmen behaalden. Elk dezer partijen heeft dan het volgende aantal zetels behsald 4800 120 40 3000 120 25. 1800 120 15 en 2400 120 20 zetels. Eenvoudig niet waar! 7^ ATUUHiLIJK loopt de zetelver- deeling in de praktijk niet zoo gemakkelijk als hierboven is voor gerekend want het zal maar zel den voorkomen, dat de verschil lende partijen precies een veelvoud van den kiesdeeler aan stemmen inhalen. Bijna altijd blijft er een zoogenaamd Hjstoverschot over en in dat geval vinden twee bere keningsstelsels toepassing. Het eene heet hét stelsel der grootste resten, het andere dat van het grootste gemiddelde. Het eerste is al heel eenvoudig, het laatste, het stelsel de Hont geheeten is iets ingewikkelder, maar in de meeste gevallen het meest bevoorkeuróe. Tenslotte is er nog een gecorri geerd stelsel der grootste resten, dat zijn toepassing vindt bij de raadsverkiezingen. yi/U laten hieronder weer een eenvoudig voorbeeld volgen van restverdeellngen. Uitgebracht 12,000 stemmen kiesdeeler 120, Partij A behaalde 4860 stemmen; B 2910, C 1820 en D 2410 stemmen. Bij eerste verdeeling krijgt dus A 40 zetels, rest 60 stemmen B 24 zetels, rest 30 stemmen C 15 zetels rest 20 stemmen en D 20 zetels, rest 10 stemmen. In totaal zijn dus nu toegewezen 99 zetels te verdeelen, over blijft 1 zetel. Zou nu het stelsel der grootste resten gevolgd worden, dan zou Partij A de overgeschoten zetel verkrijgen met de 60 stemmen welke zij over had. Bij toepassing van het stelsel der grootste gemiddelden gaat men na, welke party by toeken ning van één zetel meer hei grootste aantal stemmen ..betaalt" voor één gekozen candidaat. In dit geval zou die honderdste aetel dan ook aan lyst A toevallen. Na de zetelverdeeling is het cen traal stembureau, dat te den Haag gevestigd is en den totaal uitslae berekent nog lang niet klaar met zün werk. Als vaststaat hoeveel zetel! ■U' elke party veroverd heeft, moet nog uitgemaakt worden welke candida ten van elke party gekozen zijn Om dit uit te rekenen moet onge veer eenzelfde berekening worden uitgevoerd als wy hierboven schetsten met dien verstande, dat dan geen sprake is van een alge- meenen kiesdeeler maar van een lystklesdeeler. Het totaal aantal stemmen dat op een lyst (partij) is uitgebracht, wordt daartoo gedeeld door het totaal aantal door bui behaalde zetels. De ïystkiesc'eelei van Party A zou in ons voorbeeld dus zyn 4860 stemmen 41 1.18 11/20 stem. Zouden alle kiezers hun stom nu uitgebracht hebben op candidaat no. 1 dan zouden automatisch de opeenvolgend! candidaten gekozen zyn (zoo het mogelyk was, diat een lijst 40 en meer namen mocht bevatten). Zouden echter op candidaat no. 60 een onverwacht groot aantal stemmen zyn uitgebracht, dan is de mogelykheid aanwezig dat een van cte eerste 41 moest wyken voor no 60.. Er valt uit af te lelden, dat de kiezers het In principe altijd in handen hebben een candidaat te kiezen door voorkeurstemmen. TNTUSSCHEN mogen er geen 00. noch 40 maar maximum M candidaten op een lijst pri)ken. Om nu toch meer Kamerzetels te kunnen veroveren mogen de par- tyen hun candidatenlysten per rykskieskring splitsen. Ons land telt er 18. In elk dier kringen kan men met gelykluidende dan wel gedeeltelijk gelykluidende of geheel verschillende lijsten verschijnen, die men, terwille van 't vermijden van stemmenverlies weer kan verbinden. 't Zou ons echter te ver voeren om dit in kort bestek onzen lezers duidelyk te maken, wy willen het daarom hierbij laten, in de hoop, dat ons jonge kiezerscorps thans eenig inzicht zal hebben gekregen In een stof, cAj hen tot nu toe vreemd was maar waaromtrent eenige kennis mag heeten te fce- hoaren tot de stas tsburgerü" bagage van iederen kiezer. IN AANSLUIT» dat de .Kont Vrydagmiddag zo nemen wy nog dal, deze prooi va zoodat dezer dag langverwachte verbinding tus» Vlaanderen en komt brengen kelijke verbeter want het passagi dert 1938 niet mi beid. In de maa Februari van dit 96000 personen ruim 47.000 in d( maanden van 19: fers biykt onomsi een groote bete< vervoer op de W Het autovervoer toename; integer ruim 25 pet. benei 1938 en zelfs 35 van 1939 (1938: 1946 6065). Dit schryven aan de het autoverkeer, twyfeld doet ook accomodatle der haar invloed ge] automobilisten Antwerpen prefer risico van lang plaatsje op de bo Hier raken we een der voornaan gen de bestaande bezwaar, dat dm» ling van de „Kuni slechts ten deele gende accomod is té gering en al op de lijn Oost Z ren-Zuid Bevelan lijn Breskens-Vlb voorloopig sukkel De „Koningspli stroom" (ex-Zuid slechts 6-8 auto's kelyk van de gr ls. dat velen een ten, wat belangn gevolge heeft. De ren ook ln een den toestand. Dr behoefte aan res de grootste Inspi <>O<X><X>OO<><X><><><X><X><>OO<>(><joooooooooo<OOO<X><>OOO<><>OOO<><X><><><><><><XX><X><><><><X><>OO<X><XX><><X><X><X><><XX>OO<XX>O FEUILLETON DOOR HENRI T' SJUS „De regie komt in haaiden van Louis Boekhoven. Die is by "t Nedt-rlandsch en bij Royaards geweest en heeft zelf "n gezelschap in Indië gehad." „Bock.... Bock.... Boekhoven? vroeg Luuk diep nadenkend, „die ken ik niet, maar, als U hein geëngageerd hebt „Hy woont ln de Albert Cuyp in Am sterdam. Z'n vrouw speelt ook mee ze ma ken allebei pracht-creaties", ging Haverman verder, zonder op Luuk te letten „en dian heb ik er twee uit Arnhem: Daan Woesten- burg met z'n vrouw ook twee prachtnum- mers. Van de anderen ben ik nog niet ze ker, omdat we nog niet oWJeen gekomen zyn, waér „Het Betere Tooneel" z'n zetel zal hebben". „Weet U wie U d'r ook by moest ne men? Betje Verhagen", kwam Luuk en, trok bij het noemen van dien naam. een «erbierllg-!,*. "wonderend gezicht. „Dat ie. wat je noemt. voor de ouwe moederrollen. Ze heeft de Kniertje gvmaakt. Je zou ze zoo van de planken stelen!" „Daar zég je zooiets, „knikte Haver man," waar woont ze tegenwoordig?" vroeg te belangstellend, want, zoo'n ouwere actri ce kwam-ie nog juist te kort, en Betje Ver hagen had-ie heelemaal over het hoofd ge zien. „In de Aert van Nes. het nummer weet ik niet maar, dat is 'n kleintje." ,jilet één ding zit ik nog leelyk te houen. en dat zal om <J„- drommel niet ge- makkelyk gaan de inspeciënt." Luuk keek vragend op. De beteekenis van dat woord drong niet dadelijk tot hem dooi'. „We moeten zoo'n duuvelstoejager zien te krijgen, die vooruit reist om voor 't huren van de zaal, voor de reclame, de requisiten, de controle te zorgen. „Luuk. die met de ellebogen op de knieën, de groote kin even boven het tafelblad uit, te luisteren zat, ging met 'n ruk rechtop zitten: „Daar heb ik iemand voor, ik ken iemand 'n echte Manus-van-alles! Hy heeft agentuur in boerenjongens en advocaat, maar, als je 'n piano wilt koopen levert-ie die ook. Die kerel is van alle markten thuis." „Wie is 't?" „Ze noemen 'm Dick. Dick Bos" „En waar woont-ie?" „Nergens en ovural. Ze zeggen, dat-ie 'n stiik of zeven kinderen heeft, maar die zyn allemaal naar links en rechts weg ge stoven; de meesten moeten d'r eigen kost al vtrdlenen." ,,'n Reiziger in advocaat en boeorenjon- gens?". De aanstaande Directeur 6cheen ernstige bezwaren te hebben; „Is 't "n ver trouwd persoon? Valt er niks op "m te zeggen?" „Niet zie dat, recommandeerde Luuk". „Ik zal informaties naar 'm laten ne men, en, als die goed uitvallen, kan-le by my honderd vijftig in de maand verdienen. ..Meteen dronk-le z'n glas port leeg en Luuk greep over het tdfelblad ji de ruimte, alsof-ie "t zijne wilde pakken dat er nog niet stond: „En de salarissen voor de aeteurs en de actrices zyn dde al vast ge steld?" (Wordt vervolgd) Frankrijk spreekt goudvoorraad aan TVE TOESTAND Ls nog normaal, 1 maar wij zijn aan de grens, ver. klaarde de Belgische minister-pre sident van Acker op een pers bijeenkomst. De pryzen moeten da len, het verkoopen or.der de toon bank moet afgeloopen zyn, aan zwarte loonen moet eveneens een einde komen, evenals aan de loon- conflicten. Ei- moet geproduceerd worden, anders treedt verarming in en werkloosheid. Wy staan op hei derde en gevaariykste keerpunt De stabilisatie van den franc moet behouden blijven. In Frankrijk heeft de minister van Financiën medegedeeld, dat noodzakelyk is onmiddeliyk 35 mil liard francs aan den goudvoorraad te onttrekken of 27 pet. van den ofh- cieelen voorraad, zulks ter beta ling van in Amerika gedane aan- koopen. Men hoopt dat de Fran- sche goudvoorraad tot het einde van het jaar strekt en dat Frank- ryk tegen dien tyd zal beschikken over credietfaciliteiten. TN BELG IE zal de zomertyd Zon- dag 21 April worden ingevoerd. EERVOL Ged. Staten va met ingang van 1 slag verleend aan stoker-dekknecht Stoombootdienste STICHTING HEI 1 Mej. E. Meyboi het secretariaat Herstel Zeeland burg. DE „PRINS! OVERGE. Na bijna zes j de Britsche acii ben gevaren ls, haar aankomst .Princess Beatrlj eigenaresse de I land overgc-dra! weer goed Neder Beatrix". De ove door den leider en nautische a. sehappy den hei korte toespraak, door den comma Stephens R N.R. De overdracht door den vice-vi Raad van Con heer E, M. Alber leider der oonur den heer H, j namens de burgemeester B Kolff en dien „De Schelde" de GEMEENS! Onder voorzitt dr Mes kwamen illegale werkers by een. Voornaamste was een causerie Vlaming hield besluit en de tieke delinquent! Eerst hield c" Goesche Tribun over den aard fen om vervol de berechting weiden over proc.-fiscaal VerschOle ter werden M vi ot be de na de TJADIO NEDERLAND koestert 't voornemen in de serie Ned, kamermuziek werken van Oscar Hemel te laten uitvoeren. vervolger t na de l en ende gest( heeft vers de en spr. Tenslotte inlichtingen goeding aan gevpdlenen e Stichting 1940-li

de Stem | 1946 | | pagina 2