BEGROOTING 1946 toont tekort van 2.2 milliard IVegen- Wackl van den M.W.B. JOOP VAK DE GELDVERWALÏUNG Belastingen vergen 27 procent van het nationale inkomen. - Er zou bovendien nog 15 procent ge spaard moeten worden Voor pacificatie van Indië ruim 600 millioen rtoodig - Politieke delinquenten kosten ons meer dan 300 millioen Hulpvaardige zijspanwagens op de Hooge Veluwe onderbroken Extra treinen met Paschen DE Ned. Spoorwegen zullen op OOST is OOST WEST is WEST «WE KAMERLEDEN VOLKSTELLING op 31 Dec. Maar de Veiligheidsraad houdt voet bij stuk TWEEDE JAARGANG No- 443 UITGAVE STICHTING „D E S T E M" Directeur J. A H. M. VAN SCHIJNDEL 1 Hoofdredacteur J. J H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN. Vlissingen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel 102. Red J. v. d BROEK. Bijbureau Oostburg. Nieuwstr 23; Z.-Ellanden: Goes. Westsingel 75. tel 2238 Red N.J KARHOF DINSDAG 16 APRIL 1946 Commissie van Toezicht C. j. GEM A. E. LANGENHORST J. M. MES Mr H. B L. VAN HOOTE- Mr Dr A J. OE RECHTER Voor God Koningin en Vaderland, Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (by vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij nlet-post- bestelllng) 0 26 uosse nummers 6 cent Salarisverbetering bij 't onderwijs aangekondigd TNAAR IS ZE DAN EINDELIJK, de milliardenbegrooting voor het jaar 1946, nadat dit jaar reeds voor 3tS maand is verstreken. Op den gewonen dienst wordt voor 1946 een batig saldo van 163 millioen geraamd. Het is een aar dig bedragje, dat als bijdrage op den buitengewonen dienst kan wor den overgebracht, doch het ver dwijnt daar in een enorme gaping van 2 milliard 389 millioen, zoo dat het uiteindelijk nadeclig saldo maar een ietsje kan slinken, lot 2 milliard 226 millioen. De Minister zet er als troost bij, dat het reeds minder is dan het tekort over 1945. dat immers op ruim 3.5 milliard wordt geraamd. Maar- Mr. Lieftinck moet er on I middellijk aan toevoegen, dat bij een berekend nationaal inkomen van 8.4 milliard niet minder dan 2.3 milliard door belastingen wordt opgeslorpt. De fiscus vergt dus 27 procent van het nationale inkomen Eigerlyk zouden de overschot ten op den gewonen dienst 20 pro cent van de buitengewone uitga ven moeten dekken. Daarop is het streven ook gericht. Thans is dit onmogelijk, waarvoor de Minister twee oorzaken noemt: le. Onvoldoende middelen; 2e. Inefficiency van het over. heidsapparaat. Hij ziet daartegenover nu reeds een toeneming van het nationale inkomen en effect van organisato rische maatregelen. De Minister waarschuwt ill an- der verband zeer ernstig tegen het inflationistlsche gevaar. De credietbehoeften van het be drijfsleven en van de Overheid becijfert hij op 3 milliard. Buitenlandsche leeningen en buitcnlandsehe activa kunnen 1.8 milliard opbrengen. De resteeren- de 1.2 milliard zullen moeten wor den verkregen uit besparingen, daar een inflationistische geld- creatie anders niet te vermijden zou zijn. Deze besparing, in vrij willigen of gedwongen vorm, betreft 15 procent van het nationale inko men. In normale tijden was dat 10 I")E A.N.W.B. begint met een nieuwe verkeersservice, de We gen-Wacht, die per motor en zij span over de wegen patrouilleert om hulp te verleenen: Hulp aan gestrande automobilisten en mo torrijders hulp bij orgelukken hulp bij het bebakenen van ver keersstremmingen voorlichting ook. In de beginperiode zal mende gele ztjspancombinaties van de W W„ vooral in het Westen des lands zien, maar binnenkort verschijnen ze ook elders. Het doel van de Wegen-Wacht is natuurlijk het treffen van nood voorzieningen het weer op gang helpen van een auto of motor, die op eigen kracht niet weg kan ko men wegens een of ander vlug te verhelpen mechanische storing, bandenpech, enz. Men moet er geen rjjdende werkplaatsen in zien, even min trouwens als ambulances. Voor de ernstige gevallen zorgen de gele Bor.dszljspanwagens er ech ter voor, dat de hulp zoo spoedig •mogelijk kan worden gealarmeerd. procent. Een schoone belofte laat Mr. Lieftinck hier hooren: „De regeering zal van haar kant alle middelen aanwenden om de zen spaarzin te bevorderen en wel het meest in de eigen staatshuis houding. Regeering en volk moe ten te zamen streven naar het be reiken van het doel: veel sparen en zuinig leven. Hiermede kan worden bereikt, dat Nederland uit de zware bezettingslasten naar nieuwe welvaart wordt gebracht." Bravo zouden we willen uit roepen. Nu is het dus uit met het scheppen van de nieuwe baantjes, met de dure autoreizen, met de overstelpende paperasserij, met Zien we daar iemand sceptisch glimlachen In ieder geval. het voornemen is er en dat is reeds schoon. Veel schooner is het in- tusschen, als het door de daad wordt gevolgd. Als men verneemt, hoe de Ne- derlandsche burger eerst gemiddeld 2n procent van zijn inkomen aan den fiscus heeft te offeren, verder voor de taak staat zijn tot op den draad versleten kleeding te ver nieuwen, het huiselijk gerei weer dient aan te vullen .en tenslotte in de noodzakelijke dagelyksche uit gaven een schrikbarende duurte moet opvangen, dan zal hem dat sparen van 15 proeent van zijn in komen wel niet al te glad afgaan, vreezen we. De cijfers toonen wel aan, hoe benauwd we er voor zit ten! Zes middelen TVie besparing is maar een van de middelen, om het monetaire evenwicht te handhaven. Het zijn er volgens den Minister in het geheel zes en wel de volgende: 1. Opvoering van de arbeidsproduc tiviteit; 2. Handhaving der consumptie op het bestaande niveau, met een mini maal noodzakelijke aanvulling van de voorraden duurzame consumptie goederen: 3. Zoo groot mogelijke besparing als uitvloeisel van beide voorgaande middelen: 4. Concentratie van den invoer op die goederen, die de arbeidspro ductiviteit kunnen verhoogen; 5. Opvoering van den uitvoer van goederen en diensten met opoffe ring van een vevhooging der btn- nenlandsche consumptie, om een zoo groot mogelijk deel van den invoer te kunnen betalen; 6. Intering van vermogen in het bui tenland om het tekort op de be talingsbalans aan te vullen, dat niet door buitenlandsche leenin gen kan worden gedekt. (Vervolg op pag. 2) Indie is èén zeggen de Indonesiërs. Gematigden en extremisten verschillen alleen in het standpunt t.a.v. de te voeren politiek van provocaties Nederland vraagt l 18 milliard van Japan T)E BESPREKINGEN op de Hooge Veluwe zijn voor cenige dagen onderbroken, ten einde de deelnemers gelegenheid te geven voor onderling beraad en den ministers tot het voeren van besprekingen met de Bel gische regeering over vraagstuk ken van economischen aard. Dr. van Hl ook zal eenige dagen va- cantie nemen en deze in Enge land doorbrengen. TJe leden van de Indonesische delegatie hebben thans gele genheid om zich op de hoogte te stellen van de in het lar.d aan wezige stroomingeu en anderzijds van eigen inzichten te doen blij ken. Zij vertelden, dat de regeering Sjahrir uitgaat van de integriteit van het grondgebied van haar re publiek, waartoe zjj heel Indonesië behoort te beschouwen. Zij vertelden ook, dat T.R.I. (volksleger) en pemoeda's (jeugd), niet onderscheiden mogen worden, want de T.R.I. bestaat hoofdzake lijk uit de jeugd. Wel zijn er jeug digen buiten de T.R.I., die gewa pend rondloopen als gevolg van den huidigen toestand, die „veel van een oorlog weg heeft" en om overigens in staat te zyn zich te gen gewapende rooverbenden te weer te stellen. Deze roovers wor den wel eens ten onrechte extre misten genoemd. Extremisten zijn echter zy, die tegenover Nederland een veel afwijzender standpunt in nemen dan de gematigden. Het verschil tusschen gematigden en extremisten zit niet in het stand punt met betrekking tot den status van Indonesië, maar meer in de te voeren politiek van provocaties." Tot zoover de Indonesische ophel dering. Jammer, dat geen ophel dering gegeven werd over het standpunt inzake Ned. souvereini- teit. Tnmiddeis biyken extremisten op het eiland Boeroe by Celebes geland te zyn, waar een sectie Ned. strydkrachten him aanval weer stond. Ook op Zuid Borneo deden zich penetraties voor. Van Ned. zyde worden de heeren „opgerold". Sjarifoedin blykt nog steeds op Sumatra bezig te zijn orde te scheppen in de daar zichtbaar ge worden nationalistische stroomin gen. Op 17 dezer zou te Port de Koek een constitueerende vergade ring gehouden worden van een te vormen nationaal comité. Hier zou ook Atjeh vertegenwoordigd zyn. A 11e strubbelingen ten spyt, wordt er overigens in internationaal verband doorgewerkt. Er is thans een Ned. missie naar Japan ver trokken om zich daar van den toe- stard op de hoogte te stellen. Het schijnt, dat Ned. Indië f 18 mil liard aan herstelbetalingen zal vorderen. Reis niet onnoodig de komende Paaschdagen 89 extra-treinen inleggen, die hoofd zakelijk op Zaterdag en Maandag zullen rijden. Het publiek wordt niettemin ver zocht het reizen tot het noodzake lijkste te willen beperken, zoodat het verkeer niet te zwaar wordt be last. Op 6 Mei zullen de spoorbrug gen by Venlo en Zwolle weer in gebruik genomen kunnen worden. Een Amersfoortsche beul in Kloetinge pR ZIJN heel sterke aanwijzin- gen dat de justitie een der Amersfoortsche beulen in den kraag heeft kunnen pakken. Gistermorgen is de Goesche POD nl. tot de ar restatie overgegaan van den 28-ja- rigen J. de J. uit Kloetinge, op ver. denking zich te Amersfoort schul dig te hebben gemaakt aan ver schrikkelijke mishandelingen van medegevangenen. In het kamp behoorde de J. tot de zg. „prominenten", die allerlei voorrechten genoLen in ruil voor diensten, welke zij den Duitschers moesten doen. Daar laatstgenoem den deze handlangers als 't ware blanco crediet gaven, bezweken de meesten aan de verleiding, die in machtsmisbfuik schynt te zitten en kwamen dan tot excessen, zóó misdadig, dat ze hun leermeesters vaak den loef af staken. „Joop van de Geldverwaltung" onder dien naam stond de gistermorgen ge arresteerde in het kamp bekend, schynt dienzelfden weg te zijn op gegaan. Althans wat ooggetuigen en slachtoffers zelf van hem ver klaard hebben is in één woord af- schuweiyk. Omtrent de wyze, waarop J. de J. in Amersfoort terecht kwam, ver namen wy het volgende: De J„ verbonden aan het kan toor van den Voedselcommissaris, was in 1943 niet kunnen ontkomen aan uitzending naar Duitschland. In Kloetinge, met enkele dagen vacantie teruggekomen, gevoelde hy weinig lust naar Duitschland terug te keeren. Hij vervalschte zyn ver lofpas om het verblyf in eigen ge west met een week te rekken. Zyn achterblijven werd echter opge merkt door de Duitschers of hun knechten op het Arbeidsbureau en arrestatie van de J. en opzending naar Amersfoort was het gevolg. Zooals wij reeds schreven, ge raakte de J., door Duitsche gunst, hier in de rij der prominenten en werd speciaal belast met het uit plunderen van de landgenooten, die op eeu slechten dag in het kamp lerecbi kwamen. Het geld dat zij by zich droegen, werd door de J. in beslag genomen, mishandelend hen, van wien verondersteld werd, dat zy iets achterhielden. ,De J. ging echter r.og veel verder. Volgens de processen-verbaal be gon hij op eigen gezag zijn mede gevangenen te controleeren op aller lei zaken, ze kwellend wanneer ze volgens hem in overtreding waren. Het ranselen van voetzolen, wan neer de voeten volgens hem niet zindelyk genoeg waren, scheen bv. een hobby van hem te zyn. Na de capitulatie kwam de J., alsof er niets aan de hand was en vertrouwend op zyn anonymiteit, weer raar Kloetinge terug en werd weldra weer in dienst genomen op het kantoor van den Voedselcom missaris te Goes. Zeeland is evenwel klein en eeni- gen tijd terug werd hy herkend door iemand die minder prettige ervaringen met Joop van de Geld verwaltung had opgedaan. Een aanklacht en een onderzoek volgde, dat dermate bezwarend voor den verdachte was, dat het gisterenmorgen tot zyn arrestatie leidde. Wy vernamen nog dat de J. ook herkend is door enkele Zeeuwsche burgemeesters, die de laatste maan. den voor de capitulatie als gyze- laars naar Amersfoort waren over gebracht. Zij kwamen wel niet di rect met hem in aanraking, omdat zy afgescheiden waren van de po litieke gevangenen, doch hebben hem meerdere malen in actie ge zien op zyn eigen „jachtterrein". on In Britsch Indië confereeren thans de Engelschen met de Britsch In diërs over den toe komstigen status van het land. Ghandi is de spil waaromheen de Oostersche partijen zich bewegen. Att- lee de man van de Westerschen. TVOKTER CHR. MOL te Etten is benoemd verklaard als lid der Tweede Kamer in de vacature Deckers; baron van der Feltz in de vacature de Savornin Lohman. Met het oog op zijn werkzaam heden, lijkt het niet waarschijnlijk dat dokter Mol reeds nu een be noeming tot Kamerlid zal kunnen aanvaarden. ÏTET ligt in de bedoeling var. de regeering te bevorderen, dat per 31 December van dit jaar een volkstelling zal kunnen worden gehouden. Hieraan zullen dan wor den verbonden een beroeps- en een woningtelling. pENERAAL ANDERS zou volgens de Amerik. radio door Franco uitgenoodigd zijn zich in Spanje te vestigen. Perz/Jö vooit zich veilig ocxxxxxxxxx pERZIE voelt zich blykbaar ge- rust. De regeering van dit land heeft zyr, vertegenwoordiger by den Veiligheidsraad opdracht gegeven de Perzische kwestie onmiddellyk van de agenda te doen voeren. Het besluit schynt genomen te zyn, nadat de Sovjets nog eens na drukkelijk de verzekering hebben gegeven, dat zy op 6 Mei Perzië's grondgebied verlaten zullen heb ben. Met een variant op een Shakespeariaansche wysheid mag de Veiligheidsraad dus denken „de Raad heeft zyn plicht gedaan, hij kan rustig (na Polen) gaan." De Veiligheidsraad voelde er echter bitter weinig voor. Toen hij Maandag vergaderde bleken noch de Ver. Staten noch Enge land Perzië's voorstel te willen steunen. Ook van Kleffecs ver klaarde zich tegen. Zij wenschen vast te houden aan het eenmaal genomen besluit: niet voor 6 Mei zal de zaak van de agenda gevoerd worden, aangenomen dat die zaak dan in orde is gekomen. Gromyko zeide, dat er door den Veiligheidsraad niets meer te over wegen viel; dat het al of niet van de agenda schrappen der kwestie geen punt van bespreking kon uit maken. Hij verklaarde, dat de dis cussie van den Raad hierover, zijn twijfel aan de eerlijke bedoelingen der Amerikaarsche en Engelsche ge delegeerden bevestigd had. „Perzië is geen pion" zei Gromyko, „maar een souvereine staat!" TNREIS-, uitreis- en transitvisum zyn voor Nederlanders en Fran- schen afgeschaft, met dien ver staande, dat voor doorreis naai' Spanje nog wel een transitvisum noodig is. De overeenkomst geldt de beide moederlanden en niet de overzeesche gebiedsdeelen. TN het Bisschoppeiyk College te Weert wordt van 22-27 April 'n cursus voor volkszangleiding gege ven. Heden zon onder 19 38 uur, maan onder 6.11 uur. Woens dag zon op 5.39 urn', maan op 29.50 uur. Weersve-wachting tot Dinsdag avond: Zonnig weer met Ooste lijken wind.

de Stem | 1946 | | pagina 1