MENSCHEN EN MUZEN r bouwt noodwoningen maarze zijn niet bewoonbaar MARKTEN Radio- program Officieele mededeelingen NOG STEEDS: MIJNEN GEVAAR! In den Zwartepoider in tie om- ggvjig van Caidzand was men druk doende de invasiepalen op te ruimen. Toen het vloed was ging een tweetal arbeiders de duinen in waarbij ze op een mijn stootten. De mijn ontplofte, waarbij het tweetal geheel uit elkaar wend gerukt. Een derde, die juist kwam toeloopen werd gewond Dr.. Tim- nun- uit Cadzand was spoedig ter plaatse om medische hulp te bie den. De vrijwilligers die werden gedood wa ren de Bodt uit G r o e d e en de Hoon uit B r e d a, De broer van den laatste werd gewond. Hy werd overgebracht naar het zie kenhuis te Oostburg. waar hij werd verbonden.. Zijn toestand is mo menteel zonder levensgevaar. KINDEREN BIT DENEMARKEN KEERDEN TERUG. Onder groote belangstelling kwamen Vrijdagavond met auto's van liet Roode Kruis kinderen van Middelburg Souburg en VHssingen uit Denemarken terug. Zij hebben 'n verblijf van 6 maanden aldaar achter den rug. Allen spraken on- vervalscht Deensch, de kleinsten beneden de 6 jaar uitslui tend en het bezorgde de ouders heel wat, moeilijkheden om zich aan hun spruiten verstaanbaar te maken I CENTRALE HACKNEY HENGSTENKEURÏNG. Thans is de datum der le cen trale hcngstenkeuring voor het Hackney-stamboek vastgesteld op Dinsdag 23 April a.s. te 's Herto genbosch, en wel op de Sintelbaan van het oudi-Bossche concours hippiquc-terrein bij de Veemarkt halten. De keuring vangt aan om h»Y twee. GESLAAGD. Voor het prop. examen economi sche wetenschappen slaagden te Tilburg: A. Rommers uit Roosen daal, E. Lockefeer uit Hulst, W. Vereecken uit Kloosterzande «n H. Peeters-Weem uit Drunen. Aan de Universiteit te Nijmegen slaagde C. E. Schelfhout te Kloos terzande voor het cand. examen rechten. „BANK VOOR ZEELAND N.V.." Naar wij vernemen zal aan da ftlgemeene vergadering van aandeel houders der Dank voor Zeeland N.V. te Goes worden voorgesteld uit Jfc winst over 1945, na toevoe ging ven een bedrag aan het Ver bouwingsfonds, zoowel op de ge wone als op de Preferente Aan- dieelan een dividend van 4 pet. uit te hoeren. TRIBUNAAL GOES Wetketi voor de weermacht Donderdagmiddag werd de zaak behandeld tegen M. G. en zijn zoon J. G., aannemer te Goes, die ervan beschuldigd werden gewerkt te hebben voor de Wehrmaeht, Beiden gaven dit toe. De eerste aanleiding was geweest hulpver leening aan den loodgieter v. d. K. uit Goes, die een Wehrmaehtsob- ject onder Krulngen verzorgde. In Juli 1941 waren twee Nederlanders v. Keulen en Kasten van het voor malige Nederlandsch genie-bureau bij G. gekomen met een opdracht voor het bouwen van een barak. G. had dit eerst geweigerd waarop v Keulen hem gewaarschuwd had dat dan zijn materiaal en personeel wel eens gevorderd zouden kunnen worden. Van K. ais getuige gedag vaard bevestigde dit. De pres. meende dat G. flinker had moeten zijn en laakte het dat de firmanten later een premie stelsel hadden ingevoerd. Beschuldigden zeiden dit gedaan te hebben in het belang van het personeel, Dit belang was mede oorzaak geweest, dat zij het ver keerde van hun handelwijze in de oorlogsjaren niet zoo inzagen. Ver schillende personen klopten aan om werk, om daardoor vrij te ko- iand VM1 uitzendin£ «aar Duitsch- laakte het in G. ie» A tegelijk lid van de ille galiteit Jen collaborateur was en weï-ir riSs 0OTdat ?4j Wehrmachts- ÏS?w^»0VeïiVeel materiaal be schikte dat collega's misten De verdediger, mr. F. Adriaanse wees er op, dat beide G.'s te Goes een uitstekenden naam hebben. In ^a,wh .den fltakf"r >»oeten rfiln, doch zij zochten het werk niet en maakten hoofdzakelijk onder komens, wat door het oorlogsre glement niet wordt verboden Zonder eenig bezwaar had men jr. opgenomen in een verzets groep, waar hij kranig werk deed töoii"'61 levensgevaar dynamiet haalde uit de Steenenbrug wees pleiter er op dat het geen de G. s verdiend hebben, groo- ,ef:s door d(m fiscus is straf rroeg 'n clemente Breskens Brand Vrijdagmiddag pirn, 1 [jm *?rak dooi' onbekende oorasak anti uit in een opslagplaats van E ENIGE MAANDEN geleden schre ven we een artikel over den noodwoningbouw te Oostburg, waar in we de uitspraak poneerden dat zij i'ond Nieuwjaar bewoond zouden zijn. Bij een hernieuwd bezoek blijkt, dat van de rond de honderd ge plaatste noodwoningen, momenteel slechts eenige tientallen bewoond worden. Naar aanleiding van een vraag hierover tot rijksinspecteur Fellinga, vertelde deze ons dat voor de overi ge woningen nog diverse materialen ontbreken, waarbij o.a. vloeren. De Fa. Bruynzeel, welke deze wo ningen leverde, heeft blijkbaar deze materialen voorradig. Hier rijst aller eerst de vraag: hoe is dat mogelijk De woningen werden geoffreerd en opgebouwd, bunker- en krotbewoners verheugden zich, en nu.... is er geen materiaal. Wist men dat niet, toen de woningen werden geleverd en toen ze werden opgebouwd? Wist men dat niet, toen de toezegging werd ge lanceerd, dat ze spoedig bewoon baar zouden zijn De toekomstige bewoners Ondertusschen hoopen de moeilijk heden rond de toekomstige be woners zich op. De zomer staat voor de deur, die het verblijf in bunkers, krotten en dichtgespijkerde hulzen niet aantrekkelijker zal maken. Bui ten dit rijst nog een groote moei lijkheid. De bewoners van West-Zeeuwseïi- Vlaanderen, die tengevolge van de oorlogsomstandigheden waren ge ëvacueerd in België, krijgen te kam pen met distribuüebezwaren. De Belgische regeering heeft voor hen de bonnen voor niet-eetbare producten, zooals kolen, huishoudelijke artike len, textiel, leer enz .ingetrokken, terwijl voor de voedingsproducten iedere week nieuwe kaarten moeten worden aangevraagd. Hierdoor is hun toestand zeer ten kwade gekeerd. Zij blijven versto ken van de dingen, welke zij, juist doordat ze door den oorlog zoo zwaar werden getroffen, het meest nöodig hebben. Door dezen toestand wordt de vraag toegespitst: ,,Wat doet Ne derland voor ons Vooral in West- Z. VI. leeft momenteel weer sterk de oude strijdvraag: annexeeren met België, ja of neen. Groot gevaar hier voor bestaat op dit oogenblik nog niet, maar men waehte zich wel voedsel aan dezen strijd te geven (het geen hiermede wordt gedaan). We spraken in Oostburg evacué's, die dag aar dag komen zien, hoever het staat met hun huizen. En steeds wordt hen geantwoord: „niet klaar... de bouw stagneert geen mate rialen Wat kan voor hen ge daan worden Anderen verblijven nog steeds in de enkele huizen, die niet zoo zwaar beschadigd zijn. Ze behelpen zich. Nu al bijna twee jaar. De dingen van 't leven gaan voort: er wordt getrouwd en er worden kinderen geboren. Bij velen wordt vooral door dit laatste de noodbehuizing te klein en de vraag naar een woning grooter. De wonin gen staaan er, op de pleinen, en tus- schcn de huizenruïnes, maar ze zijn niet bewoonbaar 1 De hoofdbewoonster van een derge lijk overbevolkt pand vraagt met de spreekwpordelijke reinheid der Zeeuwschc vrouwen naar schoon maak en schadeherstel. Het kan niet want alle kamers zijn door anderen bezet. Zoo is voort te gaan met een groot aantal voorbeelden welke in Oost- burg overal te grijpen liggen. Wat kan worden gedaan De groote vraag blijft momenteel steeds: hoe dit op te lossen 1 Het is noodzakelijk, dat ook voor het plat gebombardeerde West-Z.-Vl. ge werkt wordt, taai en verbeten. In dit werken dient ullereerst tc wor den, opgenomen de huizenbouw. Eerst als dit op een goede wijze is geregeld, kan het normale leven voortgang vinden. Daarom zil hier nogmaals erop aangedrongen, op snelheid met den bouw van nood woningen. Dit moet geschieden, op welke wijze dan ook I oude materialen der fa. Gebr, Verduyn aan de Nijveheidsstr. De brandweer was spoedig ter plaatse en hierop was liet vuur spoedig bedwongen. De schade was van weinig beteekenis. Groede TooneelivonU. In de zaal van den. heer Baen had voor het eerst na de bevrijding de traditioneele feestavond van de stichting „Volks onderwijs" plaats. Deze stichting had een zeer goeden greep gedaan door het gezelschap v. Gils uit Rotterdam te doen optreden, dat voor Volksonderwijs een toumée maakt door West-Z.-Vlaanderen. Het gezelschap bracht voor een jammer genoeg- niet overtalrijk pu bliek een zeer beschaafden en geestigen avond, waarbij vooral de clamaties van een der vrouwelijke leden opvielen. Het geheel werd op pittige wijze omgeven door mu ziek van de band „Amusemento". Des middags werd een uitvoering gegeven voor de schooljeugd, die veel succes boekte. 's-Heer Arendskevke Snoepers worden dieven. De 29-jarige M. J. Kr., transportar beider, alhier, nam in December '45 in Goes twee doozen, inhoudende chocoladetabletten weg, die toebe hoorden aan den Staat der Neder landen, wat hem voor den pol.- rechtcr te Middelburg, 3 maanden gevangenisstraf ko6ttc. Eisch 6 m. gevangenisstraf. Liefdadigheidsuitvoering Ten bate van de herstellingsoorden Oud Illegale Werkers gal de mu ziekvereeniging „Excelsior" uit Kloetinge hier een uitvoering. De leider van het comité, dhr. v. d, Made zette in zijn openingswoord: in het kort uiteen, wat het doel van deze stichting was. Nadat .Excelsior" een drietal muzieknum mere ten gühoore bad gebracht, werd het verdere programma af gewerkt. In de pauze had een verloting plaats, waaraan druk werd deel genomen De hoofdprijs was eem taart, terwijl verder nog enkele huishoudelijke artikelen waren be schikbaar gesteld. Met het zingen van liet Zeeuw- sehe Volkslied en een dankwoord van dhr. v. d. Made werd deze gezellige avond besloten Middelburg STICHTING NIEUW WALCHEREN De tooneelgroep van de Zeeuw- sche vereeniging Zeelandia te Rot terdam heeft de stichting „Nieuw- Walcheren" aangeboden, twee op voeringen te komen geven van het stuk „Jacob de Veerman" door H. Heijblom. Dit stuk, dat speelt tij dens de Fransche overhersching in een veerhuis aan het Sloe, wordt geheel in Zeeuwsch dialect opge voerd. De opvoeringen zullen plaats hebben te Middelburg in het Schut tershof op Vrijdag 26 April en te Vlissingen in de Scheldehal op Za terdag 27 April. Oostburg f Keuring volbloedstieren On der groote belangstelling vond op het Le-delplein de keuring van volbloedstieren plaats. Er werd zeer goed ma.teri.esvl aangevoerd, waarvan diverse exemplaren tegen zeer goede prijzen werden verkocht De uitslag was als volgt: Stieren geboren van 1 Sept tot 31 Dec 19441 1 Willi v. Derkensteln, van R, Wijffels; 2 Muiuo's Emie van de Kinde ren Bonte. 3 George van J. J. Rlemens 4 Nico v, d, Brakke van R A, F, Wijffels; 5 Dorus v. b, Brakke van R A F, Wijffels 6 C de Nood Stieren geboren van 1 Jan tot 26 Febr. 1945: 1 Tommy van P, F, Vercraye, 2 Djeimie, idem. 3 Pel, 68 van C. Cysouw, 4 A Verhagen 5 Nico van M, Uitdewilldgen, 6 Sjors van Wed Dlcrlkx 7 Abé Verhage Stieren geboren' van 1 Maart 31 Mei 1945: 1 Peter van M. cte Bruyne 2 Reclame's Nico van A, Ris- seeuw Pzn, 3 Netto.'s Rudolf, idem, 4 Cherry van C, P, Vercraye, 5 Dries van St Kruis vast M. Uitdewilligen, 8 Tom van J. A, Nortier 7 Tom van Ach, Buyck Overplaatsing De inspecteur der belastingen J, Rus is overge plaatst naar Schiedam waar hij de functie zal betrekken van in specteur der direote en Indirecte belastingen, Vlissingen DE „PRINSES BEATRIX" TERUG Enkele dagen later dan aanvan kelijk werd verwacht is de ..Princes Beatrix", de in 1938 te water ge laten en 4200 torn metende mail boot der Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen teruggekeerd. Zes Jaren heeft zij voor de geallieerde zaak als konvooischip gevaren en ook nu was er "n Engblsche beman ning aan boord en wapperde de Britsche oorlogsviag' van den achtersteven. Miaar hoog in den' mast hing ter gelegenheid van dbze OOOOOGOOOOOOOOO©©OO0©©G00OGOOOGOe0O0GGOOGGOOO0OOOOOOOOOOOOO0OO00OO©O Anton van duin kerken, de pro fessor - dichter - essayist - journalist - redenaar, heeft aan het weekblad „De Stem van Nederland" een vraag gesprek toegestaan, waar in hij enkele interessante bijzonderheden over zich zelf heeft verteld. Zoo ko men we te weten, dat zijn daglndecüng vrij systema tisch is, hoewel hij nieü precies op de klok werkt, zooals Nicolaas Beets, wiens dag bedorven was, als de thee van vier uur om drie minuten over vier werd binnengebracht. Het is zijn vaste overtuiging, dat zijn Journalistieke ver plichtingen schade aan het gehalte van zijn werk doen, maar van den ande ren kant betwijfelt hij geen oogenblik. dat er een aantal schrijvers bestaat, voor wien de journalistieke routine, waarop zij minach tend neerzien, een uitmun tende leerschool zou zijn geweest. Van Duinkerken schrijft veel, praat veel, eet veel. drinkt veel, wandelt veel en slaapt veel. Maar van de oogenblikken, die over biijven, is er dan ook nauwelijks één, waarop hij niet leest. Hij lijdt aan leeshonger. Misschien is dit alles te verklaren uit het feit, dat de Brabanters gul zig zijn. Hij spreekt niet goet^van papier, doch im proviseert gemakkelijk. Meest?) schrijft hij ztfn le zingen na ze gehouden te hebbon! rpzer dagen was ^het 33 jaar geleden, dflrt onze groote toonkun stenaar Alphone Diepen- brock te Amsterdam over leed. Wij katholieken eer en hem vooral als den ver nieuwer van de kerkmu ziek. Zijn „Misse in die Festo", in den beginne niet gewaardeerd, is na 1916 door menig kerkkoor in studie genomen. Het me den regisseur Willem Rooyaards. Hebben deze al len de waardeering gevon den, welke zij verdienen, met Diepenbrock is dit nog niet het geval. Wellicht dat hem thans, 25 jaar na zijn, dood, de hulde gebracht wordt, waarop hij recht heeft. Ei- is al sprake van enkele Diepenbrock-con- certen en ook Eduard van Beinum zal zeker niet na laten het een en ander op zijn programma te plaat sen. Een gulzige Btabanier Onze eetste groote componist na Sweelinck - Eén stuk op 250 tooneelen De vteed- zame panter numentale werk werd ge componeerd in de schaduw van de Bossche St. Jans- kerk. De zes jaren, die de kunstenaar als leeraar in de klassieke Jetteren in de Brabantsche hoofdstad doorbracht, waren zeker niet de gelukkigste van zijn leven. In Amsterdam, de stad van Obreeht en Du- fay, van Sweelinck en Ver hulst, voelde hij zich beter op zijn plaats. Hier had hij omgang met verwante gees ten: den dichter Willem Kloos, den schilder Der- kinderen, den bouwmees ter Cuypers, den drama- tuFg Balthasar Verhagen, 'N MEI krijgen we 'n groote manifestatie ran kunst en cultuur onder het motto „de kunst gaat door het vrije land". Een onderdeel vormt de opvoe ring van het tooneelstuk „Geuzewaard", dat de sta king van 1943 behandelt en geschreven is door de eehtgenoote van Eduard Verkade, Het zal door meer dan 250 tooneelvereenigin- gen op de planken worden gebracht, een unieke ge beurtenis in ons landje. Ook andere takken van kunst zullen bij de Mei manifestatie worden be trokken» Tegelijkertijd zal dan tevens de jaarlijksche boekenweek i» eeve her steld worden. ANDER de tallooze tijdschriften, welke van de pers komen, trof one het maandblad „De Panter" door den frisschen on levendigen toon, welke er uit spreekt. Het wordt geheel door de katholieke jeugd van 14 tot 18 Jaar samengesteld en heeft tot doel de ontwikkeling en ontspanning van deze jeugd door eigen werk. Het geeft proza en poëzie in prettige afwisseling en streeft zoo veel mogelijk naar actua liteit. Jongens en meisjes, iie naar uitgesproken ka tholieke lectuur uitzien, tveten dus waar ze terecht kunnen. Een grapje tot slot. De „Daily Ex press" vertelt, dat mejuf frouw Kedgaree al dikwijls er naar verlangd had Des- demona te spelen. Nu zou zij optreden in de muziek film over Bach, maar hoe moest men aan haar vurig verlangen voldoen? Men vond de volgende origl- neele oplossing: er werd 'n droomscène ingelascht en terwijl Bach in een visioen Desdemona aanschouwt, wordt hij geïnspireerd tot het componeeren van zijn eerste sonate voor klavier en fluit I Wie niet sterk is, moet slim zijn. thuisvaart hot rood-wit-blauw. In vertaald met den waterstand was de aankomst op kwart voor één bepaald. Het verwisselen van loods gaf evenwel eenige vertraging en om precies één uur manoeuvreerde het schip, geassisteerd door twee sleepbooten van de K,M, ,,De Schelde", keurig de Scheklehaven binnen. De Beatrix heeft belang rijke veranderingen ondergaan ini verband met haar taak tijdens den oorlog; de brug is verhoogd en de beide bovendekken zdjn eraf geno men. Zij zal door de gehelde" in haar oorspronkelijkenstaat wor den hersteld teneinde zoo .spoe dig mogelijk den dienst op Har wich, moge het zijn van Vlis.sir.gen uit, te he vatten. Slechts weinigen toonden door hun aanwezigheid belangstelling voor het schip hetgeen vermoe delijk verband houdt met de te waterlating van een 3000-tonner van de „Schelde "-helhng Wij merkten o.m. op den directeur van de N,V, Haven van Vlissingen, den heer Mijs. en den directeur der S.VJH.. den heer J, K, van Everdineen IJzendijke Gevaarlijk werk. Bij het ver stoepen van boomen, moesten dbae over een sloot worden getrokken, waarin vier mijnen lagen. Door een verkeerde manoeuvre raakte een boom in de sloot en viel op do mijnen, die daardoor ontploften.. Van d: werklieden werd niema ndi gewond. De boom was totaal ver splinterd. In de buurt sprongen een paar ruiten. Bmokkelzaak. Weer werden er dieren in beslag genomen. Nu wa ren het twee paarden en vier kal veren. Wederom staan ze in den stal. maar nu houdt de politie er de wacht bij. Als het kalf ver dronken is.Het blijkt echter, dat de smokkelhandel weer sterk opleeft. GOES 12 April. Veilingsver, Z.- Beveland: rabarber f 39-48, uien f 24 -26, witlof 36-42, idem afw. 16-22, peen f 7-7.50, snijsla f 17-26, prei f 29- 43, sjalotten f 15 per 100 kg, kropsla I f 10-14, idem II f 6.50-9, bloemkool II 43-73, idem III f 10-20. uienplanten 0.29 per 100 stuks, radijs f 9.50-11, selderij f 4-9 per 100 bos. KAPELLE, 12 April. Kleine veiling' witlof 25-43, uien 26-28, prei 30, snij sla 81, spinazie 44-49, alles per kg, ra dijs 8-13 per bos. DINSDAG 16 APRII. HILVERSUM I: 7.00 nieuws, 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.40 or gel, 9.00 gram., 10.30 voor de vrouw, 10.35 piano, 11.00 voordracht, 11.15 trio, 11.45 krijgsgev., 12.00 ensemble, 12.30 causerie, 12.40 piano en zang, 13.00 nieuws, 13.15 ork., 14.00 voor de vrouw, 14.20 orkest. 15.00 causerie, 15.15 gram., 15.30 muziek en zang, 16.- gram., 16.30 kindertijd, 16.45 voor de jeugd, 17.00 viool en piano, 17.30 dans- orkest, 18.00 nieuws, -18.18 lezing, 18.23 Romancers, 18.45 lezing, 19.00 naax* bed, 19.05 kamermuziek, 19 30 Neüerl. strijdkr., 20.00 nieuws, 20.05 toespraak 20.25 Bonte Dinsdagavond, 21.30 hoor spel, 22.00 Contact, 22.15 buitenl. over zicht, 22.30 Contact, 23.00 nieuws, 23.15 orkestmuziek. HILVERSUM II: 7.00 nieuws, 7.45 gram., 8.00 nieuws, 8.20 gram., 9.00 Pluk den dag, 10.15 voor de vrouw, 10.30 Plendora, 11.00 piano, 11.15 Als. de ziele luistert, 11.30 piano, 12.00 gram., 12.15 voordr., 12.30 huichconc., 13.00 nieuws, 13.20 lunchconcert. 13.45 vraaggesprek, 14.00 gram., 14.15 viool en piano, 15.00 liederen, 15.15 lezing, 15.30 liederen, 15.45 gram., 16.00 zie kenbezoek, 16.30 beschouwing, 17.00 Russisch progr., 17.30 gram., ui.00 Coi'duwener, 18.15 voordr., 18.30 Cor- duwener, 18.30 Als ik slapen ga, 19.00 nieuws, 19.20 gram., 19.30 toespraak, 19.50 gram., 20.00 nieuws, 20.06 Lijdens- med.. 21.05 Depart., 21.20 Haendel, 21.50 gram., 22.00 nieuws, 22.30 piano, 22.35 klankbeeld, 23.00 gram. DISTR.DIENST GOES Mannelijke personen geboren in 1928 of vroeger, die niet in het be- rif zijn van een tabakskaart, doch een versnaperingenkaart. of een ge combineerde kaart hebben, kunnen op 16 en 17 April één rantsoenbon voor scheerzeep tegen overlegging van de stamkaart, in ontvangst ne men. i6-o DISTR.KRING BONTENISSE Data uitreiking bonkaarten KL 606 en brandstoffenkaarten T 606. Kloosterzande 16 April 9-11 uur; Kloosterzande en Noordstraat. 13.30 -16.00 uur. Groenendijk 17 April 9- 11 uur. Walsoorden, 13.30-16 uur Klevershille en Kruisdorp, 18 Apr. 9-11 uur restant bevolking. Ossenisse: 18 April 13.3016 u. Medegebracht dienen te worden alle 2e dlstr.stimkaarten met bij- behoorende nieuwe inlegvellen, zelf verzorgersbescheiden en het inge vulde enoueteformulier voor vaste brandstoffen stookseizoen 1946--7, plus winterbrandstoffer kaart T 505. Voor het verkrijgen van een nieuwe brandstoffenkaart moet de bon 49 in plaats van 60 op de ou"e brandstoffenkaart T 605 aanw~ g zijn. 29-0 vervolg pag. 4)

de Stem | 1946 | | pagina 3