LODINSWI w; Wt OVEREENSTEMMING OVER LIQUIDATIE ~DER JAPANSCHE BEZETTING" Import van auto's Dolle Dikgen „Dollen Dinsdag B': Ml Onze voedselproblemen Besprekingen in Londen vlotten TWEEDE JAARGANG. No. 441 UITGAVE STICHTING ..DE STEM" Directeur J A H. M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J J H A BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN. Vllssingen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8 tel 102; Red J v d BROEK. BDbureau Oostbtirg Nieuwstr 23 Z -Eilanden: Bureau Goes. Westslneel 75. tel 2236 Red N.J KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, ZATERDAG 13 APRIL 1946 Commissie van Toezicht c J VAN HOOTE- GEM A E. LANGËNHORST Mr Dr A J. J. M. MES Mr H. B L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post f 4.10 per week (bij niet-post- bestelling) f 0.26 c,osse nummers 6 cent )IJ het beschouwen van de 1 teekening aan den voet van de pagina kwam me het gedicht Piëta van den priester-dichter Jacques Schreurs voor den geest uit ,,Nis en Nimbus": Is dit mijn kind dat, klein en bloot Ik eens heb mogen baren....? o Vader zie: hoe schoon, hoe dood Ligt nu mijn kind weer in mijn schoot; Hoe weegt hij nu zo zwaar als lood Alsof het slapen ware.. Mijn kind, mijn kind wat werdt gij groot! Wat weeën brengt dit baren Hoe groeit uw lichaam en uw nood Nu wereldwijd weer uit mijn schoot Na deze drie en dertig jaren! [Je 1 zeer suggestief heeft de tee kenaar het leed van dezen na- oorlogstijd uitgedrukt en het verhe ven tot de hoogte van het „aanvullen wat aan Christus' Lijden ontbreekt". (Col. 1, 24.). Maria, de Moeder van Christus is Moeder geworden ook van allen, die in Christus gelooven; van ons, die met Hem één Lichaam vormen in de H. Kerk, het mystieke Lichaam van Christus; Zij mag de woorden van den H. Paulus met een kleine variant op zichzelf toepassen: „Mijn kinder- kens voor wie ik opnieuw barens weeën moet lijden, eer Christus in u gevormd is." (Gal. 4, 19.). De Moeder van Smarten met het lijk van haar gestorven Zoon op haar schoot is een beeld van de H. Kerk, onze Moeder, met haar leed over den Christus, die gestorven is in zoovele zielen. Rouw hangt over het land. Triest is het beeld als van een oorlogskerk hof zonder groen en bloemen; verla ten en in wintersche kaalheid. Gra naten en bomkraters hebben de rust van het graf gestoord en ontsierd de gewijde eerbied voor de dooden. Hoevele moeders hebben hun kind niet kunnen beweenen als eens Maria! [Jat lijdt de menschheid en wat bloedt ze uit. vele wonden, om dat het ware leven weg is uit de wereld. Omdat Christus niet meer leeft in de zielen en in de menschen- gemeenschap; in staat en maat schappij, bij arbeid en ontspanning, in gezin en onderneming; Christus, die is de Weg, de Waarheid en het Leven. De menschheid is zich zoo weinig bewust van haar leed, en dat is wel het droevigst van al en misschien de grootste straf van God. Zij zoekt naar geluk in gestage on lust; onverzadigbaar is haar passie naar goedheid en liefde, naar ver strooiing en ontspanning omdat 't hart zoo leeg is. Want haar streven Is niet gericht op het ware geluk, dat offers vraagt; dat te vinden is alleen bij Christus en bij de Moeder van Smarten. De groote vermaning van de Lij densweek geeft ons de H. Kerk met de woorden van 't Epistel van Palm zondag: „Broeders, laat in u dezelf de gezindheid leven, die er was in Christus Jezus" 17ruisen, alom over de wereld, "■eenieder draagt zijn kruis en De eerste 600 voor artsen QP DEN MINISTER van Verkeer en Energie is door den .Fabri kantenkring Langstraat" een be roep gedsan om de afgifte van aankoopvergunningen voor dezer da gen te verwachten autos zóó te doen regelen, dat n'.euwe personenauto's ui <ks eerste piaats ter beschikk'ng Romen van doctoren zakenlieden clifs 06 dTie Zuld'el'ike Provin- In antwoord daarop heeft de min. meegedeeld dat de eerste 600 te imporif ?tt nieuwe personen auto's uitslui end gereserveerd z'jn voor de artsen en vee artsen. Eerst na binnenkomst eu ver deeling van dit kwantum zullen die overige in te vot.en nieuwe wagens ter beschikking komen voor het zakenleven. Bij de vurdeeling der nieuwe wagens wordt met de drie Zuk'e- luke provincies, in het algemeen gesproken: db geteisterde gebie den, ten zeerste rekening gehou den cteeldt* de minister voorts mee e voelt het zijne het meest. Hij over-priester-dichter Guido wege het gedicht van dien anderen „Kerkhofblommen"; Dood was de stam van dat Ktuise, en de winden voerden waar wete ik? het speelzieke loof! Nooit en zou 't blommen noch blaren meer vinden, nooitals in d'handen van 't Christen Geloof Dood was het hout, maar het hout moest herleven: dood was zijn blad, maar de Chrlstene Maagd had het een blad en een blomme gegeven, schoonder en beter als 't levende draagt: blom van Geloof, dat de ziel niet kan sterven, blomme van Hope op een zalig Hierna; blomme van Liefde, die alles kan derven, laat g'haar het Kruis, want het Kruis ls gena! Gezelle in 'et den Palmtak in de hand zingen wij vandaag onzen Kruiskoning toe: „Lof, eer en glorie zij U, Christus, Koning en Verlosser, wien een uitgelezen kinderschaar eer biedig het Hosanna heeft toegezon gen." Onze processie trekt met Hem den hemel binnen! Mogen zij, die ons voor gingen voor ons bidden en moge bewaarheid wor den het grafschrift, dat eens een kerk sierde: „Hier liggen hun lijken, als zaden in 't zand Hoop op hun oogst, o Nederland!" A. P. H., pr. Controlemaatregelen voor den nieuwen oogst. - Velpositie onzeker 1|ET NADRUK heeft minister Manshalt er nog eens op gewezen, dat men zich in Neder land over de komende brood voorziening niet ongerust be hoeft te maken, ondanks het feit, dat geen absolute zekerheid kan worden gegeven dat wij een hoe veelheid uit den nieuwen Ane- rikaanschen oogst zullen krijgen Deze meening uitte de minister op een persconferentie belegd om eeni- ge facetten van de te Londen ge houden voedselconferentie, waar aan 18 landen deelnemen, tè be lichten. Zoo is op de Londensche voed selconferentie besloten, dat de stocks aan granen in de wereld zoodanig moeten worden verlaagd, dat slechts een „werkvoorraad" (voor ons land 170.000 ton) be schikbaar blijft. TTitvoerig stond de minister stil bij de maatregelen, die in ons eigen land genomen dienen te worden. Van belang is het, dat Neder- landsche oogst, die nog bij de boeren aanwezig is, zoo goed mo gelijk wordt afgeleverd. Het zal noodzakelijk zijn op dit gebied wederom controlemaatregelen te nemen, die ook ten aanzien van den nieuwen oogst zullen moeten gelden. De verplichte inlevering van granen zal weer noodzakelük zijn. Dit is vooral noodig aan gezien de pluimvee- en varkens stapel binnen de perken moet worden gehouden. Verlaging van het vetrantsoen zal niet plaats hebben. Onze vetposltie is onzeker. De totale vetbehoefte van ons land be draagt 210.000 ton. Wij kunnen op een boterproductie van 50 0C3 ton rekenen, overeenkomende met De 40.000 ton vet. Het restant moet uit het buitenland worden inge voerd. In Lndië zijn flinke hoeveelhe den copra aangetroffen. De ver scheping naar ons land is feeds ter hand genomen. pluimveestapel zal beperkt moeten worden. Het lag in de bedoeling de grootte op 10 milloen stuks te brengen te gen 30 millioen voor den oorlog. Eierenexport zal plaats vinden. Het melkrantsoen van 2 liter per week voor volwassenen zal voor- loopig niet verhoogd worden. TUT et de subsidieering van het le- vensmiddelenpakket zal dit jaar een bedrag van gulden vergen. 450 millioen Vervanging van Britsche troepen door Nederlandsceh ter sprake. Wat wordt er beslist over Duitschland? AOK minister Lieftinck blijkt thans mee naar Londen ge vlogen te zün. Niet om deel te nemen aan de besprekingen over Indonesië, maar om vandaag mee te confereeren over de verhou ding van ons land en bezet Duitschland. rjister suggereerden wü reeds, dat de kwestie om deel te nemen aan de bezetting van Duitschland een onderwerp der conferentie zou uitmaken. De diplomatieke corres pondent van Reuter te Londen weet r.u ook te vertellen, dat de Nederlandsche medewerking in de geallieerde bestuurscommissie te Berlijn ter tafel zou komen en te vens de kwestie van den terug keer der uit Nederland door de Duitschers geroofde machines. rpot nu toe is over den aard der besprekingen alleen de volgen de positieve mededeeling van den R.V.D. bekend: Overeenstemming werd bereikt nopens de nog noodzakelijke maatregelen tot liquidatie van den oorlog tegen Japan en de geleidelijke terugtrekking van Britsche troepen en haar ver vanging door Nederlandsche strijdkrachten. De conferenties van Vrijdag zijn gehouden in Dowcingstreet met den Britschen minister-president, den minister van Buitenlandsche Zaken, Lord Inverchapel (Sir Arch. Clark Kerr), den Britschen am bassadeur te Den Haag en den chef van den imperialen genera- len staf veldmaarschalk Lord Alan. brook. De Nederlandsche ministers bleken tevreden over het bereikte resultaat. SUI It Fabricage van landbouwwagens begint spoedig TN HET VOORJAAR van 1945 weiden slechts 18.158 H.A. grond met bieten beteeld tegen gemiddeld 50.000 H.A. voor den oorlog. De suikeropbrengst is dientengevolge nauwelijks voldoende voor eenige maanden, deelt de afd. Voorlichting van het Departement van Land bouw, V. en V. mede. De regeering heeft nu getracht buitenlandsche suiker toegewezen te krijgen en als gevolg hiervan is voor Maart 20.000 ton ruwe suker toegewezen. Om moeilijkheden in de toekomst te vermijden, moet de suikerbietenteelt worden opgevoerd en met het oog daarop is een richtprijs van f 37.50 per 1000 kg. vastgesteld, welke in vele landbouwerskringen als redelijk wordt beschouwd. In- haerent hieraan is, dat de betrokkenen thans ook de loontarieven in acht nemen. Teneinde over voldoende arbeiders te beschikken om de oogst bin nen te halen, zullen de Gew. Arb eldsbureaux en het bureau Oost voorziening maatregelen treffen. Voor de machinale bewerking van het gewas en het vervoer van de suikerbleten worden machines en werktuigen geïmporteerd. In eigen land hoopt men binnenkort te beginnen met de fabricage van een groot aantal landbouwwagers, voorloopig voorzien van wielen met houten klossen en schijfbanden. Zoo spoedig mogelijk zullen rub berbanden geleverd worden. CULTAN SHARIF HAMID H vail Pontianak, luitenant-kolonel van het Kon. Ned.-Ind. leger, is benoemd tot adjudant in buiten- gewonen dienst van H. M. de Ko ningin. Zooals men weet vertoeft de sultan van Pontianak op het oogenblik als adviseur van dr. van Mook in ons land. op 99 N S.B. «kopstukkeu scholden op Mussert en prezen Rauter rvP „DOLLEi\ DINSDAG" ls het op Musserts hoofdkwartier dol toegegaan, zooals blijkt uit een thans in „Nederland in Oor logstijd" gepubliceerd geheim rap port van den v.m. gemachtigde voor Zeeland, J. Dekker, gericht aan Mussert. Dit rapport neemt een belangrijke plaats in bij de stukken, die Mus sert ten nadeele van v. Geelkerken verzamelde. Onderling verraad kenden de „kameraden" dus ook al opperbest /Vp 4 September waren in het hoofdkwartier verschillende kameraden by elkaar, waaronder van Geelkerken en Zondervan, die zich nerveus prepareerden op een overhaaste vlucht. Over Mussert werden harde noten gekraakt, maar Rauter werd erg geprezen. Gelukkig dat we Rauter nog in Nederland hebben, zoolang die er is dreigt voor geen gevaar", zeiden de heeren opgelucht. In den loop van Dinsdag verza melden zich in Apeldoorn talryke NSB-kopstukken om te trachten zooveel mogeiyk geld en levens- moddelen bijeen te garen. Van Geelkerken zei daarbij: „als ik nog eens terugkom, steel ik 10 maal zooveel als ik ooit had!". Toen de lieden Woensdags in auto's op de vlucht sloegen, waren zij aardig bepakt, zy hadden „maar" 300 zakken turfcokes zy zich en zelfs de paarden van mevr. Geel kerken had men „gered". Om moed te vergaren had men maar meteen maar een mand met flesschen je never meegenomen! Van de vlucht zelf kwam overi gens niet veei terecht, want ten slotte belandde het edele gezelschap weer in Utrecht, waar J. Dakkel en van Gelkerken elkaar op weinig kameraadschappeiyke manier de huid vol scholden. TWEE ONTVOERDERS van opera-tenor in de cel npWEE ONTVOERDERS van den Amsterdamschen opera- tenor Chris Reumer zijn gearres teerd. Het 2ajn dezelfde lieden, die op 19 Maart de opera „Butterfly" in de war hebben 'willen sturen door een stel witte muizen in de zaal los te laten. De gearresteerden zyn em ployees van Volksherstel en ga-' bruikten voor. de ontvoering stie kem een auto van deze instantie. Er worden binnenkort nog meer araestaties met betrekking tot deze affaire verwacht. AUGUST BORMS de beruchte Vlamirraant en collaborateur uit twee oorlogen is te Brussel ge fusilleerd. Heden zon onder 19 33 uur en maan onder 5,25 uur. Zondag zon op 5,45 u. en onder 19 34 u maan op 17 25 u en maan onder 5,41 uur. Mrandag zon op 5,43 uur en maan op 18,31 uur. Weersverwachting: Overwe gend matige wind uit weste lijke richi'ng. Gedeeltelijk be wolkte lucht. In het noorden plaatselijke kans op eenige lichte neerslag. Overigens droog weer.

de Stem | 1946 | | pagina 1