in-Kaas HET ZAKEH-D0EH VLOT HOG HIET HET NAZI-GELOOF Indonesische delegatie gearriveerd. Iers Srielsche iensten in EK sr<7/7? rrj'j ni> méar nuMXen! niet uitgeroeid Jaarbeurs of Kermis Gromyko BEVEL IS HEILIG" Wat de geheimzinnige radio* uitzendingen beteekenden Geïnterneerde doodgeschoten Hreot ■baar t u*w J ?FEN Kuip- lepela Lek en pots AGE! l'ZEN H.A. Opgaven et perceel gele- tot 20 April, Verkorting ijien 10. irljs 10,— enz. wordit op de lijn v.v aan t.w. phaartsdijk 17.4! wordt op de liji in de boot van en vervroegd en 385-i STIEREN BURGop 0 April a. s. 203.O RS en feasglas stopbitten kas- i) zijn bij ons 316-0 BURG Telsf 2526 lunning) 1 L.30 dik 8 cM kleefstof 318—0 ic Middelburg jBURG Tel, 2526 -HOEK Vandersteen TWEEDE JAARGANG. No. 437 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A H M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA AJgem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN, "üssingen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel 102; Red J. v d. BROEK. Bijbureau Oostburg, Nteuwstr 23 Z.-Eilanden: Bureau Goes. Westsingel 75. tel. 2236 Red N.J KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, DINSDAG.9 APRIL 1946 Commissie van Toezicht r C. J. VAN HOOTE- GEM A E. LANGENHORST Mr Dl A J. .1. M. MES Mr H B L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs i (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal l per post 4.10 per week (bU nlet-post- bestelilng) 0.28l,osse nummers 8 cent Duitsche volk leeit in tragen spiraalgang Barrabaa en Tant® '»"^WWW6» (Van een bizondcren correspondent!. n. IN HET POLITIEKE LEVEN van Duitschland worstelt men aller eerst nog met het grootst moge lijke zuiveringsprobleem. Het is zeer moeilijk om Duitsch land van nazis te zuiveren, want het staatsbestuur en de nijverheid zijn er in het verloop van dertien jaren mee doordrenkt. Het door de meest zonderlinge verwikkelingen in den couiissenstaat toch reeds op een dood spoor gerangeerde staats apparaat komt des te moeilijker op gang daar nazi-beleid marionetten heeft geprefereerd op de plaatsen, die eens door een oerdegeljjken I)nitsehen ambtenarenstand bezet waren. Voor de machine kan gaan loo- pen moeten er nieuwe machinisten zijn. Maar als de nazis zijn ultge- l schakeld, dan ls de nazigeest nog niet uitgeroeid. De grondslagen van 't nazi-geloof, de angst voor West en Oost, de droom van een wereld historische roeping van het Duit sche volk, de trouw aan Goebbels theorieën over de dreiging van Aziatische barbarij, de overtuiging, dat Duitschland eens geroepen zal zijn om met den steun van zijn Westelijke bezetters nog eens op nieuw naar het Oosten op te trek ken. deze grordslagen leven nog hardnekkig. Zij uiten zich in de wildste verhalen over toestonden in het Oosten en in speculaties over het tüdstin, waarop Goebbels ge lijk zal krijgen en de nieuwe oor log zal uitbreken. Dit lijken mij zeer verontrustende verschijnselen, omdat er uit blijkt, dat de geeste lijke besmetting der nazi-propa- ganda nog steeds doorwerkt Maar dat is misschien riet alleen in Duitschland zoo! Daarom temeer is het gelukkig dat de poorten naar het Oosten voor de berichtgeving nu geleidelijk aan open gaan én dat collega's die ln de gelegenheid zijn geweest de zoo mysterieuze Russi sche zone te bereizen, daarover rapporten meebrengen, die verras send gunstig zUn. Met name het op gang brengen van het productie apparaat schijnt ir het Oosten van Duitschland reeds belangrijke vor deringen te hebben gemaakt Tn het westen gaat het met het Industrieele leven nog slechts zeer traag. Bij mondjesmaat wordt do productie opgevoerd, doch (ie fabrieken, die werken kurnen. pro. duceeren nog maar weinige procen ten van hun normale capaciteit. Zij missen kolen en vakmerschen. Kolen zijn er weinig zoo lang er voor de mijnwerkers van de Roer weinig te eten 's. Tnnlaats van vak. merschen heeft Duitschland voor malige soldaten met „linksche' handen. En het derde en misschien voornaamste, dat gemist wordt, dat is de arbeidslust. Een baantje bil de bezettingstroepen is .wel in trek aangezien het sigaretten kan ople- veren, die m°»r doen dan marken. Maar werken voor marken alleen achten veie Duitschers een over bodige moeite zoo lang zij genoeg voorraad hebben van de milliarden, die de voorziende geest van Hitier heeft laten drukken en die het mi litair bestuur nog steeds erkent. yoo leeft het Duitsche volk in tra gen spiraalgang. Maar in de maanden, waarin ik het leven hier gevolgd heb, heb ik de spiraal niet in opwaartsche richting zien gaan. Waar is de groote idee, die dit volk weer bezielen kan tot de groote in spanning, die het kan geven en die het thans moet geven om niet te verzinken tot een materieelen en cultureelen neergang, die in het hart van Europa niet geduld kan worden? Waar is de kracht, die de nieuwe basis kan leggen, waarop een volk van 65 millioen een nieuw leven kan opbouwen, en die het kan redden uit de geestelijke beklem ming, waarin het gevangen zit? Zonder het doorbreken van deze idee is er voor Duitschland geen toekomst, die strookt met de moge lijkheden van de eeuw. waarin wij leven. En zonder deze toekomst zal het beest in Duitschland blijven leven. Wat zeggen de dames van dit uit- gaansjaponnetjeT Het is een creatie van den Paryschen teekenaar Maggy Rouff. (Van onzen Haagschen medewerker). TIET WAS ZES JAAR GELEDEN dat 41e laatste Jaarbeurs, en dan nog op zeer beperkte schaal, werd gehouden. Men had dan ook en terecht hooggespannen verwach tingen van deze Jaarbeurs. Men sprak zelfs van een overnemen van het debiet van de Leipziger Messe. Het aantal deelnemers in stands overtrof dan ook alle verwachtin gen. Uit buiten- en binnenland kwamen aanbiedingen. Niettegenstaande alle optimisti sche klanken, demonstreert het pu bliek echter een onmiskenbaar ge voel van teleurstelling. Op de eerste plaats is het bezoek ontstellend groot. Urenlang voor toegangsbewijzen in öe rij staan, is het begin van de beproeving. Ein delijk binnen, kan men slechts voetje voor voetje van de eene stand naar de andere komen. Consumptie is niet te krijgen geen verfrissching, geen oogenblik verpoozing en geen kans om zijn r.ormale menscheiijke stofwisseling te verzorgen. TTtrecht is in feeststemming. De eeuwenoude kathedraal draagt vier wapperende vlaggen en vele in woners hebben de Jaarbeurs als een feest met vlaggen begroet. Talrijk zijn de verkoopers van Oranje en rood-wit-blauw (het eenige, wat er te koop is Bezoekers eft be volking beschouwen dfe Jaarbeurs als een kermis, als één van de ge legenheden, waar men naar toe Prinselijk Paar- in Zweden geati dan moed niet op QROMÏKO geeft den moed niet op. Hij heeft nog eens den Veiligheidsraad verzocht de Perzische kwestie van de agen da te schrappen. 7it op grond van het sluiten van het accoord lusschen Sovjet-Unie en Perzië. Hij heeft er den nadruk op gelegd dat het besluit van üen Raa'd de Perzische kwestie op de agenda volgende zitting (6 Mei) te handhaven in strijd is met het Handvest der V. N. Het is twijfelachtig, of het verzoek van Gromvko nu al zal ingewilligd worden. Als cX- Sovjet-troepen inderdaad vóór 6 Mei uit Perzië teruggetrokken zijn, is het zeer een- ,„ufl'g do kwestie van de agenda af te voeren, zoo wegt men in New-York. J1.",us'sfhen zÜn er in Perzië weer troebelen u'tg.troken en wel in de provincie Mazanda- ran waar men het niet eens bleek met de door wemier Ghavam afgesloten olie-overeenkomst mot de Sovjet-Unie. pRINSES JULIANA en Prins Bernhard hebben bij Kopen hagen een fraaie groote krans ge legd op een begraafplaats van door de Duitschers terechtgestelde Deen. sche patriotten. Gezamenlijk met de Deensche Koninklijke familie hebben de Prinses en de Prins des avonds een galacoraert van het Amsterdamsche Concertgebouwor kest bijgewoond. Het concert was een indrukwekkande manifestatie van dank van ons vaderland aan het Deensche volk. Gistermiddag om 5 uur is het Prinselijk Paar per vliegtuig in Stockholm aangekomen, waar het een treffende hulde werd gebracht door een paar honderd Nederland- sche kinderen, die bij het Konink lijk paleis stonden opgesteld. kan gaan. Dames verdringen zich om de textielstands, die mager ver tegenwoordigd zijn. De schoenen komen daarentegen bijzonder goed voor den dag en de fraaie model len worden bewonderd. Jammer dat het alleen maar „modellen" zijn. De buitenlandsche stands „doen" het goed, maar de deviezen, kwestie is hier het groote strui kelblok, men kan eenvoudig niet tot zakendoen komen. Er is slechts één branche die flink zaken doet en dat is die der luxe-artikelen. Dit is merkwaardig en het blijkt, dat in deze industrie nog een voldoende aantal arbeids krachten aanwezig is. Wij vreezen. dat hier de prijzen een groote rol spelen. Deze artike len kennen namelijk geen prijs vaststelling, doch slechts een co deering en deze schijnt, zooals de insiders mij verklaarden, over het algemeen aan den hoogen kant te zijn. Deze luxe-artikelen, veelal ver vaardigd uit afval van hout en metaal, brengen een goeden prijs op. Het is wel typisch, dat handel en industrie zich het liefst op vrije artikelen werpen. Uen overvolle, warme trein, vermoeide menschen, die met een „uitgaansdagje" hebben Willen houden, bracht ons terug. Men Ls teleurgesteld. Het is te hopen, dat er de tweede week minder publiek komt of wordt toegelaten, want zoo is het geen Jaarbeurs. Het is een vergrooting van den gewonen Ne der lardschen winkel: wel aardige étalages, maar er wordt veelal „neen" verkocht. Wederom tabaksbonnen naar keuze Qp de 11 April aan te wijzen ta baksbonnen zullen wederom tabaksartikclen naar keuze kunnen worden gekocht. zouden een Besprekingen week duren TN I1ET behoedzaam bewaakte jachtslot „Sint Hobertns" op de Hooge Veluwe zijn gister de Indonesische afgevaardigden ge arriveerd. De delegatie is samengesteld uit 3 leden van het Indonesische kabi- net-Soewandi, minister van Justi tie; Soedarsouw, minister van Bin- nenlandsche Zaken en Pringodigdo staatssecretaris. Het vliegtuig met dr. van Mook, lord Inverchapel (Sir Archibald Clark Kerr), de In donesische delegatie en verschil lende anderen landde onder groote belangstelling precies om 3 uur op Schiphol, waar de nog steeds in ons land verblijvende mevr. Sjahrir aanwezig was. die een persoonlijke boodschap van haar echtgenoot kreeg. Soewandi deelde het ANP mede, dat de onderhandelingen ongeveer een week zullen duren en dat zijn verwachtingen hooggespannen zijn Volmachten heeft de delegatie niet Of de Indonesische delegatie zal meegaan naar Londen, kon Soe wandi niet zeggen. piensdeels om de gewenschte sfeer voor de evacuatie van de Jap pen en de geïnterneerden te schep pen, gaat Sjahrir een reis door midden-Java maken, die tot 19 April zal duren. Anderdeels is het Sjahrirs op zet echter de stemming te peilen in het binnenland met het oog op de komende ontwikkelings- phase na den terugkeer van dr. van Mook en de Indonesische af gevaardigden uit Nederland. TTlt Batavia wordt gemeld, dat een Nederlandsche patrouille daar door Indonesiërs is omsingeld waarbij 1 Ned, officier werd ge dood en 6 soldaten werden gewond Raad van Cassatie behandelt moord op burgemeester van Someren en Asten TN VERBAND met den lafhartl- gen moord op de burgemeesters van Asten en Someren zijn eeni- gen tijd geleden vijf SS-ers, be- hoorende tot het „Sonder-kom- mando" van Feldmeyer hetzelf de dat ook den moord op den Bre- daschen apotheker Bicknese op z'n geweten heeft in den Bosch ter dood veroordeeld. Thans be handelde de Bijzondere Raad van Cassatie te Den Haag 4 van deze gevallen. Kromhout en Besteman vertel den o.a. dat zij door Feldmeyer tot moorden op „terroristen" wer den gedwongen onder bedreiging met den dood. De proc. fiscaal veranderde de straf voor den 21-jarigen Krom hout ln levenslange gevangenis straf, doch t-a.v. den 24-jarlgen Besteman concludeerde hij tot ver werping van het beroep. Van Lieshout was de man ge weest, die de burgemeesters van Someren en Asten had gebrand merkt als „terroristen", hetgeen den moordaanslag tot gevolg had Verdachte maakte thans zoo'n ab- normalen Indruk, dat de proc. fis caal eerst een rapport van een psychiater wiide zien. De commandant van de Land wacht v. d. Ploeg wees de woon huizen der burgemeesters aan en was zoodoende medeplichtig aan het gehemde. Hij toonde zich thans nog steeds de minst gevoelige type „Bevel is heilig" zoo beweerde hij en hoopte spoedig te kunnen sterven. Zijn moeder was het geweest, die cassatie voor hem had aangevraagd. Daar verd. als kind van 16 jaar naar het Russische front ging en van daar geschokt terugkwam, wilde de proc. fiscaal de doodstraf veranderd zien in le venslange gevangenisstraf. Uitspraak in deze zaken 29 April HET MEISJE VAN DE „GILsCLUB" ^ELE RADIO-LUISTERAARS zullen zich nog wel uit 1944 de „Gil-club" herinneren, die el ke Zaterdagavond op zoo zot mo gelijke wijze de nieuwste Ameri- kaansche en Engelsche danspla- ten aankondigde en de Duitschers „becritiseerde" Een tipje van den geheimzinnigen sluier is nu opgelicht. De geestelijke vader van de „Gilclub" die ook het rogal opzienbarende weekblad „De Gil" uitgaf, was een zekere v. d. Hout, alias Waterman, die nog steeds vast zit. Hij toucheerde van de Duitschers heel wat geld voor de Zaterdag avond-vertooningen, die alleen op gezet werden om de geallieerden een veeg uit de pan te geven, op geraffineerde manier tweestrijd te zaaien in de ondergrondsche be weging en om verkeerde berichten naar Engeland door te geven. Het meisje, dat de dansplaten aar kondigde met Amerikaansche snijdigheden noemde zich Leonie Miller. In werkelijkheid heette zij Drama te Goes ZATERDAGMORGEN w'.rkte aan den Heernisseweg, ten be hoeve van het Goesche Gasbedrijf, Twee figuren, die de laatste weken de belangstelling van de wereld eisehten: Jle Perzische minister - president Sultaneh en Prins Firouz, directeur-generaal van den Perzischen propaganda dienst (links). een ploegje geïnterneerden uit het fort Ellewoutsdijk. De geest onder de geïnterneer den scheen de laatste dagen niet zoo goed te zijn en speciaal een zekere de K. uit Amsterdam af komstig, overtrad regelmatig At voorschriften door gesprekken aan te knoopen of grapjes te ma ken met passeerende voorbijgan gersisters). Vohxns verklaring van den bewaker S., waarschuwde hij de K herha? Idelijk daartegen. Toen hij hem Zaterdagmorgen dit tenslotte nog eens streng wtrbood hief de K zijn pikhouweel drei gend tegen S., op, die toen van zijn geweer gebruik maakte. De kogel trof dit K, in den bulk en doodelijk gewond stortte hij neer. Dr man werd naar het Gasthuis get-acht waar hij des middags ls overleden. Politie en Justitie stellen een onderzoek in. echter Fernandina Weckerlin-de Merez Oyens. Zij was met een Duit- scher getrouwd. Deze Fernandina. een moderne donkere ln een smetteloos wandel- costuum gestoken 27-jarige, stond nu voor het Amsterdamsche Tri bunaal terecht wegens „vrijwillige hulpverleening aan den vijand". Zij kreeg haar opdrachten van den geestelijken vader van de „Gils", Fernandina' was eer.igen tijd lid van de NSB geweest, had echter later goed illegaal werk „gedaan. Zij werd veroordeeld tot 11 maan. den interneering, welke zij inmid dels heeft uitgezeten. „eerlijke soldatentrouw" J^EITEL heeft in Neurenberg weer eens bewezen een typl- schen vertegenwoordiger te zijn van den gevaarlijken geest van het harde Pruissische militaris me. Hij bekende ronduit gewuten te hebben da't de door hem uitgevoer de orders van Hitler van criminee len aard waren. Desondanks had hij er niet aan gedacht „trouwe loos en laf" te zijn door ongehoor zaam te zijn, maar z.g.n. „eerlijke soldatentrouw" dwong hem alle mo gelijke bevelen van zijn Fuehrer blindelings op te volgen! Lammers, voormalig chef dei- partij-kanselarij 'n kaalhoofdig man met ongunstige gelaatstrekken had het onder het Nazl-b'-wind tot op persten boodschappenjongen van Hi tier gebracht. Deze man wist nu niets anders dan goeds over zich zelf en de andere verdachten te \Xrtellen. Funk had volgens Lam mers niemsndal te vertellen en had 7 jaar vergeefs geprobeerd om Hitier te spreken te krijgen. En jodenvervolging? Orh kom, zei Lammers, ln de hoogste kriti ".n van staat en par tij wa-s altijd alleen maar gespro ken over „evacuatie" van joc'en en van vernietiging was nooit sprake geweest,

de Stem | 1946 | | pagina 1