TUSSCHEN STERREN EN KOMETEN 3 DE OORLOG EEK VABAHQUESPEL WERELDGRAANCONFERENTIE TVt neemt maatregelen Wij komen nog niet tekort ~s Distributienieuwt jes Vredesconferentie op 25 April? TWEEDE JAARGANG. No. 43;* UITGAVE STICHTING „DE STE M" Directeur j. a h. M. van schijndel Hoofdredacteur j. J. h. A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W. GROFFEN. VUssingen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 8, tel. 102; Red. J. v. d. BROEK, Bijbureau oostburg, Nieuwstr 23 Z.-Eilanden: Bureau Goes. Westsingel 75. tel. 2238. Red. n.j kar hof ZATERDAG 6 APRIL 194$ Voor God Koningin en Vaderland, Commissie van Toezicht C. J. VAN HOOTE- GEM A. E. LANGENHORST Mr Dr. A J. .1. M. MES Mr H. B L. DE RECHTER Verscliijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (by vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (by nlet-post- bestelling) 0.26 uosse nummers 6 cent Een van de twee observatieposten op Castel Gandalfo. Op den achter grond beneden: Lago dl Albano 4 Van onzen Roraeinscben correspondent). MOEIZAAM, PIEPEND en knar- send klimt de tram langs de slingerer.de bergweg omhoog, de Colli Albani op. zuid-oostelijk van Rome. Uitgestrekte wijngaarden, korenvelden en boomgaarden, waar in de vijgeboomen zich aaneenrij en, omzoomen de route; fleurige donker-harige meisjes loopen op den weg, die zich baadt in de vroeg zomersche zon, en ze dragen met zich kleurrijke bloemen, eerstelin gen van deze lente, en bloesems. Door Marino heen gaat de reis, een plaatsje, dat evenals andere in de buurt, geteisterd is door bom bardementen, wat het nog onoog lijker maakt dan het al was. En dan duurt het nog maar enkele minuten, of aan de linkerzijde ligt In de diepte, het Lago dl Albano, een veelheid van kleuren weerkaat send in de schittering van de zon. Vlak aan den rand van 't meer dat een oude uitgewerkte krater vult, maar hoog erboven, verheft zich Castel Gandolfo, het Pauselijk bui tenverblijf, maar ook de plaats, waar zich een alom vermaard Ne derlander bevindt, pater J. Stein S. J„ directeur van de Vatlraan- Sche Sterrewacht. 't Rustige terras, waarop zich een der twee observatiekoepels bevindt 415 meter boven den spiegel van de zee, die zich in de verte glinste rend uitstrekt, biedt een magnifiek uitzicht op het meer in de diepte en op de Monte Cavo, op welks top Hannibal volgens de legende ver toefd zou hebben, en tegen welks helling zich schilderachtig Rocca dl Papa aanvleit. Kon beetje geschleden.1*. VI aar we dat zijn twee Neder- landzche en een Belgische journa list - zijn niet zoozeer gekomen om van he' schoone uitzicht te ge uleten. dan we', om Pater Stein eens te hoorec vertellen over zijn werk, dat door de recente ontdekking van ren nieuwe komeet weer eens te meer tn het centrum der belang stelling is komer te staan. Pater Stein begint met iets van de geschiedenis van de Vaticaan- sche sterrewacht te vertellen, die op het oogenblik 55 jaar bestaat, en die aanvankelijk In den ouden toren van het Vatlcaansche palels was gevestigd, en sinds 1906 in de tuinen van het Vaticaan Deze plaats was echter niet gunstig; de nabijheid van de stad met haar steeds toenemende electrische ver lichting was niet bevorderlijk voor de observaties Aanvankelijk was het plan een nieuwe sterrewacht in Ethiopië te vestigen, dat daartoe wegens zijn hooge ligging en zijn gunstige luchtgesteltenis zeer geschikt is. Pater Stein. die ln 1930 tot direc teur benoemd was. was daartoe zelfs dat jaar reeds op weg om de mogelijkheden te onderzoeken maar I om rrdenen van politieke aard Oe onderkant van den kijker, bestemd voor 't maken van foto grafische opna men van het uit spansel. Een nieuwe plaat wordt in de ca mera geschoven. wcra te elfder ure van het plan afgezien en strandde pater Stein in Egypte. Daarop werd besloten de wacht in Castel Gandolfo op te richten waartoe in 1933 met den bouw werd begonnen. In 1936 vond de plech tige opening plaats, waarbij ook Pius XI en Zijn opvolger, kard. Pacelli tegenwoordig waren. Entrée ln de observatiepost, Un na dit historisch inleidinkje opende Pater Stein de deur van den koepel en leidde ons met ge- rechtvaardigden trots in zijn hei ligdom binnen; een observatiepost, uitgerust met machtige Zeissappa- raten.Hij voerde ons op een be weeglijk platform naar boven en demonstreerde de werking van den grooten kijker, speciaal bestemd voor het fotografeeren van de he mellichamen, uitgerust met een 40 cM. lens en een fotografische ca mera; hij demonstreerde het ma chinaal richten en Instellen van den kijker en bracht ons daarop naar de tweede observatiepost, waarin zich een 6-meter lange kij ker voor visueele observatie be vindt, ook berekend op een lens van 40 cM. maar door omstandig heden nu voorzien van een lens van slechts 33 cM. Hij liet ons foto's zien van hemelsegmenten, met on overzienbare hoeveelheden sterren, hij verklaarde ons de klok, die op de observatiepost hangt, en die niet den gewonen zonnetijd aangeeft, maar den sterretijd. hij vertelde van het werk van de post, die vol gens internationale afspraak eer. bepaalden sector van den hemel in foto mo t brengen en toonde ons een catalogus, waarin duizenden en duizenden sterren nauwkeurig staan geregistreerd aan de hand van door de Vatieaansche sterre wacht gemaakte foto's, een mon nikenwerk, dat dan ook door zus ters was verricht, die daar maar liefst zeven jaar over hadden ge daan. Hij leidde ons rond in het museum, met belangwekkende fo to's van de maan en verschillende kometen, en wijdde ons in in de ge heimen van een kostbare collectie meteoorsteenen, geschonken door markies de Mauroy, praatte over cirieten en lithieten en doceerde ons zooveel wetenswaardigheden dat 'n opsomming hiervan deze reporta ge zou maken tot een wetenschap pelijk proefschrift, waarom wij ons zullen beperken tot het verhaal, dat Broeder Timmers ons vertelde over: (Vervolg op pag. 2) Uitmalmgspercentage moet worden verhoogd /"VP de bijeenkomst van de graan- conferentie te Londen, waar Hoover het woord heeft gevoerd, hebben de afgevaardigden heden een resolutie aangenomen van den volgenden inhoud: Een voorstel aan alle ter confe- c 1000 naaimachines voor., f 370 per stuk I vl'IZEND naaimachines zijn door de regecring in Zwit serland aangekocht, waarvan de prijs nog wel niet officieel is vastgesteld, maar die in Neder land wel f 370 per stuk zuilen kosten. Deze koop heeft tot protesten ge leid van de ondervakgrotp detail handel ln naaimachines, reeds voor de aankoop geschiedde. Thans ls er nog een protest bijgekomen, op grond van het feit, dat de winst, die op de bewuste machines zal worden gemaakt en t 150.000 zal bedragen, aai; slechts dén firma ten goede zal komen, die overigens ook nog geen vestigingsvergunning zou bezitten. Wij kunnen ons het misnoegen van de protesteerende detailhande laren voorstellen. Wü missen er echter één element in. Als de 1000 machines f 150.000 winst opleveren, dat komt dan neer op een winst van f 150 per machine, op een in koopbedrag van f 220, ofwel in pro centen uitgedrukt, van ongeveer 70 pet. Nu we toch boos 74jn, kan ont stemming hierover er nog wel bij. TMINISTER VOS hield gisteren 'n radiorede over het nationale welvaartsplan. Z. E. gaf een uit eenzetting van het waarom van rc- geeringsactivlteit op economisch ge bied en van het thans bekende welvaartsplan. „We zullen toch eens moeten on. derzoeken wat die lieve kindertje eigenlijk uitvoeren' WEER SCHEERZEEP A AN mannelijke personen geboren in 1928 of vroeger, zal 50 gram scheerzeep of 100 gram scheer- crême of 400 gram sneischeercrème worden verstrekt. Zij moeten hier toe in de week van 7 t.m. 13 April a.s. bon T 36 der Tabakskaart in leveren bij een detaillist, die ge woon is seheerzeep te verkoopen. Mannelijke personen geboren in 1928 of vroeger, die niet in het be zit zijn van een Tabakskaart, doch van een versnaperingenkaart of 'n gecombineerde Tabaks- en Versna peringenkaart moeten zich uiterlijk op Zaterdag 13 April a.s. tot den plaatselijken distributiedienst wen den. Deze dienst zal hun tegen overlegging van de tweede dlstrl- butiestamkaart een rantsoenbon voor scheerzeep verstrekken, welke zij bij een detaillist ln scheerzeep moeten inleveren. De allevering der scheerzeep zal na 13 Mei a.s. plaats vinden. BL1KGROENTE ZONDER BON /"OVERGESCHOTEN blikgroenten J behalve appelmoes in blik en glas. mogen nu zonder bon worden verkocht. rentie vertegenwoordigde landen, 't percentage tarwe en rogge, dat by uitmaling overbluft, minstens op resp. 85 en 90 te brengen. De mogeiykheid moet worden overwogen dit percentage voor tarwe tot 90 te verhoogen. Alle daarvoor ln aanmerking ko mende lar.den moeten de vermen ging van meel met ongeveer 5 pet. andere granen dan rogge ln overweging r.emen. Het gebruik van alle soorten graan, vooral gerst, en ook van aardappels, voor andere dan voe- dir.gsdoeleinden moet tot een mini mum worden .gereduceerd. Alle landen worden opgewekt onmiddelUjk speciale acties op touw te zetten om voedselverspilling op boerderyen, by de verdeeling, bij de verwerking op fabrieken en in de huizen, benevens voedselverlies door ouderwetsche kookmethocicn zooals het schillen van aardappels en het te lang laten kaken van groente, tegen te gaan. De conferentie stelde voor, dat ook alle niet ter conferentie aan wezige landen soortgeiyke anti- verspillingsacties zouden onderno men. BYRNES, de minister van Zaken der Ver. Staten, Buit. heeft het voorstel gedaan de büeenkomst der ministers van Buit. Zaken der groote mogendheden op 25 April a.s. in Parijs te houden. Het voor stel is 4 April aan de regeeringen van Groot-Brittannië, de Sovjet unie en Frankryk verzonden. pATER Friedrich Muckermann S. J., een der bekendste Duitsche Jezuïeten is op 63-jarigen leeftyd in Zwitserland overleden. Pater Muckermann verliet reeds in 1934 Duitschland, vertoefde geruimen tijd in ons land en moest van hier uitwüken naar Frankryk. Keitel vond Hitier een wreed man r/EITEL schilderde Hitier Vrydag voor het Neurenbergsche tri bunaal als een man, die met de grootste wreedheid zgn weg ging volgens het beginsel „alleen het succes en niet het recht is de be slissende factor". Trouw aan het staatshoofd was niettemin de grondslag van Keitels houding, 'n staatshoofd, dat volgens den be schuldigde „een onbegrüpeiyke en verbazende militaire kennis" toon- d te bezitten. Keitel schrok er bij dat al voor terug om de verantwoordelükheid voor de Duitsche misdaden te ac cepteeren. Hy noch zu'n generaals hadden er een vermoeden van ge had in 1941, dat het een stryd zou [•worden, die de „soldateneer van ae weermacht zou bezoedelen." Hitler was aansprakeiyk voor alles, en Himmler, Goebels en Borrmann waren diens booze geesten. In 1942 werd de oorlog volgens Keitel een vabanquespel. Keitel heeft vervolgens de me thoden, door de Duitsche oorlog voering toegepast, besproken. Het „Nacht und Nebel" betitelde hl) als de „geweldige tragiek", waar van hem eerst hier in Neurenberg den reusachtigen omvang was be kend geworden. „Ik geef thans openlijk toe. dat het een politiek van Uquideerir.g was", zeide hy. Hitiers bevelen voor „volksjustitic tegen „terrorflleger" noemde hü een „volkomen onmogeiyke me thode". Hy trachtte evenwel de verantwoordelükheid voor deze dingen van de weermacht af te schuiven en stelde zichzelf voor ais de man, die alles gedaan heeft om tegen deze excessen een remmende factor te vormen.

de Stem | 1946 | | pagina 1