Het St. Martinuskerkje te Seuborg Keitel vertelde over België en Nederland Wai een Wonderlijke Wereld Met Paschen weer in gebruik? A. R. stellen kamercandidaten Het Gentsche belfort op instorten? IN T KORT Voor millioenen schade in den Pacific FEESTEN EN WERKEN unusKerkje te Sfluburg in zijn gehavende omgeving. TTORT VOOR den wereldoorlog werd door pastoor Timp van Vlissin^jn het Sint Martmush- kerkje te West Souburg ingewijd en in gebruik genomen, ten diern- ste vaai de katholieken, die zich in dan loop der jaren te O. en W. Souburg hadden gevestigd. Toen de Duitschers met het oog o» het nabij gelegen vliegveld, van West Souburg een vestingdorpje maakten, werd het tenslotte on mogelijk het l-Orkje langer te ge bruiken. Na het, bomtardeeren der Walchersche dijken kwam het ge bouw in het water te staan, en bij de bevrijdingsgevechten kreeg het last van dr? rondvliegende granr scherven. Toch viel de schade, daar voltreffers waren uitgebleven betrekkelijk mee en omdat van lieverlee de Urwoners van West Soubur g, was ronder ook verschil lende katholieke gezinnen terug keerden doet pastoor Poppen zijn uiterste best om het berkje weer te openen. Naar Z. Eerw. ons meedeelde is slechts weinig materiaal en moei te noodlg oor liet gebouw in zoo verre weer te herstellen, dat het in gebruik genomen kan wor den. Over tfj medewerking is echter niet te roemen, waardoor men thans nog even "ver is als enkele maanden terug. Toch geeft pastoor Poppen den moed niet op en- hoopt hij met Paschen weer de H. Mis te kunnen opdragen voor zijn Soufcurgsche parochianen wier getal inmiddels tot tachtig is gestegen. De katholieken zelve hopen na tuurlijk ook van harte dat pastoor Poppen succes zal hebben, want OVERWINNING voor Grieksche royalisten. Regeering op breede basis gevormd. r)E Grieksche royalisten en de ge matigde partijen hebben een regeering geyormd onder rechter Poelitzas als' eersten minister. Tsai- daris is minister yan Buit. Zaken. De monarchisten blijken een groote overwinning behaald te hebben. In 3209 stembureaux be haalden zij bijna 575.000 stemmen; de coalitie bijna 204.000 en de libe ralen 153.000 stemmen. Met het oog op de houding der coalitiepar tijen, wordt aangenomen, dat het Koningsplebisciet niet op 26 Mei zal worden gehouden, zooals de be doeling was der royalisten, maar den datum te laten vaststellen door het parlement. De geallieerde con trolecommissie zal 10 April rap port uitbrengen over de gehouden verkiezingen. De minister van Buit. Zaken, Tsaldaris, heeft in een regeerings- verklaring medegedeeld, dat het nieuwe parlement 29 April as. bij een zal komen en dat de nieuwe regeering het parlement zal vragen een plebisciet over de konings kwestie te proclameeren. |~VE A. R. verkiezingslijst voor de Tweede Kamer zal voor wat de eerst 16 namen van candidaten betreft, in alle kieskringen gelijk zijn. Slechts de 'volgorde er van zal voor de plaatsen 2 tot en met 12 verschillen. De namen dier can didaten zijn: J. Schouten. 2 Mr. J. A. de Wilde, 3 Mr. A. J. Roosjan, 4 A. Meyerink, 5 Mr. J. Terpstra, 6 C. v. d. Heuvel. 7 A. Stapelkamp, 8 C. Smeenk. 9 Dr. J. Bruins Slot, 10 Mr. J. Alger a. 11 Mr. Dr. H. Verkerk. 12 Ds. C. v. d. Zaal, 13 Ds. J. Fokkema, 14 Mr T van Dyken, 15 J. Sm uilenbroek 16 Mr. J. Hangelbroek, In den krirg Mid delburg staal A. Schout, VHssingen 17, H. van Nazyk. Sluis 18 en A. Vingerling. Goes 19. en R. Zuide- ma, Goes 20. |")R. PETIOT, beschuldigd van den moord od 27 personen, is schuldig bevonden en ter dood ver oordeeld. da afstand, welken zij iederen Zondag hebben af te leggen om him plichten te vervullen is niet gering. Een Duitsche schuilkelder veroorzaakt onheil Het Gentsche belfort, 't prach tige middeleeuwsche monument, bekend aan tailooze Nederlandsehe touristen, wordt door instorting bedreigd. Zondag rond 1 uur werd een gerommel vernomen, en het enorme monument helde over, waarbij de vergulde draak naar beneden stortte en ernstige scha de aanrichtte in het huis, waarop het terecht kwam De oorzaak moet gezocht worden in 'n schuil kelder die tijdens de bezetting dooi de Duitschers in de fundamenten, van het belfort was aangebracht. Deze zakte, wegens de slechte kwa liteit van het gebruikte beton door, waarvan de grondverschuiving het gevolg was. De ter plaatse geroe pen Amerikaansche specialisten verzekerden, dat geen onmiddellijk gevaar dreigt. Er dienen werken te worden uitgevoerd om verder ver zakken te voorkomen. De stads diensten, geholpen door Engelsche en Amerikaansche genietroepen, hebben de werkzaamheden ingezet. Vrees dreef Hitier tot den aanval. JJITLER dacht er aanvankelijk niet aan Nederland, België cn Luxemburg in den oorlog te be trekken, vertelde Keitel Donderdag voor het Neurenbergsehe Tribu naal. „Nog in den herfst van 1939 was ik er van overtuigd, dat België er buiten zou blijven, maar toen kwamen berichten van het Bel gische koningshuis, die onrust brachten." Van geallieerde zijde zou druk uitgeoefend zijn op België om IJKT PLAN van den geallieerden controleraa-d te Berlijn voor ziet m een verlaging van het niveau van de Duitsche industrie tot, ongeveer 5055 pet. van het peil in 1938 met uitzondering van ds bouwnijverheid en die voor bouwmaterialen. II DE PAUS heeft in een radiorede een beroep op de wereld ff.daan ten behoeve van de slachtoffers van den honger in het bijzonder op de 2 UiQ-AinenKoans^ne saaien. I Jl' JaiUiObuitó gciuet Ztto'll groote Deiangsieu.iig, uat ue. bestuur een oetucp op net p um*t neen geoaan om ue ueurs mei te oezoeaeti ats im-tl gecit z.i„. is en zoo men uit wei is, zijn la- inilie met mee te Drengen. e lyi XN1STER Vos zal neaenavona „Op de brug" spreken over 't r.ationaie weivaartspian. V. VOORST commissaris der Koningin in de provincie Gel derland, heelt eervol ontslag ver kregen onder dankbetuiging voor de vele en gewicntige uoor nein aan den lancie bewezen diensten. tk/Tr, A. C. BAitON TOT VOORST, TVE V.S. gaan thans ook, bij wijze van proef V 2 s af schieten. Men verwacht, dat de maximum sneiheid van deze V 2 560U rs-M per uur zal be dragen, weike sneiheid in een minuut, zal bereikt worden. De raket zal, nadat de brand- sioftoevoer is uitgescnaae ie. met een snelheid van 2800 KM per uur haa baan afleg ge De voorgenomen vrucht zal m haar geheel ongeveer 7 minuten duren. WAN ACKERS regeeringsver- klaring werd door ce Belgische Kamer met 107 tegen 91 stem men aangenomen. De regeling van de spelling der Nederlano&che taal werd bij besluit van den Prins regent gepubliceerd in het Bel gische staatsblad. O USLAND acht het houden van de voorgenomen vredesconfe rentie op 1 Mei a.s. praematuur. Londen en Washington zien geen reden tot uitstel. QOK LONDEN* had het de laat ste dagen warm. Woensdag was hel er de warmste Aprildag sinds 90 jaar. "MKDERLAND leentFrankrijk niet 50 maar 70,000 ton graan en bloem. De partij zal in Juni worden teruggegeven. TOEGOSLAVIE* wil, zoo zei Tito, 708 millioen dollar schadever goeding eischen van Hongarije, terwijl de herstelbetaling door Italië bij verdrag geregeld moest worden. Tito eischte Joegoslavisch grondgebied d«t nu in Italiaansch bezit is." zijn neutraliteit prijs te geven. Te gelijk kwamen berichten over liet verplaatsen van snelle Fransche eenheden naar de Belgische grens. Hitier zag daarin onmiddellijk 'n bedreiging van het Ruhrgebied en wilde onmiddellijk aanvallen. Kei tel'vertelde dan, dat hij en von Brauchitsch er tegen waren, omdat zij nog altijd hoopten op 'n vreed zame oplossing, zoolang de strijd in het Westen niet was ontbrand. Over Holland wisten wij slechts, zoo vertelde hij, dat er nauwe re laties bestonden tusschen de Ne- dei-landsche en Britsche generale staven. Vrees zou dus Hitier tot den aan val hebben gedreven. gEN NEDERLANDSOH genoot schap voor internationale za ken is opgericht ter oriënteering van binnen- 'en buitenland over de vraagstukken die ons volk- en' de wereld beroeren. rpiJDENS de a.s. najaarsbeurs in Utrecht, zal tevens een export- beurs gehouden worden. De eerste dagen van da najaarsbeurs zullen er voor gereserveerd worden. Maatregelen zijn voorts getrof fen om spoedig tot. het oprichten van een vierde jaarbeursgebouw te geraken. DANKPAPIER, dat zich ten tijde van de geldsaneering in het buitenland bevond en niet Ingele verd werd, kan wellicht nog inge leverd worden. Men diene een ver zoek in bij de Ned. Bar.k te Am sterdam. 40 aardschokken in een etmaal rvE VLOEDGOLF in den Paci fic blijkt gelukkig minder slachtoffers gevergd te hebben, dan aanvankelijk werd gevreesd. Waarschijnlijk zal het aantal dooden niet boven de 200 komen, meldde de Times. De meeste slachtoffers zijn geval len te Hilo op de Hawaii-eilanden, waar de vloed golf het hevigst was en de aange richte schade in millioenen dollars loopt. De Ameri kaansche oor logsschepen en vlootinrichtin- gen te Pearl Har bor schijnen er zonder schade van te zijn afgeko men. Onder de dooden bevinden zich tien bewoners van den vuur toren te Unimak, op de Aleoeten, die geheel werd weggespoeld. Vol gens raming van het Roode Kruis zijn 40.000 menschen op de Ha- waii-eilanden dakloos geworden. Hooge golven beukten ook de kust van Chili, m'et name te Iquique, waardoor paniek onder de bevol king ontstond, maar vermoedelijk geen slachtoffers zijn gevallen. INÏen gelooft thans, dat de aard schokken in kracht afnemen en dat het gevaar voor nieuwe groote vloedgolven geweken is. Aan de universiteit te Washington heeft men in 24 uur tijds ruim 40 aard schokken geregistreerd. Programma-wijzigingen In het wedstrijdprogramma voor Zondag a.s. komen de volgende wij zigingen en aanvullingen Voetbal: district 1: le klasse RFC- Xerxes vervalt en hiervoor komt '"n de plaats RFC-ADO. Hermes DVS- Ajax vervalt, evenals Eindhoven-NAC Ingelascht is: Hero-Dosko, Top-Zwa- luw VFC, Middelburg-Terneuren, R WB-Dongen, Ons Vios-Sarto, Hilvaria -Oisterwijk, Gilze-Oirschot V., Voab- RKFSV, B?ronie DNL 2-RAC 2. Wil lem II 4-Advendo vervalt. OOOOOO O-0,O"C><><><X><>O<X>OO<X><X><XX^<XX>OO<X><X>OOC>OOOC>CO AUDIËNTIE Mgr. Hopmans zal op 10 April en Mgr. Baeten op 6, 7, 8 en 10 April geen audiëntie verleenen. PASTOOR E. DE KERF f Na een langdurig ziekbed over leed in 't 50ste jaar van zyn pries terschap de zeereerw. heer E. E. de Kerf, pastoor te Hengstdijk. De thans overledene werd in 1870 geboren. In 1896 ontving hij de H. Priesterwijding. In de dagen van pa-stoor Verwilghen was hij kape laan te Groenendijk (van 1897- 1901). Onder pastoor de Groot was hy van 1901-1911 kapelaan te Roo sendaal en van 1911-1914 was hy kapelaan bij pastoor Mies te Ter- heiiden. Daarop volgde op 13 Febr. 1914 zijn benoeming toJ pastoor te Hengstdijk. Voor deze parochie beteekent het verscheiden van den sympathieken herder een groot verlies. Onver moeid was hij in de weer om de toestanden zoowel op geestelijk als op maatschappelijk gebied te ver beteren. We denken aan het kerk gebouw, dat hij stichtte, aan de be waarschool. aan zijn arbeid als geest, adviseur van talrijke ver- eeni gingen. De solemneele uitvaartdienst zal Zaterdag 6 April in de parochiekerk te Hengstdijk gehouden worden. DE PROV. STATENVERKIEZING De candidatenlijst van de Partij van de Vrijheid voor verkiezing van de leden van de Prov. Staten in den kieskring Goes is als volgt samengesteld: 1 D. W. Lmdenbereh, 's Heer Arendskerke, 2 ir. M. J. Stoel Fenerstein, Goes, 3 J. I. van Balle- goijen de Jong. Go°«. 4 mevr. C. C. van Dyke geb. Kryger, Nisse; Mislukte foef! T^EN FABRIKANT uit Hilligersberg ont ving een dreigbrief, waarin hij 'gesommeerd werd 3000 gulden op Vn bepaalde plaats te de- poneeren. Deed hij het niet, dan zou er bij po- politie en P.O.D. een boekje over hem wor den opengedaan. De enveloppe moest hij uit een auto werpen. De fabrikant ging naar de politie en deze zorgde ervoor dat een colonne rechercheurs zich op den bepaalden tijd In de buurt verschool. Ver der handelde de fabri kant volgens voorschrift en wierp een enveloppe zonder 3000 pop uit het autox-aampje. Een gedaante sprong te voor schijn en wierp zich op den buit. De reche'r- cheux-s prongen even eens. Het werd een ren- partij met x*evolverscho- ten. De vluchteling werd in den schouder getrof fen en gearresteerd. Het bleek de 24-jarige C. v. R. te zijn. Zijn. broer, die bij den be treffende» fabrikant wei'kte, wilde gaan trou wen en had geld noo- dig. Hij wilde behulp zaam zijn Cn had zijn toevlucht daartoe geno men tot bovengenoemde gangster-methode. Hij zelf krijgt nu een zwaar pijpje te rooken en broerlief is zoowel zijn baantje als zijn huwe lijksvooruitzichten kwijt Hoe romantisch... jt/TAJOOR T. G. TRVI- NE, ex-Deputy- Prevost-Marshal in Ber lijn,. werd dezer dagen door Veldmaai-schalk Montgomery uit het le ger ontslagen wegens gebeurtenissen, die het gevolg wai-en van zijn vriendschap met de mooie Rosemary von Zimmermann, de voor malige echtgenoote van een Duitschen officier. Majoor Irvine stond vorige maand in Han nover terecht. Hij ver telde zijn vrienden, dat hoe ook de uitspraak van den krijgsraad mag zijn. hij in elk geval van p'an is zoo spoedig mogelijk met Frau Ro semary in het huwelijk te treden en met haar een villa te betrekken in Noord-Afrikadort wo die Zitronen blü- hen. Rare verhouding. r\AT DE belangstel- ling voor de zittin gen van den Veilig heidsraad groot is mag blijken uit het feit, dat 700 vertegenwoordigers van nieuwsbladen en persagentschappen over de geheele wereld "laar een plaats op de pers- banken van Hunter-Col- lege te New-York heb ben gesolliciteerd. 28 Landen hebben op de bijeenkomsten hun persvertegenwoordigers. Onder de ingeschreve nen zijn 88 Amerikaan sche bladen. De Sovjet- Unie heeft er slechts één, nl. Tass, welk feit natuurlijk evengoed 'n bewijs kan zijn van een streven naar goede - niet in tegenspraken verval lende nieuwsverstrek king als van een onde mocratische oo vatting omtrent politieke be- xichtgevlng. TVE REGEERING wil weerstaan aan den aandrang, om op 1 Mei en op den morgen van den 4den Mei, den nationalen feest dag, vrij te laten geven, behalve voor de scholen. Als het werk in het land één dag volledig wordt stilgelegd, be- teekent dat een verlies op onze productie van circa 30 millioen gulden. Het beteekent tevens een verlies van ongeveer 27.000 ton kolen, van welk product het her stel van ons vaderland eveneens voor zulk een belangrijk deel al- hankelijk is. De regeering is van meening, dat alleen reeds deze cijfers den plicht opleggen om dit jaar gedurende bovengenoemde dagen zooveel mo gelijk normaal door te werken. Tevens brengt ze ter kennis, dal het de wensch van het Koninklijk Huis is, dat op de verjaardagen van al zijn leden dit jaar even eens zal worden doorgewerkt. We kunnen ons deze redeneering indenken en de wenschen van het Koninklijk Huis moeten we zeker eerbiedigen. Doch los daarvan zouden we er toch op willen wijzen, dat dit nicf alleen een kwestie van een een voudige rekensom is. Feesten in gepaste en bescheiden mate is geen luxe, maar is iets wat voor de volksgemeenschap van groote waarde kan zijn en tenslotte zelfs wel een economisch voor deel zou kunnen beteekenen. Speciaal ten aanzien van den na tionalen feestdag, door de Over heid zelf plechtig geproclameerd, zouden we de waarde van een wat royaler viering met nadruk willen beklemtonen. Het vorig jaar heeft het met de feesterii wel eens de spuigaten uitgeloopen in bepaalde plaatsen. Dat was niet gezond meer. Doch tusschen zulke excessen en een zoo goed als geheel stopzetten ligt toch wel een middenweg, die de goede stemming en daardoor ook den werklust buiten de feestdagen kan bevorderen. 5 A D. Constardse, Goes, 6 C. A. Blok Hzn., Kapelle, 7 A. Koen, Wolphaartsdijk, 8 W. C. van der Werff, Rilland-Bath. PROV. WATERSTAAT Ged. Staten van Zeeland heb ben benoemd tot ingenieur le k1. bij den Prov. Waterstaat, den heer ir. P. L. Israël, thans ingenieur bij dien dienst; POLDERBESTUREN Benoemd tot hoofdingeland van het waterschap-Schouwen de heer G. van Sluis Pzn. te Eikerzee. PROV. STOOMBOOTDIENSTEN Ged. Staten hebben aan den heer L. van der Meer eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking als ka pitein bij de Prov. Stoombootdien- sten in Zeeland. PROV. GASBEDRIJF Ged. Staten hebben aan den heer L. Goedbloed eervol ontslag ver leend als schrijver bij 't Prov. Gas bedrijf Zeeland. COLLECTE ..SCHELDEMONDEN" De collecte van het comité „Scheldemonic'en" is een daverend1 succes geworden. Rotterdam e.o. boekte f 65,000 de Residentie of ferde alleen op straat f 73.65. -8. De uitkomst van de totale inzame ling is nog niet vastgesteld. KOMMIEZEN SLAAN GROOTE SLAG De nachL van Dinsdag op Woens dag bracht den kommiezen een grooten buit. Een zevental smok kelaars. komende van België en zwaar beladen met- textiel, matten, enz., werd aangehouden. Een van hen. die kans had gezien te ont vluchten, werd in den ochtend ge arresteerd te Hulst. De waarde van het in beslag genomene bedraagt een hooge som. VLISS. VERTEGENWOORDIGING NAAR AMERIKA? Ons bericht inzake de plannen tot het zenden van een vertegen woordiging uit Vlissingen naar de Amerikaansche gemeente Flushing moet. naar wij vernemen, in zoo verre gerectificeerd worden, dat de reis van Ds. Visbeek als vertegen woordiger der Ned. Herv. gemeen te geheel voor rekening dier ker kelijke gemeente komt. De machti ging tot de uitgave van f 3000-4000 is dus alleen gevraagd voor den vertegenwoordiger der gemeente Vlissingen. Naar verluidt houdt de grootte van dit bedrag verband met het feit, dat de daartoe aangewezen persoon niet lang gemist kan wor den en de reis dus per snelste ge legenheid, d.i. per vliegtuig, moet worden gemaakt.

de Stem | 1946 | | pagina 2