STAATSSCHULD iriD Hussein Ala glimlachte van 23 milliard itibles. Washington wikt... Moskou beschikt Nog een verkiezing in zicht WIE VEEL BEZIT, MOET VEEL BETALEK TAAK JVAri Dr. Van Mook op weg Ills toor ÏHOOT ETALEN •"N. EERSTE KAMER maakte voordracht Roode troepen verlaten Perzië Gromyko bleef boos B Een burgemeesteres Brabant heeft de primeur naar ons land ÏÏÏi Pij Mi TINGZAKEN VESTKADE 63 AANGIFTEN ïEN 172-0 IcawniLssaris voor .Ofixkt bekend, dat CV'GERST plaats G 18 APRIL A-S' roor dezen fostburg aanwezig 714—0 A. A. L. d'HONDT TWEEDE JAARGANG. No. 434 UITGAVE STICHTING „DE S TEM" DirecteurJ. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W. GROFFEN. Vlissingen, Zeetiwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 8. tel. 102; Red J. v. d BROEK, Bijbureau oostburg, Nleuwstr 23Z.-Ellanden: Bureau Goes. Westsingel 75. tel. 2236 Red. NJ KARHOF V R XJ D A G 5 APRIL. 1946 Voor God Koningin en Vaderland, Commissie van Toezicht C. J. VAN HOOTJB- GEM A. E. LANGENHORST Mr Dr A. J. .T. M. MES Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10per week (bt) ntet-post- bestelllng) 0.28 nosse nummers 6 cent ter hand neemt iding tot Gezins oaikt U praotisch de gezinnen .pril16 Juni en 964—00 7 BREDA I gemoderniseerde visoh Gesne-1 Gebeukte stok-1 te stokvisch 22',4 schoongemaakt ler 100 gram Verschillende uitjes, mosterd, enz 39-o GOES Bezuiniging als toekomstmuziek Maar waar is de vaste hand? /AP 12 DECEMBER van het vorig jaar is aan de Tweede Kamer leen nota betreffende den toestand 1 van 's Rijks financiën aangeboden. iHet was nog maar een voorlooplg overzicht met globale cijfers, maar ze hebben ons toch al vast doen rillen over de vreeselijke tekorten, welke in de Staatsfinanciën gapen. .De schriftelijke gedachtenwisselir.g over deze Nota, welke aan de open- bare behandeling moet vooraf gaan, is niet bepaald in een dyna- I misch tempo geschied. Op 3 April I was het eindelijk zóó ver, dat er J een Memorie van Antwoord kon I verschijnen, die tevens de mededee- 1 ling brengt, dat de begrooting voor 1946 „dezer dagen" aan de Kamer worden aangeboden. Ze is nu van den Raad van State terugge komen. Ook komt er een Witboek betreffer.de de Rijksfinanciën ge durende de oorlogsjaren 1940-1944. Een paar nieuwe cijfers, om te doen huiveren, bevat ook reeds de- I ze Memorie van Antwoord. Over I het geheele jaar 1945 is er een te- I kort. dat zeker 3 "4 milliard be- I draagt. De totale staatsschuld moet i per 31 Dec. 1945 becijferd worden j op rond 23 milliard. Militair Gezag heeft gedurende enkele maanden van 1944 en het eerst.* halfjaar '45 naar schatting 311 millioen opgeslorpt en in liet twee de halfjaar '45 niet minder dan 67.2 millioen, terwijl de liquidatie (welke 4-6 maanden /al duren) ons nog Ij- millioen zal kosten. In die bedragen voor M. G. zitten nog niet eens de salarissen van de militai- ren, welke ten laste van Oorlog komen. Benzinekosten bedroegen in een half jaar tijds 414 millioen! Ir amerledendie nieuwsgierig wa- ren naar het aantal ambtena ren bij Handel en Nijverheid en daaronder ressorteerer.de diensten, krijgen jiu te hooren, dat het er op 1 Jan. Jl. 11.772 waren. Wel een beetje meer dan op 1 Mei 1940, want toen kon men het er met in totaal 1963 af. Geen wonder, dat men nu over moeilijkheden bij de perso neelsvoorziening klaagt. Intusschen somt de Minister in zijn M. van A. een heele reeks van diensten op, die voor geheele of gedeeltelijke liquidatie binnen een tijdperk van vier, vijf jaar in aan merking komt. Daaronder behooren Bur. Nationale Veiligheid. Oog en Oor, Politieke Opsporingsdiensten, bewaringskamp=r.. instanties voor bizondere rechtspleging en zuive ring, nog aanwezige diensten in Londen, aankoopbureaux in het buitenland, distributièbureaux enz. Doch dit is voor een groot deel toekomstmuziek en we zitten nu nog altijd met de pijnigende vraag, of de slordigheid in het geld-uit- geven waarover Prof. Schermer- horn in openhartige buien zelf klaagt nu inderdaad vervangen wordt door een zeer nauwgezet en efficient beheer in alle Overheids- bureaux en instellingen. ■yerschijnselen, welke men om zich heen ziet en waarvan men hoort, kunnen de groote ongerust heid daaromtrent niet bedaren, in tegendeel. Zoo lazen we zoo juist in het U.K.D. een beschouwing over de Overheidsstiehting Radio Nederland in Overgangstijd", waar uit blijkt, "at ze niet minder dan vier directeuren telt met een sala ris van 12 mille olus gebruik van eigen auto, dat de leider van het omroeporkest 10 mille per jaar krijgt, hoofden van matig-belang- rijke afdeelingen 6 a 7 duizend gul den, jeugdige steno-typisten f 2000 jaarlijks, verschillende adviseurs, die slechts bij tijd en wijle behoe ven geraadpleegd te worden f 3000. Dit is dus alleen voer de over koepelingsstichting, want daarnaast hebben ook de omroepvereenigingen nog hun directeuren en personeel. Men kan over het omroepvraagstuk denken, hoe men wil, doch dat die Overheidsstiehting eer, financieel- gezord verschijnsel is in een dood arm land, zal niemand kunnen vol houden. Wanneer zullen we nu eens ein delijk merken, dat op het terrein van de Overheidsuitgaven zich een vaste, doelbewuste hand doet gel den H. van Boeyen aanbevolen. TAE Eerste Kamer der Staten Ge- neraal maakte Donderdag ;en aanbeveling op voor de vacature, welke is ontstaan door het over lijden van jhr. mr. de Savornin Lohman. De heeren H. v. Boeyen en baron van der Pelz verwierven resp. 31 en 2 stemmen en werden op de voordracht geplaatst. De Ka. mer keurde daarna goed de wets ontwerpen; regeling van de rechts kracht van bezettirgsmaatregelen op het gebied van de distributie; bepalingen tot aanvulling van het •oedselvoorzieningsbesluit en het organisatiebesluit voedselvoorzie ning 1941 en een regeling betref fende de verbindende kracht van eenige bezettingsregelen betref fende de standaardisatie van melk. Het wetsontwerp zuivering van de kunstenaars werd na een kort de bat zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Behandeling der Perzische kwestie door den Veiligheidsraad tot 6 Mei uitgesteld fJtE GEN STELLINGEN Deneeiaciien <1 f vvereld. Toen Donderdagmiddag de Veiligheidsraad opnieuw bijeenkwam, ontbrak Gromyko, boos, omdat de Perzische kwestie er tegen Rusl&nds zin behandeld wordt. Wie echter niet zwart keek, was Hussein Ala, de Perzische gedelegeerde ter confe rentie. Hy moet wel geglimlacht heb ben, want hij had er reden toe. De Russen zullen onvoorwaardelijk Per/1 verlaten. Bulgaarsche regeering niet verbreed fiEORGIEFF, de min.-president van de nieuwe Bulgaarsche re geering, heeft in zijn regeerings- verklaring voor de nationale ver gadering o.a. gezegd, dat de noo- dige wijzigingen in de grondwet Bijzondere Kamer noodig geacht voor Grondwetsherziening ■C/OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC. lyTet ingar.g van 16 April is tot burgemeester van Oost- West- en Middelbeers (gelegen tusschen Tilburg en Eindhoven) benoemd mevr. G. Smulders- Beliën. Zij is de eerste vrouw in Nederland, die aan 't hoofd van een gemeente zal staan. Zij is de weduwe van den vroege- ren burgemeester, die in een concentratiekamp het leven liet. Vóór haar huwelijk was zij onderwijzeres, óooooooooooooooooooooo TAE REGEERING heeft een wets- ontwerp ingediend tot het in overweging nemen van een voor stel tot wijziging van de bestaande procedure tot verandering van de Grondwet. De regeermg olykt daarbij van meening te zijn, dat een beroep op de kiezers voor het tot stand bren gen van een verandering in de Grondwet vooralsnog onder alle omstandigheden geboaen is. Dit be roep dient echter in een eenvoudi ger en sprekender vorm gekleed te worden. Met het oog hierop' is de regeering er voor een bijzondere Kamer voor de grondwetsherzie ning over de verandering te doen beslissen. Deze Kamer moet dan uitsluitend over de voorgenomen Wijziging beslisten. Zij moet wor den samengesteld op de wijze als in de Grondwet voor de samenstel ling van de Tweede Kamer voorge schreven. Voorts meent de regeering dat in deze Kamer een meerderheid van drie vijfde van het wettelijk aantal leden voor het 'aannemen der Grondwetswijziging noodzake lijk moet worden geacht. Het wetsontwerp bepaalt ten slotte. dat na de afkondiging dei- wet binnen twee maanden een ver kiezing moet worden gehouden voor een Kamer voor Grondwets herziening. Ook wordt voorgesteld de Kamer voor Grondwetsherzie ning op te bouwen naar het model van de Tweede Kamer. yOOR 14 APRIL moet aan de verplichting tot inlevering van vrijwel alle courante effecten zijn voldaan. Voor dien datum kan ook aangifte worden gedaan van onrechtmatig verkregen of verlo ren gegane effecten. Men wende zich tot een tank of comtnission- na-ir in effecten. dienen te worden aangebracht, teneinde de monarchie in Bulgarije af te schaffen. De regeering zal de buitenland- sche politiek van het vorige mi nisterie voortzetten, t.w. 'n vredes politiek met alle democratische vol ken, een politiek van blijvende vriendschap met de Sovjet-Unie, van vriendschap met Engeland en de Ver. Staten en van nauwe sa menwerking met alle Slavische landen, in de eerste plaats met Joego-Slavië. Polen en Tsjecho- SlowakUë. JJet behoeft niet te verwonderen, dat Londen en Washington door den Buigaarschen gang van zaken danig teleurgesteld zijn. In plaats van een regeeringsverbree- ding welke deze wereldcentra voor staan, is er feitelijk geen wijziging gekomen in de samenstelling van de regeering. Het Vaderlar.dsche Pront, dat onder communistische leiding staat, is de basis, waarop de nieuwe regeering berust. Waar lijk democratische groepen zijn er niet in opgenomen en dit alles ts kunnen geschieden onder het wel willend oog van Moskou. We zijn er nog niet. zegt men in Londen en Washington, maar of zij er zullen komenWashington en Lon den mogen wikken, Moskou be schikt. Besprekingen worden op „de Hooge Veluwe gehouden TVR. VAN MOOK en Sir Arch. Clark Kerr, vergezeld van hun staf en de Indonesische delegatie, zijn Donderdagochtend per Sky- master naar ons land vertrokken. Sjahrir en Sjarifoedin waren op 't vliegveld aanwezig en namen har telijk afscheid van de vertrekken- den. Volgens het ANP zullen de be sprekingen van de Ned. regeering met de Indonesische delegatie wor den gehouden op het landgoed „De Hooge Veluwe". Sir Arch. Clark Kerr zal de gast der regeering zijn. Uit Australië kwam het bericht, dat de regeerir.g aldaar de Neder- Van den Nazi-Jeugdleider gaven wu een paar dagen geleden een „beeldig portret". Hierboven ziet («en hem, zooals hi) door de Brltsrhe politie uit zijn duiktoe- «and te voorschijn werd getoo- «o. Zonder uniform bliikt hü schoonheid nogal ingeboet te hebben. Gedifferentieerde prijzen voor textiel en meubelen IAE regeering wil de prijzen voor textiel en meubelen zoo laag mo gelijk houden, meldden wij reeds. De moeilijkheden, die hieruit kunnen voortvloeien, zoo vertelde Prof. Brouwer op een persconfe rentie, wil zij ondervangen door een politiek van prijsdifferentiatie, waarb(j goederen van een redelijke kwaliteit zoo laag mogelijk ge prijsd worden, maar daarentegen de prijzen van artikelen, die door de heter gesitueerden worden gekocht, verhoogd zullen worden. Door den toevloed van vacantlegangers naar badplaatsen, e.d., dreigt het gevaar van een enorme prijsstijging voor verblijfplaatsen. Daarom is bepaald, dat hotels en pensions hun prijzen niet meer dan 40 pet. hoogei mogen maken dan die van 1939. Gemeubileerde hui zen zonder pension mogen de prijzen, vergeleken bij die van 9 Mei 1940 in het geheel niet verhoogen. De opsporingsdiensten zullen streng toezicht uitoefenen op overtredingen. landsche souvereiniteit over Ned.- Indië erkent. Een Ned. patrouille werd ten W. van Batavia door sluipschutters be schoten en verloor 1 man, terwijl er 2 gewond werden. Aan den an deren kant werden 8 man, van wie 3 Japanneezen, gedood. De evacuatie van Jappen en Rapwi geïnterneerden op Midden- en Oost-Java zal 17 April beginnen. Slechts Britsche officieren zullen in staat worden gesteld het binnen land van Java tijdens de evacuatie te betreden. Volgens het Volksfront op Su matra worden op 30 April alle bankbiljetten van f 100 ongeldig. Zijn raad luidt: inleveren. Opnieuw zijn repatrieeringssche- pen uit Indië vertrokken, nl. de Klipfontijn met 1000 evacué's uit Falembang. terwijl de Ruys op 5 April uit Medan zal vertrekken met 1850 evacué's. De Weltevreden en de Sloterdyk vertrekken eveneens deze maand met 800 resp. 950 re- patrieerenden. nUD-PRESIDENT~ Hoover zal 9 dezer ons land gedurende eenige uren bezoeken en besprekin- gen voeren met autoriteiten. HUSSEIN ALA zich van stem- 700 althans was de mee ning van den Raad, getuige het door Byr nes gelanceerde voorstel om de behandeling van de Perzi sche aangelegen heid tot 6 Mei uit te stellen op grond van de Russische ver zekering, dat de Roode troepen uit het land zullen terug getrokken wor den, een voor stel, dat met al gemeen e stem men op een 11a men. Slechts werd aangeno- Australië onthield ming, omdat de Sovjet Unie den Raad nu eenmaal uitgedaagd heeft en de Raad de uitdaging niet heeft aanvaard, zoo verklaarde Austra- lië's gedelegeerde. De Perzische af gevaardigde gaf daarop van zijn erkentelijkheid blijk, door de ver klaring, dat rijn land nooit dit re sultaat had kunnen bereiken als de vereenigde naties zich er niet voorgespannen hadden. TAat de Roode troepen niet van harte afzien van hun verblijf hi Perzië, maar slechts wijken on der den druk der wereldopinie, welke belichaamd is in de Uno, viel intusschen al weer af te lei den uit enkele berichten uit het besproken gebied. Weliswaar heb ben zij reeds verschillende plaatsen verlaten en hebben Perzische po- litieroepen er de bewaking over genomen, maar in het Noorden van litietroepen er de bewaking over- den weer eens onrustig geworden. Naar verluidde, zouden zij over wa penen beschikken, die zij van de Russen hebben gekregen. Reeds zouden 600 man gedood zijn bij 'n botsing tusschen regeeringstroepen en rebellen. Alhoewel officieel nog niets gemeld werd, wordt medege deeld, dat twee regimenten naar Koerdistan gezonden worden. Sterk door de binnenlandsche opvatting, welke gesteund wordt door den Veiligheidsraad, heeft de woordvoerder van de regeering ver klaard. dat met de democratische partij in Azerbeidsjan geen onder handelingen gaande zijn over een autonome regeering. Azerbeidsjan is een interne aangelegenheid, zei hij en daarachter zette hij 'n punt. Een Parysche studie van een avondjapon van blauw en wit ge streept© satijn. Voor de dames om jaloers op te zbn. Heden zon onder 19.19 u. Zaterdag zon op 6.05 u., maan op 8.31 u. Weersverwachting tot VrUdag- avond: In het N.W. van het land toenemende bewolking met la ter eenige lichte regen. Matige wind, aanvankeiyk Z.W., later ruimend naar W. of N.-W. In het overige gedeelte van het land toe nemende bewolking bU meest zwakken Z.W. wind. Overwegend droog. In het geheele land lagere temperatuur.

de Stem | 1946 | | pagina 1