oe de Nazi-grooten thans leven KATHOLIEKE GEZINSZORG TtCDCRLAfiP Het onderwijs in gevaar nCIHCI UW TAAK »U»€ OP&OUW VAïl MARKTEN Officieele mededeelingea ppoqram veel anders misdadigers JAE KA RE OF BIRKENHEAD vertelt na een bezoek aan Neurenberg in de Daily Tele graph het een en ander over het leven van de eens prominente, thans doodgewone gevangenen, aldaar. ET is een typisch gewone ge vangenis, zooais men in Enge- land overal kan vinden, Er hangt de gebruikelijke doordringende ■eur van ontsmettingsmiddelen, oven je reiken de galerijen en "rüiepingen tot het groote dak raam, verbonden door de holle wandelgangen en door het ijzeren netwerk van trappen, dat bedekt is met een fijn splnneweb van "raden, om te voorkomen, dat de gevangenen door naar beneden te pringen zelfmoord plegen, Op de benedenverdieping zijn de voornaamste misdadigers oiuier- -ebracht in een rij cellen met un namen boven de deur, als de amen van paarden bij een rij jdens tallen, Vanaf het oogenblik, dut Robert -y een ellendig leven beëindigde joor zich op te hangen aan de nis van zijn W,C, met een handi- ek zijn er bijzondere voorzors- taatregelen genomen tegen ver- den zelfmoordpogingen, Iedere kale cel bevat ee" laag olbed, een stroomatras en dekens. Alle ijzeren haken en uitsteken de deelen zijn verwijderd. Alle glazen vens ergedeelten zijn vervan gen door eellu-glas. Alle wapens of voorwerpen, die voor zelfmoord gebruik, zouden kunnen worden, zijn dan gevangenen bij hun aan komst afgenomen Hun monocles zijn weggenomen want 'n glassplin ter kan gebruikt worden om een slagader te openen; hun ringen werden verwijderd. want ringen kunnen ingeslikt worden. Zonder dos zitten zij in hun cel, en sedert Ley's zelfmoord is het niet toegestaan een hancYoek te gebruiken zonder toezicht. Hun waschgoed wordt voor hen versteld in de gevingeniswasscherij want men vertrouwt hen zelfs geen naald toe. Zij worden dagelijks ge schoren met een veiligheidsscheer mes door een vertrouwd krijgsge- V. llgen kapper, onder Amerikaan,- sche bewaking. De luiken in de celdeuren worden steeds openge houden. en een schildwacht voor elke deur op de gang slaat de ge vangenen iedere halve m'nuut geide. Alle maaltijden worójii in het cellencomplex volgens den levens standaard van het Amerikaansche leger klaargemaakt door Duitsche krijgsgevangenen. De maaltijden worden in de cellen opgediend in vleeschbussen en veldflessehen zon der oor. en slechts met e»n lepel zonder mes of vork. De commandant was guawongen een verhooging der oorspronkelijke rantsoenen aan te vragen teneinde zijn gevangenen gedurende den winter in een goede conditie te brengen om de vermoeienissen van een lang proces te weerstacn. Zij krijgen nu bijna 2900 calorieën en doorgaans ziet liet menu er als volgt uit: ontbijt, havermout en beschuit; middagmaal: soep, hcché aa*;appelen,, kool en, koffie; avondmaal; roereieren peen en brood. gOMMIGE GEVANGENEN, voor al von Ribbentrop en Hess hebben een sterke geneigdheid tot zwaarmoedigheid aan den dag gelegd en het is noodig geweest ~®aöigelijk£ eenigt: geestelijke al .eictmg te bezorgen Huil over peinzingen worden door een opeen- k'tagvan bezoekers afgebroken, reel£s vaste afspraken, -rapper, de aalmoezenier, het Niet dan gewone len dag' door zoodat zjj alléén als zij den nacht ingaan en de lichten worden gedoofd een prooi van kwellende gedachten kunnen worden. Ondanks deze voorzorgsmaatre gelen is het moeilijkgeweest hun moreel op peil te houden. Hess blijkt een ziekelijk-terneeirgeslagen natuur, van een laag moreel ge halte, Von Ribbentrop is terugge vallen in een lustelooze wanhoop, en heeft zich herhaaldelijk standi- jes op den hals gehaald, omdat hij z'n cel niet schoon hield, Goe- ring verscht-an in de gevangenis met twee groote koffers, de een vol met kleeren, de ander met narcotica „Toen die vent liet eerst hier kwam'', zei Kol. Andrus, „was hü een hui veren,db, zweetende ezel, thans als gevolg van het feit, dat hem geleidelijk aan narcotica wer den ontzegd, is hij de ma, die hij 12 jaar geleden laad moeten zijn". De waarheid van deze bewering wordt duidelijk bewezen door Goe- ring's recente krachtproef in de getuigenbank Goering was niets te spreken over het afwenningsproces, maar toen het tenslotte was voltooid re kende hij het zichzelf tot ver dienste en verveelde autoritei.en en medegevangenen gelijkelijk met te pochen op zijn buitengewone gees kracht. TEDEREN gevangene is één cos- tuum toegestaan, of, in de ge vallen van Keitel, Jodi en Goe- ring een uniform met, het oog op hun zelfvertrouwen in de rechts zaal Wanneer zij naar de gevan genis terugkeeren na de digelijk- sche zitting, worden zij gescheiden en dan doen zij de gevangenis kleren aan, khaki-broek, wollen sokken en een dik overhemd Vil ten laarzen zijn in iedere cel te vinden voor koud weer. Buiten troffen wij een gevangene aan, die een vuilnisbak schoon maakte, een dagelijks terugkeeren- de bezigheid. De commandant merkte op. dat, toen admiraal Hor- thy onder zijn bewaking had ge staan, hij zich uitdrukkelijk verzet had tegen de uitvoering van deze noodzakelijke taak. ..Beseft u wel", vroeg hij. „dat ik regent van Hon garije ben geweest?" De comman dant antwoordde; „U mag dan re gent van Hongarije zijn geweest, maar u bent nu een gevangene, en u moet de gevangenisvoorsehriften gehoorzamen." We kwamen op het kale wan delterrein. Hier zijn den geinter- neerden nog verderstrekkende be perkingen opgelegd. Zij mogen elkaar niet dichter dan 10 tot 12 yards naderen. Zij mogen overal op het terrein wandelen, maai- niet dichter bij het gebouw of den muur dan den buitensten rand van het pad. Zij mogen niets oprapen of gaan zitten. Zij mogen met nie mand spreken of teekens geven, behalve den schildwacht, en dan nog slechts wanneer dit voorschrift is. De gevangenen hebben deze re gels nauwgezet in acht genomen. „Zij willen geen gevaar loopen", zei Kol. Ar.drus, „dat voorrecht te verliezen." TN ONS BLAD is de smadelijke sala- rieering van de onderwijzers al ir een aantal artikelen ter sprake geko men. We ontvingen van het Dage- lijksch Bestuur van het K.O.V. nu een uitgebreide beschouwing, die o.m. wijst op het steeds grooter gebrek aan leerkrachten, dat daardoor ont staat. ..Men leze de zeer talrijke oproe pingen van onderwijzers voor be staande vacatures in de diverse on derwijsbladen, oproepingen, dik wijls herhaald wegens het ontbre ken van sollicitanten. Onderwijzers, die pas voor het examen geslaagd zijn, kiezen de onderwijzersloopbaan niet meer. En de ouders? Hoevelen bestemmen er hun kinderen voor dit vak? Het tekort aan onderwij zers gaat catastrofale afmetingen aannemen. De school wordt ontvolkt niet door het gebrek aan leerlin gen, maar door het ontbreken van leerkrachten". En nu kunnen Ministers spreken en commissies studeer en over „vernieu wing van het onderwijs", dat alles blijft bij woorden en papieren, als er geen goed-opgeleide en toegewijde leerkrachten- in voldoend aantal aan wezig zijn. Doch nieuwe toevoer komt er al minder, terwijl de onderwijzer, die er is zooals het K.O.V.-artikel opmerkt tot de laatste minuut van zijn „vrijen" tijd moet benutten voor het geven van allerlei lessen of het verrichten van werk, dat met het on derwijs geven niets heeft uit te staan. Fleurige reclameplaat vraagt tie aandacht. rvE school voor Kath. Gezinszorg a-' Bouvlgne, lijdelijk gevestigd Markkade 7 te Breda, begint een nieuwe campagne. Dezer dagen zal men overal in het bisdom frissehe, fleurige reclamebilj.etten kunnen aantreffen met een aansporing voor de meisjes een taak ter hand te nemen, die een bijdrage vormt voor den wederopbouw van ons land. Welke die taak is? Zij bestaat uit hulpverleening aan gezinnen, die door ziekte van de moeder of om sociale redenen hulp behoeven. Om dat echter te kunnen, moet men opgeleid worden en daarvoor zorgt bovengenoemde school. Vier maan den lang duurt die opleiding, daar na volgt een jaar practijk. Het is een all-round opleiding, waarin naast het nuttige ook ruimte is ge iaten voor het aangename. Als men er iets meer van wil weten en welk meisje met idealen wil dat niet, leze men de in dit oiau voor komende advertentie en vrage men inlichtingen aan't bovengenoem» de adres. hopen dat Sr. Prudentiana zich in onze parochie nog vele jaren aan haar mooie, doch zware, taak mag blijven wijden. Lams waar de bad. de dokter en zoo den guhee- groote werken in de breede watering. In liet Polderhuis der Breerie Watering te Goes had de SSS£ steding plaats van een drietal groote werken. Voor het object, het maken van een iiS? dijk met wachtsluis ten Z WhS stoomgemaal te Kattendijke was tte hoogste inschrijver p Broeken, te Breda (f 458 900)de laagste G Jl'. te Zutnhen f 209 1231 makend?, inschl"ÜTCr voor het bnia- in V- e<^r 8ewapend beton- teLmeente i*omiikmcMjk onder fa d S Kattendijke was de f 47 320?u Zn te H"arlem, Ji te 7ntnho ?g®te G. Fransen maken f 20 I84) Voor bru- in ®ewapend beton- Kanelie f? R'Jksweg Goes- Ka nolle was r F geme"nte eens 4» 9 Franse Jr, even- 'f >64.12? a f?'® inschrijver Oofc ht 'J^*?1 de fa Sta da ook mer voor het hoogte bedrag- had ingeschreven 1 56,000). Breskens Cabaret. Het cabaretgezelschap van Lunen uit Tilburg gaf een voor stelling voor een volle zaal in de can- tine van het rijkskamp. Het gebodene viel niet algemeen in den smaak. Parade. Een bataljon grenadiers defileerde met volle muziek door onze gemeente. De parade werd af genomen door verschillende hoofdoffi cieren, die zich met den burgemees ter voor het gemeentehuis hadden op gesteld. Het geheel maakte een goe den Indruk en trok veel belangstel ling. 's-Heercnhoek Raadsvergadering. Aan B. en W. werd opgedragen voordat, definitief het aantal noodwoningen aan het staatstoezicht, voor volksgezondheid en huisvesting wordt opgegeven, eerst naar den prijs te informeeren Op voorstel van B. en W. wordt de begrooting voor 1945 en 1946 gewij zigd, met als gevolg, dat voor 1945 rijksbijdrage van f 27.000 en voor 1946 van f 26.000 gevraagd moet worden. Bij de rondvraag verzocht het lid D. Vette den voorzitter te willen on derzoeken of het mogelijk is het ta rief hondenbelasting te verhoogen, wegens het groote aantal honden. Lid L. Traas vroeg inlichtingen over den Achterweg. De voorzitter antwoordde dat B. en W. besloten aldaar een bo vengrondsche goot met de noodige kolken te laten leggen en verder met behulp van den wegwerker den weg tr&ehten te verbeteren, Hoofdplaat Dorpsvergadering. ïn de zaal van mej, wed. Dierlkx liad een dorps vergadering plaats, onder leiding van den heer van Ameron, hoofd van den Wederopbouw in W. Zeeuwsch-Vlaan deren. Deze vergadering had een enorme belangstelling. Op de eerste plaats werd door den spreker een verslag gegeven, hoe het op het oogenblik stond met de vergoeding, die door het rijk gegeven werd aan degenen, wier woning door .oorlogs geweld geheel of ten deele verwoest weid. Hierna was er gelegenheid tot stellen van vragen betreffende den wederopbouw. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Door den heer Wieleman werd een klacht naar vo ren gebracht dat van de reeds sedert Mei 1945 ingediende rekening nog niets betaald was en hij op den duur gedwongen zou zijn 't personeel te ontslaan daar zijn financiën uitge put waren. Eenzelfde klacht werd gehoord van de heeren Verstraete en Soulimans. De heer van Ameron begreep hiervan niets en zou trach ten deze kwesties zoo spoedig mo gelijk op te lossen. Door den heer Jan v. d. Velde werd geklaagd dat zijn woning totaal verwoest was en hij thans met een groot gezin in een niet veel beter dan een konijnenhok vertoeft, terwijl er in zijn nabijheid een woning staat, waarin minstens drie gezinnen kunnen wonen. Hem werd toegezegd, dat in zijn positie zoo spoedig mogelijk een oplossing zal gebracht worden. Door den heer Mollet werd aange voerd, dat de vergunningen van de ingediende verzoeken tot herstel der woningen te lang op zich lieten wach ten, waardoor het werk zeer ver traagd werd en er zelfs aannemers waren, die zoodoende genoodzaakt zouden worden hun personeel te ont slaan. Tegen den leider van het sub-bu reau van Hoofdplaat werd heftig pro test aangeteekend vooral wat betrof de glasvoorziening. Hulst ,De zwarte zuster". Dezer da gen vertoeven in onze stad een twee tal paters Dominicanen en menig burger heeft hun aanwezigheid al op gemerkt aan hun zwierig klooster kleed: het witte habijt met den rui men zwarten mantel, dat decoratief zoo goed past in de middeleeuwsche sfeer van onze prachtige basiliek en ons oude marktplein. Maar de hui dige vertegenwoordigers van de eer biedwaardige 700 jaar oude orde der predikheeren, zijn niet zoo middel- eeuwsch- ouderwetsch, dat zij niet de allermodernste middelen aanpakken, om het rijk van Christus te helpen verbreiden. Zij voeren op moderne wijze missiepropaganda. Zij vertoe ven hier voor werkzaamheden t.b.v. hun missiegebieden en zullen hun prachtige sound-film uit de Z. Afri- kaansche Zoeloe-missie „De zwarte zuster" vertoonen om door middel van de moderne filmtechniek in de zen tijd van ernst en bezinning onze gedachte te doen uitgaan naar de zware geestelijke worsteling, waarin de beste zonen en dochters van ons volk in de missielanden gewikkeld zijn. Er is één groote gedachte, die dit machtige filmwerk beheerscht: dat alléén de bovennatuurlijke offer kracht der christelijke naastenliefde de macht van het heidendom vermag te breken. De film zal worden vertoond he den- en Donderdagavond en niemand lale de gelegenheid voorbijgaan deze stijlvolle missie-avonden bij te wonen. Zadel ontvreemd. Bij den land bouwer F. te Roversborg werd het zadel van een oude fiets ontvreemd. Bij onderzoek bleek het te zijn ge stolen door den intusschen aangehou den de M. uit Terhole. Konijnendief verried zich zelf. Reeds meermalen verdwenen op ver schillende plaatsen konijnen, zonder dat men de(n) dader(s) op het spoor kon komen. De heer B., landbouwer te Roversborg, kwam op de gedachte een bel in zijn slaapkamer te plaat sen, die in verbinding stond met de schuur, waarin hij zijn konijnen her bergde. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd B. wakker gebeld en in de schuur aangekomen vond hij 'n man, die zich reeds in het bezit had gesteld van een van zijn konijnen. De politie werd gewaarschuwd en de konijnendief verhuisde na het afleg gen van een volledige bekentenis, naar de marechausséekazerne te Groenendijk, waar hij kan nadenken over de wisselvalligheid des levens Het bleek een zekere J. de M., vee- hard0''» ar uit Terhole. Middelburg KEURING TREKHONDEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Middelburg, maken bekend, dat de jaarlijksche keuring van trek honden in deze gemeente zal worden gehouden op Maandag 8 April 1946 te 10 uur in de Graanbeurs aan den Dam Middelburg, 29 Maart 1946. 916-o Missie-avonden. Na Zaterdag reeds twee voorstellingen voor de Kath. jeugd te hebben gegeven, ver toonde Father v. Heyningen van de Mill-Hill-Orde Zondagavond den vol wassenen enkele films over het missie werk in Afrika. In de goed bezette Vergenoeging-zaal volgde men alles met groote interesse, vooral ook om dat deze father op een buitengewoon aantrekkelijke wijze de aandacht wist levendig te houden. Eerst werd het leven onder de heidensche inlanders vertoond en vervolgens de reusach tige ommekeer, die na de komst der missionarissen plaats vond. Mogen deze avonden tot resultaat hebben, dat het Pauselijk Genootschap weer een krachtigen steun krüct van alle katbo1,oken. \Tissingen SPORTLUI NAAR ENGELAND Koewacht Zilveren Kloosterfeesl. Zuster Prudentiana herdacht den dag, waar op ze voor 25 jaar in de orde der Zusters Franciscanessen trad. In een stijlvolle feestpredikatie onder de H. Missen gedacht de pastoor de ju- bilaz'isse. Gedurende de 121 jaar dat Sr. Prudentiana in onze parochie als wijkverpleegster van het Wit-Gele Kruis werkzaam is, hebben we haar leeren kennen en bewonderen. Waar haar plicht riep, was ze present door weer' en wind, bij nacht en on tij, ging ze waar een zieke haar lief devolle hulp behoefde. Aan blijken van belangstelling heeft 't de feeste- linge stellig niet ontbroken. We De contactcommissie voor de uit zending van sportmenschen naar En geland belegde e°n vergadering met de gegadigden en hun ouders, die bij verhindering van wethouder van Oor schot op vlotte wijze door den heer A. W. van Levering werd geleid. Hij zette de voorgeschiedenis der uitzen ding uiteen en ontvouwde het pro gramma, zooals dit is ontworpen na dat drie leden der commissie een bezoek aan de steden Bromley, Rug by en Scarborough hebben gebracht, Op 17 Aug. zal een voetbalelftal uit Bromley tegen een Vlissingsch elftal den strijd aanbinden, gevolgd door een rondrit over Walcheren den vol genden dag. Op 19 Aug. wordt een tweede voetbalwedstrijd door de En gelschen tegen een nog nader aan te wijzen tegenstander gespeeld. Van 30 Aug. tot 7 Sept. wordt door een Vlissingsche sportploeg een tegen bezoek aan Engeland gebracht. Twee voetbalelftallen (een Vlissingsche en een schoolploeg), tennissers, athleten, handballers en tafeltennissers zullen er deel van uitmaken. Achtereenvol gens vinden wedstrijden plaats te Bromley (31 Aug.), Rugby (l en Sept.) en Scarborough (3 t.m. 6 Sept. De moeilijkheden, vooral de finan- cieele, zijn zeer groot. Ondanks de groote medewerking der Mij. Zeeland is het voor de deelnemers niet mo gelijk de reis zelf te bekostigen. Op dat allen tenminste gedeeltelijk bij dragen, is een spaarsysteem ontwor pen. Iedere vermoedelijke deelnemer spaart per week minstens f 1.50, ter wij] de reiskosten ongeveer f 75 zul len bedragen. Het ontbrekende be drag zal men op andere wijze bijeen trachten te gaven, o.a. door de op brengst van bijzondere wedstrijden daartoe te bestemmen en door het houden van fancy-fair, e. d. Op 22 AprL zal In het Schelde-lokaal (van Dishoeekstraat) reeds een fancy-fair worden gehouden: de Vllssinesche middenstand verleende zijn medewer king door prijzen beschikbaar te stellen Nadat enkele vragen waren beant woord, werd de vlotte vergadering onder dank aan de aanwezigen ge sloten. N Italië is opgericht een natio nale democratische unie, zijnde een kern van een verkiezingscoali- tie van liberalen, socialisten, de mocraten en andere groepen ais tegenstelling tot „de door de Kerk geïnspireerde Christelijk democra ten". GOES, l April Veilingsver. Zuid Beveland: spinazie f 96-98 per 100 kg, veldsla f 37 per 100 kg, selderij f l per 100 bos. KAPELLE, 1 April. Kleine vei ling: spinazie f 1.16-1.26 per kg, radijs 20-25 ct. per bos, sjalotten 12 ct. n. kg, narcissen 21-36 cent Der bos. DIST^.DIENST GOES Uitreiking bonnen voor schoenen Iedereen wiens distr.stamkaart als laatste cijfer 3 (drie) draagt en geen bon voor gewone of beroepsschoenen in- Jan. 1945 of later heeft ontvangen, kan op 4, 5, 6. 9, 10 of 11 April in het Schuttershof van 9-12 u. en van. 13.30-16.30 uur, behalve des Zatev- dags van 9-11.30 uur, een bon voor schoenen in ontvangst nemen tegen overlegging van zijn/haar distr.stam kaart c.q. nood tweede distr.stamkaart en nieuw inlegvel 605; ook, indien in Jan. 1945 of later een bon voor werk schoenen werd verstrekt of nood- schoeisel werd ontvangen: 4 April de nos.3 13 23 33 enz. tot en met het no. 1993; 5 April de nos. 2003, 2013, 2023, 2033 enz., tot en met het no. 3993; vm. 6 April de nos. 4003. 4013, 4023, 4033 enz., tot er met het no. 4993; 9 April de nos. 5vJ3, 5013, 5023, 5033 enz. tot en met het no. 6993; 10 April de nos. 7003, 7013, 7023, 7033 enz. tot en met het. no. 9993. en 11 April de nos. 10003, 10013, 10023, 10033 enz. Indien iemand op grond van net stamkaartnummer in aanmerking komt voor een schoenenbon en deze wenscht te besteden voor een ander gezinslid, dient ook van dat gezins lid de stamkaart, c.q. noodstamkaart te worden overgelegd. Aan kinderen van 0-10 maanden wordt geen bon voor gewone schoe nen verstrekt, ook al is het laatste cijfer van hun TD-nummer aangewe zen. Kinderen, geboren op of na 1 Jan. 1945, die den leeftijd van 10 maanden reeds hebben bereikt, ko men ook in aanmerking voor een bon, indien blijkt, dat zij nog geen bon hebben ontvangen. Degene, die op den datum van uit reiking niet in het bezit van zijn nieuw inlegvel 605 is, kan- dit tegelijk, in ontvangst n°men. 969-o DONDERDAG 4 APRIL. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9 00 Gr am.9.15 Morgenwij ding. 9.30 Gram 10.30 Van vrouw tot vriuw 10.35 Maiando 11.30 Gram. 11.45 Krijgsgev. 12.00 Pianorecital 12.30 Gram. 12.35 Orgel en alt. 3.00 Nieuws 13.15 Vagebonden 14.00 Voor de vrouw 14.20 Kwintetspelers 15.00 Lezing 15.20 Gram. 17.00 Avro-Kaleidoscoop 17.30 Red, Wile en Blue Stars 18.00 Nieuws 18.10 The Romancers 18.45 Sporlpraat- je 19.00 En nu raar bed 19 05 Cabaret 19.30 Ned. Strijdkr. 20 00 Nieuws. 20 05 Lezing 20.20 Concertgebouw 22.30 Voor ouderen en jongeren. 22 40 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15-24 00 Gram. HILVERSUM II. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed 7.45 Gram. 8.00 Nieuws 8 20 Gram. 8.35 Heilige v. d. dag 8.45 Gram. 9.00 Pluk den dag. 10.00 Gram. 10.15 Morgen dienst, 10.45 Handel 1100 Zickenbez. 11.45 Gram 12.00 Gram. 12.15 De kl. wo reld 12.30 Lunchconcert 13.00 Nieuws 13.15 Lunchconcert 13.45 Vraaggesp—k 14.00 Gran.. 14.40 v. d. Vrouw 15 00 Piano-kwartet 16 00 Bijbellezing 16.45 Gram. 17.00 Ri1k Overzee. 17.10 Marsch platen 17 30 'HARK 17.35 Salonork-'t. 18.30 Christelijk Nat. Vakverbond. 18 45 Zangplaten 19 00 Nieuws 19.15 Mattheus Passion 22 50 G"am. Gram. 23.50 Lezing. 33.57 Sluiting.

de Stem | 1946 | | pagina 3