„Wild-We si lokin. in Feest rond Si. Jozef GOES. Ill |tvveede JAARGANG, No. 43i lOYAL ir gips jlaatjes loVAERT seroliën en |n. lenhandel Tel. 124 en ILlCHE's mers NWEG 40 woensdag 3 april 1946 n Malang 300 Dooden MGR.BEKKERS APOST. PROTONOTARIUS Minister Ringers in Zeeland De slechte wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen JAVA een Vrijstaat7 Nog een week tabak De f eestsigaretten zijn beschadigd NEDERLAND houdt zijn „stand" op UITGAVE! STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNAAlgem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN, Vlissingen, I Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel 102; Red J. v. d. BROEK. Bybureau Oostburg, Nleuwstr 23; Z-EUanden: Bureau Goes. Westsingel 75. tel. 2236 Red N.J KAHHOF Iteevenaard llson lodelzaiiKer lijn genre. It J Artistieke f r plaatsen lioitsbespre- liur aan de 1 avonds. leurstelling lvLISSTNG-KN 805-O tag Brussel; blijk werk, Reiskosten ^ergoed. Voor 19, Knocke. 707—O HULST ooooooo IUWE ELE- t. HULST. Iwigekeurd. loEDE A 270 R 384—0 Hen voorradig |wiel- en zak- 286—0 Tm. 33 b A wwww Vandersteen Voor God Koningin en Vaderland, Commissie van Toezicht C. J. VAN HOOTK- GEM A. E. LANGENHORST Mr Dr A. J. J. M. MES Mr H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.30 per kwartaal per post 4.10 per week (bij ntet-post- bestelllng) 0.26 uosse nummers 6 cent ïtigoon, het hoofd De man met de sombrero en de revolver vyrj KREGEN EEN BRIEF ter inzage van iemand, die tot voor kort in Maiang geïnter neerd was. Hij vertelt de gebeur tenissen in chronologische volg orde. /Vngeveer 10. October 1945 (dus ongeveer twee maanden na de smadelijke nederlaag van Nippon) Alle Jappen ir.terneeren zichzelf in de omstreken van het bergoord Ba- toe, met medeneming van frigidai- res. fauteuils, piano's enkoeien 12 October. Afkondiging van dei:< boycot van Europeanen, door de Indonesiërs. Strenge straffen wor den gesteld op het smokkelen van leverswaar, contact zoeken met In donesiërs, Chineezen of andere I „neutralen". 13 October. Arrestatie van het heele Roode Kruis- en Rapwi-per- soneel door de Indonesiërs. Zware huiszoekingen. Verschillende per sonen worden door de Indonesi sche politie in het bezit van wa penen gevonden. 15 October. Bij alle Europeanen, wordt het electrisch licht afgesne den. 17 October. Alle Nederlandsche I mannen worden na grondige „huis- I zoekingen" (ten rechte: rampasse- I rijen) uit de huizen weggehaald en in politiewagens naar de gevange- I nis gebracht. 27 October: Bij alle Europeanen wordt de waterleiding afgesneden. Dit is riet minder dan een ramp. Eind November. Aanzegging aan 1 alle Europeesche vrouwen om mee wat ze zelf konden dragen de wijk in te gaan. Aangewezen werd de oude wjjk, waarin de Nederland sche vrouwen circa anderhalf jaar onder de Jappen ook zaten, alleen was het rayon verkleind. Vijf da gen lang volksverhuizing. Huilende vrouwen en kinderen, slepende met i vrachtenToch zagen we ook wel in dat de opname in de wijk, naast 80 pet. vernedering, ten min ste ook nog 20 pet. bescherming in hield. Bulten de stad hadden rampok- partijen plaats. Volgens het politie rapport zijn op Toempang 32 Ne derlandsche vrouwen en kinderen op klaarlichten dag afgeslacht, na het bedrijven van de meest gruwe lijke martelingen 2 December; De wjjk sluit zich. De Indonesiërs deden alles nog veel radicaler dan de Jappen. Ze zei den slechts: „Zoek zelf maar een plaats uit. In elk huis moeten van 25 tot 30 personen". Geen Jicht. Watersi tuatie: om de 3 a 4 huizen één kraan. Ons wijkhoofd die eerste maand was een zekere Karnen, een Wild-West-figuur naar Japansche makelij, een berucht Europeanen- hater. Een pathologisch geval. Een Lombrozo-kop, waarop een zwarte sombrero, zwarte hand schoenen aan en zware kaplaarzen aan zón. voeten, waaruit hij bóna wegrolde. Op z'n heup een revol ver, waaruit hó voortdurend scho ten in de lucht loste. De speciale liefhebberij van de zen heer was: Nederlandsche vrou wen en kinderen met de kolven van geweren uit elkaar te laten slaan en ze in zijn kleine auto na te zet ten tot diep in de wijk. 't Werd dan ten „sauve qui peut" over hekken en muren, waarbij zich uiteraard de meest onverkwikkelijke toonee- len afschilderden. Toch werd er „alleen maar één vrouw neergeschoten, terzake van „overtreding', de vrouw van een zee-officier. In de gevangenis is een luitenant doodgeschoten. Het Rapwi-perso- neel en twee vliegers zitteiTnog ge^urd'is mand Weet Wat e™ee Ldan,uarl 1946' De Indonesische politie komt de wók bewaken en het wordt iets beter. Er komt o.a distributie van groenten, 20 Januari: Wó worden met 140 vrouwen uit het Marinekamp on 16 u de, vrouwenwijk naar Batavia Iedereen, is in de wolken van blijdschap, want we dachten, dat de geheele wók weg zou gaan. alhèn611^ *°'d de eerste oproep alleen het Marmekamp, doch er gaven zich maar 140 op, omdat men rtinnTkeIllk dacht aad' kidnap zL°P,P00te schaaI' Toen mochten Whk "en "ouwen uit de groote '•Achte?ngfeVer later werden «t 16- alleen I 5 wel gebleken dat het dc rest Ju' "reclamestunt" was en dc resl "li nog in Malang. in De situatie is er als volgt: In de groote wók zitten 8500 vrou wen en kinderen. In het Marine kamp zitten 700 mannen en vrou wen. Dit was het eer.dge goede kamp daar het onder bewaking stond van het oude politiepersoneel Gevangenis Aloon-aloon; circa 6000 mannen, gevangenis Lowokwaroe Circa 1000 mannen en jongens be neden twintig jaar en van 14 jaar af, plus het voltallige Rapwiperso- oeei. In Malang zón in totaal dus ruim 16.000 Nederlandsche man nen, vrouwen en kinderen geïnter neerd. De vrouwen en kinderen uit de omstreken van Malar.g (Batoe. La- wang, Singosarie, Pasoeroean, enz.) zitten niet in Malang. Waarschijn lijk in afzonderlóke kampjes. Er waren, trouwens al heel veel men- schen „zoek". De toestand is verre van roos kleurig. Tegen het eind van het jaar het 'n Dakota op 'n veld buiten de wók ongeveer twintig kisten le vensmiddelen en voorraden neer. Maar wó werden met stokken in de huizen gedreven en enkele da mes werden „gearresteerd". Wij leefden nog onder een ver schrikkelijkere druk en toch moet Malang nog het gunstigste zón van alle plaatsen, waar Nederlanders geïnterneerd zón. De bewaking is slecht 20 po litiemannen moeten bóna 9000 vrouwen en kinderen „beschermen Myn laatste herinnering aan het Malangsche kamp was; duizenden en duizenden vrouwen achter prik keldraad wuiven naar ons als we, met de T.R.I.-soldaten achter ons, wegrijden.Ze waren zoo lief en ze gunden het ons allemaal zoo van. harte, maar ze hebben zelf zooveel zorgen. Na vier jaren Japansche bezet ting al weer een half jaar inter - necring. Het is om gek van te wor den - Hopenlijk vindt onze regee ring eindelijk eens een oplossing. ^EDERLAND, België, Noorwegen en Rusland hebben hun aan deel in het fonds voor het werk kapitaal van de UNO volledig be taald. Verschillende andere landen betaalden een gedeelte. DOOR VLOEDGOLF Westkust van Amerika geteisterd TAE kusten van de Hawaii-cilan- den ,zijn door een grooten vloedgolf geteisterd, evenals die van Californië en Alaska. In Alaska werd een vuurtoren weg gevaagd. waarbij vijf menschen 't leven verloren. Er werd voor mll- lioenen schade aangericht. Op de Hawaii-eilanden zouden reeds meer dan 300 dooden te betreuren zyn, terwyl duizenden personen dakloos zón. De vloedgolf werd veroorzaakt door een zeebeving. Het metereolo- gisch instituut te Detroit nam twee schokken waar met een tusschen- poos van 17 min. Zeeschepen na men op zee een vloedgolf waar van 30 meter hoogte. PROF. SCHRIEKE ter dood veroordeeld. "pROF. Mr. J. J. Schrieke, in be- zettingstijd secretaris-generaal van Justitie, is door het Byz. Ge rechtshof te Den Haag ter dood veroordeeld. Prof. Schrieke is te gen dit vonnis in cassatie gegaan. TJET heeft Z. H. den Paus be- 11 haagd om bij gelegenheid van 't 25-jarig jubileum var het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Pe trus in Nederland (S.P.L.) den na- tionalen directeur. Mgr. Th. M. P. Bekkers te Voorschoten, te benoe men tot Protonotarius Apostolicus a.i.p. Het Amerikaansche slagschip Misso uri gaat 30 dagen op reis. Zijn reis doel is Constantinopel, Piraeus, Napels, Algiers en Tanger. Aan boord zal 't het stoffelijk overschot van den Turkschen ambassadeur in Washington meevoeren. DE MINISTER van Wederopbouw en Openbare Werken, ir. dr. Ringers, bracht een bezoek aan Walcheren en Zeeuwsch Vlaande ren. Vródag kregen eerst Souburg en Rithem een beurt en daarna Vlis singen, waar o.m. het noodwoning- kamp bezichtigd werd. Een in spectietocht naar Westkapeile was het volgende programmapunt. Des avonds vergaderde de minis ter met het bestuur van den polder Walcheren en besprak in het bó- zonder de groote kustverdedigings- werken aan den zeedijk Zuid Wa tering, tusschen Vlissingen en Rammekens, waar zinkwerk tot 'n bedrag van bijna 2 millioen moet uitgevoerd worden. De Zaterdag was geheel aan Zeeuwsch Vlaanderen gewijd. Geïnterneerden mogen Roode Kruis- pakketten ontvangen T")E oplossing van het Indone- sische vraagstuk, dat dr. van Mook en Sjahrir voor oogen staat, schijnt geinspireerd te zijn door de door de Franschen in Indo-China getroffen regeling. Deze behelst de erkenning van de republiek Vidnam, gevormd door twee provincies als een vróstaat binnen het Indo-Chineesche ge- meenebest. Hieruit zou dus voort- Vreugdebetoon in velerlei vorm (Van onzen Romeinschen correspondent). T"\EVOTIES liggen in de ziel van het Italiaansche volk verankerd. Be wijzen daarvan ontmoet men lederen dag: zie maar eens naar de kinder lijke vereering voor Maria-kapelletjes en naar den eerbied voor de Heiligen afbeeldingen, die bedelaars op de straat teekenen. Zie maar eens naar de viering van feesten van geliefde heiligen. Eén daarvan ls voorzeker de H. Jozef, wiens feestdag een ver plichte is, die natuurlijk speciaal in de St. Jozefparochie in Rome met grooten luister wordt gevierd. Dat feest begint al een paar dagen te voren met 'n Triduum, met con certen en volksspelen, maar 't bereikt zijn hoogtepunt op den 19en Maart. De heele wijk biedt het aspect van een Middeleeuwsche markt. Boeien- koningen en degenslikkers, gooche laars en waarzeggers, schiettenten en krachtpatssport, en daar tusschendoor kramen met alle mogelijke levens middelen, met snuisterijen met kwak zalverachtige geneesmiddelen. Maar het karakteristieke van dit St. Jozef- feest zijn de met groen en bonte bloemen versierde kraampjes, waar achter primitieve vuren in 't wit ge- kleede koks en im isjes met groote wit te mutsen bezig zijn de St. Jozeflek kernijen te bakken: de fritolle, gebak ken in de vorm van onze Kerstkrans jes, en de bignets, onze vertrouwde oliebollen. Kinderen met kleurige pa pieren mutsen en allerlei lawaaima kende apparaten in hun mond ren nen rond, terwijl de meer opgescho ten generatie zich onledig houdt met het afsteken van zevenklappers, dit alles tot meerdere eer en glorie van den geliefden heilige. J^e kerkelijke viering bestaat uit 'n plechtige Hoogmis en in den na middag een groote processie, door de straten van de parochie. Aanschouwd door duizenden trok zij uit. Bereden politie met wapperende mantels en ge trokken sabel voorop en dan de lange stoet van biddende en zingende geloo- vigen. De Broederschappen in hun lange witte gewaden met roode, groe ne of paarse capuchon, of in bruine habijten, de jeugd, met veelkleurige sjerpen, gekleed als schildknaap, of als kleine ridders met zwart mantel tje, zwarte steek met witte pluim en een parmantig sabeltje opzij. De fan fares, godsdienstige liederen spelend. De meisjes in witte bruidskleederen. En dat alles het groote beeld van St. Jozef omstuwend en Zijn reliquie gedragen door onzen Nederlandschen Mgr. J. O. Smit. Het slot van het feest was een kort, maar magnifiek vuurwerk, met draai ende molens en spuitende lichtfon teinen, met kannonades van vuurpij len, met oergeestige vondsten, met daverende OOO's en AAA's, met knet terende ontploffingen. /Gelukkig het volk, dat zoo zijn ker- kelijke feesten vieren kan, dat zoo den heelen dag werkelijk feest, omdat het nu eenmaal een feestdag is, dat zoo natuur en bovennatuur in harmonie met elkaar weet te bren gen. vloeien, aldus de Londensche cor respondent van de Nat. R.C., dat voor Indonesië gedacht is aan een republiek of vrijstaat Java en mis schien een deel van Sumatra, bin nen het kader van een Indonesisch gemeenebest, dat op zijn beurt weer een deel van het Koninkrijk uit maakt. TTit Indië kwam nagenoeg geen nieuws. Als een bijzonderheid inzake den persoon van den sultan van Pontianak, die dr. van Mook naar ons land zal vergezellen, werd nog gemeld, dat deze zijn militaire opleiding heeft ontvangen op de academie te Breda. Op een persconferentie voor In donesische journalisten verklaarde Sir Arch. Clark Kerr, dat Gr. Brit- tannië geen verlangens op econo misch gebied t.a.v. Ned. Indië koes tert. Geinterneerden in het republi- keinsche deel van Java kunnen nu ook pakketten met levensmiddelen van ten hoogste 1 kg ontvangen, meldde het Roode Kruis. Het In donesische Roode Kruis zal zorgen voor vervoer en distributie. "T\E Nationale Reclasseeringsdag wordt op 6 Juli a.s. gehouden. Er heeft zich een comité van aan beveling gevormd onder voorzitter schap van den minister-president, waarin o.a. zitting hebben Kardi naal de Jong, en de Bisschoppen van Breda en Haarlem, voorts lei dende figuren uit onderscheidene Protestantsche kerkgenootschappen enz. TJET centrale comité van de Dult- sche socialistische partó, heeft besloten, dat de functionarissen, die zich blóven verzetten tegen 'n fusie met de communisten, van hun posten ontheven zullen wor den. Het comité is in de Russische zone gevestigd. ■^OGMAALS zal slechts shag of rooktabak op den bon worden aan- gewezen, meldt de Msb. Het zal nog wel een maand duren, al vorens de pakjes 50 gram zullen wegen, terwól de verstrekking van drie soorten sigaretten vermoedelijk nog wel twee maarden op zich zal la ten wachten. Het blad meent te weten, dat de prózen dezer sigaret ten resp. 48, 60 en 72 ct. zullen bedragen. De pakjes van 60 cent zul len de zg. eenheidssigaretten bevatten. De aangekondigde „feestsigaretten" zouden tydens het vervoer nogal door vocht geleden hebben. Te Breskens stond het bestuur van het Vróe van Sluis den minis ter, die vergezeld werd door het lid van G.S., den heer Philipse, den hoofding. van rijkswaterstaat en mr. Pilaar, op te wachten. Gereden werd naar de Verklikker, waar de zeewering bü de bevróding zeer be dreigd is geweest en waar nu het gevaar geweken is. Het tweede ob ject, dat de belangstelling trok, was de haven van Cadzand. welke eveneens door de Duitschers bóna vernield was geworden; de zwaai beschadigde sluis is thans weder hersteld. Na te Sluis het noodwoningkamp te hebben bekeken, ging de reis r.aar Oostburg, waar in hotel Ma- besoon een bespreking plaats had met het bestuur van het Vrije van Sluis, over den wederopbouw, aan leg van wegen en bruggen en over de ontwatering. Dit laatste punt vormde ook 'n belangrók deel van het onderhoud, dat in den middag de minister te Hulst met het bestuur van het Hul ster en Axeler Ambacht had. Burgemeester Vercauteren uit Clinge vestigde nog de aandacht op de slechte wegen in Z. VI. Hoe erg het daarmee is, werd de minister persoonlyk gewaar, toen men met hem via de Paal naar Emma-pol- der reed. waar het haventje van Clinge, dat verzanden gaat, werd geïnspecteerd. Aldaar werd ook de inpoldering van de Braakman ter sprake gebracht. Wegens de stag natie in den dienst Perkpolder - Kruiningen, is de minister over België naar Den Haag terug gere den. TN Griekenland is aan de vier leiders van de royalistenpartó de vorming van een kabinet op gedragen. Zij meenen op grond van de binnengekomen uitslagen van 200 van de 357 Kamerzetels verzekerd te mogen zón. Niettemin sturen zó aan op samenwerking met de centrumpartijen. De roya listen willen zoo spoedig mogelók een plebisciet over den terugkeer van den koning houden. r)E BELGEN hebben thans een deel van de Britsche bezet tingszone in Duitschland overge nomen. Twee divisies hebben de moeten zuinig zijn, we moe- ten deviezen sparenHoo- ren we dat lied niet voortdurend klinken? Thans komt het En- gelsche weekblad „The Autocar" echter met een merkwaardige statistiek. Zweden betaalde voor in Engeland gekochte auto's ge middeld 259 p.st., Denemarken 247, Zwitserland 311, Portugal 226 en Nederland, het zwaar geplunder de Nederland500 pond. Wij zijn blijkbaar erg kieskeurig en kunnen alleen maar groote, dure wagens gebruiken. Een nadere illustratie van dit merkwaardige verschijnsel vormt een opmer king van „De Autokampioen", dat de Engelschen en Amerikanen de jeeps wel goed genoeg achten om er in rond te tuffen, doch dat de Nederlandsche officier beslist een prachtige Sedan moet hebben. Genoemd blad beweert zelfs, dat op de Veluwe o.a. honderden en honderden legerwagens staan, die Nederland niet wil, omdat ze niet deftig genoeg zijn, en die daarom naar, andere landen gaan. Ons dur.kt, dat een nader on derzoek naar deze cijfers en be weringen beslist noodzakelijk is. En wanneer komt nu eindelijk de Begrooting los

de Stem | 1946 | | pagina 1