IS JE Ribbenirop c 3 GROENTENHAMDEL IS VRIJ loodelgk gevaar voor de samenleving VERSAL ersfof Honderd gulden crediet per persoon Zeeuwsch Vlaanderen ook Nederland? n. N.V. NDE aatjes KREN [WIJ toon 132 WEDEROPBOUW Deden Indonesiërs concessies Grièksche royalisten popelen als leugenaar gebrandmerkt GARBOLINEUM VRIJ iVVEEDE JAARGANG. No. 431 ining in het ;es 7—8 uur UITGAVE STICHTING „DE STEM- en a.d. zaal Directeurj. a. H. m. van scHIJNDEL I [oofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem, '.eeuwsch-redacteur: W. GROFFEN. Vlisslngen; Brussel: teeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele .oort a. tel. 102; Red J. v. d. BROEK, Btjbureau ik werk, iostburg. Nteuwstr 23 z.-EUanden. Bureau Joes, westsingel 15. tel. 2236 Red. N.J KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, DINSDAG 2 APRIL 1946 Commissie van Toezicht C. J. VAN HOO*nh GEM A. E. LANGENHORST Mr Or A. J. J. M. MES Mr H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post f 4.10 per week (bij niet-post- bestelling) 0.26 Gosse nummers 6 cent Reiskosten ed. Voor 9, Knocke. lijk verkeer, in Ooethem 650-O Ons bedrijf Tevens een de voorkeur, GRAAFF, :5 Vlisslngen NKZAKEN 278—0 E ELE- ULST. 538—o DAN KUNT HULST btreding ge- 3HT. CHoe kan de echlscheidingsramp ingeperkt worden tingzaken U tem" van 748—0 ie sorteering UTJES. S T B U R G 712—0 ^OOOOOOOO e 's Moan- tc PilILIP- 658-0 '00000000° ,t aan op L:G, &ER gering, ïv. der Vorming' 362-00 IWWU^Tm Vandersteen •/De st<3<3t moet nu /We r/c/j- .expeol/' en zult i// rpEN AANZIEN van het huwe- lijk erkenne men, dat de echtscheiding een ramp is voor de samenleving, zegt het pro- gramma van de Katholieke Volkspartij. Hiermee wordt geraakt aan een ngelegenheid, die voor de toe- wmst van ons vaderland van het llerhoogste belang is. Meer dan '.ollarcredieten en bakstevnen en rachbauto's en spoorbruggen. Nederland verkeert in dit opzicht )ok op een bedenkelijk hellend 'lak. Een enkel oijfer moge dit tl-, ustreeren: alleen bij den Burger ijken Stand in Amsterdam werd )p 25 Maart tueds de 500ste echt- :che.ding van dit jaar ingeschre- "en. Dat worden er over het hes le aar dus waarschijnlijk een paar luizend. Zestig jaar geleden wer- len er in totaal 60 echtscheidingen .ngieschreven Van welk een ge- linsontwrichting, van welk een ilijtage der moreele begrippen ge- ;uigt zulk een cijfer! Dit is els een proces van atoomsplitsing in onze samenleving en als deze ketting reactie niet gestuit wordt, zal ze geheel uiteenvallen in een wilden phaos. ]Vu weten wv dat hier voor de Overheid niet alleen en aller eerst een taak ligt. Het is vóór al een kwestie van godsdienstige en tóelijke opvoeding. Doch de Overheid staat hier ze ker ock schuldig, waar ze het in »ns land maar liet gebeuren, dat liet scheiden door een juridisch foefje zoo gemakkelijk is als mis schien nergens ter wereld. De eene partij behoeft maar een eisch in te dienen onder valsch loorwendsel, de andur verzet er tich niet tegen en de scheiding Wordt automatisch uitgesproken, 't Programma der K.V.F,. staand in ré volle realiteit van cén gemengd tod met zooveel verscheiden op vattingen, brengt toch dit als mi nimum naar voren: le een vordering tot echtschei ding worde gebonden aan een wachttijd. 2e. haar toewijzing zij slechts mogelijk, indien de daartoe aangevoerde gronden mate rieel zijn bewezen. Het is voor een land dat Chris telijk wil Ilea ten zeer zeker nog publiekrechtelijke lichamen. publiekrechtelijke lichamen, die oorlogsschade hebben geleden, moeten niet in de eerste plaats in (te aangerichte vermogensschade tegemoet gekomen worden, maar op zoodanige wijze, dat de voortzetting et', het herstel van hun taak moet "orden gewaarborgd. Daarom wor den geen bijdragen gegeven in ver loren gegane vermogensbestand delen. maar wel in de uitgaven voor wederopbouw en herstel. Al dus is het bjj de Tweede Kamer mgedlende wetsontwerp Inzake deze materie geredigeerd. lang niet wat men eigenlijk zou moeten verlangen Doch er ware reeds veel gewonnen, als we dit konden bereiken. Zullen we de bereidheid daartoe ook bij anderen vir.den? Uet is in ieder geva^ ook oifi- wille van dit hoogn 'goedi, van enorm belang de fractie der K.VJ?., zoo stérk mogelijk te ma ken opdat haar invloed bij de samenstelling van het toekomstig regeeringsprogram zoo zwaar mo gelijk kan wegen. TS v. Mooks komst naar ons land een veeg. dan wel een verblij dend teeken? Niemand kan er ant woord op geven, maar het Indische „Dagblad" las uit den geest van de officieele verklaringen van Za terdag en Zondag, dat de Indone siërs aanzienlijke concessies moeten hebben gedaan, terwijl aan den an deren kant de Ned. regeering uoet beslissen of de geschilpunten zoo klein zijn, dat er een oplossing voor gevonden kan worden. Met dr. van Mook zal o.a. naar Den Haag komen de sultan van Pontianak, die nationalist en voor stander van een federatie van In donesische volkeren is, aangesloten bij het Ned. Koninklijk. Sjahrir blijkt met Britsche offi cieren naar Djokjakarta te zijn ge reisd om Soekarno In te lichten en te overleggen over de vrijlating van geïnterneerden. TN GRIEKENLAND hebben j.l. Zondag de verkiezingen plaats gehad, zonder dat zich incidenten hebben voorgedaan. In sommige deelen van 't land was de animo aanzienlijk grooter dan verwacht was. In afwachting van den uitslag heeft de le minis ter reeds zijn ontslag aangeboden. Hoewel hij zelf herkozen is, bene vens nog twee andere ministers, werden de meeste leden van zijn kabinet bij de verkiezingen ver slagen. Over de resultaten der verkie zingen kwam nog slechts het, be richt binnen, dat de royalisten een overweldigende voorsprong hebben behaald op elke andere partij in de bekend geworden uitslagen van 499 van de 3200 stemdistricten. In 900 van de_ 2074 stembureaux heeft 47 pet. der kiezers zich van stemming onthouden. en de rijke oom "jy/fTNISTER LIEFTINCK heeft in Amerika een credlét van 200 millioen dollar weten te verkrijgen met een looptijd van 2 jaar tegen een rente van 2'/« procent. Het was dringend noodig, dat we een ere- diet kregen. Er was een hachelij ke toestand ontstaan. De aanvoe- reif van voedingsmiddelen, grond stoffen en fabrikaten dreigden te stokken, wat voor de volkshuis houding een zeer ernstigen terug slag zou beteekenen. In zijn radio rede van Vrijdag toonde de Mi nister van Financiën zich zeer dankbaar jegens de Amerikaan- sche autoriteiten, die zoo welwil lend waren geweest, ons dit over- bruggingscredlet toe te staan. Dankbaarheid Is een schoone deugd, maar we mogen deze geste van Uncle Sam toch ook van een anderen gezichtshoek uit be kijken. Als we goed zijn ingelicht bedroeg in October-November '45 ons tegoed a2n deposito's en ef fecten in de Vereenigde Staten nog de kapitale som van 1 mil liard 619 millioen dollar, waarvan na deblokkeering 210 millioen dol lar direct opvraagbaar zou zijn. Te genover directe ontdooiing zet men in Amerika twee bezwaren. Al lereerst: er zit misschien wel Duitsch bezit onder en dat moet eerst haarfijn uitgezocht worden. Voorts: er zijn ook nog Ameri- kaansche vorderingen op Neder land (die echter op geen stukken na zoo groot zijn als de onze op Amerika). Intusschen blijft het feit bestaan, dat wij niet maar als be delaars tegenover den rijken oom aan de overzijde staan, doch ook na de verstrekking van deze 200 millioen sterk in het credit blij ven. Zoo beschouwd, kan men het feit van deze overbruggingslee- ning ook in een anderen toon aard bezingen.... TN DE VER. STATEN zyn 400.000 miinwortpro in dg jjfllinlffvil- staking mijnen Maandag in gaan. ge- Axmann, ex- Nazi jeugdleider, die in duiktoe- stanu een orga nisatie stichtte onder den arge- ioozen naam van .Kindergarten" is gegrepen, meldden wü gis teren. Thans bleek, dat 's mans „tuintje" zich niet alleen over de Britsche en Amerikaan- sche zone heeft voortgeplant, maar ook over de Canadeesche en Russische zone, meldde Reuter. Hier naast treft men een beeldig por tretje uit den glorietijd van Yxmann Tyaen» zgn uciuia aan liane nait Hoover, ex-president van Ame rika, ook een onderhoud met Z.H. den Paus over het voedselprtr- bleem. Hij wist van niets en noemde de leugendiplomatie VON RIBBENTROP maakte Maandag voor het Neurenbergsche tribu naal maar een kwade beurt. Hij wist eigenlijk van niets, wilde hij doen gelooven en al is reeds geconstateerd, dat een éénhoofdige staats leiding de merkwaardigste uitwassen in de uitvoering -van het regee- ringsbeleid voert, de beklaagde toonde zich wel zoo onschuldig, dat hij met zijn eigen documenten gevangen werd. Zoo zei hij het probleem Oosten rijk eigenlijk slechts van den bui tenkant gekend te hebben, alhoe wel hij persoonlijk het historisch memorandum van Hitier aan Schuschnigg, waarin de Duitsche eischen gesteld werden, heeft over handigd. „De inhoud er van kende ik niet", verklsarde v. R. Hij zou ook al geen druk op Schuschnigg uitgeoefend hebben, alhoewel de in het memorandum vervatte voor stellen niet voor discussie vatbaar waren en met militaire maatrege len binnen drie dagen gedreigd werd. Van beroering in Oostenrijk over die voorstellen, wist hü merk waardigerwijze ook al niets, zoo min hij iets geweten zou hebben over Hitiers plannen den staat Tsjecho-Slowakfje te vernietigen, alhoewel hij Tiso gedwongen had tot de verklaring van Slowakijes onafhankelijkheid. President Hacha zou ook al niet onder druk gezet zijn toen hij Berlijn bezocht, maar zoo moest hij toegeven Hitier dreigde de zen staatsman reeds den volgenden dag den opmarsch naar Praag te zullen beginnen. Oehalve zijn houding van „ik wist er niets van", toonde v. R. zich ook op andere wijze een merkwaar dig heer. Bij herhaling werd hü op leugens betrapt, die hij echter in het schoone kleed stak van „di plomatieke taal". Alsof de diploma tie de leugen ten troon heeft ge heven. Aan de hand van diverse documenten werd von R. dan ook herinnerd aan zijn eigen voorstel len aan Hitler, die hij toch maar moeilijk kon blijven wegvagen. v. R. wist niets en wat hij wel wist, was diplomatie, vertelde hij zoo ongeveer. Hü wist niet vai, meer dan twee concentratiekam pen, maar hij had zelf de hardste strijdmethoden verlangd tegen de partisanen. Als een leugenaar ge brandmerkt, verliet hij Maandag de beklaagdenbank. Bi) Suez is in de woestijn een reus achtig tentenkamp voor uitgewe kenen door de Unrra opgeslagen. Het is een heele stad. Waren er eerst 30.000 „inwoners" nu zijn 't er nog 7eon. Voor onmisbare aankoopen. TI et wetsontwerp betreffende het consumentencrediet is inge diend. Het beoogt door de verleening van voorschotten het aankoopen van onontbeerlijke duurzame ge- bruiltsgoederen, nu deze ruimer be schikbaar komen, voor degenen, die deze aansciiaffingen niet uit hun loopende inkomens kunnen be kostigen te vergemakkelijken. Het is de bedoeling per persoon ten hoogste 100 te verstrekken. Een gezin kan 100 extra krijgen. De voorschotten zullen alleen worden verstrekt in zooverre daar aan geacht mag worden behoefte te bestaan. Er zal rekening wor den gehouden met het inkomen en met de grootte van het gezin, met dien verstande, dat inkomsten van verdienende gezinsleden tot een lager voorschot zullen leiden. Ook met eventueel bezit zal worden re kening gehouden. De geheele regeling moet worden gezien ais een noodmaatregel. De credieten zullen moeten worden terugbetaald op basis van I per week voor iedere 100 gul den. die men gekregen heeft. In gevallen, waarin daartoe aanleiding bestaat, kan echter verlaging van de afbetalingsbedragen worden toe gestaan. Bij werknemers zal de af betaling geschieden in den vorm van inhouding op het loon, waar voor de werkgever zegels zal moe ten plakken op een sf>aarkaart. De credieten zullen worden ver strekt in den vorm van waarde bonnen, die geleidelijk op nader te bepalen tijdstippen zullen worden Loopende inkomens vormen maatstaf geldig verklaard en die slechts zullen kunnen worden gebruikt voor den aankoop van bepaalde goederen, waarbij vooral moet wor den gedacht aan kleeding en schoeisel. De winkeliers, die deze artikelen mogen verkoopen, zullen verplicht zijn de bonnen aan te nemen. Zij zullen deze kunnen ver zilveren bij de kantoren der mid- denstandsbank en wellicht ook bij de boerenleenbanken. Een vraag die actueel blijft TIET WORDT bijna afgezaagd 11 deze vraag weer eens ter tafel te brengen. Toch blijkt telkens de noodzakelijkheid die hiertoe dringt. Zoo ook nu weer. De Jaarbeurs te Utrecht gaat draaien. Met de bé kende gedienstigheid van de N.S. werd voor de reizigers uit Zeeland en Brabant een extra-trein ter be schikking gesteld, die op een der volgende dagen vroeg in den och tend vanuit Vlissingen vertrekt. De belangstellenden uit West Z.V1. zouden per eerste bootgelegenheid dezen trein juist kunnen halen. Tot zoover alles best. Tot één der vele neringdoenden uit Oost Z. VI. de snoode vraag tot de N.S. richtte, om den trein te Krulningen te doen stoppen om de belangstellenden uit dit gedeelte van Z. VI. even eens in de gelegenheid te stellen 'n bezoek te brengen aan de befaam de jaarbeurs. Hij deed dit uit naam van een kleine 200 handelsmen- schen. Het antwoord hield in ,dat, indien van hun kant gezorgd zou worden voor het inlasschen van "n vroegen bootdienst, de trein deze 200 man in Krulningen zou opne men. De bootdienst kwam. Tot zoo ver weer alles best. Toen echter kwam de boodschap der N.S. dat alle plaatsen in den extra-trein waren bezet, en dat niet meer wa gens konden worden aangekoppeld. Als weinig afdoende pleister op de wonde werd mededeeling gedaan, dat de autobusonderneming Leen- dertse een bus van Kruiningen af rechtstreeks naar Utrecht zou doen rijden. De bus biedt plaats voor ten hoogste 50 personen. We vragen slechts: berust dit op een fout in de N.S.-organisatie of werd Z. VI. voor de zooveelste maal weer eens vergeten? Met ingang van 1 April wordt de distributie van carbolineum, kleurcarbolineum en taancarboli- neum opgeheven. TAE HANDEL in greenten is gisteren in het geheele land vrij gegeven. Inplaats van de producten op de veiling toegewezen te krijgen, zul len de handelaren dus voortaan hun groenten weer r.ormaal door middel van het bekende kloksysteem kunnen betrekken. Behalve het puntensysteem zijn ook nog andere maatregelen, die een beperking beteekenden voor den vrijhandel komen te ver vallen. zooals de 9 pet. vrachtfondsheffing, de 6 pet. heffing klein handel en de verplichte melding bij het P.V.K. De 1 pet. tulnbouwheffing is gebleven, evenals de kValiteits- voorschriften en de fust-verordening. Het veilen zelf blijft verplich t en het vervoer der groenten door koopers moet gedekt zijn door veilingspapieren.

de Stem | 1946 | | pagina 1