Stuivertje wisselen tusschen Longa en N.A.C. Rondom het politiek advies Grieksch politiebureau aangevallen IN T KORT MARKTEN ("tROOTE VERANDERING in het rangUjstje hebben de wedstrijden van de le klassers in district IV niet gebracht. Door gelUk spel (0-0) in de belangrijke ontmoeting: Longa-BW, is de kop van d© rang lijst niet uit elkaar gerukt. Echter troont nu NAC, dat met 3-1 van Noad won, met één wedstrijd vóór, op de bovenste plaats en ging Longa naai' de tweede. RBC leed, zooals te voorzien was, een nederlaag tegen Willem II (2-6) In de lagere regionen speelden RKTVV-Baronie DNL gelijk (3-3), hetgeen voor de Baronie-menschen geenszins kwaad is, terwijl Helmond een magere 1-0-zege boekte op Vlissingen. NAC speelde nerveus JLTat we in den wedstrijd NAC-Noad konden bewonderen, was een uit stekend spelend Noad, dat we niet net een 5-1 puntenverschil meenden te zullen zien sneuvelen. We zagen 'n .hopeloos spelend NAC-elftal, althans in de eerste speelhelft, dat lout op i'out maakte. Deze fouten ontstonden in de achterhoede, waar v. d. Linden door Machielsen was vervangen. In de middenlinie speelde Aarts 'n plaats van Lussenburg. Het goed strijdend Noad had al spoedig succes, toen Wagemakers rus tig op verren afstand in het NAC- doel schoot (0-1). Toen ontstonden bij NAC de vele fouten, waardoor het Bredasche doel steeds werd bekogeld en telkenmale aan 'n haast zekere doorboring door veel fortuin ontkwam. Aan beide zij den werd ffl en vinnig gestreden: Noad met zelfbeheersching, NAC daarentegen nerveus en vrijwel zon der zelfvertrouwen. Rijvers wist door prachtig indivi dueel spel de aandacht van het talriike publiek te trekken. Na on geveer een half uur bracht hij met een prachtig schot den gelijk maker (1-1). Hen ocgenblik leek het er op, dat NAC het evenwicht had teruggevon den. Het bleek evenwel niet zoo te zijn en ei?? Bredasche veste verkeerde opnieuw in de meest critieke omstan digheden. Na de hervatting waren de eerste aanvallen voor NAC. Pirard doel puntte (2-1) en daarmee namen de Bredanaars de leiding. NAC herstelde zich langzaam, doch de Tilburgers bleven fanatiek spelen. Veel schoons bood ook de tweede speelhelft niet. Pirard, de rechtsbuiten Bouwmees ter en van Dijk plaatsten nog doel punten en bezorgden daarmee hun club, de zoo belangrijke overwinning. Rijvers, die weer een prima partij vertolkte. B.V.V. had doelpunt verdiend. T>VV begon onmiddellijk met een gevaarlijken uitval die de Longa- achterhoede echter doorstond. Aan den anderen kant. zette Rutten goed voor, naar v. d. Hoven, die evenwel miste. Krijgh, die een goede partij speelde, loste een hard schot, dat op sublieme wijze door Luijtelaar werd gestopt. Even daarna voorkwam Pellikaan een zeker doelpunt. Waar er voor zijn club gevaar dreigde, w^s de Tilburgsche aanvoerder present. Toch behield BW het beste deel van het spel en had in de eerste helft zeker een doelpunt verdiend In de tweede helit demonstreerden Tausch en Krijgh een prachtig spel, waartegen de ga&thecren niet waren opgewassen. De Longa-verdediging was evenwel actief en wist door het bijzetten van alle zei'en, doMpunten te voorkomen Diverse kopballen en schoten van de Bcsscoe aanvallers werden op de Longa-veste afgescnoten, maar zon der resultaat. In de allerlaatste mi nuten kwam Longa ists in den aan val, maar ook aan haar lukte het niet het spel te i'orceeren. Deze belangrijke ontmoeting ein digde in een gelijk <*pel. R.B.C. hield stand DE uitslag van den wedstrijd RBC- Willem II (2-6) valt min of meer geflatteerd te noemen. Dit is vooral toe te schrijven aan het falen van de Roosendaalsche achterhoede in de eerste speelhelft. De gapingen waren legio en toen na ongeveer 10 min. van Loon daarvan met een keihard schot in den benedenhoek geprofi teerd had, was het hek van den dam. Enkele minuten later brak van Loon opnieuw door en maakte van het aarzelen van doelman Vreede gebruik om den stand op 0-2 te brengen. Vo- gelensang profiteerde opnieuw van 'n fout der achterhoede en toen Engel een voorzet van links inschoot, scheen het een débacle te worden. Gelukkig wist RBC tot aan de rust stand te houden. Na de hervatting was van een overwicht van Willem Heden zon onder 19,12 u., maan onder 18.14 u.; Dinsdag zon op 6,15 li,, maan op 6,52 u. Weersverwachting tot Maan dagavond: Voor de Wadden eilanden, Friesland, Groningen en Noord-Holland: aanvanke lijk mist of laaghangende be wolking, later (op sommige plaatsen eerst in den namid dag,) brekende bewolking. Wei nig verandering van tempera tuur. Zwakke nu en dan ma tige wind tusschen N. en O. Voor het overige gedeelte van 't land: in den ochtend en voor middag plaatselijk nevel of mist. Overigens nog vrij zon nig weer. Weinig verandering van temperatuur. Zwakke Wind. II geen sprake meer. De RBC-verde- diging had een betere opvatting van haar taak gekregen en de voorhoede combineerde dermate uitmuntend, dat binnen enkele minuten Nobel op handige wijze een doelpunt pro duceerde. Na 20 min. vergrootte Spa'pens den voorsprong van Willem II, doch Gillessen knabbelde er met een fraai boogschot er weer een af. Het spel bleef goed verdeeld, maar tenslotte moest Vreede voor de laat ste maal zwichten, thans voor een schot van EngeL Standenlijstje district IV N.A.C. 14 9 3 2 21 Longa 13 8 4 1 20 B.V.V. 13 9 1 3 19 WILLEM H 13 8 2 3 IR EINDHOVEN 12 6 4 2 lfi NOAD 12 7 1 4 15 De BARONIE DNL 14 2 3 7 9 HELMOND 13 2 4 7 3 R.K.T.V.V. 13 2 4 7 8 VLISSINGEN 12 1 2 9 4 R.B.C. 11 0 2 9 2 Goed spel van Simons Tfan den wedstrijd RKTVV-Baronie DNL kunnen we zeggen, dat voor de rust Baronie vrijwel den toon aan gaf, terwijl na de rust RKTVV het heft in handen had. Baronie begon met enkele goed op gezette aanvallen. De Tilburgsche doelman was echter steeds op zijn post. Toen de gastheeren daarop een bezoek brachten voor Merks' heilig dom, gal' deze evenmin thuis. In een nieuwen aanval kwamen de Baronie-menschen in keurig combi- natie-spel voor de Tilburgsche veste, waar Simons met een fraai schot Ba ronie de leiding gaf. De Bredanaars waren ver in de meerderheid, Een prachtige aanval over den lin kervleugel van Baronie. waar Adriaansen den bal weer goed voor zette, had tot resultaat, dat Simons het Tilburgsche net opnieuw liet tril len Een aanval over- den rechtervleugel liep op niets uit toen Bindels over den bal viel. Via een flinken voorzet van Kats, wist P. Adriaansen met 'n formidabelen ,,snoekkopstoot" Baro nie het 3e doelpunt te bezorgen. Na de rust waren de bordjes ver hangen. Er werd hard gespeeld. Het Baronie-doel beleefde benauwde oogenblikken, maar Merks hield zijn doel schoon. De Tilburgers bleven evenwel aanvallen en Cunders maakte met een schitterend schot het eerste tegenpunt (1-3). Kats, Adriaansen ën Simons pro beerden opnieuw door tegenaanval len het opdringende RKTVV te weer staan. Er heerschte groote spanning. Ten slotte moest Merks zwichten voor 'n schot van den Tilburgschen linksbui ten (2-3). Op een gegeven oogenblik passeerde Bindels de Tilburgsche achterhoede, maar in het strafschop gebied werd hij door een Tilburg schen back aan zijn shirt getrokken en was de kans verkeken. Den scheidsrechter ontging dit. In de laatste oogenblikken bracht v. d. Hout den gelijkmaker (3-3). 2e klasse Goes behaalde den kampioenstitel TLCiddelburg, dat Goes den voet dwars wilde zetten, liep direct hard van stapel en wist aanvankelijk het spel in handen te nemen, daar Goes het blijkbaar wat gemakkelijk opnam. Beide ploegen wisten de hun geboden kansen niet te benutten, waardoor de rust met dubbelblank inging. Reeds was driekwart van den speeltijd verloopen, voor het tal rijke publiek gelegenheid kreeg te juichen. Dit was toen Lockefeer uit een worsteling het eerste doelpunt maakte (1-0). Even later maakte v.d. Sluis met een fraaien kopbal er 2-0 van. Goes werd met deze overwin ning kampioen. Na afloop van den wedstrijd hul digde de heer Koster, voorzitter van Goes, den aanvoerder Bekenes en zijn mannen voor het derde achtereen volgende kampioenschap en wees er op, dat men zich thans moet voorbe reiden op zware promotiewedstrijden. De heer Moermond feliciteerde na mens de Goesche Sportbelangen en de heer Louwerse namens „Middel burg", terwijl Johny de Groot een bloemenhulde namens de junioren aanbood. De dag werd besloten met een gezellig samenzijn in het clubge bouw. Axel-verdediging in topvorm Voor de rust waren de Zeeuwen het meest in den aanval, doch de verdediging van Axel, die in top vorm verkeerde, kon vele aanvallen stuiten. 20 Min. na aanvang kreeg Jonkman van Axfel, een open kans, die hij echter miste. Rust ging in met 0-0. Na de hervatting overheerschte Axel waardoor 14 min. voor het einde v. d. Velde een kans kreeg, die hij prachtig benutte door met een kei hard schot in den linkerbovenhoek 't Zeeuwen-doel te doorboren. De Zeeuwen kwamen iets meer in den aanval, doch de stand bleef 1-0. 3e klasse Een spannende wedstrijd Clinge, dat bij Sluiskil op bezoek was, speelde met den wind ln den rug en putte daaruit haar over wicht. De rechtsbinnen van Clinge bracht het eerste doelpunt, doch spoedig kwam de gelijkmaker. Beur telings vielen er doelpunten. De Clingensche voorhoede was voortdu rend in den aanval. Slechts door kra nig optreden van doelman van Esch en een flinke dosis geluk bleef de Sluiskil-veste van meerdere doorbo ringen bespaard. Even voor rust boekte Clinge haar 3e doelpunt. Na de hervatting overrompelde Sluiskil in het eerste kwartier de lui uit Clinge. Een strafschop bracht den gelijkmaker. Door een misver stand schopte vervolgens een der Clinge-spelers in eigen doel. De wedstrijd, die een spannend verloop had, eindigde met een 4-3- zege voor Sluiskil. f Mr. dr. Mes verstrekt inlichtingen A 1 omtrent de gevolgde gedragslijn NAZI'S bewonderden STALIN V.Ribbentrop Kon nltt slapen yON RIBBENTROP heeft in z'll betoog te Neurenberg, dat ne gen uren in beslag nam, een eere- saluut gebracht aan Stalin. Met een citaat van Hitier noemde hu den Sovjet-generalissimus „een van de grootsten der geschiedenis" en zijn roode leger „een grandiose schepping". Hij had verschillende malen voorgesteld te pogen tot, 'n afzonderlijken vrede met Rusland te komen, doch Hitler was er telkens tegen. Hij gaf toe, dat Quisling met Duitsch geld was gesteund en ver telde, dat hij vele slapelooze ach ten had gehad, alvorens tot schen ding van de neutraliteit van België en Nederland werd beslo ten. Communisten werkten met mortieren VES POLITIEAGENTEN en vier sergeants van het Grieksche leger zijn gedood en anderen ge wond tijdens een aanval, welke Zaterdagavond werd ondernomen op een politiebureau ln het dorp Litohoro ten Zuiden van Salonikl gelegen. De aanval werd uitge voerd door honderd communisten, voorzien van mortieren en kleine wapens. Zij hebben het politie bureau platgebrand. Grieksche legerversterkingen zijn uit Salo- niki naar Litohoro geijld Vlissingen bezorgde Helmond gevaarlijke momenten. Tn een door beide partijen slecht ge- speelden wedstrijd is het Helmond gelukt op vrij gelukkige wijze met 1-0 over Vlissingen te zegevieren. Aanvankelijk was Vlissingen iets in de meerderheid, doch voor doel brachten de gasten er niet veel van terecht. Ook de Helmondsche voor hoede speelde zeer slordig en ver knoeide tal van kansen, totdat in de laatste minuut voor rust een schot van dén Helmondschen linksbuiten goed uitviel en Helmond hiermee de leiding nam. De tweede helft van den wedstrijd had een meer spannend verloop, doordat beide 'ploegen het tempo ver hoogden. Tot doelpunten kwam het evenwel niet. Het laatste kwartier zette Vlissingen alles op alles. Er ont stonden verscheidene gevaarlijke mo menten vóór het Helmond-doel, doch doelman de Beer wist telkens keurig te redden. PR was en is veel deining rond- om het politiek advies, hetwelk de Verkiezingsraad aan de leden der Kath. Volkspartij in Zeeland heeft voorgelegd. Een en ander is voor ons aanleiding geweest om ons tot den voorzitter van den kring Middelburg, Dr. Mes te Helnkenszand, te wenden, teneinde zijn zienswijze omtrent deze druk- besproken en door velen becriti- seerde aangelegenheid te vernemen. Een politiek advies, dat ieder een bevredigt, is niet samen te stellen, aldus dr. Mes. De Verkie zingsraad, op reglementaire wijze samengesteld, heeft het politiek advies opgesteld, waaraan zij, die op de candidatenlijst voorkwamen, niet hebben medegewerkt. De mo tieven, waardoor de raad zich wel licht heeft laten lelden, zijn voor een deel misschien wel die, welke het lid de heer de Backer, heeft aangegeven in zijn artikel in De Stem van 20 Maart jl. Ik voeg hier aan toe, dat de Verkiezingsraad voor het grootste deel uit Zeeuwsch Vlamingen bestond. Welke zijn de redenen geweest om een advies over alle te ver wachten zetels uit te brengen? De motieven daartoe waren de zelfde als die, welke het Partij bestuur er toe brachten om een ad vies te geven voor alle te verwach ten Kamerzetels. Indien ooit dan is thans leiding noodzakelijk. Waar andere belangrijke partijen het geven van leiding van dusdanig be lang achten, dat de besturen de candidatenlijst samenstellen en de leden niets daarover te zeggen heb ben, heeft de KVP het vroeger reeds bestaande systeem van Can didas ts telling gehandhaafd. Daar. Dr. Deckers Staatsraad TVEZER DAGEN is de benoeming te verwachten van oud-mmls- ter Mr. Dr. L N. Deckers, tot llxi van dein Raad van State. riE EISCH tot* schadevergoeding op Japan, door de Ned. Ind. regeering ingediend, bedraagt enkele mUliarden guldens. HET PRINSELIJK PAAR is op het Paleis Soestdiijk terugge keerd. TXE AMSTERDAMSCHE Effec- tenbeurs zal waarschijnlijk over twee a drie weken worden heropend voor de verhandeling van aandeelen met inbegrip van Amerikaansche en Ned Indi obli gaties meldt het A.N.P r\P DE MEELFABRIEK „Hol- land" te Amsterdam is op in stigatie van de E.V.C een staking uitgebroken waardoor de brood voorziening van de hoofdstad ge vaar loopt De directie heeft ver klaard diat ze nSbt met de E.V.C; in onderhandeling wil treden; ze wacht de uitspraak van het Col lege van Rijksbemididelaars af. ■VTA HEDEN worden bi het alge- "L^ meen geen machtigingen voor huLsslachtbig meer afgegeven en mogen geen huisslach'bigen van varkens meer worden verricht. Slechts voor de getroffen gebieden en sommige liefdadigheidsinstel lingen zijn uitzonderingen toege staan. rpUSSCHEN TURKIJE en Irak is 1 een verdrag van vriendschap geteekend PROVINCIALE* VoedBelcommis- sarissen zullen na 13 April geen aanvragen voor bijzondere tuinbouwteeltvergunningen meer in behandeling nemen. ■yERWACHT WORDT, dat de diplomatieke betrekkingen tus schen Argentinië en Sovjet-Rusland zullen worden hernieuwd. De Ar- gentijnsohe communistische krant heeft zijn aanvallen op Peron ge staakt TXE PERZISCHE ambassadeur te Moskou is ziek Zijn taak wordt voorloopig overgenomen door Hamid Sayan, die als pro-Russisch bekend staat. Later zal iemand anders tot ambassadeur worden benoemd riEORGIEFF heeft een nieuw Bulgaarsch kabinet gevormd. De oppositie is er weer niet ta vertegenwoordigd. De Russische vezant had laten weten ctat de door haar gestelde voorwaarden alsonaanvaardbaar moesten wor den beschouwd HPEN AANZIEN van de Indische fondsen zal wellicht een ge leidelijk" onnemine in de noteering worden doorgevoerd naast was er nog een bijzondere re den, welke pleitte voor het advl- seeren omtrent alle te verwachten zetels. Door afgevaardigden der groote statenkringen werd nl. te recht opgemerkt, dat het gevaar van overstemmen zou bestaan, in dien slechts omtrent de helft dei- zetels advies werd uitgebracht waardoor de kleine kringen zeer zeker in het gedrang zouden komen. Men mag daarbij niet uit het oog verliezen, dat het politiek advies een advies is. M.a.w. het is geen bindend voorschrift. Het recht van den verkiezingsraad om den kie zers te adviseeren hoe te stemmen, werd niet betwijfeld. Van verschillende zijden verne men wij klachten, dat de stem biljetten niet overeenkomstig de bepalingen van het reglement waren opgesteld. Die opmerkingen zijn inderdaad juist. Om technische redenen heeft de druktcer de namen der geadvi- seerden niet kunnen onderstreepen Waarom besloot de Verkiezings raad tot het scheppen van de mogelijkheid om alle geadvi- seerden te stemmen door één vakje in te vullen? Het regle ment laat daartoe, naar den let ter genomen, toch geen ruimte, zoo meenen velen? De stembiljetten bevatten een zeer groot aantal namen. Ge vreesd werd, dat er een belangrijk percentage ongeldige stemmen zou voorkomen gezien de ervaring met eenvoudiger biljetten indien ieder 18 candidaten zou moeten stemmen. De Verkiezingsraad over woog daarbij, dat degenen, die het advies niet wenschten te volgen, wel van te voren nagingen hoe zij zouden stemmen, maar dat Juist zij, die hes advies wel wilden vol gen mede gedwongen zouden wor den, onnoodig, om een niet duide lijk advies ter plaatse na te gaan. Dit zou oorzaak zijn, dat velen on geldig stemden en zoodoende hun wil niet konden kenbaar maken Trouwens, dit is ook gebleken; een groot aantal kiezers stemde afwij kend. In normale tijden moeten de re glementen zeer zeker nauwkeurig worden gevolgd. In dezen tijd ech ter kan een voor andere omstan digheden geschreven reglement niet steeds binden. Dit overwoog ook het partijbestuur bjj zijn ad vies en eveneens l)ij het afwijkende advies der groote steden van dat van den verkiezingsraad. Boven dien bevat het reglement de nood- klep waardoor het kringbestuur wordt gemachtigd in onvoorziene gevallen van de bepalingen af te wijken. En hier was zoo'n onvoorzien ge val, dat niet geregeld Is: een ge heel nieuw systeem voor de can didatenlijst (één lijst voor heel de provincie) en een biljet, dat niet voldeed aan de eischen. Men mag daarbij vooral niet vergeten, dat de toegemeten tijd, waarin alles moest worden geregeld, zéér krap was. De vrijheid om van het advies af te wijken bleef bestaan en werd juist gebruikt door hen, die dat wenschten, en terecht De Ver kiezingsraad had zich uitgesproken voor een advies, over alle ver wachte zetels en voor een zoo een voudig mogelijke stemmethode, in de overtuiging dat het belang der KVP hiermee op de beste wijze werd gediend. Hieraan heeft het kringbestuur uitvoering gegeven, rpenslotte, aldus dr. Mes, Is het van het grootste belang, dat dit terecht als een Interne kwes tie wordt beschouwd. Ik betreur het, dat „klescomité's" zijn opge treden, die dien naam regiemenfan' niet verdienden en de adverten ties, die daartegen rijn geplaatst. Er zijn gevoeligheden; een politiek advies is een personenadvles en nu kan het gebeuren, 'dat een zeer goede kracht afvalt omdat er reeds te veel zijn uit de groep, die hij ver tegenwoordigt. Een ieder moet bedenken, dat dienen beteekent offeren. Daarom moet het persoonlijk belang wor den opgeofferd aan dat veel _roo- tere belang; de eenheid. Daarvan hangt alles af; een krachtige frac tie en een eensgezind volk. Ver snippering leidt tot niets goeds, integendeel de gevaren zijn groot. LEEUWARDEN 42 enter stieren, 25 twenter stieren, 278 vette koeien, 1606 melk- en kalfkoeien, 325"-825, 142 pinken 90-215, graskalveren 1008 nuchtere kalveren, 410 vette en weide schapen 30-90, 105 varkens-lammeren, 328 biggen 25-45, 227 bokken en geiten 229 paarden 275-1400, totaal 4391 st. Overzicht: Stieren, vette koeien, melk- en kalfkoeien en pinken aan voer ruim, vlugger, iets hooger. Nuch tere kalveren iets minder, varkens redelijk, biggen ruimer, vlug, hooger. Schapen minder, stug, iets lager. De NVC nam 'n flink aantal koeien en pinken over, de nuchtere kalve ren, varkens en enkele schapen.

de Stem | 1946 | | pagina 2