Een nieuwe catacombe Byrnes wil rapporten POLITIEK in Protestantschen hoek tweede jaargang. zaterdag 30 maart 1946 Vermoedelijk nog vijl groepen aan de stembus DONKER BERLIJN VOOR SLACHTOFFERS VAN DUITSCHE TERREUR MINISTER LIEFTINCK orer het dollar=cxediet 9 De Veiligheidsraad zal ze dan na 2 April bekijken UNO in New-York DE EERSTE TOUR DE FORCE Katholieken niet met Van Acker in zee No. 42H UITGAVE: STICHTING ..DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeewwsch-redacteur: W. GROFFEN, Vllssingen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele poort 8. tel. 102; Red. J. v. d. BROEK. Bijbureau Oostburg, Nleuwstr 23 Z.-Eilanden: Bureau Goes, westsingel 75. tel. 2236 Red. N.J KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, Commissie van Toezicht C. J. VAN HOOTE- GEM A. E LANGENHORST Mr Dr. A J. J. M. MES Mr. tt. B. L- DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij nlet-post- bestelllng) 0.26 uosse nummers 6 cent DIJ HET BESCHOUWEN van de politieke ontwikkeling in ons land is de hoofdaandacht gevallen op de Katholieke Volkspartij en de Partij van den Arbeid. Belangwek kend is intusschen ook wat er in den Protestantsch-Christelijken hoek gaande is geweest. Het meest stabiele element vor men daar de anti-revolutionairen. Zij hebben in het verzet ook hun groote aandeel gehad, ze werkten toen con amore samen met perso nen van verschillende richting, doch.de gedachte van doorbreking der oude politieke fronten, zooals die tenslotte het sterkst belichaamd werd in de N.V.B., heeft hen nooit bekoord. Er is na de bevrijding geen moment aarzeling geweest omtrent de weder-oprichting van de anti-revolutionaire partij. Alleen propageerde men in dien kring wel sterk het denkbeeld van een fusie met de Christelijk-Histo- rischen, opdat degenen, die de po litieke werkzaamheid ook recht streeks wilden laten inspire eren door de Protestantsch-Christeljjke beginselen, weer tezamen zouden optrekken. Voorstellen in die richting heD- ben in de Christelijk-Historische Ui: ie echter groote verdeeldheid teweeg gebracht. Vóór den oorlog had zch binnen deze partij trou wens reeds een merkwaardige ont wikkeling voorgedaan. Terwijl ze vroeger steeds als tamelijk conser vatief te boek stond, in tegenstel ling met de meer vooruitstrevend aangelegde partij van Dr. Kuyper „partij der kleine luyden" - brak zich in het laatste decen nium vóór den oorlog onder jonge ren der Unie een beweging baan, welke scherp stelling nam tegen de al meer naar het conservatisme neigende politiek van Colijn en op de bres stord vóór ordening en ge leide economie. In het dagblad „De Nederlander" waren o.m prof. Lieftinck en Mr. Dr. van Rhijn woordvoerders van deze richting. Na den oorlog bleek de spanning welke daardoor in de ChristeHjk- Historische Unie opgeroepen werd, zich te accentueeren. Een deel der aanhangers, waaronder juist de be doelde jongeren-groep, was door de NVB-gedachte gegrepen. Prof. Lief tinck stond zelfs aan de wieg der beweging in het gijzelaarskamp en by hem en een aantal medestan ders was er geen aarzeling, toen de Partij van den Arbeid werd op gericht. Het dagblad „De Nieuwe Nederlander" onder hoofdredactie van Mr. van Walsum propageert ook die zienswijze. Inmiddels had het bestuur van de oude Christeiyk-Histor'sche Unie zich uitgesproken tegen een volslagen fusie met de anti-revo lutionairen, doch men voelde wel voor een zeker soort federatieve samenwerking. Ook tegen dit laat ste rees verzet. Een groep van 49 onder aanvoering van Mr. Dr. van Rhijn Ifet haar bezwaren in eenige lange adressen hooren. Men ver wierp de antithese, zooals de A R. die nog voorstaan, men vreesde onder hun invloed ,,de gelelde eco nomie" te moeten afzweren, men wilde ook het verband met de Ned. Hervormde Kerk niet geheel afbre ken. waarvan de grootendeels ge reformeerde AR. natuurlijk niet willen weten. Hun standpunt is intusschen op het Congres der Christelijk-Histo rische Unie met groote meerderheid verworpen, zoodat de federatieve samenwerking met de A.R. door gaat. Degenen, die zich hiermede niet konden vereenigen, vallen nu weer in twee groepen uiteen. Een gedeel te hunner zal zeker het heil zoe- ïfïJn 'J6 Part>J van den Arbeid, gelijk ook Prof. Lieftinck deed. 'n Ander gedeelte heeft zich gewend tot de Hervormd Gereformeerde staatsparty, een groep, die anti papistisch van Inslag is en inder tijd Dr. Lingbeek in de Kamer bracht. Mog een andere Protestantsch- Christeiyke groep schijnt zich weer bij de stembus te zullen pre senteeren, nl. de Staatkundig Ge reformeerde Partij. Haar aanvoer der. de bekende Rome-vreter Ds. Kersten, werd door de betrokken zuiveringscommissie niet waardig bevonden in de Kamer terug te keeren, de party zelf heeft er he vig tegen gesputterd, doch Dominee hield tenslotte de eer aan zich door mede te deelen, dat hij van wege zijn gezondheid ook niet meer candidaat wenscht te worden ge steld. Zyn medestander Ds. Zandt zal nu wel leider van de groep -vor- dej. Tenslotte is er ook nog de Chris ten-Democratische Unie, radicaal- vooruitstrevend. die vóór den oor log de nationale ontwapening pro pageerde. Met geringe meerderheid van stemmen besloot het partij congres tot aansluiting by de Party van den Arbeid. De minder heid wilde de eigen partij toch handhaven en vermoedeiyk zien we haar dus ook aan de stembus ver schijnen. Met dit al is wel duideiyk, dat in den Protestantsch-Christelijken hoek de verscheidenheid van groe peering nog vry groot blijft, het geen aan de ontwikkeling van po- litieken invloed niet ten goede komt. T>ERLIJN heeft gangsterallures Gewapende lieden trekken er op uit om overvallen te plegen, waarbij zeer brutaal tewerk wordt gegaan. In de Fransche zone hebben 5 gewapende kerels het op klaar lichten dag klaar gespeeld 2 voor bijgangers te ontkleeden en er met de kleeren der slachtoffers tusschenuit te gaan. De bende overviel later op den dag een tram, schoot den bestuur der dood en ontnam vele passa giers kleeren plus geld. Ook in den Sovjet-Russischen sector is het lang niet pluis, of schoon de Sovjets alsmaar pro- beeren te verbroederen". Russi sche politieagenten, die blijkbaar anti-verbroederen waren, sneu velden er door de kogels van ope- reerende lieden, zonder dat men de daders bij hun nekvel kon grij pen. Overigens is het bijna onmo gelijk om gewapende bandieten te pakken te krijgen, daar zij in de reusachtige woestenij van ruï nes allerhande ideale geheime schuilplaatsen hebben. OKH OOft EIEREN zijn van ons 4DU.UUU I;md naaJ, Zwitser_ land verstuurt, dit in liet kader van de getroffen handelsovereen komst. (Van onzen Romeinschen correspondent) rpwEE RUWE MUREN aan weerszij- den. Daartusschen een met keien geplaveide straatweg, slechts enkele meters breed. Af en toe huizen, ar moedig en vuil. Dan weer ruines van ou^e Romeinsche gebouwen. Een kerkje aan de linkerzijde op de plaats, waar volgen^ de legende, Christus Petrus ontmoette, toen Hij Rome verliet uit angst voor de vervol gingen. In de verte ruines van oude Romeinsche gebouwen, de resten van het circus van Massenzio. m Dat is het begin van de aloude Vla Appia. Weg van historie, weg. waarover de ge schiedenis van eeuwen ging. Aan de rechterzijde strekken zich de catacomben uit, eerst die van Callixtus, later die van Sebastianus. Kilometers lang zijn hun gangen on der den grond, drie. vier verdiepin gen diep. In hun schoot bergen ze de lichamen van duizenden Christe nen, van tallooze martelaren. Daar vierden de Christenen, verteerd door apostolisch vuur, hun blijde gehei men, daar vereerden zij de heilige relieken van hen, die voor het geloof hun leven gaven. p4r Is een nieuwe catacombe geko- men. vlak bij deze oude. Een nieuwe nog geen jaar oud. Een bom aanslag doodde in Maart 1944 32 Duit- schers in de buurt van de Piazza Bar- OPREKEND over het in Amerika verkregen ongedekt credlet van 200 millioen dollars, wees minister Lieftinck er in zijn toelichting over radio Hilversum op, dat de noodige maatregelen om tijdig aan de verplichtingen die verband hou den met deze leening te voldoen, door de regeering beraamd worden. Onder de maatregelen die de regeering zal treffen zullen voor zieningen behooren, om te ko men tot een zooveel mogelijk vrjjwilligen verkoop van een ge deelte van het aanmerkelijke Ne- derlandsche effectenbezit in Amerika. Minister Lieftinck vertelde, dat be halve vanuit een financieel-econo- misch oogpunt, men in de Ver. St. Nederland ook in politiek licht be zien, «als een der meest vertrouw- weklcende landen van het Euro- peesche continent beoordeelt. Men draagt ons in het algemeen een warm hart toe en is bereid ons met een bijzondere welwillendheid te bejegenen. Heden zon onder 19,08 uur en maan onder 15,28 uur, Zondag zon op 6,19 uur en onder 19,10 uur maan op 6,14 uur en maan op 6,34 uur. Weersverwachting: Licht be wolkt met wind uit Oostelijke richtingen en weinig \erande- ring van temperatuur. berlni. Terstond repressailles. 325 Ita lianen werden willekeurig gearres teerd en ingesloten. In een steen groeve, vlak bij de catacomben wer den allen later gefusilleerd. Ze wer den niet begraven. De Duitschers lie ten slechts een gang der groeve in storten. Na den oorlog werden de lij ken uitgegraven. Nu staan zij daar in de naburige gangen van de groeve opgebaard. Eenvoudige, wit-houten kisten, bedekt met simpele bosjes veldbloemen. Aan de palen, die de gangen stutten, hangen de foto's ge punaisd en de bidplaatjes van de ge- fusilleerden. jonge kerels meest. Zoo ontstond een nieuwe catacombe. Indrukwekkend is het, en ontroe rend hier kist na kist te zien staan in deze ruw-gestutte gangen. Indruk wekkend de piëteit, waarmee de Ita lianen dit oord, waar onschuldig bloed bij stroomen vloeide, vereeren. KAVIAAR EN WODKA IN MOSKOU JJET SCHRIFTELIJK gedeelte van de staatsexamens Hooge*- re Burgerschool zullen in afwijking van het dienaangaan>fh in de staatscourant medegedeeld dit jaar worden gehouden op 20 21, 22, 23 en 24 Mei TN EEN DEEL van onze oplaag \an gisteren hebben wij nog kunnen melden, dat de Veilig heidsraad in de geheime zitting besloot de behandeling van de Perzische kwestie door te zetten, ondanks het afzijdig blijven van Sovjet-Rusland. liet raadsel over Gromyko's af- wezigheid bij de geheime zit ting van den Veiligheidsraad is nog niet opgelost. Totnutoe is hij nog' niet verschenen. Dit laatste is wel verklaar baar. want de Veiligheidsraad die gisteravond om 3 uur Ned. Tyd weer in openbare zit ting byeen kwam heeft de Perzische kwes tie verder aan gesneden. De Perzische gedelegeerde GROMYKO had een plaats de man die weg- aan de confe- liep. rentietafel ge kregen en had ettelijke vragen te beantwoorden De Poolsche gedelegeerde die hee- iemaal geen anti-Sovjetneigingen vertoont wilde graag weten wel ke instructie Ala had gekregen. „Duidelijk en ruime" zei prompt de kleine man uit Teheran. Of hij me. dedeelingen had ontvangen over 't terugtrekken der Russische troe pen? vroeg daarna de Pool. Met „neen, geen-" moest de vra gensteller tevreden zün. Hij vertelde, bovendien, dat de Perzische premier in Moskou wel met kaviaar en wodka als het ware was doodgegooid, maar dat de Sovjets hem met een kluitje in het riet stuurden toen het op behoorlijke afspraken aankwam! Ala zei verder: Het spijt my, dat mijn Sovjet-Russische collega niet hier is. Het zou my verheugen, wanneer hy hier was om alle mis verstand van mijn kant over het standpunt van zün regeering uit den weg te ruimen. Mijn stand punt is, dat de behandeling van de kwestie niet uitgesteld moet wor den, daar er geen enkele oplossing door onderhandelingen Is bereikt. Het terugtrekken van troepen, als tot dusverre is geschied, is niet vergezeld gegaan van ver- zekeringen, die voldoende defini tief zijn om de spanning in mjjn land, en, naar ik geloof, in de rest van de wereld, te knnnen ver minderen. De onprettige toestand is nog verergerd door het onbe sliste karakter van de gedane verzekeringen en de suggestie, dat onvoorziene omstandigheden een verlenging van de bezetting van een zeker gedeelte van Per- zië tengevolge zouden kunnen hebben. T\e Ver. Staten, die totnutoe een opvallend agressieve houdir.g hebben aangenomen, kwamen ten langen leste met een soort bemid delingsvoorstel. Het was Byrnes, die dit naar voren bracht. In het kort kwam het hier op neer, dat de Raad van de verte genwoordigers van Moskou en Teheran vóór 2 April rapporten wil zien en dat de Raad dan de kwestie verder afhandelt. Daar blykt dus wel uit. dat men in ieder geval de Perzische aan gelegenheid tot op de kern wil be kaken. Opvallend is wel, da Radio Mos kou over de zittingen van den Raad totnutoe uitermate sober is. geweest. Speciaal zal Lie moeten infor- meeren of het terugtrekken van de troepen afhankelijk gesteld was van het sluiten van overeen komsten ten aanzien van andere onderwerpen. Sir Alexander Codogan steunde dit voorstel van Byrnes. Het secretariaat van de V. N. deelde later jnede, dat de officieele brieven, waarin om de gewenschte inlichtingen wordt gevraagd, aan den Sovjetrussischen en den Per- zischen vertegenwoordiger overhan_ digd waren. Toch houdt hij vol. VTAN ACKERS opzet om een vier-partyen-regeering te vormen is mislukt. De katholie ken (C.V.P,) kunnen namelijk niet met hem in zee gaan. Uit een uitvoerig door de C.VP. uitgegeven communiqué blijkt dat de reden hierin ligt dat de door van Acker beoog cL- formule niet die is van een werkelijk zaken kabinet maar een poging tot vor ming van een coalitieregeering van vier partyen, waardoor teruggeko men wérd op de formule, die vóór het staken der vijandelijkheden zoo zegt het communiqué voor de eerste regeering van Acker werd goedgekeurd. De positie Iter partijen acnt de C.V.P. nu zoo uiteenloopend. dat men er niet aan kan denken deze te vereenigen voor een gemeen schappelijke en doeltreffende actie. Van Acker zit nu leelijk te ky- ken. Er bestaat wel kans op een volledige linksche regeering van de socialisten, liberalen én com munisten maar daar wil van Acker blijkens zijn jongste uit latingen op een persconferentie niets van weten. „Een twee- of drieledige regee ring, behoort tot de onmogelijk heden zoo zei hö wij doen 'n beroep op alle mannen van goeden wil". Hy zei voorts dat hij zich gaar ne zou terugtrekken indien er zon eer hem een ministerie van vier partijen gevormd kon worden. Hem was in dit verband zelfs al een naam genoemd van een geschikten formateur, maar hij wist niet of hy dien naam al kon noemen. Hij vertelde echter bovendien, dat als hij een kabinet formeert en hy niet over een voldoende meer derheid in het parlement kan be schikken, hij die maatregelen zal treffen, die hy noodig acht. Vertegenwoordigers van de drie linksche partyen hebben Vrydiag* avond laat nog een conferentie met van Acker gehad. De resul taten daarvan zijn ons op het oogenblik nog niet bekend,

de Stem | 1946 | | pagina 1