iSSAALSl en Veiligheidsraad K.F.A. paraat IA HULS Wat doen wij nu? voor dilemma Vijfde Siatenzetel Distributienieuwtjes lor. M. C. en lies. lïER, EL - Tel. 44 kruideniers boter, kaas Idelenbedrijl I METALEN ZN. Itooie intoor ►CHOOT AANGIFTEN j govaert Bietenzaden NIEUW NAMEN Diocesane en plaatselijke comité's worden opgericht WIELERCRITERIUM te Gilze-Rijen he* ZUIDEN gaat een bclang- rijk wielercriterium beleven, 'en bate van de Stichting '40-'45 organiseert de G.O.I.W. namelijk op het vliegveld te Gilze-Rijen op 16 Juni as. een internationaal wielercriterium. De wedstrijd, de eerste van groot formaat in Bra bant. is gedoopt „Criterium Ner- hoven". Besprekingen met voor aanstaande Nederlandsche en bni- tenlandsche renners zijn reeds aan den gang. WOORDEN en DADEN vroeg Hitier aan Rib'oentrop, toen de Engelsche oorlogsver klaring binnenkwam Ee GEVECHTEN Gromyko verscheen niet op geheime zitting Il\ 'T KORT en VERGUNNIN- PLUIMVEE EN ■EREN. ■zal worden gemaakt ien van erkenningen landel ln eieren, den pluimvee en wild en in wild en gevogel- van deze ei kenn in kt! fschap voor pluim- Irgunningen uitreiken Ipalen datum verval- fldende vergunningen. toegestaan zonder lïrgunning een der bo- likken van handel uit I Erkenningen kunnen 1 den aangevraagd bij I de vakgroepen. 3W-oc 360 t) GOES- IV GEN 172-0 ■1.90 931-1 KLOOSTERZAND1 LASTINGZAKEN WESTKADE 63 IBBBBBBBBl en ongekeurd. GROEDE A VttJ iORTEN r nab NAK gekeurd 1p soorten en kiaese0. W. Vandersteen WdC 5 d&t ï/i&k nend.'A/S.ik aan dezen her boom trek het misschien wat Yti/^fee- Ik TWEEDE JAARGANG. No. 458 UITGAVE STICHTING „DB STEM" Directeur 1. A. H. M. VAN SCHDNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W. GROFFEN, Vlissingen; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel. 102; Red J. v. d. BROEK, Bijbureau Oostburg. Nleuwstr 23 Z.-Etlanden: Bureau Goes, Weststngel 75. tel 2236. Red. NJ KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, V R IJ D A G 29 MAART 1946 Uitgave van de „Stichting De Stem" Breda Comm. van Toez.: Ft. A. M E. Gommers, arts; Dr. H. M. Houben, arts; Mr. J. H. Jacobs; Mr Dr. C. J. M. A. v. Rooy; Ir H. J. M. Steenbergen. Verschijnt eiken werkdag. Abonnementsprijs bij vooruitbet. 3.38 per kwart.; p. post 4.10; p. week (bij niet-postbestell.) 0.26. Losse ex. 6 ct. „Haar 4e 150.000 leden", is hei devies VAT AAR IN EEN TIJD als de te- gen woord ige meer dan ooit een offensieve houding moet werden aangenomen, tegen in vloeden, die het godsdienstige en zedelijke leven dreigen te on dermijnen, daar is hel zeker meer dan noodig, dat op een terrein als dat van de film, waar. op voor een niet gering gedeelte de propagandastrjjd der wereld beschouwingen wordt gevoerd, de katholieken paraat zijn, om dal- gene te weren, wat zjj schadelijk en gevaarlijk achten voor hun levensinstelling en dat zij op den voorgrond brengen wat stimn- leercnd is voor een juiste bele ving van hun geloof. Tie stem van Z. H. den Paus, die in 1936 in zijn encycliek „Vigi lant! Cura" een dringende oproep deed om te strijden voor de goede film, werd ook in Nederland ge hoord. Begin 1937 werd de stich ting „Het werk voor de goede film" opgericht en op 12 Mei van dat jaar zag de K.F.A. het levenslicht. In October 1941 en welke prachtige resultaten waren er in die vier jaar tijds bereikt wer den de resultaten van haar moei- zamen arbeid ongedaan gemaakt door een maatregel van den bezet ter, die alle actie verbood en de be zittingen der beweging in beslag nam. Onmiddellijk na de bevrijding var het Zuiden evenwel hervatte de K.F.A. volgens den wensch dei- Kerkelijke Overheid op proviso rische wijze haar actie. Geleidelijk aan werd de organisatie weer op gebouwd en op het oogenblik is men zoover, dat binnen enkele we ken het offensief tegen de slechte en de strijd voor de goede film op grootsche wijze kan worden in gezet. In alle bisdommen van ons land worden diocesane comité's op gericht. onder leiding van het Cen traal Bureau te Den Bosch, terwijl bovendien, om de actie zoo effec tief mogelijk te doen zijn, in elke parochie personen worden aange zocht voor een plaatselijk comité, dat door middel van een aantal propagandisten, de idealen der K. F.A. in eigen oord zal uitdragen. Van ieder bisdom zal een afge vaardigde gekozen uit de plaat selijke voorzitters zitting ne men in het inter-diocesaan comité, dat het contact tusschen de vijf bisdommen levendig zal houden. Het dagelijksch bestuur van het diocesane comité voor het bisdom Breda wordt gevormd door de hee- ren F. P. Wienhoven, voorzitter, J. Tackx, secretaris, J. Meys, pen ningmeester, kapelaan J. M. Klep en H. C, A. Ernst, conrector van het pensionaat te Etten, terwijl 't zal worden aangevuld met leden uit de andere groote plaatsen. Matuurlijk is de medewerking der geestelijkheid een der voor naamste factoren, waarvan 't wel slagen der Actie afhankelijk is. Dat dit terdege is ingezien, blijkt uit 't feit, dat voor het diocees Breda twee priesters zijn aargewezen, die zich geheel aan het werk voor de goede film zullen wijden. Alles zal worden gedaan, om ook de plaat selijke propagandisten zooveel mo gelijk vertrouwd te maken op het terrein van hun werkzaamheden, om hun een inzicht te geven in 't wezen van de film en alles wat er mee ln verbard staat. Het plan be staat, binnenkort ln overleg met de pastoors in alle parochiekerken Iniatief van de G.O.I.W. een Zondag aan het werk van de K.F.A. te wijden. Tfan de oprichting van het dioce- saan bureau van de K.F.A. maakten we reeds melding. Zy was niet overbodig. Het gebeurde na- meiyk dat verhuurkantoren aan vereenlgingen e.d. vaak films (in het bijzonder smalfilms) verstrek ten, wier inhoud niet voldeed aan de door de K.F.A. gestelde nor men. Om het gevaar dat hierin schuilde, te reduceeren besloot men tot het instellen van het bureau (dat dus zuiver adviseerend orgaan is) over te gaan. Ook caféhouders en andere zaal eigenaars, die voor een katholiek publiek smalfilms vertoonen. zullen goed doen, er om advies aan te kloppen en zich, evenals de in het Zuiden loyaal met de K.F.A. sa menwerkende bioscoop-exploitan ten, aan de keuring der Katholieke Filmcentrale te onderwerpen. TJelangrijk voor de K.F.A. is ook, dat zij nu weer in staat is ge steld met een eigen orgaan (voor- loopig onder den naam „Film en Kunst") te verschijnen, dat als spreekbuis moet fungeeren tusschen katholieke filmleiding en katholiek filmpubliek. Het eerste nummer wudt, behalve aan enkele zoowel artistiek als moreel goed te noe men films, ook aandacht aan an dere voorname kunstuitingen, zoo als muziek en tooneel. Alles getuigt ervan, dat het werk der K.F.A. dat nu eerst ten volle wordt ingezet, niet minder actief dan voor den oorlog zal zyn. Het devies luidt: naar de 150.000 leden! Vereenigde Volken in gevaar? QTALIN heeft onlangs zijn ver- trouwen uitgesproken in de Vereenigde Naties als instrument ter handhaving van den vrede en de veiligheid in de wereld. Hij verklaarde overtuigd te zijn, dat noch de mogendheden, noch de militairen naar een oorlog streven. Deze verklaring heeft over heel de wereld veel voldoening gewekt. Jammer is alleen maar, dat de Sovjet-Unie vlak daarop alle po gingen deed, om het geschil met Perzië aan de behandeling door dit instrument te onttrekken, ja dat haar vertegenwoordiger zelfs hard wegliep, toen hem eenvou dig gevraagd werd, nu eens pre cies te vertellen wat het Russi sche standpunt is. Radio Moskou heeft gegoocheld met een over eenkomst, die zou zijn gesloten, maar Teheran houdt stijf en strak vol, dat het slechts niet te aan vaarden voorstellen kent. O.a. zou er een Perzisch-Husslsche oliemaatschappij moeten worden opgericht, waarin de Sovjet-Unie 51 procent van de aandeelen zou krijgen. Het is jammer dat de Rus sen telkens het geloof in hun goede bedoelingen zelf schokken en de organisatie der^ Vereenigde Naties in gevaar bréngen. Het alternatief is echter: de vorming van afzonderlijke bondgenoot schappen, blokvorming over en weer, het gevaarlijke spel van het machtsevenwicht, waarin de Sov jet-Unie niet de prettigste positie zou innemen. Doch ze zou zulk een postie geheel aan zichzelf te wijten hebben. Moge ze nog tij- digv»tot inkeer komen! TN EEN spiksplinternieuw mantel- pakje gestoken, legde Ribben- trops voormalige secretaresse Mar- garethe Blank hoe komt deze gedetineerde Jongedame aan het mooie pakje? eenige opvallende getuigenissen af over feiten, die zich vlak vóór en t yd ens den oor log ln Beriyn hebben afgespeeld. Zij vertelde o.m., dat in den winter van 1944 de Duitsche am bassadeurs te Madrid, Lissabon en in Vaticaanstad opdracht hadden ontvangen contact te zoeken met de geallieerden. a andere medewerker van Ribbemtrop Paul Schmidt, had weer andere dingen te open baren. Hij vertel de, dat hy omdat Rlbben- trop by Hitler vertoefde de Engelsche oor logsverklaring van den Engel- schen ambassa deur Henderson ln ontvangst had genomen. Schmidt was er RIBBENTROP mee naar het duo Hitler— 1,1 ziJn 80lrle" Ribbentrop ge- periode, hold. De hceren waren in een zeer druk gesprek gewikkeld, maar toen zy de Engelsche oorlogsver klaring onder de oogen kregen, waren zü zeker een minuut stil! En dat betcekende voor die hee- ren heel wat. Daarna verviel Hitier ln diep ge peins, waaruit hy ontwaakte met de vraag aan Jtibbentrop: „Wat doen wij nu?" De minister van Bultenland.sche Zaken, die volgens Heden zon onder 19,07 uur en maan onder 14,08 uur Zater dag zon op 6,21 uur en maan op 5.52 uur Weersverwachting: In den och end hier en daar tijdelijk mist Overdag zonneschijn, behoudens plaatselijke wolken velden Geen regen Zwakke tot matige wind overwegend tusschen noord en oost zijn zeggen onder hypnotischen in vloed van zy'n Fuehrer stond, wist er biykbaar wel wat op, want het edele duo geraakte in een druk fluisterend gesprek. Toen Schmidt het nieuws van de Er.gelsche oor logsverklaring aan Goebbels over bracht, kwam deze ln een zeer sombere stemming.... Schmidt vertelde ook, dat Rib- bentrop den Japanschen aanval op Pearl Harbour als een „persver zinsel" had gekwalificeerd, Iets wat men in. Neuerenberg nu maar niet direct beliefde te gelooven. Oibbenfcrou zelf mocht ook nog eens voor het hekje komen, zyn Schrelmaul-allures bleek hy verleerd te hebben. Heel bleekjes en zenuwachtig vertelde hij een en ander over zyn leven, waarin hy het van handelsreiziger tot oppo sant bracht. BIJ SOERABAJA EN SEMARANG TIET NIEUWS uit Indië Behelst weer gevechten met terroristen by Soerabaja en Samarangi, waar by bleek, diat die terroristen goed bewapend zyn Dr. van Mook heeft een bezoek gebracht aan de door Ned mari- nlers bezette verdedigingslinie te Soerabaja. Op Celebes hebben Ne derlanders een actie ingezet tegen een bende terroristen Op het eiland Lombok waa'r' Nederla.net- sche troepen^g-elamd zyn is het volkomen rustig. In Batavia een militaire politie- eenheid, bestaande uit Nederlan ders, Indonesiërs en Chineezen, Ti party goederen ter waarde van 2 millioen Ned. Ind gld. achter haald. i Britsche officier en eeni ge Britsche onderofficieren zijn in verband daarmee gearresteerd. TIET BIJ DE TWEEDE KAMER in- -*■* gekomen wetsontwerp betreffende de wijziging van het tijdelijk pers besluit 1945, opent de mogelijkheid een courant met een besmetten naam voor geruimen tijd uit de perswereld te bannen. Een verschiiningsvergun- ntng kan worden geweigerd, indien een biad sterke gelijkenis vertoont met een courant, welker naam is verboden. Bovendien bestaat er mo gelijkheid een onderneming onder bewind te stellen. Sir Alexander Cadogan. VXf AARNEMERS in New-Vork weten te vertellen, dat de Veiligheidsraad in een dillemna is geraakt omdat men voor de vraag staat de Perzische kwes tie zonder den Russischen gede legeerde te behandelen of de ge- heele kwestie te laten vallen. Dit laatste blijkt echter niet aannemeiyk. omdat zulks tegen de wenschen van Engeland is. Het Russische standpunt om geer verdere besprekingen over de Per zische kwestie meer te willen by- wonen, dat zooals uit latere be richten blt-ek niet betëekende, dat Rusland de Veiligheidsraad defi nitief zal verlaten, ls oorzaak ge weest, dat er in verschillende hoofdstedelyke kabinetten hevl druk is geconfereerd. De Engelsche gedelegeerde Sir Alexander Cadogan hbeft zich vele malen telefonisch met Lon den en met de Dominions in ven- binding gesteld en Byrnes en Tru man hebben regelmatig contact gehad Het Perzische kabinet hbeft gisteren den geheelen dag verga derd en men is uiteraard nieuws gierig of de Perzische gedelegeerde te Washington. Hussein Ala nieu we instructies uit Teheran- zal out vangen. £)e Veiligheidsraad die gister avond in geheime zitting is bijeengekomen in het prlvé-kan tooi- van Trygve He, moest het Hussein Ala. zonder Gromyko stellen, of schoon hij beloofd had te ver schijnen. Afgesproken was, dat slechts procedure zaken en niet de Perzi sche kwestie zouden behandeld worden Een bericht uit New-York maakte er echter melding van, dat tijdens de geheime zitting db Perzische gedelegeerde „onder vraagd" zou worden. Dat aóu dan misschien wel de afwezigheid van Gromyko kunnen verklaren. Over de resultaten van de ge heime zitting zal een verklaring worden uitgegeven. rpruman heeft ty-dens een pers conferentie verklaard, dat hy geen permanent wegblijven van Rusland in de Veiligheidsraad van de Vereenigde Naties vreest. Truman ondersteunt naar hij zeide, ten volle het voorstel van Byrnes, waarhij deze aandringt op het behandelen van de Per zische kwestie en zich verzet te gen uitstel. Truman zelde, dat hij in voort durend contact staat met Byrnes ten aanzien van de zaken tb-tref fende den Veiligheidsraad Tenslot te ontkende de president dat Byr nes en hijzelf de mogelükheld had den besproken van een direct adres tot Stalin aangaande den huidigen diploma tl eken toestand tusschen de Sovjet-Unie en de Westelyke failleerden. voor Zeeuwsch-Vlaanderen Indien de katholieken eensgezind zijn WIJ BERICHTTEN reeds dat de hebr F Schets, te Vlissingen. benoemd is tot bezoldigd bestuur der van den Bond van Overheids personeel „St Paulus" Nader ver nemen we, dat zyn standplaats hoogstwaa-rschyniyk Eindhoven zal zyn Hieruit volgt dat de hev-r Schets die zooalx men weet de vyfde plaats op de lijst der Kath. Volkspartij by de a.s Staitenvbrkie zingen bezet, dan niet langer zyn hoofdverbliyf in de provincie Zee land heeft en dus geen lid der Staten kan zijn of indien reeds gekozen, kan blijven Hierin schuilt naar onze mee ning de mogelijkheid van een vijf de Zeeuwsch-Vlaamsch Staten lid De partystemming van j.l. Zon dag bracht den heer Th, La-nnoye, uit Aardenburg een man uit het vrye beroep., op de eerste plaats als plaatsvervanger. Wanneer de katholieken hurt eendracht ook in Zeeland bewaren en eensgezind op trekken ter stembus, zijn negen ze tels in de Provinciale Staten zeker niet denkbeeldig Door het uitval len van den heer Schets zal de nege-nde plaats aan den heer Lan- noye ten deel vallen waardoor een begrijpeiyke grief üer West-Z. Vlamingen, n,l dat zy slechts één vertegenwoordiger in de katholiekb fractie zouden hebben voor hun zwaar geteisterde streek met zyn vele bijzondere problemen, zal weg genomen zyn Dit zou tegelijker tijd het aantal Zeeuwsch-Vlamto gen ln de fractie op vyf brengen. De mogeiykheid daartoe is aanwe zig, maar dt* voorwaarde er voor is: katholieke eensgezindheid! JjJENIEDER, van wien door het Militair 'Gezag een motorvoer tuig is gevorderd of gehuurd en die hiervoor nog geen vergoeding heeft ontvangen, kan dit schriftelijk op geven aan het afwikkelingsbureau M G (aid, motor voertuigen)dr. Kjjyperstraat 10. 's-Gravenhage. ^jHURCHILL zal voor anbepaal- den tijd lei-der der oppositie blijven eloch slechts bü belangrij ke gelegenheden het woord voeren. J APRIL verloopt de termijn^ dat er nog geldige luistervergunnin gen kunnen aangevraagd worden. Daarna loopt men de kans een proces-verbaal te krijgen als men zonder vergunning 'n radio-toestel heeft TN AMSTERDAM heeft zich een sociaal-democratisch centrum gevormd, dat socialisten van ver schillende politieke herkomst om vat, die ln- de Party van den Ar beid werkzaam willen zijn. AANVRAGEN VAN OORLOGS SLACHTOFFERS. TN VERBAND met de opheffing der plaatselijke commissies van de Stichting Centrale Voorziening moeten oorlogsslachtoffers, hun aanvragen om meubelen-, servies goed en metalen keukengerei nu by den distributie-dienst hunner woongemeente indienen. PETROLEUM KOOK- DOELEINDEN. AP DE petroleumkaart voor kook doeleinden of verlichting, kan gedurende April vier liter petro leum gekocht worden op de bonnen 29 t/m 32 der kaart. UA MO. de bonnen 29 en 31 der 'kaart UB 510, de tonnen 68 der kaart UC 510, en de bonnen 123 der kaart UD 510.

de Stem | 1946 | | pagina 1