Frankrijk heelt vijl mi|lioen menschen noodig Russische duikbooten ten zuiden van JAVA? Het gist onder de artsen Distributienieuwtjes De schuur slapers" Merkwaardige jubilea op Zuid-Beveland KkermakErs weigeren „cadeaux" te verwerken SPAAK krijgt ontslag >000000 Berichten daaromtrent nog niet be vestigd. - Indië blijft in Communis tische belangstellingstaan TWEEDE JAARGANG No. 422 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A H. M VAN SCHLJNDEL Hoofdredacteur J. J H A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN. Middelburg; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel 102; Red J. v d BROEK. BIJ bureau Oostburg, Nieuwstr 23Z.-Eiianden: Bureau Goes. Weststngel 75. tel 2236 Red NJ KARHOF V R IJ D A G 22 MAART 1948 Commissie van Toezicht c J. GEM A E. LANGENHORST J. M. MES Mr H B L. VAN HOOTB- Mr Dr A 1. DE RECHTER Voor God Koningin en Vaderland, Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.18 per week (bij met-post* bestelling) 0.26 uosse nummers 6 cent Wilde emigratie is verwerpelijk Georganiseerde emigratie wordt ^voorbereid r\NLANGS heeft Rector Huys mans in een drietal artikelen gesproken over de kolonlsatiemoge- lUkheid voor onze jonge boeren in den Noord-Oost-polder. Daarnaast wordt, naar men weet, ook gestu deerd op plannen voor emigratie naar vreemde landen. Onze Haag sche medewerker heeft het in on derstaande beschouwing over de mogelijkheden, welke Frankrijk wellicht gaat bieden. We onder- streepen echter zijn advies: Handel niet zonder overleg met de orga nisaties TTit een gesprek met een lid van de Pransche Ambassade werd ons weer eens duidelijk, dat Frank- - 'k in een heftige demografische crisis verkeert. Het was ons edert eenige decennia bekend, dat Frank- rijks bevolking in aantal ziender oogen verminderde en dat de oe- volking verouderde. Thans is de oorlog, evenals by ons, als een nachtmerrie over het land gegaan. De ineenstorting van Frankrijk als politieke militaire mogendheid m 1940 heeft het Fransche volk diep geschokt en slechts ten deele is hiervan bekomen. Er heerscht nog steeds een mineurstemming. Het aantal ambtenaren is er ontstel lend. Het platteland loopt leeg en ook daar heerschen soms wan toestanden, die voor Parys niet onderdoen. De regeering tracht nu met forsche hand de bevolkings crisis te keeren. Generaal de Gaulle heeft onmid dellijk na zyn joyeuse entrée, uit gebreide maatregelen genomen om grondspeculaties te voorkomen, want een defde deel van 't Fran sche platteland ligt verlaten. Een half xnillioen Franschen heeft zich niettemin by allerlei officieels, maar vooral particuliere Instanties deze krachten gediend is, dat daar- Australlë en Zuid-Amerika te emi- greeren en dit in een land, waar men arbeidskrachten op elk gebied te kort komt. De Fransche regeering voelt niets voor deze emigratie, uit eigen land en overweegt geheel daaraan tegengestelde plannen. Vijf millioen menschen heeft het noodig om zyn land weer eeniger- mate op peil te brengen, vyf mil lioen boeren, ambachtslieden, kleine zakenlieden en arbeiders (Te veel intellect schynt er te zyn!) /"kok in ons land tracht men ar- beidskrachten te werven, met dat doel reizen tientallen agenten die op provisie werken, door ons land. Het spreekt vanzelf, dat door deze wilde emigratie het belang van de landverhuizers niet wordt gediend. Wij kunnen ons ook moei lijk voorstellen, dat Frankryk met dezk krachten gediend is, dat daar. door een gezonde bevolkingsinfil- tratie kan plaats vinden. De nood is echter zoo nijpend, dat men la ter wel weer zal zien. informatie-opdracht voor de Schrijver. gPAAK heeft na het duikelen va,n «in kabinet in de Ka- X» brin-s-regent zyn ont- ,„5 aaiM»eboden. Dit ontslag is Prins-regent heeft TVP Spju-Jjver, voorzitter der «e^pdr^hT mCt De Schryyer heeft reeds een be gin gemaakt met de uitvoering van zyn opdracht. Hy heeftDonder dagmiddag een onderhoud^ehad met de voorzitters van Kamer en Senaat. Vandaag zal de Schrijver den eersten minister ontmoeten en levens een aantal vooraanstaande personen uit alle partyen Uiteraard vindt de socialistische partij den val van Spaak niet pret bui-!J ,nu per co"Ununique mbliek gemaakt, dat de val ver oorzaakt is door een staking van stemmen, dit wegens het vertrek kort vóór de stemming van 2 soc. volksvertegenwoordigers. De party biedt aan een regeering te vormen mits de liberale party haar standpunt herziet en de commu nistische party er blyft mee in- "temmen. vyy meenen dat inderdaad 'n aan. tal onzer zonen met vrucht naar Frankryk zullen kunnen emi- greeren. Met verschillende organi saties hier te lande is reeds con tact gezocht, met name met onze Boerenbonden, ook de katholieke. Het is nu de bedoeling groepen jonge boeren van ongeveer 60 per sonen bijeen te brengen en deze collectief naar Frankrijk over te brengen. In speciale nederzettingen worden zij daar onder Nederland- sche controle gedurende eenige maanden vertrouwd gemaakt met bodem, taal en volk. Het verdient aanbeveling dat deze jonge men schen relaties met het moederland blyven onderhouden in verband met een te sluiten huwelijk. De Fransche regeering zal voor deze jonge boeren boerderyen be schikbaar stellen tegen voordeelige voorwaarden. Ze zijn dicht by elkander gelegen, zoodat de groe pen onderling een zeker contact kunnen bewaren en zy niet onmid- dellyk in de inheemsche bevolking behoeven op te gaan. Deze plannen verkeeren reeds in een vergevorderd stadium. Men hoede zich voor avonturiers en speculanten en men houde zich zooveel mogelijk aan de richtlijnen door de organisaties te geven BON VOOR SCHOEN REPARATIES. DON 07 der lederkaairt is aan- gewezen voor het doen repa- reeren van schoenen met leder en of rubberznlenmateriaal. BONNEN VOOR PETROLEUM yOOR HET TIJDVAK van 25 Maart t/m 20 April wordt op de bonnen 140 en 639 der bon kaarten K 604, 2 liter petroleum beschikbaar gesteld. In verband met de bevoorrading van den handel is het mogelijk dat de petroleum niet overal terzelf der tyd verkrygbaar zal zyn. Voorinlevering der bonnen is even wel niet- toegestaan. TOILETZEEP VOOR BABIES. DINNENKORT zal 90 gram toi letzeep beschikbaar worden gesteld voor kinderen geboren na 31 December 1944. Men moet hier toe bon E 32 der bonkaart KE 604 uiterlyk op 30 Maart a.s. by een winkelier, die gewoon was toilet zeep te verkoopen inleveren, tegen ontvangstbewijs. Nader zal bekend worden gemaakt wanneer men tegen afgifte van het ontvangst- bewys de zeep zal kunnen betrek ken. Tn ons land zyn sedert eeni- gen tyd valsche biljetten van f 10.in omloop. Hoofd- zakelyk in Amsterdam heeft men al enkele dier biljetten uit de circulatie kunnen nemen 'TN VROEGER JAREN werd het platteland van Zuid-Beveland buitengewoon druk bezocht door arme menschen kleine negosianten en rondtrekkende scha-relaars. De opbrengst van dit bedryf was ge- woonlyk niet zoo, dat er geld voor het bekostigen van logies over schoot en bovendien zouden zy, ook met ruimer middelen moeilijk onderdak hebben kunnen bekomen in de kleine dorpen. Zoo ontstond het instituut der z.g. „schuurslapers"' Enkele boeren, meestal katho lieke blefcm bereid deze menschen in hun schuur gratis onderdak te geven. De luitjes sliepen heerlyk in het hooi en de traditie wil, dat de boerin ter liefde Gods, haar gas ten onthaalde op een kom warme koffie en een snee brood. De logé's waren over het algemeen hokvast iedere schuurslaper hield zich by voorkeur aan de eigen boerdery", en zoo gebeurde het vaak, dat er zilveren en gouden jubilea werden gevierd. De laatste jaren vermindert het aantal schuurslapers snel. De eco nomische toestanden zijn beter geworden en de verkeersverbete- ringen bewerkten dat de meeste negosianten des avonds weer thuis kunnen zyn. Ouwe getrouwen OLECHTS enkele „ouwe gefcrou- wen" bleven over. De landbouwer, Adriaan Rijk, van de hofstede 't Schild vertelde ons d:ze week van twee veteranen een en ander en deelde o.a. mede, dat twee van zyn schuurslapers onlangs hun diamanten en gouden jubtie op 't Schild konden vieren. De diamanten jubilaris, Piet Vroe6op uit Middelburg kwam 3 Maart 1886 als jongen van negen jaar voor het eerst zyn moede leden uitstrekken in het zachte hooi van 't Schild, welke hofstede toen bewoond werd door Albrecht Ryk. Zestig lange jaren kwam Vroegop op gezette tijden de gast- vryheid der fam. Rija met tien tallen anderen Inroepen, zonder dait hem dit ooit w-erd geweigerd. Onlangs werd de bejaarde man opgenomen door het Oude Man nenhuis van Middelburg, cat ty- delyk te Breda gedomicileerd is. Éen dankbare gast. jpROMPT heeft de oude baas zyn weldoeners van zijn nieuwe woonplaats in kennis gesteld en hen hartelyk bedankt voor de ge noten gunsten. De gouden jubilaris was Camiel de Munter, evcucuii- uit Middel burg. Ook hy kwam als kleine jongen, vlak na zyn eerste H. Communie met zyn vader die scharenslijper was. op 't Schild overnachten en hield dit tot nu toe vol. Van de ouda garde zoo vertelde ons de heer Rijk, bleef ook nog Piet Lebbink uit het land van Hulst over. Heel vroeger was hij landbouwersknecht by de familie Kole te Kuitaart. Na het familie drama in dat gezin, dat aan drie leden het leven kostte, sloot Piet van schrik zich aan by het groote gezin der schuurslapers en beland de eveneens by Albrecht Rijk. Wanneer men aan Ryk Sr. vroeg waarom hij' zich al dien overlast op den hals haalde was zyn ste reotype antwoord: „Ik zie geen kans om rechtstreeks in den Hemel te komen" en dan volgde steevast: »Wat gy aan de minsten der mijnen hebt gedaan, dat hebt ge aan Mij gedaan". Na zooii voorbeeld kon de zoon niet anders doen dan die traditie van christelijke naastenliefe voorte zetten. Dat de schuurslapers dit alles ij'aardeeren blijkt uit het feit dat over al die jaren, van die honder den gasten, nooit iemand de fam, Ryk in ongelegenheid bracht. 000000 O PVALLEND en merkwaardig is toch de „belangstelling", die communistische lieden voor ons Indië blijven koesteren. Zoo sleept het communistische En- gelsche blad „Daily Worker" op een geforceerde manier Indië er by als het plan om de Perzische kwestie voor den Veiligheidsraad te behan delen, folmineert. In Indië neemt het bloedvergie ten dagelijks toe, zegt het blad. En voor de communistische profeten is de oorzaak heel duidelijk: terwijl de onderhandelingen voortgang vinden, bezetten Britsche en Ne- derlandsche strydkrachten belang rijke strategische punten. De Indo nesiërs gelooven, dat dit geschiedt omdat de Nederlanders met hun onderhandelingen niet te goeder trouw zyn, maar hun leger aan het opbouwen zijn om de Indonesische Vryheidsbeweging te onderdrukken Vandaar het sterk toenemen van het wapengeweld De „Daily Worker" acht dit een punt, dat- op de komende zitting v. den Veiligheidsraad met de meest mogelijke aandacht beschouwd dient te worden! Voelt men waar de schoen wringt? De „heeren" worden wel uitstekend door Moskou geïnstrueerd. Zij zullen er ook wel van op de hoogte zyn, wat er waar is, van het gerucht, dat er onder de Zuidkust van Java een aantal Russische onderzeebooten ligt en wat het doel van die brutale Rus. sische „belangstelling" is. Officieel is dit bericht nog niet bevestigd, maar volgens ANF-Ane- ta is het afkomstig uit een bron, die bekend staat als zeer betrouw baar. Het hoofdkwartier van net Kon. Ned. Ind. leger te Batavia had wel een oppervlakkige inlich ting over de waarschijnlyke aan wezigheid van Russische duikboo ten ontvangen, doch was nog niet in staat het bericht te bevestigen, tegen te spreken of aan te vullen. F.euter weet te vertellen, dat de ge heimzinnige duikbooten misschien vroegere Dultsche duikbooten zijn, die denkelijk in eenige havens aan de Zuidkust waren achtergebleven en die met Japansche of Indone sische bemanning zee hebben ge kozen. rpe oordeelen naar de verklarin- gen van den eersten politieken raadsman van Sjahrir jegens een correspondent van het Fransche persbureau schijnt er wel wat licht te komen aan den Indischen poli tieken hemel. De bewuste adviseur vertelde namelyk: Indonesië voelt zich thans vol komen in slaat met de Neder landers doeltreffend samen te werken. Indien beide partyen lot een samenwerking kunnen ko men, zou dit verre de voorkeur verdienen boven het mengen van een derde hierin". De Zeeuwen stellen administratieve staking voor TN EEN GARAGE te Terneuzen menwerking met staatsinstellingen cfoot A/vto A llotivi to lroorv TT i VI o 1 olooKto .3 M .1 .1.1 staat een Austin te koop. Het feit op zich mag dan al niet al te ongewoon meer zyn, het commen taar dat „Arts en Auto" het offi- cieele orgaan van de ver. Artsen automobilisten er aan verbindt, is 't dat wel. Wy lezen daarin, nl., dat het een der auto's is, die de „Americain relief for Holland" aan de artsen in de geteisterde gebie den ten geschenke gaf. Rara hoe zit dat en dezelfde vraag stelt het blad, daarby uitdrukking gevend aan zyn belangstelling naar den uitslag van „het" onderzoek. Wy weten niet hoe het elders in het land gesteld is, maar wel we ten wy, dat het in Zeeland onder de artsen gist. Men is er thans zoover, dat men er voorgesteld heeft een „admini stratieve staking" te beginnen in den vorm eener weigering tot sa- met slechts deze uitzondering, dat wel samengewerkt zal worden t.a. v. het voorschrijven van zieken- voedsel. Het voorstel luidde deze staking op 15 Maart te doen ingaan, wy meenen echter te weten, dat zij nog niet ingegaan is. Zooals begrijpelyk, is de meening in artsenkringen over het toe te passen middel nog al uiteenloopend Er zyn er die meenen, dat hoe be langrijk een behoorlijke auto voor den arts ook is, dit niet het uit gangspunt mag zijn voor een actie als voorgesteld. Er staan heel wat belangryker problemen op afdoe ning te wachten. Het is echter wel zeker, dat de stemming zeer geladen is en er niet veel voor no"dig is om botsingen te veroorzaken. Wij meenen, dat dit zeer duide- lyke taal is, die zelfs de commu nistische agitatoren in ruime ma te zal moeten bevredigen! /bisteren is een aanvang ge- maakt met het ver-transport- teeren van de eerste Britsch-Indl- sche troepen uit Indië, zoo weet de „Daily Express" te melden. Volgens hetzelfde blad zouden nog 2000 Ne- derlandsche troepen op Java zyn aangekomen. rpeelcenend is intusschen, dat de Minahassers en Ambonneesche gemeenschap telegrammen aan H. M. de Koningin zonden, waarin xy trouw en liefde jegens het Vorsten huis betuigden. De communistenleider Tan Ma- laka, de organisator van het in vloedrijke „volksfront", is door de T.R.I. (de extremistische benden) gearresteerd, aldus berichten uit 't- binnenland. TN DEN BOSCH hield de katho- lieke tond van klcermakerspa- troons „St. Martinus" zyn eerste congres. Ook Breda was met een groep vertegenwooöigd. Zooals de slavers de Kidney weigeren zoo zullen de kleerma kerspatroons weigeren de lappen stof te verwerken die In zoo ruime mate door de textielfabrieken en allerlei Instanties aan het perso neel worden cadeau gecsaan. Dooi de fabrieken worden deze dwaze en overdreven schenkingen gedaan om hun personeel toch maar te kunnen behouden. Men betwyfelt het of deze methode wel de juiste is, afgezien ervan of het recht vaardig is in dezen tijd bepaalde bevolkingsgroepen zoo te bevoor- deelen, dat deze overmatig met goederen worden volgestopt. De zwarte handel in textielproducten vindt daar zijn oorsprong. Zooals blykt uit de resultaten kunnen de fabrieken zelve niet enthousiast zyn over deze methode maar de een kan het voor ce an der niet meer laten en zy over- bieden elkander. Zelfs wordt er hier en diaar openlijk mee gead verteerd. Ingrypen van de overheid is hier absoluut gewenscht. Het pu bliek dient dit te signaleeren woonden in kerken Om ze te bescheimen fegen de satellieten van Moskou T^*0N katholiek priester bracht zes maanden incognito in de Oekraine door en hij vertelde te Rome interessante bizonderheden over „de Dreük" van de Kerk al daar met Rome. In verschillende parochies was hij er getuige van, hoe de Oostersch-katholieke boe ren weigerden hun kerken af te staan aan de door de Sovjet-re- geering gezonden orthodoxe of af vallige priesters. Ofschoon de orthodoxe pries ters en de apostaten beschermd werden door militaire troepen, be trokken de katholieke boeren de bedreigde kerken en bleven er weken lang in wonen; zU hadden levensmiddelen en beddegoed mee gebracht. Daar de Oekrainsche anti-com munistische partisanen, die goed georganiseerd zijn en over de mo dernste wapens beschikken, er bij periodieke razzia's in slagen of ficieren van het Russische bezet tingsleger te „kidnappen", trokken de popen tenslotte af en konden de boeren hun kerken behouden. Er valt niet aan te twijfelen, zoo vertelde deze zegsman aan het persbureau C.I.P., dat de 3.500.000 Oekrainsche katholieken met hun 2.275 priesters in oppositie staan tegen de kleine groep van een 40-tal afvallige priesters, die de uitnoodiging aanvaardden van den Patriarch van Moskou om zich bij de orthodoxe Kerk aan te sluiten.

de Stem | 1946 | | pagina 1