Groslij ststemming De „moordenaar" van Hitier Betaling van Herstelwerkzaamheden Kath. Volkspartij DE GEDETAILLEERDE UITSLAGEN Wai een Wonderlijke Wereld IN 'T KORT een bevoorrechte gevangene IVa/ zijn zonnevlekken Kraters, waaruit heete gassen opstijgen Devolder 2, E. Lockefeer 5; plaats- verv.: Mes 5, A. Lockefeer 61, Bo- gaarts 3, Cornells 2, Devolder 3, E. Lockefeer 14. OOSTBURG. mr. Mes 162, A. Lockefeer 1, Bogaerts 39. Bukkens 0, Cornells 0, de Volder 0 en E. Locke feer 5. OVEZANDE: leden: Mes 375, A. Lockefeer 1, Bogaarts 4, Bukkens 1, Cornells 1, Devolder 1, E. Lockefeer 3; plaats ver v.: A. Lockefeer 345, Bo gaarts 5. Bukkens 5, Devolder 19, E. Lockefeer 8, Mes 4. - SLUISKIL: leden: Mes 72. A. Lockefeer 4, Bogaarts 1, Devolder l, E. Lockefeer 0; plaatsverv.- Mes 0, A. Lockefeer 65, Bogaarts 1, Devolder 1, E. Lockefeer 11. STOPPELDIJK: leden: Mes 151, A. Lockefeer 7, Bogaarts 1, Bukkens 0, Cornells 0, Devolder 7, E. Lockefeer 22; plaatsverv.: M^s 15, A. Lockefeer 124, Bogaarts 2, Bukkens 2, Cornells 4, Devolder 29, E. Lockefeer 12. SCHOONDIJKE. Mr. Mes 103. Bogaerts 2, Bukkens 8, Cornells 6. WESTDORPE: leden: Mes 66, A. Lockefeer 1, Bogaarts 0, Bukkens 0, Devolder 5, E. Lockefeer 3; plaats verv.: Mes 2, A. Lockefeer 65, Bo gaarts 0, Bukkens 2, Devolder 2, E. Lockefeer 4. ÏJZENDIJKE. Mr. Mes 110, A. Lockefeer 2, Bogaerts 1, Bukkens 25, Cornells 31, De Volder O en E. Loc kefeer 8. p ZIERIKZEE: leden: Mes 166, E. Lockefeer 2; plaatsverv.: A. Locke feer 166. Mes 2. ZUIDDORPE. Mr. Mes 104, A. Loc kefeer 3, Bogaerts 1, Bukkens 0, Cor-J nelis 1, de Volder 0 en E. Lockefeer 51 O IERONDER laten Wij thans voor de belangstellenden nog de plaatselijke resultaten "olgen van de groslijststemming voor can- didaatstelling Tweede Kamer der Kath. Volksparty. AARDENBURG. Mr. Mes 203, A. Lockefeer 2, Bogaerts 6, Bukkens 1, Cornells 2, de Volder 0 en E. Locke feer 7. AXEL: leden: Mes 125, A. Locke feer 8. Bogaarts l, Bukker.s 0, Devol der 7, E. Lockefeer 6; plaatsverv.: Mes 15, A. Lockefeer 105, Bogaarts 5, Bukkens 2, Devolder 18, E. Locke feer 2. BIERVLIET: leden: Mes 31, A. Lockefeer 0, Bogaarts 0, Bukkens 2, Cornells 1. Devolder 0, E. Lockefeer 0: plaatsverv.: Mes 1, A. Lockefeer 21, Bogaarts 3, Bukkens 6, Cornells 0, De volder 1, E. Lockefeer 2. BOSCHKAPELLE: leden: Mes 255, A. Lockefeer 9, Bogaarts 5. Bukkens l. Cornells l, Devolder 9, E. Locke feer 13; plaatsverv.: Mes 19, A. Locke feer 224, Bogaarts 2, Bukkens 0, Cor nells 4, Devoid-r #1, E. Lockefeer 3. CLINGE: leden: Mes 106, A. Locke feer 12, Bogaarts 3, Cornells 1, De volder 6. E. Lockefeer 16; plaatsverv.; Mes 7, A. Lockefeer 109, Bogaarts 3, Cornells 4. Devolder 12, E. Locke feer 9. EEDE. Mr. Mes 79, A. Lockefeer 0. Bogaerts 3. GRAAUW: leden: Mes 52, A. Locke feer 2, Bogaarts 0, Devolder 0, E. Lockefeer fi; plaatsverv.: Mes 7, A. Lockefeer 31, Bogaarts 2, Devolder 6, E Lockefeer 14. GROEDE: leden: Mes 160, A. Locke feer o Bogaarts 5, Bukkens 3, Corne lls 6, Devolder 0. E. Lockefeer 16: plaatsverv.: Mes lü, A. Lockefeer 144, Bogaarts 8, Bukkens 3, Cornells 20. Devolder 3. F.. Lockefeer 2. HANS WEERT; leden: Mes 68, A. Lockefeer 2. E. Lockefeer 1; plaats verv.: A. Lockefeer 62, Cornells 7, E. Lockefeer 2. 's-HEERENHOKK: leden: Mes 227, E. Lockefeer 1; plaatsverv.: A. Locke- feei 223 Devolder 2, E. Lockefeer 3. HEINKENSZAND: leden: Mes 105, E. Lockefeer 1; plaatsverv.: A. Locke feer 101, Cornells 2, E. Lockefeer 1, Devo'der 1, Mes 1. HEIKANT: leden: Mes 77. A. Locke feer 3, Cornells 1, Devolder 3, E. Lockefeer 5- plaatsverv.: Mes 3, A. Lockefeer 64, Bogaarts 3, Cornells 2, Devolder 10. E. Lockefeer 7. HOOFDPLAAT. Mr. Mes 97. A. Lockefeer 3, Bogaerts 3, Bukkens 1, Cornells 11, De Volder O, E. Locke feer 1. KLOOSTERZANDE: leden: Mes 191, A. Lockefeer 14, Bogaarts 1, Bukkens 1. Cornells 0, Devolder 8, E Locke feer 14; plaatsverv.: Mes 13. A. Locke feer 164. Bogaarts 3, Bukkens 2, Cor- ne'is 8. Devo'der 21. E. Lockefeer 18. KOEWACHT: leden: Mes 48, A. Lockefeer 3. Bograrts 1, Bukkens 0. Cornells 1, Devolder 66, E. Lockefeer 7: p'aatsverv.: Mes 43, A. Lockefeer 23, Bogaarts 6. Bukkens 2. Cornells 5, Devo'dsr 43, E. Lockefeer 4. KWADENDAMME: leden: Mes 129, A. Lockefeer 2, E. Lockefe°r 1; plaats verv.: A. Lockefeer 120, Bogaarts 6, Bukkens 1, E. Lockefeer 3, Mes 2. LAMSWAARDE. Dr. Mes 158, A. Lockefeer 13, Bogaerts 2, Cornells 1. de Volder 9 en E. Lockefeer 16. LEWEDORP: leden: Mes 2S7, E. Lockefeer 3; plaatsverv.: A. Lockefeer 287, Bukkens 1, Devolder 2, E. Locke feer 6, Mes 4. NW. NAMEN: leden: Mes 75, A. Lockefeer 5. Bogaarts 1, Cornells 1, >OOOO<XXX><X><X><><><X>O0<><><>0<>0<X>0<>000<><>0<X><X><>00<><><><> «Ierland heeft den koninklijken Commissaris der Ned. Bank, prof. mr. G. Bruins, candidaat ge steld voor de functie van directeur zoowel van de internationale bank voor herstel en wederopbouw als van het internationale monetaire fonds. Uei vliegkampschip dat door En- geland aan de Nederlandsche marine In bruikleen zal worden afgestaan, zal „Karei Doorman" gedoopt worden. T)E OXFORDSHIRE is heden te Amsterdam begonnen repatri anten uit Indië te debarkeeren. T\E IN DE E.V.C georganiseerde Rotterdamsche havenarbeiders weigerden Maandag een schip met sinaasappelen uit Spanje te lossen en besloten geen enkel schip uit dit land meer te lossen zoolang de regeering de diplomatieke betrek kingen met dit land niet verbroken heeft. TXE INTERNATIONALE pakket- post wordt met ingang van 1 April hervat. Zuid Ned. veldloopkampioen schappen te Maastricht /"\M aan J,e toonen dat de nationale veldloopkamoioenschappen even goed in Zuid-Nederland georganiseerd kunnen worden, en het niet noodig is deze steeds boven de rivieren re houden, heeft de R K.A.V.M. te Maas tricht het loffelijk initiatief genomen om de Zuid Nederlandsche kampioen schappen rond en over den St. Pie tersberg te houden. Het parcours in Amersfoort, waar tot nu toe jaarlijks de Nederland sche veld'.oopkamoioenschaopen wer den gehouden, is in verhouding tot t Maastrichtsche traject veel minder zwaar. Te hopen valt. dat binnenkort ook eens de Zuidelijke provincies in de gelegenheid worden gesteld de orga nisatie van de nationale en Neder landsche veldloopkampioenschappen tter hand te nemen. De taak van aannemers, opdrachtgevers en ambtenaren (Van onzen bouwkundigen medewerker) Immers, door het overtollige werk dat meer personeel vereischt en een grooteren materiaalomzet ten p»K bestaat aanleiding om over' gevolge heeft, is er geld noodig. (fit nndprwpm Pon en nnilpr Ftuarmvi ihaoIah <1a ntwli-a«»V.ioaimri dit onderwerp een en ander te zeggen, omdat den laatsten tijd publicaties verschijnen van aan nemers, die onrust onder de oor logsslachtoffers zaaien. Bekend zijn mü een circulaire van aannemers uit een gemeente in 't Land van Heusden en Altena en een advertentie van aannemers uit West-Brabant. De inhoud van bei de kwam op hetzelfde neer: direct betalen van de reeds verrichtte her stellingen en garantie voor de be taling van het nog te verrichten werk. De advertentie dreigde zelfs met een zwarte lijst voor de nalati- gen. Ik moet direct opmerken, dat niet 11e aannemers uit West-Bra bant debet waren aan deze publi catie en meerderen zelfs zeer ver ontwaardigd waren. Ten eerste om dat de suggestie gewekt werd, dat ook zij hierbij betrokken waren ^n ten tweede, omdat ze totaal afwij zend staan tegenover d: houding van hun (niet in dit opzicht) col lega's. Fraaier was het dan ook geweest, als diegenen, die de ad vertentie plaatsten, hun naam daaronder vermeld hadden, wat de broeders, die bovenbedoelde circu laire uitzonden, nog wel gedaan hebben. Ik kan me indenken, dat de aan- nemers, trachten zooveel moge lijk rekeningen betaald te krijgen. Atoomlawaai in Stillen Oceaan f\P 15 Mei a.s. zal m den Stillen Oceaan de eerste groote proef met atoombommen worden gehouden. De tweede zal volgen om streeks 1 Juli, zoo deel de vice-admiraa! W. Blandy mede Men ver wacht dat de proeven een onschatbare hoe veelheid medische en biologische gegevens zullen opleveren ter be- vord 'ring var de w"- ten°chap Honderden vrrkens en geiten en 3üür witte atten zullen bij de proeven worden gebruikt om de phv- sieke en biologische uit werking van dQ explo sies te onderzoeken De uit J67 personen bestaande bevolking van een in net „operatie gebied" gelegen ;iland is reeds geëvacueerd. De omvang der voorbe reidingen komt overeen met die van een lan dingsoperatie, waaraan 35 000 man deelnemen. Als we het goed be grijpen zal de stilte m den „Stillen Oceaan" dus weldra door een serie aardige knalletjes word°* verstoord Ook een komiek TN den trein, die door A den Amerikaanschen staat Wyoming snelde, zat een matroos. En die matroos bleek een rare kerel, want op een ge ver- moment tooverde hij uit een van zün zak ken een springlevende muis te voorschijn, stak het lieve beestje achter zijn kiezen en slikte het door. Hij scheen nog niet verzadigd, want n paar scheermesjes en 'n electrise1" lampje volg den den weg van net ongelukkige knaagdier. Eén der inmiddels op het punt van flauwval len gekomen mede passagiers van den lus tige. zeeman vond het echter welletjes en waarschuwde den con ducteur. ~>eze vroeg den matroos naar de reden van zijn ml' of meer ongewoon gedrag. De varensgezel keek verb, asd en verklaarde heuscb geen bijzondere redenen gehad te heb ben. Hii had 't alleen maar gedaan om zijn reis eeroo^en wat te amuseeren....! Daarom moeten de opdrachtgevers zooveel mogeltfk de aannemers di rect betalen. Zooals men weet, krijgt men van het Rijk deze betaalde kosten on der bepaalde voorwaarden, die be kend verondersteld worden, weer terug, als het totaal onder f 3000 blyft. De opdrachtgever is inder daad de aansprakelijke persoon, want niet altijd worden alle kosten, die od een nota kunnen voorkomen, door het Rijk betaald. Bij 75 pet. bijdrage moet de rest door den op drachtgever betaald worden. Als verbeteringen of uitbreidingen op eigen verzoek zyn aangebracht, zyn deze kosten voor den opdrachtge ver. Buiten deze gevallen hebben de heer en aannemers echter geenszins een motief om op te treden, zooals zij dat ip genoemde publicaties doen. Immers heeft het Rijk maat regelen genomen om de financie ringsmoeilijkheden van de aanne mers tot een minimum te beper ken. Direct na het herstel.kunnen de nota's aangeboden worden en volgt betaling óf aan aannemer óf aan opdrachtgever. De nraktyk leert, dat deze mogelijkheid niet voldoen de benut wordt, terwijl het ook heel veel voo -komt, dat de vereischte bewijsstukken, nota's, overeenkom sten c.d., niet in orde zün- Als de zaak dan wat lang duurt, krijgt het Rijk de schuld, maar de fout ligt bij hen zelf. Dan is er nog de mogelijkheid voor de aannemers om op de uitgevoerde werken 75 pet. voorschot te ontvangen. Als men met deze mogelijkheden nog niet over voldoende liquide midde len kan beschikken, doet men be ter wat minder hoo*' op den vork te nemen. Reeds in normale tijden moest een aannemer over een be hoorlijk kapitaaltje kunnen be schikken. In de praktijk ben ik nog geen aannemei, die voor '40 ook behoorlijk aannemer was, tegen gekomen die zijn heil moest zoe ken in middelen als in de publica ties bedoeld worden. Als alle aan nemers er zoo over zouden denken, zouden de minder-kapitaalkrach- tige opdrachtgevers de dupe wor den. Immers, wie direct kan beta len, wordt eerst geholpen. Op 'n dergelijke manier worden de zwarthandelaren en collaborateurs nog weer eens bevoordeeld. T^&arom: Opdrachtgevers, ver- strekt uw ondraehten alleen aar aannemers, r^ie «laa^werkelük in elk opzicht den Wederopbouw bevrde^en. Betaalt hen direct, als ge kunt Aannemers: Laat u niet verleiden Schuschmgg vei teil Hij- zou 40.000 K.M. voor zijn mislukten aanslag krijgen Mr. Best «n Mr. Stevens van Venlo onder de gevangenen -yON SOHUSCHNIGG bracht zeven jaar in Duitsche ge vangenschap door. Wat hy in die jaren bsleefdie, verteld;' hij aan de Sunday Express, waaraan wij het volgende ontleenen: April 1945 was gekomen. i>a- schen was juist voortij en de tme. rikaansche legers rukten op in de richtlngv an de streek rond Neu renberg en Wurzfcurg. In de cellen zaten wü in gespannen verwachting: zou die bevrijding op tijd komen? Plotse ling, midden in den nacht, werd een kleine groep gevangenen in een gesloten gcederenwager. ge- iaden en naar het Zuiden ge transporteerd. Wü bevonden ons onder hen. De omstanö'gheden waren klaar, blijkeiijk heel watt Veranderd, want mijn medegevangenen waren Hjaimar Schacht, eens de presi dent van de Reichsbank, Kol. Gen. Halder, een van Duitschlands greo stè soldaten en den Infante- riegeneraal Thomas. Het Duitsche publiek was nimmer op de hoogte gesteld dat deze mannen in arrest gesteld waren. Dr. Schacht, van uit teroepsoogpunt bekeken mis schien de meest vooraanstaande Duitscher, werd op het ministerie nog steeds beschouwd als Reichs- minister zonder portefeuille. Van de twee generaals was alleen be kend, dat zü opgepakt waren. Denze'fden dag kwam een be jaard Duitsch generaal in vol ornaat met schitterend roode voe ring, het „Pour ie Mérl'e" uit den eersten Wereldoorlog om zijn hals, den wagen binnen. N>a hem kwam een slank mar •die een monocle droeg en Duitsch met een Engelsch accent sprak. En als laats'e. half in militaire en half in burger kleeding een zeer jong Russisch officier. Het eer ste wat de drie pas aangekomenen deden was een cigaret rollen uit den schaarschen voorraad van den Engelschmon en deze van mond tot mond laten gaan. Toen stelden zij zich voor als Generaal von Falkenhausen vroeger militair bevelhebber in België en Wassiliev, een luitenant-vlieger en neef van den Russischen Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Mo- lotof. Mr. Best had vüf jaren doorge bracht in Sachsenhausen na in een S.S..-hinderlaag gevallen be zijn in Holland op 9 Nov. 1939. den 9en No- Herinnerde ik mü vember 1939? In die dagen bevond ik mü in de politieke gevangenis in Mün- chen. en zag daar Elsler, die met een tijdbom een aanslag deed op het leven van den Fiihrer in d< Burger bra u bij gelegenheid van de jaarlüksche redevoering, waar bij de putsch te Miinchen werd herdacht. Hitler bleef ongedeerd, maar een half dozijn menschen wertoi zwaar gewond of gedood. Wist ik wat er met den aanvaller was ge beurd? Wel, hoogstwaarschJjnlük werd hij door een volksgerechtshof veroordeeld en gefusilleerd. Neen, geenszins. Hij werd als bevoorrecb- .c gevangene geïnterneerd in het concentratiekamp van Sachsen hausen, waar Mr. Best hem ont- moet'e. Men gaf hem zijn eigen werk. plaats, maar verbood hem eenigen omgang met de andere gevange nen te hebben Verder was hen) 40.000 Mark beloofd, (e betalen na het zegevierende einde van den oorlog. Err was in ieder geval iets zon derlinge bü deze poging in den Burgerbrau. De ineenstorting van Duitsch- land was aanstaande. Onze gro:p, die pl.m. 1,600 menschen uit meer dan 20 verschillende naties telde, had eindelük de Pus'ervallel in Zuid-Tirol bereikt. Wü stonden nog onder S.S.-bewak'ng en wer den nog in het oog gehouden dooi de Gestapo, maar met half open deuren. Wij hadden slechts één enkele gedachte gemeen terug naar ons huis. Vervolgens ontstond er een Volkenbond in het klein, en. in tegenwoordigheid van den S.S.-oommandant werd er een al- gemeene vergadering gehouden in de ruime zaal van een herberg Mr. Best werd tot voorzitter geko zen. De nieuwe toestand en óe eischen die deze stelde werden aanvankelijk eenigsz'ns voorz ch- tig in het Duitsch, ia'er meer ronduit in het Engelsch en Fransch besproken. Intusschen had Mr. Best zün vroegeren collega Mr. Stevens ontmoet. De Britsche off.'c'eren werden gevoegd bü Fransche, en de Duitsche militaire leiders bi) de gezinnen van de Duitsche pa triotten, die opgehangen waren na den aanslag van 20 Juli 1944 Toen kwam Mei en onze wegen scheidden zich. over zonnevlekken gesproken wordt, lijkt het nuttig in het kort uit te leggen wat dat eigenlijk zijn. Eerst wat over de buitenste lagen van .de zon. Onze zon is omgeven door eei. gashulsel, dat honderddui zenden kilometers dik Is. Dit gashul sel wordt in drie lagen verdeeld: 1. fotosfeer, dit is he* fellicht- gevende gedeelte van de zon. De foto sfeer heeft een straal van 695.000 km. 2. De zg. „omkeerende laag", deze heeft een dikte van 500 km. Zij om geeft de fotosfeer en vormt den overgang naar: 3. Oe chro osfeer. Dit is de buiten ste laag van de zon. Haar hoogte is 10.000 km. Verder van de zon af sluit de co rona zich bij de atmosfeer aan. De langste stralen van de corona gaan tot r00.000 km. TTonne'vlek ken kunnenx we het best vergelijken met aardsche kraters. Ze z'4" trechtervormig, waaruit heete tot a-sociale praktijken. Maakt, als het noodig is, gebruik van de mo gelijkheden, die den Dienst Weder opbouw geschapen heeft, om finan- cieele moeilijkheden te voorkomen. Zorgt, dat uw nota's in orde zijn. Ambtenaren van den Weder opbouw. Weest rechtvaardig in de bepaling van de urgentie bij de aanvragen tot goedkeuringen van herstelwerkzaamheden. Over deze aanvragen tot goedkeu ring van hersselwerkzaamheden hoop ik binnenkort nog wat zeggen en vele misverstanden die er blijken te bestaan, uit den weg te ruimen. Ter herinnering: Vragen voor den bouwkundigen medewerker aan de Redactie, In den linkerbovenhoek plaatse men: Wederopbouw. Fust- zegel van 7cent insluiten voor ant woord. gass:n opstijgen, die over den rand van de „vlekken" naar buiten stroo men. Deze gassen komen uit de die pere lagen van de zon. Van d" aarde uit bekeken, ziet 'n zonnevlek er heel anders uit. We zien door de chromosfeer en de om keerende laag" heen en kijken in de fotosfeer. De kern van de zonnevlek schijnt voor ons „donker", maar in werkelijkheid is de helderheid van de kern nog 10 pet. van die der fotosfeer. Om de donkere kern zien we een min der donkere zone, de penumbra (halfschaduw). De kern en de pe numbra samen be/eiken soms een grootte van 100.000 km. De levensduur van een zonnevlek kan weken, zelfs maanden bedragen. Een normale zonnevlek verschijnt aan den Oostrand van de zon. Na 'n week ongeveer passeert zij het midden van de zon en na ongeveer weer een week onttrekt zij zich bij den West rand aan on-» blikken. Op grond van spiraalvormige structuur der pe numbra beschouwt men de zonne vlekken als ontzaglijke wervelingen, die de zonnegassen door elkaar toe ren. Het laatste maximum van de zonne vlekken hebben we gehad in 1937. Het hoortepunt van de zornevlekken keert ongeveer om de elf Jaar terug. Het volgende moeten we dus verwach ten ln 1948 a 1949. W. U. ZWEMMEN Nederlandsch record verbeterd. De Nederlandsche zwemploeg te Londen aardige successen geboek Hannle Termeulen verbeterde her baanrecord van Willy den Ouden m 1933 te Birm'n«ham met 1 min. l s. Alle 13 wedstrijden op één na weraen gewonnen.

de Stem | 1946 | | pagina 2