Duel van twee oude Hermann Goering WAPENMAKKERS als getuige Tegenstelling TUSSCHEN RUSSISCHE EN ANGELSAKSISCHE BLOKKEN spitst zich toe BONNEN voor SERVIESGOED Hark-schandaal GRATIEVERZOEK BLOKZIJL AFGEWEZEN IN 'T KORT KEURING DIENSTPLICHT TWEEDE JAARGANG No. 416 urrOA VE STICBT.N O D5« SHI M» Directeur J A H. M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J H A BRUNA Algem. zeeuwsch-redacteur: w GROFFEN. Middelburg; i zeeuwich Vlaanderen Bureau Hulst Dubbele poort tel 102; Red J. v d BROEK. BUbureau Oostburg. Nieuwstr 2S Z -Ellanden. Bureau Goes. Westsingel 75. tel 2236 Red N.J KARHOr Voor God Koningin en Vaderland, V R IJ D A G 15 MAART 1946 Commissie van Toezicht c J. VAN HOOTK- GEM A E. LANGENHORST Mr Dr A J. J. M. MES Mr H B L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) f 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij met-post bestelling) f 0 26 Laosse nummers 6 cent ..^.ende rede heeft een knetterend antwoord van Stalin uitgelokt en dit antwoord kan, zooals de Manchester Guardian opmerkte, tevens gelden als een commentaar op de recente redevoeringen van Bevln en Byrnes. Stalin meent, dat Churchill door zijn rede de vrede en veiligheid sterk heeft benadeeld. Hij acht den koers, door Winston aangegeven, onvereenigbaar met het bestaande verdrag tusschen Groot-Brittannië en de U.S.SR, De ver klaringen van Churchills vrienden inzake verlenging van het verdrag tot 50 jaar was het Bevin niet, die dit denkbeeld opperde? kan de Russische staatsman onmogelijk ernstig opvatten. „Ik weet niet", aldus Stalin, „of Churchill en zijn vrienden zullen slagen een tweede militaire campagne tegen Oost-Europa op te zetten, doch indien zij daarin slagen, hetgeen vrijwel onmogelijk is, omdat mil- lioenen eenvoudigen op de bres staan voor den vrede, kan men met zekerheid zeggen, dat zij verslagen zullen worden, zooals zij in het verleden, 26 jaar geleden, werden verslagen geen jaar nadat de gemeen- schappel:ike vijanden zijn weg gevallen. duikt de nieuwe oorlogs mogelijkheid weer in de interna tionale discussies on. Het Jovjet- Russische bios en het Angelsaksi sche bloc ontdekken tal van oude en nieuwe wrijfpunten, niet het minst veroorzaakt door het verschil in ideologische gesteldheid. „De mocratie" en ..vrijheid" ijn wel gemeensehappelb'k gebruikte woor den. doch geen gemeenschappe lijke begrippen. Men dient steeds in het oog te houden, dat bij het begin van dsn oorlog tegen Hitler-Duitschland Stalin nog niets voelde voor éen front met Engeland. Integendeel, hij was de groote man van het pact met het nationaal-socialis- tische Rijk, hij verklaarde op 30 September 1939 1 n een hiterview met het persagentschap Tass „Het is Duitschland niet. dat Frankrijk en Engeland heeft aan gevallen, het zijn Frankrijk en Engeland die Duitschland aanvie len, en het zijn zij, die verant woordelijk zijn voor den huldigen oorlog", terwijl hij In December 1939 na het ontvangen var. een gelukwenschtelegrom van Hitier en Von Ribbentrop ter gelegenheid van zijn verjaardag terugseinde „Ik dank U voor uw gelukwen- schen. De vriendschap der volke ren van Duitschland en de Sovjet- Unie, bezegeld door het bloed, heeft alle redenen om duurzaam en sterk te zijn". Als Hitier bet niet in zijn krankzinnige hoofd had gehaald, om dit pact op verrader lijke wijze te breken, zou er geen sprake geweest zijn van den strijd der Sovjet-Unie tegen „Viet .ascis- me" Iedereen zal overigens vol mondig toegeven, dat de volken der Sovjet-Unie, toen ze eenmaal ln den oorlog waren betrokken, hun dapperheid en uithoudingsver mogen op fenomenale wijze hebben getoond. Hetgeen niet wegneemt, dat het motief voor den Duitsch- Russlschen oorlog niet moet ge zocht worden in het verlangen van Moskou, om de vrijheid der Euro- peesche volken te waarborgen, doch louter in zelfverdediging natuurlijk ook een zeer respecta bel motief. rechter wil Stalin de communisten nu wel geëerd zien als „de be trouwbare en moedige partisanen in den strijd voor de vrijheid der volken". De manipulaties van Moskou ten aanzien van de regee ringen der landen, die eenmaal onder Dultsch of fascistisch be wind stonden, verklaart Stalin slechts als pogingen, om in deze landen regeeringen le vestigen, welke loyaal zijn tegenover de Sovjet-Unie. Van expansieneigin gen is heelemaal geen sprake 1 Churchill wordt volgens den Rus- sischen dictator alleen maar ge ïrriteerd door de vriendschap tus schen de Sovjet-Unie en „het huidige democratische Polen", om- t dit land niet langer een speel bal wenscht te zijn in handen van vreemdelingen (lees: Engelsehen) In Polen, Roemenië, Yoego-Slavië en Hongarije staan blokken van 4 tot 6 partijen aan het roer en in dien de oppositie min of meer loyaal ls, is haar recht om aan de regeering deel te nemen ver zekerd. Stalin begrijpt niet. hoe men dit totalitair, tyranie en een politiestaat kan noeben. TAe Russische generalissimus ver- geet bij deze schildering van den stand van zaken toch wel en kele dingen. Allereerst dit, dat in die Dlok- ken van 4 tot 6 partijen de com munisten een overmatigen In vloed bezitten en de anderen meer als bijwagen gebruiken of anders geheel opzij zetten. Men ziet het bijvoorbeeld ln Yoego-Slavië, waar een man als Soebatsjitsj met een machtige partij achter zich niet meer aan bod komt, omdat hij niet volgzaam genoeg was, men ziet het in Polen, waar Micko- lajczyk niet vergund wordt een re gelmatige verkiezingscampagne te Een punt voor jonge menschen QE BONNEN B, C, D en E 33 re- serve van de bonkaart voor voedingsmiddelen voor personen geboren in 1925 of later zijn aan gewezen voor serviesgoed. Elk dier bonnen heeft een waarde van een punt, blijven voorloopig geldig en kunnen in combinatie met in de toekomst aan te wijzen bonnen worden gebruikt. Een volgende bon zal binnenkort worden aangewezen In het algemeen zal het gerui- bien tijd duren alvorens men op de bonnen de gewenschte artikelen kan krijgen. Voorinlevering der bonnen is niet toegestaan. /"•HURCHILL zal heden fees- telijk In New-York ontvan gen worden. Nadat hij het ver slag over het interview met Stalin had bestudeerd, ver klaarde hij, dat hij geen com mentaar zou leveren Een vroe ger bericht had er melding van gemaakt, dat Churchill „de jongste ontwikkelingen" lr. ver band met zijn te Fulton gehou den rede te New-York zou be spreken. AMBTENAREN KLEED» DEN ZICH ELKEN DAG IN 'T NIEUW yAN DE WEEK fietste er op de Torensluis te Amsterdam een juffrouw, die op haar fiets een baal meetorste. Politie-ambtenaren hielden haar aan. De baal bleek mooie kleeren te bevatten, afkom stig uit de magazijnen van de H. A.R.K. De juffrouw vertelde, dat ze die kleeren mocht meenemen met toestemming van haar chefs. Dit werd het uitgangspunt voor de ontdekking van esn Hark-schan daal. Zes leden van het personeel der Hark te Amsterdam werden on middellijk gearresteerd. Bij huls- zoekingen vond men groote hoe veelheden schoenen, mantels, jas sen, kousen, ondergoed enz. Blij kens een bericht ln „Het Parool" had het personeel van de hoofd magazijnen der Hark in Amster dam van waaruit ook de uitdeel- posten in de provincie werden be voorraad toestemming gekregen, af en toe ook van de verdeeling r.e mogen profiteeren; eerst eens per maand, later eens per week, maar op den duur was het wel zoo, dat sommige ambtenaren dagelijks mis bruik maakten van deze gelegen heid. Het kwam voor. dat men ji TAE MINISTER van Justitie maakt bekend, dat door H. M. de Koningin het gra ieverzoek van Max Blokzijl is afgewezen. een oud pak gestoken op het an- toor verscheen om het daar prompt te verwisselen voor een nieuw, zóó uit Amerika, 't Spelletje kon vrijwel al libitum worden herhaald, zonder dat er voldoende controle was De oude spulletjes kwamen dan <n aanmerking voor verdeeling onder diegenen, die het werkelijk noodig hadden Geen wonder, dat het aan tal klachten over de slechte kwa liteit der verstrekte goederen zich steeds meer en meer opstapelden. Die Klachten kwamen dan ech ter tere .ht Dij den chef, die mede in het complot zat en nu aan ook in voorn est is Inmiddels is gebleken, dat deze fraude zich niet beperkt tot Am sterdam alleen; ook elders heer- schen dergelijke misstanden en men verwacht dan ook est het Hark- schandaal zich als een olievlek over den lande za uitbreiden, een vlek. die helaas niet zoo gemakke lijk uitgewischt zal kunnen wor den. voeren, men ziet het in Roemenië, waar de regeering-Groza door de Russen aan Koning Michaël werd opgedrongen. Stalin gewaagt er ook maar niet van, dat in die lan den van persvrijheid geen sprake is, dat de geheime politie er een groote macht bezit, dat de com munisten op alle mogelijke manie ren voorgetrokken worden. In het door de Russen bezette deel vón Duitschland worden de sociaal democraten gedwongen ot fusie met de communisten. Zij. cle zich daartegen verzetten, moeten naar de andere zones vluchten. (VERVOLG NAAR PAG. 2) TIET NOORSCHE ss. Betty Is voor de kust op een mijn geloopen. Twaalf leden der bemanning wer den aan land gebracht. Toen men de 12 andere ging halen, bleken zij verdwenen te zijn Niemand weet waar ze gebleven zijn. Het geval heeft nog al consternatie verwekt TAF, CHINEESCHE regeering heeft 100 000 man aan troepen in Mandsjoerije en wil er nog 7 le gers heen sturen. TN ITALIË hebben gemeenteraads- verkiezingen plaats gehad. In 168 gemeenten sprak de meerder heid zich uit voor de Katholieken, in 121 voor het communistisch-so- cialistiseh blok, ln 17 voor de libe ralen, in 11 voor de d°mocr. arbei derspartij, in 8 voor de reoublikei- nen, in 2 voor de party der acti visten. T IBANON heeft geweigerd zich te vereenigen m°t het Fransche voorstel om de Fransche troepen pas over een jaar uit het land te rug te nemen. TIET AMER. SLAGSCHIP Mis- souri, waarop Japans capitu latie werd onderteekend, zal het stoffelijk overschot van den Turk- schen ambassadeur in de Ver. St. naar Turkije overbrengen. Het zal volledig bewapend zyn. Hij vond alles ..selbstverstaendlich" en zijn medebeklaagden zeiden: .,je was goed" /DOERING is te Neurenberg als getuige in eigen zaak gehoord. Hij deed het op de manier van een professor, die zijn studenten alle wijsheid tracht bU te brengen, die zU nog te kort komen en hU deed het op zoo'n manier, dat zijn mede -beklaagden hem aan het einde van zijn betoog de hand drukten, hem op de schouders klopten en hem zeiden „je was goed!" Minstens 38 menschen werden gedood en velen gewond in het Burnden- Park-stadion te Bolton. Door het brken van een afrastering schoven on geveer 70.000 toeschouwers op de zich voor hen bevindende men^chenme- nigte, zoodat een geweldig gedrang o«t«tond met bovengenoemd gevolg. Men ziet hier hoe aan enkele slachtoffers de eerste hulp wordt verleend. Hitier wilde groot moedig zijn t.o.v. de kerken III) was goed, die Goering. Hy om. zeilde de meest crltieke pun ten van het geval en verkondigde onverstoorbaar de bekende nazi apologie, daarby trachtend fraaie gordijnen te hangen voor het beeld van Duitschland, dat de aankla gers hadden geschilderd. HU aan vaardde met den Fuehrer alle ver antwoordelijkheid voor den An schluss ven Oostenryk. Hij stelde evenwel alle Duitsche maatregelen op internationaal gebied voor als voortkomend uit het spel van „in ternationale politieke krachten en belangen, zooals het steeds in de wereldgeschiedenis is geweest". Hij ontkende, dat de Duitsche macht hebbers verwikkelingen hebben ge provoceerd. Hy was het ook eens met de binnenlandsche politieke daden der nazis en vond alles „selbstverstaendlich". Boos toonde hij zich over de hem door de aau- klagers aangewreven schending van zyn eerewoord tegen den Tsje- eh'schen gezant, toen hy dezen by den Anschluss verklaarde, dat Duitschland niets tegen Tspecho Slowakije van nlan was. zyn eere woord had slechts gegolden voor 't tijdstip van den Anschluss met Oostenrijk en niet voor eenig later tydstip De Roehmputsch noemde liy noodzakelijk om een machtsgreep van de Roehmkllek te voorkomen. Er zijn ook maar hoogstens 76 slachtoffers zijn geweest. TTimmler en Borrmann waren vol gens Goering de grootste vyan- den der K°rken. Hitier zelf wilde aanvankelijk 'n ..grootmoedig stand mint" innemen tegenover de Ker ken, maar hij wilde de sterke pó sitie van de Kath. Kerk beknotten. Dat geestelijken in de concentratie, kampen kwamen, was een gevolg van het Mt, dat zij van de kansel af politiek bedreven. Goering zelf had hen niet w'llen vastzetten om wat zy in de kerk zeiden. Voor zoo ver geestelijken in de bezette lan den werden vastgezet, gebeurde dat volgens Goering wegens hun na tionalisme, „dat hy overigens vol le"» begreep". Een wonderlijk licht wierp hy op de politieke constructie van het rijk, door te verklaren, dat een aantal ministers van de invallen in Tsjec"n-S'"w=kHe en Oostenrijk even weinig afwisten als iedere ge wone Duitscher. zy moesten -iet nieuws van de radio vernemen. Hit- Ier heeft volgens Goering den dood van Dollfuss betreurd, omdat hij er politieke verwikkelingen met Italië van vreesde. Aan mijn op treden ls het te danken dat Zwe den buiten den oorlog bleef. Zoo zal hij tenslotte nog wel eenige dagen voortgaan. Dan staat hem echter een kruisvuur te wach ten van vragen van de aanklagers. Strijdig met normale zedig" heidsbegrippen. TIET TWEEDE KAMERLID, de heer Sweens heeft aan den mi nister van Oorlog de volgende vraag gesteld: 1. Is het juist, dat by de keuring van dienstplichtigen te Geertrui- denberg de opgeroepenen zich ge zamenlijk geheel moesten ontklee- den om dan een voor een te wor den gekeurd onder het oog van alle aanwezigen? 2. Indien vraag 1 bevestigend be antwoord wordt, is de minister dan niet van oordeel, dat deze methode by het keuren zich niet verdraagt met normale opvattingen omtrent, zedigheid, zoodat te recht tegen deze uitdagende naaktcultuur in woord en geschrift door de Bra- bantsche bevolking is stelling ge nomen? 3. Is de minister bereid onver- wyld maatregelen te nemen, ten einde herhaling van feiten te voor komen en de bevorderaar van der- geiyke keuringsmethode uit de keuringscommissie te verwyderen? Aan deze vragen kunnen wij on- zerzyds toevoegen, dat dezelfde klacht ook in Zeeland is geuit. lieden Zon onder 18.43 nar, Maan onder 6.36 uur. Zaterdag Zon op 6.54 unr, Maan op 17.09 uur. Weersverwachting tot Vrijdagavond. Voor "t Noor den van het land: meest ge heel bewolkte lucht met hier en daar eenige lichte sneeuw. Temperatuur op het midden van den dag 1 tot 3 graden. Aanvankelijk nog krachtige, later matige wind tusschen O. en Noor-loost. Voor het mid-'»o en het Zuiden van het land: zw.u'r bewolkt met slech's hier en daar tijdelijk b-ekende be- wo'kinv. Geen neerslag van be- teekenis. We'nig verandering van tem"e-atuue. Neg matige wind tusschen Oost en Noord oost.

de Stem | 1946 | | pagina 1