De Slichting Herstel Zeeland 1945 I Een moderne Robin Hood Wat een Wonc!erliike Wereld De Mode zoekt nieuwe vormen Een overkoepelend orgaan De doelstelling Het bestuur IN T KORT STALIN antwoordde CHURCHILL GELD DIJ NOTARIEELE AKTE zoo meldt de voorlichtingsdienst der provincie, is verleden de akte van oprichting der Stichting Her- Stel Zeeland '45, die begin Januari van dit Jaar door Ged. Staten in het leven is geroepen. Omtrent de voorgeschiedenis van de nieuwe stichting kan het vol gende worden vermeld: Reeds geruimen tüd werd be hoefte gevoeld aan een orgaan in Zeeland, dat zou kunnen overkoe pelen alle ht ons gewest opge richte vereenigingen, welke zich bewegen op het gebied van herstel, wederopbouw en zorg voor de be langen der gedupeerden. B:' de overweging van de wijze, waarop een zoodanig orgaan tot stand zou kunnen komen, bereikte Gedeputeerde Staten de mededee- ling van de Regeering, dat in ver band met de opheffing van het Commissariaat Noodvoorziening voor de Geteisterde Gebieden, van provinciewege een apparaat ware te scheppen, dat de werkzaamhe den van het C.N.V., welk nog niet geheel waren beëindigd, zou kun nen overnemen. Het Provinciaal Bestuur oordeelde het wenscheljjk, het hiervoren bedoelde overkoepe lende orgaan en het door de Regee ring beoogde apparaat tot één lichaam te vereenigen. Teneinde daartoe te geraken, besloten Gede puteerde Staten tot de oprichting van de Stichting Herstel Zee land 1945. T^AAST haar eoördineerende taak en de voortzetting der werk zaamheden van het Commissariaat Noodvoorziening beoogt de Stich ting de bevordering van de wel vaart der provincie in den ruim- sten zin des woords. Al zal in den eersten tijd op den eigenlijken wederopbouw en de behartiging van de belangen der oorlogsge troffenen de meeste nadruk val len overigens een Provinciaal belang van de eerste orde toch zal daarbij de economische weder opbouw niet uit het oog worden verloren. Krachtens de statuten zullen voor onderscheidene takken van nijverheid en industrie com missies van bijstand in het leven worden geroepen om in overleg en in samenwerking met de bestaande corporaties gemeenschappelijk de daarbij betrokken belangen bij de centrale autoriteiten te bevorde- renn en voor te staan. Een taak, waarbij de Stichting haar krach ten zoowel coördineerend als acti- veerend zal behooren te ont plooien. Voorts rekent de Stichting het tot haar taak naast de ma- terieele belangen der bevolking ook op ruime schaal aandacht te schenken aan de cultureele en so ciale belangen der ingezetenen. In iedere provincie liggen de nooden en behoeften anders. De practijk leert, dat de van Rijkswe ge vastgestelde algemeen geldende richtlijnen en voorschriften veelal niet aan de belangen van de pro vincies individueel zijn aangepast. Het bedrijfsleven ondervindt daar van maar- al te zeer de nadeelen. Daarop de aandacht te vestigen en herziening te verkrijgen, behoort bij wijze van voorbeeld, mede tot de werkzaamheden der Stichting. Als lichaam, staande tusschen de Overheid en het maatschappelijke leven in al zijn vertakkingen, is zij daarvoor het meest geëigende orgaan. Juist het feit dat de Stich ting mede is samengesteld uit vertegwoordigers van het bedrijfs leven, maakt het haar gemakkelijk de in de provincie levende verlan gens en nooden te leeren kennen en deze ter tafel te brengen, waar zij behooren. Dat de Stichting daarbij te werk zal gaan in een nauw contact met de bestaande corporaties, ligt voor de hand. Slechts een eendrachtige en krachtige samenwerking zal in staat zijn de diepe sporen, welke de oorlog in bijkans alle deelen van ons gewest heeft achtergela ten. uit te wissen en aan onze provincie haar vroegere welvaart te hergeven. Om daaraan, naast de Over heidsorganen, mede te werken, is ongetwijfeld de welbegrepen taak der particuliere organisaties, die thans haar streven en verlangens via hetzelfde orgaan ter kennis van de landsregeering kunnen brengen. Opgemerkt zij, dat. de vertegen woordiging' der Stichting Zeeland en die der overige geteisterde pro vinciën Gelderland, Limburg en Noord-Brabant contact zal hebben met den Raad voor Her stel en Wederopbouw. Dit laatste was ook de wensch der Regeering om één apparaat in de provincie te verkrijgen, dat als Spreekbuis optreedt van alle corporaties, wel ke het welzijn der Provincie en haar ingezetenen ter harte gaat. De acties van die vereenigincen te kanaliseeren en, Indien noodig, i te stimuleeren, beschouwt de Stichting mede als haar doel. OMDAT G. S. meenen, dat een hecht verband tusschen prov. bestuur en Stichting gebiedende eisch is, werd de Commissaris der Koningin aangewezen als voor zitter. Naast den Commissaris is het bestuur samengesteld uit ver tegenwoordigers van eerder ge noemde organisatie en afgevaar digden uit kringen van-landbouw, handel en nijverheid. PRINSELIJK PAAR NAAR DENEMARKEN DRINSES JULIANA en Prins Bernhard zullen 5 April te Ko- penhage aankomen. Een officieele ontvangst wordt hun bereid, waar bij de leden van het Deensche Ko ninklijk huis aanwezig zullen zijn. Het Prinselijk paar zal logeeren in het kasteel Amalienborg. 6 April wordt te hunner eere een galadiner gehouden. 7 April zal het Neder- landsch Concertgebouworkest een uitvoering geven. 8 April vertrek ken Prins en Prinses uit Kopen hagen voe- een bezoek aan Stock holm. TAUSSELDORFS puin omvat acht millioen M3 en zal 1 tot 2 jaar vergen om weggevoerd te worden. >r TyE LEIPZIGGER MESSE zal van 8 tot 12 Mei worden gehouden en toegankelijk zijn voor alle Duit- sche firma's en particulieren der 4 bezettingszones. I^EDERLANDERS kunnen niet dienst nemen in het Ameri- kaansche leger. Wel kunnen zij als burger in dienst komen bij het Amerikaansche burgerlijke bestuur m de Amerikaansche zone in Duitschland. INE RUSSEN hebben niet alle Berlijnsche banken bezet, maar slechts wachten geplaatst voor 35 stuks, welke in hun zone zijn gele gen. Aanleiding waren volgens de Russische berichten, dat de Duit- schers tegen de orders in clandes tiene transacties bleven doen. rpE AMSTERDAM verbrandde het 5-jarig zieke dochtertje van de familie Terpstra, omdat het bedje van de kleine te dicht bij de kachel was geschoven. Haar 3-jarig zieke broertje werd ernstig gewond. t NEDERLAND zal einde Maart ook een militaire missie naar Oos tenrijk zenden ter behartiging van de vaderlandsche belangen Jhr. mr v Kamebeek, oud-burgemeester van Zwolle, zal er de leiding van hebben. TN FRANSCH INDO-CHINA wor- den de zuiveringsoperaties door de Fransche troenen voortgezet. -DOOR DE BREI-, tricot-, kou sen. en sokkenindustrie is een nieuwe regeling van loonen vast gesteld op basis eener voorloopige gemeenteklasse-indceling. De rege ling trad op 25 Febr. in werking. EVE SOVJETS beschouwen met betrekking tot Mansjoerije alles waarvan de Jappen zich bediend hebben als oorlogsbuit. HIJ NOEMDE CHURCHILL EEN „OORLOGSOPHITSER" EN EEN „DOLLEMAN" GTALIN heeft gereageerd op de rede, welke Churchill in de Ver. Staten heeft gehouden. In een persgesprek met een cor respondent van de Prawda ver klaarde hij, dat Churchill „de hou ding van een oorlogshitser heeft aangenomen", dat „er geen twijfel over kan bestaan, dat Churchills koers er een is. welke gericht is op een oproep tot oorlog tegen de Sovjet-Unie", dat „slechts een dol leman de stappen der Sovjets om zich te beschermen kan doodver ven als expansieneigingen van on zen staat". Rusland wenscht zich slechts te omringen met landen, welker regee ringen de Sovje-Unie niet vijan dig zijn gezind, vertelde Stalin ver der, daarom worden wel oppositie partijen gedoeld, mits zij zich loy aal gedragen. Dat den communis ten in die landen een invloed wordt gegarandeerd, welke veruit boven hun getalsterkte, ontkende Stalin onder het motief, dat het commu nisme overal sterk is gegroeid. Tenslotte verklaarde hij, dat Churchill niet zal slagen in zijn opzet een militaire campagne te gen Oost-Europa op te zetten, omdat millioenen eenvoudigen op de bres staan voor vrede". uit Duitschland Hoe moet men te dien aanzien handelen? IN COMMENTAAR verschenen en kele aanwijzingen voor gerepa- trieerden, hoe te handelen in enkele der meest voorkomende gevallen, die zich in verband met het door hen uit Duitschland meegebrachte geld kunnen voordoen. Wij laten ze hier onder ter informatie van onze lezers volgen: Wanneer het geld tegen ontvangst bewijs aan de Nederlandsche grens is ingeleverd dient men zich te wenden tot het Gewestelijk Arbeidsbureau en vervolgens tot den inspecteur der be lastingen. Wanneer het geld bij een b""* is ino^'everd handelt men even zoo. Bij verloren gaan van het ont- vangsbewijs dat men bij inlevering aan de Nederlandsche grens ontving moet men aan het Arbeidsbureau 'n nauwkeurige opgave verstrekken van plaats en datum van inlevering en van het ingeleverde bedrag. Wanneer het geld In het geheel nog niet ingeleverd ts, wende men zich tot 't Ministerie van Financiën, ten einde alsnog een machtiging tot in levering te verkrijgen. Voor aan de Fransch Duitsche grens afgegeven papier geld wordt op het o o1? en blik door het Min. van Fin. getracht een regeling te treffen. Wan neer het zoover is volgt onmiddellij ke publicatie. Aan de Zwitsersche grens ingelever de gelden kunnen niet ter beschik king van de regeering worden ge steld, zoodat niet tot. vergoeding kan worden overgegaan. Voor schippers gelden afwijkende regelingen. Het bovenstaande geldt zooals men zal begrijpen alleen voor Duitsche Rijksmarken. T\E STICHTING VAN DEN AR- BEID heeft de staking bij het hoogovenbedrijf te IJmuiden ver oordeeld als een wilde staking, waarvoor de in de stichting ge organiseerde arbeidersbeweging geen verantwoordelijkheid kan aan vaarden. >000000000000000000000000000000000000000000000 Een clandestien lintje /~\p een der revers van het colbertjasje van Gustav Jacquemart, bondsvoorzitter van den Luxemburgschen voetbalbond, prijkt het „Oranje Nassau'Mintje. en op dit lintje is de heer Jacquemart te recht zeer trots. Het heeft een merkwaar dige historie. Op 12 Mei 1940 zou de bondsvoor zitter tot ridder gesla gen worden. De oorlog gooide echter roet in 't eten en het lintje ver huisde naar Londen Op een dag in 1943 werd er plotseli- bij den heer Jacquemart op de deur geklopt. Eer. heer trad binnen. Het bleek een speciale koerier van de Ned. regeering in Lon den te zijn die „even" lintje en oorkonde kwam brengen. Terwijl buiten de Nazi-laarzen stampten werd Gustave Jacquemart tot ridder geslagen. Is het te verwonde ren. dat hij aan zijn on derscheiding meer dan gewone waarde hecht Kiesnalatigeii worden te kijk gesteld. /Ans land keilt zijn op- komstplicht bij ver kiezingen. Voldoet men er niet aan, dan volgt pro ces-verbaal en 'n boete In Italië is men een zevenmijlspas verder gegaan. Wie zich daar van stemming onthoudt wordt met naam en toenaam in de gemeen telijke aanplakkasten te pronk gesteld. Boven dien zal van de nalatig heid aanteekening wor den gehouden op „het bewijs van goed ge drag", dat elk Italiaan bij zich zal moeten dra gen. Men imakt daar dus van zoo'n bewijs van „goed gedrag' te gelijkertijd een zonder- register. Om te water tanden VIfE kunnen soms din gen vernemen, die weemoedige herinnerin gen wekken aan voor- oorlogsche jaren. Zoo lazen we enkele dagen geleden, dat de Engel- schen die met verlof in Denemarken vertoeven, enthousiaste brieven naar huls schrijven over automaten in de straten van Kopenha gen, waar men slechts een muntstuk behoeft in te stoppen en zijn hand behoeft onder te houden, om in het bezit te geraken van een versch kippeneitje. En dan te bedenken, dat wij alleen over ge droogde eieren be- scb4kken, die zelf* in verband met de devie zen, ook alweer tot 't ri»k der droomen gaan behooren. Terug naar elegance en vrouwelijkheid schijnt het parool te zijn naar dc natuurlijke afloopende m lijn, anderen streven met evenveel vuur naar een meer of mindert vulling der schouders. Toch is het wel zeker, dat er een terugkeer valt waar te ne- I?R IS HEEL WAT te doen ge- weest in de met ideeën over laden Parijsche voorjaarsmode shows en gelijk met alles op het oogenblik, komen wij ook hier tot de conclusie, dat de kleeding zich in een overgangstijd bevindt, Omtrent het vraagstuk, welke der modes de overhand zal krijgen, loopen de meeningen nogal uiteen, De een zegt: kortere rokken, de ander: langere rokken; deze pre- fereeren de ronde, lage heuplijn van achteren langer dan van vo ren, anderen houden hun jasjes lang en sterk getailleerd De toe komst van den schouder schijnt nog een probleem te zijn. Willen sommigen met alle geweld terug Bovenstaande japon, met Zo- groote tafzUden ceintuur en strik is een sprekend voorbeeld van het „terug- naar - de - slanke lijn - parool" der Pargsche mode. men naar groote elegance en. uiterste vrouwe, lijkheid. Bijzon der aantrekkelijk ook zijn de stof- ontwerpers. De pittige wandel, kleeren met on. lewone boven stuk. en hals effecten zijn ideaal van de lente. Beslist nieuw en revolu tionair zijn de ideeën van Ba- lenciaga met zijn tengere taille- lijnen en uit springende heup lijnen 'Zie 'ee- kening hier naast). Voor de. zen tijd. nu we alles nog niet hebben, zooals wij het zouden wenschen, Jean Desses ons misschien een Idee aan de hand. Hij ontwierp namelijk en wel bijzonder goed een vierdeelig cos- tuum, dat bij elke officieele en nlel-officieele gelegenheid kan gedTagen worden. Vele ontwerpers lieten zich ta- spireeren door de luchtvaart en vertoonden gestroomlijnde ideeën. De collecties over het algemeen zijn kleurrijker dan ooit en dc populairste tinten varieeren van beige, via de stroo en korenkleuren naar biscuitbruin en het warme groen speelt een groote rol ln de sport- wandel, en galakleedlng Wij zijn dit seizoen inderd.ad ver rast door veel aantrekkelijkheid er, kleur. deeoi f Napel» bevolking zag hem 1 (als de „beschermer van zwakken en armen" 1 Napolitaansch bakker ver wisselde zijn zakenbestaan voor het banaietenieven IN de 19e eeuw was het georganiseerd banditisme een van de voornaam ste kenmerken van Ztiid-Italië. De bergen waren de hoofdkwaï tieren van de bandieten. Periodiek brachten zij een bezoek aan de vlakten en de steden. Zij hielden de regeerings troepen op afstand, stonden op gol den voet met de generaals van (i n Koning, namen een beschermende houding aan tegenover armen en zwakken en traden bijzonder streng op tegen tyrannieke rijken. ry tijden zijn ver' nderd. Berg- holten hebben plaats gemaakt voor duse kamers In luxueuss ho tels, geweren zijn moderne mitrail leurs geworden: de flinke paarden zijn veranderd in snellr auto's en de primitieve rechtspraak van de bergen moest wijken voor de forma liteiten van het gerechtelijk on derzoek. Toch blijken er nog romantische naturen te zijn, die een wild en riskant bandictenleven prefereeren boven *t veiliger, doch ontegenzeg gelijk saaiere bestaan van bakker, boer of kantoorbediende. Tot hen behoorde Giuseppe la Marca, uit Napels, die ziin naam wijd en zijd beroemd en berucht wist te mak-n deur de stoutmoedigheid van zijn optreden en door hei. haast legen darische licht dat hij rond zijn da den deed schijnen. I\e oorlog brak uit en La Marca, de bakker, speelde een bedrij vige rol in zwarte-marktpractijken. Onvermijdelijk kwam de eerste moord. toen hij eens te veel wijn gedronken had, schoot hij, bij een twist, een man neer in een herberg Hij nam de'vlucht naar het ma- quis, waf een tijdje in vrijheid doch werd toevallig geknipt m het dis trict Mlamo, bij Napels, zijn ge liefkoosd „jachtgebied". Dan kwam de wapenstilstand, de invasie en de totale chaos. La Mar ca ontsnapte uit de gevangenis. Er heerschte een abnormale toestand van wetteloosheid en immoraliteit en La Marca bedreef misdaad op misdaad. Zwarte handel werd hem te alle- daagsch en hü begon met diefstal len en stru'krooverijen. Te dien tijde kreeg hij naam en faam. La. Marca zette ziin „edrjjvigheld vort, maar op grootere schaal nog. Hij c'schte hoogere losge'den van de rijken en stichtte „liefdadige wten b«hoeve van de men. Het duurde niet lang of hij ging door voor een modernen lto- hin Ilood. Tfens werd het nieuws verspreid, dat. La Marca geheime politieke betrekkingen had met Carlo Scorza, gewezen secretaris van de Fascistische partij, en dat zijn be- drij-.-igheid veeleer een mantel was om fascistische manoeuvres te dekken. La Marca vernam 't nieuws en moes: erkennen dat er wel voor deden aar vast «aten, te werken onder een „politieke vlag". Doch Mj wses de gissingen van de bladen af en proclameerde dat hij de gereci) tigheid steunde en streed tegen de fascistische Immoraliteit. Hij zond brieven naar de bladen en naai' de autoriteiten, waarin hij wees op z'n ant'-fascistisch verleden. Toen de politie een belooning va 100 000 lire p zijn hoofd zette, schreef hij aan het '"'ad „Tempo" te Rome: „Gelieve er rekening mede te houden, dat 2000 man bestendig worden gebezigd om mij aan w: houden. Samen met de uitgaven, die er mee gemoeid ziin, kost dit den Staat dagelijks 1 000 000 lire. 'lee- nen deze heeren werkelijk dat mijn mannen zullen bandelen als Judas, en dat ze mij zullen verkoopen voor eenige «'ukken zilver?" I a Marca werd toch verraden e» aangehouden in Noord-II a'r terwijl hij zich gereed maakte o® naar Amerika te ontkomen. Tffrt van zijn „luitenants" werden in schermutseling gedood. De moderns „Robin Hood" was middelman! groot, veleer onverschrokken dan sterk, met een bleek gelaat en ven zwart kroeshaar. Te Napels zijn er nog veel men- schen, die gelooven in hun La Marca. „den beschermer van de zwakken en de armen". Zij kun- 9 nen zich niet neerleggen bi) het M ro»jnloos lot, dat hem te beurt ge- \i, vallen is. Doch niemand weet. wie de J 100.000 lire heelt gekregen. le 1

de Stem | 1946 | | pagina 2