De Weningdienst in Vlissiep De man in de straat RUILVERKAVELING SÉRPAULUiPOLDER Wat een Wonderlijke Wereld Het resultaat van een jaar arbeid DE NIEUWE BELGISCHE REGEERING DR IN 'T KORT UITSTEL VAN VREDES CONFERENTIE? DAGBLAD „DE STEM" YJkTIE aan den weg timmert, heeft veel bekijks, en, kan men er aan toevoegen, is onder werp van veel critisk. In de ge teisterde gemeenten genieten de woningdiensten in nauwelijks mindere mate dan de distributie kantoren de belangstelling van publiek en de critiek wordt hun niet gespaard. Een der zwaarst getro'fen gemeenten in dit ge west is Vlissingen en nu de ge meentelijke woningdienst haar werkzaamheden gedurende iets meer dan een jaar heeft uit geoefend, komt het ons goed voor een overzicht te geven van wat in dien tijd werd verricht. De moeilijkheden. rpoen Vlissingen op 4 November '44 was bevrijd. waren er slechts enkele honderden inwoners in de stad. De overigen waren geëva cueerd of hadden tijdelijk el ders een veilig heenkomen gezocht, toen het bekende advies van gene raal Eisenhower om de kuststrook te verlaten, bij duizenden naar be neden dwarrelde. Bij hun terugkeer vonden zij één onbeschadigd huis temidden der verwoestingen. Toch moest Vlissingen weer aan den slag vooral de K.M. De Schelde van groot belang voor de geallieerden aan het werk. Dat was alleen mogelijk, wanneer er onderdak was voor diegenen, die het eerst en het meest noodzakelijk waren. Oogen blikkelijk werd dan ook aangevan gen met het herstel der licht be schadigde woningen, doch dat dat zeer langzaam ging, ligt voor de hand. Materiaal was er bijna niet en, nog erger, het aantal vaklieden was totaal onvoldoende. Dit laatste deed zich vooral gevoelen, toen door de geallieerden materiaal ter beschikking werd gesteld voor het herstel van woningen ten behoeve van de „Schelde"-arbeiders, opdat dit bedrijf zijn deel aan de ge allieerde oorlogvoeringzoo spoedig mogelijk zou leveren. Waren er toen vaklieden geweest, dan zou 't herstel belangrijk sneller voortgang gemaakt hebben. Pas enkele maan den na de geheele bevrijding van ons land kwamen aannemers en bouwvakarbeiders van benoorden de rivieren zich op Walcheren ves tigen en sindsdien Is het mogelijk om het herstelwerk op grooter schaal uit te voeren en men mag dan ook verwachten, dat dit jaar een groot aantal woningen defini tief hersteld zal worden. Wat bereikt werd Oteds terstond trachtten duizen- den zich weer in Vlissingen te vestigen. Nochtans was 'n scherpe schifting noodzakelijk, zoodat zij het eerst aan de beurt waren, die het meest In het algemeen belang noodzakelijk waren. Het spreekt vanzelf, dat de woningdienst voor al ln den beginne velen teleur moest stellen. Een commissie van bijstand tegelijkertijd beroepsinstantie voor afgewezenen, werd benoemd en menige avond hebben de leden dier commissie opgeofferd om vele en velerlei perikelen op te lossen. En aanvankelijk langzaam doet. steeds sneller groeide de bevolking en thans telt Vlissingen weer al 16 000 inwoners. Van het beschik bare aantal woningen (4800) zijn er reeds 2700 in bewoonbaren toe stand gebracht en nog duidelijker spreken de cijfers, als men ze be perk- tot bet drooggebleven ge bied: van de bijna 3500 zwaar of licht beschadigde perceelen ruim 75 pet. weer bewoond. Maar in totaal moeten nog ruim 2000 woningen, zoowel in het droge als ln het innndatiegebied, hersteld worden. Dit duidt er reeds op, dat de toestand nog verre van ideaal is en die indruk wordt versterkt door het feit. dat er ongeveer 2600 sa- menwoningen zijn. die uiteraard nogal eens aanleiding tot wrijvin gen én tot critiek op den woning- dienst geven. Zij zijn ook oorzaak, met de omstandigheid dat vele oude huurders door nieuwe zijn vervangen, dat talrijke huurtaxa- ties noodig zijn. Ook voor deze en andere technische kwesties is een commissie van deskundigen inge steld. Zoo konden 80 pet der leden van het naar Vlissingen terugge keerde Loodswezen, personeel van den Rijkswaterstaat en van de Prov. Stoombootdiensten en, niet Heden zon onder 18 40 uur en maan onder 5 28 uur. Don derdag zon op 6 59 uur en maan op 14.38 uur. Weersverwachting: Matige a-in de kust tijde'-jke krachtige wind tussclien Zuidoost en Oost. Nevelig of zwaar be- w' 'h t tveer. geen neerslag van beteeknis. Overigens w-i-ig ver andering ln temneratuur. te vergeten, de „Schelde"-arbei- ders aan een onderdak worden ge holpen. De plannen EK ZOO GAAT HET werk van den gemeentelijken woning- dienst, eerst onder leiding van den heer N. Priester, thans on der die van den heer A. Rorije vooraf aan den materieelen op bouw der gemeente. De taak is nog niet volbracht, integendeel. Nog enkele duizenden inwoners moeten aan een, zij het desnoods voor- loopig onderdak worden geholpen en de ruimte, die daarvoor noodig is, tracht men te vinden door het herstel van woningen in het drooggevallen inundatiegebied. Het eerst komt hot bouwplan „Goed Wonen" daarvoor in aanmerking, waar men het dubbele woningtype aantreft en waar dus de bovenwo ningen bewoonbaar gemaakt kun nen worden. „Tuinstad" heeft, met uitzondering van de Ribusstraat, eengezinswoningen. De bovenver diepingen zijn veelal te klein voor een noodverblijf van grootere ge zinnen. Daarom heeft men zijn toevlucht tot noodwoningen moe ten nemen. De eerste vijftig aan den Singel zijn reeds bewoond, die in de Verlengde Paul Kruger- straat zijn over twee wegen ge reed. In voorbereiding zijn er bo vendien op het van Nispenpleln en bij de buitenhaven. In totaal komen er 130 groote (voor gezin nen met 7 kinderen geschikt) en 320 kleine ivoor gezinnen met vier kinderen)anders verdeeld 300 steenen en 150 houten, waar van 100 Bruljnzeel-woningen; deze laatsten worden volledige gemeubi leerd en o.a. ook van serviesgoed voorzien. De huur is vasgesteld op f 4.25 bi de omgeving der stad f 4— bij de haven. Onderhande lingen zijn nog gaande over vijftig Engelsche of Zweedsehe woningen van betonplaten, die langs de trambaan achter Brittannla ge plaatst zullen worden. Een noodwoning dorp mag en zal niet. stuiten op gebrek aan woonruimte. Critiek is gemakkelijk en zal ook wel eens gerechtvaardigd zijn ge weest. Waar gewerkt wordt, wor den fouten gemaakt en gewerkt is er door den gemeentelijken wo ningdlenst zeker. Wij hebben de overtuiging, dat bij dien arbeid het belang van Vlissingen steeds den doorslag gaf. Het was dik wijls hard om geëvacueerde ouden van dagen den terugkeer naar hun eigen huisje in Vlissingen te moeten verbieden, maar het kón niet anders. Groote kwalen eischen groote geneesmiddelen. In de eer ste plaats moesten zij, die voor de stad noodzakelijk waren, terug- keeren en naarmate de woonruimte grooter werd kon dit worden uit gebreid tot degenen, die nuttig zijn. Dat de woningdienst hieraan heeft vastgehouden is de reden, dat voor verscheidenen de bevrij ding niet heeft gebracht, hetgeen zij er zich van voorstelden: de te rugkeer. naar de vertrouwde om geving, het eigen huisje. Maai- het is ook een der oorzaken, dat Vlis singen zich zoo snel herstelt van de gevolgen van den oorlog. TN AANVULLING op hetgeen wij gister berichtten over de nieu we regeering-Spaak, kan thans worden medegedeeld, dat minister A. van Acker aftredend premier (soc.), de portefeuille van Econo mische Zaken ln het kabinet zal krijgen. Minister van Buitenland- schen Handel wordt A. de Smaele (partijloos). De portefeuille voor opvoeding wordt in handen gesteld van den socialist. Collard. Minister van Openbare werken wordt H. Vos (soc.). Spaak heeft gisteravond de na men van nog drie nieuwe ministers bekend gemaakt: L. Craybeckx (soc.), voor Kolo niën, A. Wauters, voor Landbouw, V. Bsn-cten, voor Volksgezondheid. De portefeuille voor Defensie is nog onbezet. IJKT BIJZONDER. Gerechtshof van Limburg zal 26 April de zaak behandelen tegen Graaf de Marchant et d'Ansembourg, voor malig commissaris van de provtn. cie Limburg en gevolmachtigde van Mussert, Een moeizaam werk Snaghotti.imtirmamiom !Vm yOORAL DE NEDERZETTING bij de buitenhaven wordt om vangrijk. Men leeft daar een heel eind van de stad en om het wo nen aantrekkelijker te maken, zul len er tien noodwlnkels verrijzen (bakker, slager, kruidenier, rij wielhersteller, drogist, kapper enz.) Aan een sigarenwinkel wordt een hulppost- en telegraafkantoor ver bonden, er komt een politiepost, terwijl een agentschap van den distributiedienst alsmede een nood school worden overwogen. Veel werd reeds tot stand ge bracht, veel ook voorbereid, maar veel nog blijft er nog te doen. De terugkeer van de Zeevaartschool per 1 September as. is aangekon digd. Dat beteekent huisvesting niet slechts van een school als zoodanig, maar ook van 30 leeraars gezinnen er ongever 200 leerlin gen, die voor het overgroote deel kamerbewoners zijn. „Dat is voor zien, aldus de heer Rorüe, en al geregeld ook. De gezinnen zoowel als de leerlingen, hebben een be hoorlijk onderdak, wanneer de school begint". En ook de terug keer van de S.M. „Zeeland", van zoo groot belang voor -Vlissingen, rooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo^ooooo JJET IS niet erg vlot gegaan met de ruilverkaveling en alles wat daaraan vastzit van den Serpau luspolder. In begin 1940 waren de voorbereidende werkzaamheden in vollen gang. Om de polders waren reeds de bakens uitgezet, toen de oorlog uitbrak. Dit had een funest -gevolg voor de uitvoering van het werk. Enkele wegen konden nog worden aangelegd, voor het mee rendeel echter moest het bij de plannen blijven. De wegbeddingen werden aangelegd, doch de mate rialen voor verharding en afwer king ontbraken. Zoo was er o.a, voorradig 1 millioen klinkers, die alle werden gevorderd voor den aanleg van vliegvelden. Na de be vrijding werd het werk wederom met voortvarendheid ter hand ge nomen. Vooreerst werd begonnen met het aanvragen van D.U.W personeel, hetgeen echter werd ge weigerd. Hierna is men op particu lier initiatief begonnen, terwijl eenige tijd later werd teruggeko men op het gedane besluit en D U. W.-personeel werd ingeschakeld Met heel wat arbeidskrachten men aan het werk gegaan om de watergangen en kavelslooten te graven. In een eenige maanden ge leden gehouden vergadering werd eenstemmig besloten tot verkaveling over te gaan. Een enkele bemerking hierom trent zij even aangevoerd. Sinds 1933-1934 werd gewerkt aan boven genoemde plannen. Door velerlei oorzaken en opgeworpen moeilijk heden (niet het minst van de be trokkenen zelf!) werd de uitvoering zeer getraineerd. Gezien de groote stijging, die zich momenteel open baart in de materiaalprijzcn en loonen, zullen de kosten de ge maakte raming van 1940 verre over treffen. Een lichtpunt in deze kwestie is nog, dat het Rijk een vrij groote subsidie aan de werk uitvoering heeft verleend. Dit neemt echter niet weg, dat een beduidend verschil met het ge raamde blijft bestaan, een verschil dat zeker uiting zal vinden op het poldergrondbslastingbiljet. Jam mer blijft het, dat dit moet ge sch'eden en dat het ongetwijfeld nuttige werk door el dez" tegensla gen zoo zeer ls vertraagd. "DOME leeft weer verder. Het consistorie met al zijn luister be hoort tot het verleden. De kardina len zijn er weliswaar nog; haast da gelijks vinden ter hunner eere plech tigheden plaats. Zoo huldigde het Gre- gorianum, de universiteit der Jezuïe ten, dezer dagen tien der nieuw-ge- creëerden, die aan deze Alma Mater hun studies hadden voltooid. Zoo na men de kardinalen plechtig bezit van hun titelkerken. Zoo vond een .Plech tige receptie ten Vaticane plaats, waarop het Collegium Sacrum en het voltallig Corps Diplomatique aanwe zig waren. Maar voor den man ln the street is 't opwindende, het l'asci- neerende er af. Hij gaat weer over tot de orde van den dag. T~ve „man in the street" is zoo maar geen gezegde. Rome telt ze bij Hij klapte uit de jchool •*-* Ir» May, een leeraar in natuurkunde aan „King's college" in Lon den, die een tijd lang in Canada heeft medege werkt aan de onderzoe kingen op het gebied der atoomenergie, werd dezer iagen gearres teerd wegens het losla ten van gegevens om trent de atoomexperi menten aan een per soon, wiens naam of nationaliteit hij niet wenschte te noemen. Dr. May bleek toch niet erg spraakzaam. Toen een detective van Scotland Yard hem ar resteerde zei hij niets en later na het voorlezen der beschuldiging kon men weer geen woord uit hem krijgen. De autoriteiten, die met het onderzoek be last zijn, hebben hem i.u maar tot 19 Maart op vrije yoeten gesteld, in de hoop, dat zij er te gen dien tijd in ge slaagd zullen zijn een massa bewijsmateriaal tegen hem te verzame len. Een konijn en vijf shilling TN het Engelsche stad- ■*- je Barnstaple wan delde een klein meisje de groote hal van het postkantoor binnen. In haar eene hand hield ze een spaarzegel van 10 shilling, in de andere droeg ze een donzig ko nijntje. Een spaarbe- wijs van 15 shilling vroeg ze aan den man achter het eerste het beste loket. De ambtenaar keek naar het zegel in haar hand en informeerde vriendelijk naar de ove rige vijf shilling. „Hier mijnheer", zei de kleu ter. en met tranen in haar oogen schoof ze 't konijntje door de loket opening: „die heeft hij vanmiddag opgegeten. Lachend bracht man haar aan het ver stand dat een zegel in een konijnenmaag niet meer werd beschouwd als wettig betaalmiddel Zonder spaarbewijs. maar in elk geval nog in het gelukkige bezit van haar troeteldiertje wandelde de. kleine meid naar huis terug. Grieken krijgen een verfje /"\M fraude te voorko- men overweegt de Grteksche regeering bij de komende verkiezin - gen de vingers van de kiezers met een che mische verfstof te kleu ren, wanneer zij het stemhokje verlaten, zoo dat de kiezers onmoge lijk op verschillende stemposten kunnen ver schijnen om dubbel te stemmen. Of de Grie ken voor „een verfje" te vinden zijn. moet ai- gewacht worden. hoopen deze „men in the street". Ze zitten zich te koesteren in de warme zon, op het St. Pietersplein, of ze leu nen behagelijk over de leuning van de brug en kijken naar de traag- voortstroomende Tiber, die daar diep, heel diep ligt. Want de Tiber staat laag. Al weken lang is er practisch geen droppel regen gevallen, net als verleden jaar. Een droogte, die funest is voor den oogs* en de toch al moei lijke voedselvoorziening. In de kerk St. Jesu stond een triduum aange kondigd om te bidden voor regen. En Ie de Osservatore Romano las ik, dat in alle Missen een oratie om regen moet worden gebeden. Daaruit valt voldoende af te leiden, hoe schadelijk deze droogte moet worden geacht. lY^aar laat ons nog even bij de „man in the street" blijven. Een on derzoek naar het aantal menschen, dat op straat zijn brood verdient, zou verrassende resultaten opleveren. Het zijn er honderden en nog eens hon derden. In iedere straat, op lederen hoek, in portieken, bij de tramhaltes zitten ze; mannen, vrouwen, meisjes, jongens, achter kleine tafeltjes, waar op hun waren staan uitgestald. Hoofd zakelijk sigaretten, inlandsche, die je ook op den hon krijgt, maar even zeer alle soorten 'Amerikaansche en Engelsche. Dan brood en broodjes, gepofte kastanjes, eieren. Dat zijn zoo de kleine nerinkjes. De grootere hebben handkarren of kraampjes en verkoopen alles. Hoofdzakelijk fruit. sinaasappelen, citroenen, appels ln groote hoeveelheden, noten, pruimen, echte lekkere olienootjes, peren maar ook veel klein textielgoed. schrijfbehoeften, tweede-handsch boe ken. T\an zijn er tenslotte nog de diverse wandelende reparatieinrichtin gen, die zich hoofdzakelijk bezig hou den met a la minute je lekke vulpen of je traag loopende horloge te her stellen en die je ook in wonderbaar lijk groot aantal aantreft. WELINGELICHTE kringen t« Londen zijn van meening, dat de vredesconferintle, welke in Mei te Parijs zou worden geopend, tot eind Juni zal worden uitge steld. [MEXICO heeft Molen dt Spaanache kwes-ie voor den Veiligheidsraad te brengen. pROF. DR. p. VAN BERKUM, Tilburg, is benoemd tot onder voorzitter van de commissie de de door de Ver. Staten uitgewerkte voorstellen tot uitbreiding »zn den wereldhandel en de werkgele genheid zal bestudeeren JDIDAULT, heeft aan de Engel sche en Ainerikaansche ambas sadeurs te Parijs een nieuwe nota overhandigd over de Spaansche kwestie. De nieuwe nota tracht te bewijzen, dat het geval wel degelijk t door den Veiligheidszaad behan deld kan warden. DYKNES, heeft de bewering van de Sovjets, (jat de Ver. Staten de overeenkomst van de Big Three te Moskou met betrekking tot Bulgarije hadden gebroken, ont kend. yOOR HET EERST heeft de Pans op den zevenden verjaar dag van zijn kroning een plechtige H. Mis bijgewoond volgens den Ar meenschen ritus in de Sixtijnse)» kapel. a JJE PETKOLEIIMPRIJS is Kiel 15 cent per liter, zooals wj op gezag van het A.N.P. gisteren meldde, maar 18 cent. Deze me- dedeeling bereikte ons van officl- eelee zijde. Een prijsverlaging is echter te wachten. pEN. KRULS is gister in Londen in het huwelijk getreden met i mevr. IA. E. Rowland. I [yj Br STEUN van de Eenheids- vakcentrale heeft een der ar beiders van het hoogovenbrdrjjf te IJmuiden een geding by de Haarlemsche rechtbank aanhanaig gemaakt, waabij geëischt werd doorbetaling van loon; resp. scha devergoeding voor den tijd van d< staking. De elsch is door de recht bank afgewezen. TN HET intemeeringskarop te Am sterdam zijn er weer relletjes geweest, die ermee begonnen door dat een NSB-er herhaaldelijk 2(jTi tong tegen een bewaker uitstak en eindigden met het lossen van scholen door de wacht en ernstige ordeverstoringen door de manne lijke en vrouwelijke geïnterneer den. rpiJDELIJKE ONTHEFFING kan worden verleend van de daar toe gestelde voorwaarden aan die genen, die tengevolge van htm Il legaliteit niet in staat waren het middenstandsdiploma of het te- treffende vakdiploma te behalen, vereischt voor het verkrijgen van een vestigingsvergunning. T)E MINISTER van Oorlog, zal a.s. Vrijdagavond 9 urn- voor de radio spreken over: „Een woord tot onze reserve- officieren en -onderofficieren over hun verplichte oproeping in wertoelijken dienst". TkE CHINEESCHE autoriteiten hebben thans van de Sovjet autoriteiten officierle meórdeeUng' ontvangen van het terugtrekken den- Sovjet-Russische troepen Uit Moekden. DE CENSUUR op persberichten, die het land verlaten is hl d( I Sovjet-Unie verscherpt. JE C CD. nam in de laatste drie maanden bijna één millioen kg. levensmiddelen in beslag, waai van ongeveer 24,000 k.g. vleesoh. I d.i, 160,009 weekrantsosnen, die na'1 fl de normale distributie waren ont-1 trokken. Ohio leeft een gedeelte van Rome's burgers dag in dag uit op de straat En als hun aantal als graadmeter genomen mag worden, dan zou er uit te concludeeren vallen, dat het nog niet eens zulk een lucratief beroep is J. v. d. P. Voor een ADVERTENTIE in of een ABONNEMENT op het kunt U zich voor W E S T Z E E U W S C H-V LAAN DEREN wenden tot het Bijkantoor te OOSTBÜRG A<h' 68-0) Nieuwstraat 23

de Stem | 1946 | | pagina 2