SJAHRIR DIENDE PROTEST IN H«« s*yu van het Noorden De uithongering Wal een Wonderlijke Wereld EXTREMISTEN VIELEN T WEE VRACHT CONVOOIEN AAN bleef zichzelf PATER VERBEETEN - GESNEUVELD - IN T KORT PRESIDENT NED. BANK KATH. VOLKSPARTIJ teli 430.000 leden FRANCO GEEN GEVAAR VOOR DEN VREDE ONBERISPELIJK De Adelaar- Zeepfabrieken werken weer f U. Gouv. Gen. Dr. v. Mook pessimistisch Sir Arch. Clark Kerr ongeduldig Stoottroepers eervol vermeld nE LANDING der Ned. troepen op Java sehynt in Indonesi sche kringen meer beroering ge wekt te hebben dan de wederin voering van het Nederlandsche geld, dat ten bedrage van 400 miilioen gulden per Australisch schip werd aangevoerd. Men voelt tie landing blijkbaar als een ernstige slag met betrek king tot de hoop op volledige on afhankelijkheid, een visie, die er op wyst, dat de begrippen omtrent de Nederlandsche plannen, welke ge baseerd zijn op souvereine en histo- 'rische rechten, nog steeds zeer duis. ter zijn. Het behoeft met dat al geen ver wondering te baren, dat Sjahrir Maandag een protest tegen de lan ding heeft ingediend. Hij noemde haar een schending in de souve reine rechten van de Indonesische republiek, een uiting, welke voed sel schijnt te geven aan de pessi mistische stemming, die aan dr. v. Mook wordt toegeschreven. Sir Clark Kerr schijnt dat pessimisme niet te deelen, maar wordt intus schen wel ongeduldig over het tal men dei- Indonesiërs. r|V Batavia hrerscht inmiddels vol- op politieke bedrijvigheid. Er werden verschillende conferenties gehouden tusschen geallieerde lei ders en uit een daarvan valt af te leiden, dat niet slechts de Britsch- Indische maar ook de Britsche troe pen spoedig Java zullen verlaten. Londensche bladen zien het ver trek tegen eind April reeds zijn be slag krijgen. Dit hangt uiteraard samen met de verplaatsing van Ned. troepen van Malakka naar Java. Over die verplaatsing en over de houding van de Ned. troepen in het algemeen kwamen enkele berichten binnen, waaruit blijkt, dat het 2de bataljon van het 13 R.I. Zondag te Semarang is aangekomen. Het 3de bataljon van het regi ment Stoottroepen, in ons Zuiden welbekend, omdat het uit Braban- ters en Limburgers bestaat, werd in c-o dagorder van luit. generaal Spoor eervol vermeld wegens hun verrichtingen op Banka en ten voorbeeld gesteld aan de andere troepen. Te aangenamer doet dit bericht aan, omdat lt. gen. Spoor in een andere dagorder helaas een alge- meene waarschuwing moest lancee- ren over het gedrag van soldaten en officieren van het Ned. Ind. le ger. Gebrek aan discipline was er de aanleiding toe. Laten wij hopen, dat de betrokkenen hun gezond verstand zullen gebruiken. Gixtremisten toonden zich weer eens van hun kwade zijde. BU Soekaboemi vielen zfj twee vracht- eoncooien aan, die van Batavia op weg naar Bandoeng waren. Thun derbolts moesten er aan te pas ko men om de sluipschutters te ver jagen en zij deden het prompt in een zevental scheervluchten waarbij CHURCHILL Hetgeen volgens de Rus sen een ondeugd is. TN RUSLAND is men niet erg in genomen met de rede, die Chur chill te Pulton (V.S.) uitsprak. De Prawda herinnerde er aan, dat Church'il na den eersten wereld oorlog „de aanstichter van de anti- Sovjet-campagne en de hoofdorga nisator van de gewapende interven tie tegen de Sovjet-Unie" was en zichzelf dus geliik is gebleven. Het- gpen in dit geval natuurlijk als een formidabele ondeugd wordt be schouwd. In het Britsche Lager huis heeft een aantal Labour-af- gevaardigden een motie ingediend tegen Churchills voorstel inzake 'n militaire alliantie tusschen Enge land en de Ver St Da geschiedenis dreiet zich dus te hc-hoten. Ook in de 30-tiger jaren werden Churchills waarvhuwir.q-pii niet begrepen. Heden zon onder 1»38 uur, man onder 4 37 uur. Woensdag zon op 7.01 uur. maan op 13 24 uur Weersverwachting tot Dins dagavond. Meest ne'r'ig of zwaar bewolkt weer. Overwe gend droog. Ma i"p oostelijke wind.' We'nig verandering in temperatuur. de boordwapens een hartig woordje spraken. Dit nam niet weg, dat de Britten 7 dooden en 25 gewonden hadden te betreuren. Lembang, ten noorden van Bandoen werd door Britsch- Indiërs bezet. De stad was grooten- deels verlaten. In de Minahassa, op Celebes, is de muiterij geëindigd. Overal waait weer de Ned. vlag. De leiders van den opstand bevinden zich aan boord van de Piet Hein, die lan dingstroepen aan-land heeft gezet. Van Sumatra's Oostkust werd ge meld, dat alle sultans zich daar in handen van de extremisten bevin den, met uitzondering van die van Deli, die onder bescherming van de geallieerden staat. Bh Medan wer den een officier en 7 Br.-Indische soldaten vermist. "CiR BEGINT een beetje schot in de zaak te komen, schrijft Serg. Marijnissen ons uit Malakka. Het derde bataljon stoottroepen is ingezet op Banka, waar nog geen geallieerde strijdkrachten waren. De landing verliep zeer vlot en de Jappen waren snel ontwapend. De extremisten lieten zich echter niet onbetuigd, met het gevolg, dat ook thans in Indië de stooters hun eer ste slachtoffer hebben moeten brengen. De eerst was helaas de aalmoezenier Pater Verbeeten. De vele Brabantsche stooters, die maanden lang in Phllipsland en verder in Brabant en Zeeland in de stellingen heben gezeten, zullen hem zeker met dankbaarheid en weemoed gedenken. Pater Verbee ten was aalmoezenier van het der de bataljon stoottroepen Brabant. Dag en nacht was hij voor zijn jongens ln de weer. Hij was een heilig idealist, een vroom priester, en een vader voor de soldaten. Moge God hem zijn welverdiende eeuwige rust geven. illlllllllllMIIIIIIIIIM MB. TRIP treedt 1 Mei a.s, af als president van de Ned. Bank. Hjj zal worden opgevolgd door ir. E. Holtrop. directeur van de Ned. Hoogovens'te IJmuiden. TVE STICHTING van den Land bouw heeft nogmaals bij de regeering erop aangedrongen geen prijzen voor landbouwproducten vast te stellen voordat overeen- stemm i.g is verkregen terzake van het loonpeil.. De Stichting ver trouwt, dat met ddt overleg slechts eenige weken gemoeid zijn. J)E SPOORBRUGGEN bü Dor drecht Moerdijk, Hedel en Zaltbommél zullen vermoedelijk 1 Juni 1 Augustus, 1 November en 1 Januari gereed zijn. yOOR HET VOLGENDE stookseizoen zullen 12 een heden brandstoffen beschik baar worden gesteld, en wel 6 in Juli, 3 in December en 3 ln Februari. De Tijd meent zelfs te weten, dat de overheid er naar streeft in totaal 15 eenheden be schikbaar te stellen. T.a.v. het loopende stookseizoen meldt het blad, dat behalve een zevende toch nog een 8ste eenheid be schikbaar komt. TIET VERTREK der parlemen- taire commissie naar Neder- landsch Indië dat oorspronkelijk was \astgestelo op Dinsdag a.s., is nader bepaald op Zaterdag 10 Maart TJRIEVEN en briefkaarten naar verschillende plaatsen in Ned. Indië kunnen thans weer aange- teekend worden verzonden. Aan de postkantoren worden dienaangaande alle nadere inlich tingen verstrekt T)E ROEMEENSCHE socialistische partij heeft met 232 tegen 29 stemmen en 60 onthoudingen zich uitgesproken voor een samengaan met de communisten in een regee- ringsblok bij de komende algemee- ne verkiezingen. De tegenstanders willen zich nu van de soc. partij af scheiden. Zij beklaagden er zich over dat de stemming niet geheim was. TIET BROODRANTSOEN in Bel- gië, een van de hoogste in Euro pa, zal van 450 op 400 gram per dag worden teruggebracht. Het vleeschrantsoen van 60 gram per dag wordt met 10 gram meat and vegetables verhoogd. OIJDRAGEN voor de feestgave aan Kard. de Jong kunnen nog tot 1 April gestort worden op reke ning van den penningmeester van het Huldigingscomité bi) de Rott. Bankver. te Utrecht. De gelden die nen tot herstel van de getroffen kerken. TAE VOOR DE BEZETTING zoo po- pulaire „Nationale Faaschloterij" zal dit jaar wederom worden gehou den ten bate van het werk „Voor God" (landelijk secretariaat der Ka tholieke Actie). Zondag 31 Maart a.s. zullen buiten aan alle kerken de lot- kaarten gratis worden uitgedeeld. 4E T)E ONGEREGELDHEDEN in het kamp aan de Levan'kade verg den 3 vrouwelijke en 4 mannelijke slachtoffers. By het gebruik van vuurwapenen werden zy gewond. pETROLEUM kost nog altyd slechts 15 cent iter lifer, thnis bezorgd of afgehaald. E»n aar>wr kelijke nriisverlaging is eerlang te verwachten. rpABAKSBONNEN schynen in duizenden exemplaren vert vaischt te zijn. De Rotterdamsche en Amsterdamsche recherche zijn de daders op het spoor. De centra le van die vervalsching moet in, de hoofdstad worden gezocht. TN LAREN is een gezin van drie personen door gasverstikk-ng om het leven gekomen. In Rotter dam kwamen een man en een vrouw van 64 resp. 65 jaar om het leven die eenige verwarming ge zocht' hadden bij een petrolicum- vergasser. f TAE KATH. VOLKSPARTIJ heeft op het oogenblik 430.000 leden. Verwacht wordt, dat dit getal nog voor de verkiezingen tot een half miilioen zal stygen. Limburg had van dit totale ledental er Zondag 87.500. In deze provincie rekent men op 100.000 vóór de verkiezingen, meldt de Vlkrt. Zooals wy vorige week reeds mededeelden, telt de Rykskleskring Tilburg tot nu toe ruim 30.000 leden. do mpoorwegatmklng trachtte te breken TN HET TIJDSCHRIFT „Voe ding" wordt verteld, hoe het ging met de voedselvoorziening benoorden de rivieren, nadat de Nederlandsche Regeering in Lob den op 17 September 1944 de algemeene spoorwegstaking had afgekondigd. /\p 22 September werd aan Dr. H. M. Hirschfeld, en Ir. S. L, Louwes, namens 'den Rykscom- missaris medegedeeld, dat een oproep hadden te richten tot het Nederlandsche volk, waarin moest worden aangekondigd, dat indien de spoorwegstaking niet onmiddel lijk werd opgeheven hierdoor de lang gevreesde hongersnood zou ontstaan. De bedoeling van dezen oproep moest, kennelijk zyn de spoorwegstaking te breken. De hee- ren Hirschfekl en Louwes hebben dit pertinent geweigerd, hoewel zu wisten, dat nu als represaillemaat regel door den Rykscommissaris een embargo zou worden afgekon digd. De afkondiging van dit em bargo, die inderdaad volgde ver bood het transport van alle le vensmiddelen van de Noordelijke en Oosteiyke productiegebieden naar de dichtbevolkte consumptie- centra in het Westen van het land. Wat dit voor Nederland heeft be- teekend, is thans voor iedereen duideiyk. De gevolgen waren door de Ne derlandsche autoritei en voorzien, zy hebben den Rijkscommissaris herhaaldelijk, maar tevergeefs hier voor gewaarschuwd, hem wözende op het ontbreken van voldoende voorraden ln het Westen en op de gevaren, die de naderende win er met zich bracht, indien niet tijdig voorraden werden gevormd. Op Duitsch bevel mochten bi het Wes en ook voor de..staking geen voorraden zijn met het oog op landingen aan de Nederlandsche kust. Eerst op 8 November werd het vertod, om levensmiddelen naar "t Westen des lands te vervoeren, gedeelteiyk opgeheven. Het duur de evenwel nog geruimen tijd voordat door de oprichting van de Centrale Reederij Voedselvoorzie ning de situatie iets verbeterde. Juist toen ötze organisatie haar werkzaamheden kon gaan ont plooien, trad de vorst in en legde den aanvoer naar en de voorraad- vorming van het Westen des lands lam. Het was te laat! Tntusschen waren de reserves in het Westen opgegeten en begon de echte hongersnood haar intrede te doen. Meer en meer waren de menschen gedwongen om de ste- dm te verlaten op zoek naar voed sel in de productiegebieden. Velen volbrachten den tocht niet en keerden nooit terug. Door den geallieerden aanval over den Ryn werd het Oosten des lands geheel van het Westen afgesneden. Toen liet de Rykscom missaris omstreeks 4 April aan Dr. Hirschfeld weten, dat de Duit- schers bereid zouden zün over sta king van den stryd te spreken, wanneer zy in West-Nederland ►OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOO CONFESSIONEELE VAKORGANISATIES OP OUDE KRACHT Met betrekking tot het ledental der arbeidersvakcentrales is door toedoen van het Centraal Bureau van de Statistiek thans hopelijk definitief klaarheid gekomen. De situatie op 1 Jan. 1946 vergeleken met die van 1940 biykt uit het vol gende staatje: 1Q40 1Q46 N.V.V. 373.200 242 000 R.K. Werkl. Ver. 191.700 182.800 E.V.C. 180.000 Chr. Nat. Vakverb. 120.400 100 000 Wie het kleine niet eert rnoT de niet onbelang- rijke onderwerpen, welke de Tweede Ka mer vorige week be handelde, behoorde dat der standaardisatierege- len van melk. Minister Mansholt kreeg er ge legenheid door den bur ger al w^er wat meer moed in te gieten. Want is het niet bemoedigend te mogen vernemen, dat de regeering hoopt in de toekomst een vetgehal te van 3.2 pet. te kun nen bereiken! Voor de groote steden in het bij zonder, had Z. Exc. nog een belangwekkend nieuwtje. De regeering wil naar een nieuw dis tributiesysteem van de melk streven, en wel middels standaardisatie door de bedrijven als flesschenmelk. De Kamer had er geen bezwaren tegen en keurde dus het ontwerp wet maar gauw goed Neenee, de Kamer mag dan al groot werk ver richten, het kleine ver smaadt zij evenmin. de hflTTier viH. zei de voorzitter: „in artikel zus en zoo moet de komma vervallen. Gaat de minister daar mee accoord?" „Gaarne, meneer de voorzitter", zei de minister. Onder het afkondigingsformu lier moet toegevoegd worden het woordje: „gegeven". En weer zei Z.Exc. „gaarne meneer de voorzitter". Maar toen was de zaak dan ook in orde. Zijn gewicht in diamanten A GA KHAN, het gees- -**■ telijk hoofd van de' Ismaili - Mohammeda nen, is in het Crecket- stadion van Bombay ter gelegenheid van zijn 60- iarig jubileum als leider ier Ismaili, tegen dia- nanten gewogen. Het aanbieden van deze dia- •nanten is slechts een ceremonieel en de slechtigheid dient om e bepalen hoeveel deze ïodsdienstige gemeen- chap moet bijdragen oor de sociale verzor ging van de armere lid maten. Het bleek, dat Aga Khsn meer dan 110 kg woog, zoodat voof 'n bedrag van meer dan 4 miilioen gulden aan dia manten (meerendeels industrlesteenen) op de andere weegschaal lag. Churchill en een kalkoen TiAT CHURCHILL, ondanks zijn staal harde natuur en zijii on verzettelijk karakter, ook zijn gevoelige kan ten bezit, daarvan ge tuigt zijn houding tegen over een malschen ver- leidelijken kalkoen, die hij uit Texas kreeg toe gestuurd. Het beest ver overde niet de maag, doch het hort van En- gelands voormaligen Premier, met het ge volg dat hem de pan bespaard bleef. „Ik heb voor een tehuis voor den vogel gezorgd", er kende Churchill glim lachend en zijn gast heer voegde er aan toe: „Voor zijn verdere le ven zal er voor den vo gel gezorgd worden. We konden het niet over ons hart verkrijgen het dier op te eten. Mr. Cburohlll heeft er zich zoo aan gehecht." geheel van Duitschland zouden zyn afgesneden en leder mogeiyk contact, met de Duiische Regeering zou zyn verbroken. Gedurende d< onderhandelingen was hy bereid om voedjselaanvoeren naar het Wes teiyk deel van Nederland 'oe te laten. Naar- aanleiding van deze mede. deeling is het mogeiyk geworden, dat door tusschenkomst van een illegalen werker, met wien het Rijksbureau geregeld ln verbinding stond twee der vertrouwensmannen van de Nederlandsche Regeering met medeweten van de Dultschc autoriteiten naar het reeds bevry de gebied konden vertrekken om onderhandelingen te voeren. De bespreking, die deze vertrou wensmannen aldaar hadden, heeft ertoe geleid, dat de aanval op het Wes.eiyk deel van Nederland met de daaraan onvermydeiyk verbon den onder water ze ting door de Duitsrhers, van een groot deel van dit gebied, niet is doorgegaan. De gevolgen van deze vernieti. ging waren niet te overzien ge weest. Daarnaast vocröan deze be sprekingen tot een conferentie tus schen de geallieerde legerauioritei- ten en den Rijkscommissaris met zijn staf welke beraadslaging op 30 April'1945 te Achterveld plaats had, en waarby ook de Directeur. Generaal van de Voedselvoorzie ning en eenige leden van zijn staf als deskundigen tegenwoordig wa ren. Aldaar werd in principe over eenstemming bereikt over het voortzetten van den aanvoer van levensmiddelen door de lucht, als mede over den aanvoer over zee en langs den weg, welke overeen stemming in een conferentie te Wageningen op 2 Mei 1945 nader werd uitgewerkt. Spoedig hierop volgde de capitulatie en was de lang verwachte bevrijding een fei' geworden. T)E VER. STATEN weigeren de Spaaractie kwes ie voor den Vel ligheidsraod te brengen. In een nota aan de Fransche re geering, verklaart de regeering der V.S. dat de aanwzigheid van Fran co aan het hoofd van de Spaan- sche regeering h.i. geen bedreiging of gevaar voor den wereldvredi vormt. Zij wenscht bovendien het gevaar te vermyden zfch te men gen in Spaansche binnenlandsclie aangelegenheden, waartoe de kans zou bestaan als pien de kwestie voor den Veiligheidsraad brengt. Ook in Engeland voelt men wei nig voor een behandeling van de Spaansche kwestie door den Vei ligheidsraad, zoodat Prankryk op zichzelf is aangewezen als dit land zijn wil toch wenscht door te zet ten. Van den steun der Sovjet- Unie kan het natuuriyk wel zeker zyn. MAATKLEEDIffO kleedt 'n ADtL AAR-PRODUCT PRIMA'] Adv. 285-00

de Stem | 1946 | | pagina 2