De haven van Vlissingen Hallo... hier den Haag Vakkringen pe tabaksindustrie Stad en Land Waf een Wonderlijke Wereld Hoe het buitenland ons hielp ijven ontevreden over tabaksverdeeling Minister Ringers zal er naar streven haar spoedig weer in orde te brengen. /»P DE VRAGEN Mes betreffende van den heer den toestand van de haven van Vlissingen heeft de heer Ringers, minister van Openbare Werken en Wederopbouw als volgt geantwoord: 1. Het is ondergeteekende bekend, dat de haven van Vlissingen door de vernielingen, die in den oorlog hebben plaats gehad, door onvol doend onderhoud in de laatste ja ren, door het zinken van schepen én door de aanwezigheid van mij nen, die het onderhoudsbaggerwerk hebben bemoeilijkt en nog bemoei lijken, in slechten staat verkeert. Eehalve door de vernieling van aanlegkaden, pontons met toegan gen, geleidewerken, muren, enz., en door de gezonken vaartuigen in de haven is de toegang naar de ha ven ook bemoeilijkt door de aanwe zigheid van gezonken vaartuigen. De havenmond is hierdoor evenwel niet afgesloten, daar nog een ope ning met een bodembreedte van 50 m. voorhanden is. 2. Het opruimings- en herstelwerk aan de haven van Vlissingen mag niet buiten verband worden gezien met de opruimings- en herstelwer ken, dk op tal van plaatsen voor andere havens en in de vaarwegen in het algemeen moeten geschieden, waarbij in het bijzonder moest wor den nagestreefd, dat verschillende obstakels uit onze groote rivieren met het oog op het gevaar voor de dijken, wanneer ijsopstoppingen zouden ontstaan, voor den winter zouden zijn verwijderd. Op talrijke plaatsen moeten thans nog gezonken vaartuigen, vernielde bruggen en kranen e.d. worden op geruimd en herstelwerken worden uitgevoerd. De beperkte hulpmidde len, die hiervoor ten dienste staan, de schaarschte aan materialen en het tekort aan geschoolde werklie den maken het onmogelijk overal dc opruimingen en herstellingen op korten termijn te doen plaats vin den. De opruiming van de vaartuigen voor den havenmond te Vlissingen vereischt het gebruik van groot bergingsmateriaal. Met het oog op de blootgestelde ligging van den havenmond, zou dit materieel, wanneer de bergings werkzaamheden gedurende de win termaanden zouden worden uitge voerd, gedurende een veel langeren termijn in beslag worden genomen dan wanneer het werk naar een beter seizoen wordt verschoven. Een van de beweegredenen, waarom het marinevaartuig in Delfzijl thans wordt gelicht, is, dat in de haven aldaar ook in dit jaargetijde zonder veel onderbreking door ruw weer kan worden voortgewerkt Aangezien, zooals boven werd medegedeeld, de toegang tot de Vlissingsche haven niet is afgeslo ten, was het verantwoord om het opruimingswerk aldaar naar een later seizoen te verschuiven. Het baggerwerk, in de haven is intus- schen reeds sinds geruimen tijd in uitvoering, daarbij worden echter nog herhaaldelijk moeilijkheden on dervonden van aanwezige mijnen. 3. Het komt ondergeteekende niet waarschijnlijk voor, dat de boot- d'enst Vlissingen-Engeland niet te Vlissingen zou terugkeeren. in ver band met den huidigen onbevredi- genden toestand van de haven, waar deze toestand van tijdelijken aard is. Het is toch reeds nu mo gelijk de haven van Vlissingen te bereiken. 4. Ondergeteekende zal er naar streven om de haven van Vlissin gen weer spoedig in orde te bren gen, waarbij evenwel rekening moet worden gehouden met de beperkte mogelijkheden door de schaarschte aan vaklieden, materialen en hulo- werktuigen en met de behoefte die ook elders in den lande bestaat aan herstelling en vernieuwing. JHR. m. J. DE RAMT/ NAAR AMERIKA Naar wij vernemen zou Jhr. Ir. J. de Ranitz, inspecteur van de Volkshuisvesting in dit gewest en een der schrijvers van de gerucht makende brochure „Er op of er on der". zich op uitnoodiging van de Nederlandsche regeering naar de Vereenigde Staten begeven als af gevaardigde van ons land in de commissie, die een geschikte plaats voor den zetel van de U.N.O. zal bepalen. De afwezigheid van Jhr. de Ranitz zou ongeveer zes maan den duren. A. Donhuyzen geschorst De straf commissie van den K.N.V. B. heeft den b V.V.-speler A. Donhuy zen wegens zijn optreden in den wed strijd NAC-BVV op 17 Ftbr. jl., in af wachting van een nader te nemen be slissing met ingang van 23 Febr. get schorst. Nederl. Regeeting te Londen kocht groot aantal kortegolf°zendontvangers Nut hiervan in Zeeland bewezen De AMERIKANEN hebben vele technische snufjes naar Europa gebracht. Een daarvan is de korte- golfzenderontvanger, een apparaat waarmee op gelflengten van 3 a 4 M., afstanden tot 50 km. kunnen Avorden overbrugd door middel van radio telefonie. Voor den oorlog werd in Nederland geëxperimenteerd op golflengte van 5 M. doch de resultaten waren nog niet volmaakt. Een nadeel was de onbetrouwbaar heid van ontvangst Het voortge brachte geluid liet wel wat te wen- schen over. De kwaliteit hiervan bij de Amerikaansche apparaten is daar om zooveel beter, omdat in het sys teem van modulatie dat thans wordt toegepast, gebruik wordt gemaakt van zoogenaamde frequentie modelatie.. Van groot belang is het ongetwij feld, dat door de enorme perfectie van de Amerikaansche kortegolfzend ontvangers de betrouwbaarheid van ontvangst verzekerd is. Tijdens den oorlog werden zij in het geallieerde leger met succes ge bruikt en hebben zij hun nut als radio telefonisch communicatiemiddel be wezen. De voormalige Nederlandsche Re geering te Londen had reeds gedu rende den oorlog een groot aantal van deze apparaten in Engeland aan gekocht, met het oog op het even tueel ontbreken of vernield van telefoonverbindingen. Reeds bewezen nut Goede diensten bewezen zij op het geïsoleerde Walcheren, terwijl kort geleden Almelo, ondanks de watervloed, in communicatie bleef middels de draadlooze telefonie. De Ned. Spoorwegen hebben er gebruik van gemaakt op de lijn Utrecht- Eindhoven-Maastricht en Utrecht- Zwolle. De P.T.T. heeft de appara ten voor openbaar verkeer tusscher. Goes en Terneuzen, over de Wester- Schelde In verband met het herhaal de malen gestoord raken van de ka bels onder genoemd stroom. Het licht in den toren. Ook Breda heeft een dergelijk ap paraat. Het is geplaatst in den lantaren van den Bredaschen toren, daar war vroeger de oude toren- ^ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo „Klu Klufi Klan" in Duitschland IfUNT ge mij den 99 weg wijzen naar Frankfurt?" vroeg een geallieerd automobilist aan 'n Duitsche vrouw. ..Nein" luidde het ant woord en het wsrd er uit geslingerd op een manier die duidelijk deed verstaan: „en als ik het wist, zou ik het toch niet zeggen." Steeds veeivuidiger worden dergelijke haat- uitingen in het bezette Duitschland. Zij zijn 'n gevolg van den nood, die er heerscht doch tevens en niet 't minst van het drijven van ze kere elementendie be paalde incidenteele da den van onrechtvaardig heid. begaan door ge allieerde officieren, ver- algemeenen en het volk trachten te doen gelooven. dat er een algeheele toestand van rechteloosheid in Duitschland heerscht. Deze opvatting, die we der eens het gebrek aan eritisch Inzicht bij het Duitsche volk Illustreert heeft reeds ertoe gele'd dat bepaalde groeDen burgers waaronder l*tr invloedrijke o vc* gegaan zijn tot een eigen rechtspleging: het oprichten van „veem gerichten", rechtbanken geformeerd door ge- olinddoekte mannen, ile bij flakkerend kaars icht oordeelen over le ren en dood. Zij spre ken hun vonnis uit over Duitsche „collabora teurs" en kennen slechts het schuldig of onschuldig; het eerste beteekent onherroepelijk de dood. Wanneer zal de nuchterheid van het Duitsche volk de over hand krijgen op zijn minder lofwaardige eigenschappen? Brunette gevraagd DIEN van de beide in 1936 aangestelde vrou welijke omroepers van den televisie-dienst der B.B C. is haar taak on trouw geworden zij is getrouwd. Daar in Mei de televisie-uitzendingen wser gaan beginnen, en er dringend behoefte is aan een kastanje-bruine omrofpster (de ééne die nog over ls, is blond en op slot van rekening mo?f eenieder tevreden gest"Td worden) heeft de B.B.Co een soort schoonheidswedstrijd uit geschreven voor Bru nettes uit geheel En geland. Er schijnen heel wat liefhebstertjes te zijn. Het is ook lang geen onaardig salaris voor een meisje: f 4500.- per jaar. Een vergissinkje. T>ATER M. Houtkamp ls Capucijn. Nie mand, die er ooit aan getwijfeld heeft of er méér achter gezocht heeft. Nu is echter het A.N.P. gekomen en wilde ons wijsmaken dat Pater Houtkamp „onder meerdere Cap." is. Alhoewel deze kwa lificatie taalkundig iet wat duister is, wilden wij juist „foei pater" denken en hem er van verdenken ook nog Franciscaan, Redempto rist, Dominicaan, enz. te zijn, toen er een rec tificatie kwam. De in houd er van kwam neer op een „eerlijk ls eerlijk", Pater Hout kamp ls heusch Capu cijn, maar O. M. Cap hetgeen teekent wachters hun domein hadden en uitkijk hielden op de stad. Het licht dat wij de laatste weken daar zagen' had op ons een fasci- neerenden Invloed. We dachten dat het spook van Ghaam misschien ver huisd zou zijnDoch toen we moeizaam de 280 treden van den torentrap hadden afgelegd en de oude klokke Roelandt een goelen dag hadden gezegd, kwamen we bij het ingenieuze apparaat, waarover we reeds vertelden. Snelle verbinding.. Tïet is een betrekkelijk kleine kast, -"■bestaande uit o.m. 15 ontvang-, 6 zend- en 2 voedingslampen, met ka bels verbonden aan de antennes die in de koepel van den toren zijn aan gebracht. De antennes zijn geplaatst aan de Haagsche zijde van den to ren, want 's Gravenhage is de stad waarmee van Breda uit de verbin ding wordt onderhouden. Het tegen- station staat in den toren van het Vredespaleis. Hoe komt de verbinding tot stand zal men wellicht vragen. Zeer een voudig. Degene die spreekt neemt de hoorn van den haak en drukt daar bij automatisch een knop in, wat tot gevolg heeft, dat de zender wordt ingeschakeld. Zoodra men spreekt wordt als het ware de sterkterege laar opengeduwd en op het ontvang station hoort men de stem. In Breda kon de verbinding op het P.T.T.-kantoor tot stand worden ge bracht. Breda heeft een dienstverbinding met Den Haag er bij gekregen. In- dier de proef voldoet, zal zij ook voor het gewone verkeer in dienst worden gesteld. Protesten hielpen niet, de toewijzingen voot kerftabak zijn voor het zuiden weer verhoogd SIGAREN gaan naar 't noorden TN ON'-J BLilD van Vrijdag j 1 maakten wij in het kort reeds melding van verschillende mede- deelingen, die door den Directeur van het Rijksbureau voor tabak waren gedaan aangaande de distri bu ie tabricage enz. van dit arti kel. Enkele punten daarvan willen we hierbij nader belichten. De toestand is over het geheel gei.omer: niet rooskleurig; we moeten da&Tbij bedenken, dat Ne derland er in verhouding tot de andere landen, die den oorlog hebben meegemaakt, zeker niet slecl.f afkomt; het tabaksprobleem is er een van internationalen aard. Nederland was vóór den oorlog aangewezen op import uit de Ver. Staten, Brazilië en den Oriënt doch in deze laatste streek is de tabakstoestand slechter dan waar ook. Een groot nadeel beteekent ook het uitvallen van Nederl. Oost In dië in de productie, daar vooral dc Indische sigarentabak spe ciaal als dekblad—, niet gemist kan worden. De eerste oogst uit In- dië kan pas tegen het eind van 1948 tegemoet gezien worden. De geïmporteerde tabakssoorten zyn echter vooral voor sigaren van behoorlijke kwaliteit, ter wijl, dank zij den import uit Ame rika, ook voor de andire artikelen een verbetering van kwaliteit te verwachten is. Dat er door de industrie naar gestreefd zal worden, de best. mo gelijke kwaliteiten op de markt te brengen zal ook in sterke mate bevorderd worden door de per I Februari ingegane verplichting om den naam van den fabrikant op de banderol te vermelden. Door de opheffing van de re- geeringsaepots zulien de grossiers en winkeliers weer in de gelegen heid zijn hun goederen rechtstreeks van de door hen gewenschte fabri kanten te betrekken. Dit zal voor den kleinhandel een grootere wins'marge tot gevolg hebben ter wijl bovendien eer. verdeeling be werkt kan v<'eer., die meer aan gepast is aan de vraag. Hiervan mogen echter nog geen te hooge ve-wachtingen gekoesterd worden, TAL VAN LANDEN GAVEN BLIJK VAN HUN MEDELEVEN I-JET BUITENLAND heeft zich tegenover den grooten nood in Nederland niet onbetuigd gelaten. Wij constateeren met dankbaar heid, dat er snel is geholpen en op groote schaal. Van de landen, die in het achter ons liggende jaar hebben medegewerkt om ons land er weer bovenop te helpen, kun nen als voornaamste worden ge noemd: Amerika, Engeland, De nemarken Zweden en Zwitserland Vele andere landen zooals Argen tinië. Brazilië, Canada, Portugal, Ierland. België en Zuid-Afrika, hebben eveneens door aanzienlijke giften van hun medeleven blijk gegeven Ten opzichte van den omvang der in natura verleende hulp spreken de volgende cijfers een duidelijke taal Wanneer wij bij Amerika begin nen zien wij dat, door de Ameri kaansche rellefacties van Februari t,m. December 1945 166.315 kisten of colli naar Nederland zijn ver scheept De inhoud van d;ze kis ten bestond voor het grootste deel uit nieuwe en gebruikte kleeren en schoenen, keukengerei, looden afvoerbuizen, geconserveerde voe dingsmiddelen. waaronder klnder- voedsel en melkproducten zeep en zeeppoeder, levertraan, ledikan ten en dekens. Voor doktoren zul len bovendien nog 25 auto's wor den gezonden, waarvan er reeds vier zijn aangekomen. Verder kwa men nog mee 17 driewielers, 16 kisten gereedschap en 4 cartons serviesgoederen. Uit Engeland waren op 1 No vember 1945 in totaal bijna een millioen artikelen naar Nederland verscheept Als speciaal geschenk van het Engelsche volk werden 133 ambulance-auto's aan Nederland aangeboden, terwijl 14 000 boeken. nog altijd be-waaronder romans en wetenschaD- „orde M'nder- pelijke werken, ten behoeve der broeders Capuetjnen".getroffen Nederlandsche bifclio- Hoe een men'ch zich j th"k"n werden geschonken, toch vergissen kan, ~I_ T"1J Tot eind December werden uit Denemarken in totaal 3690 ton levensmiddelen naar Neerland ge- expedleerd. Ook werden verzonden alleen in het tijdvak van 1 No vember1 Januari, 100 ton huis houdelijke artikelen en gereed schappen, 190 ton levensmiddelen en 242 colli, bestaande uit meube len en doktersartikelen. Door den Zwitserschen Bonds raad is een bedrag van Zw. frs. 100.000000 geschonken voor alle geteisterde gebieden in Europa. Dcor de Zwitsersche bevolking is bovendien nog een bedrag van Zw. frs. 50.000.000 bijeengebracht, waar van 65 pet. voor Nederland ls be- stem.d Door de „Croix Rouge Suisse" is een groote partij medi cijnen en watten beschikbaar ge steld terwijl ook een groot aantal hukhoudelijkc artikelen uit Zwit serland in Nederland is aange komen. De hulp Uit Zweden ls reeds vóór de capitulatie van Duitsch land begonnen. Het Zweedsche brood en de Zweedsche margarine, welke Nederland gedurende de laatste oorlogsmaanden ontving, zullen wel niet worden vergeten. Maar Zweden heeft het hierbij niet gelaten. Na den oorlog bracht het in totaal Kr. 2.M.OOO bijeen voor een algemeene hulpverlee ning aan Nederland Uit de overige landen, uit Ar gentinië Brazilië en Canada wer den talrijke pakketten levensmid delen en kleeren ontvangen. Door Por'ugal werdm stoffen aange kocht, welke thans tot kleeren worden verwerkt. Ierland schonk ons zuivelproducten en slachtvee en uit Zuid-Afrika werden 25 000 kisten met relief goederen verzon den bestaand? uit jam rozijnen, erwten, boonen en babyvoedsel. terwijl last not least een geschenk van 1.000 000 sigaretten en 13 balen dekens mag worden vermeld. Zooals uit bovenstaande blijkt, is er vcor ons land reden te over om dankbaar te zitn voor de hulp, die ons zoo rijkelijk is geboden. daar de beschikbare kwantiuns van de verschillende tabakssoorten nu eenmaal ontoereikend zijn om ledireen te gerieven. Bovendien moeten de voorraden ook zoodanig verdeeld worden, d?.t er voor de verschillende takken van indu strie een voldoende hoeveelheid ter bewerking toegewezen wordt. Hel gaat hier immers ook om een werk gelegenheid voor tienduizenden lancgenooten. Wat deze betere verdeeling be treft, verwacht men in d? practiji zeer weinig van de nieuwe regeling. Dhr. Graus, voorzitter van de On- dervakgreep binnenlandsche groot handel in tabaksfabrikaten in den Kring Noord-Brabant, deelde ons mede dat de kleinhandel zijn cou pures van den distributiedi?nst blijft ontvangen, verdeeld naar si garen, cigaretten en tabak, en dus op de voorgeschreven verhoudings. cijfers aangewezen blijft. Wat (li. be eekent, zoo zei dhr. Graus, zal den lezer duidelijk worden, als bekend wordt, dat niet.egenstaande herhaalde pro tes en bij de be rokken in staat iest de toewijzing voor kerf tabak m Noord-Brabant, die achtereenvolgens is verhoogd .ol 40 en 45 pc nu voor de kometi de periode op 50 pet. is gebracht. Toch zegde dhr. polak toe, dat met de grieven van het Zulder, terdege rekening gehouden zal wor den. In het licht van bovenstaan de mededeelingen wordt de toege zegde verbetering toch wel erg du bieus. B Er werd ter persconferentie ook beweerd, dat het niet waar is dat dc merksigaren alleen naar ljgt Noorden gaan. terwijl men tracht te, het niet verkrijgbaar zijn van d?ze merkartikelen den winkeliers in de» schoenen te schuiven. Naar het bestuur van boven genoemde ondervakgroep ons na meedeelt, zou het bijkantooi van het Rijksbureau ie Eindho ven echter sinds enkele weker opdrach hebben gekregen alle productie van de groote fabrie ken naar het Noorden te dfri- geeren. Met deze feiten voor oogen voel Ü8 men zich lichtelijk verbijsterd door de ter persconferentie gedane mededeelingen. Eenige nadere ophel dermg acht men daarom waarlijk niet overbodig. gLIJKENS een officieel beticht is K. Vorrink algemeen voor zitter van de Party van den Ar beid geworden en C. Woudenberg algemeen secretaris. Naast den algemeen voorzitter zyn er nog drie andere voorzitters, t w. R. v.d. Brug, Mr. Joekes en G. Ruygers. Ook zyn er nog drie andere secre tarissen: Willems, W. Thomas sen en een vacature. Ur zijn voorts nog 17 Party bestuursleden w.o. Prof. Scherm erhorn. MIDDENSTAND CONTRA FABRIEKEN Naar aanleiding van de medc- deellng via het ANP, dat 83 pcc. van het beschikbare vleesch de slagers gaat en 17 pet. naar dc fabrieken van vleeschwaren, schryft ons de vakgroep der Zeeuwsche sla. gers Het is ons bekend, dat de ver houding 83 pet. slagers en 17 pet. vleeschwarenfabrieken bestaat. Het is ons tevens bekend dat enkele weken geleden 150.000 kg varkens- vle-sch naar de fabrieken gegaan is voor de worstbereiding. Hiervan hebben de slagers echter geen 83 p;t. gekregen. Genoemde cyfers zyn voorts ge baseerd op het vooroorlogsche ver bruik. Voor den oorlog echter ko» de consument koopen wat hij wenschte. Thans gaat het er om, het weinige, wat er is zoo produc tief mogelijk te maken. Door de vaï groep Slagerp is aan de betreffende instanties vehzocht geen vleesct aan de fabrieken toe te wijzen vóóf het rantsoen 300 gram per persoon bedraagt. Dat naar verhouding veel vleesch waren naar het kruideniersbedriif gaan. Is een abnormalen toestand, die ook In het verleden bestond en dus th-ns op oude gewoonten 18 gebaseerd. UITSPRAKEN GOESCHE TRIBUNAAL J. P., distrP''tle-- mbtenaar te Kruintngen, 3 maanden internee- ring en ontzetting rechten: K K. te Waarde. 3 jaar Intern, en ont»

de Stem | 1946 | | pagina 2