EER! De stormloop tegen Franco Sjahrir wil wapenstilstand LOONEN EN PRIJZEN IN DEN LANDBOUW LAK! wikkeling PLOMA THIEME, )de Pilaren )EDEN prima eigen meeëters, sproeten TJUT JGT! DER HOOP Franschen verlaten Tirol - NIEUWE SCHOENENBONNEN MET INGANG VAN l APRIL MET PAPIEREN PRACTISCHE WAPENS ZONDER UITWERKING MELK - DISTRIBUTIE wordt gewijzigd Verkoop in flesschen is goedkooper borstelwerk en® voor kinderen' tenballen; natten rima kwaliteiten: mpoo enz. H KI KAMI iW'EEDE JAARGANG No. 408 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J A KL- M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J H A BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN. Middelburg; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort a. tel 102; Red J. v d BROEK. Bijbureau oostburg, Nieuwstr 23 Z -Eilanden. Bureau Goes, Westsingel 75. tel. 2236 Red N.J KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, W OENSDAG 6 MAART 1946 Commissie van Toezicht c J Van HOOTE- GEM A E LANGENHORST Mr Dr A J. .7. M MES Mr H B L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag Abonnementsprijs (by vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (by met-post- bestelling) 0.26 L.osse nummers 6 cent WIND udeeren vragf 'enwcordiger ■AT 41 - GOES [REIN VOLKOMEN DE IKKELEI 185-0 ueste modellen t PHILIPPINE 'ij.ÖJerd. Alspreker tuur l2 uw. RGEN OP ZOOH den nieuwen Kl/W Dinsdag Bd de Koning rstaand adres tDSTRAAT 24 /ALSOORDEN Nieuwe wegen naar het oude doel liET MISSIEWERK is in de oor- logsjaren sterk beknot, doch thans is er in alle missiecongrega ties veer een koortsachtige ijver gevaren, om aan den arbeid te gaan en de blijde boodschap op nieuw uit te dragen in de heiden- sche en Mohamedaansche landen. De oorlog zal helaas ook veel vóór den oorlog uitgestrooid zaad ver nietigd hebben. De ellende is in veel gebieden geklommen tot hoog ten van uitsterving en verwilde ring. Reeds voor 1939 werden daaromtrent verschrikkelijke gege vens bekend. In Britsch Indlë stierf minsten- 33 procent van de babies beneden één jaar, in Nigeria meer dan 50 procent, in Birma, voordat de missie er werkte, zelfs 90 proent. Er is een Afrikaansche stam, die in 1885 nog 6 millioen leden telde en in 1925drie honderdduizend. De sterfte in de niet-Christelijke landen was zóó groot, dat ze Frankrijk in één jaar geheel zou ontvolken /\p 11 Februari 1936 kwam de Congregatie tot Voortplanting des Geloofs dan ook met een in structie voor den dag, waarin o.a. werd gezegd: De nood van moeders, en kinde ren, het uitsterven van geheele stammen hl Afrika, de erbarmelijke medische en hgiënische toestanden in de missielanden maken het noo- dig nieuwe normen uit te vaar digen voor congregaties, die zich aan de leniging van deze nooden wijdenDaarom is het noodig, dat nieuwe congregaties van vrouw- we,lijke religieuzen worden opge licht, die volledige medische hulp brengen in de missielanden, of dat in bestaande Congregaties speciue afdeelingen worden opgericht met hetzelfde doel. De Zusters, die dit werk verrichten, moeten de noodi- ge diploma's behalen aan erkende universiteiten en instituten, maar bovendien ook geestelijk uitstekend woioen toegerust voor dit moeilijke apostolaat. 't Decreet is nu ruim 10 jaar oud doch er is in dit opzicht nog maar weinig gebeurd. In ons land ken nen we de Medische Missiezusters, gevestigd te Heerlen. Enkele be staande Congregaties hebben hun werkwijze volgens het Decreet wat verruimd, doch de groote stoot of impuls, welke men ervan had mo- Te Vlissiogen werd de slag in de Javazee plechtig herdacht. Hier boven een overzicht van de plechtigheid by het standbeeld van Mi- chiei de Ruyter, waarby de minister van Oorlog, mr. J. Meynen, tegenwoordig was. M BIJ ONS HUN ARTIKELEN 180—0 d een bakfiets ils vervaar- i feiten van nissen der "nbardement van H KH, fn van het ondgenoiten, wij gaarne de maand) f 8,10 pet kllectie eens 172—o TEL. 2041 T TXT verscheidene plaatsen van Ti- rol en Voralbcrg werden de Fransche bezettingstroepen terug getrokken. In de Oostenrijkse!» ge bieden nabij de Zwitsersche grens zijn reeds alle Fransche troepen teruggetrokken. De grens, en douanecontrole aan de Oosten- rijksch-Zwitsersche grens wordt thans weer door Oostenryksche ambtenaren verricht. gen verwachten, nleef nog u:t Van groot belang zou het natuurlyk ook in dit opzicht zijn, als ce Nijmeeg- sche Universiteit een medische fa culteit zou kunnen inrichten. We hebben in een vraaggesprek voor den K.R.O. kunnen hooren, dat de plannen daarvoor niet rusten. Doch ook thans reeds is 't mogelijk, dat in de vele katholieke ziekenhuizen en de vroedvrouwenschool te Heer len een opleiding geschiedt, welke voor de „medische missie" van het grootste belang is. Het is dan ook te hopen, dat nog meer missie-congregaties oog krij gen voor de dringende noodzaak van deze nieuwe apostolaats- methoden. Qnvoorstelbaar is de nood in vele afgelegen gebieden, de toekomst der menschheid als zoodanig staat op het spel Door dit prachtige werk vordt het goede begrip ge wekt voor de offervaardige liefde, welke in Christus' boodschap ligt besloten en daardoor zal ueie-bood schap de menschen ook des te ge makkelijker aanspreken. Er kome dan ook steeds meer belangstelling voor het Medische Missiewerk Oude vervallen 16 Maart ITET centraal distributiekantoor deelt mede. dat met ingang van 1 April a s. nieuwe schoenen bonnen in gebruik zullen worden genomen. Omtrent de wijze waarop deze bon nen zullen worden uitgereikt, zullen nog nadere mededeelingen volgen. In verband hiermede zullen de thans in omloop zijnde schoenen- bonnen na 16 Maart a.s. hun gel digheid verliezen. Zij zullen nog tot en met 9 Maart a.s. worden uitgereikt. Ruiling der oude bonnen tegen nieuwe zal in g=en geval plaats kunnen hebben. Men d/ent dus op de oude bonnen zoo spoedig mogelijk schoenen te koopen. Slechts wanneer de hande laar geen passende schoenen in voorraad heeft, zal men den bon bij den schoenhandelaar in kunnen leveren, die eep ontvangstbewijs zal afgeven, waarop vermeld moe ten zijn naam en adres van klant en handelaar, alsmede het inschrij vingsnummer van laatstgenoemde bij het rijksbureau voor huiden en leder, de soort en maat der schoe nen, de datum van afgifte. De le vering der schoenen zal in dat ge val plaats hebben zoodra de han delaar de schoenen besteld en ont vangen heeft. ÏLTET de internationale actie te- gen Franco wordt het een vrij belachelijke geschiedenis. Vooral in Parijs heeft men den indruk gewekt dat er een beslissende actie zou worden doorgevoerd, om den Spaanschen dictator verwijderd te krijgen. Men ging zelfs over tot den drastischen maatregel van het sluiten /nr. de grenzen. Nu zouden de mogendheden gezamenlijk eens wat laten zien! En waf kwam er te voorschijn? Een papieren stuk. Een aan' -veling aan „de leidende patriottische en ruimdenkende Spanjaarden" om middelen te zoe ken voor een vreedzame verwijde ring van Franco en de Falange, voor de instelling van een over- gangsregeering, die het volk in de gelegenheid zal stellen, vrij zijn re- geeringsvorm en zijn leiders te kiezen. De vraag, of de drie mo gendheden de diplomatieke betrek kingen zullen verbreken, blijft nog in het midden. M,a.w. gebeuren doet er niets. Er is ook een reeks documenten gepubliceerd, waaruit blijkt, dat Franco aanvankelijk wedde op een Duitsche overwinning, doch na El Alamein en Stalingrad er niet meer in geloofde. Plannen ter ver overing van Gibraltar zijn wel op gesteld, tot een uitvoering kwam 't nooit. De Amerikaansche pers zelve betoogt, dat er niet veel bewijs kracht In zit. Men zou trouwens kunnen opmerken, dat er in 1939 en Weer otfioiëeie Nederlandsehe radio- uitzendingen over Bandoeng Nederland koopt marmebasis TTOLGENS de radio van New- Delhi heeft Sjahrir Dinsdag aan de pers medegedeeld, dat 't Indonesische „kabinet" 'n voor stel tot het sluiten van een wa penstilstand op Java en Nederl. Indië, zal doen. Sjahrir, die gisteren zijn s7sten verjaardag vierde, heeft op een persconferentie nog iets meer ge zegd. Namelijk, dat hij binnen en kele dagen niet alleen de leden van zijn nieuwe kabinet zal bekend ma ken. maar ook een formuleering zal geven van een politiek geba seerd op de 5 punten-opdraclit die het standpunt van het kabinet aangaande de Nederlandse!» voor stellen zal omvatten. (Punt 1 van deze door het centraal nat. «comité gegeven opdracht luidt, naar thans bekend gemaakt wordt, woordelijk: „de onderhandelingen moeten gevoerd worden op den grond slag van erkenning van de republiek") IR verschillende berichten blijkt, dat de onrust in de omgeving van Batavia en Buitenzorg voort duurt. Bij Batavia vielen Indone siërs een Rapwi-kamp aan. Zij werden door een infanterie-com- pagnie met tanks uiteengeslagen. De verjaardag van den val van Java op 8 Maart, zal „gevierd worden met het beginnen van de eerste officieele Nederlandsehe radio-uitzending over Bandoeng. De uitzendingen zullen vanaf 8 Maart 4 uur per dag plaats vinden en zullen in den geheelen archipel te beluisteren zijn. ■ffolgens de Sydney Sun heeft Ne- derland tijdens den oorlog de door dc Amerkanen aangelegde marinebasis te Hollandia in Ned. Nieuw Guinea, gekocht voor twee millioen Austr. ponden. Er wordt nog onderhandeld over den aan koop van zware havenuitrustingen, electrische machinerieën en aller lei opslagplaatsen voor toekomstig gebruik in Ned. Indlë. pij de proclamatie van lt. generaal Stopford, bevelhebber van de geallieerde landstrijdkrachten is Nedrlandsch-Indische geld in Ned- Indië formeel ingevoerd en is de intrekking van het Japansche geld bevolen. Stichting van den Arbeid vroeg vaste en duidelijke richtlijnen. I^R ZIJN moeilijkheden in den -J landbouw. De totale productie gedaald door verlies aan grond, de productie per H.A. is belangrijk teruggeloopen by gebrek aan kunst mest en aan arbeiders. Alleen het kunstmesttekort kost ons jaarlijks 76«e kg aardappelen per H.A., ter wijl de bietenopbrengst 11.016 kg per H.A. minder bedraagt dan normaal. Kr is dus volop reden om naar mid delen te zoeken die aan het euvel een einde te maken. Met deze feiten voor oogen heeft de Stichting voor den Landbouw zich tot de regeering gewend. Het tekort aan kunstmest aanvaardend als voorloopig onoverbrugbaar, wees zij daarbij op mogelijkheid om een verdere afbrok keling van de productie tegen te gaan door de boeren in staat te stel len tot een arbeidsintensievere bewer king van den bodem. Om daartoe te kunnen komen, moeten allereerst de landarbeiders meer gebonden worden aan hun vak. Met als naaste buren de arbeiders in den D.U.W. en in dien van landbouwherstel en wederopbouw d'cnen zij verhoudingsgewijze een ge lijk loon gegarandeerd te krijgen en om die loonen te kunnen betalen, hebben de boeren een prijsfixeering voor hun landbouwproducten noodig, die geen onredelijke belasting vormen voor hun bedrijven. Het resultaat van de bemoeiingen der Stichting was, dat zij den indruk heeft gekregen, dat de landarbeiders- loonen nog wel iets omhoog zullen gaan. Het is echter niet meer dan 'n indruk, zekerheid werd niet verkre gen cn op dien grond kon z(J er niet aan denken de regeering van advies te dienen over de vast te stellen pr(J- zen voor de landbouwproducten. Hoe immers, zoo redeneert zij, wil men loonen bepalen, als men tevoren niet weet of de productie-opbrengst een verhooging zal toelaten? Hoe kan de boer een hooger loon betalen als be rekeningen van het landbouw-econo- misch instituut bewijzen, dat een hoo ger loon niet te betalen is als niet te zelfdertijd een prijsverhooging wordt toegestaan! JjJet heeft er allen schijn van, dat de aangelegenheid voorloopig niet geregeld zal worden, met andere woorden, dat de boeren geen hoogere prijzen toegemeten zullen krijgen en dat dus de landarbeidersloonen niet zullen kunnen stijgen, zooals zü in andere bedrijfstakken gestegen zijn. En het gevolg zal dan zijn, dat meer dan tot nu toe de landarbeiders uit den landbouw zullen wegtrekken en elders in andere vakken hun geluk zullen gaan beproeven. Waar hiermee tenslotte een algemeen belang in het geding is gekomen, dat te klemmen der is nu de wereldvoedselvoorziening een juist gebruik van alle arbeids krachten verelscht, wijdde de Stich ting voor den Landbouw Dinsdag 'n persconferentie aan het onderwerp. Ter conferentie kwamen heel wat be langwekkende vraagstukken aan de orde. Zij vonden hun oorsprong in de positie van den landarbeider. Hoe moet men haar zien, in welke ver houding staat zij tot die van arbeiders in andere bedrijfstakken en aan de hand van een klare vergelijking met de positie van menigen als geschoold en geoefend geklasseerden arbeider In de metaalnijverheid, werd vastgestled dat de landarbeider evenzeer ge schoold of geoefend mag heeten en er naar betaald behoort te worden. Dit is een eenvoudige eisch van so ciale rechtvaardigheid, die te dwin gender om beleving vraagt nu aller lei soort arbeiders op het platteland, hetzij in den D.U.W.hetzij bij Land bouwherstel of Wederopbouw, meer verdienen dan de landarbeiders. Er behoort een einde te komen aan de misvatting dat landarbeid geen vak kennis vereischt. Wat zou het overigens het Nederl. volk kosten, als de landarbeiders 10 cent per uur meer zouden gaan ver dienen. Ongeveer f 100 millioen of ruim f 10 per hoofd dr bevolking per jaar. Deze verhooging wordt overigens ook economisch verantwoord geacht op grond van de reeds hierboven ge schetste motieven, dat de landarbei ders hun oud beroep dreigen vaarwel te zeggen. "Tie vraag rijst uiteraard of er geen dwingende overwegingen kunnen gelden om de landarbeiders te belet ten van vak te veranderen. Het wordt een sociaal en onaanvaardbaar mid del geoordeeld. Een andere vraag van beteekenls Is: vormen nieuwe prijs stijgingen geen beletsel voor een eenigszins kansrijke concurrentie met het buitenland. Men moet dit niet overdreven zien, luidde het antwoord. Toenemende arbeidsintensiviteit levert een vergroote productie op en een verhoogde productie leidt tot prijs verlaging. Anderzijds zou zoo noodig met de valuta gemanipuleerd moeten worden. De conclusie was tenslotte: indien de regeering niet medewerkt aan 'n vaste en duidelijke richtlijn t.a.v. loo nen en prijzen, zullen sociale span ningen gaan optreden, die noch de betrokkenen, noch de gemeenrchap ten goede zullen komen. Integendeel. 1940 nog wel een andere mogend heid was, die dik met Duitschland aanpapte en zelfs daadwerkelijk medehielp aan de overweldiging van Polen. lyten fcelioeft geen grein sympathie te bezitten voor het Franco bewind, dat Zondag per officieele nota Amerika waarschuwde zich niet in Spanje's binnenlandse!» aangelegenheden te mengen om toch te kunnen constateeren, dat het „optreden" van de drie groote mogendheden een stuntelig compro mis oeteekent, waarvan het hui dige Spaansche bewind slechts pro fiteert. Een Reuter-berichl uit Madrid meldt, dat zelfs politieke vijanden van Franco een dezer dagen de jongste Spaansche regeeringsnota over de Spaansch-Fransche betrek kingen goedgekeurd hebben, alleen omdat zy in hun eer zijn aangetast en van meening zyn, dat Frankrijk thans niet in dc positie verkeert om wie dan ook op politiek gebied van advies te dienen De Britsche regeering moet nu ook te Parijs medegedeeld hebben, dat ze er niets voor voelt, om het Spaansche geval voor den Veilig heidsraad te brengen, daar het Spaansche regiem per slot alleen 't Spaansche volk aangaat. Intusschen staan in alle landen betoogers hevige redevoeringen te houden en daverende resoluties op te stellen, waarby de bewonderaars van een andere autoritair onder drukkingssysteem zich het felst roe ren De E.V.B. te Rotterdam maakte het machtige gebaar, te weigeren goederen uit reeds gearriveerde Spaansche schepen te lossen, zoo lang Nederland op zijn dooie eentje de diplomatieke betrekkingen met Madrid niet verbréêkt. Daardoor onthoudt men dus verder aan Ne derlandse!» zieken en kinderen de vitaminerijke sinaasappelen. Dat noemt men tegenwoordig „groote politiek!" DIJ de behandeling van het wets- ontwerp ten aanzien van de standaardisatie van melk, heeft mi nister Mansholt in de Tweede Ka mer medegedeeld, dat de regeering overweegt te streven near een nieuwe distributie van melk. Namelijk door verkoop in fles schen via de standaardisatiebe- dryven. Door deze methode zal de melk goedkooper zijn dan bij lassen verkoop. Minister Mansholt wil een systeem, waarby voorkomen wordt, dat het belangrijke volksvoedsel melk niet vervalscht of besmet kan worc'en. Het wetsontwerp werd z.hst. aan genomen. Medegedeeld werd, dat de begroo ting het departement van Fi nanciën heeft verlaten en voor 't einde der week den Raad van State zal bereiken. In verband met een voorstel van den heer Kortenhorst (R.K.) om 14 dagen respijt voor de behandeling van het ontwerp-vermogensbelas- ting in de afdeelingen, ontspon zich een discussie, waarbij het voorstel werd verworpen. Het ontwerp zal zoo spoedig mogelijk behandeld worden. rwE rust In Alexandrië ls thans weergekeerd. Tengevolge van de relletjes van gisteren hebben 17 per sonen den dood gevonden en zijn 299 gewond. a IIET Nederlandsehe Filmbedrijf is er in geslaagd om de rechten van 273 films voor ons land te re serveeren. Uit de Ver. Staten zul len 119 films worden geïmporteerd, uit Enland 69. Frankrijk 55, Rusland 12, Zweden 10, Zwitser land 4, België 3 en Denemarken 1. Heden zon onder 18 27 u„ maan onder 22.07 u. Donderdag zon op 7.14 u„ maan op 9.04 u. Weersverwachting: In de Zui delijke provincies plaatselijke nevel of mist. Elders zwaar be wolkt met eenige lichte regen of sneeuw. Temneratuur iets boven het vriespunt.

de Stem | 1946 | | pagina 1