De wetenschap helpt eek een handje Oorlogsmonumenten Il DE DROOGLEGGING VAN WALCHEREN III Wal een Wonderlijke Wereld een ST. VINCEHTIUS VEllEEHiGING jubileerde I ransporiondernemingen Russen VERSTERKEN BORNHOLM Zij behooren kunstzinnig verantwoord te zijn en in logisch verband te staan met de ptaats waar zij opgericht worden. Een commissie van deskundigen controleert en adviseert TJET AANTAL PLAATSEN, dat van plan Is oorlogsmonumenten 1 op te richten is legio. Uiteraard is het een zeer loffelijk stre ven, den dank en de blijdschap om de bevrijding en 't wrange van den oorlog op stoffelijke wijze te willen uitdrukken. De wijze van uitbeelding moet echter verant /oord zijn en passen in het ka rakter van plaats of streek. Om daarop controle uit te oefenen zijn per gewest commissies van deskundigen ingesteld. Voor Brabant heeft in een dergelijke commissie o a, de beeldhouder Niel Steen bergen zittiig tp»™-" rpyaens een prua.jc, aa* wy met den beeldhouwer over cit on- werp hadden, bliek ons. dat de commissie niet pielepeuler.g te werk zal gaan. Aan het persoonlijk accent bij de ontwerpen zal niet ge.ornd worden. De commissie ziet als haar voornaams',e taak: er voor te zorgen dat er iets goeds tot stand komt, omdat ce monu menten van thans in zekeren zin voor de histor.e moeten aantoo- nen, wat wü op het ocrenblik in onzen cultureelcn rugzak hebben. Hoe gced het controleeren van de ontwerpen eter monumenten en het geven van adviezen in die richting zijn, kan men nog zien aan ca.gene wat er in België na den eersten wereldoorlog uit den grond is restampt. Wij allen kennen im nrers ci> vele minder geslaagde ge dcrk.eckens bij onze Zuiderburen. Dat men een herhaling daarvan in ons land wil voorkomen is niet anders dan h"-* on prijs 'te stel len Strenge keurmg. ]>ij de Brabantseije commissie 1kwamen al verschillende ont- weipen binnen. Een geregen in druk had de heer Steenbergen dus nog niet gegeven over de kwaliteit van heigeen men over de geheele p.ov:ncie tot stand wil brengen. Maar toch kon hij al verkla ren dat de kwaliteit van de ontwerpen over het algemeen meevalt, al moesten dan eenige ontwerpen worden afgekeurd. Spreng houdt de commissie er rekening mee, of de ontwerpen in logisch verband staan met de plaats waar zij behooren te ver rijzon. Overigens wordt van het s.andpunt uitgegaan, dat dé mo numenten niet van een schreeu wend allure behoeven te zijn, inte gendeel gerust een decen* karak ter kunnen dragen. Hekjes bloembakken en derge lijke ouderwetsche „versierselen", cie men nog al eens op ontwerpen tegenkomt ziin taboe „Onaangenaam" monument pjiei Steenbergen zelf heeft op dracht om verschillende mo numenten te vervaardigen. En wel voor Steenbergen Halsteren, Phi lippine Teteringen en Zevenber gen. Wat het Zevenbergsche monu ment aangaat, de maquette daar voor is reeds tijdens de bezetting vervaardigd. Dit oorlogsmonument beslaat een breedte van ongeveer 15 meter. De bedoeling is 't het monument aan de Nieuwe Haven in Zevenbergen te plaatsen. Wan neer Daarover kon de heer Steen bergen ons niets vertellen, want hij weet niet of 't momenteele ge meentebestuur van Zevenbergen dezelfde gedachten heeft als het bestuur, dat destijds onder leiding stond van den overleden burge meester van Aken. Dat Zevenbergsche monument heeft nog onaangename gevolgen voor den beeldhouwer gehad. Steen bergen had een verzinnebeeld Job vertroost door vrienden", ont leend aan den Bijbeltekst „De Sabeëers deden een Inval joegen de zonen over de scherpte des zwaards, plunderden de huizen en roofden de nrnrV1'^" Culuur en Kuhur. Am begrijpelijke reoenen hadden de Duitschers en hun nieuwe orde-vrienden gauw genoeg door, dat die tekst misschien ook wel eens op hen kon slaanHet ge volg was, dat het Departement dat getiteld was „Volksvoorlich ting en Kunsten" de uitvoering van 't ontwerp verbood en gebood een Heden zon onder 18.02 u., maan onder 9.44 u. Donderdag zon op 7.45 u. Weersverwachting; tot Woensdagavond: Krachtige, tijdelijke stormachtige N.W. wind. Wisselende bewolking. Enkele buien, vooral in het N. des lands kouder. Giste-avond werd gemeld dat voor alle dis tricten storm uit het N.W. wordt verwacht. ander ontwerp te maken. Dit is er natuurlijk ncoit gekomen. Maar kort daarna kreeg Steen bergen de „zeer vereerende" op dracht een portretbuste van den „leider" te maken. Ge veelt wel waarom het ging: men w.lde den beeldhouwer tot op ce graat tes ten. Steenbergen schreef een net briefje terug waarin o.a. stond, dat hjj cm een portret te maken de psyche van den persoon in kwes tie meest kennen en begrijpen, en waar dit in het onderhavige geva'l niet zoo was hjj voor de eer be dankte.... Kort daarna wacht ten twee „heeren" hem aan het Bredasche station op. stopten hem in een auto en leverden hem af in Scheveningen. waar eerst Steen bergens trotsche baard en haardos sneuvelden en men hem voor, tij dens en na de verhoeren op boeven manier in het gezicht beukte. Had ge Iets anders van de „Kul- tur-Herrcn" verwacht? VOETBAL Selectiewedstrijd Zuid-West De te Eindhoven gespeelde heeren- hockey'-selectiewedstrijd Zuid-West, eindigde met een 6-2 ^verwinning voor West. v. d. Doll, die niet was verschenen, werd door Kuyper (EMHC- vervan gen. Het begin gaf een gelijkopgaanden strijd te zien doch allengs kreeg de Westelijke voorhoede betere kansen, waarvan de Roos tot tweemaal toe prachtig profiteerde (0-2). In deze pe riode bleek het Zuidelijke backstel P Neelkens en R. v. d. Fuke verre van safe, waardoor R. Kruize (Laren) voor de derde maal de Boer kon pas- seeren. (0-3). Na de hervatting dachten we dat Zuid uit een ander vaatje zou tap pen, doch weer was het de Rous, die de Westerlingen deed juichen (0-4). Onmiddellijk daarna kreeg W. Nef- kens in het middenveld den bal toe gespeeld. passeerde 4, 5 spelers en vervolgens met een hard schot de eer te redden (1-4). Even later slaagde deze speler er nogmaals in den ach terstand te verkleinen. (2-4). Begrijpelijk gaf dit den Zuiderlin gen moed en aanval op aanval volg den. Een-van deze werd hen echter noodlottig, toen de P^oos uit een voorzet van Vreede, den bal juist voor de voeten van doelverdediger de Boer in doel sloeg (2-5). Kort voor het einde bracht R. Kruinze den stand op 2-6, waarin geen verandering meer kwam. Het spel van de Zuiderlingen viel tegen, want met uitzondering van H. Nefkens bleven allen beneden hun kunnen. Bij de Westelijke ploeg sta ken R. Kruize en de Roos boven alle anderen uit. Geflatteerde overwinning van Goes Wederom heeft Goes een overwin ning geboekt, thans op de Zeeuwen De gastheeren openden onmiddellijk den aanval en leverden eeiv mooie partij voetbal. Goes was technisch be ter en speelde met meer vaart. Bij rust was de stand 3-2. Na de hervatting pakte Goes stevig aan. Zij behield gedurende het ver dere verloop van den strijd het over wicht, dat in een groot aantal doel punten werd omgezet. Goes toog met een 7-3 overwinning huiswaarts. VOETBALUITSLAGEN Afd. Zeeland. Koewacht 2-Steen 3 1-3, Koewacht 1-Rapenburg 1 0-0, Koewacht 3-Rapen- burg 2 1-1. Nederl. hockey-elftal De Westelijke hockeyploeg heeren wordt als voorloopig Nederl. elftal beschouwd. Na een proefwedstrijd te Bloemen- daal op 16 Maart tegen De Batavieren, zal het definitieve elftal worden samengesteld dat op 31 Maart de Ne- derlandsche kleuren te Brussel zal verdedigen. In het elftal der Batavieren zullen 4 Zuidelijke spelers worden opgeno men, nl. P. en H. Nefkens, M. Steinz en H. Kuyper. ZWEMMEN DenemarkerrNederland De voorsprong van 13 punten, welke de Nederlandsche ploeg eergisteren had verworven, is gisteren opgevoerd tot^25 pnt., zoodat Nederland een wel verdiende overwinning te Kopenha gen heeft bevochten. TAS St. Vincentiusvereeniging vier. de Maandag haar eeuwfeest in tegenwoordigheid o.a. van den Pauselijken Internuntius Mgr. Giobbe, minister Beel en va., den burgemeester van Den Haag. De presi nt van den Hoofdraad mr. H. Morshuis, deelde mede, dat de vereeniglng thans 13.500 afdee- lingen over de geheele wereld telt, met 200.000 leden, waarvan ons land 530 afdeelingen bezit met ongeveer 0000 leden. krijgen eerlang bedrijfsvergunningen TAE Tweede Kamer behandelde Dinsdag de afdeeling vervoer van de regeeringsnota. Minister v Schaik verklaarde, dat de spoorwe gen zich in hoofdzaak zuilen bepa len tot snel vervoer op de lange lij nen, Daarom mag. het wegverkeer zich niet onmatig uitbreiden. Van een monopolie zal echter geen sprake zijn. De minister' verklaar de voorts niet te zullen medewer ken aan nationalisatie van het ver- v- zen. Het stelsel van bedrijfsvergun ningen zal weer in het leven geroe pen worden. Z. E. achtte overigens ccn goede bedrijfsorganisatie nood zakelijk, teneinde de uitvoerende taak van de regeering over te ne men. blokkeer ingswerkzaamheden te WestKapeue JJE RUSSEN zouden gen aanvoeren op versiërkm- het eiland Bornholm en er bovendien afweer geschut hebben geplaatst. In Ko penhagen verr.am men voorts, dat op het eiland vele vrouwen van soldaten zijn aangekomen. IIK 'T KORT IJTET Hof van Cassatie heeft het beroep van Borms, die na de zen oorlog voor den tweeden keer ter dood veroordeeld werd, verwor pen. m TN HET GEBIED rond Almelo is door de overstroomingen 95 pet. van den rogge-oogst vernield, ter wijl het grooiste deel der ingekuil de aardappelen is bedorven. TAE ASSEMBLEE van den Vol- kenbond te Genève zal in April a.s. voor het laatst bijeenkomen. Door de Uno zal dan een ontwerp worden voo. gelegd, behelzende een overeenkomst tusschen deze twee lichamen. T-VE BON-DISTRIÜL- visch is afgeschaft. «i van Het diri- geeren var visch door het bedrijf schap voor vissrli er ij producten naar de verschillende plaatsen, is blijven bestaan, evenals eventueel plaat selijke distributie van visch. TAR. ir. P M. Heertjes, lid van de Tweede Kamer heeft bedankt voor het li ilmaatschap der parle mentaire commissie, welke naar In. dië zou vertrekken. De heer Heer tjes wil toetreden tot de Partij van den rbeid TAE bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis vraagt kleine hoeveelheden bloed van kinderen, die herstellende zijn van mazelen. Zij '-unnen daarmee een aantal uit Indië repatrleerende kinderen hel pen - TTIT DE VOORGAANDE artikels zou de Indruk kunnen zijn ont staan, dat 6e droogmaking alleen een kwestie was van energie, prac tische kennis en materiaal. Dit is slechts ten deele juist. Ook de wc enschap heeft 'n handje ge holpen bij dit grootsche experiment dat de Zuiderzee werken evenaart. De dienst der droogmaking Wol cheren, heeft n.l. ten hauwste sa mengewerkt met het Waterloop kundig laboratorium, te Delft, waarvan prof. G. W, Thijssen de leiding heeft. Op ingenieuse wijze werd in dit laboratorium wa3r men prachtige nageboots'e modellen had van de dijkgaten de werking van eb, vloed en stroomingen vast gelegd Op de aldus bekomen registree ringen en uitkomsten werden de adviezen gebouwd, met welke ad viezen de dijkenidichters ter dege rekening hielden. Na de Nolle Westkapelle. a rpoen de slag om de Nolle einde lijk gewonnen was. moest als tweede dichtingsobject Westka pelle eraan. Algemeen in den lande werd ge dacht, dat d't werk het moeilijk ste was Ten deele was dit slechts waar De kust bij Westkapelle Vgt namelijk veel hooger dan hp Wal cheren s zuidkust waardoor te Westkapielle veel minde- water bin nenstroomcte. Bij giert ij bijv. kwam er te I 'es'kapuüe 3 milliosn MC water binnen en bij de Nolle en R? nunc kens resp. 22 en 24 mill. Bij dood tij waren die cijfers voor Westkapelle 0,3 m'll. M3 en bi) de Nolle en Rammekens 4,5 en 10 mill. Het groote bezwaar bp Westka pelle was weer dat het te veel op den open wind ligt en het zwaar ste varens materiaal niet buiten gaats kon blijven. Daarom moest ook de groote zandzuiger achter het gat blijven zoodat men later heel wat mcePe zal hebben om die weer over den dijk te krij gen. Ook bij Westkapelle is dankbaar gebruik gemaakt van 't materiaal der kunstmatige havens, welke aan de Normandische kust waren ge bruikt. Op 3 Oc'ober. precies één *xx>o<xxxxxxx>o<xxxxxx>ooooooooooooooo<xxxx>ooooo Bandietisme in Italië Teder land heeft na den oorlog zoo zijn apar te moeilijkheden op te lossen Amerika wor stelt met zijn loon- en prijspeil; Duitschland met zijn apathie: Italië met een nieuw ban- bietendom. In de groote steden is het niet erg veilig en op het platte land schijnt de vrijbui terij wel haar wijdsche normen te hebben aan genomen. Zoo vertelde de Times-correspondent dat op Sicilië thans een actie ondernomen is moeten worden op groo te schaal om de ban- dieterij onder den knie te krijgen. Hoe men dat aanpakt? Wel, een bataljon in fanterie, politie en ma- rechaussée is op weg getogen naar het bosch- rijke gedeelte van dit eiland, waar de bandie ten zich verschuilen Niet heelemaal op hun eigen lichte bewapening vertrouwend, iicou-n zij tanks, pantserauto's en kanonnen meegeno men, mitsgaders vlieg tuigen en.... vlammen werpers. Aan dit laatste wapen wordt tenslotte de eer gegeven de beste bandietenbestrijder te zijn. Overigens blijken er nog „maar" 100 man zich overgegeven te hebben. De Gaulle wordt puik bewaakt eneraal de Gaulle leeft sinds eenigen tijd een teruggetrokken leven op een buiten te Marly le Rol. Hij geniet daar de beste verzor ging, ook voor wat be treft zijn lijfsbehoud; want verschillende po litiediensten bewaken zijn persoon en zijn huls. Zelfs zijn telefoon wordt gecontroleerd en als hij staat of ligt wordt allemaal nauw keurig gerapporteerd. Het Fransche publiek kijkt op dat - alles eenigszlns verwonderd „oe en vraagt zich af wat het er nu eigenlijk van denken moet Wordt de generaal al leen maar bewaakt of is hij een gevangene? Is hij met andere woorden slachtoffer van zijn roem of van de politiek? De Gaulle zelf maakt er zich blijkbaar geen zorgen over. Zijn licha melijke gesteldheid is perfect en zijn humeur dienovereenkomstig. Geld speelt geen rol /"len. Ersklne van het Britsche bezettings leger in Duitschland wilde een diner geven ln Berlijn. Daarbij be hoorden natuurlijk me nu's, liefst een beetje keurig verzorgd. Wat kost het maken er van, vroeg Ersklne's verte genwoordiger? Hm, ant woordde de drukker: 40 Markl Maar 20 sigaret ten is ook goed Zoo krijgen de Duit schers tó-h hun zin: „Geld spielt keine Holle". jaar na het verschrikkelijke bom." bardement, slaagde men in blok keering van 't sluisgat met beetles en pontons. Negen dagen ls er toen dag en nacht gewerkt, welke ar beid bekroond werd met de suc cesvolle sluiting. De groote mannen, bij Westka pelle waren ir. Biésefeldt voor Rijkswaterstaat en G. van Hat- tum voor de Muz. Tweemaal baeochien we de wer ken bij Westkapelle en lederen keer viel ons de schitterende sa menwerking op tuschen het .nat te" (het varende gedeelte) en het „droge" bedrijf, terwijl de harmo nie tusschen de s erk uiteenloo- pende groepen aan wal men denke slechts aan de Westkappel- sche dijkwerkers en de z.g. „slik- broeken" uit het Slledrech'sche, eveneens niets te wenschen over liet. De atmosfeer was er steeds geladen met den verbeten wil om de victorie te bevechten op de zee, voor dde haar November-woestheid kreeg. Die wil won De dichting bij Veere- ■yergeleken bij de Nolle en West kapelle was het te Veere een kalme geschiedenis. Wel was hier door de werking van het uitstroo- .T.er a wa er die hier het sterkste was 26 mijl M3 vloeide er na gieirq en 10 mill, na dood tij uit het gat uiteindelijk 976 meter breed geworden, doch toen de Nolle euma»: afgesloten was. vordr'de nen hier reusachtig. Veere werd 'eschu: coor cte Noord Beveland- s-he kus' en hei zwaars'e drijvend mslenaai kon in „het vuur" wor den geworpen. Zeer vlug na West kapd'e mo-ht men ook h er de vlag uits'eken, 18 October was het gat geblokkeerd en op 23 October sloot het als een bus" waarmee ge heel Wesf-Walcheren beschut lag ach'er zijn dijken en de 13 500 h.a. bouw- en weiland boven kwamen. Bij Veere W3s de leid'ng in han den van ir. Ferguson (Wate-staat) en i- T -,--i DEKtN V e.t( OVERLEDEN AA In de Maria-stichting te Haar lem overleed de hoogeerw. heer P. van der Aa, rustend deken van het dekenaat Middelburg en eme ritus pastoor ven den H. Jacobus te Vlissingen. De overledene werd op 3 No vember 1866 te Haarlem geboren en aldaar den 22sten Maart 1890 tot priester gewijd. Vervolgens werd hij kapelaan te Stompwijk, te Amsterdam. Rotterdam en den Haag. Het jaar 1906 zag hem als pastoor te Wijk aan Zee, terwijl hjj in 1909 pastoor van Vlissingen en in 1921 deken van Middelburg werd. Op 10 Augustus 1934 werd Deken van der Aa eervol ontslag verleend, waarna hij zich vestigde in huize ..St. Bavo" te Heemstede. UITSPRAAK GOESCHE TRIBNUAAL. I. D., stroohandelaar Middelburg ontzetting rechten. P, E,. Reiziger, Vlissingen; her vatting 'onderzoek. G, v, d. B., teehandelaar, Kou- dekerke; hervatting onderzoek. L. S. landbouwer Ovezande, 1 Jaar lnterneerlng, verbeurdver klaring helft van vermogen en radiotoestel en ontzetting rechten. J. de B. landbouwer 's Heeren- hoek, 6 maanden intemeering, verbeurdverklaring f 50,000 en ont ze'ting rechten J. va'n D., adj comm. PTT Goes ontzetting uit kiesrecht.

de Stem | 1946 | | pagina 2