TENTER fGEN" s IBÖNNEN tdorpe 6121 Sociale Zaken werkt hard Belgische regeering afgetreden Nog geen onderhandelingen op Java tweede jaargang sbroeck erzekerings- aordiger ar. en tedrijf BOUVJGNE Het geheim consistorie geopend Pluimveehouderij herleefd Strijd in Mandsjoerije sprak duidelijke taal Artillerie en tanks bij Tebel in actie Dfficieren dmixiistratie eptember 1939 IOOL VOOR MILITAIRE waren en thans ijn, worden bij chting van hun opleiding voor ratie, ter indee den INSPEC fINISTRATIE, 2AVENHAGE int met een de» voormiddags; voormiddags; voormiddags; voormiddags, ïg terugbetaald. der Militaire oproeping be- vorenvermelde in behandeling No.395 TTTTGA VE STICHTING „DE STEM" mrecteur j. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J H A. BRUNA Algem. Leuwsch-redacteur: W. GROFFEN. Middelburg; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele boort 1 tel 102; Red J. v. d BROEK. Bijbureau Oostburg. Nleuwstr 23 z.-EUanden: Bureau Goes Weststngel 75, tel. 2236 Red. N.J KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, DINSDAG 19 FEBRUARI 1946 Commissie van Toezicht C. J. VAN HOOTE- GEM A. E. LANGENHORST Mr Dr A. J. J. M. MES Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3 38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij niet-post- bestelling) 0.26 uosse nummers 6 cent SOLDEERBOUTEN, LS. PLAKSiPANEN, oEUMVERG'ASSERS. HULST IULSCHE f 6.50 bö HULST in Ocstelij'k rast salaris, een alUcarins ïtwiikkellng en rste vere echte. vroegere cn te-dége inlKch- S'em", Hutet. BK AÏÏIfi SI 8"'* 'vj& JUJSÏ C - VOEDING' :n voor dit wereld je, dis aard. van Uw twar, loondersciher, 8 dagen opgeven. 595-0 l. VAN GELDEREN 595-0 SONTTNW AGENS - SPGRTCARS lamd ^and 578-0 te en geverfde en en nagelen. suikerwerken 130-0 tawbevelend, MILITAIREN MCA en MG. Ook l volgenËngelscli Fransch Ned. taal ndsdiploma. jour- TTERDAM 915-00 Minister Drees voor de pers Weinig werkloozen meer. - De D.U.W. als ar beidsreserve voor den landbouw. - Systematische controle op het loonpeil. - Waarom de kolenpro- ductie niet vlot. - Centrale Commissie voor de Gezondheidszorg en een Ziekenfondsraad. Coördinatie van socialen bijstand. 25 procent bovenuit te gaan. Nu is het College van Rijksbemiddelaars bezig, om voor den eenen bedrijfs tak na den anderen een verant woorde loonregeling vast te stellen. De algemeene tendenz is het dich ter bijelkaar brengen van de loo- nen. In land- tuinbouw, in het griend- en rietbedrijf en 't veen- bedrijf liggen ze zelfs 70 procent boven het loon van Mei 1940. Dit houdt ook verband met het leggen van de loonvloer, die het bekosti gen van de noodzakelijkste uitga ven voor eenieder moet waarborgen Er wordt met het loonpeil nog veel gematst: fictieve overuren, fietsenvergoedingen e.d. Doch er is nu een systematisch controle-sys teem in wording. Op 1 Maart be gint daartoe een coördinatie van Arbeidsinspectie, Gewestelijke Ar- beidsbureaux, Raden van Arbeid, Centrale Controledienst en Prijs- beheersching te werken. De mijnwerkers. OOCIALE ZAKEN een zeer wijd veld van werkzaamheid in den modernen staat, die meer wil doen dan orde-handhaven en be- lasting-innen. Een Minister, die daaronder zijn schouders moet zet ten, heeft een Atlas-taak. We kon den er iets van bevroeden in een samenzijn van Minister Drees en zijn voornaamste medewerkers met vertegenwoord.gers van de pers uit alle landstreken. Noodwendigerwijs moeten we vlug langs zeer uiteen- loopende onderwerpen rennen. Werkgelegenheid A Uereerst: Hoe staat het met de werkgelegenheid? Bij de bevrü. ding konden talloozen nog niet aan den slag, omdat heel het econo misch apparaat ontredderd was. Wachtgelden en overbruggingsuit- kesringen moesten het eerste soe laas verschaffen, om niet in de trieste stempelarij te vervallen. Psychologisch heeft dat uitstekend gewerkt, al was voor zwakke natu ren de verleiding grooter, om werk loos te blijven. De contrple daarop is intusschen verscherpt. Door een algemeene werkloosheidsverzekering hoopt men op den duur de tijdelijke regelingen te kunnen vervangen. Het bedrijfsleven begint de werk loosheid al aardig op te slorpen. Van de 201.000 wachtgelders In Ju ni '45 waren er nog maar 43.800 in December over het aantal „over- bruggers" liep terug van 55.000 tot 41.000. De D.U.W. kreeg het veel drukker ln die periode: een stij ging van 21.000 tot 63.000 man. In de toekomst wil men dit li chaam in hoofdzaak bestemmen als arbeidsreserve voor den landbouw. Als het dan maar niet buiten zijn taak groeit en de voorziening met arbeiders in den landbouw juist zou bemoeilijken. Daarover is in boe- renkringen veel geklaagd. Het grootste euvel is het tekort aan geschoolde arbeiders, vooral in de bouwvakken, maar ook elders Door scholing op groote schaal hoopt men er op den duur in te voorzien. Er zijn alweer twintig Rijkswerkplaatsen in bedrijf ge steld. Het buitenland tracht onze vakarbeiders ook aan te trekken. Doch men begrijpt, dat dit niet de vorm van emigratie is, welke wij willen bevorderen. Bij emigratie kunnen we wel denken aan de boerenzoon, voor wie geen grond beschikbaar is. Te zijner tijd zou den voor emigratie in aanmerking komen Frankrijk. Australië, Cana da en Zuid-Amerika. Lï oe het met de ioonen is gegaan, weet men. Eerst de loonstop, toen algemeene machtiging om er jgOUVlGNE is meer dan de naam van een historisch kasteel in Brabant, het duidt een begrip aan, het begrip van het grootsche sociale werk, door Mgr. Frencken in het Bredasche Bis dom ondernomen. Doch van mili taire zijde had men geen oog en oor voor dat begrip. De opleiding voor sociale werksters, een brandende noodzakelijkheid in dezen zwaren tijd, is eruit verdreven. Het wordt belangrijker geacht, dat daar de vrouwelijke helpsters voor de le- gerorganisaties blijven gehuisvest. Minister Drees vertelde op de persconferentie, dat hij tot zijn collega van Oorlog verzoeken en vertoogen dienaangaande had ge richt. Oorlog bleef keihard. De nood in de gezinnen, de verwaar- loozing der kinderen acht het minder kwaad dan moeilijkheden met de huisvesting van deze leger meisjes. We zouden Zijne Excel lentie Drees op het hart willen binden: Laat niet èf met uw ver toogen tot Oorlog. Men moet daar toch ééns begrip krijgen voor de schadelijkheid van het inge nomen standpunt. Ge zoudt er een waarlijk sociaal werk mee verrichten 29 Nieuwe Kerkprlnsen waren aanwezig 7 H. DE PAUS heeft Maandag 't geheim consistorie voor het creëeren van 32 kardinalen, plechtig geopend. Daarbij hield de H. Va der een toespraak, waarin Hy de redenen uiteenzette waarom dit consistorie is bijeengeroepen, niet slechts om vorengenoemde reden, maar ook om de laatste benoeming der bisschoppen te publiceeren en om volgens de tradities een uit eenzetting te geven van de redenen voor de kanonisatie van vier za- lig-verklaarden. De Paus roemde in zijn toespraak de nieuwe kerkprinsen van wie er 29 persoonlijk aanwezig waren, om dat zy zich zoowel voor de Katho lieke Kerk als voor hun vaderland groote verdiensten hebben verwor ven. Tenslotte zeide Z.H. nog „Het feit, dat voor het eerst de edele prelaten -van vijf continenten voor het Heilige College zijn geko zen, werpt een nieuw licht op de universaliteit van de Kerk. De Kerk behoort niet tot één ras of volk of natie, maar tot allen van het menschengeslacht, dat verlost is door het bloed .van Christus." Donderdag zullen de nieuwe kerk prinsen het purper ontvangen. Qok de positie van de mijnwerkers kwam nog even ter sprake. De ondergrondsche mijnwerkers verdie nen nu 10 gulden per dag met premie. Van alle goederen aan de mijnwerkers beloofd, is niet alles beschikbaar gekomen. Maar aan deze voorziening moet ook eens een einde komen. (Vah andere zijde wordt daarvoor de datum 1 Aug. genoemd). Er is een heel complex van factoren, dat de productie na- deelig beïnvloedde: Roofbouw door de Duitschers, het verdwijnen van duizenden Duitschers en N.S.B.'ers, het melden als vrijwiliger door veel jonge mijnwerkers, moeilijke huis vesting. En in de stemming van „dat oude jaagsysteem nooit meer is er een deel van de mijn werkers, dat de productie remt. Een der aanwezigen bleek be nauwd te zijn, dat men in de Mijnstreek niet-katholieken niet zoo gunstig zou onthalen onder het motto, dat de zeden en gewoonten van het Zuiden moeten worden be schermd. Minister Drees geloofde niets van dit verhaaltje. De Di recteur van 't heele mijnbedrijf is zelfs niet-katholiek Wat sommi ge menschen toch spoken kunnen zien. Volksgezondheid. TIET bedrijfschap voor pluimvee en eieren zal 'n vrij groot aan tal bedrijven, aangewezen door den prov. voedselcommissaris in de ge legenheid stellen 200 kuikens te ontvangen, zoodat er dan een, zij het vaak bescheiden begin gemaakt kan worden met de pluimveehou derij. Pluimveehouders, die broed- eieren willen afleveren, krijgen bo vendien een extra kuikenbon, waar op zij 75 kuikens kunnen koopen. In het algemeen zullen slechts zij 'n bestelbon voor kuikens ontvangen, die in den landbouw een hoofd- b«staan hebben en overigens aan de regelingen goed meewerken. yolksgezondheid is ook een tak van het Ministerie van Sociale Zaken. Wij zijn zoowat het eenige beschaafde land, dat geen eigen Mi nisterie van Valksgezondheid heeft, zei een medisch woordoverder in den Partijraad! De Regeering ziet echter voordeelen in de behande ling door één Departement van so ciale verzekering en gezondheids zorg. Coördinatie zal thans worden bestudeerd door een Centrale Com missie voor de Gezondheidszorg Naast de bestaande inspecteurs ko men er nog inspecteurs voor be paalde takken: bestrijding van tu berculose, geslachtsziekten enz Krankzinigenzorg wordt overge heveld naar Sociale Zaken. Er is verder een Ziekenfondsraad in wor ding, die het geheele ziekenfonds wezen onder de loupe zal nemen. Het verhoogen van de loongrens, gelijk voor de sociale verzekering geschiedt, is voor de ziekenfonds- zorg wegens bezwaren van de me dici nog uitgesteld. Nader overleg is gaande. Het tekort aan leerïing- verpleegstjers is opgeheven, behalve in krankzinnigengestichten en sa natoria. Gediplomeerde verpleeg sters zijn er nog 750 tekort. De ver betering van haar arbeidsvoor waarden is in commissoriaal on derzoek. (Vervolg op pag. 2) TN Mandsjoerije zou volgens een woordvoerder der communisten in Tsjoenking strijd ontbrand zijn tusschen de regeeringstroepen en communistische strijdkrachten. Deze strijd zou zich ten Z.W. van Moekden over een front van 72 km uitbreiden. Ook uit Bulten Mon golië kwamen berichten over ge vechten binnen. Meer hout voor klompen TAE directie van Staatsboschbeheer heeft de voor velling aangewe. zen hoeveelheid populierenhout in dit kapseizoen ten behoeve van de klompenvoorziening, welke zulks dringend noodzakelijk maakte, nog maals verhoogd en wel met 2000 m3 De totale hoeveelheid popülieren- hou* vcor de fabricage van klom pen ts daarmee gebracht op 83.000 m3. Aanklacht legen repalrieerings officieren JJET Hoog Militair Gerechtshof zal zich eerlang hebben bezig te houden met een aanklacht, welke ingediend is tegen een aantal lei dende officieren van den repatriee- ringsdienst. Deze zouden hun of- ficieele positie en hun dienstreizen naar het buitenland hebben mis bruikt om zich schuldig te maken aan deviezen-ontduiking en drank smokkel op groote schaal, meldt Het Parool. In de Kamer behielden de linksche partijen de meerderheid, voor de Senaat behaalde rechts de meeste zetels. Liberalen en Unionisten gedecimeerd ■y D. ACKER heeft het ontslag van zijn kabinet aan den Prins-regent ingediend. Aan den Katholieken Volkspartijer de Schrijver is door dezen een in formatieve opdracht verleend voor de samenstelling van een nieuw kabinet. Intusschen is de officieele uitslag der verkiezingen nog niet bekend. Officieus meent men echter te mo gen aannemen, dat de Chr. Volks partij 92 Kamerzetels heeft be haald, de Socialisten 69, de Com munisten 24, de Liberalen 17 en de C.D.U. 1. TAe einduitslag' van de Belgische verkiezingen schenkt aan de katholieken en aan de communis ten de meeste voldoening. De socia listen beroemen er zich op, dat ze zich flink gehouden hebben en nog wat winst boekten. Met de libera len ts het huilen. Het partijtje van links-katholieken, dat in het Ka binet-van den Acker drie ministe ries telde en zich wonderlijke droo- men droomde, staat in de kou met 1 zeteltje. Als Van den Acker en de hem steunende parlementaire meerder heid eerlijk waren geweest en ook de vrouwen naar de stembus had den laten gaan, zou de overwinning van de C.V.P. ongetwijfeld nog veel grooter zijn geweest en zat men nu waarschijnlijk niet zoo in de nesten over de Kabinetsformatie. Want dat wordt een heel moeilijk geval. Aan De Schrijver, den leider van de C.V.P. is nu de eerste kans ge boden. Doch hij kan slechts naar Van den Acker gaan, om een coalitie aan te bieden. En hoe moet het dan met de koningskwestie? We zien de socialisten hier nog niet zwichten. Zou er een compromis kunnen liggen in het toch houden van een referendum over de ko ningskwestie? De socialisten zullen ingeval van een mislukking van Roomsch-Rood het oude kartel we der hi elkaar moeten timmeren. Het kan slechts een wankel gebouw worden met mismoedige liberalen en victorie-kraaiende communisten. Geloof maar, dat die laatsten nu hun eischen zullen stellen! Zulk 'n oplossing zou trouwens in flagran- ten strijd zijn met de wilsuitdruk- cling des volks. Als katholieken en socialisten elkaar niet vinden, komt de Belgische politiek op zeer glad ijs te staan. Overigens worden de verhoudin gen er niet gemakkelijker op als de officieuse cijfers omtrent de nieu we Senaat met de werkelijkheid overeenstemmen. Hierin zouden nl. •de Chr. Volkspartij 51 zetels, de Socialisten 35, de Communisten 11 en de Liberalen 4 zetels gaan bezet ten, zoodat rechts bij de verkiezin gen de volstrekte meerderheid be haalde. In deze omstandigheid hangt veel van de a.s. provinciale staten-ver- kiezingen af, waaruit de verkiezing van nog 44 senatoren voortvloeit. Het zou kunnen zijn. dat de samen stelling van den nieuwen senaat tot extra politieke moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven. Bevin TJEVIN heeft in een nota aan de U.N.O. de zonderlinge houding van Joegoslavië inzake aanwezig heid van Poolsche troepen in Italië gecritiseerd. De regeering van Joegoslavië heeft nooit een klacht ingediend by de Britsche regeering, noch zooals redelijk is de zaak zelf aan den Veiligheidsraad voorgelegd. In de plaats daarvan kwamen de Sovjets er mee voor den dag „als een mogelijke toekomstige bedreiging van -'en vrede". Er is geen bewijs, dat de Polen in ver binding staan met de Joegoslavi sche uitgewekenen. Bevins antwoord laat niets te raden over wat betreft zijn meening over de Joegoslavische en Russische machinaties. OPAANSCHE sinaasappelen en citroenen worden in Maart ver wacht. Zij zijn met Spanje voor pootaardappelen geruild. JTET Byz. Gerechtshof te Am sterdam eischte Maandag in drie gevallen de doodstraf. Het ver oordeelde den 40 j. electro-mon- teur J. Kemper uit Amsterdam tot levenslang. Tegen hem was even eens de doodstraf geëischt. JTET Indonesische „ministerie van voorlichting" heeft een verklaring uitgegeven, waarin de geruchten worden, tegengesproken, dat er tusschen dr. van Mook en Sjahrir onderhandelingen begon nen zijn. Wel hebben twee ontmoe tingen plaats gehad", maar deze waren informeel en droegen slechts een informatief karakter. De Ned. regeering heeft alleen voorstellen gedaan en deze nadien eenigszins toegelicht. Van in nevelen gehulde onderhandelingen of bèsprekingen, waarover de Sunday Times schreef, kan dus geen sprake zijn. Omtrent den toestand op Java kwam een bericht binnen, hetwelk van plunderingen gewaagde in Ba tavia en van verzet in de buurt van Bandoeng en Soerabaja. Ten Zuiden van Tebel zyn artillerieën tanks in actie geweest. .V rjjMT In Schotland wordt jaarlijks een wedstrijd gehouden in het ploegen. Op bovenstaande foto ziet men maar liefst 33 teams aan het werk. IN T KORT- JDIJ de Belgisch-NederlandscHe cultureele besprekingen is een regeling getroffen om den invoer van boeken en tijdschriften uit België en in omgekeerden zin bin nen afzienbaren tijd op onbeperkte schaal te verwezenlijken. TN CANADA vreezen sommigen, dat het onderzoek naar de spion- nage-affaire wellicht zal leiden tot het ontdekken van een 5e colonne onder leiding van de Sovjet-Unie. Er zou wel eens de verbreking der diplomatieke betrekkingen uit kun nen voortvloeien of anderzijds de voorlegging aan de Uno. TAP vragen van het Tweede Ka- merlid Sweens heeft minister Beel geantwoord, dat hy bereid is overleg te plegen over de vraag of aan eigenaren van door de Duit schers gevorderde auto's eerlang 'n vergoeding kan worden verleend. JTET KURHAUS te Scheveningen zal voortaan „Het badhuis" heeten. JAE E.-gelsche koning heeft Prins Bernhard begiftigd met het „Knight Grandcross" in de orde van het Britsche keizerryk. TN de groote bevolkingscentra zullen in Maart ruim 4 mil- lioen blikken groente in distri butie worden gebracht op na der aan te wijzen voorinleve- ringsbon, aldus is in een te Utrecht gehouden bijeenkomst van groothandelaren mee gedeeld. In Brabant komen Breda, Tilburg, Eindhoven en Den Bosch in aanmerking, zoo lezen wij in de Tb. crt. JTET BLAD „Vry Nederland" zal voortaan heeten „De stem van Nederland". JAE Nederlander Bernard Roling is benoemd tot lid van het internationaal tribunaal te Tokio. 0

de Stem | 1946 | | pagina 1