De Stichting van den~| I Landbouw Frankrijk doet beloften Welja, waarom hij ook niet? Verbetering treinverbindingen Het kiezerscorps onvolledig en beknot ZETEL DER UNO VASTGESTELD TWEEDE JAARGANG No. 39i UITGAVE STICHTING „DE ST E M" Directeur: J. A H M VAN SCHIJNDEL. I Hoofdredacteur J J H A BRUNA, Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN. Middelburg, Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel 102: Red J v d BROEK. Btjbureau Oostburg, Nleuwstr 23 Z -Eilanden: Goes. Westsingel 75. tel 2236 Red N.J KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, ZATERDAG 16 FEBRUARI 1946 Commissie van Toezicht C. J. VAN HOOTE- GEM A E. LANGENHORST Mr Dr A J. J. M. MES Mr H B L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bjj vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij nlet-post- bestelling) 0.26 uosse nummers 6 cent Men verwacht een voorontwerp voor i de organisatie van den landbouw (Van onzen Haagschen medewerker) naar grondwetsherziening België naar de stembus QP korten termijn is de instel- /Ander de nieuwe na-oorlogsche V' organisaties bevindt zich ook de Stichting van den Landbouw. In verband met de sterke boeren- organisaties in ons Brabantsche land lijkt het ons niet ondienstig ook in te lichten over de organi satie van den landbouw en over datgene wat men voornemens is te doen. Wij troffen een 2ieer eenvoudig bureau aan, ontdaaa en verstoken van alles wat naar kantoor of ambtenaar ruikt. Men behoeft niet aangediend te worden maar zonder overdreven strijkages wordt geadviseerd maaT even op kamer zooveel te gaan kijken, of meneer er is. Ook op Zaterdagmiddag wordt rustig verder gewerkt. yóór 1940 bestonden er verschil lende boerenorganisaties waar van het zwaartepunt vooral pro vinciaal gelegen was. Van katholieke zijde werden in 1940 voorstellen gedaan om tot een Nederlandsche Landbouwcor poratie te komen. Hierin zouden de drie boerenbonden maaT ook de landarbeidersorganisaties ver tegenwoordigd zijn. Dit plan is echter mislukt, doordat de neutrale bond daartegenover slechts één bond wilde stellen. Het eenig resultaat van het overleg was, dat men tot de op richting van een centraal secre tariaat der zies organisaties is ge komen. Nadat eerst de kath. bond onder commissariaat van een N.S.B-er is gesteld, was de instelling van den Landstand ook voor de andere organisaties het sein van vertrek. fpiJDENS DE bezettingsjaren hebben de besturen van de boerenbonden echter steeds illecaal contact bewaard en is in denktijd der verdrukking de zin voor sa menwerking gegroeid. De ic'ee d r landbouwcorporatie werd op nieuw gesteld en het eerste resul taat was dan ook onmiddellijk na den oorlog: de Stichting van den Landbouw. Deze stichting wordt door twee kenmerken beheerscht: het is eenerzijds de voortzetting van de vroegere samenwerking; anderzijds is de stichting de overgangsorga nisatie naar de uiteindelijke orde ning op het gebied van c'en land bouw (precorporatief) Deze figuur is uitstekend be dacht en stelt het eensgezinde bedrijfsleven op het gebied van den landbouw tegenover de regee ring. De regeering behoeft niet verder te gaan om advies inzake een bedrijfschap voor den lanó- b?,uw omdat zij in de stichting alle schakeeringen vertegenwoor digd vindt. Zoowel boeren als tuinders, katholieken als protes tanten, zoowel landbouwma-at- schappijen als boerenbonden zoo wel werkgevers als werknemers zijn in de stichting te vincen. Alle organisaties in de Stichting vereenigd behouden eigen onaf hankelijkheid en zien hun werk' Klamheden op technisch econo misch en sociaal terrein slechts door de Stich' De toekomstige organisatie van den landbouw zal horizontaal zijn, d.w.z. er zal geen organisatorisch verband worden gelegd met de industrie of den groothandel en den detailhandel. Alle beürijfsge- nooten zullen echter verplicht zijn ingeschreven in het bedrijfschap voor den landbouw. De organisa ties zullen belangengemeenschap pen blijven vormen en zij zullen de bevoegdheid krijgen het .bestuur van het bedrijfschap samen te stellen. Over enkele weken verwacht men een voorontwerp van wel op het gebied van den landbouw. Intusschen onderhoudt de Stich ting van den Landbouw het nauwste contact met het Depar tement van Landbouw en treft het maatregelen om langzamerhand verschillende werkzaamheden over te nemen. Zoo komt dezer dagen ondier de competentie van de Stichting de T.B.C.-bestrijding bij het vee, Onze boeren zijn niet achter bij de andere groepen op het gebied van organisatie. yANAF Maandag 18 Febr. zullen treinreizigers kunnen profitee- ren van enkele verbeteringen in de Zuidelijke spoorverbindingen. Op het traject Den BoschMaas tricht zal nl. een sneltrein worden ingeschakeld die om 13.00 uur uit Eindhoven vertrekt en om 15.42 u. in Maastricht aankomt. Deze trein geeft direct aansluiting op die, welke om 12.05 u. uit Den Bosch vertrekt. Voorts zal men behalve om 14.06 uur. ook nog om 17.05 uur uit Maas. tricht weg kunnen: aankomst in Roosendaal om 22.22 uur. Deze ver bind g naar Maastricht geldt al leen voor werkdagen, de trein uit Maastricht zal ook op Zondagen loopen. De trein die tot nu toe al leen op werkdagen om 6 47 uur uit Eindhoven vertrok, zal echter van af Maandag ook des Zondags gaan rijden. Voor het traject TilburgLage Zwaluwe wordt Maandag a.s. de volgende wijziging van kracht: In plaats van om 16.24 uur zal er trein om 16.20 uur vertrekken, die wat tot op heden niet het geval was in Gilze zal stoppen. JAUITSCHLAND EN JAPAN zul- zullen niet voor de in 1948 te houden Olympische Spelen wor den uitgenoodigd. Voor het eerst zal Rusland tot de mededingers be hooren. JTET S.S. ..BOISSEVAIN" komt vandaag met passagiers uit Indië in Amsterdam aan. JJET WATER by Almelo en om geving is wederorm ca. 2 c.M, gezakt JJET GEHEELE materiaal aan rüednde centr. keukens is aan het departement van Overzeesche gebiedsdeeen aangeboden voor eventueel gebruik in Oost-Indië. ling te verwachten van een staatscommissie aan welke de taak zal worden opgedragen in zoo kort mogelijken tijd te on derzoeken in hoeverre het wen- schelijk is, wijziging te brengen in de bepalingen van het 13de hoofdstuk van de Grondwet en aan d- Kroon de noodige voor stellen ter zake te doen. Het betreft hier een incidenteele herziening van zeer urgenten aard, die de regeering. vooral met het oog op de mogelijkheid, dat de ont wikkeling in Nederlandsch-Indië op korten termijn tot een grondwets herziening leidt, nog gaarne in eer ste instantie behandeld zag door de thans fungeerende Staten-Gene- raal. In de commissie, welke onder voorzitterschap zal staan van den minister van Binnenlandsche Za ken en waarvan de ministers van Justitie en Overzeesche Gebleds- deelen als ondervoorzitters deel zullen uitmaken, zullen vooraan staande leden van de belde Kamers der Staten-Generaal zitting hebben. (Van onzen Brusselschen correspondent) ywANNEER wij zeggen, dat de Belgen op Zondag 17 Pebr. ter stembus gaan, is zulks niet geheel juist. Wei wordt op dien dag het kiezerscorps uitgenoodigd zijn stem uit te brengen, doch dat kiezers corps is lang niet wat het had moeten zijn. Het gaat onvolledig en beknot naar de stemlokalen. De vrouwen, waaraan de regee ring nochtans het stemrecht had beloofd, komen bedrogen uit. Het feit dat de socialistische dé- Dutée, mevrouw Isabelle Blum, in het rapport dat zij over de aan gelegenheid vóór de bevoegde com missie uitbracht, Het opmerken, dat men er niet mocht mede wach ten de Belgische vrouwen stem recht te verleenen tot op het oogenblik dat ditzelfde recht aan de vrouwen uit Zoeloeland zou wor. den verleend, heeft de regeering DE LEVANTKWESTIE ting men. yANDAAG zullen de debatten over de klacht van Syrië en Libanon in den Veiligheidsraad voortgezet worden, zulks op voor stel van minister van Kleffens. Tijdens de discussies van gisteren hebben de Llbaneesche en Syrische afgevaardigden be toogd, dat de aanwezigheid van vreemde troepen in hun landen een bedreiging voor den vrede vormt. Zfj hoopten, dat de Veiligheids raad een onmiddellijke en totale terugtrekking van de Franscheen Britsche troepen zal verlangen. B i d a u 1 t deelde mede, dat Frankrijk bereid is om met de re geeringen van Syrië en Libanon de maatregelen te overwegen, die tot het vertrek van de Fransche troe pen zullen leiden. Hij verzocht den Raad vertrouwen te stellen in Frankrijk en Gr. Brlttannië. Daar B e v i n afwezig was, voerde Sir Alex Cadogan namens Engeland het woord. Hij vereenigde zich met Bidaults ver klaring Wysjinsky stelde den eisch dat de troepen binnen een door den Raad vast te stellen termijn zou den worden teruggetrokken. Minister van Kleffens verklaarde, dat de aanwe zigheid van Britsche en Fransche troe pen in de twee Levant- staten in feite een beperking van de souve- reiniteit dier staten betee. kende, en dat dit niet in overeenstem- VAN KLEFFcusS ming met de voorzieningen van het Handvest was. De Raad moest vertrouwen heb ben in het door Frankrijk beloof de, vond hij. Indien de Fransche troepen niet zouden worden terug getrokken, zou de Raad later nog tot een actie kunnen overgaan. waargeno- /A VER AL in den lande ztjn provinciale af- dieelingen opge richt. Door om standigheden iS men in Brabant nog niet tot op richting der pro vinciale afdeeling overgegaan. Wel werken ech'er reeds twee socia le commissies, n.l. een voor het zand en de an- der voor het klei gebied. Werkge vers en werkne mers werken over al samen in de sociale commis sies op paritett- schen grondslag, in de economi sche afieeling is de verhouding een op twee ten gunste van de zelfstandige boe ren. o<xxxx>ooooo<xxxxx><xxxxxxxxxxxxxx>ooo<xxxxxxx>- ooooooooooooo De algemeene vergadering van de UNO heeft met eenparigheid van stemmen het voorstel, het voor- loopige hoofdkwartier in New York e het definitieve hoofd kwartier in North Greenwich te vestigen, aangenomen. Op bijgaand kaartje is duidelijk aangegeven waar de U.N.O. in de toekomst zal zetelen. ESKIMO: „Mag ik Veiligheidsraad het leejd aandacht vestigen op feit, dat laatste ver= kiezingen in Oekraine niet democratisch waren en wereldvrede ernstig in gevaar brengen" MILITAIRE BELANGEN PRAEVALEEREN Minister Heynen licht oproepingen toe JTET Tweede Kamerlid Bierema heeft den minsiter van Oorlog geïnterpelleerd over het opnieuw in werkelijken dienst oproepen van reserve-officieren en onderofficie ren. De minister nu erkent, dat deze oproepingen, waar het dikwijls per- sonen boven 30 jaar betreft, die min of meer belangrijke maat schappelijke funoties vervullen, somtijds schadelijk zijn voor het econ. herstel van ons land. Het schijnt volgens den minister nog niet in voldoende mate tot 't Nederl. volk doorgedrongen te zijn, dat Nederland zich in om standigheden bevindt, waarbij vooralsnog de militaire belangen in vele gevallen'dienen te prae- vaïeeren boven maatschappelijke en persoonlijke belangen. De oproepingen staan in geenerlei verband met een te geringe aan melding van personen, die de mili taire loopbaan als hun beroep wenschen te kiezen. Immers, deze oproepingen zijn noodzakelijk om de op zeer korten termijn naar Ned. Indië uit te zen den onderdeelen van kader te voor. zien. Voorts om kader vrij te ma ken voor de 2de divisie. Tenslotte om te voorzien in het kader, dat te werk wordt gesteld in de instructie- bataljons, aangewezen voor de op leiding van het jonge toekomstige kader uit de lichtingen 1945, 1946. Heden zon onder 17,55 uur en maan onder 0833 uur. Zondag zon ap 7.53 uur en onder 17,56 uur maan op 19 27 uur en onder 854. Maandag zon op 7,51 uur en maan op 20.39 uur. Weersverwachting: Zwakke lot matige wind tusschen Noord West en West. In den ochtend nevelig. Vrij veel bewolking doch geen regen van beeeke' nis. Tempera'uur overdag op loopend tot 7 a 8 graden CeP si'is. niet kunnen verhinderen een be slissing te nemen, volgens dewelke de vrouwelijke kiezer in België van haar stemrecht slechts gebruik zal kunnen maken na 1 Januari 1947. Ze mag dus kiezenna de ver kiezingen. Benevens de dames worden ook de incivieken van de stembus ver wijderd gehoudeg. Die beslissing zelve wordt als zoodanig door geen enkel goed vaderlander betwist. Haar toepassing echter wordt fel besproken en is het voorwerp van zeer uiteenloopende beoordeelingen. Niet alleen de koppensnellers, die ei een sadistisch genot in vinden 't aantal dier ontrouwe landgenooten zoo hoog mogelijk op te drijven, maar ook de Volksfrontregeering, die dictatoriaal optreedt en alle kiezers zoekt uit te schakelen, waarvan ze vreest het vertrouwen niet te hebben verworven, ziet spo ken en incivieken, ook daar waar er geen te vinden zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken, dhr. A. van Glabbeke, is zeer productief. Hij „maakt" inci vieken bij de vleet en de uitvoering van de verschillende door hem ge troffen besluiten op het stuk van de epuratie in zaken van burger trouw, heeft toestanden in het le ven geroepen, waarbij de haren te berge rijzen. Zoo komt het dat niet alleen lie den die tijdens de bezetting fout stonden of zich kennelijk verkeerd gedragen hebben ten overstaan van den vijand, van hun stemrecht wor den beroofd, ook personen waarvan door rechtscolleges en administra tieve instanties reeds werd getuigd, dat ze een voorbeeld van burger trouw zijn geweest tijdens de kwa lijke jaren, kregen verbod hun stem uit te brengen. JJet willekeurig optreden van de regeering, benevens het feit van haar vlucht voor haar verantwoor delijkheid en haar onbekwaamheid, die moest blijken uit de practische resultaten van haar beleid in den loop der jongste maanden, zijn er wellicht niet vreemd aan, dat onze landgenotoen in stad en provincie van een matige belangstelling voor de verkiezingsaangeiegenheid laten blijken. De rumoerigsten zijn wel de communisten, die zich de vruch ten van den arbeid der gansche na tie toeëigenen. JAe socialisten, die wel aanvoelen dat ze door de communistische partij worden opgevreten, hebben niet nagelaten de communistische partij voor de voeten te werpen, dat zij die pronkt met weerstand, va derlandsliefde en verzet, haar be velen uit het buitenland krijgt. De socialisten melden rich opnieuw aan als de nationale partij bij uit stek. Er is nochtans geen plaats voor allen, want de socialistische partij heeft nog steeds den klassen- striio in haar programma staan. Ze schermt met hetgeen de ploeg Van Acker heeft verwezenlijkt en ze vraagt beoordeeld te worden naar haar daden, niet naar haar woor den. Ze pocht in dat verband met den kolenslag dien Van Acker be weert gewonnen te hebben; met het instituut der Sociale Veiligheid, waarover nochtans weinigen te spreken zijn; met de loonsverhoo- ging, die nochtans niet onze koop kracht heeft verhoogd. Zc gaat hoofdzakelijk negatief te werk en valt stelselmatig de Chris telijke Volkspartij aan, de jonge formatie, die de erfenis van de ka tholieke partij heeft opgenomen, met een merkwaardig en volledig nieuw programma uitpakt; de be langen der verschillende standen op een eerlijke manier verzoent en den terugkeer naar de grondwette lijkheid nastreeft. Tegenover het groeiend enthou siasme, waarvan vooral de jonge ren voor de C.V.P. laten blijken, tegenover het jonge politieke perso neel, dat zich als candidaat voor deze partij aanmeldt, staat de libe- raleparty, zonder programma en zonder waarborgen voor de belof ten, die ze haar kiezers doet. yr is ten slotte de Unie der De- mocratische Belgen, wier aan hangers aangeduid worden door den leelijken naam van Udébisten, Van unie is geen sprake, de volge lingen zyn te weinig talrük, opdat die term eenige beteekenis zou hebben. Het democratisch beginsel heeft zich opgeofferd om mee te huilen in het corps der dictatoriaal aangelegde ministers van de twee de regeering Van Acker. Het ziet er niet naar uit alsof de verkiezingen verrassingen zullen meebrengen. Dr. Paul de Ryck

de Stem | 1946 | | pagina 1