dr. van mook ggfiis Geen gelukkig debuut van de Ü.N.O. DON JUAN binnen twee weken op den troon? verwacht oplossing Nieuwe bonnen IRAK PROTESTEERT Duurder vleesch in blik IN 'T KORT EIGEN BESTUUR IN INDONESIË? R.A.F. OP SUMATRA VERSTERKT^ 't Leek erger dan 'l was (Vervolg van pag. 1) tenslotte Indonesië. Moskou zond hier den Oekraïner Manoeilsky als aanklager uit. Een stuntelige aan klacht, die het niet verder kon bren gen dan een voorstel, om een com missie van onderzoek naar Indonesië te sturen. Minister Bevin heeft den Russischen strooman in zijn stijl weer eens flink afgedroogd. Minister van Kleffens heeft het met rustige, maar daarom niet minder overtuigende lo- 'gica gedaan. Het ls voor een vaak slecht inge lichte wereldopinie uitstekend eens te hooren, dat wU vóór den oorlog in een gebied, zóó groot, dat het in Europa zou reiken van Ierland tot aan den Kaukasus, iets meer dan 29000 man politie noodig hadden, om de or de te handhaven, waaronder slechts 1100 Europeanen. Het is eveneens goed te hooren, hoe wij onze geheele koovaardijvloot ten bedrage van S millioen ton ter be schikking gesteld hebben van de ge- allierde zaak, waardoor wij na de gedeeltelijke bevrijding van ons land niet in staat waren troepen naar In- aië te brengen, om mee te strijden tegen Japan. Bovendien vroegen de geallieerden ons te wachten, omdat ondervoede, half-verhongerde Neder landers deze taak toch niet aanstonds goed konden aanpakken. Na de plot selinge ineenstorting van Japan was 't voor ons te laat, om te beginnen met het op de been brengen, uitrusten en overzee sturen van een Neder- landsche krijgsmacht. De Britten kre gen toen opdracht naar Indonesië te gaan. En niet alleen, zooals meneer Manoeilsky had gezegd, om Japanners fï ontwapenen en gevangen te ne men, maar ook om krijgsgevangenen en geïnterneerden te beschermen. Mi nister van Kleffens lichtte even een tip van den sluier op: Bjj honderden zijn deze menschen op de wreedaardigste wijze gedood, verschillende malen werden kinderen de handen afgesneden, terroristen maakten gebruik van vrouwen en kinderen, om het oprukken van hun troepen op den weg van Semarang naar Bandoeng te dekken. Hoe kan men in zulke omstandighe den spreken van „militair optreden der Britsche troepen tegen de Indo nesische bevolking", gelijk de spreek- Z%nrMzr 1f iM D T ZE dat de we- Pn I af j f n reldcrisis in de voedsel voorziening in de komende dagen het onderwerp van verdere bespre kingen tusschen de afgevaardig den der groote vijf zal zjjn. Minister Bevin heeft reeds desbe treffende voorstellen gedaan aan 't Britsche kabinet en deze voorstel len zullen waarschjjnlük aan de Groote Vijf en eventueel aan de algemeene vergadering der U.N.O. worden voorgelegd. Het voedingsvraagstuk heeft plot seling de voorkeur gekregen bo ven alle groote politieke proble men, waarvoor de veiligheids raad zich nog geplaatst ziet. Verwacht wordt, dat in een ont werpresolutie de wereld zal wor den gewaarschuwd, dat dit jaar 't voedselgebrek zich waarschijnlijk zal uitbreiden wegens een algemeen tekort aan graan en meststoffen. Op alle volken zal een beroep wor den gedaan verspillingen te voorko men en de voedselproductie te ver- hoogen. Woensdag sluiting tiet verzet tegen de keuze van den permanenten zetel voorde UN O. in Stamford neemt toe. Teneinde de zitting van de alge meene vergadering as. Woensdag te kunnen beëindigen, is besloten, dat de commissies der U.N.O. den geheelen Zondag zullen vergaderen er dat Zondagavond een plenaire zitting van de algemeene vergade ring zal worden gehouden. Uitstel van Indonesische kwestie iy verdere behandeling over den toestand In Indonesië, die op hedenavond 6 uur was bepaald, moet misschien worden uitgesteld wegens een lichte ongesteldheid van den Oekrainschen gedelegeer de Manoeilski. Heden zon onder 17.41 u„ maan onder 01.44, Zondag zon op 8.06 u. en onder 17.43 u., maan op 11.57 u. en onder 03.07 u. Maan dag zon op 8.04 u. en maan op 12.35 u. Weersverwachting: (geldig tot Za terdagavondFriseh, buiig weer met wisselende bewolking. Tijdelijk krachtige en tegen den avond afnemende N. W. wind. buis van Moskou deed? Snijdend was dan ook de vraag: Laten wij eens aan nemen, dat dit Oekrainsche troepen, gestationeerd op het Deensche eiland Bornholm, overkwamWat zouden zij doen? Zouden zij niets doen? Zou den zij hun handen omhoog steken? Of zouden zij doen wat ieder normaal individu zou doen, namelijk tegen maatregelen nemen? De belachelijkheid van de Oekrain sche, laten we maar gerust zeggen Russische aanklacht ls ten volle aan getoond. Wat er nu eigenlijk nog te dellbereeren valt, ls ons niet duide lijk. Moet de „waardigheid" van de Sovjet-Unie nog eens gered worden door een of andere onbenullige com promis-resolutie? Het is gewoon misbruik maken van de nieuwe wereldorganisatie, wat Moskou doet, om propaganda-stunts los te laten. En de slaafsche bewon- leraars in alle landen zullen wel hard meeklappen. Neen, we kunnen niet zeggen, dat de U.N.O. een gelukkig debuut heeft ge had. TfOLGENS den correspondent van de Evening News, zijn plannen uitgewerkt voor een ge lijktijdige proclamatie van Don Juan tot koning van Spanje en het aftreden van generaal Fran co als hoofd van den staat „in het belang van Spanje". Er zou ook een nieuw kabinet wor den geproclemeerd, waarin geen lid van de Phalanx meer zitting zal hebben. De verwezenlijking van dezi plannen zou binnen twee we ken kunnen worden verwacht. REFERENDUM OVER ANNEXATIE TN een te Den Haag gehouden vergadering van het Ned. Co mité voor gebiedsuitbreiding heeft oud-minister jhr. ir. van Lith de Jeude annexatie van Duitseh gebied bepleit. Het gebied Oost-Friesland tot aan Wilhelmshafen zou daar voor, volgens hem, een eerste mo gelijkheid zijn. De propaganda-secretaris der vereeniging, de heer Potgieter, uitte het verlangen naar een ministerie voor gebiedsuitbreiding en man- daatsgebieden. Hij deelde mede, dat een referen dum zal gehouden worden, waarvan het resultaat naar de regeering zai gezonden worden. Desnoods zou er een petitie naar de Vereenigde Vol ken gestuurd worden. TER GELEGENHEID van den eersten Dies der Leidsche uni versiteit heeft H.M. de Koningin 'n rede uitgesproken, waarbij Zij de protestactie van de universiteit te gen de maatregelen van den bezet ter naar voren bracht en daarvoor dank betuigde. H.M. zeide zeer er kentelijk te zijn voor de tijdens de bezetting ontworpen plannen om het universitaire leven tot nieuwen bloei te brengen. Bon voor scheerzeep. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat wederom aan man nelijke personen, geboren in 1927 of vroeger, een hoeveelheid scheerzeep van 45 gram zal worden verstrekt. Deze personen moeten hiertoe uiterlijk op Zaterdag 16 Febr. a.s. bon T 18 der tabakskaart Inleve ren bij een detaillist, die gewoon is scheerzeep te verkoopen. Manne lijke personen geboren in 1927 of vroeger, die niet in het bezit zijn van een tabakskaart doch van een versnaperingenkaart of een gecom bineerde tabaks- en versnaperin gen-kaart moeten zich in de week van 10 t.m. 16 Febr. tot den plaat selijken distributiedienst wenden. Deze dienst zal hun tegen overleg ging van de tweede distributiestam kaart een rantsoenbon voor scheer zeep verstrekken, welke zjj bij een der bovengenoemde zaken moeten inleveren. De aflevering der scheerzeep zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. Bon voor pindakaas In aansluiting aan hetgeen eerder werd bericht over de beschikbaar stelling van 370 gram pindakaas voor kinderen van 15 t.m. 20 jaar wordt thans medegedeeld, dat men, om hiervoor ln aanmerking te ko men. bon B 72 der bonkaart KB 602 bij een detaillist in kruide nierswaren moet inleveren en wel uiterlijk op Zaterdag 16 Febr. De detaillist zal een ontvangstbewijs afgeven. De aflevering zal na 10 Maart plaats hebben regen inleve ring van het ontvangstbewijs. Tegen joodsche immigratie in Palestina TYE Iraaksche kamer van afge- vaardigden besloot een protest telegram tegen het voortduren der Joodsche Immigratie in Palestina te zenden aan de U.N.O., aan het Engelsche Lagerhuis, aan Staiin, aan Truman, aan den voorzitter van den Amerikaanschen Senaat, aan de Arabische Liga en aan Att- lee. Het besluit der Britsche regee ring tot voortzetting der Joodsche immigratie naar Palestina wordt daarin een bedreiging genoemd voor het bestaan van de Arabische natie. A/TET INGANG van Maandag 11 Febr. ».s. zullen de prijzen voor geimporteerd vleesch in blik en vleeschwaren in blik wor den verhoogd. De basis, waarop de prijzen van blikvleesch werden berekend, was voor den inkoopprijs voor den de taillist f 1.05 per kg en voor den verkoopprijs voor den detaillist f 1.40 per kg. Deze basisprijzen wor den thans vastgesteld >-esp. op f 1.60 per kg en f 2 per kg. Sovjet-aanval op het Vaticaan T> ADIO MOSKOU heeft Tl aanval gedaan op den Paus, naar aan leiding van diens verklaring over de kerk in Roethenië. „Het Vati caan", aldus Radio Moskou, „laat geen gelegenheid voorbijgaan om tweedracht te zaaien tusschen de Sovjet-Unie en haar bondgenoo- ten!" TvE Britsche huisvrouwen over heel Groot-Brittannië zijn in opstand nu de vermindering in rantsoenen „naar oorlogstrant" is Ingezet. Overal worden er protestvergade ringen belegd. ■yOLGENS Canadeesche ge- leerden moet men rekening houden met minder goede oog sten over de geheele wereld ge durende eenige jaren als ge volg van de zonnevlekken, die nu het hoogtepunt van haar elfjaarlijkschen cyclus bereiken. TVE MEIJERIJSCHE Handeisver. en de V.V.V. Eindhoven heb ben een request ingediend bij de Spoorwegen, waarbij aangedrongen wordt op wfjriqing der verhoogde reistarieven TT ET motorschip Noordam is met 1624 repatrieerenden aan boord te Suez aangekomen. TIJDENS het S.D.A.P.-congres heeft minister Vos meegedeeld dat de invoer dit jaar 3000 mil lioen zal bedragen. Dat ls driemaal het normale. De uitvoer zal 900 millioen gulden zijn. Dat is meer dan in 1938. V"OLGENS van Acker zouden bij de verkiezingen de rechtsche partijen in België ongeveer 30 ze tels verliezen, ten koste van de socialisten en communisten. De so cialisten zouden volgens den waar zeggers-knobbel van v. Acker ca. 15 zetels en de communisten ca. 8 ze tels er bij krijgen T)E INSTELLING „Holland Huis" te Brussel, die reeds zeer vele jaren krachtig en doeltreffend heeft medegewerkt om de gemeenschap pelijke belangen tusschen België en Nederland te bevorderen en te ver levendigen, zal weldra haar activi teit hervatten. m TJE FRANSCHE minister van Fi- nanclën kondigde een verla ging van 85 milliard francs in de militaire credieten en de civiele be grooting aan en het intrekken van subsidies tot een bedrag van 47 milliard francs. KERKELIJKE KALENDER Zondag 10 Febr.: Groen. 5e Zondag na Driekoningen. Tijdeigen. Mis Ado- rate, 2e geb. H. Schola.stica. Credo, Pref. v. d. H. Drievuldigheid. Maandag 11 Febr. Wit. Verschijning v. O. L. Vr. te Lourdes. Credo, Pref. v. d. H. Maagd. Haarlem: 2e geb. voor den Bisschop: verjaardag zijner wij ding. Dinsdag 12 Febr.: Wit. H.H. Zeven Stichters. Woensdag 13 Febr.: Groen. Mis v. d. 5en Zonda& na Driekoningen. Ado- rate, zonder Gloria of Credo. 2e geb. A cunctis, 3e voor de overledenen: Fi- delium (2 Nov.) 4e naar keuze, Ge wone prefatie. Haarlem: Wit. H. Amandus (Ntd.), 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Donderdag 14 Febr.: Rood. H. Va- lentinus, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Vrijdag 15 Febr.: Rood. H.H. Faustl- nus en Jovita, 2e en 3e geb. als gis teren. Zaterdag 16 Febr.: Groen. Mis van den 6en Zondag na Driekoningen. Tijd eigen, Mis Adorate, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Gloria, Credo, Pref. var» de H. Drievuldigheid. I )K VAN MOOK heeft gisteren verklaard, dat hij gereed is om de onderhandelingen met de Indonesiërs te beginnen. Hij hoopte, dat de besprekingen bin nen enkele dagen eed aanvang zonden kunnen nemen. Omtrent de voorstellen, die dr. van Mook zal doen, en waarover de Staten-Generaa! in comité-gene raal wel meer zullen gehoord heb ben, gaan allerhande gissingen. Volgens de New York Times zoo weet de Nat. R.C. te vertellen zouden de voorstellen o.m. in houden zelfbestuur binnen het kader van het Koninkrijk met een status als een Britsch dominion, zonder recht van afscheiding; de Indo nesiërs zouden geheel gelijk ge steld worden met Ned. staatsbur gers en eigen bestuur krijgen, met uitzondering van buiten- landsche politiek en gebruik van leger en vloot (behalve voor po- litle-doelelnden)V'ri zouden de Indonesiërs een eigen diplomatle- ken dienst kunnen hebben. Tijdens een persconferentie te Batavia heeft dr. van Mook mede gedeeld, van meening te zijn, dat de parlementaire commissie uit Nederland de onderhandelingen in geen enkel opzicht nadeelig zou kunnen beïnvloeden, daar volgens hem de commissie slechts ten doel heeft haar leden in staat te stellen een Juister en klaarder beeld te verwerven van de gebeurtenissen alhier. „Ijk heb", ging hij voort, „den in druk, dat de komende dagen ons een oplossing zullen brengen." Dr. van Mook was ook van mee ning, dat de wijze, waarop de In donesische kwestie door den Oekrainschen afgevaardigde in den Veiligheidsraad te berde was gebracht, tot nu toe weinig ver helderend was en waarschijnlijk wel geen Invloed zou hebben op de onderhandelingen. Ojarir zal intusschen niet voor Maandag naar Batavia ver trekken. De politieke adviseurs van dr. van Mook, graaf van Byland en dr. Idenburg, zijn aangewezen om op té treden als officieele zegslieden voor de pers gedurende de bespre kingen. Inmiddels gaan de republikein- „ir mui Deze slagzin van ons comité zal binnenkort zijn beteekenis hebben verloren. Nog is Walcheren niet droog, maar door de tot stand gekomen dichting der dijken zijn alle voor waarden vervuld voor een spoedige drooglegging, dusvoor volledig herstel en wederopbouw van ons mooie eiland. Walcheren kan juichen. Middelburg zal met de werkers aan de dijken feestvieren. het zal de vlaggen uitsteken ter eere van hen en van hun aller overwinning op de woeste golven. En Middelburg zal met het platte land zijn bijdrage leveren, vooral de zakenwereld zal hier niet willen ach terblijven, om deze werkers een vijftal feestavonden aan te bieden. Ze zullen dit doen, het goede voor beeld volgend van de gemeente Mid delburg en ons comité „Walcheren moet droog", welke beide een be langrijke som daarvoor hebben uit getrokken, welke som echter niet vol doende is. Men zou het trouwens ons euvel duiden, wanneer we niet alien- in de gelegenheid stelden hun dankbaar heid voor dit heugelijke feit te too- nen door een gift, zoo mogelijk een groote. als het niet anders kan, een kleine. Vele kleinen maken, een groote. Ook de leiding van den Rijkswater staat en de M.U.Z. laten zich niet on betuigd en verleenen krachtige mede- werking Er is échter zeer veel geld noodig om meer dan 3000 man een feest te bereiden dat in hun herinnering zal blijven als een dankbaar gebaar van het, uit het water, herrezen Walche ren. En.... we moeten ook nog verder zorgen voor hun ontspanning in de cantines al zijn de dijken dicht. Er komt nog veel meer werk te doen. Sinds ons comité ls opgericht, heb ben we, behalve een collecte te Mid delburg, nog geen beroep gedaan op financieelen steun en toch reeds 'n geheelen winter medegewerkt aan de ontspanning in de cantines. Wij doen dit beroep nu op allen. Vooral Middelburg, als zakencen trum. heeft alle reden tot juichen. Welnu zakenmenschen, tast voor éénmaal eens flink in uw beurs. Het adres van onzen penningmees ter Is: L. A. van Westen, Dam 32, Middelburg. Het gironummer 272641. Namens het comit: L. Onderdijk, voorzitter L. A. van Westen, secr.-penningm. sche len voort de vooratellen te steunen, volgens welke „outsiders" als Tan Malaka en de Sultan van Djokjakarta, Hamangkoe Boewo- noe, deel zullen uitmaken van de Indonesische delegatie. Prof. dr. H. Kraemer uit Leiden, die drie weken geleden met een re- geeringsopdracht naar Indlë was vertrokken, is inmiddels in ons land teruggekeerd en heeft zjjn ervarin gen reeds meegedeeld aan minister Logemann. Hij had besprekingen met dr. van Mook erv Sjarir. Aan „De nieuwe Nederlander" deelde hij mede, dat er in Batavia orde en rust heerscht en dat er geen anti- Europeesche stemming is. T~ke laatste berichten uit Java ma- ken er melding van, dat de In donesiërs in Bandoeng een straat ln het onbezette deel van de stad totaal hebben geblokkeerd, ln de gebouwen schietgaten hebben aangebracht en in stelling gaan. In Soerabaja zijn se tot actie overgegaan. Op Sumatra is de RAF ver sterkt. Het 155ste Spittfire-eskader dat eerst in Birma was gestatio neerd, is nl. naar Medan overge bracht. Regeer in gscommissaris P. A. Kerstens, die vandaag naar Neder land vertrekt, heeft aan het ANP in Batavia meegedeeld, dat er een volledig plan voor de vernieuwing van het onderwijssysteem bestaat. TRIBUNAAL GOES De ervaring die de beste onderwij zeres is, leerde den bezoeker van de Tribunaalzittingen langzamerhand, dat verschillende akten van beschuldiging met meer geestdrift voor de nationale zaak, dan met een nauwkeurige weer gave der feiten zijn samengesteld. We werden dat jl. Dinsdag ook weer gewaar, toen een zekere mej. P. W.-F. uit Wolf aartsdijk, voor de vierschaar stond beschuldigd van N.S. B.-lidmaatschap, en wat nog erger was van verraad ten opzichte van 'n goed vaderlander, die daardoor twee jaar had moeten opknappen. Met dit tekort op haar moreele ba lans, werd beschuldigde niet al te vriendelijk aangepakt en omdat ze zich zelf niet genoegzaam te verde digen wist, stond ze in minder dan geen tijd in het hoekje, waar de sla gen vielen. De verdediffér, mr, v. Hasselt, bracht haar weldra in een gunstiger positie voor wat *Ie beschuldiging van ver raad betrof. Zich strikt houdend aan de feiten, zooals ze in de stukken stonden, ver telde hij hoe 'n zekere de Nooyer uit Souburg in den zomer van 1940 'n praatje maakte met de verdachte en haar schoonzuster en met zichtbaar genoegen vertelde dat Duitschers te Souburg door Eng^che bommen wa ren getroffen. De schoonzuster had hierop geantwoord dat moffen toch ook menschen waren, wat de tegen werping uitlokte, dat de Jonge Duit- sche soldaten zelfs hun oudere mak kers vermoordden. In den loop van den dag deelde schoonzus dit mede aan kringleider Kaert, den lateren burgemeesrer van Wolfaartsdijk, die op hooge beenen naar den veldwachter stapte en pro ces-verbaal eischte. Inplaats van eerst met betrokkenen te praten, die toen nog geen lid van de N.S.B. waren, won de veldwachter advies in bij de Justi tie te Middelburg, die den raad gaf proces-verbaal op te maken. De veldwachter en zijn collega van de rijksveldwacht heben daarop 's avonds verdachte ontboden ln de wo ning van de schoonzuster en hun ver klaringen geëischt. Tot tweemaal had verdachte geweigerd te antwoorden, maar had eindelijk gevolg gegeven aan den gestelden eisch. De schoonzuster vroeg den veld wachters met aandrang de zaak niet te vervolgen, wat zij wel wilden in dien Kaert dit goed vond. Deze had echter geweigerd en zoo was de zaak voor het Kriegsgericht gekomen, wat de veroordeeling van de N. ten ge volge had, wegens beleediging der Duitsche Weermacht. De verdediger vestigde met klem de aandacht er op, dat van schuldige medewerking door verdachte geen sprake was en dat op het Tribunaal de plicht rustte, getuigen te hooren. Het Tribunaal gaf zich gewonnen, zoodat deze zeer merkwaardige zaak BENOEMINGSBRIEF VOOR MGR BAETEN. De pauselijke benoemingsbrief, waarin Mgr. Baeten als coadjutor van Mgr. Hopmans wordt aan gesteld met recht van opvolging: is thans uit Rome aangekomen. De stukken zijn ter kennisneming voorgelegd aan het Kathedraal Kapittel en zullen ook nog in de kathedraal te gelegenertijd worden afgekondigd.

de Stem | 1946 | | pagina 2