SS GEEN TERUGTREKKEN VAN BRITSCHE TROEPEN UIT INDONESSE "A" ER 'ERS LR Ook Frankrijk is er bij gebaat Partij van den Arbeid in wording Het annexati ;atievraagstuk| j rogram l'ELBURG GOES deren HET LIDMAATSCHAP DER K. V. P. 0F Treurige Tactiek SCHAAR- EN LIJMPQT-WERK VAN MANOEILSKY. Oekrainsche delegatie wil een commissie ter plaatse -- Sarcastische Bevin slaat met de vuist op tafel - Minister van Kleffens weerlegt Oekrainsche be schuldigingen Inbrekers vermoordden 11 jarigen jongen Versnelde distributie van schoenen BRUG BIJ HEDEL HERSTELD de datum van den tveek, waarin de toe. uitgereikt, geven voor de in. bp het koopen van Itwee weken na da. Fid- 418-0 MIDDELBURG Bdrijven komen 4e periode '46 in verstrekking van to. eerzeep per bedien. I het heerenkappers. 1 |grip van den pa. medewerkt, innen worden afge. |id van 6 t.m. 9 Febr. Zuidsingel, kamer 4, bij fVVEEDE JAARGANG No. 386 riTr <1VE STICHTING „DE STEM" Directeur J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL ofdredacteurJ. J. H. A. BRUNA Algem. eeuwsch-redacteur: W. GROFFEN, Middelburg; uwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele bort 8 tel 102; Red. J. v. d. BROEK, Bijbureau östbura, Nleuwstr 23 Z.-Eilanden: Bureau es Westsingel 75, tel. 2235. Red. N.J KAHHOF Voor God Koningin en Vaderland, V R IJ D A G 8 FEBRUARI 1946 Commissie van Toezicht C. J. VAN HOOTE- GEM A. E. LANGENHORST Mr. Dr. A. J. J. M. MES Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij niet-post- bestelling) 0.26 L.osse nummers 6 cent ui ingel, kamer 4, l~" I I I I J. |G 7 FEBRUARI. R.N.I.O. - 7.13 K.R.O. 7.45 Motgwt- 8.20 Prog.-overz. Md klassiek progr. 9.00 i dag". 9.10 Orkest. 10.00 Gew. muziek. lit. 10.45 Gew. muziek, ■it platen". 11.30 Pater ■45 Krijgsgevang. 12.09 |35 George Frank 13.30 en Chineezen. 13.50 iikwaret. 14.45 Voor de pestwerken. 16.00 Bij. (Orkest. 17.30 Gram, M.C.R.V. 19.18 Progr.- feuw en ijs" (gr.) 19.40 Volken" door dr. L. 20.05 Avondprogr. 121.20 Piet Post. 21.45 |ueel halfuur. 22.45 Gram.muz. 23.50 7.30 Gram.platen, ■perette (gr.) 9.45 Ka- fn vrouw tot vrouw. 11.00 Installatie I te Vught 11.15 Orgel Itet 12.45 Pianosp. 13.15 Vrouw 14.20 Holl. 15.10 „Uit 't Verre Confetti". 17.00 Ka- farlo Carcassoia. 18.15 18.45 Sportbeschou» I (►cabaret. 20.05 R.V.D. ^gebouworkest. 22.20 (ïgeren. 22.30 Dans« iris-kras door Disco- 1.15 uur in het door de Too- ICS". Prijzen dot |>en.) Plaasbe- mn 25 uur. Ijaar. 443-0 ILAATSEN It een gesahdkt per- PT KERKHOF. 8 uur bij dhr. straat 5. Goes. lilklompsokken IE is 1ST 26A i SMIT iRfIJF EL. 2471 NAALWEG 98 TEL. 106 390-0 tCHINES en INDUSTRIE e" dichtingen. M en wordien door lTT 742-0 JLST TEL. E FRANSCHEN wenschen een barrière tusschen hun land en juitschland. Een autonome Rijn- •epubliek en het Roergebied onder ateniationaie controle is de oplos- iing, welke zij bepleiten. Reeds na den eersten wereldoorlog heeft i'ankrijk iets dergelijks gewild, de .Ijnrepubliek is er al geweest, doch Stierf bij de geboorte. Nog steeds schijnen de Franschen de Duitsche mentaliteit niet te be grijpen. de Historie heeft hen blijk, baar niets geleerd. Na den vorigen wereldoorlog werd het Saargebied van Duitschland losgemaakt en door de Fransehen bestuurd, die niet nalieten er 'n felle anti-Duit- sche propagandacampagne te voe ren, De bevolking van het Saarge bied heeft, toen dit gebied nog deel uitmaakte van Pruisen, nooit veel •ympathie voor Prutsen gehad, eco. nomisch werd het Saarland, door den invloed der „Roerbaronnen" verwaarloosd, het zoo vurig begeer de kanaal naar den Rijn hebben de Saarlanders nooit gekregen, men zou dus kunnen veronderstellen, dat de Fransche propaganda voor af scheiding van Duitschland er een jjvoedzamen bodem had moeten vin den. Hierbij komt nog dat de uit tholieken en sociaal-democraten staande bevolking, uit godsdien- itige en politieke overtuiging, wars noest zijn van den gang van zaken i Duitschland, dat regelrecht op "het nationaalsocialisme aanstuurde Bij de volksstemming in '35 stem de 95 pet. der bevolking vóór aan- -luiting bij Hitier-Duitschland Een Duitscher is nu eenmaal mand met een kronkel in de her senen, die „Deutschland über alles" heet. Een onafhankelijke Rijnrepubliek bewoond door Dultschers, met den Duitschen hersenkronkel, zal met ongeduld het oogenblik verbeiden, waarop „Anschluss" met het „Deut sche Vaterland" mogelijk wordt en op het critieke oogenblik zal de barrière geen barrière blijken te zijn, maar een springplank voor 'n nieuwe Hunneninvasie. Alleen w ij kunnen van het land een barrière maken, ook voor Frank rijk, door het gebied te verneder- landschen. TN DE PARTIJRAADSVERGADE- RING van 22 December 1945 toonden verschillende sprekers zich ongerust, dat bij toelating van niet-katholieken tot de katholie ke partij het beginsel zou worden vevwaterd, terwijl anderen ook beducht waren voor cellenbouw van bepaalde zijde. Van de bestuurstafel luidde het antwoord: Wacht nu de reglements wijziging af, daarin kunnen we waarborgen vaststellen. Een voorstel tot reglementswij ziging komt dan vanavond in de nieuwe Partijraadsvergadering aan de orde. Volgens dit voorstel zal tegen verwatering van het beginsel wor den gewaakt door vast te houden aan de volgende doelstelling: Het algemeen welzijn van het Nederlandsche volk bevorderen op den grondslag der zedelijke nor men, verankerd in de natuurlijke orde en de Goddelijke Openbaring gelijk deze door het kerkelijke leergezag worden verklaard. Van niet-katholieken kan natuur lijk niet gevergd worden, dat ze deze meening ten volle onder schrijven. Wel echter wordt vol gens het ontwerp-reglement ge vergd, dat ze zich vereenigen met het feit, dat de Partij haar werk zaamheden verricht op den grondslag. De waarborgen tegen cellenbouw fi hebben we In on» bericht van Maandag al vermeld; de more. Hjkheld van weigering of roye ment op grond van het lidmaat schap van een andere politieke party of wegens wangedrag ed We gelooven, dat hiermede d« gevreesde gevaren voldoende wor den afgedamd. Een grooten toe loop van nlet-katholieken zal men in leder geval vooralsnog, niet kunnen verwachten. Doch pro gram en actie der party kunnen op den duur daarin verandering brengen. Het denkbeeld van hoe- pltant-ieden liet men gelukkig ge heel schieten. De ntet-katholteke leden zullen volwaardige leden zyn. genoem- Am de barrière tusschen Duitsch- land en West-Europa te voltooi en moet alle gebied ten Westen van den Rijn aan Duitschland worden ontnomen, dit Westelijk Rijnland, ten zuiden van de nieuwe Neder landsche grens, is als aangewezen tot het scheppen van een Rijnstaat onder Fransche controle, alleen zou het doelmatig zyn het land met Elzas-Lotharingen en Luxemburg te vereenigen. Er zou op deze ma nier een Rijnstaat gevormd kunnen worden met ongeveer 6 millioen in woners die voor bijna de helft uit anti-Duitsche Elzassers, Lotharin. gers en Luxemburgers bestaan, het welk een waarborg schept voor toe komstige onafhankelijkheid van Romp-DuitschlandHet land zou in hoofdzaak agrarisch zijn en in het Luxemburgsche en Saarlandsche in dustrie- en mijnbouwgebied groote mogelijkheden bezitten. Zoo zou ook Frankrijk door een Nederl, annexatie van Duitsch ge bied gebaat zijn. Een nauwe po litieke en economische samenwer king tusschen Frankrijk, België, Nederland en den Rijnstaat zou in West-Europa een eenheid scheppen met 75 a 80 millioen inwoners, die In elk opzicht in staat geacht moet worden een mogelijk Duitsch „ge vaar" tot in lengte van dagen te be zweren. C. R. MINISTER DREES OVER SABOTAGE INDE MIJNEN ,P HET CONGRES van de S.D. A.P. heeft Minister Drees de beschuldiging geuit, dat in de mijn industrie wel eens opzettelijk de productie laag werd gehouden. Een afgevaardigde van Geleen vond dit een onaangename beschuldiging. Hij gaf een korte uiteenzetting avn de grieven onder de mijnwerkers en meent dat de zuivering ook in de hoogere regionen van het mijn bedrijf moet worden doorgevoerd. Minister Drees bleef er echter by dat een deel der arbeiders zich niet ten volle geeft aan de voor het land zoo belangrijke kolendelving. De uitwerking van de pensioenregeling bv. gaat wat traag, maar daarvoor mag het land toch niet in de kou zitten. Er wordt stelselmatig belet de productie tot boven 80 pet. van normaal te doen stijgen. Men schrijft dan op karretjes; „Pas op". E.V.C. leiders houden daarop seherp het oog. Betreurenswaardig is ons resul taat vergelijken met bv. België. Er moet tegen sabotage worden opge treden. Min. v. Kleffens ÜELADEN met krantenknipsels uit Engelschc en Amerikaan- sche bladen, heeft de Rus Dimi- tro Manoeilsky, die met zijn kne vel en grijzenden haardos iets van Stalin weg heeft, kracht willen bijzetten in de vergadering van den Veiligheidsraad aan zijn be toog over Indonesië. Tegen de verwachting in ging hij echter in zijn verlangens niet zoover als verwacht werd. Veel origineels was er in het uit voerig betoog van Manoeilsky niet te bespeuren. Practisch was zijn in het Russisch afgestoken speech een aftandsch staaltje van schaar- en lijmpot-werk, door de ettelijke aanhalingen uit diverse bladen. Aan het slot concludeerde hij echter, dat er in Inodensië een toestand heerscht, die een gevaar beteekent voor den internationa len vrede. Hij meende, dat de aanwezigheid van Britsche troepen in Indië in strijd is met de bepalingen van het Charter, alhoewel hij erkende, dat de aanwezigheid van vreemde troe pen in bepaalde omstandigheden gerechtvaardigd is. De Britsche troepen bevonden zich in Indonesië om de Jappen te ontwapenen en niet om tegen de nationalistische beweging op te treden, zoo merkte Stalins dubbelganger shnpeltjesweg op. En toen kwam de clou: De Oekrainsche delegatie stelt niet de kwestie der terugtrekking van de Britsche troepen aan de orde. De Oekrainsche delegatie uit wel haar verbazing, dat de Britsche militaire autoriteiten Ja- pansche troepen gebruikt hebben en acht zich verplicht de aan dacht van den Veiligheidsraad op deze „abnormale en ontoelaat bare situatie" te vestigen. De ge schiktste oplossing zou zijn de in stelling van een commissie ter plaatse. f/ie zoo, dat was al- En is het won. der, dat zelfs de gevatte Be- vin even met den mond vol tanden stond en begon met te zeggen„het is mij niet duidelijk, waarop ik ant woord moet geven." Pal daarop plaatste hij echtgr de handige op merking: als er geen terugtrekking z. H. de Paus heeft 35.000 kin deren in de Basiliek van St. Pieter in audiëntie ontvangen en de peuters zyn Pauscluken Zegen gegeven. Z. H. beleefde, zooals de foto laat zien, veel genoegen aan de enthousiaste kleinen. van Britsche troepen gevraagd wordt, houdt zulks tevens in, dat de Britsche troepen geen gevaar voor den vrede beteekenen! En of de Oekrainsche delegatie 't nu leuk vond of niet. ze moest een sarcastische pil slikken, toen Be- vin glimlachend feliciteerde met den „prachtigen" voorraad kranten knipsels en er aan toevoegde, dat deze persbeschouwingen het zui verste bewys ervoor zyn, welk een vrij land Engeland toch maar is Zakelijk ging Bevin daarna de feiten in Indonesië na. In het vuur van zijn betoog kwam zijn vuist echter ook wel eens met kracht op de tafel te recht. Zoo o.a. toen hU beklem toonde: „Ik heet het liegen, dat wij ooit de Indonesische beweging hebben aangevallen." Alle feiten zijn tegen u, zei hij be paald onvriendelijk naar Manoeils ky kijkend. Als de Britsche troepen zich zou den terugtrekken, zou er zelfs thans een groote ramp gaan gebeuren. Hij kon het denkbeeld niet van zich afzetten, dat het de bedoeling van de Oekrainsche .delegatie is, 'n smet op Engeland te werpen. Nadat Bevin er op gewezen had, dat Engeland wist dat de Neder landsche regeering bereid is het In donesische probleem op eervolle condities met de inheemsche bevol king te regelen, en hij de zending van Sir Ken- had aangestipt, stel de hij vast, dat de vereenigde na ties niet kunnen helpen door een commissie naar Indonesië te zen den. Hij liet het aan den Veiligheids raad over, hierin te beslissen, aangezien de Nederlanders als de souvereinc mogendheid beschouwd worden. De vraag van een commissie ter plaatse moet niet door mij, maar door de Nederlanders worden be handeld. "[Vlinister van Kleffens, die daarna zijn stem liet hooren, begon met een uiteenzetting te geven van de redenen voor de aanwezigheid der Britsche troepen op Java. Hij vestigde er de aandacht op, dat Manoeilsky geen gewag had ge maakt van de taak der Britten bij de bevrijding der Nederlandsche ge- interneerden, die, ondanks de aan wezigheid van Britsche troepen, zoo weinig hulp hadden ontvangen. Minister van Kleffens liet Ma noeilsky ook nogal een pil slikken, toen hij zich af vroeg, wat de troe pen van het Roode leger zouden doen, indien zij op het Deensche eiland Bomholm werden aangeval len Hij weerlegde alle beschuldigin gen van Manoeilsky, die deze aan de hand van het Charter der Ver. eenigde naties had gedaan, en voegde' hieraan toe te hopen, dat de leden van den Veiligheidsraad spoedig zouden bespeuren, welk 'n liberale regeling aan het volk van Indonesië zou worden aangebo den. Sprekende met nadruk zeide de minister, dat er geen aanlei ding was voor den Veiligheidsraad om tot handelen over te gaan. Wat de gevraagde commissie aan gaat, ten aanzien daarvan merkte TN LIVERPOOL werd een 11-ja- rige knaap bij hun thuiskomst door zijn ouders vermoord gevon den. Dieven waren de woning binnengedrongen en stalen een kar pet, een klok en het linoleum en eenige juweelen. De jongen is ver moedelijk al lezend in een boek over de padvinderij door de onbe kenden verrast. De misdadigers ontzagen zich niet hem aan den kapstok op te hangen. Verdacht van deze vreeselyke misdaad werden twee personen aangehouden. hij op, dat hij zich niet kon men gen in binnenlandsche Indonesische aangelegenheden. Indien Engeland en de Oekraine het erover eens wa ren, dan zou hij echter geen moei lijkheden maken. Aangezien Bevin echter tegen een dergelijke commis sie was, wilde de minister hierover verder niets zeggen. De zitting werd daarna ver daagd tot Zaterdagmorgen 6 uur. Grieksche kwestie afgedaan. J-fet probleem Griekenland, dat de gemoederen enkele dagen lang op kookhitte heeft gehouden, is ein. delijk afgehandeld. Het was Wysjinski, die na lang debateeren en na veel wikken en wegen tenslotte den knoop door hakte. Hjj zeide, dat de Sovjet-de legatie bereid was niet langer aan te dringen op een formeele resolu tie, doch zich tevreden wilde stel len met een verklaring van den voorzitter, dat de Veiligheidsraad acte genomen heeft van alles wat aangaande de kwestie naar voren is gebracht. Hiermee wilden de Rus sische afgevaardigden de zaak dan als afgedaan beschouwen. Nadat Bevin en de Grieksche ge delegeerde zich met dit voorstel ac- coord hadden verklaard, werd het punt van de agenda geschrapt. PRINSES JULIANA heeft longontsteking pRINSES JULIANA, die nagenoeg genezen was van de mazelen, heeft thans een lichte longontste king gekregen. Deze heeft 'n zeer gunstig verloop. "yAN bevoegde zijde wordt mede- gedeeld, dat in de maand Jan. bonnen voor 500.000 paar straat schoenen zijn uitgereikt. In Febr. zal het tempo van de uitreiking worden versneld, zoodat er vóór 1 Maart 1.500.000 paar straatschoe- nenbonnen (vanaf 1 Jan.» door de distributiediensten in omloop zijn gebracht. Vandaag vallen de beslissingen. yANDAAG zal het S.D.A.P.-con- gres beslissen over het deelne men aan de te stichten Partij van den Arbeid. Voorzitter Vorrink heeft dit punt reeds met een lange rede ingeleid en daarbij o.a. mee- nen te mogen vaststellen, „dat de controverse doorbroken is, welke lag m het katholiek verbod lid te zijn van de soc. dem. party of op haar te stemmen." Wij kunnen de grootste party in Nederland wor den, zoo riep hij vol geestdrift uit: „De Partij van den Arbeid roept ons. Gaat den weg. die in ons voor stel is gewezen." Zijn woorden wer den gevolgd door een langdurig ap plaus en een spontaan zingen van het socialistische strijdlied. Een voorstel-Zwolle. om de be sprekingen over het fusieplan tot na de verkiezingen te schorsen, werd met slechts 6 stemmen vóór verworpen. De vrijzinnig-democraten zijn gisteren ook te Amsterdam in con gres bijeengekomen. Vandaag zul len zij eveneens beslissen over even- tueele aansluiting bij de Partij van den Arbeid. pontonbrug bij Hedel, welke door een averij buiten dienst was gesteld, is Donderdagmorgen weer in gebruik genomen. De inge stelde autobusdienst van de Spoor wegen, welke was ingetrokken, is eveneens weer ingevoerd. T\E FRANSCHE minister van Fi- nanciën kondigde een verla ging van 85 milliard francs in de militaire credieten en de civiele be grooting aan en het intrekken van subsidies tot een bedrag van 47 milliard francs.

de Stem | 1946 | | pagina 1