HET ANNEXATIE VRAAGSTUK lOOR ULAAS EEN BRANDENDE KWESTIE EEN NATIONAAL en een 1 INTERNATIONAAL belang Zy- MANUSJE REIS* ijk Z.-Vl. uzen. xxxx>ooo<Wl 9 S S E A' A P E KANUNNIK VAN SCHA1K 75 JAAR 1 voor f 35.- MUTATIES BIJ R.V.D' C Geinterneerden en hun kinderen Stille Omgang. op hef tapijt KARDINAAL DE JONG krijgt geschenk van alle katholieken Minister ig op de srspectief. |e invorda- ing en de ïval voor |daarmed« I voldoen, pikantoren, girokanto- ïment dan WEEDE JAARGANG No. 383 1TGAVE 'ICHTINO „D E STEM" btrecteurJ. A. H. M. VAN SCH1JNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W. GROFFEN, Middelburg, Eeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele ooi t 8. tel. 102; Red J. v. d. BROEK, Bijbureau ostburg, Nleuwstr 23 Z.-Eilanden: Bureau Westsingel 73, tel. 2236. Red. N.J KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, D I N S D A G 5 FEBRUARI 1946 Commissie van Toezicht C. J. VAN HOOTE» GEM A. E. LANGENHORST Mr Dr. A. J. J. M. MES Mr H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (by vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij niet-post- bestelling) 0.26 L.osse nummers 6 cent IN EEN SERIE artikelen, in Mei 1945 in dit blad gepubliceerd, heb ik de annexatie bepleit van plm. 50.000 km2 Duitsch gebied met een deel der Duitsclie bevolking. Ook heb Ik er toen op gewezen dat een eventueele annexatie in de eerste plaats van Internationaal standpunt moet worden beschouwd. gevonden en kol van dieven e van de deur «I hij seint JIS BIJ PUBLIEK. SNOMEN TER ND BIJ ALLE 196C 1g en la an t> 1 TERNEUZEN >0000000000$ die annexatie van Duitsch ge bied eischen onder uitwijzing van de geheele Duitsche bevolking, hebben geringe kans hun doel te "bereiken. In brochures en op ver gaderingen hebben zij hun stand punt toegelicht, zij hebben op his torische en geographische gronden ewezen, dat wij recht hebben op en strook Duitsch gebied langs o,.ze Oostgrens, op ethnographische bn linguïstische gronden hebben zij betoogd dat de bevolking van deze gebieden meer Nederlandsch is dan Duitsch. Dat zoovele Nederlanders ^Kdhaesie betuigden met hun actie, werd veroorzaakt door den haat die nu eenmaal in de harten van ons volk leeft tegen alles wat Duitsch is, terwijl het verstand hun had «moeten zeggen dat juist de argu mentatie van de voorstanders van „annexatie zonder bevolking" een pleidooi is tegen dezen vorm van annexatie. AL IS HET VRAAGSTUK van den nieuwen status van Indië thans het meest actueel voor de toekomst van het Koninkrijk, we mogen de positie van Nederland in Europa toch ook niet uit het oog verliezen. Men mag niet beslis sen bij ons, over ons en zonder ons. De belangstellng voor het annexatievraagstuk moet warm gehouden worden. We laten daar om hierbij weer een medewerker aan het woord, die geruimen tijd geleden zijn visie in ons blad leeds ten beste gaf. We zeggen: z ij n visie, want plaatsing betee- kent niet, dat we alle argumenten ten volle deelen. vat: Oost-Friesland, Oldenburg, Bremen, de Kreis Stade, de groot ste Westelijke helüt van Westlalen en het Noordelijk Rijnland tot aan het Zitterwald? Omdat wij door annexatie op kleiner schaal niet voldoende ex pansiegebied krijgen om een-derde deel van onze bevolking te spuien en de bevolkingsaanwas in de vol gende 25 jaar op te nemen. Omdat wij het Rijnsch-West- faalsch industriegebied noodlg hebben. Omdat wü dringend behoefte hebben aan bouwland en minstens een derde deel van onze platte landsbevolking moeten emigreeren, willen wij er in slagen het boeren bedrijf ln Nederland op loonend peil te brengen. Een „gesubsidieerde" landbouw voert onherroepelijk naar den eeonomischen afgrond. Omdat wij alleen door deze an nexatie het vraagstuk van eigen opbouw kunnen oplossen zonder in een financieel moeras te verzinken. Omdat wij er rekening mee moe ten houden, dat minstens de helft van de inheemsche bevolking van het annexatlegebied niet utigewe- zen kan worden en moet worden vernederlandscht. Omdat wij in staat zijn het ge bied binnen 25 jaar te verneder- landschen. Omdat wij ook rekening moeten houden met Belgische belangen.. Omdat alleen door deze annexa tie een politiek stabiele toestand in West-Europa kan worden gescha pen en wij onze strategische positie alleen op deze manier veilig kunnen stellen. C.R. TTANUNNIK J. G. VAN SCHAIK te Utrecht, Proost van het Me- tropolitaankapittel en geheim Kamerheer van den Paus, viert 12 Februari a s. zijn 75sten verjaardag De jubilaris is sinds Januari 1916 geestelijk raadsman van de R. K. Arbeidersbeweging. VOLGENS BELOFTE =j GEEN CARNAVAL T IMBURG en géén carnaval, dat is nogal wat! Maar als het moet, kan men er ook zonder, daarvan is Tegelen bekend om zijn Passiespelen en zijn artis tieke pottenbakkerijproducten het bewijs. In de bange dagen van den winter 1944-1945, toen dit plaatsje naast z'n eigen inwoners 'n groot aantal Venlonaren huisvestte, die uit de stad verdreven waren en allerlei groote gevaren het vol gepropte stadje met z'n inwoners bedreigden, deed de geestelijke overheid, namens de geheele ge meente de belofte, gedurende 25 jaar geen carnaval te vieren, in dien Tegelen gespaard zou blijven van oorlogsgeweld, hongersnood en evacuatie. Tegelen bleef ge spaard! Midden in het Noorcl- Limburgsche puinland ligt Te gelen ongeschonden. In verband met een ingeko men verzoek heft de gemeente raad van Tegelen thans het des tijds genomen besluit bekrach tigd en de carnavalsviering in de eerstkomende 25 jaren afge schaft. ons bijgeleverd «ng 466-* I Immers, indien men bewijst, dat de bevolking van het Duitsche ge bied langs onze Oostgrens meer Nederlandsch is dan Duitsch, dat zij vroeger zéér nauw met Neder land verbonden is geweest en eerst later verpruisischt, dat de lands taal dezelfde is als die van onze Oostelijke provincies, dat op vele boerderijen in Oost-Friesland en "Westfalen het portret van onze Koningin hangt, dat. de Oost- Friesche boeren den Nederland- schen Staten-bijbel lezen, dan zijn dit sterke argumenten voor annexa tie van het gebied mèt de bevol king, doch zéér zwakke voor an nexatie zónder de bevolking. Hadden de bovenbedoelde voor standers van annexatie bewezen, dat over onze Oostgrens Hotten- totten of Chineezen woonden, dan had hun eisch tot annexatie onder uitwijzing van die bevolking véél r sterker gestaan. JJet annexatievraagstuk is nog open, nog kunnen wjj onze eischen geldig maken door te wij zen op Polen en Rusland, die sa men ruim 100.000 km2 Duitsch ge- bied ^nnexeeren, maar dan moe ten wij de geallieerden overtuigen, dat een Nederlandsche annexatie van Duitsch gebied een internatio naal belang beteekent en daarom moeten in de eerste plaats onze bu ten, België en Frankrijk, overreed worden onze eischen te steunen. Waarom annexatie van een ge bied van plm. 50.000 km2, dat om- Adviescommissie zal worden ingesteld rpENEINDE ieder misverstand uit den weg te ruimen en het karakter van den regeeringsvoor- liehtingsdienst als technische, on politieke overheidsapparaat te on derstrepen, is de functie van den regeeringscommissaris bij dezen dienst, met ingang van 1 Febr. be ëindigd Dr. H. Brugmans zal den minister-president als secretaris ter zijde staan, in het bijzonder voor politieke aangelegenheden. Als opvolger van den heer P. A. Wansink, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag, werd verleend als directeur van den RVD, is be noemd mr. J. M. Landré. Het ligt in de bedoeling van de regeering een deskundige commis sie te benoemen, die zich van de taken van den RVD op de hoogte stelt en op korten termijn advies uitbrengt omtrent de gewenschte organisatie van het geheele com plex der van de overheid uitgaande voorlichting. [helminasbr*** AXEL XX>00<X>OOV^ A's algemeene intentie voor den bullen Omgang van het eerste vredesjaar heeft deken van den Be de geestelijke moderator, het gebed vastgesteld om van God w verkrijgen liefde en vrede bU oen wederopbouw van het maat- sc..appelijk en godsdienstig leven. De spoorwegen zijn, bereid ge bonden ter gelegenheid van den builen Omgang op 10 en 17 Maart -» extra treinen beschikbaar te ste.len. De algemeene vergadering komt te vervallen. Inpfaats daar van zal 0p Dinsdag 17 Maart in ue st, Wiliibrorduskerk aan den Amsteldijk om drie uur een H. Mis worden gecelebreerd. rriERWIJL de geestelijke ontredde- ring, als gevolg van den oorlog zich overal doet gevoelen, bespeuren wij in eigen land een verblijdend stre ven om in ernstige samenwerking aan deze demoraliseerende werking bij de opgroeiende jeugd het hoofd te bieden. Ons land mag zich gelukkig prijzen, dat evenals eens de sociale beweging .c.1- bevestiging en goedkeuring vond in een historischen- encycliek, ook thans de actie voor de vorming van onze jeugd een openlijke aansporing en bemoediging kreeg in de encycliek ..Qlemadmodum", waarin de H. Va der uiting geeft aan Zijn bezorgdheid óver het lot der kinderen en de ge heele wereld, Inzonderheid de katho lieken, oproept om met vereende krachten dringend de noodige hulp te verleenen, nog grooter zorg te be steden aan het onderwijs en de op voeding, en de jeugdbewegingen nog beter aan haar doel te doen beant woorden. /Ongetwijfeld eri misschien zelfs in hoogere mate geldt dit beroep ook die kringen, die zlcii belast hebben met de zorg en de heropvoeding van diegenen, die onschuldig het slacht offer werden van het gedrag hunner ouders. Ieder, die het pleit opneemt voor deze categorie, weet tevoren, dat hij de publieke opinie tegen zich gekeerd vindt, doch tevens, dat deze opinie zich gewoonlijk niet verschuilt achter de normale bevredigng van 't rechts gevoel, doch zijn oorsprong vindt in onberedeneerden haat, waarvoor de Bisschoppen onlangs zoozeer hebben gewaarschuwd. Het gaat hier niet om het recht pra- tefi van strafbare feiten, zooals Mr. de Pont onlangs in. de Tijd opmerkte, doch over bijstand aan personen. Dit geldt voor rechtsbijstand, doch niet minder voor de behartiging van de belangen dezer menschen. Wordt dan verder in aanmerking genomen, dat in tallooze gevallen door de langdurige interneering, door onteigening of vernieling van bezit, de ontwrichting van het gezin, het verlies van goeden naam, de straf reeds ten volle werd uitgeboet, dan is aan den eersten eisch, de recht vaardigheid, voldaan. Ook deze menschen hebben daarna recht op de behartiging van hun be langen en het kan geen eer zijn voor een volk, als zij zich ook dan nog laat leiden door een geest, die wij jaren verfoeiden en thans meedragen als een pijnlijke nalatenschap van den overweldiger. Erger wordt het, al men gaat trachten de schuld van de ouders te wreken op de kinderen. rpoen de bevrijding kwam werden de -*• ouders om politieke redenen ge ïnterneerd, de kinderen werden on- dc-ebracht in kinderkampen. Als spontane reactie werden hun eigen dommen vernield of in het gunstigste geval onteigend zonder eenigen vorm van proces of nader onderzoek. Als later bleek, dat het ten laste gelegde berustte op een onvoldoende of on verantwoorde aanklacht, en vader of moeder werden vrijgelaten, was aan het gezin op geheel onwettige wijze de bestaansmogelijkheid ontnomen. Werd de moeder alleen ontslagen. soms na maandenlange interneering dan moest zij in haar eigen onder houd voorzien en bij een familielid gaan inwonen, waardoor de recon structie van het gezin onmogelijk werd Het is voorgekomen, dat een moeder met een kind van 8 maanden nergens onderdak kon vinden, tot zij einde lijk voor een korten tijd ergens werd opgenomen. /"\ok de normale relaties tusschen ge- interneerde ouders en kinderen Iaat veel te wenschen over, en het begint er op te lijken, dat sommigen ook de kinderen aansprakelijk willen stellen voor het gedrag van hun ouders en hen in de verhouding met hun ouders willen treffen. Correspondentie met geïnterneerde ouders is slechts toegestaan na ont vangst van een schrijfkaart met aan gehechte antwoordkaart. Als men nu weet, dat slechts éénmaal per maand kan geschreven wox-den aan één per soon. dan volgt daaruit, dat een va der of moeder van II kinderen, die over verschillende kampen verspreid zijn, precies één keer per jaar ieder van hun kinderen en één keer elkaar kunnen bereiken. De kinderen ont vangen dus'zelden post en kunnen bo vendien zelden terugschrijven. Sovjets nemen genoegen met „zoo spoedig mogelijke" terugtrekking der Britsche troepen, nadat zij eerst bij „onverwijlde" terugtrekking persisteerden. MfYSJINSKI, de Russische af- gevaardigde, heeft gister in den Veiligheidsraad te Londen beantwoord op de rede, die Be- vin heeft gehouden naar aanlei ding van de Russische voor dracht over de Grieksche kwestie. De Rus vond. het nogal erg, dat Be- vin Moskou beschuldigd had door anti-Briische propaganda den we reldvrede te bedreigen. Hij wees er op, dat dergelijke beschuldigingen ook in het verle den herhaaldelijk zijn geuit, en dat ook thans weer alle critiek van de Sovjet-Unie op het buitenlandsch beleid van Engeland als „propa ganda" wordt betiteld. Wysjinski herhaalde, dat de Sov jet-Unie de aanwezigheid van Britsche troepen ln Griekenland een bedreiging van den wereld vrede acht cn persisteerde bij den eisch, dat deze troepen onverwijld behooren te worden teruggetrok ken. Tn zijn repliek wees Bevin op de omstandigheid, dat er sinds eenige jaren in Engeland een an dere mentaliteit ten opzichte van de Sovjet-Unie is gekomen. De beschuldiging, dat Engeland in Griekenland de rechterzijde steunt, wees Bevin van de hand. Hij uitte zijn bevreemding over het feit, dat de linksche verzetsbewe ging, zoodra deze daartoe gelegen heid had, niet voortgegaan was met het verdrijven van de Duitschers uit Griekenland, doch getracht had de macht in handen te krijgen. Be. COLLECTE. VOOR .KERKHERSTELFOhDS" TN VERBAND met de verheffing van den Aartsbisschop van Utrecht tot Kardinaal, is Zondag in alle kerken van het bisdom Haar lem een schrijven voorgelezen van Mgr. J. P. Huibers. waarin hij, in overleg met het Episcopaat, bepaalt dat op 28 Febr., den dag der hul diging van den Kardinaal, te Utrecht, in alle kerken en kapel len van het bisdom een plechtige Votiefmis ter eere van St. Willi- brordus tot intentie van den Kar dinaal zal worden opgedragen. Voorts wordt in alle kerken van Nederland een collecte gehouden, waarvan de opbrengst als feest gave aan den Kardinaal zal wor den aangeboden. De Kardinaal heeft hieraan reeds een bestem ming gegeven, nl. hulp aan alle door den oorlog getroffen kerken. In het bisdom Haarlem is deze collecte bepaald op 10 Febr, De collectedagen in de andere bisdom men worden bij Herderlijk Schrij ven bekend gemaakt. Giften kunnen gestort worden op rekening van den penning meester van het Huldigingscomité Kardinaal de Jong, onder vermel ding „Kerkherstelfonds", bij de Rotterdamsche Bankvereeniging te Utrecht. vin wees er tenslotte op, dat hem persoonlijk zeker geen anti-Rus sische houding aangewreven kan worden. Hij was in 1920 een der vakvereenigingsleiders geweest, die de munitietransporten naar Danzig hadden doen stoppen en die daar door de Sovjet-Unie voor den on dergang bewaard hadden. Het ware voor het vlotte regelen van internationale zaken beter, wanneer klachten, zooals de Rus sische afgevaardigde deze ter ver gadering heeft laten hooren, via de gewone diplomatieke wegen ter kennis van de Britsche regeering waren gebracht, zoo zeide hij. TVe Grieksche afgevaardigde ver- klaarde, dat de toestand in Griekenland zonder twijfel het op treden van de Engelschen aldaar wettigde. Hij vond dit een zuiver interne aangelegenheid. Stettinius, de leider der Ameri- kaansche delegatie stelde vast, dat de Amerikaansche regeering er van overtuigd is, dat de aanwezigheid van Engelsche troepen in Grieken land geen gevaar oplevert voor den wereldvrede, en dat de Veiligheids raad niet juist zou handelen, wan neer hij in dezen stappen zou on dernemen. De Fransche en Pool- sche gedelegeerden waren dezelfde meening toegedaan. De voorzitter van den Veilig heidsraad, de Australische gedele geerde Makin, stelde zich op het standpunt, dat de Veiligheidsraad geen verdere stappen behoorde te ondernemen. lii verband met de Britsche ver klaring, dat de Engelsche troepen zoo spoedig mogelijk zouden worden teruggetrokken, kwam Wysjinsky tenslotte met de mededeeling, dat de kwestie voldoende behandeld was cn dat de Sovjet-regeering genoe gen met de verklaring zou nemen. Een beslissing over de redactie van een besluit werd echter niet genomen. Ondanks moeizame discussies over de bewoordingen van een mo tie, kon men niet tot overeenstem ming komen. De zitting werd daarom verdaagd tot Dinsdagavond half negen. (Britsche tijd). Weer in September bijeen? Tn de ochtendvergadering van de financieele commissie verklaar de de Nederlandsche afgevaardigde van Pelt, het eens te zijn met de voorloopige begrooting van 25 mil- lioen dollars. De Russische afge vaardigde wilde dit bedrag beper ken. De algemeene commissie van de U.N.O. zal de assemblée voorstelleu de tweede helft van de eerste zit ting van de algemeene vergadering, die oorspronkelijk in April gehou den zou worden, in de eerste helft van September te doen plaats vin den. als GEVOLG van moeilijk heden met de verschaffing van het benoodigde speciale papier zal het niet mogelijk zijn de 214 pCt. spaarcertificaten onmiddellijk op 15 Febr. a.s. aan de inschrijvers ter beschikking te stellen. Ver wacht kan worden, dat de certifi caten begin Maart zullen worden uitgereikt. Putte N.-Br. B. M. A. VROKLAGE, pr. Stakingen in Amerika'. We kennen de merkwaardige tareie«z. u langzamerhand wel, die zich afspelen bij de stakingstroebelen in de „Nieuwe wereld". Hier uiten de personeelsleden van een groote electri- citeitsmaatschapvij in Kearney, New Yersey, hun emoties. Politiemannen met gummiknuppels zorgen echter voor de noodige afkoeling.

de Stem | 1946 | | pagina 1