Christus onder ons r De finaiïtieele petitie ctizer eemeenten Verklaring van 't Vaticaan D SlRlBUfltPARELS Duitschlands annexatieplannen Demobilisatie dienstplichtig personeel IN 'T KORT De baret van den Kardinaal GEZINSWEEK DAGBLAD „DE STEM" Haar schulden stegen door den oorlog niet belangrijk. rpERWIJL dc staatsschuld enorm ig gestegen, is de gezamen lijke schuld der gemeenten in de jaren 1939-1945 zeer weinig ge stegen, nl. ran 3.6 tot bijna 3 milliard. Aldus vertelden Vrijdagmiddag minister Lieftlnck in de Tweede Kamer in antwoord op verschil lende opmerkingen van Kamerle den. Voor de gemeenten bestaat z. 1. dan ook in hoofdzaak een bud- gair probleem, dat kan worden op gelost door de beperking van uit gaven, efficientie-onderzoek enz. Daartegenover moeten de inkom sten der gemeenten gaan stijgen, hetgeen geschieden zal door we deropbloei der bedrijven, de onder nemersbelasting, die wellicht zal worden uitgebreid tot de landbouw bedrijven. Een garantieregeling - v. m. ver minderde opbrengst van bepaalde gemeente-belastingen door de oor logsomstandigheden zal de minis ter overwegen. Ten bate van nood lijdende gemeenten zal 'n wijziging Ir. de uitkeering uit het gemeente fonds worden overwogen. Tenslotte zal de afbakening van het belas tinggebied onder het oog worden ge zien. T.a.v. den wederopbouw verklaar de minister Beel, dat in het komen de wetsvoorstel over de financie ring van het herstel zal worden voorgesteld de oude schulden, rus tende op verwoeste panden, voor rekening van het rijk te nemen. DE PAVS WIST NIETS VAN AANSLAG OP HITLER T>E PAUS heeft een officieele mededeeling uitgegeven, waar in hij ontkent van te voren Iets te hebben geweten over den bom aanslag op Hitlers leven. De verklaring luidt als volgt; Naar anleiding van het bericht uit Neurenberg, dat de Paus op de hoogte zou zijn geweest van den annslag op Hitiers leven, wordt of ficieel verklaard, dat de Paus be richten ontving over een militaire politieke beweging in Duitschland, die tot doel had het nationaal-so- cialisme omver te werpen. Zoowel de regeering als de partij. Een an der doel van deze beweging was te pogen bevredigende vredesvoorwaar den te verkrijgen voor Duitschland. In deze berichten wordt geen woord gerept over het toekomstig lot van Hitier. Zijne Heiligheid had geen voorafgaande kennis van den aan slag op Hitiers leven. JGTEUWE PARTIJEN vischcon- serven komen in den handel als de restanten bij de detaillisten uitverkocht zijn. Honden- en kattenbrood is van dm bon. De voorraden zijn ech ter niet onbeperkt. De distributie van kanariezaad zal in het voorjaar worden uitge breid tot alle georcran!se»"-de kwee kers. Op de bonnen 710 en 806 waarop men I tablet Eingelsche chocolade kon verkrijgen mag indien geen Envelsdhe chocolade voorhanden is. 50 gr. chocolade van Ned. fa brikaat word°n gekocht Distri butiewee De rystdistributle wordt be perkt. Rijst, kindermeel of kin derbiscuits voor kinderen var t.m. 4 jaar vervallen. Overigens zullen ook op eenige bijkomende verstrekkingen beperkingen worden toegepast. Varia Melkboimen kunnen voortaan des gewenscht bij de plaatselijke dis tributiekantoren worden omgeruild voor rantsoenbonnen taptemelk, karnemelk en taptemelk-yoghurt. De bonkaarten La. Lb, Le, Ld, en Le 602 voor melk vleesch er aardappelen zijn gedurende de 2e en 3e periode 1946 (van 20 Jan. - 16 Maart) geldig: Men beware ze. De geldigheidsduur van de Kolen bonden 46 - 47 - 48 is verlengd tot een nader te bepalen tijdstip. De geldigheidsduur van de bon nen 43 44 - 45 eindigt 4 Februari. SPORT VOOR ZONDAG De aangekondigde voetbalwedstrijd in Distriet IV, le klasse RKTVV-Noad vervalt. Hiervoor komt In de plaats: RKTVV-de Baronie DNL. Voorts Is 'Je wedstrijd 4e klasse F: Hero 2-Set Z afgelast. Zij wi.'tien een Bre- tonmehen en een Bourgondischon staat TN NEURENBERG eischic de Fran sche openbare aanklager Dubost de doodstraf tegen de oorlogsmis dadigers. Daarnakwam de Duitsche an- nexatielust aan bod. Uit de aan klacht bleek, dat Hitier zich een toekomstige grenslijn har" gedacht welke moest looper var» de mon ding van de Somme via de noord grens aan het bekken van Parijs en Champagne tot aan de Argomien. Daar zou de grens naar het zui den buigen, Bourgogne en Franche comte van Frankrijk afsnijden en tot het meer van Genève ioopen. Luxemburg moest ook van de kaart verdwijnen, evenals Noorwegen en Elzas Lotharingen. Een autonome Bretonsche staat moest worden ge schapen. Voorts werden er plannen geopperd t.a.v. België en de Vla mingen en t.a.v. een Bourgondi- schen staat. Dit alles ging gepaard met een totale germaniseering de zer gebieden en met een omvang rijke roof van cultuurgoederen, in welk opzicht Seyss Inquart zich tn Nederland ook schuldig maakte. Wat deze betreft, hij is nog steeds verkouden en verzocht daarom het verhoor van den Ned. getuige Vor- rink tot Maandag uit te stellen. Op dit verzoek is nog niet beslist. TIET DIENSTPLICHTIG reserve en hersteld actief personeel beneden den rang van officier, dat in Nederland Is opgekomen en dat sedert 10 Mei 1940 onafgebro ken in werkelijken dienst is, wil men uiterlijk lJull 1946 uit Oost en West-Indië naar Nederland doen terugzenden ter demobilisatie. Het overeenkomstige personeel dat in Nederland of in het Ver. Konink rijk in werkelijken dienst is, zal niet naar Oost- of West-Indië worden uitgezonden en zoo spoe dig mogelijk na 1 Juli 1946 worder. gedemobiliseerd NEDERL. OESTERS NAAR ENGELAND. p"R IS een overeenkomst tusschen Nederland en Groot-Brittannië over de levering door Nederland van een millioen oesters gesloten. Wekelijks zullen honderduizend oesters naar het Vereenigd Konink rijk gezonden worden. De eerste partij van 60.000 oesters zal dit weekeinde in Engeland aankomen jyïGR. JAN OLAV SMIT zal waarschijnlijk de baret van Kardinaal de Jong, welke Z. Hei ligheid op 20 Februari zal uitrei ken, naar Nederland overbrengen, meldt de Vlart. Door reismoeilijk heden zou het mogelijk zijn dat Mgr. Smit niet voor 28 Febr. te Utrecht zal zijn. In dat geval zou het noodzakelijk kunnen zijn de huldigingsplechtigheid uit te stel len. jUT AARSCHALK TITO, is door de beide Kamers van de oonsti- tueerende vergadering tot eer sten minister-president van Joego- ó'avië benoemd. TIET TOTAAL der door de Unnra verleende hulp, vanc het begin van uitvoering van het program op 11 Maart 1941 tot 1 Ocober 1945 in goederen en dien sten beloopt een bedrag van on geveer 45 milliard dollar Hiervan ging 69 procent naar Engeland, 25 procent naar de Sovjet-Unie an derhalf procent naar China en 4V, naar andere landen. VOLTAN TILDY, leider van de party der kleine boeren, is met eenparigheid van stemmen tot den eersten president van de nieuwe Hongaarsche -epubllek uitgeroepen, aldus meldt de Hongaarsche radio. TAE CHINEESCHE constitutlonee- le vergadering zal 2050 leden tellen. Over de verdeeltng der zetels onder de partyen is men het eens geworden. De communistische en Tsjoenking strijdkrachten zullen in één leger byeengebracht worden. lyriNISTER MANSHOLT heeft 1 met Sir Ben Smith, den Brit- schen minister van Voedselvoorzie ning, besprekingen gevoerd over een geleidelijke hervatting van den normalen handel tusschen Groot- Brittannië en Nederland. MJINTER, een Oosfcenriiksch Nazi en mededader aan d«n moord op Doüfuss is gearresteerd. A LS ER OVER IETS veel gepraat moet worden, dan is er iets mis. Er moet veel gepraat worden over „het gezin" in Nederland, Volksherstel nam zelfs het initia tief, om in de heele volgende week bizondere aandacht op te wekken voor de waarde van een goed en gaaf gezinsleven. Het is daarmee dan ook in Nederland veelal gron dig mis. De omstandigheden, welke de ontreddering bevorderden, ken nen we allen. Maar laten we voor al oppassen te veel van de schuld af te schuiven op dein vreemdeling, vijand of vriend. Want de oorzaak schuilt mede in ons, die maar al te grif het besef der normen ir ons lieten verzwakken, maar te gemakkelijk verontsohuMlgineen zochten voor ontspo^Vr^en ol- er ger. We moeten we?- het '-ela^r? begrip krijgen \*er. *e bstee'renis van het gez:n -""CC* *r.ke? ng er volk. We moetar v/et'rv, dat dit slechts door tucht en gehoorzaam heid en zelfopoffering de levende cel kan blijven, de bron van het echte, diepe geluk, de waarborg voor een schooner toekomst van dit geslagen vcik. Kortom: de echt Christelijke gedachte moet aller leven doordeesemen. Dan pas zal er waarachtig gezinsherstel en daardoor ook een levend volks herstel tot stand komen. AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den commissaris der Koningin in Zee land zal niet gehouden worden op Donderdag 7 Febr., doch op Woens dag 6 Febr. a.s. BENOEMINGEN. De Minister van Verkeer en Ener gie heeft benoemd tot districts directeur van den Ryksdienst voor de electriciteitsvoorziening voor de provincie Noordbrabant Ingenieur J. G. de Voogt, lid van de waarne mende directie der N.V. Prov. N.- Brab. Electrlciteitsmy. Tot direc teur van het district Zeeland werd aangesteld Ir. J. J. Slooves, Direc teur van de N.V. Prov. Zeeuwsche Electrlciteitsmy. Tot substituut-griffier van de af deeling rechtspraak van den Raad voor het rechtsherstel is by beschikking van den minister van justitie benoemd Mr.. J. A. E, Rink te Middelburg KAMERLEDEN BEZOEKEN ZEELAND. In aansluiting op ons bericht, dat een aantal leden der Tweede Kamer onze provincie op uitnoo- aiging van de stichting „Nieuw- Walcheren" zal bezoeken, verne men wy, dat het gezelschap zal be staan uit de volgende leden: Mr. J. R. H. v, Schaick voorzitter; en mr, Schepel, griffier/der He Ka mer, e heeren Dr. Mes, Serraris en v d. Weyden (RK), Tilanus en Jkvr. Wttewael van Stoelwege (CH), de heeren de Wilde (AR), (en vermoedelijk) Burger en van Lienöen (SDAP), Ds. Zandt (St. Ger.), Schilthuis (VD), Blerema (VB) Posthuma (CDU) en de G-oot (Comm.) Eerst zal men Schouwen-Duive- land bezoeken, daarna Walcheren en tenslotte West-Zeeuwsch-Vlaan deren. BUREAU VOOR REGISTRATIE TE OOSTBURG Eenigen tyd geleden hebben wij medegedeeld, dat het ln de bedoe ling van het departement van Fi nanciën lag, het bureau voor regi stratie en successie te Oostburg op te heffen. Door de burgemeesters en notarissen werd in verband hier mede een request verzonden, waar in werd gepleit voor het instand houden van het bureau. Naar wy thans vernemen is de zaak in behandeling en bestaat er gegronde hoop dat de registratie inderdaad te Oostburg gevestigd zal biyven. „DE HAMMEN" VRIJGEGEVEN Het vaarwater De Hammen (Schouwen) ls officieel voor de scheepvaart vrygegeven Zoodra de noodige tonnen beschikbaar zyn. zal het vaarwater worden afgeba kend hetgeen men binnen enkele weken denkt te kunnen doen. Licht boelen zullen niet worden gebruikt ERKENNING ZEEUWSCHE RECORDS. De Districts Technische Com missie van de afdeeling Zeeland der K.N.A.U beeft een tweetal nieuwe records erkend, nJ. dat van M. Heijstek (heeren-junior), die dsn discus 35 24 meter wierj -n dat van Bep Wondergem (r jes), welke met kastiebalwerpen 39 15 meter haalde. Belde zyn le den van „Achilles" (Middelburg). ^ONDAG op Zondag hooren wij vanaf den preekstoel het Evange lie voorlezen of wij le zen het zelf in ons Mis saal. En telkens zien wij daar in een ander beeld Christus voor ons ver schijnen of we zien Hem geteekend in de dierba re gebeurtenissen van zijn leven. Vele malen ook vernemen wij van de wonderen, die Hij deed, waardoor Hij Zijn onmetelijke goedheid I verspreidde aan al wie i leed of tobde en vaak I zal het wellicht ge- beurd zijn ook, dat er aen verlangen naar Hem in ons opkwam, dat Hij weer zou rondgaan, al weldoende onder ons. Want wij'hebben zieken die Hij zou kunnen ge nezen; we treuren vaak om dooden, die ons on uitsprekelijk dierbaar waren; er zijn blinden en lammen en kreupe len, die hunkeren naar herstel; het kan soms stormen om en in ons en we zien uit naar Hem, of Hij komt over de golven van ons rus- telooze leven om ons hm tot rust te bren gen; we verlangen naar Ham, dat Hij orde brengt in den chaos van menschelijke tegenstel lingen en nimmer ein digende tweedracht in deze wereld, waarin wij leven. Tn zekeren zin zal ons verlangen nooit worden vervuld. Chris tus keert niet weer op aarde; Zijn taak is hier vervuld en Hij is terug gekeerd naar den Vader van Wien Hij was uit gegaan. Is dan de toe stand zonder hoop o£ uitkomst? Neen, geens zins. Want nadat Hij ons door Zijn voorbeeld en leer den weg heeft aangetoond, heeft Hij ons, aan ieder van ons, Zijn opdracht gegeven: we moeten Zijn werk voortzettenOp klare en duidelijke wijze wordt dit telkens weer opnieuw geleerd ln de verheven levenswijsheid der gewijde boeken, de volledige gids voor het herstel, die oude wijs heid is als een onfeil bare handleiding voor de eenig ware nieuwe orde, omdat ze gegrond vest is en verankerd ligt ln Hem, die het eenig fundament is, waarop we kunnen bouwen. Ik wil er enkele korte aanhalingen uit doen, Ziehier: „Vergeldt nie mand kwaad met kwaad legt u toe op het goede, niet alleen voor God, maar ook voor alle men schen. Houdt, voorzoo ver het van u afhangt, vrede met alle men- schen. Laat u niet over winnen door het kwaad, maar overwin 't kwaad door het goed. De eeni ge schuld, die gij aan uw naaste hebt, weze uwe wederkeerige lief de, want wie den naas te bemint, heeft de wet vervuld. Want: Gij zult niet stelen; gij zult geen valsche getuigenis ge ven; gij zult niet begee- ren en welk ander ge bod ook, ze zijn vervat in dit eene woord; Gij zult uw naaste bemin nen als u zelf", Yyanneer gij dit alles nu leest en over denkt, zeg mij, zou de wereld niet geheel an ders zijn, als wij dit zelf vervulden? Dan is het niet noodig, dat Christus terugkomt, want dan gaat Hij toch de wereld rond in ons. En dan ontspant de sombere trek der armen en ver dwijnt de verbittering; dan juichen lammen en kreupelen en blinden en dan .romt er kalmte temidden der stormen \WI tegenstellingen, die de wereld verdeelen. Maar dan moet Hij, de groote Weldoener en Wonderdoener weer het fundament worden, waarop het leven van Individu en maatschap pij gebouwd zijn. Een andere weg is niet denk baar. VLUCHTHAVEN BRUINISSE Het hoofdbestuur van de schip persvereniging Schuttevaer heeft aan den minister van Verkeer en Energie een verzoek gericht tot uit baggering van den toegang der vluch'haven in den Stoofpolder onder Bruinlsse en tot opruiming van de aldaar gezonken schepen. MAATREGELEN GRAANHANDEL De import van granen, zaden, peulvruchten, zaaizaad en veevoe der heeft niet aan de verwach tingen beantwoord. De algemeene voorraad positie is op het moment zoodanig, dat het niet mogelijk zal zyn de distributie op het bestaan de peil te handhaven. By de hui dige regeling bestond ook voor niet bona-fide personen nog te vte» de mogelijkheid naar eigen w. ut keur met de voorraden om te spra.gen. Eer er. ander heeft de overheid genoodzaakt scherpere maatregelen te treffen. Iedere han delaar en verwerker zal een nauw keurige opgave moeten verstrekken van zyn eigen voorraóin per 2 Februari 1946 terwijl vanaf 3 Fe bruari het vervoer van granen za den en peulvruchten zaaizaad en veevoeder nog slechts plaats zal mogen hebben op geleidebiljetten Bij niet nakoming der voorschril ten kan directe inbeslagname vol gen. De overheid zal, wanneer de getroffen regeling niet afdoende mocht biyken eventueel verder gaande maatregelen treffen. wy verwyzen verder naar de officieele bekendmaking ln dit blad UITSPRAKEN GOESCHE TRIBUNAAL. C. N., landarbeider te Borssele, 214 jaar lnterneering, verbeurdver klaring vermogen en ontzetting rechten. M. N., landbouwer, Borssele, 6 maanden interneerlng, verbeurd verklaring tot 'n bedrag van f 3000 en radiotoestel en ontzetting rech ten. Chr. A., 's-H. Arendskerke, ont zetting rechten voor 5 Jaar. Goea. GEMEENTERAAD. •n Geraamd tekort van 425.M». De voorzitter memoreerde allereerst den geboortedag van Prinses Beatrix waarna de beëedlglng plaats had van den heer A. Kerkhof als gemeente ontvanger. Vervolgens deelde de burgemeester mee dat de aanleg van het kleine vliegveld niet doorging omdat des kundigen den opzet te onsolide von den voor de burgerluchtvaart. In handen van de financleele raads commissie werden gesteld de ontwerp gemeentebegrooting 1946 met een'ge raamd tekort van f 425.000 'en de re kening der gemeente over 1943. Bij de rondvraag bracht de heer Polderman de belangen van de amb tenaren en werklieden der gemeente Inzake de bezoldiging naar voren. Zoowel de burgemeester als wethou der Buijs antwoordden en laatstge noemde wees er o.a. op, dat een on derzoek gaande ls, dat met georgani seerd overleg onderhandeld zal wor den en dat aan den secretaris reeds ls opgedragen tabellen van de loonen en salarissen op papier te zetten. De heer Vingerling zelde ook. dat men ln dezen door overleg tot goed resultaat moet komen. De heer Haverhoek vroeg o.a. naar de kwestie van de overbruggingsuit- keeringen. Weth. Buijs zelde, dat vergaderd ls met de ambtenaren, die ln verschil lende gemeenten met deze materie belast zijn en dat men nu beter de moeilijkheden het hoofd kan bieden. In ieder geval is het niet de bedoe ling weder stempellokalen te schep pen, waar de werkloozen in rijen moe ten gaan staan. Voor een ADVERTENTIE in of een ABONNEMENT op het kunt IJ xich voor WEST ZEEÜWSC H-V LAAN- DEREN wenden tot het Bijkantoor te OOSTBURG (Adv 68-o) Nieuwstraat 23 Groede. Adres aan regeeringsinsfcanties. Op de laatste gehouden algemeene vergadering van de R.K. Volkspartij afd. Groede is door de vergadering in haar geheel de noodzakelijkheid uitgesproken, de wenschen en eischen die in W.-Z.-Vlaanderen nsar voren komen, op de juiste plaatsen bekend te maken. Een adres is gericht aan H.M. de Koningin der Nederlanden, aan den Minister-President, aan Mr. Dr. A. Mes, lid van de 2e Kamer en aan den Secretaris van den Partij raad van de K.V.P. Het adres omvat de volgende pun ten: betere verbinding met de rest van Nederland; vergoeding der oor logsschade tot het bedrag der her- stelkosten; inschakeling der architec ten uit eigen streek in den weder opbouw van Z.-Vl.r afkeuring van het voorontwerp der Wet op Bedrijfschap pen, dat als zeer ondemocratisch, wordt beschouowd. Rulst INDRUKWEKKENDE PLECHTIG HEID. Op de R.K. begraafplaats alhier had Donderdagmiddag een sobere doch ontroerende plechtigheid p.aats. Als eerste officieele daad buiten het ge meentehuis legde burgemeester Truf- fino een krans op het monument, op gericht ter gedachtenis van de 1 stad- genooten, die op 13 Sept. 1944 bij de bevrijding van Hulst gevallen zijn. In diep doorvoelde woorden herdacht hij hen, die bij het gloren van den be- vrijdlngsdageraad, hef zware offer van hun leven moesten geven. Tot de verzamelde familieden sprak de bur gemeester woorden van troost en be moediging. Middelburg K. VOLKSPARTIJ. Daar gebleken was, dat eensgezind heid in het bestuur ontbrak, wensch- ten het dagelijksch bestuur der afdee ling niet de verantwoordelijkheid voor de a.s. verkiezingen op zich te ne men en trad af. Een ledenvergadering was dus noodig en hierop stelden ook de beide andere bestuursleden hun mandaat ter beschikking. Dit gaf de vergadering de gelegenheid om een nieuw, voldoende homogeen bestuur te kiezen. De stemming leverde het volgende resultaat op: J. Groffen, voorzitter; W. Janssen, secretaris; P. M. Wolters, penningmeester; J. Vriens en J. Meulmeester, leden. Nadat de voorzitter enkele mededeelingen had gedaan omtrent de a.s. verkiezingen werd de vergadering gesloten.

de Stem | 1946 | | pagina 2