Zuivere i §eWraa^e bedrijfschappen j critiek en onzuivere Ons achtste mud kolen in gevaar NA Ril A LICHTMIS Een moordcommando REGERINGSVOORLICHTINGSDIENST werd voorgelicht Tw"d' Kan"r ",°nd[ :irK »r OOT IEN ALEN AERT lucten N.V. Klantenbinding wordt opgeheven Amerikanen imperialistisch Oog en Oor" kreeg 't zwaar te verduren stond terecht ■■■■■■a HGZAKEN 1TKADE 63 NGIFTEN BKiWW rbaar. Vraagt i'l-Agent voor n DORDRECHT TDIENST ,ST 4GEHAVEN 821-0 Haringvliet, VOO It 'MAKEN JUS! VOEDING LITAIRElT" en MG. Ook gen: Engeisch nsch. Ned taal ploma. jour- RDAM 915-00 HULST 323-0 aan her- fleschjes. nz. moeten 685-0 D- EN VER- ÏAGES; TOI- enz *1* V 172-0 X met ingang zaak wecierom lid. inoig personeel. velend. UWELIER 0 L S T )oqooooo0q tACHTWAGEN l dubbele men. Buni- 825 X 20. R. V. L f 3880- t 3715.— I 750.— t 3030.— Voecselccumin. W Beveland Telef. 1W TWEEDE JAARGANG No. 380 UITGAVE STICHTING „DE STEM" Directeur J A H. M VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J H A BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN. Middelburg; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort tel 102; Red J. v d BROEK. Bijbureau Oostburg. Nleuwstr 23 Z.-Eilanden: Bureau Goes. Westsingel 75. tel 2236 Red N.J KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, V R IJ D A G 1 FEBRUARI 194fl Commissie van Toezicht C. J. VAN HOOTB- GEM A E. LANGENHORST Mr Dr A. J. J. M. MES Mr H. B U DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post f 4.10per week (bij nlet-post- bestelling) 0.26 uosse nummers 6 cent jjiR IS EEN HEVIGE discussie ontbrand rondom het vooront werp-Vos inzake de bedrijfschap pen. Wat men er naar buiten over hoort, is veel critiek, veel gerecht vaardigde critiek, gelooven we. Wel hebben de Ministers Schermerhorn, van Schalk en Vos zich beijverd te betoogen, dat het geheel is geinspi- reerd door den wensch naar decen tralisatie, -.aar het scheppen van organen, die door zelf-doen de Overheid sterk kunnen ontlasten, maar het vóórontwerp houdt deze organen in zoodanig knellenden overheidsgreep, dat het zelf-doen tot een schim vervaagt. Gelukkig is het vóórontwerp niet meer dan dit; het Is juist ter discussie aan geboden. A is we intusschen het koor van critische stemmen beluisteren, dan meenen we daarin toch ook enkele onzuivere tonen te hooren. Iedereen zegt nu wel, dat hij „ge leide economie" onvermijdeliik acht, maar in 't onderbewustzijn van sommigen leeft o.i. nog eenige hunkering naar de oude liberale „vrijheid", welke veronderstelde, dat uit het in den wilde weg on elkaar los concurreeren vanzelf de behartiging van het algemeen welzijn zou losspringen. Aan den anderen kant is deze liberale „vrij heid" al zeer ingedamd door kar tel- en concernvorming in veler lei vorm. doch hierbij bestaan niet de waarborgen, dat het algemeen belang in het oog gehouden wordt, een algemeen belang, dat zich bijvoorbeeld verzet tegen het „kraken" van kleinere, zelfstandi ge ondernemers. Wat men in de Overheid afkeurt, als hit het be- driifsleven te zeer breidelt en het ondernemersinitiatief doodt, moet ook afgekeurd worden ten aanzien van die practiiken, welke de le vensvatbare ondernemingen onder graven met ongezonde mo- noplistische strevingen. Verder is het een feit, dat productie- en prijsafspraken en andere regelingen door de bedrijfsgenooten onderling toch steeds getoetst dienen te worden aan „het criterium", het algemeen belang Wie dus zegt „Laat het bedrijfsleven vrij, de staat moet er met zlin bureau cratische vingers geheel afblijven' zegt meer dan hii verantwoorden kan. In het concent-program der K.V. wordt dan ook gesproken over het algemeen toezicht en de con trole der Overheid over de be- driifsorganen. Dat is natuurlijk Iets anders dan ringelooren en begraven onder paperassen. We zouden nu zoo gaarne zien, dat de gerechtvaardigde critiek een verlengstuk kreeg in 't aanwijzen van de methode volgens we'ke deze controle door de Overheid effec tfef en soepel zou kunnen geschie den zonder te vervallen tot de ge wraakte eommlssarisflguur. Belangwekkend is het, wat Dr. P de Bruin S ,T. in het „Utrechtsch Katholiek Dagblad" over het on derwerp om. schreef. Hij wees erop, dat de samenstelling der besturen voor een groot deel het wel en wee der bedrijfsorganisa ties zal bepalen. En hy gaat verder Wordt de keuze bepaald door het verlangen alle partyen te bevredi gen en van alle soorten van men- schen afgevaardigden te kiezen, dan blijft de bedrijfsorganisatie een doode letter; wordt hun keuze be paald door het verlangen om al leen maar kundige, bekwame en het goede willende personen af te vaardigen, van welke men weet, dat zy het juiste inz'cht bezitten en verwacht, dat zy het noodige ver standig beleid zullen toonen, dan gaat de bedrijfsorganisatie een goede toekomst tegemoet. De tegenstanders mogen by deze keuze niet geweerd worden. Daar ™l?„Jr0UWenK de machtige groot-ondernemers wel voor zor gen. "'aar hun positie moet in het geheel van dien aard ziin dat rij gedwongen worden volledig reken schap ven hun denken en doin af te leggen. Het bedröfsleven en ziin metho den moeten openbaar worden. Voorloopig zyn wij al tevreden als het openbaar wordt over de af vaardiging van het heele bedryfs- leven. groote handicap voor de vrije .concurrentie zHn de sroote econo mische veltijen. <ue achter de gesloten deuren der directiekamers van de groote maatschappijen ge leverd worden. Als deze strijd open baar gemaakt wordt en getoetst aan de norm van den hocgsten prijs voor den besten dienst, dan zijn .vij al een heel eind voortgeschreden op den weg der gezondmaking van de economische concurrentie. Dan heeft de bedrijfsorganisatie haar werk begonnen en zal zij ook in staat zijn haar werk te voleinden en haar doeleinden te bereiken. Deze kant van de zaak, dooi den geleerden Jezuiet naar voren gebracht, mag zeker niet uit het oog verloren worden. TR. J. S. KEYSER te Zwolle is benoemd tot plv. directeur-gene raai van de voedselvoorziening. Het gezin Dabney uit Tallahassee (Florida) staat blijkbaar in een büster goed blaadje bij den ooievaar. Voor de vierde maal in vier jaar tyds werd de familie dezer dagen met een tweeling verrykt. Men ziet hier de geluk kige moeder temidden van haar kroost, dat vol belangstelling Is voor de beide nieuwe zusjes. llll JTJE HONOREERING van de thans aangewezen zeven kolenbonnen is hi ieder geval gegarandeerd, ver telde de directeur van het Ryks- kolenbureau Donderdag op een pers conferentie. Voor Mei hoopt men alles afgeleverd te hebben. De toegezegde achtste bon zal al leen hunnen worden gehonoreerd, wanneer de invoer uit het buiten land zal stygen en de huidige ko- lenproductie van de Lïmburgsche steenkolenmijnen omhoog zal gaan In het nieuwe distributiejaar zal geen klantenbinding meer be staan. Wel ligt het in de bedoe ling een voorinleveringsbon be kend te maken, Gedurende den zomer zal de consument de helft van de kolen, die zullen worden verstrekt, kunnen in slaan. Tie mededeelingen, die ter confe rentie werden verstrekt, waren niet bijster optimistisch van toon. De aanvoer van kolen uit Duitsch- land bleef beneden de gestelde ver wachtingen, die uit Amerika in nog belangrykere mate en tenslotte lieten de Ned. mijnwerkers ons in den steek, zoodat interne maatre- Het buitenland schiet in zijn leveringsplicht tekoit, de mijnwerkers'pzestaties liepen achteruit Zij willen de maan als kolonie GESLAAGDE ra,:; ar 00 n- met de maan spreekt by'na even sterk in de verbeelding der Amerikanen als het eerste be richt over de atoombom. Alle soor ten denkbeelden voor nadere ken nismaking met de bij-planeet van onze aarde, sommige nog fantas tischer eten die van Jules Verne, vormen het onderwerp van bespre king in pers radio en onder het publiek. Zoo wil men de maan in kaart brengen om haar geheimen te onthullen. Men ziet in de toe komst de mogelijkheid van „raket uitstapjes" naar de maan, doch de pers meent hier reeds tegen te moeten waarschuwen aangezien het leven op dit hemellichaam voor aardbewoners vermoedelijk uiterst oncomfortabel is. Zelfs wordt reeds gewaarschuwd tegen „maanimperialisme". Zoo schrryft de Washington post: „Men schi'nt vanzelfsprekend te vinden, omdat wij het eerste contact hebben ge legd, dat de maan reeds een soort koloniale bezitting van de Ver, Staten is en dat wij onze bypla- neet reeds zoq goed als geannexeerd hebben". JJET tact gelen in het mijnbedryf noodzake- iyk gebleken zijn om de productie op te voeren. Tal van arbeiders in de münen leggen een dergeiyk gedrag aan den dag, dat men van chicaneeren kan spieken, wat een beetje minder erg klinkt dan saboteeren, zoo deelde de spreker ter conferentie mede. Jl. Vrydag heeft de minister van energie en verkeer dan ook een ern stig woord tot de mijnwerkers ge richt. Uiteraard zyn de gevolgen van een en ander ernstig. Het herstel van de industrie wordt er zeer ern stig door belemmerd en dit geldt II vooral voor de textielindustrie. Er zal dus meer gepresteerd moeten worden, vooral omdat het twijfel achtig is of wij volgens den direc teur der Staatsmijnen in 1946 nog op een regelmatigen aanvoer van kolen uit het buitenland kunnen rekenen. Voor 1946 staat derhalve het winnen van den kolenslag op de eerste plaats in Nederland. Daar toe zal de bezetting van de mynen dit jaar met 4000 man worden uit gebreid. Tenslotte herinnerde spr. er aan, dat in België scherpe maatregelen zyn genomen tegen kolenhandela ren die onwillig waren mindere soorten aan hun klanten af te le veren. Hy hoopte dat zulks hier niet noodig zal zijn en dat de kolenhan delaren zullen meewerken de be staande moeilijkheden te overwin nen. Jk/TAARSCHALK MONTGOMERY Is benoemd tot chef van den Britschen Generalen Staf. OUSLAND zal geen bezettings- troepen zenden naar Japan. Heden Zon onder 17.21 uur, Maan onder 16 26 uur. Zater dag Zon op 8.22 uur, Maan op 8 57 uur. Weersverwachting tot VrydagavondKrachtige wind tusschen Zuid en Zuid-West met tydellik regen. Later bre kende bewolking. Vifl zacht WMf, TYE regeeringsvoorlichtlngsdienst en de Dienst Oog en Oor vormden Donderdag in de Twee de Kamer onderwerpen van dis cussie. Veel goeds wisten de leden er niet over te vertellen. Oog en Oor kan best verdwynen, vonden de heeren Schaepman (RK) Posthuma (CD), Roosjen (AR), en Wendelaar Lib.). En wat de R.V, D. betreft was aller oordeel wel niet zoo straf, maar "de opmerkingen, die gemaakt werden, maakten toch den indruk, dat men het verre van eens was met de taakopvatting, die bij dien dienst bestaat en met de gevolgen daarvan. Er wordt met geld gesmeten, zei de een, de dienst is een staatsrech- telyk onding en een gevaar in de practyk. Hij is tendentieus, vond een ander. Tegen een goede voor lichtingsdienst bleek echter geen be zwaar te bestaan. Men zorge ech ter voor een accurate, efficiente en objectieve berichtgeving. De dienst lichte het buitenland voor, maar weze geen instrument in den bin- nenlancfschen politieken strijd. Al- das drukte de heer Schaepman (R. K.) zich uit. jyjmister Schermerhom had stof genoeg om te beantwoorden. Z.E. kon moeiiyk anders doen dan erkennen dat er fouten gemaakt zijn. De grens tusschen voorlichting en verdediging van het gevoerde re- geeringsbeleid is inderdaad wel eens overschreden, gaf hy toe. Ander zijds bleek hij toch waarde te hech ten aan een behoorlyken voorlich tingsdienst. In de eerste plaats ver telde hy dat er plannen bestaan voor een nauwere verbinding tus schen binnen- en buitenlandsche voorlichting. De binnenlandsche camDagnes beoogen een centrale leiding bij optreden tegen den elf- handel, bij economische voorlich ting, inzake het sparen enz. De re- geertng wenscht nochtans eenig ini. niet tevreden over het door dezen dienst gepresteerde werk tlatief te blijven hanteeren in de voorlichting. Met de gemaakte op merkingen zal echter rekening wor den gehouden. Oog en Oor noemde de minister een tydeiyke creatie. De kosten worden voor R.V.D. en eerder genoemde dienst op 7 resp. 6 ton geraamd. Voor de departe mentale persdienst kan slechts de begrooting licht geven, Zü ver- schynt begin Maart. Tenslotte deel de de minister mede, dat een con troledienst is ingesteld op het ge bruik van auto's door ambtenaren en dat er geen censuur bestaat op post uit Indië. Hierna werden de beraadslagin gen gesloten. In de avondvergade ring kwam Scheepvaart aan de orde. A LS EEN VERRE naklank van het Kerstfeest is de dag van. Maria Lichtmis of Maria Zuive ring, dien we morgen vieren. We zien Maria en St. Joseph verschij nen in den tempel om den kleinen knaap aan den Heer op te dragen en wij zien in hun handen het of fer der armen, twee jonge dui ven, zooals de wet dat bepaalde, Uiterlijk was dit dus een gewoon gebeuren, dat dagelijks plaatsgreep in den tempel, maar in Gods plan nen werd deze ceremonie een mid del, Zijn Zoon te openbaren aan de wereld als het Licht, dat de heidenen kwam verlichten en dat de glorie zijn moest van Zijn beminde volk. Rijk aan inhoud is deze feestdag, want waar God spreekt en de H. Geest verlicht, daar wordt ieder woord gewich tig, daar is Iedere zin een medi tatie. DIT IS de dag, waarop de Allerhei ligste Maagd den kleinen Jesus in den tempel opofferde en Simeon, vervuld van den H. Geest, nam Hem op zijn armen en loofde God in eeuwig heid." Nog zien wij nu den kleinen Jesus op de armen van Maria en van Simeon, maar voor het laatst. Want deze dag is als een afscheid van de Kindsheid en de toekomst van Chris tus' leven wordt hier ontvouwd. Si meons lofzang is als het preludium in het groote lijdenslied. dat nu een aanvang neemt en waarvan de slot- acte zal zijn het Stabat Mater. Zijn woorden zijn als een blik in de toe komst naar de hoogte van den Kruis berg. Want: „Deze zal gesteld worden tot een teeken van tegenspraak, op dat aan veler harten de gevoelens openbaar worden. En ook Uw hart zal door een zwaard van droefheid wor den doorboord Wel nimmer zal een moeder een dergelijke voorspelling hebben ontvangen omtrent de toe komst van haar kind. En toch zien wij hier het merkwaardige gebeuren, dat hoewel de smart het hoofdmo tief vormde van Simeons avondzang zijn hart van vreugde was vervuld en dat Maria al deze woorden als kostbare klanken bewaart in haar hart Simeon zag hier de vervulling van zijn groot verlangen, nu zijn oude oogen het heil der wereld aanschouw den; nu ging op den drempel van d-n dood het Leven voor hem open. Ma ria wist haar verheven taak, als Moe der van den Verlosser, te geven aan hen, die naar verlossing smacht ten En zooals Zij eenmaal haar Fiat sprak, zoo herhaalde Zij dit in dit droef moment. T\IT FEEST der Kerk geeft ons te- midden van het voorbijsnellende leven verheven en vruchtbare ge dachten, die uitgaan boven de om ringende zorgen. Wat een toekomst- droomen, overvol van geluk, maken we vaak onszelf of maken we aan gaande hen, die aan ons werden toe vertrouwd. En daartegenover staat de realiteit, dat, moesten we al het iy- den kennen, dat ons wacht, dit voor velen niet te dragen was. Slechts langzaam aan, stap voor stap, wor den we er mee verzoend, dat dit le ven langs zijrt harde baan, naar den opgang voert en eerst lang nadien ko men we tot het besluit, dat het zoo heeft moeten zijn en dat het goed was. „Draag het Kruis, en het zal u dragen" is daarom de wijze raad van Thomas a Kempis. Wie dien raad be grijpt en opvolgt, heeft het geheim van het leven ontdekt en van het ge luk en ls nooit zonder een diepe en onverwoestbare vreugde. Mr. Deelen eischte tegen vijf verdachten voor het Bossche bijz. Hof de doodstraf. TIET Bijzonder Gerechtshof te Den Bosch heeft in zyn eerste ziting den door een moordcomman do van de Germaansche S.S. ge- pleegden terreurmoord op de burge. meesters W. Wijnen van Asten en P. Smulders van Someren behan deld. Nadat generaal baron van Lawick als militair raadsheer was geïnstalleerd, stonden achtereenvol gens terecht H. Kromhout. 21 jaar, uit Haarlem, die de doodelijke scho ten op Burgemeester Wynen loste, J. P. Besteman, 24 jaar, uit Bad hoevedorp, die burgemeester Smul ders met, enkele schoten doodeliik trof, G. S. v. d. Ploeg, 22 jaar, uit Amsterdam, dest.iids commandant van de Landwacht in Noord-Bra bant en G. Pollema, 30 jaar, uit Groningen, onrichter-commandant der Landwacht van Noordbrabant en Limburg, die na den moord op twee Landwachters te Beek en Donk in Juli 1944, tezamen met Harders, chef van den S.D. te Vught, den terreurmoord als represaillemaat regel hebben beraamd en de uit voering hebben uitgestippeld. Uit de getuigenverhooren bleek, dat van hoogere S.D.-zyde en door SS-voorman Feldmeyer dezen ter reurmoord is gelast. Tegen alle vier de SS-leden eischte de Procureur-fiscaal, mr. Deelen, de doodstraf. Allen legden een volledige bekentenis af. Tegen den Brabander J. van Lieshout uit Asten, die de ïyst met namen van als anti-Duitsch en lei ders van het verzetswerk bekend staande personen in de Peeldorpen Asten en Someren zou hebben op gemaakt en gezonden aan verdach te van der P'oeg werd eveneens de doodstraf geë'scht. Deze verdachte bleef barnekklg ontkennen de lijst te hebben opgemaakt en verzonden.

de Stem | 1946 | | pagina 1