STRUIKELSTEEN OP OEN WEG Opkomstplicht voor kiezers blijft RUSLAND en PERZIE tgaan onderhand IN SEMARANG betert het niet DE TWEEDE KAMER Gemeenschappelijk urgentieprogram SOVJETS GAVEN SPOORLIJNEN VRIJ Terroristen dekten zich achter vrouwen en kinderen Verklaarde zich accoord met de Verlaging Van de leeftijdsgrens Voor kiezersfessen) Geen twee verkiezingen op één dag Voetbal op Zondag en Woensdagavond TWEEDE JAARGANG No. 319 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur: J A H. M. VAN SCHIjNDELJ Hoofdredacteur J. J H A BRUNA Algem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN. Middelburg; Zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel 102; Red J. v. d. BROEK. Bijbureau Oostburg. Nieuwstr 23 Z.-Eilanden: Bureau Goes. Westsingel 75, tel. 2236 Red N.J KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, DONDERDAG 31 JANUARI 1946 Commissie van Toezicht C. J. VAN HOOTE- GEM A E. LANGENHORST Mr Dr A J. J. M. MES Mr H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij niet-post- bestelling) 0.26<-osse nummers 6 cent yoOR DE Party van den Arbeid is nu een ontwerp urgentie program opgesteld, dat zeker ook onze aandacht verdient, waar im mers nog altijd de vraag openligt, of er een gemeenschappelijk urgen tieprogram tot stand kan komen met de Katholieke Volkspartij. Nu rijn er tal van punten in dit nieu we urgentieprogram, die vrijwel evenwijdig loopen met hetgeen de K. V. blijkens haar ontwerp: ur gentieprogram wil. Herstel en uitbouw van den rechts staat, overdracht van bevoegdheden naar nieuwe organen van het be roeps- en bedrijfsleven, bescher ming tegen ambtelijke willekeur, tegengaan van de bureaucratie, -achtige bestrijding der corrup te, snelle afhandeling van de be rechting van politieke delinquenten de zuivering, invoering van een jJ't geheele volk omvattend stelsel in sociale verzekering, regeling ont slagrecht, verplichte vacantierege- iing enz. Het kan allemaal basis -ijn voor een gemeenschappelijk op •rekken. Er zijn echter een paar zeer ac- tueele onderwerpen, waar we dien samenklank niet volledig hooren. Daar is allereerst Indonesië. Het concept van de Partij van den Ar beid zegt: Erkenning van het zelfbeschik kingsrecht der bevolking van de overzeesche gebiedsdeelen. Voor de naaste toekomst ter liquidatie van de koloniale verhoudingen het snel tot stand brengen, in vrijwillige sa menwerking, eener staatkundige hervorming op den grondslag van zelfregeering, op den voet van ge lijkwaardigheid, in gecoördineerd Rijksverband met andere gebieds deelen van het Koninkrijk. In het concept-program van dé Katholieke Volkspartij lezen we: Nederland en de Overzeesche ge biedsdeelen vormen tezamen één on verbrekelijk Rijksverband. De grond wettelijke verhoudingen in dit Rijks verband worden beheerscht door het voUedig deelgenootschap van Rijksdeelen en de zelfstandige be hartiging der eigen inwendige aan gelegenheden. Zoodra de omstandig heden zulks toelaten, worde een Rijksconferentie belegd ter voorbe reiding der daartoe noodige con- stitutioneele maatregelen. Men ziet: de zwaartepunten lig gen hier anders. De een wil dit ge legd zien op het Rijksverband, de ander op het zelfbeschikkingsrecht der bevolking van Indië, de vrijwil ligheid der nagestreefde samenwer king binnen het Rijksverband. In de eerste formuleering vindt men geen spoor van erkennen der Nederlandsche souvereiniteit als uit de historie gegroeide plicht en taak, welke niet voltooid kunnen worden geacht, zoolang het algemeen wel zijn voor den Archipel niet op an dere wijze verzekerd is. De Konin gin gebruikte in haar rede van December 1942 het woord „vrijwil lig" ook, doch in dit zinsverband, „dat geen politieke eenheid en ver bondenheid op den duur kun nen blijven bestaan, die niet gedra gen worden door de vrijwillige aan vaarding en de trouw van de over- groote meerderheid der burgerij". In dat „op den duur" ligt de aandui ding van het historisch proces, dat zich moet voltrekken, dat nu zeker een versnelling heeft ondergaan, doch niet plotseling mag afknap pen ten detrimente van den Indo nesiër zelf. Het Is trouwens duide lijk genoeg, dat een „onafhanke lijk" Indonesië in dit tijdsgewricht der historie onvermijdelijk zou voe ren naar een sleer van overheer- sching door een der andere mogend heden. Waarom het concept-pro gram der K. V. dan ook zegt „Nederland spanne zijn uiterste krachten in voor het volledig her stel van het Rijksgebied in het Oos ten en wake voor de blijvende er kenning van zijn rechten in de Over zeesche gebiedsdeelen, ook ten aan zien van andere mogendheden".,.. Het is duidelijk, dat het formu leeren van een gemeenschappelijk programpunt ten aanzien van dit vraagstuk nog wel het noodige over leg en hoofdbrekens zou vergen. FEN ANDER punt van het urgen- tieprogram van de Partij van den Arbeid zegt: „Socialisatie van het mijnbedrijf, van de circulatie bank, van openbare nutsbedrijven zoo mede van daarvoor in aanmer king komende monopolistische be- driiven". Het program der K. V. is in dit opzicht wat meer gereserveerd: „Op het bankwezen, zoomede het kar tel- en concernwezen worde bizon der toezicht uitgeoefend. In die bi- zondere gevallen, waarin socialisee ring van den eigendom in het al gemeen belang ls, worde hiertoe overgegaan" De vraag is nu, of men voetstoots aanneemt, dat het mijnbedrijf, de circulatiebank en de openbare nuts bedrijven reeds aanstonds tot die „bizondere gevallen" moeten wor den gerekend. Een principieel geschil steekt hier in overigens niet. Want het pro gram van de Party van den Ar- Ibeid gewaagt niet van socialisatie der productiemiddelen zonder meer, gelijk de oude socialisten deden. piEN DERDE punt, dat we nog willen aanstippen, is dat met betrekking tot den radio-omroep. Partij van den Arbeid: „Natio- r ile radio-omroep met zelfstandi ge uitingsmogelijkheid voor de be langrijke geestelijke en maatschap pelijke stroomingen". Katholieke Volkspartij: ..Eigen autonome radio-omroepvereenigin- gen, waartusschen een zoo innig mogelijke samenwerking, cultureel en technisch, worde verkregen". Hier ziet men de twee polen, waarom het thans actueele radio- debat draait. In katholieken kring is men het niet algemeen met de tweede stelling eens. Dat is geble ken uit het bekende manifest in zake het radio-vraagstuk. Aan den anderen kant is er in socialistischen kring ook nog veel symoathie voor de eigen V.A.R.A. We gelooven, dat b!1 verder overwegen en doornraten ook hier nog wel een over breede linie aanvaardbare oplossing te vin den zal zijn. Doch dit is zeker: de wensch naar een gemeenschapneliik urgentiepro gram is gemakkelijker uitgespro ken dan de samenstelling ervan verkregen. Er mogen dan al geen struikel blokken op den weg liggen, strui- kelsteenen toch zeker wel. De waardigheid der Sovjets gedoogt geen controle van den Veiligheidsraad zei Wyshinsky. Bevin bleek echter geen eerbied te hebben voor een hoogen hoed waarna v. Kletfens uitkomst bracht T)E SOVJET-REGEERING kan het voorstel van Iran om de Iraneesche kwestie te laten be- oordeelen door den veiligheids raad niet aanvaarden, daar zij de: i gang van zaken in strijd acht met haar waardigheid. Aldus luidde de verklaring, die Wishinsky namens zijn regeering te Londen aflegde. Perzië repliceerde kort en goed: wij willen wel rechtstreeks onder handelen maar dan onder controle van den Veiligheidsraad. Het was een stapje vooruit ln de richting van een aanvaardbare oplossing, maar nog altijd bleek Wyshinsky TN SEMARANG boter het niet. De stad is nog steeds omsin geld en de voedsel en wateraan- voer wordt (vaak) afgesneden. De bewoners ziin verbitterd over den toestand en vragen zich af wie hiervoor verantwoordelijk is. Blijkens een officieele verklaring werden „de Indo-Europeanen tot medio October door het Roode Kruis verzorgd: daarna werd deze ondersteuning stopgezet. Ais gevolg van een bekendmaking van de Brit ten, die later herroepen ls, werd een massale evacuatie op korten termijn verwacht en ontstond onder de In- do-Europenanen een paniek. Zij verlieten hun huizen, verkochten be zittingen en meubelen, maar moes- De bevolking is verbitterd en zond een deputatie naar Bata» via. Een officieel onderzoek wordt verwacht T)E TWEEDE KAMER besliste Woensdagmiddag, na bespre king van het wetsontwerp tot wij ziging van de Kieswet, dat de opkomstplicht voor kiezers (essen; zal blgven bestaan en dat voorts de stemmingen voor de Tweede Kamer en de Pro vinciale Staten i niet op een en den zelfden dag mo gen gehouden wor den. Het waren over winningen voor LangendUk werd een week geleden algemeen winnaar in de te Davos ge- schaatswedstrijden, waaraan Zwitsers en Franschen deelnamen. Men ziet hem hier in volle actie, frisch en wel gemoed zijn rondjes draai end". TIET IS BUITEN TWIJFEL| (Jat de huidige voetbalcompetitie pas midden in den zomer eindigen zal, indien men geen speciale maat regelen hiertegen gaat nemien. De KNVB ziet dat ook in en streeft er thans naar om zoodra dit mo gelijk is, wedstrijden in de avond uren vast te stellen, niet alleen des Zondags, maar ook desnoods ook op Woensdagavonden. Den distrietsbesturen wordt daarom ln overweging gegeven wedstrijden, waarvoor groote afstanden moeten woren afgelegd zoo spoedig moge lijk te doen houden de heeren Ruys de Beerenbrouck (RK> en v. d. Heuvel (AR), de eer ste een zeer knappe,-de laatste een ruime overwinning. De debatten waren overigens kalm verloopen en de minister toon de zich in zijn antwoord geen prin- zipenreiter. Tegen het voorstel van Puys de Beerenbrouck verklaarde hij geen bezwaar te hebben, dat van dhr. v. d. Heuvel ontraadde hij slechts. Het verloop der discussies valt na deze samenvatting al even kort te vertellen. Acht sprekers behandelden het onderwerp der meldingsplicht. Slechts de heeren Ruys en Wen- delaar (Lib.) waren tegen ophef fing er van, omdat zij deze plicht een noodzakelijk compliment von den van het bestaande kiesstelsel. Dhr. Joekes (VD) was er slechts aarzelend voor en diende dan ook later een amendement in om aan de opheffing der opkomstplicht een tijdelijk karakter te geven. Toen het voorstel-Ruys echter nipt nl. met 37-36 stemmen werd aangenomen verviel het amen dement Joekes. R.K., C.H. en Lib. stemden voor het voorstel Ruys de Beerenbrouck. De verlaging der leeftijdsgrens voor kiesgerechtigden ontmoette niet de minste weerstand. Eenige sprekers maakten echter wel be zwaar tegen twee verkiezingen op één dag. Dhr. v. d. Heuvel maakte zich tot hun tolk en zijn' voorstel werd met 50-21 stemmen aange nomen. De wijziging der Kieswet werd daarna z.hs. aangenomen. Niet echter dan nadat minister Boel nog toegezegd had het advies van het centraal stembureau in te zullen winnen inzake een mogelijke scheiding van mannen- en vrou wenstemmen. Tenslotte werd het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet zon der beraadslaging of stemming goed gekeurd. NEEMT AMERIKA AAN BESPREKINGEN DEEL? ten later weer naar hun thans ech ter leege hulzen terugkeeren. Hun moreel is in elk opzicht beneden critiek. Zij voelen zich in den steek gelaten en zien geen toekomst meer voor zich weggelegd." De verklaring voegt er aan toe: „In de stad is onder bescherming der Britten een republikeinsche gemeenteraad ge vormd". Als gevolg van een afvaardiging nit Semarang naar Batavia, wordt spoedig een onderzoek naar de toe standen te Semarang door bevoeg de Britsche en Nederlandsche hooge officieren verwacht, teneinde de meest noodige verbeteringen te be. werkstelilgen. Het officieele, Britsche commu niqué geeft indirect een kijk op de situatie in Semarang. Het luidt „Terroristen in zwarte uniform en met Japansche helmen op hebben tijdens een gevecht op den weg naar Semarang-Mraggan, ten zuid westen van Semarang, vrouwen en kinderen, van wie de nationaliteit nog niet is vastgesteld gebruikt o.m. het oprukken van hun troepen te dekken. Britsche troepen brachten vlif kleine batterijen tot zwllgen Na een kort artilleriegevecht vlucht ten de Indonesiërs met achterlating van ransels, weike levensmiddelen en documenten bevatten. Een ma chinegeweer, twee geweren, een sten-gun, handgranaten en twee duizend patroonbanden van half- automatische wapenen werden bult gemaakt. Behalve in Semarang was, overal op Java, samenwerking te consta- teeren tusschen de TKR en de In donesische bevolking. In Oost-Java bleek een brug te Babadan bij Soerabaja opgeblazen te zijn. In het gebied van Balakampang werd een patrouille met machine geweren aangevallen door zestig Indonesiërs. Een Indonesiër werd gedood. Te Medan zijn twee beruchte le den van de Indonesische terrolsten bende, tezamen met een aantal an deren, gevangen. Tke „Herald" meldde een speciaal interview met Sjarir gehad te hebben, waarin deze verklaard zou hebben, dat ook Amerika „officiee le functionarissen te Batavia zal hebben". Sjarir meende, dat ook Austral'ë „een onaanvechttbaar recht heeft om te Batavia te zijn". In Australië is inmiddels het em bargo op het eerste Ned. schip op geheven. Het is geladen met voed sel en medicamenten voor Indië Als de tocht naar wensch verloopt zou het embargo op nog 4 schepen worden oogeheven. Clark Kerr en lt. gen. Stopford rifn inmiddels in Singapore aange komen. hinder te ondervinden van zijn waardigheidsgevoelens. Sterker nog hij meende te mogen veronderstel len dat. ook de leden der Uno en de Veiligheidsraad een controle op de onderhandelingen als onwaardig zouden gevoelen. Bevins woorden hielpen hem uit dien droom. Deze bleek geen eerbied te hebben voor den hoogen hoed der Sovjetwaardig heid. Deze was van meening, dat de Sovjetrussische-Perzische besprekin gen niet bulten de controle van den Veiligheidsraad mogen vallen. Hij vroeg daarom den Raad deze kwes tie op de agenda te houden. De Sovjetweigering aan Perzië om meer troepen te zenden naar de Noordelijke gebieden was naai' zijn oordeel verbreking van artikel vier van het Driemogendhedenver- drag met Perzië. Hij eindigde met te zeggen oprecht te hopen dat de Raad buiten kijf instaat voor de intregiteit van Perzië zonder zich te bemoeien met haar souvereiniteit en voor het zoo spoedig mogelijk verwijderen van buitenlandsche troe pen van haar grondgebied. Er zat bij dezen stand van zaken onweer in de lucht, maar tenslotte bracht mr. v. Kleffens de oplossing ln dezen neteligen stand van zaken door voor te stellen de kwestie door onderhandelingen tusschen beide partijen uit de wereld te helpen, echter op voorwaarde, dat de Vei ligheidsraad ingelicht zal worden zoodra een overeenkomst is bereikt, waarna de zaak van de agenda kan worden gevoerd. De Raad kan dan zoo noodlg de kwestie opnieuw behandelen. Bevin ging er mee accoord mits belde par tijen een regelmatig rapport over leggen. perzië bleek inmiddels al een be- moedigend knikje van Stalin te hebben ontvangen, officieel werd nl.: De teruggave van de Perzische spoorlijnen in noordeiyk Mazande ra n, Azerbeidsjan en Kazvin aan de centrale Perzische regeering aan gekondigd. De lijnen in deze pro vincie werden krachtens het drie- mogendhedenpact door Sovjet-Rus land tijdens den oorlog geëezploi- teerd. Optimisten in Perzië zien er een goed voorteeken in t.a.v. de terug trekking der Sovjet-troepen uit het land tegen 2 Maart a.s. De nieuwe Perrische premier heeft echter te- zelfder tijd toch nog maar een beroep gedaan op Attlee en de Britsche regeering voor „hun waardevolle hulp" om het Per zische volk de vervulling van zijn gerechte en wettige aspiraties te doen verkrijgen". Stalin mag dan al vriendelijk naar Perzië Unipoogen, een steuntje in den rug lijkt Sulta- neh niet te verwaarloozen. Geef hem eens ongelijk! T ie's benoeming tot secretaris-ge- neraal van de Uno zal waar- schijniyk mogen plaats vinden. Hij heeft al laten weten, dat hij een benoeming zal aannemen, staoie maar alvast in een aetherkliever of vliegmachine en kwam reeds te Londen aan, Tn de volkenbondscommissie en in de commissie voor den zetel van het permanente hoofdkwartier der Ver. Volkeren zal Nederland vertegenwoordigd zjjn door de hee ren Pelt en jhr. mr. van Karne- beek. T\E OSSERVATOHE ROMANO bevat den tekst van een her- c'eriyk schrijven van het Poolsche Eoiscopaat. waarin geprotee'=erd wordt tegen de m'euwe huwelijks wetten in Polen die „de deur voor echtscheidingen wijd openstellen". Heden Zon onder 17 25 uur, Maan onder 15.19 uur. Vrijdag Zon op 8 24 uur, Maan op 8.22 uur. Weersverwachting tot Don derdagavond: Aanvankelijk ge deeltelijk bewolkt met matige, westelijke wind. Later za! de wind krimpen naar het zuiden en weer aanwakkeren tot krach tig of stormachtig met toene mende bewolking en tegen den avond in het westen des lands weer kans op regen.

de Stem | 1946 | | pagina 1