Nederlandsche ambtenaren zijn mneHijk De redding van de Big Ben A Is zij ja zeggen, overleggen zij eerst nog langdurig en doen daarna wat ze zelf willen, vond Seyss Inquart. HET NED. ROODE KRUIS Geldverkeer met België GEZELLIG LAND blokkeering bif Remmekens HERSTEL VAN HET KAPITAALVERKEER vleesch in blik Seyss wilde Zeeland en Limburg verkwanselen VAN DE ZEEUWEN HAD HIJ NIET TERUG /ANDER ALLE SENSATIONEEL aandoende nieuwtjes, die in Neurenberg worden onthuld komt af en toe een snufje voor, dat niet van humor ontbloot is. Zoo blijkt Seyss Inquart de Ne derlandsche ambtenaren tegenover zyn Berlynsche lastgevers als volgt geschilderd te hebben: „Deze lieden zijn als alle Nederlanders van huis uit. moeilijk. Men moet met hen zeer veel onderhandelen. Als ze neen zeggen, beteekent dit nog niet een uiteindelijk neen, als ze ja zeg gen, overleggen ze de zaak nog lang durig en uiteindelijk maken ze zelf uit wat ze doen. Verder hebben ze allemaal behoefte zich ergens ach ter te verschuilen. Arme Seyss nee gemakkelijk had ie 't niet. Dit was intusschen geen beletsel voor hem om allerlei „grossartige" plannen te koesteren. Hij wilde Zee land bij België en Limburg bij Duitschland voegen. Alleen als Nederland tot vergaan de economische samenwerking met het Reich bereid zou blijken, had het Zeeland mogen behouden. Heel erg zeker was hij overigens niet van het welslagen van dit plan als het er om had moeten gaan Zeeland Belgisch te maken. Hij had bij ge ruchte al genoeg van de Zeeuwen gehoord om te weten wat voor vleesch hij in de kuip had. In Zee land, zoo schreef hij in een rap port naar Berlijn, woont een bevol king van eigenlijk Frieschen oor sprong, die met de bevolking van Antwerpen niets gemeen heeft en die zich van 1918-1930 krachtig te gen inlijving bij België verzette. Met dit al Is het duidelijk, dat de heeren Dultschers er over droom den Nederland bij Duitschland in te lijven. Opportunistische redenen waren slechts oorzaak, dat er niets van kwam, want met Nederland wil den zij Ned. Indië, en deze tros diepblauwe druiven was hen voor- loopig te zuur. Hoe weinig kijk de heeren ten slotte op de Nederlanders hadden, valt af te leiden uit Seyss „mee ning in 1940, dat zij bereid zouden gevonden kunnen worden Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana „los te laten", als zij Indië maar moch ten behouden. In het rapport van Seyss In quart werden natuurlijk ook de noo dige personen gekwalificeerd. Mus- sert heette er in een „naar af komst liberale nationalist, die poogt er fascistische methoden op na te houden", Rost kreeg de beste ge- tu.genis. Hij was volgens S. „ideo logisch tenvolle op de Germaansche idee en het nat. soc. ingesteld", Geelkerken verdacht hij van voor behoud tegenover het Grootduit- sche rijk, Woudenberg had „een hausverstand" en was van een „ver trouwenwekke»den eenvoud", Feld- Meyer en Zondervan vielen bijzon der in den smaak. Arnold Meyer verdiende „een bijzondere opmer- zaamheid", de eenige man, die bo ven dë rest uitstak was z.i. Colijn, die „niet te gebruiken" was. Win kelman noemde hij een soort „vice- koning", hy had er bepaald een afschrik van. WERKZAAMHEDEN SINDS DE BEVRIJDING AAN EEN OVERZICHT van de werkzaamheden, verricht door het Ned. Roode Kruis in de periode 5 Mei 19451 Dec. 1945, ontleenen wy de volgende cyfers, welke een duidelijk beeld geven van den enor- men arbeid, welke in deze weinige maanden verricht is. Sedert de bevrüding zyn by het Informatiebureau in totaal 50.465 inlichtingen gevraagd betreffende personen van alle nationaliteiten en 37.565 verstrekt. De ingekomen post heeft totaal 62.193 brieven be dragen, waar tegenover 72.896 brie ven zyn uitgegaan. In Mei werd plaats gemaakt voor 16.000 TBC-patiënten die uit Duitschland verwacht werden. De ledenactie heeft tot resultaat gehad, dat er thans meer dan 500.000 leden zyn. Overwogen wordt voor hen een Roode Kruls-ty<}- schrift uit te geven. Dat met deze omvangryke werk zaamheden enorme kosten gemoeid zyn, laat zich begrypen. De uitga ven bedroegen in totaal f 2 417.000, de inkomsten f 1 530.000. Zoodat er een tekort is van f 887.000. Het be hoeft geen betoog, dat financiële hulp dringend noodig is. Ieder, die er toe in staat ls, drage zyn of fertje bij voor dit sympathieke werk IS AAN BEPERKINGEN ONDERHEVIG TTET BELGISCHE ministerie van Financiën deelt mede, dat tal reizigers, die de grens In een of andere richting overschryden, zich nog steeds inbeelden, dat zy bank biljetten, munten, beurswaarden, enz., straffeloos met zich mogen meenemen, boven de toegelaten hoe veelheden. Ernstige gevolgen te hun nen nadeele kunnen hieruit voort vloeien. Aldus hadden in den loop van het vierde kwartaal van 1945 meer dan 1500 aanhoudingen plaats, die, be halve de strafrechteiyke vervolgin gen, aanzieniyke verbeurdverklarin gen ten gevolge hadden. De doua nediensten worden verzocht zeer streng op treden en te dien op zichte geen onregelmatigheid te dulden. RANDOLPH CHURCHILL, die 'n bezoek aan Yoego-Slavië bracht vert.'.t, dat daar alle confessioneele scholen onder het een of ander voor wendsel zijn gesloten. Er zyn dus niets dan staatsscholen en de boe ken, welke men er gebruikt, zijn in hooge mate nationalistisch, mili taristisch en totalitair van toon. Een prentenboek, bestemd voor kin deren van vijf en zes jaar, vertoont tanks, die een aanval doen op Triëst. Een zangboek voor kinde ren van denzelfden leeftyd bevat een lied, waarin een kind „zyn lie ve kleine machinegeweer" aan spreekt. Honderd katholieke pries ters zitten gevangen. De Aartsbis schop van Zagreb wordt voortdu rend besplonneerd door de O.Z.N.A. de geheime politie. Toen Randolph Churchill den Aartsbisschop had bezocht, werd hy onmlddeliyk ge volgd door een grooten O.Z.N.A.- wagen, die hem inhaalde en hij moest zijn paspoort laten zien. Soe- basjitsj wiens overeenkomst met Ti to tot de erkenning door Engeland en Amerika leidde, leeft nu terug getrokken in Zagreb en toen de En- gelschman by hem binnen was, stond er een O.Z.N.A.-agent,voor de deur, die onmlddeliyk het nummer van de jeep noteerde. Zelfs als Soe- basitsj kinderen op straat aan spreekt, werden die later door de geheime politie uitgehoord. Het zyn maar een paar staaltjes uit een reeks van drie artikelen. De wandaden van het roode fas cisme moeten echter maar liefst verzwegen of vergoeiykt worden. Men loopt pas warm, als het „wit te" fascisme in het geding komt. Doch tyrannie en rechtsverkrach ting blijven gelijk veroordeelens- waard, of ze nu door vrienden dan wel door tegenstanders van Sovjet- Rusland worden bedreven. Obligaties en pandbrieven in vrij geld verkrijgboar. JJET ZAL WELDRA mogelijk zijn obligaties en pand! brieven te koopen met vrjj geld vertelde minister Lieftinck tijdens een persconferentie. Deze zullen dan echter worden geblokkeerd De handel in aanctee- len met vrij geld kan nog niet worden toegestaan. De inleveringstermijn der effec ten zal gedurende de maand Fe bruari plaats vinden De registra tie zal ongeveer een jaar durén als de fiscus in staat is het tempo bij te houden, veronderstelde de mi nister. Per 1 Maart zullen de restanten op geblokkeerde rekening, die minder dan f 100 bedragen, in vrij geld worden vrijgegeven. Over verzekeringen deelde de minister mede, dat uitbetaling van studie verzekering gewaarborgd is. evenals de vrijgave van pen sioen-verzekeringen. ANDER ZEER GROOTE belangstel- ling werd een zooals we reeds meldden: geslaagde poging tot blok keering van het laatste gat in Wal- cherens dijken ondernomen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op oud-minister Tromp, brigadier-gene raal C. J. Montgomery, die steeds zeer groote medewerking bij dit grootsche waterstaatswerk heeft verleend, bri- gaderier-general Ben Jamin, comman dant der Palestijnsche brigade, kolo nel Tissot van Patot als vertegen woordiger der Marine, hoofingenieur- directeur de Graaff namens den Di recteur-Generaal van den Rijkswater staat en den hoofdingenieur-directeur van de directie Zeeland, ir. de Vries. Om half drie wordt het sein tot den aanval op het gat gegeven. Zes groote drijvende kranen, vijf buiten- en een binnengaats, met som- inderden me ters staalkabel aan de enorme Phoe- nix-ponton verbonden, zetten hun lie ren ^aan het werk, de sleepbooten ko men" assistentie verleenen. Alles gaat met de grootste nauwkeurigheid in zijn werk, en eindelijk is het dan zoo ver: precies zooals de heer Metselaar van den Rijkswaterstaat ons de situa tie op kaarten tevoren heeft uitge legd komt het gevaarten van 62x13 me ter tegen het gat, ir. J. P. Verhel/ geeft het sein: „Kranen open", en om 16.40 uur rust de Phoenix op den zand- en basaltrug, die den drempel vormt. Dan is het, of we voor een mierennest staan. De sleepbooten dwarrelen doorheen en sleepen lich ters met basalt aan met een ongeloo- felijke snelheid en behendigheid, want al is het gat nu geblokkeerd, gedicht 4s het nog niet. Dit vergt nog één a twee weken noesten arbeid. Op Walcheren drijft nog de groote zesde kraan. Die zal zich een lig plaats zoeken bij den Phoenix en ach ter zich den definitieven dijk helpen bouwen. Is die klaar, dan werkt zij zich door den huldigen, voorloopigen dijk naar buiten. Is het eenmaal zóó ver, dan is het werk volbracht, ge heel Walcheren droog. Textielpunten aangewezen- Met Ingang van 1 Febr. a.s. wor den de punten 16 t.m. 25 van de textlelkaart geldig verklaard. Op deze punten zyn dezelfde artikelen verkrijgbaar, welke men op de pun ten 1 t.m. 15 van genoemde kaart kan betrekken. De bonnen 1 t.m. 15 van de textlelkaart blyven geldig. Petroleum voor kookdoel- e inden. zy, die in het bezit zyn van kaar ten voor kookdoeleinden of verlich ting kunnen op de bonnen 21 t.m. 24 van de kaarten UA 510, 21 en 23 van de kaarten UB 510, 66 van de kaarten UC 510 gedurende de maand Februari, 4 liter petroleum koopen en op de bonnen 119 en 120 van de kaarten UD 510, 3 liter. Een tweede ei. Op de komende nieuwe bonnen- ïyst komt ■wederom een bon voor een ei voor. Ook ditmaal uitslui tend voor jeugdige personen tot en met 20 jaar. Suikerwerk op de snoepbon Op bon V 11 der versnaperingen- kaart kan uitsluitend 100 gr. suiker werk worden gekocht. Chocolade is op dezen bon niet verkrijgbaar. Volgende week zuidvruchten De volgende week zal nogmaals een bon voor 100 gram zuidvruch ten voor alle leeftijdsgroepen wor den aangewezen. Pindakaas voor jeugdige personen. Het is mogelyk, binnenkort voor jeugdige personen v n 14-21 Jaar een potje van 370 gram pindakaas beschikbaar te stellen. Op 10 Febr. zal een voorinleverlngsbon bekend gemaakt worden, welke tevens als koopbon zal gelden. Meer lucifers. Waarschyniyk kan weldra wor den overgegaan tot verhooging van het lucifersrantsoen. De binnen- landsche productie zal dit jaar wor den opgevoerd, terwyi binnenkort het eerste deel van het voor 1946 vastgestelde kwantum lucifers wordt verwacht. Voorloopïg t AAN DE VERSCH VLEESCH- periode is volgens de Msb. voor pig een einde gekomen. Voor een maand of vier zal nu weer vleesch in blik gedistribueerd worden. Het is een gevolg van het feit, dat de verwachtingen inzake het beschik baar komen van varkensvleesch den bodem zyn.ingeslagen wegens het uitblyven van de verwachte ver betering in de veevoederpositie, ten behoeve van den varkensteelt. Ook de uitzichten t.a.v. de kip- penfokkery en de daarmee verband houdende eierproductie zy n onzeker geworden door het uitblyven van voldoende aanvoer van voedergra- nen. IV. Zelfs de koksmaats werden helden /"indertusscfceji stroomde overal brandende benzine. Het vloeide •over de dekken, door de gangen en stak alles aan. De pater richtte zijn slang er op en veegde zijn pad schoon. En voort ging het weer. Hij was een raadsel voor iedereen die bang was voor zijn hachje. La ter zei hij: „Het is dwaas om bang voor de dood te zijn. Ja, ik dacht vanmorgen dat we er allemaal aan gingen, maar ik kan toch niet zeggen dat ik er voor mezelf veel bezwaar tegen had. Ik was er, om te beginnen, op voorbereid. Ais een man de kans krijgt zijn manier uit te zoeken om te sterven, wat is er dan beter dan in de uniform van de Amerikaansche marine dood te gaan terwijl je vecht voor je vaderland 1 Ik heb het groot ste deel van mijn bestaan op scholen doorgebracht, maar vaak vroeg ik me af of de vele dingen die ik had ge leerd en al hetgeen ik onderwees werkelijk van practische waarde was. Welnu, vanmorgen heb ik ontdekt dat ik iets had geleerd dat me nu op de een of andere 'manier erdoor hielp. Ja, zelfs logica en filosofie en wiskunde, en natuurlijk, ook genees kunde. Die dingen geven je extra kracht als je Je in een situatie be vindt, waarin wij ons nu bevinden." 2°° was O'Callahan, de vechtende priester van de marine, en zoo voelde hij Xich dien ochtend van den I9den Maart om kwart over elf toen It.t.z. Gehres juist tegen k.l.t.z. Joe Taylor had gezegd, dat hij een sleep accepteerde van de kruiser Pitts burgh. Taylor trok er op uit en vond een stuk of dertig man, wien hij de or ders van den kapitein overbracht* Eerst moesten ze zien het stuurboord anker kwijt te raken zoodat de zware ankerketting als sleeptros kon worden gebruikt. Je hebt namelijk een ste vige tros noodig als Je 28.000 ton dood gewicht wilt sleepen. De mannen slaagden er in en spoe dig profte het zware anker in zee. Toen manoeuvreerde de Pittsburgh tot voor de boeg van de Franklin. Er werd een lijn overgegooid. Aan die lijn was een achtduims-staaidradd be vestigd. De ankerketting was dus niet meer noodig. Op de Franklin begon men dien staaldraad in te hieuwen. Normaal gebeurt zooiets door middel van een wins, doch er was geen energie meer om dat Instrument op gang te brengen. fpaylor zei naderhand: „De mannen, jer waren negerkoks en messroom- bedienden bij, werkten als volleerd dekpersoneel. Het was een inspiree rend gezicht al die officieren en man schappen te zien trekken. Ze zongen er luidkeels bij." Twee van de negers hadden zich namelijk een oud negerwijsje her innerd op de maat waarvan je prach tig kon trekken: Yeave.Ho..., Yeave.Ho.... Spoedig nam ieder een het over. Joe Taylor greinsde. Kon er iets verkeerd gaan als zelfs de koks maatjes helden werden De zware staaldraad zakte door en werd weer strak, zakte weer door, werd langzaam maar zeker aan boord van de Frank lin gehaaldYeave.... Ho.... Yeave Ho.... Op de brug stond de commandant toe te kijken. Hij greep zijn telefoon en vertelde aan de vijf opgesloten mannen in de stuurkamer hoe de zaak er voor stond en gaf ze de verzeke ring, dat ze niet in den steek zouden worden gelaten. Een van de matrozen daar beneden zei dank-je-wel tegen den commandant en vertelde verder, dat er iemand, hij wist niet wie, uit de machinekamer had opgebeld om te zeggen, dat ze de slagzij van 14 gra den ever stuurboord konden verbete ren door water en olie van de tanks var. stuurboord naar bakboord over te brengen. „Ga je gang", zei de com mandant. Eer- uur later lag het schip vrijwel weer recht. Niemand is er achter ge komen, wie de man was, die dit risico van kapseizen had weten te vermin deren rpoen de zaak met de 6leeptros in orde was, begon de kruiser Pitts burgh, commandant kapitein-ter-zee John E. Gringrich, zich langzaam in beweging te zetten. K.tz. Gehres was een beetje bang, dat er Japanners in de buurt waren. De meeste kanonnen konden niet meer worden gebruikt en bovendien waren de menschen aan boord te druk bezig met andere din gen. En hij wist uit ervaring dat de Jappen niets liever deden dan een weerloos brandend schip aan te val len. Gehres zag dat er een eindje van de brug af een onbeschadigde 40 mm batterij stond. Kon niemand dat «tuk bedienen? Gehres scheep overluid te denken, want zijn marinier-oppasser, meldde zich. „Neem me niet kwalijk, mijnheer, maar mag ik toestemming hebben om dat stuk te bedienen?" vroeg hij nog al onzeker. „Wat weet Jij van veertigmillime ters af?" vroeg de kapitein ongedul dig. „Ik ben een marinier mijnheer", was het antwoord. „All right, ga Je gang", zei de ka pitein. Even later had de 19-jarige mari nier zeven man bij elkaar gekregen om het stuk te bedienen. Het waren twee koks, een kanonniersmaatje, een jonge matroos, twee trompetters en nog een tweede marinier. En ze wa ren niets te vroeg gekomen. Aan de horizon werden zwarte stipjes zicht baar. Vijandelijke vliegtuigen op komst. Van verschillende schepen werd reeds geschoten. Klimciewicz, de jonge marinier, vloog achter zijn stuk. rpoen kwam er een jager-bom men- werper aangeraasd, midden door het scherm van vuur heen, en dook naar de Franklin. De Jap nam zijn „aanloop". Het was een ongelijk duel. De Big Ben had maar één kanon ter beschikking, dat bovendien nog door een stel amateurs werd bediend. Maar KlimciewJcz had niet gebluft. Hij kon met het geschut omspringen en vuurde als een razende. Zijn kanon deed het prachtig, doch de Jap kwam snel naderbij. Hij was nog slechts een paar honderd meter van het schip verwijderd toen hij ineens een scherpe wending maakte. Klim ciewicz had hem geraakt net ge noeg om hem hopeloos uit zijn koers te krijgen. De Jap liet nog een bom vallen, Het projectiel viel twintig me ter van den achtersteven van de Franklin in zee en explodeerde met een dreunende slag. De ontploffing deed het schip sidderen, doch richtte geen verdere schade aan. Klimcie wicz en zijn bijeengeraapte ploeg hadden het schip gered van een vol treffer en een vrijwel zekere onder gang. "Tke Pittsburgh onderhield een vaart van zes mijl. Nog tweemaal dien middag vielen Japansche vliegtuigen, de practisch weerlooze Franklin aan, doch het geschut van de andere sche pen was waakzaam en de vijand kon niet tot het vliegdekschip doordrin gen. De Franklin had dingen mee gemaakt, die eenig waren in de ge schiedenis van de ^merikaahsche vloot. De bescherming der andere schepen was dusdanig ingericht, dat het grootste gedeelte van het smaldeel ging varen tusschen de Franklin en de Japansche kust, zoodat alle Ja pansche vliegtuigen, die op* weg wa ren naar het gehavende schip, een baan van heVig afweervuur moesten passeeren. Gehres ontving de mededeeling dat honderd vijandelijke vliegtuigen na derden. Hij beet zijn tanden op elkaar. Hij had volkomen vertrouwen in de vloot, doch hij kon ni£ts doen. De aanstormende Jappen werden, zelfs voor ze in het zicht van de Franklin waren, door Amerikaansche toestellen opgevangen. Veertig werden er neer gehaald. Enkele braken door de be scherming heen en eenige malen sid derde het zwaargewonde schip als er in de nabijheid bommen ontploften. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1946 | | pagina 2