KOMT! Een revolutie voor de middenstandsorganisatie -k Indonesische kwestie op U NO-agenda Nieuwe vicaris-generaal in het Bisdom Breda ng erneuzen. (Maandag: ter tafel met de Perzische) (en Grieksche kwesties. - Nederland) (heeft er geen bezwaar tegen. Fereraad voor driemanschap Ned. Unie Belangrijke rasverbeteringen in hei Zuiden staan der hen- n^elaar' in. het de Bruiln. 'tis" met mede. TWEEDE JAARGANG No. 375 UITGAVE STICHTING „DE STEM'' Directeur J A H M. VAN SCHLJNDEL Hoofdredacteur J J H A 8RUNA Atgem. Zeeuwsch-redacteur: W GROFFEN. Middelburg; £eeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8. tel 102; Red J v d BROEK. Bijbureau Oostburg, Nieuwsti 23 Z.«Eilanden: Bureau Goes. Westsingel 75. tel 2236 Red N.J KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, ZATERDAG 26 JANUARI 1946 Commissie van Toezicht C. J. VAN HOOTE- GEM A E LANGENHORST Mr Dr A J. J. M. MES Mr. H. B L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) 3 38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij niet-post- bestelling) 0.26 uosse nummers 6 cent 7 JANUARI e bedrijfschappen van minister Vos j £al Gouin slagen? aarten verkrijg- 'en 46 D UARI te Stoppeldijk. Zondag 6 uur ng ,,St. Cfcilla" liglng van Lams- laar van Moser'fl irard Nielen. ;«le rane f 1. pen a 10 cent. r DE GROEI UW VEE VEELUIZEN REMD? ernietigl «11# vee- tón blijft er overt poeder Daardoor en gevolge van do itgesloten Per buy (voor 15 stuks vee). 66-0 HULST N. 323-0 G" G. »A. gegeven. Gezien tmest aan de stikstof, fosfor- oo spoedig mo. rzaaigranen en nwezig. Gras- anta worden 653-0 ITDIENST (I.ST INGEHAVEN 821-0 (Slot). TïOE REVOLUTIONAIR het voor. D ontwerp door vele bestaande instancies en gegroeide instellingen Mjeensnydt, het bouwt afgezien Van de commissarisfunctie op zuivere gegroeide en democratische grondslagen. Het maakt geen on derscheid tusschen de verschillende organisaties, wy bedoelen hierme de hel onderscheid tusschen zuiver iciale vereenigingen. zooals die van de arbeiders en de zuiver iconomische van de werkgevers en ivenmin met de gemengde organi saties, zooals wij die in onze mid- denstandsbeweging kennen. Wel eischt het voorontwerp een federatieve samenwerking tusschen tie diverse confessioneel of neutraal gegroepeerde vereenigingen en de memorie van toelichting voorziet in een eventuecle arbitrale commissie, die onwilligen in het spoor zal moe ten houden. Wij botsen hier on- nüddeliyk op een harde realiteit. De drie werknemers-orgc .Isaties, die reeds vóór den oorlog bestonden en die tijdens de bezetting een vorm van zeer intensieve samenwerking hebben gevonden, hebben een vier de in het strijdperk ontmoet in den vorm van de Eenheidsvakcentrale. De conflicten tusschen deze club en de constructief georganiseerde arbeiders zuilen het federatieve be staan wankel kunnen maken, indien Cr geen beslissende instantie zou zijn, die organisatiediscipline kan opleggen. De*e concrete moeilijk heden heeft het voorontwerp voor zien. TV oor verschillende, vooral neutra- ie, groepeeringen in het land wordt groote aandacht besteed en propaganda gevoerd voor strikte eenheid in de werkgeversorganisatie Wij voelen de drüfveeren welke tot deze conclusie hebben geleid en wil kunnen ons voor fabrikanten wel een principieel0 organisatie wen- schen, maar de organisatorische gang van zaken is deze, dat men de vakgroepen in de industrie als aigemeene bonden wil handhaven. Men legt hier den nadruk oo de wcuscheliikheid van het verplichte lidmaatschap in deze branche. Het voorontwerp geeft hieraan echter geen kans en beklemtoont het re geringsstandpunt ln dezer voege, dat, indien de aangeslotenen het Wenschen de bedrijfsorganisaties- Woltersom kunnen gehandhaafd worden, „maar dan zonder het ver plichte lidmaatschap". Het vooront werp trekt een scherpe iyn tus schen het oubliekrechteiyk en pri vaatrechtelijke terrein. De vrije ver- eeniging en de federaties daarvan bevinden zich op privaatrechteiyk gebied en kunnen als zoodanig moei iyk van een dwangelement worden voorzien. Het streven naar verplicht lidmaatschap voor een vrye organi satie is naar onze meening on vruchtbaar •yoor de middenstandsorganisatie beteekent het voorontwerp een revolutie, omdat hier sommige groe pen scherp tegenover elkander staan. De tegenstelling is in mid- denstandsorgan'satiekringen niet van vandaag of gisteren De strijd van neutrale en confess'oneele bon den heeft steeds onverkwikkelüke vormen vertoond. De samenwerking gevonden in de centrales, welke in het begin van 1^41 allerwegen In volkomen vrijheid werden gevormd, is door de vakgroepen hier en daar voorbeeldig doorgezet. Wü staan echter voor het feit, dat juist de neutrale tendenzen z;ch in de vakgroeoen hebben verschanst en geen scoor van welwillendheid cf zin tot samenwerking met de vrije, conf-ssionee'e organisaties vertoonen. Een schHnbaar breede kloof scheidt de partijen. De neutrale tendenzen zetten ech ter de klok Iets te veel terug, ter wijl men aansluiting dient te zoe ken bij het organisatiemoment in haar federatieven vorm, toen het historische veresnigingsleven dooi de Duitschers werd weggevaagd. In den middenstand zijn geen neutrale organisaties denkbaar, om dat de organisatie niet zuiver eco nomisch, maar tegehjkertijd sociaal is. Het is een abstractie en een zui ver woordenspel te beweren dat de bedrijven in neutraal verband ge organiseerd worden en niet de per sonen. Bedrijf en personen zün in het mid denstan''sbedrijf onscheidbaar Vrije organisatie is voor ons katho lieken alleen aanvaardbaar op con- fesRioneclen grondslag. Het voorontwerp geeft aan de vrije organisatie dus ook de con- fessioneele alle ruimte en in vloed. H. M. 4 MEI nationale feestdag |ji; regeering heeft besloten, den nationalen feestdag, waarvoor als datum den 5en Mei was vast gesteld, dit jaar op den 4en Mei te vieren, zulks in verband met het feit, dat 5 Mei op een Zondag valt. TvE Sovjet-Unie zal deelnemen aan berechting van Japansche oor logsmisdadigers. TN EEN BRIEF aan de leiders der drie voornaamste politieke par tijen heeft Felix Gouin gezegd, dat hij liun binnenkort zoji laten we ten of hy met de vorming van een nieuwe regeering geslaagd was, of dat hy zijn pogingen zou moeten opgeven. Bij de vorming van het nieuwe kabinet blijkt de vervulling van den post van minister van Financiën de grootste moeiiykheden op te le veren. Algemeen werd verwacht, dat Mendes-France de nieuwe mi nister van Financiën zou zyn. Hij heeft deze portefeuille echter ge weigerd te aanvaarden. ÖINNENKORT zal het grootste opleidingskamp voor eerste mi litaire vorming van de manschap pen der Kon. Marine, te Glendowar in Wales, worden overgeplaatst naar Loosdrecht. DR. W. K0ENRAADT BENOEMD Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot: Vicaris-Generaal van het Bisdom, Deken van het Dekenaat Breda en pastoor van het Be gijnhof te Breda, de Hoogeerw. Heer Dr. W. Koenraadt; Deken van het Dekenaat Oosterhout en pas toor van H. Laurentius te Dongen, de Zeereerw. Heer Adr. Hoevenaars; pastoor te Fijnaart de Weleerw. Heer N. de Wit; kapelaan H. Anna te Breda de Weleerw. Heer Jos. S tra ter; kapelaan H. Maria Middelares te Breda (Ginnekenj de Weleerw. Heer Const, van der Maade. TVE VEILIGHEIDSRAAD besloot zoowel de Perzische als de Indonesische en de Grieksche kwestie op zijn agenda voor de volgende vergadering van Maan dagmiddag te plaatsen. Echter staat al vast, dat er 'n Rus sisch voorstel komt, volgens het welk de Perzische kwestie niet door den Veiligheidsraad behandeld be hoort te worden. In een boozen brief heeft Wysjinsky „categorische oppositie" tegen het Perzische voorstel aangekondigd. Rusland en Perzlë mosten volgens hem het ge schil onderling regelsn. Er zyn „reactionaire" krachten aan het werk ln Perzië. die door „anti-Rus sische agitatie" een onhoudbaren toestand scheppen! Als de meerderheid van den Vei ligheidsraad tóch tot behandeling zou besluiten, zal Rusland natuur lijk zijn veto laten hooren. Het heeft den echten geest van inter nationale samenwerking nog niet te pakken- Engeland echter is vóór open baarheid ten aanzien van de vraagstukken, welke Rusland op de agenda wilde zetten. „Al die aantijgingen van de Sov- jet-regeerlng in besloten bijeen komsten ben ik beu!" riep Bevin uit met zijn gewone openhartigheid „Niemand Is blüer dan ik, om alles in openbaarheid gebracht te zien." Over Griekenland zal Engeland zelf spreken, de Indonesische kwestie vindt het op de eer ste plaats een zaak van de N e- derlandsche Regeering. Maar hy voegde er al meteen aan toe: „Wy zyn daar orde aan het schep- JJEGIN OCTOBER heeft het driemanschap van de voor malige Nederlandsche Unie zich tot deminister-president ge wend, teneinde te geraken tot de benoeming van een commissie,' die een objectieve in het licht der feitelijke omstandigheden ge plaatste beoordeeling zen moeten geven over de gegrondheid ven de beschuldigingen, die in enkele publicaties werden geuit. Prof. Schermerhorn persoonlyk heeft, aan dit verzoek willende vol doen, de navolgende personen be reid gevonden ln de commissie zit ting te nemen; Jlir. Mr. W. M. de Brauw, advo caat te Den Haag; H. M. J. Dassen, adj. dir. gew. arbeidsbureau te Heerlen; Dr. J. P. Fockema An- dreae, oud-comm. der Koningin te Groningen, Bilthoven; Mr. W. A. Offerhaus, notaris te Gron'ngen; Prof. Dr. F. L. R. Sassen, dir.-ge neraal van het Onderwijs te Den Haag; Dr. L. W. G. Scholten, dir. bijzondere kweekschool te Utrecht; Mr. L. J. A. Trip, dir. Nederland sche Bank te Amsterdam; Mr. J. In 't Veld, burgemeester van Zaan dam. Secretaris: Mr. ,T. de Visser, Plein 1813 nr. 4, Don Haag. Spaak, voorzitter van de UNO- vergadering. pen in een situatie, welke het ge volg is van den oorlog en van het ontwapenen van door de Japanners geoefende lieden, die extremisten en grootdeels fascisten zijn, en die zich tegen de ontwapening van de Japansche soldaten verzetten." Met dit al blijkt weer eens, hoe de hartelyke verhouding van de Moskousche conferentie alweer da nig bedorven is. Een geestig woord sprak Wysjinsky ter zake. Er is een voorstel angenomen tot het bijeenroepen van den geza- meniyken militairen staf vóór 1 Febr. a s. Bevin zei: „Ik hoop, dat de Sovjet- gedelegeerden hier tydig kunnen zyn," Waarop Wysjinsky antwoord de: „Misschien kunnen zy niet op tyd komen, want het is vaak slecht weer tusschen Moskou en Londen." De Raad lachte. Naderhand reageerde de Neder landsche gedelegeerde, minister van &leffens, over het Oekrainsche voorstel t.a.v. Indonesië. Hij verklaarde, dat Nederland er geen bezwaar tegen heeft, dat deze kwestie „zo o a 1 s z ij Is geformuleerd" op de 3«rpnda voor de vo'gende verga dering wordt geplaatst. y AN AF 18 Febr. zal een viermaal daagsche dienst tusschen Am sterdam en Londen worden onder houden. Heden zen onder 17.16 u„ maan onder 1214 u. Zondag zon op 8.29 u., entter 17.18 u.. maan op 3 31 u. en cn-'er 12.36 u. Maan dag zon op 8.27 u. en maan op 4 39 u. Weekbericht: Nevelig of mis tig weer, 's morgens lichte vorst, in den middag tempera tuur om het vriespunt. Matige, aan de kust lijdelijk vrij krachtige Z. wind. De nieuwe vicaris-generaal werd in 1896 te Steenbergen geboren en in 1920 tot priester gewijd. De vie ring' van zyn zilveren priesterfeest in Juni van het vorig jaar ligt nog versch in het geheugen. In 1922 volgde zyn benoeming tot professor aan het groot-seminarie te Hoeven. In 1928 promoveerde hij aan de universiteit te Leuven tot doctor in de sociologie op het proefschrift: „Rechtvaardig arbeidsloon". Sinds dien heeft hy talrijke werken op sociologisch gebied het licht doen zien. In samenwerking met Max van Poll schreef hij het „Handboek voor de Maatschappyleer". Naast de sociologie doceerde dr. Koen- raadt ook normaal-theologie en ethica. In 1942 verliet dr. Koenraadt het seminarie wegens zijn benoeming tot deken van Oosterhout en pas toor te Dongen. De nieuwe deken van het deke naat Oosterhout en pastoor te Dongen, de zeereerw. heer A. Hoe venaars, is Gilzenaar van geboor te. In 1920 werd hij priester gewijd. Na eenigen tyd op het klein-semi- narie Ypelaer werkzaam geweest te zijn, werd hij benoemd tot kapelaan te Bergen op Zoom. In 1943 volgde hij den zeereerw. heer felissen te Fijnaart als pastoor op. "P|E belangrijkste verbeteringen, op- genomen in de op Maandag 28 Jan van kracht wordende dienst regeling der Ned. Spoorwegen, is de opening van een autobusd.'enst tus schen Geldermalsen en *s Hertogen bosch, waardoor de verbinding met het Zuiden weer wordt verbeterd, ïh verband met deze nieuwe verbin ding wordt de trein die om 4.50 van Amsterdam C.S. vertrok (op werkda gen) vervroegd tot 4.30, waardoor het mogelijk is om reeds om 12.45 in Maastricht te zijn. Tusschen Geldermalsen-Den Bosch v.v. zullen voldoende auto's loopen om alle treinreizigers te vervoeren. TJToor West-Brabant en Zeeland zijn er eveneens eenige belang rijke verbeteringen. Zoo zal de trein van 17.00 uit Vlis- singen die slechts liep tot Rilland- Bath nu (op werkdagen) doorloopen over Roosendaal naar Den Bosch en daar aansluiting geven naar het Noor den, waardoor men om 0.18 in Am sterdam, 0.10 in Rotterdam en 0.25 in Den Haag kan zijn via Utrecht. Op Zondag blijft de verbinding Goas (v. 19.40) Vlissingen (a. 20.40) bestaan. De trein die om 12.01 uit Lage Zwaluwe naar Breda vertrok, is vervroegd tot 11.45 en rijdt nu door naar Tilburg. De trein van 13.24 uit Tilburg is 13.31 in Breda en 14.20 in Lage-Zwa- luwe. Geheel nieuw is een trein van 1^.45 uit Lage-Zwaluwe, die doorgaat naar Eindhoven en Blerick. Nieuw is ook een trein van 16.24 uit Til burg naar Lage-Zwaluwe en een trêin van 17.52 uit Lage-Zwaluwe naar Tilburg, welke laatste aanslui ting geeft naar Boxtel en op den trein van 19.44 van Boxtel naar Eindhoven. De trein die om 18.00 van Rotter dam vertrok gaf te Zwijr.drecht aan sluiting op een bus, rechtstreeks naar Breda. Daarop zal nu aansluiten de trein van 19.14, waarvan de vertrek tijd wordt verlaat tot 20.08, waardoor men nog aansluiting heeft naar Til burg en Den Bosch. Een nieuwe trein van 20.52 uit Box tel naar Tilburg (a. 21.20) en vérder naar Breda en Roosendaal (alleen óp werkdagen) sluit aan op dert tre'n uit E'ndhoven (v. 20.08) naar Den Bosch» die dagelijks gaat loopeh.

de Stem | 1946 | | pagina 1