Itoanwrd te Katyn dc3f Duitschsrs bedreven Tweede Kamer De fiscus komt in 't gevaar Het Nederlandsche standpunt óver Oekrainschen stap Groen Merkwaardige stille getuige Internationale Bidweek Instemming over missie van Sir Kerr Aulo voor den Kardinaal EEUWFEEST St. Vincentius- vereeniging Duitsche schildwacht loog en 30 gijzelaars waren er de dupe van. rpiJDENS de bezetting knalde op een avond in Hilversum 'n schot. Een Duitsche schildwacht was gewond. En alhoewel de wond niet van zoo'n geweldige beteekenis was, moesten voor den eenen defecten schildwacht 30 Hilversumsche burgers, waaron der alle artsen, gearresteerd wor den. Die In den arm gehavende ver tegenwoordiger van het volk der Kultur-Herren bleek echter een waar leerling van zijn propaganda- meester Goebels te zijn. Om zijn leugen te bewijzen was echter heel wat voor noodig! Niet dan na een uitermate gedegen onderzoek kon den een Hilversumschen recher cheur en de bekende criminalist C. J. van Ledden Hulsebosch het moeilijke geval oplossen. TN het proces van Neurenberg zal worden vastgesteld, dat de Duitschers zelf den afschuwelij ken moord in de bos^chen van Katyn hebben gepleegd. Zooals men weet, heeft de Duitsche propaganda den beruchten massa moord op Poolsche officieren den Russen in de schoenen geschoven. De aanklager van de TJSSR bezit echter een dringende boodschap van de Duitsche „Abteilung innere Verwaltung" te Warschau, gericht aan het hoofdkwartier van den on- menschölijken Frank, den beul van Polen. Deze Du'tsche mededeeling, verzonden enkele weken nadat de propaganda Katyn op haar pro gram had genomen, werpfe een an der licht op de zaak Het bericht vermeldt nl. dat een uit Katyn teruggekomen afdeeling van het Poolsche Roode Kruis hul zen bij zich had van de kogels, warmee de slachtoffers vermoord waren. En dat deze hulzen van Duitsch fabrikaat waren!! Het „ariseeren" van Nederlandsche bedrijven Een meedoogenlooze „ariseering" is het middel om nlet-Joodsche ka pitalisten aan te tasten", aldus Seyss in een brief van 27 Januari 1942 aan Bormann, welke door den laatste aan H mmler werd doorgezonden. Seyss Inquart geeft daarin een uitvoerig overzicht van de „ariseeringsmaatre- gelen". Oorspronkelijk kwamen 21000 ondernemingen hiervoor In aanmer king, doch 10.000 kleinere zaken vie len af, omdat zij tijdens de actie op- h:?lden te bestaan. Verder werden nog 8^00 zaken van de lijst geschrapt om dat Joden slechts met aandeelen bij deze ondernemingen waren betrok ken. Er bleven dus 3000 ondernemin gen over die voor de eigenlijke ari seering in aanmerking kwamen. Op genoemd tijdstip waren ongeveer 1000 zaken geariseerd. Hiervan gingen 400 ondernemingen, vertegenwoordigende een kapitaal van 60 5 millioen gulden volgens een overeenkomst met de NSB in niet-Joodsche handen over. 340 andere zaken, ter waarde van 103 millioen gulden, werden aan Duit schers overgedragen. Ongeveer 250 za ken waren gereserveerd voor Neder landsche oorlogsvrijwilligers. De ariseering diende om een stevige economische basis voor de Duitsche groep in Nederland te verkrijgen. In totaal zou de opbrengst van de „ariseering" verscheidene honderden millioenen guldens bedragen. Mussert wilde dit geld o.a. bestemmen om de uitdrijving van de Joden te finan cieren. INIENUE NDOR VRIJDAG 25 JANUARI Bekeering van alle heidenen. VA 19 eeuwen christendom ligt de helft van het menschdom nog steeds verzonken in het heldendom en dat wil zeggen: 1.000.ooo.ooo zielen. Iïet kan ons verwonderen, dat on danks alle missle-actle, het aantal var hen, die nog nooit van Christus gehoord hebben. nog zoo geweldig groot is. Eén ding staat echter vast: dit ligt niet aan de genade, want die is aloverwinnend. Huiveren we dan voor de andere, nog eenig mogelijke ccnciusie: dan ligt dit aan 't mensch dom zelf. Gelukkig behoeven we niet alleen te zien naar de7e donkere zij de. Want hoeveel zelfverloochening, hoeveel moed. hoeveel martelaars- bloed is er noodig geweest om ten minste de helft der menschheid tot Christus te brengen. Maar begrijpen we toch goed: de verantwoording, die wij allen gezamenlijk thans nog dra gen om die andere helft der mensch heid te bekeeren tot Christus' Kruis. Durven we dan die verantwoording aan. Alltn moeten wij apostelen zijn, want allen bezitten we minstens het apostel-talent van oirs gebed. Dat ta lent mag niet begraven worden. Al is de leugen. Afgaande op de mededeellngen van den Dultschen schildwacht stelde de rechercheur een onderzoek in op de plaats, van waar op den schildwacht zou geschoten zijn. Hij vond er inderdaad twee leege pa troonhulzen. Toen de heer van Led den Hulsebosch de patroonhulzen echter onderzocht, kwam hij tot de conclusie, dat ze zeker al twee we ken geleden waren afgeschoten Het was dus zeker dat des Fueh rers volgeling „meesterlijk" gelo gen had! De stille getuige Maar het was nu zaak te bewij- zen, wat er wel was gebeurd, want de 30 gijzelaars zaten nog steeds stevig vast. De heer van Ledden Hulsebosch verzocht nu hem de kleedhig van den gewonden schildwacht te bren gen en onderzocht den stillen ge tuige, het gat In den elleboog. De microscoop bracht voor het bloote oog onzichtbare bloedspoortjes aan het licht aan de buitenzijde van den arm. Aan den kant. die naar het lichaam van den schild wacht was gekeerd, w-'en derge lijke spoortjes niet te vinden. Wat was nu de gevolgtrekking De kogel moest aan den binnen kant door den arm zijn geschoten en deze aan den buitenkant heb ben verlaten. De positie van de gaten liet maar één mogelijkheid toe: de schild wacht had met zijn elleboog on den loop van zijn geweer gerust, waarna dit per ongeluk was af gegaan. Het resultaat van dit onomstoote- lifk bewijs was dat binnen enkele dagen, natuurlijk via vele Instan ties in Den Haag, inderdaad het bevel tot invrijheidstelling van de 30 gijzelaars werd gegeven! (Vervolg van pag. 1) Een andere katholieke spreker, de heer Droessen, wees ojn. op de ernstige klachten over de trage uitkeering van voorschotten voor vergoeding van den verloren geganen oogst 1944, terwijl zijn partijgenoot IJsselmuyde, om meer schot in den wederopbouw te krijgen, graag centralisatie van den dienst Wederopbouw zou zien. De heer Teulings tenslotte brak een lans voor een betere fi nancieringsregeling voor den bouw van noodkerken. De lasten voor gemeenten en parochies zijn daarbij veel te hoog. Hij vond overigens, dat „de duivel zelf niet wijs kon worden" uit het ingewikkelde apparaat der oorlogs schade-instanties. ■yolgens den heer D.) zullen de Hofstra (S. de vermogensaan. wasbelasting en de heffing ineens slechts de helft opbrengen van het geen noodig is. Hij gaf den minis ter eenige denkbeelden in overwe ging waardoor het toch nog groo- tendeels mogelijk zal zijn de ver vangingswaarde te vergoeden. Alleen de heer Schilthuis (V.D.) bleek geneigd de basis van 1940 te aanvaarden, omdat vergoe ding van de vervangingswaarde zulke groote offers zou kosten. Aanval op Britsche politiek in Griekenland TN de informeele bijeenkomst van de leden van den Veiligheidsraad is eenig licht geworpen op de hou ding van de Sovjet-Unie tegenover de Grieksche kwestie, en wel door een rede van den Griekschen commu nisten-leider Nicos Zachariadis. De beschuldigingen, welke Zachariadis aan het adres van Engeland uitte, ver- toonen volgens Reuters correspondent een merkwaardige overeenkomst met de beschuldigingen, welke onlangs door de Sovjet-Russische pers en radio zijn uitgebracht, waarbij o m. gezegd werd dat de Britsche tusschenkomst in Griekenland wordt geinspireerd door imperialistische belangen en het verlangen een koloniale politiek Je gens Griekenland te voeren. TN ZUID-AFRIKA is een bedrag van 80.000 gulden bijeengebracht voor hulpverleening aan Nederland. (Vervolg van pag. l) Personen, die in Mei 1940 naar het buitenland zijn uitgeweken behoeven slechts belasting te betalen over het jaar van de bezetting en het jaar van de bevrijding, over de tusschenlig- gende jaren niet. Lichamen zullen gedurende de be zetting geacht worden nog hier te lande te zijn gevestigd, ook al hebben zij hun zetel of leiding naar bet buitenland overgebracht. De in het buitenland gelegen vermogensbestand deelen zullen echter niet in aanmer king worden genomen bij de ven nootschapsbelasting en winstbelasting (1941 t.m. 1944) en ondernemingsbelas ting (1942 t.m. 1945). Het belastingstelsel wordt herzien Voor de naaste toekomst wil de minister allereerst forsche maatrege len treffen, die maar éénmaal kun nen geschieden en verder belastingen beramen., welke periodiek zullen wor den geheven. Zware heffing op oorlogswinsten. rpot de eerste groep behoort een hef fing ineens over de tijdens den oorlog ontstane vermeerdering van vermogens. Allereerst moeten natuur lijk zwaar getroffen worden zij, die door hulpverleening aan den vijand of door gebruik te maken van den nood van ons volk oorlogswinst heb ben gemaakt. Er is echter ook rechts grond voor een zware heffing op nor male vermogensvermeerderingen. Dit behoort tot de redelijke verdeeling van de verarming van ons volk. In een binnenkort in te dienen wets ontwerp zullen de onoirbaar verkre gen vermogensaanwassen belangrijk zwaarder worden belast dan de oir- baar verkregen. De opbrengst van deze heffing op den vermogensaanwas schat de Minister op 3 a 4 milliard. Daarnaast zal een heffing ineens over de waarde van alle vermogens niet kunnen worden ontgaan; de klei ne vermogens zullen echter op bizon- dere wijze worden ontzien. Verdwijnende en njeuwe belastingen. ITinnenkort verschijnt verder een wetsontwerp tot gedeeltelijke her ziening van het geheele belastingstel sel. Daarin is opgenomen een afschaf fing van de vennootschapsbelasting en de vermogensbelasting voor lichamen. Daarentegen zullen alle ondernemin gen *t> over winstbelasting moeten be talen, welke ruimte laat voor belang rijke reserveeringen, een vast percen tage van het in de onderneming ge stoken kapitaal en een vergoeding voor het ondernemersloon. Met betrekking tot N.V.'s en andere winstverdeelende lichamen wordt voor gesteld "Is voorheffing op de inkom stenbelasting een winstgerechtigden- belasting te heffen, zoodra de winst wordt uitgedeeld. Belastingen, welke verhoogd worden. Teerdere fiscale maatregelen, welke de Minister wil voorstellen, zijn: Verhooging van de rechten van suc cessie en schenking, in het bizonder ten aanzien van de grooterc veikry- ^ingen in dc rechte Hjn, welke tot dusverre zeer matig werden getroffen. Het omzetten van de ondernemings belasting, welke tot dusver nagenoeg alle landbouwbedrijven vrijliet, in een algemeene belasting op alle binnen- landsche bedrijven. Een verhooging van het algemeene tarief van de Om zetbelasting van 2 procent tot 3 pro cent. De Minister wil intusschen de Om zetbelasting onverwijld zoodanig her zien, dat een hoog tarief op weelde artikelen wordt ingevoerd en tijdens de bezetting afgeschafte vrijstellingen voor noodzakelijke levensbehoeften worden hersteld. Als verderliggend doel ziet de Mi nister een algeheele herziening van ons belastingstelsel. De Minister geeft tenslotte een over zicht van de geldzuiveringsmaatrege- len en kondigt dienaangaande een Witboek aan. SCHAKEN Euwe leidt in Londen DUWE won in 't Londensche schiaak- tournooi van Denkei (0-1 na 30 zetten), terwijl Prins na 2uur in 36 zetten van den 14-jarigen Spanjaard Pomar verloor. Euwe heeft nu in groep B de leiding veroverd met 7.5 p uit 9 partijen. Christoffel verloor van Denker en heeft nu 7 p. Denker heeft 6.5 p. VOETBAL Normale voetbalcompetitie De Ned. Voetbalbond heeft beslo ten de wedstrijden van dit seizoen ('45 -'46) te beschouwen als ontmoetingen in het kader van een normale com petitie. Aan het eir.de van het sei zoen zal dan ook promotie en degra datie plaats vinden. Omtrent de wijze wa&rop de promotie- en degradatie wedstrijden zullen worden gespeeld, zal het bestuur van den bond zich nog nader beraden. V[AAR aanleiding van den Oekrainschen stap ten aan zien van Ned. Indië, heeft het ANP in regeeringskringen infor maties ingewonnen over de hou ding der Nederlandsche regeering Hierop werd geantwoord, dat het niet duidelijk is, hoe in Ned. Indië een situatie zou kunnen ontstaan, welke een bedreiging zou kunnen vormen voor de handhaving van de internationale vrede en veiligheid, gelijk in art. 34 van het Handvest wordt omschreven. Vragend naar de missie van Sir Kerr, werd geantwoord, dat. de mis sie van Sir Kerr door de Neder landsche regeering met zeer groote instemming is begroet. Zij is een duidelijk bewijs van het streven der Britsche regeering om niets na te laten, wat een spoedige regeling van de huidige moeilijkheden op Java zou kunnen bevorderen. Zü geschiedde na voorafgaand overleg met de Nederlandsche regeering. IN T KORT1 700ALS bekend is het met het Nederlandsche wagenpark ln 't bijzonder wat de personenauto's be treft, nog niet al te best gesteld. Er komen ook nog slechts weinig personenauto's aan en dat zijn over het algemeen betrekkelijk kleine en eenvoudige types. Er zal even wel één fraaie en groote luxe Ca dillac naar Nederland komen. Deze zal ter beschikking worden gesteld van Z. Em. Kardinaal de Jong. TAE REGEERING van Perzië Is afgetreden. TN EEN VERGADERING van den Oostenrijkschen ministerraad heeft dc bondskanselier Figl mee gedeeld dat mogelijk binnenkort weer diplomatieke betrekkingen met Nederland worden aan geknoopt. WEGENS VERRAAD heeft de ad vocaat-fiscaal van den Bij- zonderen Raad van Cassatie de doodstraf geëlscht tegen H. v. d. Heyden uit Utrecht. Verd. was bij de Waffen-SS en deed dienst als cipier in de Duitsche afdeeling voor politieke gevangenen te Utrecht. p^N GELSCHE middelbare bare scholen van Arnhem ge adopteerd. Het gymnasium ont ving acht kisten met kleeren, welke onder leerlingen zijn ver deeld. TTitcraard is de Britsche pers nog steeds erg geïnteresseerd bij Iets niet Walcl T|E COOP. VEH cheren" W.A hield in Schutter tenteeltdag. De dezen dag met den Oekrainschen stap, waarbij men er den nadruk op legt, dat dc .„rekers ën afgev beweegredenen van Roland niet s£chtingen en ir vrij ztjn van boosaardigheid. De bikomen alsook Daily Telegraph geeft een meening noeekomen t' van een nationalistischen leider, ï"1 dat deze d van de groep Sjarlr, waarbij de Walcheren, Oekrainsche nota als onhandig en verward wordt betiteld. kemst. bevestigde aan bestond. T^olgens mentai Dc lioi Het Parool" zou de parle mentaire commissie, welke inge volge het besluit van de Tweede Ka mer naar Indonesië zal vertrekken-, H eerste spre uit zeven leden bestaan. Hiertoe zou- J\ Wil-V den in ieder geval behooren be: 1J- Eerste Kamerlid prof. dr. J. A. J.zjkWerp: B.ologisch Barge (R.K.) en de Tweede Kamer-i» dir.gsproeven bet leden H. J. W. H. Meyerink (AS), vlieg. Daar het J. E. Stokvis (S.D.A.PM. J. M._ van zagl te v-£tdu vertoonen van t blijven. Niettem het verbod om Nederlandsche?. er in op animeer schepen tc laden, zal worden op-1 vaar van de beru geheven, indien aan de verschillen de voorwaarden, gesteld door de conferentie van vertegenwoordigers der vakvereenigingen, wordt vol daan. O.a. mag de distributie der levensmiddelen op Java niet via Nederlandsche Instanties loopen. Qfficieel wordt thans het eervol Poll IR K.) en mr. A. M. Joekes (V.D.) Uit Australië wordt bericht, dat. v>. ontslag aan luit-gen. v. Oyen en aan den heer v. d. Plas gemeld. Lult.-gen. van Oyen is bevorderd tot commandeur in de orde van O. N DELGIE deed veel voor ons land. De bewoners brachten spontaan bijna 10 000.000 frank bij elkaar voor hulp aan onze oorlogsslacht offers Daarnaast zijn groote hoe veelheden voedsel en kleeding ge zonden, terwijl thans een groot aantal matrassen voor zieken en herstellende gerepatrieerden uit Indië gestuurd worden rpENEINDE de storting van ver- pllchte zekerheidsstelllngen voor belastingen te vergemakkelijken, kan voortaan de eerste helft vol daan worden uiterlijk op den laat- sten dag, volgende op dien, welke ln de dagteekening van het aan slagbiljet is vermeld en de tweede helft uiteindelijk op den laatsten dag der daarop volgende maand. TJE REGEERING heeft er bij de burgemeesters op aangedrongen van hun vorderingsbevoegdheid t. a. v. woningen voor gemeente-amb tenaren. evacué's e.a. v" voorkeur geen gebruik te maken, ndien dit de huisvesting van landarbeiders in gevaar zou brengen. rpiJDENS de bijeenkomst van de co missie voor den Beheer raad heeft de Fransche gedelegeer de medegedeeld, dat Frankrijk be reid was zijn mandaatsgebieden on der vigeur van den Beheerraad te besturen. TIE Fransche en Engelsche troe- pen zullen binnen enkele da gen Syrië en de Libanon verlaten. VTADAT de regeeringstroepen in Griekenland bevel hadden ge kregen de stellingen van de Ghl- organlsatie op den Pel-norm es os aan te vallen, gingen de Ghl-man- nen dadelijk op den loop en lieten hun gijzelaars achter. T~\E SITUATIE in Spanje zal in de UNO-vergadering besproken wor den. Zoo heeft de minister-president van de in het buitenland gevormde \oorloopige Spaansche repubPkein- sche reeeering medegedeeld Ook de Sovjet-delegatie in Londen zou in structies ontvangen hebben de Spaan sche kwestie op het tapijt te brengen. TAP 10 FEBRUARI 1840 werd te 's-Gravenhage door het lid van dien Algsmesnen Raad te Parijs den heer Guinamont, die toevallig bij een Haagsche familie op bezoek was. de ee;ste afdeeling der St. Vincentiusvereeniging in Nederland opgericht, die van den H. Jacobus. Van dien datum af da teert dus de werkzaamheid dezer vereeniging, die zich snel ontwik kelde en thans werkzaam is op een uitgestrekt terrein van de Katho lieke Charitas. Zij heeft 530 Con ferenties, 43 Bijzondere Raden en tal van liefdewerken o.m. een 100 tal biblio'heken en telt meer dan 9000 leden. Haar voornaamste liefdewerk is het bezoeken en steunen ran arme gezinnen dat de laatste jaren ge middeld '17000 per jaar bedroeg. Voorts zijn ongeveer 70C0 voogdij kinderen aan haar zorg toever trouwd De landelijke viering van dit eeuwfeest zal plaats hebben in de maand Juli a.s„ vermoedelijk te 's-Graver.hage. Het eeuwfeest van de St. Jacobusconf eren tie zal her dacht worden op 10 Februari a.s. met een Pontificale Hoogmis en een plech ig Lof :n de St. Jacobus kerk. terwijl op 18 Februari do.v. in de Koninklijke Schouwburg, en op 2 Maart ln het Gebouw van K. W., dit feit feestelijk zal worden herdacht Z. Em de Kardinaal Aartsbis schop. Z. Exc. de Nuntius, bene vens de Hoogwaardige Bisschoppen van Nederland hebben bij gelegen heid van dit gedenkwaardig Jubi leum het eere-presldiaat van de vereeniging willen aanvaarden. DE OUDSTOOTTROEPERS VOORAAN. p. Ed. Holllnk van St. Agatha te Cuyk schrijft: Meermalen is de wensch te kennen gegeven, om ook na het mlHtalr verband, de onderlinge band van hen die in tijden van het groot ste gevaar, toen we vooraan stonden in het heetst van den stijd met het heerlijk ideaal voor oogen, ons vader land te behoeden voor een slavenjuk zelfs ons leven daarvoor inzetten, om dien band ook nu nog te verstevigen. Het gelukkig initiatief is door on derstaand voorloopig uitvoerend co mité van oudstootttroepers genomen, om door middel van een hond de wensch ln 'n daad op te zetten. De bedoeling van de bond is, om door inniger contakt op de eerste plaats huip te kunnen geven aan el kander onderling. Verder om de na bestaanden van onze gevallen men- schen moreele en financieele steun te blijven geven. We hebben ons destijds geheel ge geven voor "et welzijn van ons land, we gingen vooraan het gevaar tege moet, nu willen wij oudstoottroepers ook in de toekomst een uitgelezen keurkorps ziln. om leder voor zich en in een kring rondom ons, ons meer en beter voor God en 't vaderland te geven. Alle oudstoottroepers die daar iets voor voelen en daadwerkelijk hier aan hun moreele steun willen geven laten zoo spoedig mogelijk hun adres sturen naar J. Peters. Kaneelstr. 139a Cuyk. zoodat we spoedig tot een meer speciale uitwerking van ons streven kunnen komen. te toonen, hoe vreterij den oc doch ook bij de Dog nuttig kan spreker een over staan, groei en sect. Het weer spelen een groot treden van de k< De vlieg wordt succes bestreden dere Insecten; gemeen bekende een beteren oogs preparaat (sufsli en daar worden «nee behaald. Uit spi ekers lei veel werk men en ook op de tu deze vlieg te best De wagenstelle lijk beantwoord diend. Met dit voormiddag afges De int wja den middat spreker op consulent Ir. G. als onderwerp: Inundatie op den begon met op ervaring van der hem nu in den hp (gelukkig!) heeft van teelt grohden, zoodat van voorlichting va-ing. Het zoute wate een groote vers dergaan. Spreker rige uitlegging h d'oogvallen van normalen grond digen. Ten eerst» verschrompeling een te hoog zou bodem en ten tw het zout verdwen: er aan de gronds bracht. Tholen is ge daar alle we: hebben meegewei tweede jaar zal hoe de grondsti derd. Men heeft al ervaren dat makkelijker gete worden dan zom Wat, te doen om tuur terug te kr er geen plassen 1 dus goede ontwa de aanwijzingen king door ploege hierdoor korsten veiwïlen de kans boven komt. Oo wordt de grond tweede jaar sle raad is dat me telen die weinl vragen. Hoe voorheen was, ze nu te zijn ge Door de Regee hoeveelheid gips worden voor ont derland gein ui Men zil nog voo men, daar er 00 binnen geslibt, hiervan moet no zoowel zand als De slib kan V( er zich veel sti Het aanplanten dit niet in de dii de woning gebe den tot de ruil plaats gevondc vragen werden antwoord Teelt vai derde sprell tel een lezlni niet de teelt vai souten grond. D want het zit hei dus spreker. Dit

de Stem | 1946 | | pagina 2