Het Loodswezen terug in Vlissingen DE DEUR OP EEN KIER In Oostmalle spookt" het SPION Het eind van een illegaal werker DE AMSTERDAMSCHE BEUR?] De Belgische Koningskwestie Internationale Bidweek Dr. van Mook VANDAAG NAAR BATAVIA Perzisch kabinet afgetreden IN 'T KORT Duitschers in hun nieuwste rol Wilt U griezelen Fraser wenscht zelfbestuur voor Kameroen en Togaland Wat deden de loodsen tijdens den oorlog? de mai Beruchte Middelburgers staan terecht Buit«i Bezwaren tegen het vergunningsstelsel Helaas ook zwarte effectenhandel <Van een biionderen correspondent). TEDERE AMSTERDAMMER en iedere zakenman weet, waar hi) de Beurs in Amsterdam moet zoe ken, maar ook iedereen, die zich interesseert in onze schoone vader - landsche letteren, kent de Beurs uit de verzen van Vondel. Oh, kommerzieke Beurs, Wat mist die plaats al geurs. Er is sedert Vondel wel iets ge wijzigd, zeker wat betreft de geur. Maar het jagen en schreeuwen en samendrommen en ultelkanderstui- ven is ongetwijfeld nog precies een der als vroeger, misschien zelfs nog wel versterkt, omdat luid schallen de luidsprekers de koersen en aan biedingen bekend maken. TVe beurs is weer enkele weken open. Alleen obligaties en pand brieven binnenland mogen worden verhandeld en daartoe moet nog 'n vergunning worden aangevraagd. De verkoop van binnenlandsche aan- deelen of certificaten of van bui- tenlandsche effecten is nog niet toegestaan. Zooals in elke branche wordt ook hier het vergunningstelsel door de commissionairs grondig gehaat. In de besloten vergaderingen van de vereenigingen dezer commissionairs heeft men heftig geageerd tegen de. zen gang van zaken en er zijn zelfs stemmen opgegaan, om te weigeren daaraan medewerking te verleenen. Anderen hebben echter deze pro cedure aanvaard en gezegd: beter wat dan niets. Dat dit laatste standpunt 't bes te is geweest, blijkt wel uit het feit, dat dezer dagen reeds voor tienmil- lioen binnenlandsche obligatiën en pandbrieven werden verhandeld. Tke deur staat op een kier. Wan- neer zal .de Beurs weer geheel open gaan? Zoodra de Nederlandsche en bui- tenlandsche geldmarkten weer een zeker evenwicht vertoonen, zal langzamerhand de Beurs vrij gege ven worden. Zoolang er geen behoor lijke regeling van onze goederen markt is en zoolang wij géén vol doenden export kunnen opbouwen, zal de Beurs gebonden blijven en zal het verhandelen van buitenland- sche waarden en binnenlandsche in dustrieele beleggingen geheel ver boden zijn. fTITERAARD hebben de brief van Koning Leopold aan de Bel gische regeering en het antwoord der regeering, de gemoederen en dé pennen bij onze Zuiderburen weer hevig in beroering gebracht. Het blad „La Metropole" (kath.) schrijft, dat de publieke opinie ge troffen zal worden door den toon en de opvatting van de nieuwe ko ninklijke boodschap. Het blad valt het ministerie van Acker ten scherpste aan en verwijt het dat het geen rechtschapen standpunt ingenomen heeft in de konings kwestie. „La Metropole" is er van over tuigd, dat de meerderheid der be volking achter den koning staat. Een ander kath. blad ,,De nieuwe Standaard" is van oordeel dat de regeering tegenstrijdigheden zoekt te vinden in vroegere verklaringen van den koning, tegenstrijdigheden, welke echter niet bestaan. „De regeering heeft gemeend haar dwaze politiek tegen Leopold m, waarmee zij den grondsteen van onze Instellingen, de monarchie aantast, te moeten voortzetten," »oo zegt dit blad o.m. INTENTIE VOOR WOENSDAG 23 IANUAR1 Bekeering; van alle slechte en afvallig? Katholieken. Men kan zich verwonderen onder de intenties van de Internationale Bidweek ook bovenstaande aan te treffen. Valt deze niet buiten het ka der van de bedoeling dezer gebeds actie? En toch: niets is minder waar. Een massale bekeering en hereeniging zal een fataal Idealisme en utopisme blij ken, als onze eigen geloojfsgenooten niet ln staat zouden zijn die massale bekeering te dragen en te schragen door hun hoogstaand leven en lich tend voorbeeld. Het geloof wordt nu eenmaal beoordeeld naar die het be lijden. Zou het aantal andersdenken den niet groot zijn, die een poging tot toenadering laten afstuiten, wanneer zij bemerken, dat er zooveel slechte en halve katholieken zijn7 Dit moge onlogisch zijn, maar toch zoo reëel. Eaten wij daarom vooral ook bid den voor een blijvende bekeering van •Ue slechte katholieken en afvalligen. Is er ook een zwarte markt voor geld en industrieele waarden? Deze is er inderdaad en wat het meest jammer is, tijdens de bezet ting vond de zwarte effectenhandel het meeste aftrek in Duitschland en nu na de bevrijding gaan de meeste waarden via België naar Amerika. Het is niet te schatten, hoeveel papieren op deze manier aan ons Nederlandsch bezit worden onttrok ken, dit geldt eveneens voor andere kostbaarheden als diamanten, an tieke waarden, postzegels enz. Ge sloten grenzen zijn op dit oogen- blik noodzakelijk, maar vooral de geldhandel ondervindt hierdoor 'n ernstigen handicap. üen luid gebrul uit de hal onder brak mijn gesprek,de koers was met één achtste gestegen. TTE toestand van dr. van Mook is zoodanig verbeterd, dat hij vandaag zijn reis naar Batavia zal voortzetten. In Batavia waren de eenige be langrijke gebeurtenissen de opening van een noodziekenhuis en van een nood-universiteit. Er worden daar nog minstens 15.000 evacué's ver wacht. Tusschen Britten en Indo nesiërs zullen nogr technische be sprekingen gevoerd worden om de regelmatige evacutie uit Midden- Java naar Batavia te organiseeren. Tusschen half September en haif Jnuari hebben Dakota's van de R. A.F. op Java meer dan 26.000 pas sagiers, waarvan bijna 12.000 ex- geinterneerden, vervoerd. 'JIJ, die dienstplichtig zijn voor de lichting 1945 e.v. f doch als oorlogsvrijwilliger reeds 6 maanden of langer dienst hebben gedaan, zullen niet voor eerste opkomst onder de wape nen worden geroepen. Zij moeten zich echter wel aan keuring en verdere registratie onderwerpen. TTE eer-te minister van Perzië Hakimi heeft, zijn ontslag bij den Shah Ingediend. Hakimi zeide, dat nu hij er in geslaagd was de Perzische kwestie aan de organisa tie der Vereenigde Volken voor te leggen, hij meende gerust te kun nen aftreden. Dit aftreden van den minister-president brengt tevens dat van het geheele kabinet mede. TTE sociaal-democraten hebben bij de gemeenteraadsverkiezingen in Groot-Hessen in ie Amerikaan- sche zone 156.000 stemmen gekre gen, de christen-democraten 95.000 en de communisten slechts ongeveer 16.000. In totaal werden 356.000 stemmen uitgebracht, d.i. door 83 procent van alle stemgerechtigden. Het waren de eerste vrije Duitsche verkiezingen sinds .933. EEN IN HET NAJAAR van 1945 commissie heeft belangrijke suc cessen geboekt met betrekking tot Nederlandsche schepen, die door de Duitschers waren meegenomen. In één maand werd door haar werk de Nederlandsche haring vloot verdubbeld. TJAN de postzegels, die de beelte nis van de Koningin dragen (type Konijnenburg) zijn twee nieuwe waarden aangemaakt nl. die van 50 cent oranje-geel en van 6(5 cent paars-zwart. Tegen het einde van deze maand zullen de zegels bij de postkantoren ver krijgbaar zijn. TIET VAN GEMEENTEWEGE doen telen van groenten en aardappelen kan voortaan niet meer worden toegestaan, ook niet indien dit geschiedt op contract door landbouwers, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken aan de gemeenten bericht. pEN legerorder is verschenen, waarin er o.m. op wordt ge wezen, dat de uiterste discipline moet worden betracht en o.m. tot een drastische, beperking van de rijsnelheden moet worden overge gaan. Tn Bandoeng wordt in den Zuide- ïyken sector toenemende activi teit waargenomen. Bij Tebel en Kletek vonden incidenten plaats. AMSTERDAM telt thans 708.740 inwoners. 1TEEDS EENIGEN TIJD gaan er allerlei verhalen rond, die be trekking hebben op spoken in het kasteel van Oostmalle aan den grooten weg Turnhout-Antwerpen. Reeds meer heeft 't kasteel, waarin 't nu spookt, de aandacht op zich getrokken. In de jaren van den vo- rigen wereldoorlog zijn hier nl. 'n tuinknecht en twee dienstboden vermoord gevonden. Nooit kon men een spoor van dader of daders ont dekken. Daar de geschiedenis van het spook ons interesseerde, hebben wij ons licht eens opgestoken in Baarle Nassau, waar men ons het volgende relaas vertelde: TTet gebeurde onlangs dat de ba- ron na een lange afwezigheid weer op zijn erfgoed terugkeerde. Hij was vergezeld van vrouw en schoonzuster. Om ongeveer tien uur in den avond waren de bewoners naar bed gegaan en het kasteel verkeerde in alle rust. Tegen mid dernacht echter schrok de baron plotseling waklfer. Voordat hij goed en wel zijn bezinning had teruggekregen, begon het bed hevig te schudden. Tegelijkertijd hoorde hij op den zolder een angstaanja gend gegil en tevens een geluid als of een hoop beenderen in een zak door elkaar werden geschud. Toen de baron weer de macht over zijn beenen had gekregen, haastte hij zich naar beneden, waar hij de twee dames vond, die ook doodelijk verschrikt naar beneden gerend wa ren. De baron liep zoo snel moge lijk naar een. gendarmeriekazerne en vertelde hier, wat hij had mee gemaakt. Even later verlieten 16 zwaarbewapende gendarmen de ka zerne en gingen op pad naar het kasteel. Zij betrokken hun posten en wachtten af, met geladen revol vers in de hand. Weer begon het bed te schudden, doch nu zagen zij ook verschillende malen een wa zige, witte gedaante. Acht gendar men kregen het te kwaad en kozen het hazenpad, de andere acht wa ren him zenuwen beter meester en begonnen er lustig op los te knal len. De muur was doorzeefd met ko gels, een spook lag echter nergens. Nu vatte de pastoor het plan op om ook eens poolshoogte te gaan ne men. Hjj ging in het bed liggen en klemde zijn brevier in de handen, overtuigd dat geen honderd spoken hem van zün plaats zouden krijgen. Weer herhaalde zich hetzelfde en vóór hij het wist, stond hij bulten Aldus de verhalen, die wellicht de feiten met de noodige fantasie heb. ben omkleed. Het schijnt echter juist te zijn, dat de baron 'n groote belooning uitloofde aan dengene, die het spook zou ontmaskeren. Van alle kanten kwamen de vrij willigers. Ook uit Baarle Nassau en een der eersten was de'20-jarige mej. C. v. C. Naar me» vermoedt zijn het ach. ter gebleven Duitschers die voor spook spelen. De baron had Duitschers op be zoek gehad, die het kasteel wilden koopen, wat de baron echter wei gerde. Het kasteel staat door ondergrond. sche gangen in verbinding met Hoogstraten en men vermoedt, dat de Duitschers zich hierin hebben schuil gehouden. TTR. Raden Mas Soemitro Djojo- hadi Koesoemo heeft zich als adviseur bij de Nederlandsche dele gatie der Uno gevoegd. Dr. Soemi tro zal lid worden van de commis sie voor economische en financieele aangelegenheden. Hij is het tweede Indonesische lid van de delegatie. Tn de Beheerscommissie heeft de minister-president van Nleuw- Zeeland, Fraser, de houding van Frankrijk ten aanzien van de man daatgebieden Kameroen en Togo- land aan een ernstige erltiek onder worpen. Hij wenschte een overgaan der mandaatgebieden naar den Be heersraad en mogelijkheid voor onafhankelijkheid en zelfbestuur dezer gebieden. Ook het voormalige Dultsch-West- Afrika wenscht hij onder den Be heersraad geplaatst te zien. TJET HERSTEL vordert van dag tot dag. Meestal zijn het kleine, onopvallende dingen, die die vorde ring markeeren en men moet dan over een zekere periode terugblik ken, om den vooruitgang te con- stateeren. Soms echter gebeurt er iets, dat spontaan doet zeggen: „We gaan vooruit!" Een dergelijke gebeurtenis is de terugkeer van het Loodswezen naar Vlissingen. Lang heeft men de keu rige uniformen in het stadsbeeld gemist, maar nu zijn ze er weer, zij het dan ook (het is winter!) ge deeltelijk verborgen onder de ka- meelklcurige duffeleoats, wat er op wysfc, dat vele loodsen het vader- land tijdens den oorlog op de we reldzeeën hebben gediend. Nu zy weer „thuis" zijn, is er alle reden om de vraag te beant woorden, wat zij in de oorlogsjaren hebben gedaan. Dat is zoo omvang rijk geweest, dat een gedetailleerd antwoord te ver zou voeren en men moet zich wel tot de groote lijnen bepalen. Engelandvaarders npoen ons land door den oorlog werd verrast, kruisten uiteraard een aantal loodsbooten buitengaats en deze zetten terstond koers naar cie Engelsche havens. Intusschen maakte het aan den wal zijnde personeel van het loodswezen zich zeer verdienste lijk door de in de havens aanwezige zeeschepen naar buiten te brengen en de Fransche troepen over de Wester- Schelde te verschepen, hetgeen door de voortdurende bedreiging uit de lucht en de aanwezigheid van mag netische mijnen allerminst van gevaar ontbloot was. Na Zeeland's capitula tie poogden zij Engeland via Frank rijk te bereiken, waarin verscheide- nen hunner slaagden. De Vlissing- sche loodsen vormden daar een wel kome aanwinst voor de geallieerde koopvaardijvloot. Zij waren immers bevaren zeelui, gewend om met aller lei schepen in nauw vaarwater te ma noeuvreeren en dus bijzonder ge schikt voor het varen in konvooi. Men kor. hen dan ook op alle streken vin den, in de tropen zoowel als op de beruchte Moermansk-route. De moesten verspeelden eens bun schip, verschillenden zelfs twee of driemaal. Eén van hen, de jonge zee- loods W. M. Herkemli, werd zeld zame onderscheiding! benoemd tot ridder in de Militaire Willems-Orde. H(j wist als Ze stuurman, de „Iris", die in de Iersche zee zwaar door bom men was beschadigd, schip en lading behouden binnen te brengen, terwyi de kapitein reeds van boord was ge gaan en de eerste stuurman ernstig gewond was. Een ander maakte zich, op weg naar Moermansk getorpedeerd, al gereed oir. het voorbeeld van Willem Ba- rentsz te volgen en op Novazembla te overwinteren, doch werd tijdig door een Russisch schip gered. De Pot-Bank Slechts één aardige bijzonderheid dient nog vermeld: Een Vlissing- sche loods was tijdelijk bij den Brit- schen hydrografischen dienst werk zaam en peilde een tot dan niet be kende ondiepte. De Engelsche com mandant besloot, deze ondiepte den naam van zijn Vlissingschen helper te geven, de Britsche admiraliteit ging er mee accoord en sinds enkele we ken kan men op de Engelsche zee kaarten West-Zuid-West van het eiland Wight den naam „Pot-Bank" lezen Nu zijn zij na vijf jaren van om zwervingen, bedreigd door tallooze gevaren, weer thuis, zij het ook eenigszins ontstemd over het uitblij ven van de toegezegde twee maanden verlof na terugkeer in het vaderland. De „thuisblijvers" werden tijdens de bezetting voor de keuze gesteld om lid te worden van het Zeefront of den dienst te verlaten. De meesten Een van de laatste slachtoffers on der de illegale werkers op Zuid Beve land is de heer Marien de Groot ge weest, wiens lijk vorige week werd geïdentificeerd. Op 3 October 1944 were, hij in zijn winkel te Goes door den S.D. ge arresteerd Bij de huiszoeking vond de S.D. een vel met eierbonnen, afkom stig van den overval op het distributie kantoor te Wissekerke. Dit was voor de felle Duitschers genoeg om dezen onverschrokken werker, die bij alle dingen tegen den vijand In Goes on dernomen, betrokken was, vast te houden. De Beauftragte Muenzer zag er te gen op om, het liep met het Derde Rijk op zijn eind, het doodvonnis, dat de S.D. begeerde, tegen de Groot uit te spreken. Hij zond de G. daarom, evenals den drogist Damen uit Mid delburg, op 8 Oct. met vier SS-ers naar Rotterdam, om daar berecht te worden. Toen het geboefte te Hoogerheide niet verder durfde te gaan, hebben zij hun gevangenen met revolverschoten vermoord en uitgeschud. De POD was echter achter de na men der moordenaars gekomen. Een hunner bevond zich in een SS-gevan- gen-kamp bij Amsterdam, werd daar gevonden en bekende de misdaad. Naar de anderen zoekt men nog. MOTORRIJDEN Nederlandsche lijders in België. Dertien Nederlandsche motorrijders zijn Zondag j.I. gestart in den Be- trouwbaarheidsrit, georganiseerd op het traject Herenthals-Luik-Heren thals, een afstand van ongeveer 300 K.M. De zijspanrijder Appels uit Bergen op Zoom op O.K.-Suprème kon niet geklasseerd worden, omdat hij zonder zijspanpassagier aankwam. Bij de seniores-solorljders klasseerde zich als 7e C. Huybregts uit Middelburg op Triumph <3 strafp.). SCHAKEN hunner verkozen het laatste en een groot deel hunner werd als Duitsch- vijandlg de provincie uitgewezen, zoo wel in Brabant als in het hooge Noor den hebben zij deelgenomen aan het ondergrondsch verzet. Zoo hebben de Vlissingsche lood sen, Engelandvaarders en thuisblij vers, getrouw aan de beste tradities van de Nederlandsche zeelui, tijdens den oorlog hun plicht gedaan. Na tuurlijk toonden zich enkelen zwak, maar in welk beroep of ambacht waren dezulken niet te vinden? Met hun zuivering is begonnen. Vlissingen hersteld zich; het Loodswezen wordt bij zijn terug keer als een symptoom van dat herstel begroet. TRIBUNAAL MIDDELBURG JE ZIEN MENScl op hun werk: del K>uw. De rijen wonifl gen elkaar cel vul groeien, groeien. Dool beid werden de puirr I ruimd, werden huizJ I tochtvrij gemaakt enl I stevige noodwoningoq ken naar de manner [teerden: oude kopp met bruin-zwarte riij I bogen en den mond. [reis. die hard !acl| [vloeken. Zij zijn ÏZeeuwsch Vlaanderj woenbaar maken. fundamenten voorl Zeeuwsch-VIaandcreif welvarend Te Bresfc De volgende zaken werden behan deld: H. F. M., veehandelaar te Middel burg, was van 1935 tot 1942 lid der N. S B. geweest. Van den Nat. Jeugd storm was bij begunstiger geweest, terwijl hij ook NSB-vergaderingen had bezocht. Op 17 Juli 1941 had hij een brief naar Jan Dekker geschreven, waarin hij van ds. Kelder, destijds te Middelburg o.a. zei, dat deze een echte haatzaaier was. Ds. Kelder werd in Mei 1942 als gijzelaar gearresteerd. Van deze laatste daad had hij veel berouw. Hij verklaarde, bij niemand als slecht bekend te staan. Nooit heeft hij iemand verraden. Met den Land stand had hij wel relaties gehad, om dat dit geen nat. soc., doch slechts een „nieuwe orde" instelling was. Mr. Kuipers, raadsman, was van meening, dat hij den bewusten brief niet had geschreven, om ds. Kelder te treffen, doch slechts om uiting te geven aan zijn bezwaren tegen het aankweekeo van een haatstemming door sommige predikanten. Hij verzocht ook met den leeftijd (72 jaar) vati den besch. rekening te houden. T. C. St., kleermaker te Middelburg, was van Febr. 1942 sympathiseerend lid der NSB geweest, begunstiger van de NJS en lid van de Ned.-Duitsche Kultuurgemenschap. Hij verklaarde lid geworden te zijn om zijn sympa thieën voor de Bellamy-beweging, waarvan hij jaren secretaris was ge weest. Hij meende, dat er in de NSB, wat deze ideeën betreft, wel eenige ovireenkomst was. Tegen de metho den der NSB had hij steeds bezwaren, gehad en vaak heeft hij zijn Bellamy- ideeën in dien kring verdedigd. Vit het oogpunt van kur.stgenleting was hij lid van de Kuituurgemeenschap geworden. Mr. Kuipers zag dezen man als 'n idealist, die door huiselijke omstan digheden tot zijn lidmaatschap was gedwongen. Jac. v. B., visscher te Arnemuiden, was van 1935 tot 1942 lid van de NSB geweest. Hij had ook met VoVa ge colporteerd. Door de sociale hervor mingen, die de NSB voorstelde, was hij tot dezen stap gekomen. Over be danken na Mei 1940 had hij niet-na gedacht. Mv. Kuipers verklaarde, dat deze man nooit aanstoot gegeven had. Hij wa-. van meening, dat er t.a.v. het colpcrteeren met VoVa een persoons- vei wisseling had plaats gehad, omdat v. B. drie broers heeft, die tot het laatst lid der NSB waren geweest. W. P. de Gr., kantoorbediende te Middelburg, was vanaf October 1941 kassier-boekhouder op het geweste- tijk arbeidsbureau te Middelburg ge weest. Hij had vaak VoVa gekocht, avenden van Vreugde en Arbeid be zocht en medegespeeld in een tooneel- stuk vanwege de Technische Nood- hu.' p. Daarbij had hij op goeden voet gestaan met Mittelstenscheid en pro pagandafilms van de NSDAP bezocht. Door zijn vriend Heijliger was hij aan d^ze betrekking geholpen. Wanneer hij op een andere atdeeling was ge plaatst, zou hij direct geweigerd heb ben. Hij wilde een open oog hebben voer het wereldgebeuren en trachtte daarom ook het Duitsche standpunt te begrijpen. VoVa kocht hij uitslui tend om de kachel er mee aan te m*- ken. Naar de films der NSDAP ging hij alleen om het spel te bewonderen. Mr. Kuipers was van meening, dat cr wel degelijk een groot verschil be stond tusschen iemand, die een ge wone boekhoudersfunctie aan deze in stelling bekleedde en iemand, die medehielp aan de uitzending van ar beiders naar Duitschland. Misschien was hij pro-Dultsch, kwaad heeft hij nooit gedaan. Uitspraak in al deze zaken op X Jan a.s. Tn een der barakken! te Panagrokamp f struikelen we b!ni| gloeiende kachel vind beiders, die ons evenl rustig verder eterf Veenendaal doet dachtzaam en met nen vertelt hij zijn Op 14 Aug. van i reisde het eerste tri ders voor Z. Vlaaf Utrecht het onbekl Den eersten dag berl sin gen, waar de nacl I gebracht op het pol| 15 Aug. om 4 uur en hongerig, tusschel pen van BreskerT waar van de beloofd! nig te vinden was. In een cementlo moest de tweede doorgebracht. Hiernaj arbeiders aan den rakkenkamp werd od goed en zoo vlug mos heden bij de voeding! waren in Z. VI. niet) den opgelost doorl medewerking, ondeif den heer van Mel| mogelijk overal voor bakkers en slagers, niers, kortom, iedere| kon hielp. Legio waren de I maar deze menscheq voelden waar hun die hebben ze niet Na deze pioniers k\i 6 weken nieuwe grol de barakken bevolk! gemeenschap groeide! honderden menschenf werd-een rykskampltf die het beheer van overnam. Groote prob| jl/romenteel leeft. de geest van de Hieraan liggen grol i ten grondslag. Aliei een groote fout te b| uitzending van arbeif Gew. Arbeidsbureau f schen, die zich l lichamelijk aan konden aanpassen. De beloofde kleel enz. blijven uit. Dit i kwesties, die vergeb regeering, die de zendt, moet ook zor menschen krijgen we worden; dat ze schl Euwe leidt in Londen TTOORDAT Euwe na 23 zetten van Wood wist te winnen, leidt W) thans in het schaaktournooi in Lon den. Prins won van Broodbent. I* DEN HAAG een soldaat terie-reriment c o.m. chauffeur dienst van den der Waals. Zal gladden vogel, die ontdekken? De „Nieuwe Nederl omtrent zijn achand! rolgende: Ais spion van deil maar één devies sc Je tegenstander del revolver te. gr« Regale strijders he -nriircct, door hein d KT" om- de bekend jjhr. de Beaufort, w gezelschapsdame va "ingin is benoemd. Van der Waals v, ersten, die tot de se traden. Zoo heei lemaakt van de Kil -''■'e. Maar reeds j Joor zijn kamera, trouwd. Toen een pi I kers door den S.Dl pen en tegen v. d. f moeden rees. dat [provocateur" een L de, werd het beslui! [op de proef te stelli

de Stem | 1946 | | pagina 2