Waarheen stevent Frankrijk? n IJLST M.R.P. zakken. PX/CKI mijn jas en tVCH hoed halen r wel! VRIEND GOES JANDEL wielen. ?n er wel KERKSTR. 171 2201 - GOESJ EEMAES ECTRO- iTOREN ;ren it tegen de.... in moeilijk parket Gouin candidaat? Koopvaardij geëerd Internationale waterwegen Permanente commissie van controle? „De Waarheid" adverteert in de Spoorweggids zei Mgr. von Galen, toen de Gestapo hem wilde arresteeren om opge- hangen te worden. Zij vreesden echter den gemijterden Bisschop! Boodschap van Truman „Mag hij alleen maar plakken of mogen wij ook meedoen?" Onlusten in Griekenland aeer in ons it Kan niet. i: op het binnenkort anbieden in JONGENS- EDING enz. 2RNEUZEN. teeemo^t iran-en, 1948 e 834-0 TWEEDE JAARGANG No. 371 UITGAVE: STICHTING „DE STEM" Directeur: J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL I hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA; Algem. Zeeuwsch-redacteur: W. GROFFEN. Middelburg; I zeeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst. Dubbele poort 8, tel. 102; Red J. v. d. BROEK. Btibureau r Oosthurg, Nleuwstr. 23 Z.-Eilanden: Bureau I Goes, Westsingel 75, tel. 2236. Red. N.J KARHOF let raadsel de Gaulle Voor God Koningin en Vaderland, DINSDAG 22 JANUARI 1946 Commissie van Toezicht C. J. VAN HOOTE- OEM A. E. LANGENHORST Mr. Dr A. J. J. M. MES Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs J (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij niet-post- bestelling) 0.26 Losse nummers 6 cent PARATIE Ook Uw n smeren. 4 TeL 2328 877—0 - TEL. 2520 normale orders ATTEN WINDSELS 888-0 I JZEN R IJ f JANSTEEN K ELK DOEL EN tIJF. U plan tot aan- fing van esa ITRO - MOTOR' verstrekken te nadere inlcb- n en verzorg'11 ts de aanvr""* I loppvergtmningi. GELS, PIANOS. I .rantie. 710—° THRNEUZEN ÏH»>' KONINGIN >T STRAKS 3ROSSIER VAT AT IS ER in Frankrijk aan de hand Niet veel goeds, naar het schijnt. Het terugtreden van harles Degaulle is een somber teeken aan den wand. De hoop was gekoesterd, dat in zijn naam en rond zijn persoon in Frankrijk nu eindelijk eens een middelpunt zoekende kracht gevonden zou zijn, waardoor de Fransche poli tiek zich kon verlossen van het onverkwikkelijk partijengeharre- war, het kegelspel met ministers. Ondanks enkele strubbelingen slaagde men erin drie groote par tijen op één regeeringsformule te vangen, waaronder nog wel uiteen- loopende groenen als de democra tische katholieken en de communis, ten. Men heeft echter nog te doen met een overgangsparlement, de Constituante, dat maar een half jaar te leven heeft tot aan het tijdstip, dat het Fransche volk weer naar de stembus moest tijgen. Verkiezingskoorts is een kwaad ding, vooral In een temperament vol volk als het Fransche. De mi nisters konden hun land geen wel vaart en vermaak schenken. Het is daar ook organiseeren van de armoede, het leggen van een strak ke discinllne op het economisch leven. D-valuatie bleek onvermij delijk. De brood rantsoenering moest heringevoerd worden. En de bureaucratie, een oude kwaal In Frankrijk, kreng ongedachte kan sen, om zich gehaat te maken. Meer dan 2 milltoen ambtenaren, d.l. ruim t'en procent der werken de bevolking, worden gepjkeliik veroordeeld hoe nuttig de functie van velen ook moge zijn. De partijen, vertr-enwoordigrl ill de Regeering hebben zich afge trokken van de ve-antweordelijk- heid voor hetgeen deze deed. De cemmun'-ten lieten zich in niets remmen 1-jj hun critlek, socialisten en M.RP. - vooral de laatste - hielden zich meer aan den ge matigden kant. Dit was voor de Stalinisten een motief, om ook hun beide „bond genooten" aan te vallen, waarbij ze vooral de socialisten hoonen, wijl die zich steeds maar solidair toonen met de katholiek-democra ten De opzet is duidelijk; de so cialisten zoodanig prikkelen, dat ze hun vrienden van de M.RP. los laten en nu eindelijk eens het monsterverbond met de vrienden van Moskou aangaan. Er zijn on getwijfeld socialisten van den ouden materlalistiscBen stempel, die daar op willen ingaan, die geen spoor van verwantschap voelen met de M.RP. en haar personalisme. Maar het grootste deel van de leiders laat geen gelegenheid voor bijgaan, om de kloof, welke hen van de communisten scheidt, zicht baar te maken en uit te diepen. 'Wat nu Degaulle bewogen heeft, om het tijdstip van een lang zaam naderbij schuivende crisis te verhaasten, is nog altijd niet dui delijk. In zijn brief aan den Pre sident der Assemhlée stelt hij het voor alsof hij alliid van plan was geweest, on een tijdstio als dit heen te gaan. H(j ziet den overgangs tijd voorbij en schildert den toe stand met zecht-rose kleuren: de voornaamste levensbehoeften zf!n verzekerd, de economische activiteit is toegenomen, we hebben Indo china terug, we nemen een leiden de plaats ln bij de internationale wereldorganisatie, Parijs wordt zetel der eerste vredesconferentie... Er ls stuk voor stuk op al deze "constateringen heel wat af te dingen en Degaulle weet dat beter dan een ander. Men gist dan ook naar de werkelijke reden. Eooral voor de vrienden van de M K.I*. is dit een zware slag. Ze begaven zich slechts noode in sa menwerking met de communisten en stelden els voorwaarde De gaulle staatshoofd. Zullen ze nu ook als regeerings- partij terugtreden? Dan ls het Volksfront herrezen en dat zou voor Frankrijk niet veel goeds voorspellen.r Het samenwerken de drie partijen, dat tóch al zoo stroef ging, zal nu echter veel moeilijker worden. De communisten eischen als grootste partij natuur lijk het presidentschap op. Hun candidaat is Thorez. De socia listen zeggeij: Dat zou breede deelen van het volk aan het schrikken brengen, de keuze van een socialist (Vincent Auriol) is logisch. Zal de M.RP. 2ich in arren moede bij die laatste keuze maar niet moeten neerleggen en de kwalijk geslaagde proef met het driepanijencompromis verlengen In leder geval ziet het er dan naar uit, dat zulk een regeering moeilijk groote kracht zal kunnen ontwikkelen. Het is wel buitenge woon jammer, dat Degaulle met dit onverwachte besluit kwam. TAE partij der vooruitstrevende Fransche katholieken, de Mouvement Populaire, heef' ge weigerd een driepartijenregeering tezamen met de communisten, te vormen. ■yolgens de laatste Reuter- en AFP-berichten zou de moge lijkheid om te komen tot een drie partijen-regeering toch nog niet uitgesloten moeten worden geacht. Men neemt aan, dat de communis ten met het hoogste bod begonnen zijn, om achteraf te kunnen afdin gen. De communisten hebben wel met veel nadruk Thorez naar voren ge bracht. als candidaat voor de functie van hoofdder regeering. doch men neemt aan, dat zij op dit punt wel tot een compromis gene gen zijn, in ruil voor andere voor- deelen. Naar verluidt zouden de commu nisten hebben voorgesteld horez en Auriol (de soc. candidaat; los te laten en met steun van beide partijen Felix Gouin. den socialls- tischen voorzitter van de Assem- blée candidaat te stellen. Generaal de Gaulle heeft zich naar Marly ie Rol, bij Parijs, be geven, waar hi) voorlooplg in het jachthuis van het kasteel verblijf zal houden. Het heengaan van gen. de Gaulle zal geen wijzigingen tot gevolg hebben in de Fransche delegatie te Londen. H.M. de Koningin reikte onderscheidingen uit TT M. DE KONINGïN heeft in 't instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam, onder- scheldingen uitgereikt aan 37 leden van de Nederlandsche koopvaardij vloot, die zich in de oorlogsjaren door moed en dapperheid onder scheiden hebben. In een toespraak wees H.M. er op, dat de mannen van de koop vaardij, ondanks alle gevaren en tegenslagen, onversaagd hun taak hebben volbracht en dat de mannen der koopvaardij zware offers heb ben gebracht. Op U rust thans de taak uit alle werelddeelen de grondstoffen aan te voeren, benoodigd voor kleeding en voeding en voor het herstel en den opbouw der verwoeste gebieden en onzer industrie. Eerst nadat aan deze primaire behoeften zal zijn voldaan, zoo zei- de HM. verder, kunnen wij gaan denken aan den opbouw van een koopvaardijvloot, die voor geen an der behoeft onder te doen. T^AAR VERLUIDT, koestert Ame- rika het voornemen om bij de komende besprekingen van de toe standen in Europa de kwestie van de internationale waterwegen weer eens aan de orde te stellen. Men voelt er namelijk in Amerika voor om de groote rivieren, zooals de Maas, de Rijn, de Donau, de Dar- danellen, die steeds de bron van historische geschillen en oorlogen zijn geweest, internationaal en vrij te maken. Ter controle zouden de Big Five dan een permanente com missie in het leven moeten roepen De aan de rivieren liggende landen zullen mede toezicht mogen uitoefe nen. De Amerikaansche economen, uit wier koker dit plan komt, willen het echter koppelen aan het inter nationale Trade Charter, dat in principe reeds door de Engelsche en Amerikaansche economen is aanvaard, en dat de deur voor een zekere mate van vrijhandel zal openen. (AEKRAINE heeft gevraagd het Indonesische probleem voor den Veiligheidsraad te brengen. Rusland heeft gevraagd de situatie in Griekenland voor dezen raad te brengen. s TTEDENAVOND om 19.15 U. ZUl- len over Hilversum I eenlge mededeelingen over de effecten registratie gegeven worden. Heden zon onder 17.08 u. en maan onder 11.09 u. Woensdag zon op 8.34 u. Weersverwachting: Meest ma tige wind tusschen Oost en Z - Oost. L:cht tot half bewolkt. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. TIT GEHEIME DOCUMENTEN van den „waarnemenden lei der" Martin Bormann bleek te Neurenberg, dat indertijd de eisch gesteld werd Mgr. Graaf von Ga len, den Bisschop van Muenster", één der drie Duitsche bisschop pen, die tot het kardinalaat zijn verheven, in het openbaar op te hangen, zoo weet Ass. Press vol gens „De Tijd" te vertellen. De documenten, waarin deze ge gevens vervat zijn, bevatten brie ven en memoranda over een bespre king te Berlijn tusschen Bormann, Goebels en Tiessler. Tiessler schrijft over deze bij eenkomst, die op 13 Aug. 1941 te Berlijn werd gehouden: „Ik zei aan Göbbels dat men naar mijn meening, slechts één doeltref- fenden maatregel kon treffen, na melijk den bisschop van Muenster op te hangen en dat ik den Reichs- leiter Bormann reeds dienovereen komstig had ingelicht." Op een tweede en meer urgent pleidooi voor de executie van Von Galen antwoordde Bormann; „Het doodvonnis zou zeker terecht zijn den oorlogstoestand in aanmer king genomen, staat het echter zeer te bezien, of de Fuehrer het bevel voor een dergelijken maatregel zal willen geven." Ondanks de voortdurende en bit tere aanvallen van den „Leeuw van Muenster", die de Britsche bommen als „Gods toom uit de he melen" beschreef, raadde Göbbels aan, zich wat te matigen, zeggen de, dat men „wraak moest nemen, niet in een toestand van emotie, Amerikaansch Congres A FWIJKEND van de tot dusverre gevolgde gewoonte heeft presi dent Truman het uitbrengen van de jaariyksche boodschap aan 't Con gres over den toestand in de Ver- eenigde Staten, dit jaar gecombi neerd met het algemeene begroo- tingsprogramma. In de boodschap dringt de president aan op het toe kennen van aanzienlijke loonsver hoogingen. Het grootste gedeelte van zijn boodschap is gewijd aan waar schuwingen tegen de gevaren der inflatie en tegen de gevaren van een ongebreidelde hausse op de effectenbeurzen, terwijl hij voorts speciale aandacht wijdt aan een programma voor het beperken van de stakingsbeweging in Amerika. Hij doet andermaal een beroep om de door hem ingediende en nog niet door het Congres aan vaarde wetsvoorstellen, goed te keu ren. In de plannen, opgesteld voor eik gebied van het nationale leven der Ver. Staten wordt o.m. aangeroerd; verlenging van de aan den presi dent toegekende volmachten, het opnemen van twee nieuwe staten ln de Unie der Ver. Staten nL van Hawaï en Alaska en zelfbestuur aan het district Columbia. Uit Truman's begrootingsbood- schap blijkt, dat de begrooting der Ver. Staten uitkomt op een totaal bedrag van 35 8 milliard dollar voor het Jaar 1947. Voor het eerst sinds 1930 zal naar Truman mededeelt, ln 1947 geen sprake behoeven te zijn van een stijging van de nationale schulden. ALS gevolg van uitgebroken on lusten ln Zuid-Griekenland zün gemotoriseerde colonnes van het Grieksche leger opgerukt in de richting van Calamta, waar gewa pende leden van de rechtsche „Khi1 -organisatie de macht in handen hebben genomen. Vliegtuigen van de Grieksche luchtmacht hebben strooibiljetten boven de stad uitge worpen, waarin de afkondiging van den staat van beleg wordt bekend gemaakt. De Grieksche minister president heeft in een proclamatie de bevolking tot kalmte aange maand. maar in koelen bloede. In de poli tiek moest men weten zijn tijd te beiden Bij een andere gelegenheid wa ren 20 leden der Gestapo bij Mgr. Von Galen binnengedron gen om hem te arresteeren. Toen zij binnen vielen, zeide de bis schop smalend: „Zijn jullie maar met zijn twintigen. Ik kom dade lijk, even mijn jas en hoed halen* en verdween vervolgens in zijn kamer. Hij kwam terug in vol geestelijk ornaat, met zijn mijter en bis schopsstaf, alsof hij een groote plechtigheid ging bijwonen. „Klaar" zei Mgr. Von Galen. Zelfs Hitler's geharde Gestapo durfde hem onder deze omstandig heden niet weg te voeren, temeer daar duizenden menschen zich bui ten verzameld hadden, om te zien, wat er ging gebeuren. Massaroof in cijfers. TA oor een Franschen aanklager zijn thans lange staten met getallen aan het Tribunaal over handigd betreffende den door de Duitschers in Nederland gepleeg- den massaroof. Eind 1943 hadden de Duitschers 600 000 varkens, 275.000 koeien en 30.000 ton vleesch'in blik naar Duitschland gesleept. In totaal werd tijdens de bezetting voor 300 mil- lioen gulden aan landbouw, en vee teeltproducten geroofd. Voorts werd anderhalf millioen ton ruimte aan binnenvaartuigen door üe Duitschers in beslag gene men, alsmede een millioen fietsen en 600.000 radiotoestellen. De mate- rieele schade aan het Nederland sche vermogen sinds 1 Sept. 1939 bedraagt 11.425 millioen, door pro ductiederving gedurende de oor logsjaren vier milliard. Door ge dwongen overdracht van een deel der productie aan Duitschland zes milliard; schade wegens na 7 Mei 1945 geleden en nog te lijden pro ductiederving 4300 millioen. De to tale staatsuitgaven, tengevolge van de Duitsche bezetting bedroegen gemiddeld 300 millioen gulden per maand.. Het experiment met de Oostcompagnie kostte ons 26 mil lioen 670.000 gulden. Tenslotte kwam zelfs Rost van Tonningen in verzet, toen commis saris Fischboeck in December 1943 voorstelde de gedwongen Neder landsche bijdrage voor de Duitsche oorlogvoering in Rusland te verdub belen en dus te brengen op 75 mil lioen per maand. Interessant is nog, dat bij de ver plichte inlevering van het munt geld slechts 7.8 percent van de 14 millioen gulden werd gedeponeerd. Op 10 Mei 1940 werd in den Nieu wen Waterweg een Nederlandsch schip tot zinken gebracht, dat 937 baren goud, tot een bedrag van 22 millioen, afkomstig van de Neder landsche Bank, naar Engeland moest vervoeren. 816 baren, ter waarde van 19 millioen werden ge licht en als krijgsbuit verbeurd ver klaard. TAe Nederlandsche getuige Jhr. Bosch ridder van Rosenthal, commissaris van de Koningin te Utrecht, tijdens de bezetting voor zitter van het college van vertrou wensmannen, zal te Neurenberg als getuige a charge verschijnen. Het doel van zijn dagvaarding is de aanklacht, zooals deze in de reeks van documenten is neergelegd, in den algemeenen zin te bevestigen. Hij zal in het bijzonder verklarin gen afleggen over de germanisee- ringspolitiek in Nederland en over de Duitsche terreur. Mussert niet in tel. TTit correspondentie tusschen Hinimler en Seyss Inquart blijkt, dat deze heeren Mussert niet al te hoog aansloegen. Toen Mus sert heel beleefd vroeg om oplei dingskampen voor Ned. SS -ers in Oostenrijk te bezoeken, werd hi) op verschalende manieren afgescheept. Himmler was bang, dat Mussert weer „zijn dwaze Duitsche gedach ten" zou vertolken. En bovendien wilde Himmler de garantie hebben, dat Mussert „geestelijk zoover was als zijn laatsten recruut!"

de Stem | 1946 | | pagina 1