der verkiezingen PRINSES MARGRIET verjaarde «sarhet even weiken Eersie Nederlandsehe schip vertrekt uit Australië J Gen. de Gaulle gaat heen ir GEVAARLIJK lil het zicht (Ongewenschte polemiek) MISVERSTAND Koning Leopold J Voldeed de driepartijenregeering niel? Britsch buitengewoon gezant naar Batavia EEDE JAARGANG No. 370 ITGAVE STICHTING „DE STEM" iiecteur: J. A. H. M. VAN SCHIJNDEL Hoofdredacteur J. J. H. A. BRUNA Algem. eeuwsch-redacleur: W. GROFFEN, Middelburg; eeuwsch Vlaanderen Bureau Hulst, Dubbele oort 8, tel. 102; Red. J. v. d. BROEK, Bijbureau ostburg, Nteuwstr. 23; Z.-EUanden; Bureau oes, Westsingel 75, tel. 2236. Red. N.J KARHOF Voor God Koningin en Vaderland, MAANDAG 21 JANUARI 1946 Commissie van Toezicht C. J. VAN HOOTE- GEM A. E. LANGENHORST Mr. Dr. A. J. J. M. MES Mr. H. B. L. DE RECHTER Verschijnt eiken werkdag. - Abonnementsprijs r (bij vooruitbetaling) 3.38 per kwartaal per post 4.10 per week (bij niet-post- bestelling) 0.26 L.osse nummers 6 cent TN HET WEEKBLAD „Chl'isto- 1 foor" wordt een artikel afge drukt van Mr. Dr. Brongersma, dat et volgende zinnetje bevat; „In een lichaam als de Staatspartij noet nu eenmaal dictatuur heer- sctien". En de dubbel-geleerde schrijver doelt hier kennelijk ook op de Katholieke Volkspartij. We ge- looven niet, dat dergelijke bewe ringen weerlegging behoeven. Alleen vinden we het jammer, dat het meeningsverschil tusschen een groep jongere katholieken en de overgrootc meerderheid van ons ka tholieke volk een uitweg vindt in zulke methodes van polemiek. Dat brengt in de langzaam op gang komende verkiezingscam pagne een toon van hatelijkheid en achterdocht, welke allerminst be vorderlijk kan zijn voor een goede verstandhouding onder ons volk. Het is nog altijd mogelijk, dat er I vóór de verkiezingen reeds een ge meenschappelijk urgentieprogram tot stand komt, dat bij allen onder- lingen strijd van enkele groote par tijen toch reeds hun saamverbon denheid kan demonstreeren in het groote doel: het waarborgen van een stabiele meerderheid in de nieuwe volksvertegenwoordiging, van een Kabinet, dat stevigen par lementairen grond onder de voeten heeft. Als men nu echter de ver kiezingscampagne gaat vergiftigen met venijnigheden en verdachtma kingen, zal dit goede streven er zeker door geremd worden, /Aver dictatuur gesproken: de ma- chinerie der candid aatstelling gaat reeds «draaien. En daarbij heeft ieder groep van 50 partij leden reeds het recht om candida- ten oor te dragen, terwijl op de af- deelingsvergaderingsn ook Candida, ten kunnen worden gesteld. Half Maart kunnen dan de partijleden zelf over de groslijsten gaan stem men. Wie daarbij het Politiek Ad vies als een uiting van dictatuur wil brandmerken, heeft geen klaar be grip van wat van de leiding in deze procedure verwacht mag worden. Doch noodig is bij dit alles daad werkelijke belangstelling, volledig gebruik maken van de rechten, welke men als partölid bezit. Daarvoor is op de eerste plaats vereischt: lid worden! Verder: de vergaderingen bezoeken, daar zijn meeningen en opvattingen laten richt zich weer tot Belgische regeering Regeering wil geen volks referendum over 't al of niet terugkeeren. yOLGENS een inededeeling van den Belgischen eersten mi nister heeft Koning Leopold op 16 Jan. een brief gericht tot de regeering om haar voor te stellen, op een datum dien het parlement zou bepalen een referendum te houden over zyn persoon, nadat beide dossiers, dit van het secre tariaat van den Koning en van de regeering gelijktijdig zouden gepubliceerd worden. „Indien de natie zich niet klaar en duidelijk ten mijnen gunste uit spreekt. zal ik aftreden" zei de Ko ning, „Indien de Belgen daarente gen mij hun vertrouwen bekrach tigen, zal ik het uitoefenen van mijn perogatieven hervatten In haar antwoord van 20 Jan. heeft de Belgische regeering ver klaard, dat zjj niet kan ingaan op het voorstel van een volksreferen- ?u.™' daar het parlement de wet telijke Weergave is van den sou- veremen wil der natie. Pf. voe8t er aan toe, dat beginsel van het koningschap niet ter sprake komt, noch dit van het vorstenhuis en dat zy de inzet Heden zon onder 17.07 u„ en maan onder 10.53 u. Dinsdag op 8 35 en maan op £2.59 u. Weersverwachting: matige, aan de Waddenkust tijdelijk krach tige O. wind. Zwaar bewolkt, geen sneeuw van beteekenis. In Zeeland temneratuur om het vriespunt, overigens lichte vorst. hooien. Doch als men voor dit alles geen tijd en geen energie wil vin den, dan heeft, men alle recht op kankeren en welk een dierbaar recht is-dat voor den Nederlander! volkomen verspeeld. Terwyi ook dat kankeren zijn grenzen heeft. Men dient te beseffen, dat een elec. torale strijd tact en discipline ver- eischen. Niets liever ziet de tegen stander dan dat men onderling aan het harrewarren slaat. Op het com munistisch congres is voor 't Zuiden des lands het consigne uitgegeven: Maak gebruik van de verdeeldheden onder de katholieken! We moeten den heeren Stalinisten die kans niet gunnen. OELGIE houdt rekening met een voorstel tot een candidatuur van Louis de Brouckere voor den Nobel or ijs voor den vrede 1946. De Brouckere werd voorzitter van de Socialistische Internationale, sena tor en in 1945 minister van Staat. A ARTSBISSCHOP Damaskinos. heeft een regeeringsdecreet voor algemeene verkiezingen getee- kend, welke 31 Maart as. zullen plaats hebben. T^TET HET DOEL zooveel moge- lijk handelsbelemmeringen tusschen ons land en Cana. uit den weg te ruimen, brengt thans de Canadessche minister van Han del en Nijverheid een bezoek aan Nederland. Op een persconferentie deelde de minister o a. mede, dat Canada hoopt spoedig grootere hout- en celluloseleveringen aan Nederland te doen. TT ET EERSTE van een serie van xacht groote gebouwen van het bedrijf der I. G. Parben te Eben- hausen is opgeblazen. /"OVERTUIGENDE Kamermeer- derheid laakt Indië-beleid, zet de anti-revolutionaire „Nieuwe Haagsche Courant" boven het verslag der Kamerzitting, waarin de motie-van Poll werd aangeno men. En daaruit blijkt, dat de op- positioneele anti-revolutionairen hun steun aan die motie inder daad hebben gegeven, om er het regeeringsbeleid ten opzichte van Indië mee af te keuren De voor stellen en alle voorstemmende ka tholieken hebben er echter niet meer mee bedoeld dan erin staat: We willen door eigen waarneming de voorlichting krijgen, waaraan wij behoefte hebben De R.V.D. heeft dan ook uitdrukkelijk mee gedeeld: De gedachte is onjuist, dat de uitzending dezer commissie het door de Regeering en namens haar door den lt.-gouverneur-ge- neraal te voeren beleid zou gaan doorkruisen. Helaas echter heeft men er zoowel in Britsche als in Indonesische kringen de beteeke nis aan gehecht, welke de anti revolutionairen er aan toegekend willen zien. Een serieus blad als de Daily Telegraph verdraait de beslissing zelfs zoo, als zou de Re- geering hebben besloten een ko ninklijke commissie naar Java te zenden, welke een onderzoek moet instellen naar de handelingen van Dr. van Mook. In kringen der „In donesische regeering" is men over het Kamerbesluit opgetogen; tegenover de extremisten kan men nu een goede beurt maken. Met dit al blijkt weer eens, hoe delicaat de .vierhoeksverhou- ding" in de Indonesische kwestie behandeld moet worden, hoe men moet waken tegen het opkomen van misverstanden. Of men dat in de Kamer wel voldoende begrepen heeft, wagen we te betwijfelen. Zou het geen aanbeveling ver dienen. dat in de eerstvolgende Kamervergadering namens de ka tholieke voorstemmers een woordle van opheldering wordt gesproken? Er staat zoo ontzaglijk veel op het spel! QENERAAL DE GAULLE ml zich definitief nit het poli tieke leven terugtrekken. Zondagavond om half tien heeft Palewski, chef van het ka binet van gen. de Gaulle, zich met een boodschap van de Gaulle naar den socialistischen president van de constitueerende vergade ring, Felix Gooin, begeven. Men neemt aan, dat Palewski toen 't besluit van den generaal aan Gouin heeft meegedeeld. gonciagmorgen heeft gen. de Gaulle tüdens een speciale bijeenkomst van den ministerraad af gedreigd af te treden, indien de ministers „bepaalde voorwaarden" niet zouden aannemen. TAe mededeeling van de Gaulle aan de ministers, zou hierin bestaan hebben, dat hy het man daat, hem in October gegeven, te ruggaf en dat zulks collectief aftre den van het kabinet inhield. De Gaulle zou verklaard hebben; „Ik heb onder bepaalde voorwaarden i de macht aanvaard, doch deze voorwaarden zijn niet nagekomen Als gevolg hiervan geef ik mün mandaat aan de nationale consti tueerende vergadering terug." De secrearis-generaal van de Fransche constitueerende vergade ring, de heer Katz, is naai' het bu reau van de Gaulle geroepen ter voorbereiding van een spoedzitting der Assemblée, waarschijnlijk op heden. Pr zijn wel politieke incidenten de laatste dagen voorgekomen en meeningsverschillen tusschen de regeering en de linksche partijen, o.a. over de uitgaven voor 't leger, maar men meent te gelooven, dat hierin toch rret de directe oorzaak ligt van de Gaulle's besluit. Ervaren Fransche politieke waar nemers zijn volgens Reuter, van meening, dat gen. de Gaulle tot de slotsom gekomen is, dat een drie-partüen-regeering niet vol doet. Een van de voorwaarden, waarop hy verleden jaar October stond, was dat het kabinet niet slechts collectieve verantwoordelijkheid zou dragen, maar ook dat de ministers van steun aan de regeeringspolitiek blfjk zouden geven. In de praktijk bleek dit niet het geval te zyn. Gen. de Gaulle zal waarschyniyk hedenavond om 8 uur een radio toespraak houden. yolgens politieke kringen zou de M.R.P. de formule voor een driepartijen-regeering hebben aan vaard onder voorwaarde, dat de re geering niet door een communisti- schen voorzitter zou worden gepre sideerd. Een ander AFP-bericht zegt, dat de M.R.P. haar houding nog niet had bepaald en heden opnieuw zou vergaderen, doch dat de M R.P. zich naar een driepartijen-regee- riug scheen te oriënteeren. oooooooooooooooooooooc Een marine pop ais verjaarscadeau der koopvaardij ooooo<xxxx>oooooo<xxxxx> CYAKTELIJK heeft ons land meegeleefd met den derden verjaardag van ons prinsesje Mar griet. Uiteraad was vooral de prinselijke residentie getooid met 'talrijke vlaggen. T. g. v. den verjaardag is een depu. tatie van de koopvaardy in het pa leis Soestdyk ontvangen om prinses Margriet, het peetekind van de koopvaardij, geluk te wenschen. Kapitein Graffelman, voorzitter van de deputatie, sprak Prins Bern- hard toe en daarna de kleine prin sesjes. Hij overhandigde prinses Margriet een pop voorstellende een matroos van de koopvaardy en ook de andere prinsesjes kregen een dergelyke pop, om, zooals kapitein Graffelman zelde, te voorkomen, dat zy teleurgesteld zouden zijn als zy niets kregen. Hannie, het 14-ja- rig dochtertje van kapitein Graf felman, bood Prins Bernhard een boouet bloemen aan voor Prinses Juliana, die helaas verhinderd was bü de ontvangst aanwezig te zyn. Gedurende de ontvangst bewo gen de drie prinsesjes zich vry en ongedwongen tusschen de leden van de deputatie en vooral prinses Beatrix met haar guitige opmerkin. gen zorgde voor een vrooiyken noot. Toen het dochtertje van kapitein Graffelman de prinsesjes om hand- teekeningen verzocht in haar poezie-album leidde prinses Beatrix de hand van haar jongste zusje. Het ging echter heel moeilijk, om dat 2ooals de prinses Beatrix zeide. de kleine Margriet, zoo tegenwerk te Herstel der monarchie in Oostenrijk yOLGENS berichten uit Oosten rijk voert aartshertog Otto van Habsburg met belangryke monar chistische leiders te Innsbruck on derhandelingen. zyn twee broers. Karl Ludwig en Rudolf, zün in Oostenryk gearresteerd. Volgens 'n verklaring van de Fransche bezet tingsautoriteiten droegen zy een geallieerd" uniform. Het herstel van de Habsburgers is een Oostenrijksche binneniand- sche aangelegenheid en de Fran- schen hebben hierby noch naar den eenen noch naar den anderen kant eenig belang, is van officieele zjj- de verklaard. TTIX SYDNEY kwam het belang- rijke bericht, dat deze week het eerste Ncderlandsehe schip met goederen, kleeding en medi camenten uit Australië naar Java zal vertrekken. Er zyn daartoe Brltsch-Indische zeelieden door het Z O. Aziatisch opperbevel naar Sydney gezonden. Deze week zal men ook iets meer te weten komen over de Australi sche politiek. De Nederlandsehe ge zant in Australië zal nl. daarover een belangryke conferentie met dr. Evatt in Canberra hebben. Tiet gedrag van de Ned. Indishce troepen tijdens de operatiesin Passarmiuggoe en Kebaojardan schynt zoo'n voortreffelijken indruk op de Britten gemaakt te hebben, dat gen. Christison daarover 'n zeer waardeerend schrijven tot admiraal Helfrich heeft gericht. Hij noemde de daden van de Nederlandsehe soldaten vooroeeldig. Qver het strijdtooneel op Java is er weinig nieuws. Alleen by Semarang en Soerabaja blijkt het tot vuren gekomen te zün. Perzische kwestie in Londen ter sprake TAE U.N.O. zal voor de eerste ernstige vuurproef gesteld wor den. Het hoofd van de Perzische delegatie heeft nl. besloten de kwes tie van Perzië's geschil met de Sovjet-Unie onder de aandacht van den Veiligheidsraad te brengen. Het vredesverdrag met Italië zal voorrang hebben by de behande ling van de verdragen met de vyf v.m. satellieten van de „As". Men is reeds doende een ontwerp-ver- drag op te maken. TAE waarnemend burgemeester van Haren (Gr.) Mr. J. Klaa- sesz, is benoemd tot tweeden se cretaris van de wetenschappeiyke afd. van de organisatie der veree- nigde volkeren. Langs de kust van Borneo ver richt de torpedobootjager „Korte- nae" goed werk. In een dorp by den vuurtoren Ajer Lantjoer werd een groep terroristen onschadelijk gemaakt, waarby heel wat wapenen en munitie tot buit werden ver klaard. Elders lungs de kust werden drie groote zeilprauwen onderzocht. De uitgeputte bemanning hlaek kwi tanties by zich te fiêbben over gedwongen giften voor de Indone sische republikeinsche partij. ïyfet toestemming van de Neder - landsche regeering heeft de Britsche regeering Sir Archibald Clark Kerr, ambassadeur te Moskou als buitengewoon gezant aangewe zen om zich naar Batavia te bege ven ten einde zijn regeering in te lichten over de ontwikkelingen al daar en om behulpzaam te zlin in het bereiken van een vriendscbap- pelyke en bevredigende regeling. Tegen het einde van de volgende maand wordt hij in Batavia ver wacht. Verschillende Engelsche bla den laten over dit bezoek erg ooti- mist'rche gelu'den hooren, met be trekking tot een orVo'sing van het conflict in Ned. Indië. Encycliek over Roethenië TAE Osservatore Romano heeft 'n Encycliek gepubliceerd, waar in den 350sten verjaardag van de Roetheensche Kerk in den schoot der Roomsche Kerk wordt her dacht. De Encycliek bestaat uit drie deelen. De Paus richtte zich tot God, op dat Hij den storm tot bedaren zal brengen en spoort tot dat doel de Bisschoppen en geloovigen aan te bidden en boete te doen, opdat de Roetheensche Kerk opnieuw haar vryheid terugvinde. Een gezellig onder-onsje in Londe n tusschen (van links naar rechts! minister dr. E. N, v. Kleffens, dr. Chi-Tral-Hoo (links), Stettlnius (V. SI.en minister-president prof, W. Schermerhorn.

de Stem | 1946 | | pagina 1