Indië roept om hulp De Kamercommissie wekt verbazing Eiigeische haarkammen Projectiel ontplofte Internationale Bidweek Er komen DE VORDERING OP DUITSCHLAND Laten wij dien roep verstaan! Sjarir noemde het boriobt omtrent den weneoh der Tweede Kamer een bominslag De Jappen op Sumatra capituleerden officieel AH SUMATRA heblw» de JajKut. nei's zich thans officieel over gegeven. Ten teefcen daarvan heeft de bevelvoerend Jap. generaal zijn zwaard aan jden geallieerden op perbevelhebber van het eiland overhandigd. Van Java kwam het, bericht, dat het Dakotatoestel. dat op 15 Ja nuari als vermist werd opgegeven, halverwege een bergtop door een ander Dakotavliegtuig op de re gelmatige route van Bandoeng naar Batavia is waargenomen. Een Beu- fighter is gestart om de streek nauwkeurig te onderzoeken. Uit Bandoeng word gemeld, dat de In donesiërs het kamponggebietl ten noorden van Bandoeng ontrui men. De bewoners verklaarden, dat zij evacueerden op bevel van tie pemoeda's, die het plan hebben zich aldaar te concentreeren. De Nederlanders hebben een concen tratie van Indonesiërs westelijk van het ziekenhuis te Tjimahi gemeld. Van Batavia is geen nieuws be kend. Gisterenmorgen heeft een convooi. bestemd voor Bandoeng, Batavia verlaten. Het kwam veilig bij (V: Poentjakpas, waar een hal teplaats is ingericht, aan Soekarno en Hatta hebben een bezoek gebracht aan liet inteniee- r.ngskamp Tawang-Manggoe. waar 315 Nederlanders waren en ca. 40 oud-krijgsgevangenen. De omstan diglieden in liet kamp zouden be hoorlijk zijn, een dokter zorgt voor zieken, de plaats woid't door de T.K.R. bewaakt. De bevolking van de kampong Togoe. ten zuid-oosten van Tand INTENTIE I OOR ZONDAG 20 IAWARI Terugkeer van alle Protestanten van Europa tot de Kath. Kerk. yAN de ruim 195 millioen Pro testanten over de geheele we reld wonen er in Europa alleen ongeveer 118 millioen. „Ik heb nog andere schapen, die niet van dezen schaapstal zijnOok hen moet Ik leiden.'' 'Joan. X:16). Op wie zou dat woord van Christus meer betrekking heb ben dan op die ontzaglijke kudde van 118 millioen zielen, die Chris tus wel als hun Herder erkennen, maar die, helaas, toch zoo ver van Hem verwijderd leven, buiten de door Christus gewilde eenheid dei- Katholieke Kerk. Wanneer de geheele wereld deze week wordt opgeroepen om te bid den voor de eenheid onder de christenen, dan moet ons gebed toch wel heel speciaal hun gelden, die onze broeders en zusters zijn in Christus, nauw met ons verbonden ook door beschaving, kuituur en zelfs vaderland. En nog inniger is die gemeenschappelijkheid juist de laatste jaren geworden, nu er velén onder- hen met. ons meebidden het ontroerende gebed van Christus zelf; ..Vader, maak toch, dat allen één zijn." Weigeren we hun ons gebed niet, opdat Isaias' profetie spoedig ook over hen in vervulling moge gaan: ...Het volk, dat in duisternis wan delde, zal het heldere licht aan schouwen." lis. IX.T). INTENTIE I'OOR MAANDAG 21 ]ANUARl Terugkeer en onderwerping der Anglikanen aan het gezag van den Paus. |\E droevige geboorte der Angli- kaansche Kerk is bekend. Het was koning Hendrik VIII, die we gens een zuiver persoonlijke kwes tie. om de fiere weigering der Kerk zijn huwelijk te ontbinden, zich van ciie Kerk losmaakte en geheel zijn koninkrijk meesleepte in die scheu ring. De ..Verdediger des Ge- ioofs", zooals de hoogste titel van den Engeléchen koning Juidde, werd een aanvaller des Geloofs en een verbreker der aloude eenheid met de Moederkerk. Na drie eeuwen van afscheiding echter breekt, er thans een intense stre ving naar hezeeniging los. Dat streven is nog we) niet scherp om lijnd tot een terugkeer naar het Vaderhuis, maar zou dat edel po gen van velen hunner niet beloond worden? Moeten wij tijdens de In ternationale Bidweek, die zelf van Anglikaansche oorsprong is, niet heel speciaal bidden en offeren voor cieze broeders in het christen- vont? jong Priok ia naar BaitAvia ge ëvacueerd. Een bezoek vzn den Sultan van Soerakarta aan Mangkoe Negoo (een bekend persoon in de ïmli sche geschiedenis) wordt ais op zienbarend gemeld). Te Melbourne zijn 80 Britsch- Indiëra aangekomen om de Ned schepen te bemannen. IU repatrieering uit Ned. Indië wordrt versneld. Reeds zijn meerdere schepen in Batavia aan- gekiomen om evacués aan boord te nemen naar Nederland. Uit ons lan<i vertrok een medisch Roode Kruis team. clat met het eerste Ned. hospitaalschip, de „Oranje naar Indië zal reizen. Aile niet behandelde aanvragen voor familieberichten naar Inddë zijn thans vervallen. Zij die nog geen bericht van hun familie ont vingen, kunnen een nieuwe aan vrage inzenden. JJn bericht, dat de Tweede Kamer een commissie wil uitzenden naar Java, is te Ba tavia. met verbazing ontvangen. Sjarir noemde het bericht een „bominslag". Het bezoek beteekent dart. het parlement dr. v. Mook niet vertrouwt Een Britsch commen tator meende, dat hierdoor „waar schijnlijk hei werk van de laatste maanden teniet" wordt gedaam. „Een reactiannaire daad zou heri verzwakken en de positie der ex tremisten versterken" Uit verdere uitlatingen van Sjarir valt echter af te leiden, dat er een misverstand lijkt ontstaan te ztfn. Hij verklaarde n.l., dat „als een commissie zou aankomen, om naast dr. v. Mook op te treden, bij mo gelijke besprekingen, er weinig re den zou zijn voor dergelijke be sprekingen". Opgemerkt mag wor- eu, dat bedoelde parlementscom missie alleen de intentie heeft „zich een zelfstandig oordeel te vormen". Niets in de bewuste mo tie wijst er op. dat de commissie naast dr. v. Mook wil optreden. Voor zoover er volmachten zijn verstrekt, blijft dr. v. Mook de daarvoor uitverkoren man ITEN troepentransportschip van de Highland brigade met 2.000 In dische troepen aan boord is heden buiten Singapore op een mijn ge varen. De havendienst is uitgeva ren om reddingspogingen in het werk te stellen. A(\ a 30 Seheveningsche en Kat- wijksche loggers zullen aan het einde van de maand weer in de vaart worden gebracht. Als de visch zich nu maar wil laten van gen, kunnen wij spoedig volop smul len. A USTRALIë heeft zich bereid verklaard met de algemeene vergaderig van de Uno te onder handelen over een accoord om Aus tralisch-Nieuw Guinea en het eiland Naoeroe onder den inter nationalen beheersraad te stellen. Twee bewakers ie Woens- drecht ernstig gewond Op hel vliegveld te Woensdrecht was een groep geïnterneerden bezig onder bewaking werkzaamheden te verrichten. Daarbij vonden de be wakers v. d. Meer uit St. Philips- land en Mulders uit Wouw een pro jectiel. Voordat men gevolg had kunnen geven aan de waarschu wing het projectiel weg te gooien, ontplofte dit. waardoor de beide handen van Mulders werden afge rukt. v. d. Meer werd door de ver wondingen aan beide oogen blind. Met, een militaire auto zijn zij naar liet Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom verr oerd. Uit Engeland is onlangs een aanzienlijke hoeveelheid kammen ingevoerd, welke binnenkort in den handel zullen worden gebracht. Deze kammen hebben verschillende afmetingen, maar er zijn slechts twee prijzen Voor vastgesteld, n.l. 75 cent voor maten beneden 16 cM. en 90 cent voor maten boven 16 cM. Zij dragen allen het inschrift Made in England Teleuistellingen worden ons niet bespaard (Van onzen Haagschen medewerker). UET IS BEKEND, dat onze to- taairekening aan Duitschland 't bedrag van 25 milliard zal naderbij komen. Het is niet eenvoudig om te achterhalen, hoe deze totaalreke ning is samengesteld. De verschil lende posten, die het bedrag samen stellen zijn uiteraard schattingen Het bedrag, dat het meest nauw keurig vast te stellen is, is wel onze „uitvoer" naar Duitschland tijdens de bezetting. Dit bedrag beloopt 4.5 milliard. Daarnaast bestaat er een vrij nauwkeurige berekening van de kosten der bezetting. Wij hebben aan onderhoud van het Dultsche ie. ger en de verdedigingswerken een bedrag van 8 milliard mogen beta len. Een bedrag van rond 8 milliard hebben wij door rooverij en vernie ling verloren, terwijl wij zeker voor 5 milliard zijn teruggegaan door on. ze industrievermindering, 't omscha kelen op de Duitsche oorlogspro ductie, enz. In sommige kringen wordt boven dien geoordeeld dat onze productie vermindering voor de toekomst ten bedrage van vijf milliard eveneens moet worden geplaatst op onae re kening aan Dnitechland. Vyij vragen ons met angst en vreeze af, of deze rekening een oninbar e vordering zal betee- kenen. Door den loop van de gebeurte nissen gedurende de laatste maan den wordt deze vrees hoe langer hoe meer gegrond. Het is namelijk in de afgeloopen week voor de derde maal gebeurd dat bij de regeering een lijst van Duitsche fabrieken is binnengeko men van de Allied Control Council, waarbij onze regeering het recht kreeg binnen een bepaalden ter mijn op de fabrieken naar keuze een claim te vestigen. Deze claim moet natuurlijk met argumenten worden gestaafd. Voor de derde maal is deze lijst ingetrokken, omdat Rusland op 25 pet. van de industrie van West- Uuitschland voorkeur kan laten gelden. Wij hopen dat onze regeering in de mate van haar kunnen krachtig haar stem zal blijven ver heffen. DUITSCHLANDS PROBLEEM Win het vei: terug voor het chr.stelijk geloof ry.H. DE PAUS heeft een schr" ven gezonden aan 't Duitsche episcopaat, waarin deze spreekt over het verzet van de Kerk te gen het nationaal-socialisme, in welken strijd de Kerk het beste gedeelte van het Duitsche volk aan haar zijde vond. Z.H. wijst er op, dat zorgvuldig moet worden voorkomen, dat de goeden met de kwaden zouden moe ten lijden. Over den wederopbouw in Duitschland merkt de H. Vader op: „het probleem betreft niet al leen den materieelen wederopbouw van een verwoest Duitschland, doch het is veeleer een probleem van het terugwinnen tot het Christelijk ge loof van een volk. dat gedurende vele jaren onder den invloed heeft gestaan van valsche dogmas. De Katholieke pers moet geholpen en uitgebreid worden, zoodat het Chris telijke leven weer kan worden op gebouwd". Over de federatie van Duitsche vakvereenigingen schrijft de H. Vader om.: „een dergelijke samen werking kan worden toegestaan, doch het moet uw zorg zijn, de arbeiders zoodanig bij te staan en te leiden, dat de katholieken onder hen niet afwijken van de sociale leerstellingen, welke voortvloeien nit, het Evangelie en uit de natuur wet en welke ons door vroegere ge neraties zijn overgeleverd". Vervolgens schrijft de Paus: „Wij wenschen uitdrukking te geven aan Ons medeleven, vooral met diege nen, die hun verblijf in Berlijn heb ben en in O.-Duilschland. Wij be treuren meer in hjet bijzonder de onwaardige behandeling, waaronder zoovele vrouwen en meisjes in Duitschland hebben moeten lijden. Wij vermanen allen ernstig om geen geweld tegenover geweld te plaatsen, doch rechtvaardig te zijn om tri. niet, met degenen, die werkelijk schuldig zijn. ook hen te straffen, die zich niet schuldig heb ben gemaakt aan oorlogsmisdaden of andere misdaden. Moge het ge meenschappelijke katholieke geloof, dat door zoo velen aan beide zij den beleden wordt der verschr ik- kelijken haat en strijd beteugelen en tot kalmte en verzoening lei den." XTEEL van wat we ge- durende de sombere jaren der besetting en van den oorlog hadden gehoopt, is geheel an ders uitgevallen toen de bevrijding en de vre de eindelijk kwamen. En een der groote te genvallers, die we te dragen kregen. was voorzeker de ontwikke ling der gebeurtenissen in onze Oost. Toen de bevolking dier overzee- sche gebiedsdeelen van ons Rijk tezamen met onze eigen landgenoo- ten leed onder de bar- baarsche verdrukking van de Jappen, hoop ten we, dat de dag der bevrijding voor hen al len een dag vol zon en zonder wolken zou zijn. Helaas, het heeft niet mogen zijn. Verduisterd werd de zon der vreug de en de schittering van dien gordel van sma ragd is omfloerst door 't lijden. Te weten, dat er tienduizenden zijn. die nu nog gekweld wor den door de wreedste folteringen en bedreigd worden met den dood, die bezocht worden door gebrek en ziekte en die geen kleeding heb ben om het schamele lichaam voldoende te be dekken, stemt ons treu rig en maakt ons stil. Hadden we gehoopt, dat de deelen van het Rijk eensgezind zouden stre ven naar herstel en op bouw, nu aanschouwen we een matelooze ver deeldheid en verwar ring en haat, vooral daarginds in Oost-Indië On zoo komt due &n- dermaal de nood kloppen aan onze deur en dringen er kreten tot ons door om hulp. Be kende geluiden zijn het, want die daar roeuen, spreken onze taal en zij beminnen een en het zelfde vaderland. Veel zijdig is de hulp, die zij noodig hebben en op vele wijzen zal Neder land helpen. Maar de hoogste vorm, waardoor de liefde helpt, blijft het gebed. Waar wij on ze eigen machteloosheid om volledig te helpen, voelen, roepen wij tot Hem, voor Wien niets onmogelijk is. Het ge bed ls als een Engel, die door God wordt ge zonden en die, door geen afstanden of tijden -weerhouden, hulp en troost brengt aan wie ver en eenzaam zijn. Het gebed is als de von ken van de radio, die, afgestemd op het hart van God, onzichtbare draden spannen van Oost naar West en de boorden der eindelooze Oceanen verbinden. Het gebed overtreft nog steeds de meest moder ne menschelijke hulp middelen omdat het niet den zwakken mensch laat helpen, maar den machtigen en algoeden God, die alioen wee* wat het beete ie. f*een beteren Zondag hadden de Bisschop pen kunnen kiezen om ons tot gebed te roepen dan juist nu in de In ternationale Bidweek. Nu klinkt uit vele har ten de bede omhoog: dat allen één zijn! Nu leeft sterker weer het verlangen, dat over de golven der menschelij ke v^pleeldheid de Christus komen zal om de stormen in het men- schenhart tot bedaren te brengen en allen de rust te doen genieten van zijn vrede in Zijn Rijk. Wie bouwt in Christus, bouwt aan de eenheid: wie tegen Hem is, ver deelt en verstrooit. Ook voor de toekomst geldt nog het woord van Jan Pietersz. Coen: ,,Daer can In ïndiën wat groots verricht wor den." Onze liefde, met haar drang tot geven, ziedaar wat Indië redden kan. Redden uit den nood en de ellende, uit de ver- deelheid en het wan trouwen, redden uit de duisternis van heiden dom en geestdoodende gewoonten ooi ze te brengen tot de verblin dende schittering van het kindschap Gods en ze het MerktMken van zijn goodelijke liefde te drukken op het voor hoofd. Indië roept! Laten we dezen roep verstaan voor het t« laat la! TE HOOGE PRIJZEN Voor allerlei zaken worden nog steeds te hooge prijzen gevraagd en door het publiek dikwijls zonder mopperen betaald. Men zal veel meer stelling moeten gaan nemen tegen deze prijsopdrijverijanders komen we er niet van af. Waarom niet even den Opsporingsdienst té Ooes (Leliestraat 68) gewaar schuwd, als men u te veel laat be talen? In eenige dagen tijds moesten processen-verbaal worden opge maakt terzake het vragen van te hooge huren, te dure inlegzolen, bouwmaterialen, galanterieën, enz. Speciaal voor broches, armban den, hangertjes, speldjes, e.d. schijnt men zeer hooge prijzen te vragen. De aandacht van den Opsporings dienst is er op gevestigd en er zul len intensieve controles volgen. In café's en restaurants is ook zeer dikwijls verbaliseer end moeten worden opgetreden, omdat de prijs aanduiding in die inrichtingen nog zeer dikwijls veel te wenschen overlaat. Een kolenhandelaar werd be keurd. omdat hy onderwicht gaf, Bovendien was bij de bestelling geen nota aanwezig. HET GAT BIJ RAM. MEKENS. Daar 10 Januari de omstandig heden niet gunstig waren vpor een nieuwe blokkeeringspogmg van het gat bij Rammekens moet 14 diagen worden gewacht op een nieuwen laag waterstand. Nu zal indien mo gelijk, op 24. Jan. een tweede Phoe nix-caisson tot zinken worden ge bracht. Van harte wordt gehoopt dat men dan gelukkiger zal zijn dan den eerste keer. TRIBUNAAL-UITSPRAKEN. Het tribunaal te Goes deed uit spraak in de volgende twee zaken: J. R., 37 jaar, landaroeider 's Heer Abtskerke. ontzegging van rechten voor den tijd van vijf jaar. G. D.. 53 jaar. gemeente-werk man te 's Gravenpolder drie jaar interneering, verbeurd verklaring van vermogen en ontzegging van rechten. LOODSWEZEN TE VLISSINGEN TERUG. ■t Loodswezen, dat vroeger steeds te Vlissingen gestationneerd was en tijdens den oorlog naar Ter- neuzen werd verplaatst, is deze1 week in zijn vroegere verblijfplaats teruggekeerd. DIJK VLISSINGEN— SOUBURG. Op het oogenblik is men druk bezig den kanaaldijk t-usschen Vlls sin gen en Souburg te herstellen. Bunkers en schuilkelders worden gesloopt en gaten gedicht. Groote stukken tahid welke geheel waren vernield, moeten opnieuw worden aangelegd. HET DRAMA TE VAULEN188E Het zesde slachtoffer van de Duitsche terreur, in het massa graf te Valkenisse gevonden, werd eergister aam de kleeren herkend: het is de 19-jairlge J. v. Wey uit Middelburg, die sinds Septem ber 1944 werd vermist. De jongeman was half Sept. be trapt toen hij met zijn vriend P. Janse wapens haalde uit een bun ker op den Sloe dam. Janse. die aangeschoten was, werd in het ziekenhuis opgenomen en. onknap te zoo den dood. Zóó GRIJS WAS HET NIET. Naar aanleiding- van de adver tentie van dokter Annyas te Koe wacht in ons blad van 9 Jnnuan en het redactioneele commentaar, hierop, onder den titel ,.Wel een beetje al te grijs", ontvingen wij een schrijven van den Rijksinspec teur van het Verkeer der provin cie Zeeland, waarin ons de juiste toedracht der benzine-kwestie werd uiteengezet. Naar men ons mededeelde was het niet voldoen aan bepaalde ad ministratieve verplichtingen de oorzaak dat aan den geneesheer geen benzine-toe wij zing was ver strekt. Het feit dat. de omstandig heden dit in gebreke blijven ver klaarbaar maakten, nam niet weg. dat de inspecteur 'tegen zijn in structies gehandeld zou hebben, wanneer hij de brandstof had toe gewezen. Uit het schrijven concludeertn wij, dat de Rijksverkeersinspectie in cieze geen blaam treft. Het do- ons tevens genoegen te vernemen dat de zaak inmiddels 1m der minne is geschikt. VERGADERING VAN OOR LOGSGETROFFENEN. In ,,Het Centrum" te Axel werd een vergadering gehouden van de oorlogsgetroffenen van Oost-Z. Vlaanderen. De vergadering wae uitgeschreven door de pas opge richte vereeniging tot behartiging dier belangen van deze groepen stond onder voorzitterschap van den heer W. A. den Boggende. De heer A. Zwagerman, voor zitter der afd. Middelburg hield 'n lezing waarin de verschillende aspecten van deze zoo ingewikkel de zaak werden belicht. Spreker onderscheidde 3 groepen t.v. de- fensieschade, oorloggeweldschade en bezettingsschadeIeder van de ze werd afzonderlijk behandeld. De diverse argumenten aangevoerd voor het doen en laten van her stelbetalingen, werden belicht. Ver volgens las spreker een adres voor, dat zal worden gericht aan de re geering, waarin o.a. de volgende wenschen naar voren kwamen: Het ontzien der zwaar gedupeer den in de belasting-aanslagen; het gelijk verleenen van hulp voor alle gedupeerdenhet uitschakelen van bureaucrat iehet dragen van pol dergasten door de gemeenschap, het stellen van d* vergoeding niet op verkoopwaarde van Mei liHti doch op aanschaffingswaarde, cm. Na deze causerie kwamen cMverse vragen lot Ten slotte werd over-

de Stem | 1946 | | pagina 2