H. FAMILIE Guerilla-troepen bij Semarang Stad en Het vraagstuk van de doodstraf NEDERLANDS voorstel aangenomen IN 'T KORT Meteoorsteen in Rotterdam SCHACHT VOOR HET HEKJE BENES ontvangt Kath. protestdelegatie DE VERKIEZINGEN IN ZICHT Sport ZONDAG Gen. maj. van Straaten vraagt ontslag, Samenwerking in Bandjermasin. EXTREMISTEN uit Demak, ten Westen van Semarang, maken de omgeving van Semarang se dert eenigen tijd onveilig. Zij pas sen een guerillatactiek toe, en ver dwijnen zoodra geallieerde troepen op het tooneel verschijnen. In O. Java worden meer gevallen gemeld van extremisten, die op Britsche patrouilles schieten. De geallieerde verliezen zijn echter in den regel nihil. Te Pankanbaroe is na de ont voeringen van den laatsten tyd, door de geallieerden een overval uitgevoerd, waarbij tien verdachte personen zijn gearresteerd. T Tit Banjermasin (Borneo) ko- men berichten over 'n nauwe samenwerking tusschen dc Ne- dcriandsche en Indonesische be volking. In de stad zün de zaken weer practise h normaal. Onder auspiciën van de „Nigeo" is door de oude handelshuizen, de ex port weer ter hand genomen. Dit werk is zeer belangrijk, omdat op deze ma nier de bevolking weer de beschik king over geld kan krijgen, waardoor de terugkeer naar den normalen gang van zaken wordt bevorderd. Het ..Rubber fonds" tracht de vooroorlog- sche uitvoercapaciteit weer te berei ken. De hiervoor noodzakelijke admi nistratieve werkzaamheden worden echter in hooge mate bemoeilijkt door het gebrek aan kantoorbenoodigdhe- den. Ook het feit, dat de werkzaam heden van verschillende organisaties op het terrein van den wederopbouw, door elkaar heen werken en nog geen juiste coördinatie bereikt is, vertraagt den goeden voortgang. De vernielin gen na de Japansche bezetting heb ben zich beperkt tot het in brand ste ken van 'n paar Chlneesche markt plaatsen. De bevolking wordt met voorraden uit Amerika en Australië door de Nederlandsch-Indlsche regee ring van voedsel en kleeding voor zien. In kleinere plaatsen, ten Zui den van Banjermasin, met Sampit als De UNO-vergadering XJET h„jfd vaai dc NederJaudsche delegatie, min. van Kleffens, heeft ter algemeene vergadering van de UNO voorgesteld, dat ver tegenwoordigers van China, de Sovjet-Unie, de Ver. Staten. Gr.- Brittannië, Frankrijk, Venezuela en Zuid-Afrika zouden gekozen wor den als de zeven toegevoegde leden van het bureau van de algemeene vergadering. De andere zeven le den van het bureau zullen zijn de voorzitter van de vergadering en de voorzitters van de zes commis sies. Dit is op voorstel van de Mexi- raansche delegatie, bit acclamatie aangenomen. Tevoren had men over deze ver kiezing een langdarigem woorden. strijd verwacht. Een voorstel van de Cubaansche delegatie, waarin wordt bepaald dat de besprekingen van commis sie 6, welke de procedure voor schriften moet regelen, hoogstens acht dagen mogen duren, is aan genomen met 29 tegen 16 stemmen. De Nederlandsche delegatie stemde tegen, eveneens Engeland, Tur kije, Frankrijk en Zuid Afrika. Tot de voorstemmers behoorden o.m.: de Ver. Staten en de meeste Zuid-Amerikaansche staten. Vier landen onthielden zieh van stem ming. De Cubaansche gedelegeerde heeft ook een amendement inge diend waarin wordt voorgesteld, dat het bureau van de algemeene vergadering van de UNO - dat zich met administratieve aangele genheden der UNO moet bezighou den niet uit 14 leden, zooals aan vankelijk bepaald, doch uit verte genwoordigers van alle 51 landen der UNO zal zijn samengesteld. Dmitri Manoeilski, hoofd v»n de Oekrainische delegatie, is eenstemmig gekozen tot voorzitter van de commis sie voor politieke zaken en zaken de veiligheid betreffende, waaronder de regeling van de bewapeningen ressor teert, en welke als verbindingsscha kel tusschen den veiligheidsraad en de algemeene vergadering zal fungee- ren. De Poolsche minister van buiten- landscme zaken, Rzymowskl, werd eenstemmig tot voorzitter van de eco nomische en flnancieele commissie gekozen. Fraser, de minister-presi dent van Nieuw-Zeeland is bi) accla matie gekozen tot voorzitter van de commissie voor sociale, humanitaire en cultureele zaken, terwijl de Uru- gtieesche gedelegeerde Achen voor zitter van de commissie voor den be heersraad werd. De Poolsche minister van Financiën Kanderskl, zag zich gekozen tot pre sident van de commissie, welke zich bezighoudt met economische en fl nancieele aangelegenheden. In verband met de a.s. verkiezing van secretaris-generaal der alge meene vergadering wordt in Londen vooral de naam van Pearson, den Ca- .tetieaachen ambassadeur in Washing ton genoemd. e am. centrum, is een eenigszins wanorde lijke toestand ontstaan door de aan wezigheid van eenige niet-inheem- schen (waarschijnlijk Javanen), die de bevolking trachten te terroriseeren. Kort geleden is een afdeeling uitge zonden om de orde en de rust te her stellen. rjen.-majoor van Straaten van 't K.N.I.L. heeft ontslag uit den militairen dienst gevraagd. In, een interview heeft hy geweigerd de redenen hiervan op te geven. Vragen in de Eerst. Kamer ■^"AAR aanleiding van daartoe door het Eerste Kamerlid Wei ter schriftelijk gestelde vragen, heeft minister Logemann mede gedeeld, dat het geregeld van re- geeringswege verstrekken van gege vens over den huidigen toestand in Ned. Indië nog niet uitvoerbaar is, o.m. wijl groote deelen van Java en Sumatra nog niet toegankelijk zijn. In voorkomende gevallen kan de regeering voorshands volstaan met onjuiste berichten te rectificeeren. Volledige berichtgeving blijft in- tusschen wel een voorwerp van voortdurende zorg der regeering. De minister gaf voorts een over zicht over de Ned. strijdkrachten in Z. O. Azië aanwezig, of op weg daarheen, d.w.z. gerekend naar den toestand van ultimo Dec. 1945. Daaruit bleek, dat op Java van het KNIL 1 reg. inf. aanwezig is en op de overige vooraanstaande eilanden een of meer bataljons, terwijl bui ten Ned. Indië nog een aantal ba taljons is, gevormd uit voormalige krijgsgevangenen. Van de Kon. Landmacht zün er in Indië 17 bat. inf., van de lucht macht 3 afdeelingen en een aan tal reserve-eenheden. De marine heeft er 1 brigade mariniers, 2 krui. sers, 3 torpedojagers, g onderzeeërs, 1 kanonneerboot, 'n aantal mijnen, vegers en mtjnenleggers, en boven dien een afdeeling lnchtstrijdkrach. ten. IIP den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, ongeveer ter hoogte van den winkel van Vroom en Dreesmann is een meteorsteen neer gekomen en in drie stukken gevlo gen. Deze stukken, die een lengte hebben van ongeveer 20 cm en on geveer 6 cm breedte, vertoonen aan den buitenkant een gele kleur overeenkomende met die van zwa vel. Op de breuk was de kleur als die van bazalt. TTIT TOKIO bericht Reuter, dat de mededeelingen over het af treden van de Japansche regeering onjuist zyn. AFP bericht dat de min. van Binnenl. Zaken is afge treden en dat andere ministers waarschijnlijk ook zullen heengaan. fpUSSOHEN Nederland en België is een cultureel ace oord geslo ten. TkE verwachting bestaat dat over een a twee weken de grootste moeilijkheden betreffende den aan voer van aardappelen zullen zijn overwonnen. pvNGELAND heeft aan de regee- ringen van de V.S., de Sovjet- Unie en Frankrijk voorgesteld, dat de plaatsvervangers der ministers van Bultenlandsche Zaken van deze mogendheden onmiddellijk een aanvang zullen maken met de voor bereiding van het vredesverdrag met Italië. TIE 20-jarige zoon van den plaats- vervangend minister voor ver keer in Egypte, zou, volgens Egyp tische bladen, bekend hebben dat hij schuldig is aan den moordaan slag op den vroegeren Egyptlaehen minister Pasja.. OOVJET- en Chlneesche troepen zullen volgens den Am. minis ter van Oorlog niet deelnemen aan de bezetting van Japan. TIE STAAT VICTORIA in Austrs- lië zal ongeveer 5000 vrouwen en kinderen uit Ned. Indië een herstellingsoord verschaffen. Er zijn er reeds 800 aangekomen en 250 vrouwen en kinderen zullen de vol gende week volgen. 047 van het 521 man sterke vlie- gend personeel der Neder landsche luchtmacht, opereerend vanuit Engeland, hebben in den oorlog den dood gevonden. Nog 13 vliegers werden als vermist opge geven. Deze cijfers omvatten niet de verliezen onder de mannen die naar Engeland vlogen en later naar het Verre Oosten zijn gegaan. Evenmin Zijn hierin begrepen de verliezen onder het personeel van vliegdekschepen. TIE economische dictators van Naziduitschland hebben in Neurenberg in de aandacht ge staan. Tegen Schacht die thans 'n onwennig slap boordje droeg, bracht de aanklager een aantal ver klaringen van Amerikaansche di plomaten in het geding, waaruit zijn toewijding aan de doeleinden der nazipolitiek sprak. Deze documen ten lieten er geen twijfel over be staan, dat Schacht tenvolle over tuigd was van het feit dat Hitier en de nazis op den oorlog aanstuur den. Nadat de aanklager uitvoerig de methoden had besproken waar mee Schacht de Duitsche oorlogs economie ln gang hield, bracht hy diens ontslag op 20 Jan. 1939 ter sprake. Hy merkte op. dat Schacht niet heenging omdat hij zich tegen de voorbereiding voor den oorlog keerde, Joch uitsluitend omdat hij zijn vertrouwen in het vastgeloopen financieringssysteem had verloren en hij zijn samenzwering tot den agressie-oorlog zoo goed als vol tooid had. OENES heeft een delegatie van de katholieke kerk van Slo wakije met aartsbisschop Kmetko aan het hoofd die by hem een protest indiende tegen het over nemen door den staat van katho lieke scholen en jeugdherbergen, ontvangen. Bene® gaf te kennen, dat in een democratischen staat de godsdienst en de Kerk zouden worden geëerbiedigd. De delegatie liet een memorandum, waarin het standpunt van de Roomsch Ka tholieken werd uiteengezet, achter en beloofde dat de Slowaaksche geesteiykheid zou streven naar een versteviging van de eenheid tusschen Tsjechen en Slowaken. Standpunt der G.O.I.W. in Zeeland DE AFDEELING ZEELAND der G.O.I.W. he^ffc een kleine com missie ingesteld teneinde de kwes tie vóór of tegen de doodstraf te onderzoeken. Deze commissie is tot een conclusie gekomen en heeft een uitvoerig rapport opgemaakt, wy ontleenen er het volgende aan: De rechtmatigheid der toepassing van de doodstraf trekt tegenwoordig wel niemand in twijfel. Over de onmisbaarheid der dood straf wordt wèl verschillend gedacht. Om een juist oordeel te kunnen vel len over deze zijde van dit vraagstuk dienen wij na te gaan, waarop het Koninklijk Besluit van 22 December 1943, dat de toepassing van de dood straf mogelijk maakte, gegrond is. In de z.g. considerans is overwogen dat ,,de veiligheid van den staat het dringend noodzakelijk maakt buiten gewone bepalingen van strafrecht vast te stellen voor de berechting van ze kere gedurende den tijd van den hui digen oorlog begane feiten, welke in zoo ernstige mate strafwaardig zijn, dat hun strafbaarheid daarmede in overeenstemming dient te worden ge bracht." Dit besluit Buitengewoon Strafrecht is dus gebaseerd op de veiligheid var den staat en dit argument spreekt sterk voor toepassing van de dood straf. Een argument, dat wel tegen de doodstraf gebezigd wordt, n.l. de mo gelijkheid eener rechterlijke dwaling, snijdt hier geen hout. Dwalen is im mers bij deze feiten, die onomstoote- lijk vaststaan, een onmogelijkheid. Na tuurlijk dient de schuld van den verdachte volkomen vast te staan, zoodat geen twijfel aan zijn misdaad mogelijk is. Vergissen is dan uitge sloten. Vaak hoort men beweren, dat het toepassen van de doodstraf onbe schaafd zou zijn of een attribuut van een moreel laag staand beschavings complex. Hiertegenover stellen wij de vraag of landen als Engeland en Frankrijk, waar de doodstraf steeds geëxecuteerd is, als onbeschaafd moeten gelden. Als argument tegen de doodstraf wordt ook wel de bewering gebruikt, dat deze strafoefening het element van wraak insluit. Dit nu willen wij ten stelligste tegenspreken. Van wraakgevoelens is geen sprake, wan neer wij opkomen voor de uitoefe ning dezer straf. Het recht is ge schonden, verkracht op een wijze, die eenig is in de geschiedenis. Dit ge schonden recht roept om genoeg doening. Biljartontmoeting Nederland-België Öp het oogenblik heeft te Amster dam een biljartontmoeting Nederland —België plaats, waaraan de sterkste spelers van beide landen deelnemen. De Nederlanders speelden over het algemeen uitstekend, niet in het minst van Vliet en Sengers, welke laatste 8 bij drie-banden scoorde. Van de Belgen vertoonden vooral Gabriëls en v. Belle magistraal upel. De eind stand was 14-10 in het voordeel van Nederland. HET LIJDT geen. twij fel, dat H. Fa milie, de mt i. geluk kige familie geweest, die we ons ki. ten den nen. Daaraan deden de behoeftige omstandig heden. waarin ze ver keerde, geen afbreuk en evenmin kon de beproe ving, die dit gezin geenszins gespaard oleef, dit geluk vermin deren of vernietigen, 't Geheim van dit onge stoorde geluk was gele gen in het volmaakt vervullen van den wil van God. De wil van God was richtsnoer van alles wat Jezus deed. Hieraan herinnerde Hij z'n ouders na die smar telijke scheiding van drie dagen: ,,Wist gij dan niet, dat Ik moest zijn in de aangelegenhe den van Mijn Vader?" Een woord zoo diepzin nig, dat Maria het be waarde en het over woog ln Haar hart. Een gelukkige familie! Ziedaar het lichten de toekomstbeeld, waar van duizenden ge droomd hebben, toen ze aan de poorten ston den van het volle le ven; dat was de gouden stad, waarheen hun tocht ging. Velen heb ben zich daar een huis gebouwd, hoewel ze on dervonden, dat er diepe fundamenten moesten worden gegraven van zelfverloochening en onthechting. Maar vele anderen zijn ontgoo cheld geworden in deze allervoornaamste zaak van hun leven; na en kele jaren reeds lag hurt geluk aan scher ven, Duizenden families zijn geen huis met stra lende vensters, maar slechts een ruine van geluk. Het kon ook niet anders, omdat daar de wil van God niet geno men werd tot richt snoer van de daden. Veel ouders hebben met eigen hand de bronnen van het leven vergif tigd, toen ze het kind dien zegen van Gods goedheid weigerden. Misschien werd er ge beden tot God als de nood drong, maar de dagelijksche levensprac- tljk was niet van den godsdienst doordee- semd; het geloof was geen kracht in hun le ven. De geloovigen be schouwt het kind als een zegen Gods en zij, die moeder worden gaat, zegt het de eerste menschenmoeder na: ik heb een kind van God ontvangen. De oogen van het geloqf zien in het kind een onderpand van Gods goedheid, een tempel van den H. Geest; zij zien op het voorhoofd van het kind de ster van Bethlehem stralen en hervinden in het diepe kinderoog tel kens weer iets terug, dat aan den jongeling van Nazareth herinnert. Zij zien in het kind geen speeltuig, geen eigendom, maar het kostbaar pand, dat werd gegeven om te be waken en te vormen en waarvan de naam reeds ln den hemel genoteerd staat. Zij voelen zich onverbrekelijk verbon den met de H. Familie van Nazareth, het toon beeld van de Christen huisgezinnen. Daar voe len zij zich verankerd, ln deze Familie, die door Christus werd ge kozen toen Hij de we reld kwam redden en die Hij gedurende der tig jaren met onuitspre kelijk schoone deugden heeft geheiligd. Op deze H. Familie laat de Kerk morgen Haar licht val len, als op een ideaal, waarnaar allen mogen opzien, die zich een huis willen bouwen, waarvan de vensters stralen van geluk, en die door hun diep geloovige levens opvatting willen mee helpen om de maat schappij te redden. Kring Middelburg' der Kath. Volkspartij start. IIET JAAR 1946 zal, wat de bin- nenlatndsche politiek betreft in het teeken der verkiezingen staan. Met de voorbereiding der verklezin gen is de Kring Middelburg der Kath. Volksparty, blykens een aan de afdeelingsbesturen gezon den circulaire begonnen. De afdeelingen kunnen candi- daten voor de Tweede Kamer vóór 13 Februari a.s. indienen bij den secretaris van den Kring, dhr. Alb. boeketeer te Hulst. Om trent de volgorde, welke die candidaten op de definitieve can- didateniyst zullen bezetten, wordt door de leden gestemd. Die stem ming zal vermoedelijk op 17 Maart a.s. plaats hebben, De afdeelingen kunnen eveneens vóór 13 Februari a.s. candidaten voor de Provinciale Staten op geven. Omtrent de wyae waarop dat dient te geschieden, zullen zy nader geïnstrueerd yorden door de Statenkring besturen. Aan de z.g.n. grosiyststemming op 17 Maart kunnen alleen die leden deelnemen, welke op 31 Januari 1946 als lkl zijn inge schreven. Voorts zal op 2 Februari a.s. een vergadering van den Kring plaats hebben. Een der belangrijkste punten van de agenda is de uit breiding van het Dagelijksch Be stuur van den Kring met twee leden. KERKELIJKE KALENDER Zondag 13 Jan.: Octaaf van Drie- koningen, wit. Maandag 14 Jan.: H. Hilarius, 2de geb. v. d. H. Felix. Credo. Wit. Dinsdag 15 Jan.: H. Paulus Kluize naar, 2de geb. v. d. H. Maurus. Wit. Woensdag 16 Jan.: H. Marcellus, 2e geb. v. O. L. Vrouw, 3de geb. v. d. Kerk of den Paus.. Donderdag :7 Jan.: H. Antonius Abt Wit. Vrijdag 18 Jan.: St. Petrus Stoel te Rome, 2degeb. v. d. H. Paulus, 3de geb. v.d. H. Prisca. Credo. Praef. v. d. Apost. Wit. Zaterdag 19 Jan.: H. Mis van O. L Vrouw op Zaterdag. 2de geb. v. d. Zondag, 3de geb. v.d. H. Marxius, 4de geb. v. d. H. Canutus, praef. v. O. L. Vrouw. Of: H. Mis v. d. Zon dag, 2de geb. v. O. L. Vrouw, 3de geb. v. d. H. Marius, 4de geb. v. d. H. Ca nutus, praef. v. Driekoningen en laat ste Evang. v. O. L. Vrouw. Wit. Afdeeling Zeeland k klasse A: Hans weer tsche boy»— Kortgene, Zeelandia 1-Luctor, Volhar ding-Patrijzen, Zeeuwen 3-Robur. le klasse B: 's Heer Arendskerke-Goes 3, Ierseke 2-Kwadendamme, RCS 2-Krui- ningen 1 (terrein Kruiningen.). le kl. C: Terneuzen 3-Koewacht, Rapenburg 1-Steen 2. Ie klasse D: DSW-Hoofd plaat 2, IJzendiJke 2-Sasput 1, Zuid- zande-Cadzand. le klasse E: Zierikzee 2-Schouwen 2, Renesse-Burgh 2, Schou wen-Zonnemaire. 2e klasse A: Krui ningen 2-Luctor 2, Leeuwedorpsche boys-Patrijzen 1, Kwadendamme 2- Hansweertsche boys 2. 2e klasse B: Hontenisse 3-Rapenburg 2, Steen 3- Hulst 3, Hoogewaarde 2-Axel 3, Koe wacht 3-Koewacht 2. 2e klasse C: Oostburg 2-Aardenburg 2. 2e klasse D: Kwadendamme 3-Robur 2, Patrij zen 3-Mlddelburg 4. Door een misverstand plaatsten wij gtateren het verkeerde programma. AUDIËNTIE. Z. H. Exc. Mgr. Hopmans kan Zondag, Dinsdag en Woensdag van de volgende week niet ontvangen. De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin in Zee land op Donderdag 17 Januari a.s. zal niet doorgaan. BENOEMING BURGEMEESTERS By K B. is met Ingang van 15 Jan. 1946 benoemd tot burge meester der gemeente Biggekerke de heer J. L. Dregmans; tot bur- meester der gemeente Koudekerke is met ingang van 15 Jen. 1946 benoemd tot burgemeester der ge meente Westkapelle jhr. mr. A. F. C de Casembroot JUSTITIE. By Koninkiyk besluit van 28 December 1945 zyn herbenoemd tot kaaitonrechter-plaatsvervanger: in het kanton Middelburg: mr. C. M. Kogge. in het kanton Terneuzen: ma-, G. Tichelman en mr, H. B. L. de Rechter. in het kanton Zierikzee: mr. C. J. B. du Croo. TRIBUNAAL MIDDELBURG By KJB. van 2"£ Dec. 1945 no, 34 zyn benoemd by het Tribunaal voor het arrondissement Middel burg voor het jaar 1946: a. tot voorzitter van de eerste kamer tevens president van het tri bunaal mr. N. Vlaming, advocaat en procureur te Ierseke. b. tot voorzitter, van de tweede kamer J. J. Rus, Inspecteur der belastingen te Oosttourg. c. tot plaatsvervangend voor zitter jhr. mr. T. A, J, W, Schorer te Middelburg INSTALLATIE VOORZITTER RAAD VAN ARBEID. In het Schuttershof vond Woene dagmorgen de plechtige installatie plaats van den nieuwen voorzitter van den Raad van Arbeid te Mid delburg Mr. A. C. van Epenhuysen In een korte rede droeg de wnd. voorzitter A. B. Wildt Meyboom uit Dordrecht, die gedurende meer dan drie zeer moelijke Jaren met de waarneming was belant, hot voorzitterschap aan zyn opvolger over. Deze ging in zijn antwoord1 diep in op het rapport van de Staatscommissie van Ryn over „Sociale zekerheid*' en vestigde er de aandacht op, dat dit in mate- rieelen zin wel het hoogste Ideaal is, dat men zich stellen kan. Hier na werd het woord gevoerd door den wnd. burgemeester van Mid delburg,, mr. A. J. v, d, Weel. de voorzitters der Raden ven Arbeid te Breda en Eindhoven, debeer v. Uden, namens de Ryksverarfce- ringsbank. en den heer Ultee. GASTHUISZUSTERS BREDA. Pater Quirinus van Alphen, Min derbroeder Capucyn, is bezig een uitvoerige geschiedenis te schryven van het ontstaan, den groei en den bloei van de Congregatie der Gast- huiszusters te Breda. In 1947 wordt het 25-jarig bestaan gevierd van het St. Ignatius Ziekenhuis te Bre da. Het ligt in de bedoeling om bij die gelegenheid het geschiedboek te doen verschijnen.

de Stem | 1946 | | pagina 2