c Prof. Schermerhorn V ereenvoudiging over het Regeeringsbeleid Wordt het Zuiden achtergesteld Verwezenlijking bouwplannen begint dit jaar va n het politieke beeld De kolenpositie in ons land Wat EEN VOOR ALLEN, ALLEN VOOR EEN TWEEDE JAARGANG No. 362 Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De Stem" Directeur: J. A. H. redacteur: J. J. H. red. W. Groffen, Zeeuwsche Eilanden M. van Schijndel; Hoofd- A. Qruna; Alg. Zeeuwsch Middelburg Rayonrad N. J. Karhof, Goes Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 11 JANUARI 1946 Commissie van ToezichtC J. van Hoote- gem A. E. Langenhorst Mr. Dr. A. J. J. M. MesMr H. B L. de Rechter Bur. Westsingel 75, Goes: Dubbele Poort 8, Hulst Verschijnt eiken werkdag Abonn.prijs bij voor uitbet.: 3.38 per kwart., p post 4.10. p. week (bij niet-postbestelling) f 0.26 Losse nos 6 cent I\E GRONDSLAGEN, waarop de nieuwe Partij van den Arbeid wordt gebouwd, zijn nu bekend. Als voornaamste punten stippen we er uit aan: Erkenning van de de mocratie als beginsel; kern der democratie is 6e eerbied en de verantwoordelijkheid voor de per soon van den medemensch; ver werping van eiken vorm van staats absolutisme, dictatuur of één partijstelsel; planmatige leiding en ordening van voortbrenging en verdeeling; socialisatie van de be schikkingsmacht of van den eigen dom der voortbrengingsmiddelen met het algemeen welzijn tot richtsnoer; waarborging van mi nimum-bezit voor ieöeren arbei denden mensch; medezeggenschap van alle werkers in sociale en eco nomische aangelegenheden; de staat moet zijn een rechtsstaat, mede verantwoordelijk voor het geestelijk erfgoed, gebonden aan zedelijke normen, terwijl hij de ge hoorzaamheid daaraan in het volksleven tot gelding moet bren gen; bescherming van geestelijk en zedelijk leven door de Overheid, gepaard met verdraagzaamheid en eerbiediging van de verscheiden heid van levensovertuiging; vrij heid voor de Kerken om haar roe ping te vervullen; erkenning van taak der Kerken haar woord te spreken met betrekking tot het staatkundig en maatschappelijk leven; erkenning aan de groote waarde van huwelijk en gezin, op welks bescherming sociale en fis cale politiek gericht moeten zijn; bij de inrichting der school worden de ouders nauw betrokken en zij bepalen den geest, waarin het on derwijs wordt gegeven. r)it program bevat ongetwijfeld tal van waard;volle elementen, al worden de normen niet nader omschreven met liet woord „Christelijk We gelooven, dat de •samenwerking met de Katho lieke Volkspartij op grond slag van een gemeenschappelijk urgentiepogramma, misschien nog vóór de verkiezingen, zeker echter straks in het nieuwe Parlement zeer wel mogelijk zal blijken. De doorgewinterde Marxisten zul len er voor op de vlucht moeten slaan en wellicht zullen die gehoor geven aan den verlokkenden een- heidsroep van communistischen kant. Te verwachten valt echter, dat het overgroote deel der S.D.A.P het voornaamste bestanddeel van de nieuwe Partij van den Arbeid zal vormen Dienaangaande merkte Mr. C. ten Hagen in het jongste nummer van „Chrlstofoor" op: Hoewel deze volkspartij geen par tij is voor één klasse en het leer stellig Marxisme afwijst, zal zij in leite ln overgroote meerderheid door de oude soclaUsten gevormd worden en dus een sterk humanisti sche sfeer hebben. Zelfs al zal de symbolenkwestie (roode vlaR, lnter- natlonel, Inter, contacten) in een aanvaardbaar compromis worden op gelost, dan zullen de Katholieken toch in een geheel vreemd klimaat komen. Bij de S.D.A.P. staat de In nerlijke vernieuwing, die het open staan voor de N.V.B.-gedachte ver- etscht, nog slechts aan het begin en heeft zich nog allerminst door ver nieuwing in personen gemanifes teerd. Nadat zij eerst afwijzend heeft gestaan tegenover de N.V.B.is deze bereidheid voor de vorming van een nieuwe partij uit de lucht komen vallen. Het gevaar is dus zeker niet denkbeeldig, dat naast een deel, dat uit volle innerlijke overtuiging en in volle rijpheid voor een nieuwe Ideologie dezen stap zet, bij het grootste deel uitsluitend polit'ieke en practtsche overwegingen den door slag geven. Zooals kiekend, neemt slechts een deel van de katholieke Chris- tofoorgroep deel aan de vorming dezer nieuwe partij. De meesten scharen zich, in de gelederen der Katholieke Volkspartij. Met dat al ziet er wel naar uit, dat het partijleven in ons land vereenvoudigd wordt. En dit is ze ker winst. yjINISTER-PRESIDENT Schermerhorn heeft gisteren de gelegenheid aangegrepen om in een groote rede voor de Tweede Kamer niet al leen een aantal interessante nieuwtjes te vertel len, maar ook een breede uiteenzetting van de actueele politieke vraagstukken te geven. Eenige tegemoet? koming inzake legalisatie Er verscheen niettemin een motie Joekes over dit onderwerp. JNE NIEUWTJES WAREN: Omstreeks 1 Maart zal de be- grooting voor 1946 ingediend kun nen worden. Het memorandum van Prof. Gerbrandy is gereed; hij heeft men op het Rijkskolenbureau vertelde (Van onzen Haagschen redacteur) rpR IS WEL geen enkele regee- ringsinstantie en geen enkel Rijksbureau waar zooveel bezoe kers komen en waar zooveel be weging is als op het Rijkskolen bureau. Het is inderdaad geen kleinigheid om met een beperkte hoeveelheid kolen aan iedereen 'n klein beetje te geven, waarmee niemand tevreden is, omdat het nu eenmaal te weinig is. ,,De Stem" houdt van duidelijke taal en de vraag die wij aan de hoogste instantie van het Rijks bureau voorlegden, liet aan dui delijkheid niets te wenschen over: Wordt het Zuiden achtergesteld bij het Noorden? Het antwoord luidde: neen! Maar toch heeft het er den schijn van! I?en korte geschiedenis moet hiel de situatie verheideren. Ie fase: Gedurende de winter manden 1944-'45 werd in Noord- Nederland geen pond kolen aan gevoerd, Gevolg was, dat na af loop van den winter geen kool meer te vinden was om nog niet te spreken van de historsche grach ten in de Hoüandsche steden die thans van hun schoonen boomen- tooi zijn ontdaan. Het. Zuiden was behalve een karige rantsoeneering, nog in staat eenigen voorraad te kwee ken. De kolen werden via België o.a. over Antwerpen ingevoerd. Er was dus eenige voorraad, zoódat in het Zuiden éérder de eerste twee bonnen konden worden aan gewezen. 3e fase: De eerste bonnen wer den voor het Zuiden in Juli aan gewezen, tegen midden Augustus voor het Noorden. Tegelijkertijd werd nu in Septemt>er voor het geheele land 't tweede paar bon nen geldig verklaard. Behoudens eenige aanvulling voor groote huisbrandverbruikers (zoo als ziekenhuizen, gevangenissen en dergl.) kreeg het Zuiden weinig aanvoer, omdat er daar voor de eerste 4 bonnen nog voorraad was.. Gevolg van 't een en ander is, dat er thans nergens meer voorraad van beteekenis is. Zelfs Is bon 45 en 46 nog niet overal gerealiseerd, doch dit geschiedt nog deze week. De invoer van Duitsche en Ame- rika-ansche kolen is namelijk ern stig ten achter. 3e fase: De derde serie bonnen is op 4 Februari geldig verklaard. Waai- nu voorraad is of aanvoer, komt. kunnen deze bonnen gereali seerd worden. Men zal dit deze maand of begin Februari kunnen verwachten. Voorraadvorming kon, gezien de moeilijkheden van den Import noch in liet Zuiden, noch in het Noorden plaats vinden. Men vindt dus vrfjwel nergens voorraad om op de nieuwe bonnen onmid dellijk te leveren. TNe kolenpositie in ons land is slecht. De verdeeling echter Is rechtvaardig. Aldus liet Rijksko lenbureau aan den Haag6chen re dacteur van ,,De Stem". We hebben de klachten der Zui delijke kolenhandelaren vermeld, we hebben nu ook de wederpartij aan het woord gelaten. echter den wenscli te kennen gege ven nog overleg te plegen met zijn Londensche collegas. Inzake het on derzoek in de kwestie-de Geer wil de Kegeering wachten met het doen van stappen, totdat zij kennis ge nomen heeft van het Witboek-Ger- brandy. De Regeering laat het aan de Kamer over, geëigende wegen te zoeken, hijvoorbeeld door een par lementaire enquête, zich in dezen licht te verschaffen. Hetzelfde geldt inzake hetgeen zich heeft afge speeld rondom het ontslag aan Generaal Reinders vóór den oor log. Drie belangrijke onderwerpen TVrie belangrijke roerde Prof. onderwerpen Schermerhorn verder aan: 1. de Kabinetsforma tie, 2. de illegaliteit, 3. grondslag en program van het Kabinet. Wat punt één betreft gewaagde de mi nister-president van de rol der NVB, die van den beginne af niet als politieke partij is willen optre den. Hij had ook de anti-revolu tionairen in het overleg betrokken doch zij verlangden het terstond in het leven roepen van de oude Kamers met aanvulling uit de oude candidatenlijsten. Een beroep op een der a.r. verzetsleiders stuitte af op den eisch, dat een bepaalde por. tefeuille zou worden bezei door 'n bepaalde partijgenoot, welke por tefeuille evenwel reeds voor een an der was bestemd. De Minister wees er overigens op, dat Mr. Meynen als vertegenwoordiger van het ge reformeerde volksdeel in het Kabi net zitting heeft. Ten aanzien van de illegaliteit zei Prof. Schermerhorn, dat velen uit het verzet hun plaats weer hebben gevonden. Anderen nog niet en ze zien velen, die voor den vijand hebben gewerkt op goede plaatsen. Dit wekt wrok en teleur stelling. Helaas moet de minister-presi dent vaststellen dat dit nu wordt gehanteerd door lieden die onrast zoeken en dat geeft aanleiding tot gebeurtenissen die hem verontrus ten. De Regeering wil zich de lel- ER VALT WAT GROOTS TE VERRICHTEN. Stedebouwkundige en architectonische ver zorging van het wederopbouwplan gaan hand in hand met alle bouwactiviteit (Slot) PR VALT WAT GROOTS te verrichten, schreven we in De nieuwe primaat van Kangart)*, ^Kardinaal Mlndszenthy. ons vorig overzicht van de ver woestingen, die tengevolge van oorlogshandelingen in ons land zijn aangericht en de daaruit voortvloeiende werkzaamheden. Heel erg gemakkelijk zal die taak echter niet verricht kunnen worden, want bijna legio is het aantal be lemmerende factoren, waarmee wij te maken en waarvan de ontwrich ting van het verkeer, de berooving van ons land en de ontluistering onzer industrieën wel de ergste zijn. Alleen hierover zou reeds meer dan één krantenartikel te schrijven zijn, zoo goed als over het feit, dat het aantal geschoolde arbeiders sterk gedaald is. In de bouwvakken kan deze daling wel op 25 pet. ge schat worden en als men dan be denkt. dat de vraag naar arbeids krachten het tegendeel van ge daald Is, kan men er uit afleiden, welke moeilijkheden deze toestand veroorzaakt. Nieuwe opleidingen, scholing en herscholing zal daarom gepaard moeten gaan aan het practische werk van alle dagen. Er Is niettemin al aardig wat be reikt. In ons vorige artikel noem- den wij reeds eenige cijfers. Zij zouden met vele anderen aangevuld kunnen worden. Volstaan wij ech ter met een herinnering aan het feit, dat meer dan 8000 boerderijen, waarvan 2000 in Brabant, ln ons land werden verwoest en dat thans 3500 noodboerderijen gereed zijn of op het punt staan gereed te ko men. Wij praten dan maar niet over de gereedgekomen droogleg gingen, het op gang brengen van industrieën, enz. Tiet spreekt vanzelf, dat alle ar beid, die verricht moet wor den, niet behoorlijk kan marehee- ren als tevoren niet weloverwogen plannen zijn samengesteld. Deswege is bepaald, dat alle nood- herstel dit jaar volbracht moet wor den. Daarnaast en zoo mogelijk te gelijkertijd zal begonnen worden aan de verwezenlijking van een bouwprogramma. Het dringendst noodzakelijke zal voorrang ver krijgen en om dit te bereiken, zal voor 1946 de bouwactiviteit nog volledig onder controle gehouden moeten worden door middel van bouwvergunningen en distributie van materialen. Vervolgens wil de overheid leiding geven bij een goede stedebouwkundige en architecto nische verzorging van het weder opbouwplan als geheel en van ieder bouwplan afzonderlijk. Stedebouw kundigen zijn begonnen met het maken van hun plannen, welke door den dienst voor den Weder opbouw moeten worden goed gekeurd. Door een architectenkeuze commissie erkende architecten krij gen een zekere vrijheid om hun eigen persoonlijkheid in hun werk tot uitdrukking te brengen. Een supervisor waakt voor coördinatie van al deze plannen. Oude stadsplannen zullen soms gewijzigd moeten worden. In de nieuwe plannen zullen woonhuizen in den regel niet in de stadskernen gehandhaafd blijven. Schadevergoeding in natura en geld zit hieraan vastgekoppeld. Hoeveel er gebouwd moet worden, valt tenslotte af te leiden uit de be hoefte aan nieuwe woningen. Er is een achterstand van 300.000 nieuwe woningen, welk aantal nog wel eenigen tijd zal stijgen. De jaar- lijksche behoefte was voor den oor log 40.000. W'l men den achterstand inhalen in tien jaar, dan zullen dus minstens 40.000 plus 30.000 wontn gen per jaar gebouwd moeten worL den of totaal 70 000.... Met bescheiden middelen, met een beperkt aantal arbeidskrachten zal een maximum moeten worden verricht. Dat kan slechts, zoo schreven wij reeds, als leder voor zich en allen tezamen zich tot het uiterste willen inspannen. De uit zichten daarop zijn niet ongunstig. In breede lagen toont ons volk de bereidheid er toe. Laten wij daar om hopen, dat alle narigheden (en spijt, ons land spoedig weer mooier dan ooit zal herrijzen. ding op dit punt niet laten ontne men. De ontbinding van de gebundelde georganiseerde illegaliteit zal zich geleidelijk voltrekken. De opheffing van de Groote Adviescommissie, die geschieden zou bij het optreden van de tijdelijke StatenGeneraal, is ver schoven naar het tijdstip van het optreden van de gekozen volks vertegenwoordiging. Voor alles moet voorkomen worden dat de illegaliteit politiek tot gelding wordt gebracht. Wat aangaat grondslag en pro gram van dit Kabinet, betoogde de minister-president, dat puinrui men, straatvegen en herbouw nood zakelijk zijn, maar dat daarachter noodig was het perspectief op een betere, lichtere toekomst. Dit perspectief bestaat in den opbouw van een nationale democratie, ge richt op herstel en vernieuwing, welke een socialistischen inslag zal vertoonen. Het Kabinet eerbiedigt de particuliere eigendommen, maar acht, gemeenschapsbeheer in be paalde gevallen noodzakelijk. Hij deelde mede, dat 'het Kabi net een wetsontwerp voorbereid tot nationalisatie van de mijnen, maar dat het in de bedoeling ligt van de regeering, dit ontwerp eerst na de a.s. verkiezingen, bij de nieuwe volksvertegenwoordiging in te die nen. Socialisatie van den landbouw grond is geenszins een program punt van de regeering. Op Walche ren wordt met medewerking van de bevolking niet anders beoogd dan een herverkaveling van den grond, waarbij een groot gedeelte weer aan de particuliere eigenaren zal worden teruggegeven. Van in breuk op de persoonlijke vrijheid op Walcheren .is geen sprake. Van dit Kabinet is geen staats socialisme te wachten, omdat het van meening is, dat daarbij de menschelijke persoonlijkheid niet tot ontplooiing kan komen. Het doel van de regeling der be drijfsorganisatie is, een deel van de uitoefening der desbetreffende taak in handen der bedrijven zelf te leggen. De taak van den door de over heid aan te wijzen voorzitter is het om voor het algemeen welzijn te waken De minister-president zag de nieuwe Partij van den Arbeid in beginsel als iets anders dan de SD. A.P., al steunen ook vooraanstaan de figuren uit die partij haar. Aan Ds. Zandt hield hij het perspectief voor, dat op den duur ln Europa de werkweek van vijf dagen vol doende zal zijn; dan kunnen sport en ontspanning voor den Zaterdag verplaatst worden. Andere ministers aan 't woord a ATinister Beel wees het verwijt af, dat hij bij benoemingen so ciaal-democraten zou achterstellen. De regeering zal ernaar streven ook de juiste vrouw op de juiste plaats te kiezen. (Vervolg op pag. 8) In Berlijn werd op een inwoner 'n bedrag van 10.000 dollar in allerlei vreemd papiergeld gevonden, be nevens revolvers, juweelen, en?.. Het was de buit van zwarte markt- transacties. De zwarte Piet zal er thans niet veel plezier meer aan beleven.

de Stem | 1946 | | pagina 1