Onze defensie Oorlogsschade huisraad 1 vastgesteld C in opspraak Wordend partijwezen Verwoestingen en wederopbouw - Iets over misverstanden Kardinaal de Jong niet naar Rome BOLSJEWISTENRUZIE SEYSS INQUART verdachte nr. 21 [VEEDE JAARGANG No. 36J ie courant wordt op last van t Militair Gezag [rukt op de peisen v. h. Dagblad van Noord- ibant en Zeeland. Uitg. „Stichting De Stem' ecteur: J. A. H. M. van Sch/Jndel; Hoofd acteur: J. J. H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch W. Groffen, Middelburg Rayonrad uwsche Eilanden N J". Karhof, Goes Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 10 JANUARI 1946 Commissie van Toezicht C J. van Hoote- gem A. E. Langenhorst Mr. Dr. A. J. J. M. MesMr H. B L. de Rechter Bur. WestsingeJ 75, Goes: Dubbele Poort 8, Hulst Verschijnt eiken werkdag. Abonn.prijs bij voor uitbet.: 3.38 per kwart., p post 4.10. p. week (bij nlet-postbestelling) 0.26 Losse nos 6 cent het laatste NUMMER vail ,Je Maintiendrai" worden de kg'ste gebeurtenissen op partij- Ltiek in ons and besproken: de >:u'tiij-van-den-Ar beid-in-Wording de omzetting der R. K. Staats- rtij in de Katholieke Volkspar- Duidelijk wordt gezegd: De V B. dringt haar leden geen po- leke keuze op; J.M." voert géén rtij-propaganda. Natuurlijk zal ontwikkeling van de plannen x de Partij van den Arbeid uwlettend worden gevolgd, ook J.M., maar: de keuze Is aan on- leden. En er moet zorgvuldig U op worden geslagen, dat leden de Katholieke Volkspartij in N.V.B. in geen enkel opzicht prdcn achtergesteld bij de leden de partij van den Arbeid, ncVit de N.V.B. deze laatste par tij hielp ontstaan". Met dat al neemt J. M. de Partij m den Arbeid reeds bij voorbaat bescherming tegen de op de rechtsche Partijraadsvergadering tgesproken suggestie, dat zij zou iwen op een vervlakt humauis- Men acht dit oordeel op zijn ïst voorbarig. Waar intusschen S.D.A.P, en de Vrijw. Dem. lond wel het hoofdbestanddeel de nieuwe partij zullen leve ls (jtnoemde suggestie toch let geheel zonder grond, al willen 'e van harte hopen, dat ze on~ list is en dat op genoemde krin- sn een wekelijk substantieel Chris- i'.dom ook belangrijken vat heeft sloegen. J. M. vertelt verder, dat de atholieke Volkspartij slechts toe- mkelijk is voor niet-katholieken ls hospitanten. Waar haalt het ekblad deze wijsheid vandaan 'och zeker niet door de Party- aadsvergadering aangenomen re- olutie. Zeker, door enkelen is ter evgaderaig net Instituut van icspitant-leden ter sprake ge- racht. Doch het eenige wat aan- enomen werd, is de bekende re- olutie, die als algemeen beginsel telt, dat het lidmaatschap van de partij ook voor niet-katholieken behoort te worden opengesteld en die aan het P B. opdraagt daar voor alle noodige maatregelen te nemen. De voornaamste dier maat regelen is natuurlijk een regle mentswijziging en ook de N.V.B. heeft af te wachten, hoe daarin het lidmaatschap van niet-katho lieken wordt geregeld. NIEUWE TEXTIELKAARTEN XTTEUWE textielkaarten zullen In het voorjaar worden uitgereikt, meldt De Tijd. Er zal o.m. in vrij ruime mate tricot ondergoederen op gekocht kunnen worden. Zooge naamde groote stukken, zooals mantels, jassen en costuums blij ven vooralsnog alleen verkrijgbaar op speciale vergunning. Huldiging in Utrecht op 18 Februari a.s. "^AAR De Gelderlander verneemt ligt het niet in de bedoeling van Zijne Em. Kardinaal dr. J. de Jong om op 18 Febr. wanneer de nieuw benoemde Kardinalen in de St Pieter door Z.H. Paus Pius XII gecreëerd zullen worden, naar Rome te gaan. Z. E. Kardinaal de Jong zal nl op 18 Febr. in Utrecht uit handen van den Pauselijken Internuntius Z.D.H. Mgr. P. Giobbe den Kardi naalshoed ontvangen en eerst la ter een reis naar het Vaticaan ma ken. Het schijnt dat Utrecht op 18 Fe bruari geheel in het teeken van de Kardinaalscreatie zal staan en men maakt zich daar op om Zijne Emi nentie een grandiose huldiging te bereiden, die zeker geen ioearl ka rakter zal dragen. „Soldaten van het oude leger" klagen over wanordelijkheid en ondoelmatigheid Z. g. nieuwe geest gelaakt DEN AANTAL officieren, zich noemende soldaten van het „oude leger", heeft een petitie gericht tot H. M. de Koningin, waarin zij hun bezorgdheid uit spreken om het behoud van het Koninkrijk en over „de wanor delijkheid en ondoelmatigheid van 's lands defensiefbeleid." De petitie gaat vergezeld van een uitvoerig memorandum. De petitie wijst allereerst op het feit, dat reeds in Juni 1940 in Nederland een begin werd gemaakt met den wederopbouw, zij het ondergronds, van ons leger. Bij de bevrijding was het voldoende in- Wevr. Roosevelt is in Londen aange komen als een dei gedelegeerden der V.S. naar de con- terentie der Ver. volkeren. Edward Stettlnius bege leidde haar op haar reis. zy werden even na hun aan komst op 5 dezer gefotografeerd. tact om zijn zware taak met steun van onze troepen uit Engeland ten uitvoer te leggen. Het werd echter, zooals de petitie zegt, zonder gel dig motief en met de grootste on dankbaarheid opzij geschoven. Duistere krachten, zoo gaat de petitie verder, prediken thans een zg. „nieuwen geest", n.l. een niet op zeiftucht en discipline gegronde „kameraadschap", zulks onder het valsche voorwendsel, dat soortge lijke verhoudingen ook in de an dere geallieerde legers zouden be staan. Zelfs wanneer men in deze rich ting als einddoel gerechtvaardigde wenschen heeft, dan nog is luk rake toepassing op een volk als het onze in zijn huidigen, geestelijk overspannen toestand en zonder den eeuwenouden sportleven „team geest" der Angelsaksers, tot mis lukking gedoemd en reeds thans de oorzaak der in breede lagen be staande anarchie en tuchteloos heid geworden. Daarover weidt de petitie dan nog uit o.m. in dezer voege: Muiterij, dienstweigering, insub ordinatie, vandalisme en desertie tot ongekende percentages zijn aan de orde van den dag. Persoon lijke eerzucht, zucht tot avontuur en dorst naar bloedvergieten al leen uit strijdlust, worden - in Aankoopprijs minus al» schrijving of liei-télkosten worden vergoed. Het maxi» mum houdt verband met de huurwaarde van pand of schip. VrERSCHEN5N is de regeling oor- logsschade aan huisraad. Voor elk stuk verloren gegaan huis raad wordt in het algemeen vergoed do aankoopprijs, verminderd met een redelijk bedrag voor afschrijving. Mocht de op deze wijze berekende vergoeding evenwel beneden de ver koopwaarde blijven, dan wordt deze verkoopwaarde aangehouden. Ander zijds worden bij herstelbaar bescha digde goederen de herstelkosten ver goed. Naast beperkende bepalingen ten aanzien van luxe-voorwerpen en weel- de-artikelen, zooals bontmantels, sieraden, plezierjachten, renpaarden, enz., en de uitsluiting van een vergoe ding voor verloren gelden, geldswaar dige papieren en genotmiddelen, bindt de regeling de bijdrage, die 't rijk per gezin zal verstrekken aan 'n maximum, dat verband houdt met de huurwaarde van de woning, of, wan neer het huisraad op een schip be treft, met de grootte van het schip. Zoo zal bij een huurwaarde van f 500 per jaar in de groette steden Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht ten hoogste f 4500, in kleinere steden ten hoogste f 5550 en op het platte land ten hoogste f 6000 worden toe stede van volkomen ondergeschikt te moeten zijn aan een Christelijk ideaal - tot einddoel gemaakt, ja, zelfs van ministerieele zijde ge predikt. De geoefendheid beperkt zich tot exercitie, om op parades en inspecties een schoonschijnen- den indruk te geven. Zelden ls er zooveel karakterloosheid ten toon gespreid bij het aanvaar den van commando's, waarvoor de noodige bekwaamheid volkomen ontbreekt. Deze officieren van hel „oude leger" zijn van meening, dat zij onder Gods zegen met het door hen opgebouwde apparaat, mits zij de beschikking krijgen over het voorhanden zijnde materieel, Ne derland aanstonds een leger terug geven, dat door zijn vakkundige leiding, zijn goede organisatie, zijn zelfverloochening en discipline in staat zal zijn de orde, rust en vei ligheid in ons Rijk in Europa en overzee te verzekeren, en hetwelk, wat de samenwerking in gealli eerd verband betreft, omdat het een goed Nederlandsch leger zal zijn, meer door onze bond- genooten gewaardeerd zal worden dan slechts verwrongen copieën van een Engelsch of Amerikaansch. (Vervolg op pag 2) ER VALT WAT GROOTS TE VERRICHTEN. AE AARTSBISSCHOP van Chi cago, Mgr. Shield, zal o.m. 'n ïezoek brengen aan ons land, nadat alj een bezoek van drie weken aan 3arijs zal hebben gebracht, waar lij op 16 Jan. a.s. zal arriveeren. Deze prelaat is door president Tru- nan met een bijzondere opdracht belast. Welke deze opdracht is, wei. gerde mgr. Shield echter nader aan te duiden. JA® Nederlandsche communisten zijn in Amsterdam aan 't con gressen geslagen. Het blijkt in hun gelederen niet alles koek en ei te zijn. De geroyeerde Roestam Effendi, die door den voorzitter Paul <ie Groot fel werd becriti- seerd, vond verdedigers in de af delingen Friesland, Zaandam en het Gooi. Ook de bekende propa gandist den Exter schijnt niet zui ver op de bolsjewistische graat te zijn, doch de heer Koejemans, hoofdredacteur van De Waar- held", beleed zijn 'bekeering: eerst h«d hij tot de oppositie be hoord, thans stond ht; volledig achter de partijleiding. De Frie- sche heer Roorda verweet Faul de Groot de uitspraak „Wij zijn geen socialistische party, alsmede het propageeren van het zingen van 't Wilhelmus. De vergadering jauw- de den heer Roorda echter uit De voorzitter had hem al eerder te verstaan gegeven, dat hij niet vrij waa van Trotzkiisme. „d€Ze heeren b« el*»ar zijn de aangewezen lieden om de „eenheid der arbeidersklasse" te propageeren! I. JTET DEPARTEMENT van Openbare Werken en Weder- opbouw heeft de jaarwisseling aangegrepen om eens een over zicht te geven van de taak waar voor het na den oorlog is komen te staan en van den arbeid, wel ke het reeds heeft verricht. Het was dus een samenvatting' van wat reeds eerder bij stukjes en beetjes ter publicatie werd vrijge geven en in tal van krantenartike len en berichten werd gepubliceerd. Niettemin zat er iets aantrekkelijks in, omdat het in de moeilijke tij den waarin w\j leven, goed is van tijd tot tijd te overwegen hoeveel er te doen valt, hoeveel er ver richt is en welke lessen uit liet verleden te putten zijn. reieveeren thans enkele cijfers ter illustreering van de feiten, waarmee wij te maken hebben. Die feiten vertellen, dat Limburg, Gelderland en Noord-Brabant tot de zwaarst geteisterde gebieden van ons land behooren. Zoo werden in ons Brabant 6212 woningen vernield (tegen 7364 in Zee land). Dat is 3 pCt. van de totaal per 31 December 1940 in onze pro vincie aanwezige woningen. Het per centage moge gering lijken, veel ern stiger wordt zijn beteekenis als men zich realiseert, dat deze vernielingen zich dikwijls in slechts zeer beperkte gebieden concentreeren. Men denke maar eens aan onze West Brabant- sche gemeenten en aan Oost Bra bant en voor wat Zeeland betreft Een schier hopelooze taak ligt voor ons, die slechts verricht kan worden door onver woestbare arbeidslust en optimisme. aan West Z. Vlaanderen en Walche ren. Zwaar beschadigd, doch herstel baar werden 4662 woningen, (tegen 10538 in Zeeland). Hoeveel ernstiger deze vernielingen zijn dan een ge middeld percentage per provincie tot uitdrukking brengt, valt af te leiden uit de omstandigheid, dat alleen in West Zeeuwsch Vlaanderen 38,8 pCt. van alle woningen werd vernield, 17,7 pet. zwaar en 20 pCt. licht be schadigd. Eenige landelijke cijfers mogen overigens den ernst vaststellen van de aar. openbare gebouwen aangerichte schade. Er werden OM scholen, gemeente huizen, postkantoren, enz. verwoest, waaronder 23 groote ziekenhuizen en sanatoria. Zwaar beschadigd werden I2tb openbare gebouwen, waaronder 54 groote ziekenhuizen en sanatoria, licht beschadigd werden 3M0 open bare gebouwen. Voorts werden er 16000 bedrijven (fabrieken, winkels, café's enz.) ver woest, 6000 zwaar en 35000 licht be schadigd. En nog altijd i» dit ram penlijstje niet volledig. Er werden 2M kerken totaal ver woont «b m zwaar beschadigd» voor een belangrijk percentage in ons Zuiden. Een groot aantal kreeg lichtere schade, evenals vele monumenten, waarvan er ook talrijke verloren gingen. Tegenover deze opsomming, die den indruk wekken, dat wij voor een schier hopelooze wederopbouw- taak staan, die slechts met succes verricht kan worden met een on verwoestbare arbeidslust en als wij ons allen wapenen met een even onverwoestbaar optimisme, dat dus bestand is tegen alle stormachtige getijden, die voortspruiten kunnen uit tegenslagen van allerlei aard, zelfs door die, welke ontstaan door gemaakte fouten en berekeningen, staat echter ook reeds een hoopvolle activiteit, waaruit reeds heel wat opbouwend werk voortsproot. Vrijwel alle puin werd reeds geruimd. Er werden 240.000 van de 300.000 wo ningen met een noodvoorziening ge dicht. Er kwamen 2500 noodwoningen ge reed en er zijn er 3500 in aanbouw. Over twee maanden hoopt men zelfs het programma van den voorgeno men bouw van 76t0 noodwoningen afgewerkt te hebben, waarbU richting gevend is geweest het besluit om slechts dan noodwoningen te bou wen waar meer dan 20 pCt. van het woningaantal door oorlogsgeweld is vernield of zwaar beschadigd. Het zijn de eerste vruchten van stagen, door tal van belemmeringen opgehouden arbeid. Onder het de vies „er valt wat grootsch te ver richten", zal er echter steed* meer tot stand worden («bracht. gekend, terwijl voor het huisraad op een sleepschip van 300 m3 waterver plaatsing niet meer dan f 1500 beschik baar zal worden gesteld. Het maxi mum wordt echter voor eik inwonend gezinslid beneden de 6 Jaar verhoogd met f 75 en voor ieder ander inwo nend gezinslid met f 125. Ten behoeve van evacué's, wier goe deren waren opgeslagen, jonge men- schen, wier huwelijksuitzet verloien ging, kortom ten behoeve van al de genen, die huisraad hebben verloren, dat niet meer of nog niet in een be paalde woning tot een huishouding diende, zijn daarbij de noodige waar borgen geschapen. Waar geheele gezinnen zijn uitge roeid of uitgestorven, wordt de ver erving van de bijdrage beperkt, ten einde te vermijden, dat deze of gene verre bloedverwant van een overle den getroffene zich een fortuin aan rijksbijdragen zou vergaren. Geen uitkeering in contanten De uitbetaling van een rijksbij drage die op f 100 of meer is vast gesteld, geschiedt niet in contanten, maar door overschrijving vau het toegekende bedrag op een spaar bankboekje van de Ned. Midden- standsbank N.V.. Het tegoed dat 2.75 pet. rente draagt, kan slechts opgenomen worden om de aan schaffing van ander huisraad te be talen. Bij de uitbetaling zal tenslotte met de belangen van de huurverkoopers en pandhouders van verloren gegane goe deren, evenals met de belangen van de schuldeischers, aan wie verloren gegane goederen tot zekerheid van de schuld waren overgedragen, rekening worden gehouden. P"LK der verdachten in het pro- ces te Neurenberg zal nu af zonderlijk „in behandeling" komen. Seyss Inquart staat no. 21 op de lijst, welke nog deze week wordt af gewerkt. Het is de bedoeling, dat de Fransche aanklager de Menthon Maandag met het exposé van zijn onderwerp „Frankrijk en de wes telijke en noordelijke landen", zal beginnen, hetwelk ongeveer drie weken in beslag zal nemen. Hij zelf zal echter slechts één dag het woord voeren, zijn assistenten be handelen de rest. De Ned. delegatie werkt dientengevolge onder hoog spanning om alles op tijd klaar te krijgen. Seyss Inquart heeft betreffende zijn optreden in Oostenrijk ge vraagd zeven getuigen te dagvaar den, hetgeen goedgekeurd is. Oen. de Gaulle's dochter is op 3 Januari gehuwd met majoor Alain de Boissieu. Dc foto werd geno men even voordat het bruidspaar zich naar de Notre Dame zou be geven, waar het huweiilk werd in gezegend.

de Stem | 1946 | | pagina 1