wi A D Nederland handhaaft zijn recht e. luist ANTEN GOES VAN OUD NAAR NIEUW ing tonen Hfft/ers testament gevonden REISS ER ZIJN Dr. van Mook keert 5 Januari naar Indië terug Het erkent echter gerechtvaardigde Indo nesische eischen- De luit. G.G. krijgt definitieve richtlijnen mee, vertelde de minister-president in een radiospeech De Führer koos den dood en liet liever aan anderen „de schande van de overgave" Auto bus dienst Naar een Partij Van den Arbeid oui'ff ill 1919. AANDAG 31 elavond van Herman M door An- n mislukking a op venzoek i één bedrij 1,50 en f 1.— na de Hoog 651O SJE. ntvangen door deze ontmoe- meegaat, ver- 1946 HULST TEN Nos 116 948 000 974 1 19251 - 19245 3637 66 1155 85 1425 92 3743 8 28239 26 1204 ldlen. ng zorgen, te klanten. Zalig en 585 -O Koningin 581 O SDATUM P AAN TWEEDE JAARGANG No. 352 Deze courant wordt op last v,an 't Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. J Agblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De Stem" Directeur: J. A. H M. van Schijndel; Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch red. W. Groffen, Middelburg Rayonrad Zeeuwsche Eilanden N. J. Karhof, Goes Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 31 DECEMBER 1945 Commissie van Toezicht C. J. van Hoote- gem A. E. Langenhorst Mr. Dr. A. J. J. M. Mes Mr. H. B. L. de Rechter Bur. Westsingel 75, Goes: Dubbele Poort 8, Hulst Verschijnt eiken werkdag. Abonn.prijs bij voor uitbet.: 3.38 per kwart., p. post 4.10, p. week (bij niet-postbestelling) 0.26. Losse nos. 6 cent ZEE EEN GE- E. halve Zondags! (tusschen B.e- g's morgens lags 12.30 uur). vanaf Haven ,'ertrek 8.30 uur. n en koud bui" >ls. Wi'helmina- uur. De snelst® verkoop aan de oten. Van Bei" iens' „Spido' TAREN KOMEN en snellen voor bij, in eindelooze opeenvolging van dagen en maanden. Het schijnt ons vaak toe, alsof het jaar pas is begonnen en reeds staan we aan het einde ervan. Het is aan een ri vier gelijk, die .voorbijstroomt, dag en nacht door; altijd, altijd snellen de wateren voorbijen ook wij zijn er een deeltje van en spoeden ons voort naar de zee der eeuwig heid. Een nieuw jaar is als een boek, waarvan we een bladzijde hebben omgeslagen; we beginnen aan een volgend hoofdstuk van het levens verhaal dat we zelf schrijven en dat God bewaart in Zijn hemelsche ar chieven. Een nieuw jaar is als een halte tijdens de reis, die we hebben ondernomen; maar heel evenhou- den we op, want we moeten ver der, aldoor verder, tot we afstap pen van de aarde en de laatste reis aanvaarden naar het verre land der eeuwigheid, véaar eindelijk rust is. Een nieuw jaar is als het leven, dat zich telkens weer vernieuwt. Het leven bloeit op uit den dood slaap, waarin het scheen gevan gen, de lente komt, vol beloften. De mensch veroudert, maar her leeft als in een nieuwe lente in zijn nageslacht. En zoo bloeit uit de oude dagen van het stervende jaar het nieuwe op, vol beloften en hoop op geluk. En zoo gaat het door, ieder jaar opnieuw, altijd verder verder, tot we eindelijk aanlanden' bij Hem, die nooit veroudert en die zegt: „Ziet, Ik maak alles nieuw!" Taren komen en snellen voorbij. Ook het oude jaar spoedt ten einde. Velen zullen een terugblik werpen op dit jaar en zich het leed herinneren, dat het bracht; hoe honger en ellende als sombere spook gestalten rondwaarden, hoe roof en plundering, verdrukking en oor logsgeweld, armoe en vernieling brachten over ons volk. Veel van wat ons dierbaar was hebben we verloren en vele dierbaren keeren nimmer terug. Het is voorbij. Het heeft zoo moeten zijn; God heeft dit toegelaten om onze zaligheld. Hij gaf de kracht om dat alles te dragen en Hij bevrijdde uit alle ver. drukking en ellende. De vreugde verdreef de droefheid, het licht de duisternis; nu al dat oude voorbij is, leeft er een nieuwe geest onder ons op, die vol verwachting en vol hoop is voor de komende dagen van het nieuwe jaar, dat God ons geeft. Ja, het komt van God en het moet naar Hem „Aan U behooren de hemelen en de aarde; Gij hebt het wereldrond met al zijn rijkdom gevestigd" Aan U ook behooren de dagen van ons leven. Het nieuwe jaar is nog een onbeschreven boek. Wij zul len het mogen calligrafeeren of we zullen het kunnen bederven Niet beter kunnen we dan doen als het voorbeeld volgen, dat de Kerk ons geeft; schrijven we den r.aam Jesus neer op de eerste blad zijde Heden ^on onder 16,37, Maan onder 14,34 Weersverwachting tot Maan dagavond: Over het groot ste gedeelte van het land rus tig weer met temperatuur om het vriespunt, meest zwakke vind. Hel verkeer wordt ge waarschuwd voor gladde we- ^en. Algemeene vooruitzichten: Er bestaat groote kans op het intreden van een periode met matige vorst. XTiet beter kunnen we doen als bij den tocht, dien we door dit nieuwe jaar ondernemen, eerst neer te knielen bij de kribbe en het uit gestoken handje te pakken van het Kindje, dat daar ligt. Groote men- schen vinden het vaak een vreug de. als ze een kind bü de hand kunnen, nemen. Het is dan alsof hun gang gemakkelijker wordt en rustiger, ze schijnen de wereld ook meer te zien met de oogen van het kind, dat aan hun hand loopt, en dat klaarder de schoonheid schouwt van God en den hemel. Zoo moes ten we dan op onzen levenstocht het Kerstkindje bij de hand ne men, want „de genade van God, onzc.i Zaligmaker, is ons versche nen en leert ons, aan de goddeloos heid en wereldsche lusten te ver zaken en ernstig, rechtvaardig en godvruchtig te leven." Dan kan het niet anders, of het zal een „Zalig Nieuwjaar" worden, want waar het oude voorbij ging, bloeit ons leven op, vernieuwd Sonya Stokowski, dochter van Leo pold Stokowski, de wereldberoemde dirigent, met haar bruidegom, Wil lem Henry Thorbecke van de Kon. Ned. Luchtmacht, in de woning van Sonya's moeder te New-York. Luit. Thorbecke is een zoon van dr. Wil lem J. R. Thorbecke, oud-gezant van Nederland in China en thans te 's- Gravenhage woonachtig. Huwelijksacte en drie foto's onder de do cumenten rpE TEGERNSEE, 50 K. M. ten Zuiden van München heeft de Britsche contra spion- nage-dienst in een landhuis het testament van Adolf Hitler ge vonden. Het bestaat uit 4 afzonderlijke documenten, is gedateerd 29 April 1945 en door de getuigen Goebfcels. Bormann Htamlers vertegenwoor diger in Tsjecho-Slowakye Hans Crebs en W. Bergdorf mede on derteekend. Ook cJe origineele huwelijksacte van Hitler en Eva Braun, met als ge tuigen Bormann en Goebbels, is gevonden. Een derde document is het particuliere testament van Hitier, waarin hij over zijn per soonlijke vermogen beschikt. Hier bij traden als getuigen op Bor mann, Goebbels en Nicolaas von Below, de adjudant van Bormann, Tevens vond men drie toto's, van twee neemt men aan dat zij van Eva Braun zijn. De derde is van een onbekenden jongen van ongeveer twaalf jaar. Het ie nog niet bekend of de jongen een zoon van Eva Braun was TTet particulier testament van Hitier begint: „Het is mijn wensch dat Eva Braun, die met mij huwde toen zij vrijwillig op- zich nam mijn lot in het belegerde Berlijn te deelen, onmiddellijk ge cremeerd wordt op de plaats waar ik het grootsfe ceel van mijn werk gedurende twaalf jaar van dienst aan mijn volk heb lerricht. (Klaar blijkelijk de rijkskanselarij). Mijn vrouw en ik hebben den dood ge kozen om te ontsnappen aan de schande gedwongen ie worden tot aftreden of de overgave". de Nederlandsche regeeringsvertegenwoordif^rs te Londen aankwa- voor het voeren van besprekingen over ië, stond de fotograaf VIII d' Van n" r' zlet mcn den Hrltschen gezant in den Haag, sir Ne en Bland» min'ster van Rooyen, minister Logemann, Prof. Schernterhorn n dr. van Mook. In een brief van Bormann aan admiraal Doenitz, waarin hij de documenten onder diens hoede stelt, komt de wanhoop van Duitsch land tot uiting. Bormann schreef: ..Aangezien al onze divisies gefaald hebben en de toestand hopeloos schijnt, heeft de Fuehrer gister avond bijgaand testefhent getee- kend, dat aan uw zorgen wordt toevertrouwd. Heil Hilter". T Tit Hitlers politieke testament, blijkt, dat Hitier tenslotte de schuld aan een oorlog op reke ning van „Engeland en het in ternationale Jodendom" trachtte te schuiven. Hitier schrijft: „Het is niet waar dat ik of iemand an ders in Dudtschland in 1939 den oorlog wilde, deze werd beraamd en uitgelokt door die internatio nale staatslieden, die of van Jooc- schen oorsprong waren of die in het Joodsche belang werkzaam waren. Ik heb teveel aanbiedingen gedaan voor vermindering en be perking der bewapening, die de geschiedenis in alle eeuwigheid niet weg kan redeneeren. Daarom kan de verantwoordelijkheid voor het uitbreken van dezen oorlog niet op mij rusten. Ik heb nooit gewild dat na den eersten verschrikkeljj- ken wereldoorlog een tweede oor log tegen Engeland of zelfs Ame rika zou uitbreken". Soya Inquart de aterke In zijn politiek testament had Hitier een nieuw kabinet samen gesteld. Daarin zou Seyss Inquart de portefeuille van Buit. Zaken hebben gekregen. Hitier zeic.e, dat de haat tegen het Duitsche volk na verloop van tijd zou verdwijnen, en dat de wereld hem dan alleen verant woordelijk zou achten. Het huwelijkscontract met Eva B-aun bracht aan het licht dat zij, van wie Hüer zeide. dat hij „vele jaren van trouwe vriend schap" met haar had doorge bracht. op 6 Februari 1910 te Muenchen geboren is. Het is duidelijk, dat Hitier wei gerde te gelooven dat de oorlog voor Duitschland verloren was. Het kabinet, dat hü benoemde, noem de hij „mannen die den oorlog met alle middelen zouden voortzet ten Een gedeelte van de gevonden documenten moet geheim blijven. Hitiers testament heeft tenslotte onthuld, dat hij zijn „bezittingen voorzoover zij van waarde zijn"! aan de Nazi-partij heeft vermaakt' Ook van Goebbels is een laatste verklaring gevonden, door bij den Führer te blijven „tot den dood toe, bewijs ik de toekomst van het Duitsche volk een goeden dienst" stond er in te lezen rpE WASHINGTON zal een vol gende bijeenkomst van Byrnes, Molotof en Bevin plaats hebben. Er werd geen datum vastgesteld. Op deze conferentie zullen volgens de Observer de Perzische en Turk- sche vraagstukken worden bespro ken. Batavia geheel onder Britsche controle TAR. v. MOOK zal op 5 Januari naar Indië terugkeeren, ver telde de minister-president in 'n Zaterdagavond gehouden radio toespraak. In de komende dagen zal nog allerlei overleg plaats vinden, dat tot vaststelling van de definitieve richtlijnen voor het te voeren beleid kan leiden. De regeering blijft op het stand, punt staan, dat zij bij het herstel van vrede en veiligheid een taak heeft te vervullen. Zij ontleent dit niet alleen aan de souvereine rech ten van Nederland, maar vooral aan de mogelijkheden, die het Ko ninkrijk kan bieden om tot in Inc.ië gewenschte toestanden te geraken. De regeering erkent ove rigens gerechtvaardigde eischen van een ontwakende Indonesische wereld. Prof. Schermerhom vertelde voorts, dat van Engelsche partij politieke zijde druk op de regee ring is uitgeoefend om door een uitvoerige politieke verklaring het wereldgeweten t.a.v. het ook door hen noodig geachte militaire op treden in Indonesië gerust te stel len. De Ned. politieke constellatie vormt daartoe echter een beletsel. ,De regeering zal niettemin den weg weten te vinden om, voor dr. van Mooks vertrek, aan dit na deel zoo goed mogelijk tegemoet te komen, opdat niet alleen in doel stelling, maar ook in methoc-e een duidelijke en vaste lijn Batavia met den Haag zal verbinden. Hieraan koppelde Z. E. de verklaring vast dat de doelstellingen van dr. van Mook en de regeering dezelfde zijn. Beiden willen een vrijwillig s£t- mengaan van Indonesië, Neder land met tot in een verre toe komst erkende voordeelen en voorts een volle ontplooiingsmoge- lükheid van alle volksgroepen, die in het Indonesische gemeenebest leven. Indië in de Tweede Kamer. T.a.v. deze hoofdpunten had de minister-president de mededee- ling, dat binnenkort in de Staten Generaal een gedachtewisseling zal plaats vinden over de ge- gebeurtenissen in Indië. Hij maakte gewag van een zich toespitsende scheiding des gees ten, hier zoowel als in Indië, over de keuze van wegen waarlangs men gelooft, dat rust en vrede weer te herstellen zijn. Met volle waar deering voor de Indische deskun digen. meent de minister-presi dent, dat hun ervaring slechts dan doorslaggeyend kan zijn, incden zij de gebeurtenissen willen zien tegen den achtergrond van een wereld ontwikkeling, die onvermijdelijk is. Het nationalistische probleem valt niet weg te cijferen. Door middel hiervan tracht de Japansche vijand aan Nederland en Engeland indirect een neder laag te bezorgen. Dat feit vormde de moreele grondslag waarop de regeering te Londen besprekingen heeft gevoerd. Z. E. deed dan een beroep op het publiek om de moeilijkheden van Engeland te begrijpen en om c.an tenslotte te eindigen met de stel ling, dat het nu eerst gaat om daadkracht en moed en om een staatkunde, gericht door verbeel- ingskracht. Dit zal plaats bepalend zijn voor de positie, die Nederland in de geschieenis van de 20ste eeuw zal innemen. prof. Schermerhorn heeft inmid dels verslag van de bespelringen uitgebracht aan de Koningin. öjarir heeft met betrekking tot de te Londen gevoerde bespre kingen verklaard bereid te zijn alle voorstellen, die dr, v. Mook mee brengt. te bespreken mits zij ge baseerd zijn op het algemeen prin cipe der zelfbeschikking. In nationalistische kringen acht te men van Mooks verklaringen echter onvoldoende er de bijzon dere status van Java in verwaar loosd zou zijn. Het schijnt overigens, dat de Engelschen tijdens de besprekin gen te Londen beloofd hebben maatregelen als tegen Bekasi uit gevoerd, niet te zullen herhalen. Indische politie ontbonden- AP JAVA en meer in het bijzon- der in bepaalde centra wisselden rust en onrust elkander de laatste dagen af. Meer en meer blijkt ech ter, dat de Britten in de gebieden waar zij geland zijn, op korten ter mijn een einde willen maken aan alle ongeregeldheden. Zoo hebben zij in Batavia vrijwel alle belang rijke gebouwen bezet, een auto-re gistratie bevolen, welke ten doel heeft onrechtmatige auto-bezitters aan banden te leggen en het Indo nesische politiecorps ontbonden en ontwapend. In de plaats hiervan stelden zij een Britsche-Neder- landsch-Indonesisch politiecorps in dat elk een deel van de stad onder zijn controle heeft gekregen. Het moet uit zijn met terreur en extre misme, zou men uit dit alles con- cludeeren. Rust en orde moeten te rugkeeren. Aan dit optreden paart zich een even krachtige houding t. a.v. de terroristen. Zoowel in Bata via als te Buitenzorg en in Ban doeng werden onder dezen gevan genen gemaakt. De jongste berichten meldden, dat lt.-kolonel Harding het bevel heeft gekregen over de stedelijke politie. De geallieerden hebben thans de volledige controle over Ba tavia. (ZIE VERVOLG PAG 2). Geldermalsen 's Hertogenbosch TAE ONTBREKENDE spoorweg- verbinding tusschen Geldermal sen en 's-Hertogenbosch, die het noodzakelijk maakte, dat de trei nen Utrecht 's-Hertogenbosch moesten omrijden over Resteren Nijmegen, zal vermoedelijk nog voor 1 Februari a.s. bediend wor den met auto's. POOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO^ Met roode vlaggen en socialistische liederen TN EEN REDE te Amsterdam heeft de voorzitter der so ciaal-democratische Tweede Kamerfractie, Mr. van der Goes van Naters, betoogd, dat niets meer de vorming van de „socialistische Partij van den Arbeid" kan tegenhouden. Ze zal volgens hem veel overeen komst vertoonen met de S.D. A.P. en haar roode vlaggen en socialistische liederen overne men. In lyrische bewoordingen beschreef hij, hoe erachter staan „Minister Drees, de ver trouwensman van de beweging en de illegaliteit, de politieke formateur van het huidige ka binet, de eenvoudige, oprech te socialistische democraat, en Koos Vorrink, de voorzitter der S.D.A.P., met zijn onfeilbare intuïtie"Die laatste onfeil baarheidsverklaring doet nogal opgeschroefd aan. We dachten, dat we nu wel genoeg hadden van „onfeilbare intuïties" in de politiek. Dezelfde spreker zag het fascisme ook alweer op duiken in ons land, blijkend uit drie feiten: In Amsterdam werd Musserts lievelingsopera de „Tosca" opgevoerd, Arnold Meyer stuurt brochures aan Kamerleden en Wouter Lutkie gaat opnieuw een tijdschrift' uitgeven. Wij voor ons zien de democratie daarvan nog niet omvallen. Maar dit is zeker, dat de oprichting van de Par tij van den Arbeid een belang rijk feit is, dat het politieke beeld kan vereenvoudigen en daardoor de democratie ver sterkt. De leiding der Katho lieke Volkspartij heeft reeds te kennen gegeven, dat ze een po^de samenwerking met haar OOOOOOOmogelijk acht. <X>00<X>t

de Stem | 1945 | | pagina 1