EEN STAD BOUWT Na de conferentie van Drie Belangrijke bouwsteenen corporatief bestel Een minister trouwde T00NEEL-AMATEURISME IN T KORT (Vervolg van pag. 1) Twee Raden in het Verre Oosten npen aanzien van de aangelegen- heden van het Verre Oosten, komt er allereerst een uitgebreide advies-commissie, zetelend te Was hington, waarin de vijf groote mo gendheden mitsgaders Nederland, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Indië en de PhiUppijnen zitting hebben. Die zal vaststellen, hoe Ja pan zijn wapenstilstandsvoorwaar den dient na te komen. Amerika stelt aan de hand daarvan richt lijnen op voor den Opperbevelhbber Meerderheid van stemmen beslist, dcch ieder der groote mogendheden Engeland, Amerika, Rusland en China heeft het recht van veto. Naast deze commissie gaat dan nog een geallieerde raad voor Japan ze telen onder voorzitterschap van Mac Arthur. Daarin zitten drie leden, een Rus, een Chinees en een ver tegenwoordiger van Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland en Br.- Indië gezamenlijk. Hiermede is ook een hartewensch van Rusland vervuld, dat weliswaar slechts een blauwen Maandag tegen Japan oorlog heeft gevoerd, doch zeer mokte, omdat Amerika alleen de baas speelde in het overwonnen Rijk van den Mikado. Nu lijkt het voor Moskou mooier dan het is. Mac Arthur blijft in de meeste dingen de baas, al zal hij ook in zaken van belang aan den Raad om advies moeten vragen. Alleen moet hij bij verschil van mee ning in den Raad zijn bevelen op schorten, als ze betreffen een ver andering in het regiem of bestuur, fundamenteele veranderingen in de Japansche grondwettelijke struc tuur of verandering van de Japan sche regeering in haar geheel. Men verwacht nu. dat kleine afdeelingen Russische, Britsche en Chineesche troepen binnenkort in Japan op symbolische wijze de medezeggen schap van de drie betrokken lan den zullen uitdrukken. In Ko rea blijven de vier groote mo gendheden gedurende vijf jaar een mandaat uitoefenen, dat praetisch in handen is gelegd van het opper bevel der Amerikaansche en Rus sische troepen, die het land bezet ten. Middelerwijl zal men reeds de instelling van een democratische Koreaansche regeering bevorderen. Omtrent China hebben Byrnes en Molotof elkaar in roerende bewoor dingen verzekerd, dat him landen slechts een politiek van niet-inmen- ging voeren en dat ze hun troepen er zoo gauw mogelijk willen terug trekken. Maar.. ze moeten zich eerst kwijten van de hun opgelegde verplichtingen! En zoo zal er voor- loopig wel niet veel veranderen. Apostelen der democratie op den Balkan rpenslotte hebben de Drie him zor gen uitgestrekt over het demo cratische karakter der regeeringen in Roemenië en Bulgarije. Koning Michael krijgt een antwoord op zijn brief om hulp van alle Drie (hij had dien alleen maar aan Washing ton Londen gericht). Hij raakt den ongewenschten premier Groza niet kwijt, maar ontvangt het advies om nog een lid aan de nationale boe renpartij en van de liberale partij in de regeering op te nemen. Dan moeten er vrije en democratische verkiezingen komen; persvrijheid, vrijheid van godsdienst, van woord en vereeniglng dienen te worden verzekerd. En als dat alles in orde is, zullen Engeland en Amerika de Roemeensche regeering erkennen. In Bulgarije zal Rusland alleen de „democratiseering" van het bewind aldaar op zich nemen door te zor gen, dat er nog twee leden buiten het z.g. Vaderlandsche Pront in wor den opgenomen. D Russen als ex perts in de democratie! Engeland en Amerika zijn mid delerwijl al zoo vriendelijk geweest om Tito te erkennen, zü het niet spontaan en van canseher harte. Wist ontbreekt Alles bij elkaar kunnen we op grond van deze besprekingen den eeuwigen vrede nog niet voorspel len. De diepere tegenstelling, wor telend in de Ideeën, blijven ook on aangetast. De toekomstige bepaling van Duitschlands lot, zoo gewichtig voor de toekomst van ons werelddeel, blijft nog in het duister. In Frankrijk is men wat blij, dat Bevin daarover niet heeft willen onderhandelen buiten het bijzijn van de andere geïnteresseerden. Wat niet wegneemt, dat dit vraag stuk toch ook spoedige behandeling vergt. We zijn intusschen al blij, dat er werkbases zijn gevonden voor het wegslijpen van de tegenstellingen op verschillende andere kritieke pun ten. Er zit weer wat schot in het internationaal beraad. Een ziek kindje, dat in Semarang geïnterneerd was geweest, werd na zijn overbrenging per schip naar Batavia, hier aan wal gedragen. Nieuw sociaal recht, II voor eon pn dan nog Perzië, waar Rusland een afscheiding van de Noor delijke provincies patroneert. Men heeft er lang en breed over gespro ken, maar tot evereenstemming kwam men niet. Het is een leelijke vlek op het beeld van overeenstem ming, dat deze Conferentie ver toont. Ook de Russisch-Turksche wrijvingen aangaande de zeeëngten en bepaalde gebieden in Georgië heeft men blijkbaar niet kunnen oplossen. Het wordt daar in Zuid- West-Azië maar een gevaarlijke hoek. Heden zon onder 16.35 uur. Maan onder 13.51 uur. Zondag zon op 8.50 uur, onder 16.35 uur. Maan op 4,38 uur, onder 14.10 uur. Maandag zon op 8.50 uur. Maan op 5.46 uur Weersverwachting tot Zater dagavond Wisselende bewol king, met regen of hagel buien en meest matige wind tusschen Zuid en West. Niet koud voor den tijd van 't jaar. IJei Buitengewoon Besluit Ar- -*1 beidsverhoudingen 1945 houdt ook in, dat in geval een werknemer door ziekte ongeschikt is tot het verrichten van zijn arbeid, de be palingen betreffende de herplaat sing onverminderd van kracht zijn. De uit het buitenland gereparieer. de arbeiders en ook de andere ca tegorieën kunnen zich dus onder dezelfde voorwaarden aanmelden indien zij door ziekte ongeschikt zijn tot. het verrichten van hun ar beid. als wanneer zij gezond wa ren. Na de aanmelding zijn zij dan ook overeenkomstig de bepalingen der Ziektewet verzekerd bij het orgaan, waarbij de werkgever op den dag der herplaatsing is aangesloten voor de uitvoering van de Ziektewet. Is de werkgever aangesloten bij den Raad van Arbeid, dan dienen deze arbeiders zich dus onverwijld ziek te melden bij den Raad van Arbeidis de werkgever aangesloten bij een Bedrijfsvereeniging, dan moet ziekmelding geschieden bij die Bedrij fsvereeniging Het ziekengeld gaat in op den dag der herplaatsing, welke dag geldt als dag, waarop de ongeschikt heid tot werken is aangevangen; 't ziekengeld mag niet geweigerd wor. den op grond van het feit dat de werknemer niet is aangesloten bij een overeenkomstig het ziekenfond sen-besluit toegelaten ziekenfonds. Alhoewel het Koninklijk Besluit hieromtrent geen uitdrukkelijke be paling inhoudt, is het billijk dat de betrokkenen in de gelegenheid ge steld worden zich aan te melden bij een overeenkomstig het zieken- fondsenbesluit toegelaten zieken fonds en onmiddellijk hun volle rechten ingevolge 't ziekenfondsen- besluit, kunnen doen gelden juist zooals dit het geval is met de recht ten ingevolge de Ziektewet. Het is wel opmerkelijk, dat geen afzonderlijke bepalingen zijn ge troffen voor degenen die, tenge volge van ongevalsletsel aan hen in het buitenland of hier overko men, ongeschikt zijn tot het ver richten van hun arbeid. Thans immers kunnen ook deze groepen slechts aanspraak maken op ziekengelduitkeering. Het ware juister geweest voor deze personen de ongevallenwetten van toepassing te verklaren, temeer daar de meeste ongevalsletseis van meer ingrijpen den aard zijn dan ziekte en vaak blijvende ongeschiktheid en de dood tot gevolg hebben. Na het beëindigen der zieken gelduitkeering eindigen door deze regeling voor hen ook de aanspra ken op verstrekkingen ingevolge 't ziekenfondsenbesluit terwijl zij hoogstens aanspraak kunnen maken op een lage invaliditeitsrente; wa ren de ongevallenwetten van toe passing verklaard dan zou een naar hoogte van het loon en naar mate van invaliditeit berekende onge valsrente worden toegekend, terwijl de betrokkenen terzake van 't letsel <XX><XxX>000<><X><X><>000<x><> HET Fransche kabinet heelt Vrijdag in een spoedeisehen- de vergadering het verhandelde te Moskou besproken. Zooveel spoed was er bij de zaken en zoo groot was het belang er van, dat het den huwelijksdag van den minister van Buit. Za ken Bidault in de war dreigde te brengen. De huwelijksvoltrek king ging door, maar onmiddel- lijk daarna rende de minister naar de vergadering. Het verhaal vertelt niet hoe de bruid reageerde en ook niets 4 over de thuiskomst van Zijne Excellentie. Gelukkig maar. aanspraken behielden op genees- en heelkundige behandeling. Geheel sluitend is de regeling derhalve niet. Het is echter verheu gend dat alhoewel Iaat. voor gerepatrieerde arbeiders die aan het bovenstaande geen rechten kunnen ontleenen, binnenkort een voorzie ning kan worden tegemoet gezien van de zijde van het Centraal Bu reau voor Oorlogsslachtoffers. oehalve bepalingen betreffende de herplaatsing van werknemers in hun vroegere arbeidsverhouding en bepalingen van publiekrechtelijk ontslagrecht houdt het Koninklijk Besluit nog een aantal bepalingen in betreffende loonen en andere arbeidsvoorwaarden. Het omschrijft de bevoegdheden van het College van Rijksbemidde laars, zooals: 1. het bindend vaststellen van loo nen en andere arbeidsvoorwaarden. 2. het goedkeuren van nieuwe en wijzigingen van bestaande collec tieve arbeidsovereenkomsten. 3. het vaststellen van richtlijnen met betrekking tot de regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaar den. Tegen overtreding van vastgestel de regelingen, etc., wordt met straffen bedreigd. We missen bij deze bepaling ech ter nog het verbindend verklaren dezer loon- en salarisnormen voor de toepassing der sociale verzeke ringswetten en het opleggen van de verplichting voor de uitvoerings organen der sociale verzekering om van overtredingen van loon- en sa larisnormen welke door haar wor den geconstateerd, kennis te geven aan de met het opsporen van de in het besluit strafbaar gestelde feiten aangewezen ambtenaren. Immers de uitvoeringsorganen der sociale verzekeringswetten ne men dagelijks kennis van de door de werkgevers uitbetaalde loonen en kunnen afwijkingen het gemakke lijkst controleeren. Er ligt hier een taak voor de co ördinatie van diensten in het belang van het economisch herstel van Ne derland. Wil echter het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945 inderdaad een belangrijke bij drage tot dat economisch herstel geven, dan is daarvoor niet slechts noodzakelijk dat de regelingen for meel juist zijn, maar dan is daar voor tevens noodzakelijk dat een ieder die met de bepaiingen van dit besluit te maken heeft, genoemde bepalingen zoo goed mogelijk na leeft. De voorbije bezettingsjaren waren jaren van sabotage, speciaal in het bedrijfsleven en bij het con tact: overheid-bedrijfsleven. Thans dient eenieder een open oog te heb ben voor den plicht welke de regee ring hem oplegt. Moge werkgevers en werknemers de verplichtingen, neergelegd in het Buitengewoon Be sluit Arbeidsverhoudingen 1945 op juiste wijze nakomen; dan zijn wij er van overtuigd, dat dit besluit belangrijke bouwsteenen bevat voor een nieuw corporatief bedriffsrecht. G Noodwoningen rijzen op in Oostburg. - Eind December eerste bewoond JJET IS DROEVIG, te dwalen door den troostelooze puinhoo pen van Oostburg:. Naargeestig hangt de vroege winterdag rond de bouwvallen van dit eens zoo nü vere stadje. Wat men&chen loopen kouweijk langs ons voorbtf naar hun ingevallen en opgelaple wo ningen. Doch we merkenOost burg bouwt! OIJ DE MARKT rijzen de nooc;- woningen op. Houten en stee- nen gebouwtjes zijn het. met veel ramen en licht. Op het terrein der werkzaamheden vonden we den heer C. N. Zul de weg, directeur van den centralen dienst bereid ons eenige toelichting te geven. De woningen worden door de ge meen te gebouwd met een rijksvoor schot. De firma's Pamagro en Moer man werken er aan met gemiddeld 70 man per dag. Een en ander heeft veel voorbereidend werk ge- ëischt. Eindelük, op 5 November kon met ósn bouw worden begon nen en in dezen fantastisch korten tijd werd' dit kleine dorp uit den grond gestampt. Verschillende soorten en typen zyn of komen in aanbouw. Op het Ledelplein en bij de R. K. school werden 70 Bruynzeelwonlngen (hout) gebouwd, samen met een tiental steenen woningen. In de Grafcemastraat worden 15 Zwit- sersche barakken gezet, terwijl *n 3-tal Zweedsche woningen in de Breedestraat zullen verrijzen. Een internationale verzameling dus. De Bruijnzeel-woningen TVeze noodwoningen, welke van hout zijn opgetrokken, zijn het sterkst vertegenwoordigd. Er wordt een onderscheid gemaakt in 2 soor ten: het A 4 type met een woon kamer-keuken en slaapkamers voor ten hoogste 7 personen, en het type A 7 voor 9 personen. Van het eerste type komen er 30 vain het tweede 40. De bouw hiervan be gint al aardig te vlotten. De fun deering werd gelegd. Precies op den dag volgtns plan werden de betonvloeren gestort, de wanden met vensters en deuren verrezen. Hier en daar kwamen reeda rio- leering, waterleiding en septitanks. Wat de gasaansluiting betreft ook hieraan wordt zorg besteed, hoewel niet zeker is, dat gaslevering spoe dig volgen zal. Dit is ook het ge val met de electrictieit. De groote buitenkabels echter, zullen nog wel eenigen tijd uitblijven, daar zij moeten worden worden aange voerd uit Zwitserland. Hiervoor -werden al maatregeen getroffen. Een flinke partij ol:elamn"n en olie werd aangekocht, zoodra t dt verlichting toch plaats vindt. Wanneer klaar TV eerste belofte dat de wonin gen klaar zouden zijn rond 1 Dec. was voorbarig. Hiervoor wa ren de te overwinnen moeilijkhe den helaas te groot. Nu echter kan met een gerust hart worden gezegd, dat 'n aantal woningen rond Kers.mis bewoon baar zullen zijn. Dit echter nog met het voorbehoud, dat plotse- inge vorst het plan weer niet in de war komt schoppen. Spoedig zal men beginnen met het binnenwerk. Dan zullen de gegadigden naast het vaste ma teriaal van bedden, kasten, gordij nen enz. ook de Bruynzeel-meube- len kunnen koopen, bestaande uit een tafel, 4 stoelen en een buffet en hun nieuwe woning kunnen be trekken. Er behoeft niet te worden gawacht op het buitenwerk. Hoofd zaak is, dat (ie getroffenen onder dak zijn. ■Mu echter nog de groote vraag; wie zullen de woningen gaan betrekken? De heer Zu'deweg ver te'de ons hieromtrent, dat de wo ningen reeds alle aan een bepaal- huurder waren toegewezen. De menschen zelf weten er nog niets van. Van de toekomstige huurders werd een litst opgemaakt, welke naar B. en W. werd gezonden ter goedkeuring. Een afschrift werd tevens gestuurd naar het Com missariaat Noodvoorziening te Goes en de commissie van volksgezond heid. Het college inn B. en W. zal de uiteindelijke besllss.ng ne men en deze aan belanghebbenden mededeelen. Dan zal eindelijk dit kleine nood woningdorpj; met zijn vele soor ten en modellen, de menschen ontvangen, aie er verlangend op wachten en zal een kieln gedeelte van den geweldigen nooc. in dezen zwaar geteisierden uithoek van Ne derland, worden gelenigd. hen vereenifcing oplichten is niet moeilijk; de kwe Ise is haar opgericht te houden T)E HEROPBLOEI van het tooneel- U amateurisme is een teekenend na- oorlogsch verschijnsel. Het is vijf ja ren lang ondergedoken en als reactie neemt het nu de vrije baan. Wanneer we ons alleen tot Noord-Brabant be palen, is 'n paddenstoelen-vergelij king niet overdreven. We behoeven er ons niet direct ongerust over te maken: laat ons hopen, dat het te gendeel waar zal blijken. Toch moet het ons tot voorzichtigheid stemmen. Immers het gevaar, dat die schoone plant In den hof van Melpomene en Thalia uit haar krachten zal groeien, is niet uitgesloten. Wanneer we be denken, dat die heropbloei zich aan het ontwikkelen is uit krachten, die nooit, of zoo goed als nooit en dan nog, wat dit laatste aangaatonder welke omstandigheden? op de planken stonden, als we daarbij doordrongen zijn van de waarheid, dat 'n rederij kerskamer staat of valt met haar ar tistieke leiding, dan dringt zich on middellijk de vraag naar voren: Wat zullen de resultaten zijn? Want wer kelijk ter zake kundige leiders liggen niet opgeschept. Het gaat niet aan, iemand, die wel eens door familie en vrienden be-applaudiseerd is, 'n man daat als zoodanig te geven: „Jij moet maar zeggen, hoe we het doen moe ten". Hier schuilt 'n gevaar, en we weten niet, of de R.K. hergroepeering en bundeling, waarvan onlangs op „Drakenburgh" sprake is geweest, hiermede rekening zal gaan houden. 'n Tooneel-vereeniging oprichten is heusch niet zoo moeilijk. De kwestie is: haar opgericht te houden niet al leen, maar haar van jaar tot Jaar te doen uitbloeien in artistiek gehalte. Moeten we weer het bedroevend voor oorlogsch verschijnsel gaan beleven, dat in 'n gemeente van enkele dui zenden inwoners drie of meer ..re derijkerskamers" elkaar gaan becon- curreeren met versnipperde" krach ten, die men elkaar bovendien nog, op somtijds unfaire, wijze tracht af te troggelen? Moet de hoofdrolspeler, wanneer hij het door een of andere omstandigheid niet met het bestuur of de artistieke leiding kan vinden, zich maar weer opwerken als regis seur van 'n... nieuwe vereeniglng? Moet de kunst, die men ons op die manier gaat voorzetten, niet beneden peil blijven? Als we hier al die aan staande tooneelisten toeroepen: Be zint U, slaat de handen ineen, praat met elkaar, vereenigt de beste krachten tot één behoorlijk geheel, kiest V n werkelijk bekwaam leider en geeft liever één uitstekend verzorgde opvoe ring in één seizoen dan zes, waarnaar ge met U tooneelmuts moet gooi en", dan meenen we iets te doen, wat èn aan het uitgaande publiek èn aan de spelers-zelf ten goede zal komen. HENRI T' SAS. TIE DIPLOMATIEKE vertegen- woordlgers van 28 staten heb ben Vrijdagavond op het Ameri kaansche ministerie van Bult. Za ken, namens hun regeeringen, de overeenkomst van Bretton Woods onderteekend, waardoor deze over eenkomst thans in werking treedt. pRINSES JULIANA en Prins r Bernhard hebben Vrijdagmor gen een bezoek gebracht aan den nieuw benoemden Kardinaal Mgr. de Jong om hem geluk te wenschen met zijn benoeming. ThOOR de Nederlandsche delega- tie te Neurenberg zal na het Kerstreces o.m. een rapport van Juni 1940 van Seyss Inquart aan Hitier worden overgelegd, waarin wordt verteld, dat inderdaad N S. B.-ers in Nederlandsche uniform aan den strijd hebben deelgenomen ten gunste van Duitschland. De politieke capaciteiten van Mussert stonden volgens Seyss Inquart ten achter bl) die van den gemiddelden Dultschen Gauleiter. Bovem De houten Bruynzeel woningen, zijn het sterkst vertegenwoordigd(Foto's P. Jansen, Oostburg) Links: samen met een tiental eteenen woningen..

de Stem | 1945 | | pagina 2