VERSCHEIDENE CONCESSIES Nederlandsche en Britsche regeering zijn het eens Rusland Zekerheidsstelling en Hei atoomgeheim op de lange baan geschoven Kwesties in Z. W. Azië onopgelost HET OUDE JAAR: Goes Winderig Weer TWEEDE JAARGANG No. 352 Deze courant wordt op last van 't Militair Gezag gedrukt op de persen v. h. Dagblad van Noord- Brabant en Zeeland. Uitg. „Stichting De Stem" Directeur: J. A. H. M. van Schijndel; Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna; Alg. Zeeuwsch red. W. Groffen, Middelburg Zeeuwsche Eilanden N. J. Rayonrad. Karhof, Goes Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 29 DECEMBER 1945 Commissie van Toezicht C. J. van Hoote-i gem A. E. Langenhorst Mr. Dr. A. J. J. M. Mes Mr. H. B. L. de Rechter Bur. Westsingel 75, Goes: Dubbele Poort 8, Hulst Verschijnt eiken werkdag. Abonn.prijs bij voor- uitbet.; 3.38 per kwart., p. post 4.10, p. week (bij niet-postbestelling) 0.26. Losse nos. 6 cent Ma de Conferentie van Drie AAM ITET OUDE JAAR eindigt dan 1 met een grootendeels geslaagde conferentie. Doch het was slechts een Conferentie van Drie. Het lijkt erop. of men het er in het Krem lin op aanlegt, alle internationaal beraad, dat zich over een grooter aantal mogendheden uitstrekt, met allerlei opwerpingen te bemoeilij ken. Zoodra het echter gaat om voortzetting van de vormen van overleg, welke zijn ingeleid met de conferentie van Drie te Teheran, loopen de besprekingen veel vlot ter. Moskou heeft wel toegestemd in deelneming aan de organisatie der Vereenigde Volkeren, doch het maakte die deelneming volstrekt af hankelijk van het vetorecht voor de groote mogendheden. De Drie moeten het maar bedisselen, vindt Rusland, al dat mee-willen-praten door kleinere landen maakt de za ken maar moeilijker. Deze dictato riale staat houdt ook van de dicta tuur in de internationale politiek Als we dan ook blij mogen zijn met de geslaagde conferentie, dan zit er toch een bijsmaak aan. De or ganisatie der Vereenigde Volkeren krijgt een aantal gerechten pan klaar opgediend en veel verandering zal er wel niet in aan te brengen zijn, nu de Drie besloten één lijn te trekken. De atoomperikeicn. X\Te moeten echter datgene wat besloten is, ook op zijn eigen lijke mérités bekijken. En dan moet men het voorstel tot oprichting van een commissie voor controle der atoomenergie door de Vereenig de Volken zeker toejuichen. In die commissie zullen de leden van den Veiligheidsraad mitsgaders Canada het groote uraniumland! zit ting hebben. Haar aanbevelingen en rapporten zullen aan den Vei ligheidsraad worden uitgebracht die ze op zijn beurt kan overdragen aan de Algemeene Vergadering. Die commissie moet beginnen met de bestudeering van de uitwisseling van wetenschappen» 3 inlichtingen voor vredelievende doeleinden. Dan zal ze onderzoeken, of en hoe de controle van de atoomenergie kan worden verzekerd, zoodat ze uitslui tend voor vredelievende doeleinden zal worden gebruikt. Verder dient ze na te gaan, hoe atoom, en an dere massale vernietigingswapens uit de nationale bewapeningen kun nen worden verwijderd. En tenslot te zal ze een systeem van beveili ging moeten ontwerpen, opdat over tredingen en ontduikingen kunnen worden tegengegaan. Het is een geweldig program en de uitvoering ervan zal wel jaren vergen, al wordt de commissie dan ook den grootsten spoed aanbevolen Engeland en Amerika, die waren overeengekomen, het geheim slechts uit te leveren, als de organisatie der Vereenigde Volkeren krachtig genoeg was geworden, behoeven in deze procedure practisch geen In breuk te zien op die overeenkomst. Al heeft Rusland nu dan theore tisch zijn zin gekregen. V redesverdragen epen aanzien van het opstellen dei- vredesverdragen met de landen, die Duitsclilands bondgenooten wa. ren, heeft men aan Moskou ook practisch concessies verleend. Het wilde daarover namelijk slechts la ten meepraten door de landen, die er daadwerkelijk mee in oorlog wa ren geweest, zoodat bijvoorbeeld Amerika niets te zeggen zou heb ben over het vredesverdrag met Finland aan welken staat Washing ton nimmer den oorlog had ver klaard. Men heeft nu echter de vol. gende procedure ontworpen. Alleen de ministers van Buitenlandsche zaken der rechtstreeks betrokken landen zullen ontwerp-verdragen op stellen ten aanzien van Italië, Roe menië, Bulgarije. Hongarije en Fin land. Dan wordt uiterlijk 1 Mei '46 een groote vredesconferentie bij eengeroepen, waaraan alle landen deelnemen, die met behoorlijke macht tegen de spilmogendheden hebben gevochten; dus ook Neder land. Wit Rusland en de Oekraine worden als afzonderlijke staten be schouwd naast de USSR. Daarna zullen alleen weer de betrokken lan den den definitieven tekst opstel len en door hun ratificatie worden ze reeds van kracht. De inschakeling van de andern is dus slechts van adviseerenden aard en of hel practisch veel be- teekent, valt te betwijfelen. Met betrekking tot Italië zal Frankrijk ook aan het afzonderlijk beraad mogen deelnemen. (Vervolg op pag. 2) TN PALESTINA zijn Donderdag in verschillende plaatsen weer hevige onlusten uitgebroken. Er vielen minstens elf dooden, w.o. vijf Britsche militairen. QTUUR boeken, recente tjjd- schriften en dagbladen na le zing aan het Ned. Roode Kruis, af- deeling B A.R.K .f Prinsességracht 27, Den Haag. Uw landgenooten in Indië verlangen er naar. Zucht niet zoo knaapje, je had mij in het begin van '45 eens moeten zien". Oplossing politiek conflict een deel van Britsche taak in Indië Rust en orde moet er op Java komen en een sfeer, die gunstig is voor het voeren van besprekingen. Het Indonesische volk krijgt een taak. r\E CONFERENTIE te Londen is geëindigd. De Ned. regeerlngsautori- teiten zouden hedenochtend weer in het land terugkeeren. Inmid dels is reeds een communiqué uitgegeven, waaruit blUkt, dat er geen verschil van meening bestaat tusschen de Ned. en Britsche regeering over de Tndische kwestie. HET BLIJFT ZEELAND /"kMTRENT den storm van giste ren wordt gemeld, dat een ac tieve depressie zich sterk uitdiepte en veel regen bracht, in het Noor den zelfs sneeuw. In De Büt wer den stooten van 33 meter per secon de waargenomen. De depressie trok snel af naar de Duitsche Bocht, doch over den Oceaan naderen nieuwe depressies. Het winderige weer zal dan ook voorloopig aan houden. Op Sumatra heerscht inmiddels terreur Tn dit communiqué wordt vastge steld, dat de toestand op Java is achteruitgegaan en dat het nood zakelijk ls de rust en de orde op de meest doelmatige wijze te her stellen. In den loop der besprekingen, zoo luidt het communiqué verder, is de Britsche regeering op de hoogte gesteld van de consequente en vooruitstrevende politiek, die de regeering jegens Indië gevolgd heeft en voornemens is te volgen. De Britsche regeering bevestigde van haar kant haar verplichting om de veiligheid te herstellen en een sfeer te scheppen die gunstig is voor de hervatting van besprekin gen van representatieve Indonesi sche figuren met de Ned. regee ring. Een oplossing van het politieke conflict moet beschouwd worden als een essentieel? bijdrage tot de succesvolle vervulling van de taak, door het oppercommando Van de geallieerde mogendheden toever trouwd aan Gr. Brittannië, om de Japansche bezetting van onze ge bieden te liquideeren. en dat voor wat dit betreft, dit een gemeen schappelijke zaak is van de Britsche en de Ned. regeering en van het Indonesische volk. De Britsche en Ned, regeering zijn het daarom eens over de ge dragslijn om te bevorderen, dat de leiders van de nationalisti sche beweging tot overeenstem ming komen met de Ned. autori teiten. MlddeVifwUl zullen onmiddellijk verdere stappen worden genomen om zooveel aks mogelijk is de vei ligheid te verzekeren van de krijgs gevangenen en geïnterneerden in Indonesië, die bedreigd worden door het geweld der extremisten. rpot zoover het regeeringscommu- niqué. In een persgesprek heeft dr. van Mook nadien nog ver klaard, dat er geen verschil van meening bestaat tusschen de re geering en hem zelf. Men is het eens over wat gedaan is en gedaan moet worden. Naar dr. v. Mook's inzicht is overeenstemming met de natio nalisten niet alleen mogelijk, maar zelfs waarschijnlijk. Erkend dient z.i. te worden, dat het nationalisme in Indië tijdens de Japansche bezetting vast wortel ge schoten heeft ohder de bevolking en op realistische wijze dient be vredigd te worden. De nieuwe grondwet, die er moet komen, is be stemd voor geheel Indië, zij het aangepast aan den aard der ver scheidene deelen. Op Borneo, Ce lebes en de Molukken zijn, zoo ver telde dr. van Mook verder, de goe de betrekkingen hersteld op basis van gelijkheid van rechten. Uet communiqué is als alle soort- A gelijke documenten. Het is in algemeene vermen gesteld en daar om niet gemakkelijk op zijn juiste waarde te schatten. Twee punten trekken echter de aandacht: er is overeenstemming tusschen de Ned. en de Britsche regeering, het is ook duidelijk, dat men een einde wil maken aan het extremistische drij ven, Voor het overige lijkt het rich ting gevend te zijn, dat het Indone sische volk naast Engeland en Ne derland een taak heeft gekregen in het liquideeren der Japansche be zetting. Men zou er uit willen aflel. den, dat dit laatste een nieuwe ver duidelijking is van het denkbeeld der gelijkgerechtigheid, die Indone. sië reeds in de Koninklijke verkla ring van 1942 in uitzicht ls gesteld en de In de verklaring der Ned. re geering van November jl. nog eens is benadrukt. Bij gebrek aan con creter gegevens, dienen echter na dere gegevens afgewacht te wor den. Het is intusschen al even hard noodlg gebleken Nederland in het communiqué te no als deel hebber aan de tar liquidatie der Japansche beze* Ls het In donesische volk. De heer Sjarir zou namelijk volgens Reuter verklaard hebben, dat hij wel wil meewer ken aan de verzekering van rust en orde op West Java, maar dat een van zijn voorwaarden voor sa menwerking zal zijn, dat filet meer Nederlandsche troepen hier zullen landen," Hij zou voorts gezegd heb. Tegemoetkoming bij uitzondering mogelijk. T\E heer v. d. Heuvel he" 't aan minister Lieftinck vragen ge steld inzake zekerheidstelling voor komende belastingen aan boeren en tuinders in de geïnundeerde gebie den. Laatstgenoemde heeft er op geantwoord, dat aan de moeilijk heden van die boeren en tuinders sterk tegemoet wordt gekomen door de maatregelen tot herstel in na- tura, welke de overheid heeft ge troffen. De inspecteurs zijn bevoegd uitstel van stortingen te verleenen of zekerheidsstelling in anderen vorm toe te staan, doch bij het hanteeren van die bevoegdheden moet ieder geval afzonderlijk wor den beoordeeld. Ingeval van ern stige liquiditeitsmoeilijkheden bij oorlogsslachtoffers zal soepelheid worden betracht. Mocht de belas tingplichtige, na storting van de belasting, niet meer over voldoende contante middelen beschikken voor aanstonds noodzakelijke herstelkos- ten, dan kan voor laatstgenoemd doel voorschot op de schadevergoe ding worden gevraagd. Indien de afwikkeling van zoodanige aan vrage te lang zou duren, dan zou er reden kunnen zijn voor den in specteur om door het verleenen van tijdelijk uitstel van storting in geld aan gerechtvaardigde bezwaren tegemoet te komen. ben, dat de republikeinen het zeer belangrijk vonden, dat de verkla ring van generaal Christison geen enkele zinspeling heeft bevai, op het herstel van de Nederlandsche souvereiniteit. Het is taal. die te denken geeft en tot. de hoop inspireert, dat dr. van Mook er in moge slagen de Ne derlandsche verlangens „op realis tische wijze" te doen bevredigen. Uit het bijwonen door generaal Christison van een Indonesische militaire parade bleek overigens, dat de persoonlijke betiekkingen tusschen hem en de Indonesische lei 'ers uitstekend is en de sfeer dus niet ongunstig voor het berei ken van resultaten als het op be sprekingen aankomt. V7~an Sumatra's Oostkust kwa men ongunstige berichten. De bewoners van het Nederland sche kamp in Medan, Polonia, gaan tegenwoordig slapen onder 't geratel van machinegeweervuur, handgranaat-explosies en revolver schoten. Het schijnt met de betrek kelijke rust, die in dit gebied ge- ruimen tijd geheerscht heeft, ge daan te zijn. Gewapende extremistische ele menten maken vooral in het nach telijk duister de geheele stad on veilig en dringen zelfs het kamp binnen. Gisteren werd een ex- krügsgevangene ln zijn eigen huis door een Indonesiër met een ge weerschot gedood. In een Kampong bij Poeioe Brayan, in de omgeving van Me dan, is het lijk gevonden van een Britschen zeeman, die aldaar door Indonesiërs op lafhartige wijze was vermoord. Van Britsche zijde zijn represaillemaatregelen genomen. De daders behooren tot den extremis- tischen vleugel der nationalisti sche beweging. Plunderingen en be- roovingen zijn aan de orde van den dag. Vooral Chineesche ingezete nen zijn daarvan het slachtoffer Ook komen nu geregeld gevallen van ontvoering voor. Nederlandsche vrouwen en kinderen ztjn per schip uit Semarang ge ëvacueerd naar Batavia. Hierboven een klikje op het dek, waar zij zich ieder op zijn wijze, bezighouden.

de Stem | 1945 | | pagina 1