GEN CHR1ST1S0N Stad en Land! BISSCHOPSWIJDING 2.E. KARDINAAL OE JONG gehuldigd Mgr. Baeten wi! actieve maatregelen CONFERENTIE GEËINDIGD leuwe bonnen] Ij Nieuw Historische g ebeurtenis (Vervolg van pag. IJ T^'adat de priesterstoet zich naar het Sacramentsaltaar had be geven en een korte aanbidding had plaats gevonden, namen Mgr. Giobbe en Mgr. Mutsaertë in bid- stoelen plaats, die tusschen de koor banken op het hoogaltaar waren opgesteld, terwijl de kanunniken die niet btf de Mis behoefden te assisteeren, naar de koorbanken traden, waarin o.a. reeds hadden plaats genomen Mgr. Prof. Mul ders van de Nijmeegsche universi teit, Mgr. Verhoeven uit het bisdom Haarlem, de abten van Zundert en Oosterhout, Plebaan v. d. Maden, dekens van het bisdom en secretarissen van de bisschop- pen. ün toen volgde het indrukwek- kende en treffende ceremo nieel der wijding. Na de kleeding der bisschoppen, las de secretaris van Mgr. Hop mans, de weleerw. heer Roks, den Pauselijken lastbrief voor en volgde het onderzoek. De H. Mis die hierna volgde, werd door den consecrator pontificaal ge zongen aan het hoogaltaar en door den wijdeling aan zijn eigen altaar gebeden. Tijdens de H. Mis voerde 't kathedraal-koor op voorbeeldige ma nier de vierstemmige Missa Secundo van Leo Hassler uit, terwijl de wis selende gezangen werden uitgevoerd door de Scola Cantorum. Het Veni Creator, het Credo en de verschillen de antwoorden, gingen in samenzang van alle geloovigen. Zoo werd het eén wonderschoon gebeuren, waaraan de herinnering bij allen diep in het hart bewaard zal blijven! De eigenlijke wijdingsceremonieën geschiedden na het epistel. Ze wer den ingeleid met de Litanie van alle Heiligen, waarbij de wijdeling ter linkerzijde van den voor zijn armstoel geknielden consecrator plat ter aarde ging liggen. Onder de ceremoniën die daarna volgden, waren zeker wel de meest plechtige de handoplegging, het over reiken van den ring en het Evangelie boek en de offergave van den wijde ling, bestaande uit twee kaarsen, twee brooden en twee vaatjes wijn- Maar vooral waren het grootsche momenten toen Mgr. Baeten na de Communie voor het eerst den my ter door Mgr. Hopmans op het hoofd gezet kreeg en de grijze consecra tor daarna van zijn troon opstond om plaats te maken voor den nieu wen bisschop: zijn toekomstigen op volger. Tot groote verheugenis van allen woonde ook Mgr. de Jong de laatste plechtige momenten bij. Even voor de postcommunio kwam de Kar dinaal namelijk door een zij-ingang de "Cathedraal binnen. Eerbiedig bogen allen de knieën, toen Mgr. Baeten in vol ornaat met den bisschopsstaf in de linkerhand en Gelukwenschen stroomden binnen TTTRECHTS katholieken hebben hun tot Kardinaal verheven Aartsbisschop op spontane wijze gehuldigd, nadat Z. Eminentie op den Tweeden Kerstdag een ponti ficale Hoogmis had opgedragen. Een groote menigte had zich voor den uitgang verzameld, zoodat de auto met den Kardinaal slechts met moeite vooruit kon komen. Een daverend gejuich steeg uit de me nigte op, die zich "angs den weg tot het Bisschoppelijk Paleis had geschaard. Van vele huizen langs dien weg wapperden de vlaggen In nationale en pauselijke kleuren. Bij het uitstappen van den Kardinaal werd hem een stormachtige ovatie gebracht, welke zoo lang aanhield, dat Z. E. later nog eens aan het venster van zijn palels moest tre den. Een duizendkoppige menigte zong daarop het „Aan U, o Ko ning der eeuwen" en het Wilhel mus. Tal van autoriteiten en hoog- waardigheidsbekleeders betuigden Z. E. voorts hun medeleven met Mgr. de Jongs verheffing tot Kar dinaal. Reeds meldden wij, dat ver schillende ministers. Z. E. een be zoek brachten. Naar de Msb. meld de, zond H. M. de Koningin den Kardinaal Maandag een hartelijk felicitatietelegram. Nog kwamen telegrammen binnen van den Pau- selitken nuntius Mgr. Paolo Giobbe te Den Haag, van Z. E. Kardinaal Spellman, Aartsbisschop van New- York, die eveneens tot het kardina laat werd verheven, voorts van den waarnemend staatssecretaris des Pausen. Mgr. Montini en van de verschillende bisschoppen uit ons land. De commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Jhr. Bosch van Rosenthal en de burgemeester van Utrecht, dr. ter Pelkwiik. zon den hun gelukwensch per brief. begeleid door de assistent-bisschop pen, terwijl de klanken van het roerende Te Deum, meegezongen door alle geloovigen, de kathedraal vulden waardig zegenend door de kerk schreed. Dit huldebetoon van toch in wezen diep-menschelijken eenvoud was schoon, juist om de warme spon taniteit waarmee het geuit werd. Het beteekende voor den nieuwen bis schop: Gij zijt onze Herder, wijst Gij ons den weg en wij zullen hem volgen! De historische plechtigheid vond zijn voltooiing in den Bisschoppelij- ken zegen vanaf het altaar en het uitgeleide van de geestelijke hoog- waardigheidsbekleeders onder de julchtoonen van het Laudate Pueri. Op den terugweg naar het Bis schoppelijk Paleis bracht Mgr. Bae ten een kort bezoek aan het Begijn hof, dat feestelijk versierd was. Vermelden wij tenslotte, dat een menigte prachtige bloemstukken en talrijke brieven, telegrammen het Bisschoppelijk Paleis werden binnen gebracht als evenzoovele warm- gestemde blijken van medeleven. Onder groote belangstelling van de zUde van het publiek betraden de Hoogwaardigheidsbekleeders 't plein van de Kathedraal, waar kort daar na de plechtigheden der bisschopswij ding een aanvang namen. Links ziet men Mgr. Giobbe, Mgr. Lemmens en Mgr. Huybers; rechts een blik op 't priesterkoor, waar de consecrator, Mgr. P. Hopmans, aan den voet van het altaar staat met links van hem de wijdeling, Mgr. Baeten. TT AN 10 tot en met 13 Januari zal in Hotel Krasnapolsky" te Amsterdam een internationaal bil- jarttouroooi tusschen Nederland m België wonden gehouden. Rónd Batavia^werd een militair cordon getrokken HIJ DEED EEN BEROEP OP DE IN DONESISCHE LEIDERS OM MET DE BRITTEN SAMEN TE WERKEN. OP BORNEO WERDEN AUSTRALIËRS AFGELOST. Indië kocht kleinere schepen GEN. CHRISTISON heeft een beroep gedaan op de Indone sische leiders om met de Britten samen te werken en eenheden van het volksleger beschikbaar te stellen, teneinde maatregelen van veiligheid en orde in de gebieden waarvoor Christison verantwoor delijk is, ten uitvoer te brengen. Dit beroep is gedaan met het oog op „de behoefte aan meer actieve maatregelen om rust en orde te ver zekeren". In het geallieerde hoofd kwartier worden te dien einde be sprekingen gevoerd met Sjarir en Sjarifoedin. De Ned. autoriteiten werden van Christisons verklaring, die maatre gelen van zuiver militairen aard beoogt, op de hoogte gesteld. Lt. admiraal Helfrich heeft in een brief aan gen. Christison zijn tevreden heid uitgedrukt over diens verkla ring en hem verzekerd, dat hij er bij de Ned. troepen en burgers op aangedrongen heeft tot het uiter ste samen te werken. TAe behoefte aan meer actieve maatregelen deed zich zoo als bekend gelden zoowel te Ba tavia en Buitenzorg als te Ban doeng en Semarang. De Britten hebben het dan ook niet bü een verklaring en een beroep gelaten; zij stelden reeds eerder eenige dui delijk te begrijpen daden daar waar zulks noodig was en de laatste be richten gewaagden er opnieuw van. Rond Batavia is een militair cor don getrokken om het binnenkomen van bandieten, kidnappers en ter roristen te voorkomen. Men wil in de stad den staat van vrede weer terughebben en reeds sorteerde de TC Momkou Nauwe contacten tot stand gebracht TAK CONFERENTIE te Moekou is volgens te New-York ont vangen berichten geëindigd. Byr nes is reeds naar de V.S. vertrok ken, Bevin zou heden vertrekken. Bevin heeft volgens Reuter ver klaard: „Het belangrijkste is, c.'at er nauwe contacten tot stand zijn .gebracht, zoodat er onderling be grip bestaat tusschen onze regee ringen en de mogelijkheid tot het aangaan van overeenkomsten. Ik kam veklaren, en dat is van be lang, dat er geen overeenkomst bestaat over welk onderwerp dan ook, welke niet in het communi qué is genoemd. Ik zeg dit, omdat sommigen altijd verlangend zijn te weten, of er nog geheime overeen komsten over niet genoemde on derwerpen zijn gesloten. Wanneer ge in het communiqué leest, dat er er een commissie voor de atoom energie zal worden ingesteld, kunt ge er zeker van zijn, dat dit onderwerp in geen enkel ander opzicht ter sprake is gekomen." Byrnes zeide verder, dat van Parijs nog geen antwoord was ontvangen. maatregel zooveel effect, dat er zich geen incidenten voordeden. In Bandoeng werd echter weer gevochten. Britsche troepen vielen het Zuidelijk gedeelte van de stad, dat in handen der extremisten is, aan. Zware gevechten van huis tot huis volgden. Er werden goed ge organiseerde verdediging met loop graven en trucbommen, verdekt op gestelde scherpschutters, mijnen en wegversperringen aangetroffen. Een hoofdkwartier van de extremisti sche jeugd werd bezet. Het schijnt, dat de extremisten gebruik maken van Chineezen om de Britsche troe. pen te dwingen hun operaties te stoppen. Ook bij Batavia en bij Soerabaja had eenige actie plaats. TYe republikeinen schijnen niet on- genegen hun medewerking te verleenen. zij het dan ook dat Sja- rirs misplaatste noodkreet, dat er een aanslag op hem gepleegd was, niet bepaald wijst op goeden wil om constructieven arbeid te bevorde ren. In elk geval heeft de republi- keinsche „procureurgeneraal" in zijn partijblad de Mardeka, een or der afgedrukt, om alle wapens in te leveren bij 't plaatselijk bestuur. Of het helpen zal? De noodzaak van een bombardement op Soerabaja, eenigen tijd geleden, stemt niet hoopvol. Hoe het zij de republikelnsche „regeering" krijgt een nieuwe kans. Tnmiddels zijn Britsch-Indische troepen op Borneo aangekomen om de door de Australiërs bezette gebieden over te nemen. De Ned.- Ind. regeering blijkt zich steeds meer paraat te maken om aan de omstandigheden het hoofd te kun nen bieden. Zij heeft ten behoeve van den wederopbouw van Indië voor 227.000 Australische ponden kleinere schepen aangekocht. An derzijds beginnen thans duizenden Nederlandsche vrouwen en kinde ren Java te verlaten. Er zijn er al heel wat in Bangkok aangekomen Het beteekende in vele gevallen een gelukkige hereenlging van echt- genooten, vaders en kinderen. Arie van Vliet won Op lsten Kerstdag werden op de Gentsche wielerbaan groote interna tionale wielerwedstrijden gehouden, waaraan o.m. deelnamen de wereld kampioen Arie van Vliet, Peters en v. d. Voort. Er kwamen verschillen de bekende renners aan den start, zooals de Deensche kampioen Falk Hansen, de Fransche kampioen Gerar- din, de Belgische kampioen Scherens en de jonge Belgische sprinter Gos- selin. Arie van Vliet toonde ook thans, dat hij in de intern, sprinters wereld nog steeds de eerste plaats be zet. In het algemeen klassement werd hij d<an ook eerste. Peters en v. d. Voort startten in een intern, omnium en werden in het algemeen klasse ment 3e achter het Fransche koppel Prat-Lapebie en het Belgische kop pel Cools-v. Steenbergen. In een kop pelwedstrijd over 50 km kwamen zij als 5e binnen. Heden zon onder 16,34 u„ maan onder 13,35 u., Zaterdag zon op 8,50 u., maan op 3,30 u. Weersverwachting: Aanvanke lijk matige wind tusschen Z. en Z.-WT. met regen, later mi mende en tijdelijk toenemende wind, opklarend, plaatselijk nog enkele buien, vooral aan de kost. Vrtf zacht weer. Twee doosjes lucifers voor ieder 23 DEC.-6 JAN.) BONKAARTEN: KA, KB, KC 601: 522 250 gram bloem 523 200 gram zout 524 250 gr. jam, stroop, enz. 525 500 gram peulvruchten 526 2 kg aardappelen 528 plm. 225 gr. huish.zeep 529 2 doosjes lucifers B 45 1 kg aardappelen A 46 m liter melk B 46 C 46 3 liter melk BONKAARTEN KD, KE 601: 616 250 gram bloem 617 200 gram zout 618 250 gr. Jam, stroop, enz. 619 250 gram peulvruchten 620 1 kg aardappelen 621 5 liter melk 622 plm. 225 gr. huishjseep 623 2 doosjes lucifers TABAKSKAARTEN, enz.: T06 2 rants, tabaksart. (geen imp.sigaretten) V 06 100 gram chocolade of suikerwerken X06 100 gram chocolade of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 December van des middags 12 uur af worden ge bruikt met uitzondering van de bon nen voor melk en aardappelen, waar op eerst met Ingang van Maandag 31 December mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan de maaltijden van de centrale keukens moeten al daar de bonnen 516 of 611 voor vleesch en 526 voor aardappelen worden In geleverd. Minder aardappelen Moeilijkheden bü den aanvoer tengevolge van de feestdagen ma ken het noodzakelijk, dat reeds de volgende week de bij de verbruikers gevormde reserve van negen kg aardappelen wordt aangesproken. Het op den bon te verstrekken rantsoen voor personen van vier Jaar en ouder zal voor de komende week een kg minder bedragen dan tot dusver. Het ontbrekende kg kan van de reserve worden af genomen. TN DE GESCHIEDENIS van de staatkundige werkzaamheid der Nederlandsche katholieken is de vorige week een zeer merkwaar dig feit opgeteekend: ze zijn voorgoed uit het emancipatietijd perk getreden, om als radicaal- vooruitstrevende programpartij te streven naar nauw contact met andere In sociaal-politiek opzicht verwante groepen. Er is meer dan alleen maar een naamsverande ring en een reglementsverruiming aan de orde geweest, het is een koersverandering, geboden door den nieuwen tijd. Alle hulde aan de voormannen, die op het Juiste moment de noodzaak van dit uur in een resolutie wisten samen te vatten, waardoor de onstuimigheid van het jonge hart evenzeer be vredigt wordt als de klaar-blikken- de veteraan van de oude Staats partij. 'Even zal men misschien hier en daar wat historische res sentimenten moeten overwinnen, zal er misschien wat strubbeling zijn in de propaganda, maar deze kleinigheden beteekenen niets te genover de vaart der geestdrift, welke nu over een zeer breede li nie kan losbreken. De door de N. V.B. gepatroneerde Partij van den Arbeid zal zeker zoo verstandig moeten zijn, om niet te rekenen op splijtingen in het onder katho lieke leiding staande blok van so ciale vooruitstrevendheid. Ze weet echter van de groote bereid heid tot samenwerken. En zoo ont staat er toch vereenvoudiging en meer klaarheid In het politieke beeld. Van nu af zij de blik reeds gericht op de groote electorale taak, welke voor ons ligt. We kunnen met vertrouwen de toe komst tegemoet gaan! IJV 'T KORT ])E WORLDs PRESS NEWS meldde kortelings, dat een Britsche combinatie een aanbod heeft gedaan om het Nederland sche dagblad „De Telegraaf" te koopen. Het A.N.P. verneemt, dat van een dergelijk aanbod te bevoegcer plaatse niets bekend is. m 1 JE EFFECTENBEURS te A dam, zal waarschijnlijk op 7 Jan. voor den handel opengesteld worden. Voorloopig zal alleen handel mo gelijk rijn in binnenlandsche obli- gatiën en binnenlandsche pand brieven. De handel is gebonden aan een vergunningsstelsel. TJE CONFERENTIE te Londen tusschen de Ned'. en de Brit sche regeering inmiddels reeds begonnenn zal volgens Reuter 2 a 3 dagen, volgens het Fransche persagentschap nauwelijks twee dagen duren en reeds heden ochtend beëindigd' kunnen rijn. Beide nieuwsbureaux koppelen veronderstellingen omtrent den in houd der besprekingen vast, aan deze mededeeling, die echter van weinig bteekenis zijn, daar geen enkel officieel communiqué ver scheen. pRANSCHE FRANCS bestaan thans in drie soorten, die van het moederland, die van den Stil len Oceaan en die van de Fran sche Koloniën. De laatste twee soorten zijn resp. 140 pet. en 70 pet. in waarde vermeerderd nu de moederland-franc is gedevalueerd. Tf NEW-YORK zijn twee tame lijk zware aardschokken, waar van het centrum op ongeveer 11.000 km afstand in de richting van Ne- derlandsch Oost Indië gelegen is, geregistreerd. Het epicentrum zou ten N.W. van Sumatra liggen. 0P NIEUWJAARSDAG om 20,15 uur zal over Hilversum I een luisterwedstrijd onder den titel „Hallo, met wie!" worden uitge zonden ten bate van: „Nederland1 helpt Indië TAK VER. STATEN zullen de re geeringen van Bulgarije en Roemenië niet erkennen voor de vredesverdragen met die landen geteekend zijn. „BEL CANTO" OP TOURNEE. Dank zü het initiatief van de Zeeuwsche Kath. Gemeenschap zal het bekende knapenkoor Bel Canto uit Hulst deze week een tournée door Walcheren en Z. Beveland houden. Heden en Zaterdag treden de jongens voor de PKG te Middel burg en Vlisslngen op en Zondag middag zingen ze in Schuttershof te Goes. SCHIP GELICHT. De Albatros die ruim een jaar bij den steiger aan het Katsche veer heeft gelegen, is thans gelicht; daardoor behoeft de prov. boot niet meer van Wolfaartsdijk naar Zie- rikzee te varen maar kan te Kat sche veer aanleggen. >N LICHTE ONTSPORING. Waarschijnlijk tengevolge van 'n wisselfout ontspoorden Donderdag morgen te Kruiningen uit den eer sten trein naar Roosendaal en kele goederenwagons. Het verkeer kreeg daardoor eenige stremming. UITSPRAKEN VAN HET GOESCHE TRIBUNAAL W. v. d. S. Goes, beschuldiging vervallen verklaard; H. J. Krui ningen, ontzegging rechten en In vrijheid gesteld; P. D., Borssele, verbeurdverklaring van f 5000. en ontzegging rechten; J. B„ Waarde, verbeurdverkl. f 10,000,- en ontzegging rechten; A. K., Heinkenszand, ontzegging rechten; Maria P. Oud Vossemeer. verb, verklaring f 200,— en ont?J ging r u; J, S, Middelburg, it> vrij heid. gesteld,

de Stem | 1945 | | pagina 2